fTotNntyan'tAlgemeeö. WERKMEID. een Bediende ADVERTENTIÉN. HAAKLEMSCHE 3de Concert Oefening inW etenscbappen. F. 4, F, 30, F, 72 en F. 86, Gevraagd Dienstbode KEUKENMEID. JONGEN. KEUKENMEID, DAGMEISJE, WERKVROUW, Er biedt zich aan SCHILDERS gevraagd. Pianomeester De Schoenmaker HUIJKMAN, TE HUUR gevraagd Op de visscherflschuit van E. M., liggende op de reede te Vollenhove, ont stond op een der dagen van de vorige week een hevige brand, zoodat het vaartuig voor een aanzienlijk gedeelte vernield werd. De oorzaak van den brand wordt toege schreven aan vuur dat de knecht alvorens het vaartuig te verlaten had aangelegd, en dat zich aan het houtwerk schijnt te hebben medegedeeld. Een jeugdige vis- scherszoon, wetende dat de eigenaar der schuit zich in de kerk bevondbegaf zich derwaarts, om hem het ongeval bekend te maken. Bij het binnen komen van het gebouw zei hij heel lakoniek„Pastoor, schei eens even uit!" en nadat deze aan dat verzoek had voldaandeelde hij met luider stemme aan E. M. mede, dat zijn schuit in brand stond. De schuit is niet tegen brandschade verzekerd. Volgens ontvangen bericht heeft Nordenskjöld zich bij den Nederlandscken gezant te Stockholm aangemeld om den prijs van ƒ25,000, dien de Staten-Generaal in 1596 aan den ontdekker van een Noord- Oostelijke doorvaart hebben uitgeloofd. Een onzer bladen maakt de opmerking, dat de tegenwoordige plaatsbekleeders der Algemeene Staten met het oog op den langen termijndoor den ontdekker voor zijn ant woord genomen dezelfde vrijheid zouden kunnen toepassen op den evenmin vastge stelde termijn van betaling, en daarvoor het jaar 2170 zou kunnen aanwijzen. Er wordt bericht, dat in Damara- land (Zuid-Afrika) een vreeselijke moord is gepleegd door inboorlingen op vrouwen en kinderen van mannen omstreeks 50 die afwezig waren doordat zij werk gingen zoeken te Kaapstad. Al de vrouwen en kinderen werden vermoordop 5 jonge meisjes nadie mooi genoeg warenom als slavinnen te worden gebezigd. Twee zendelingen hadden zich naar de plek be geven en een menigte lijken gevonden. De Christen-Damaras moeten aan dien vreeselijken moord niet hebben deelgeno men, doch hun aantal was te gering om op de rest invloed te kunnen oefenen. 'tBlijkt, dat de behandeling in kassatie van het vonniswaarbij León en Armand Peltzerte Brusseltot de straffe des doods veroordeeld zijn, toch veel vroe ger zal kunnen geschieden dan in den be ginne verwacht werd. Reeds is het dossier der voorziening in handen gesteld van de advokaten Lejeune en Picarddie ver nietiging van het vonnis zullen bepleiten. De zaak zal denkelijk in de tweede helft van Maart dienen. Mag men loopende geruchten gelooven, dan is de vernieti ging van het vonnis verzekerd. Van de 14 of 15 middelen van kassatie door de advokaten aan te voerenis het voornaam ste het niet herroepen faljiet van een der gezworenen. Wel is waar is deze indertijd in Frankrijk gefaljeerden heeft hij sedert, op één na, al zijn schuldeischers schade loos gesteld. Maar 't is juist die eenewiens vordering in het vergeetboek was geraakt die, naar het schijnt, genegen is bevon den den veroordeelen eene reddingsplank toe te steken, en het faljiet in Belgie gerechtelijk heeft doen bekrachtigen. Van een anderen kant wordt gemeld, dat het Brusselsche parket eene nieuwe instruktie in de zaak heeft geopend. Naar allen schijn is over deze afschuwelijke moordgeschiedenis het laatste woord nog lang niet gesproken. Van welingelichte zijde ontvangt de Magdeburger Zeiting het volgende verhaal, dat in een kleinen Duitschen Staatwelks naam niet genoemd wordt, is voorgevallen. Een jong meisje beviel van een kind en wees den regeerenden vorst als vader aan. Zy stelde een eisch in tegen hem tot alimen tatie van het kind, welken eisch zy in handen gaf van den advokaat A. De ge daagde ontkende, tot de eischeres in intieme betrekking te hebben gestaan waarop namens de eischeres feiten werden aangevoerd, die de onjuistheid dier ont kenning waarschijnlijk maakten. De advo kaat verzocht daarom in den loop van 't geding zijne kliënte toe te laten tot den suppletoiren eed. Uit dit verzoek werd de gevolgtrekking afgeleid, dat de advokaat, door terstond de opdracht van den eed aan zijne kliënte te eischen en niet eerst den eed aan de wederparty op te dragen, de geloofwaardigheid van deze in twijfel trok, Op dien grond klaagde het Openbaar Ministerie den advokaat aan wegens majes- teits schennis, er werd toen tegen hem rechtsingang verleend. Hij beriep zich als j ustificatoir feit op de omstandigheiddat hij gehandeld had in de waarneming van een rechtmatig hem opgedragen belang, en dat hy zelfs verplicht wasalles by te brengenwat de pozitie van zijne kliënt verbeteren kan. De rechtbank nam echter aan, dat alle vereischten van het delict van majesteitsschennis aanwezig waren, en dat justificatoire feiten daarbij niet in aanmerking kwamenen zy veroordeelde den advokaat tot 6 maanden gevangenis straf. De gewezen stationschef te Voorburg onlangs op last van den Minister van Waterstaat ontslagen, stond Donderdag voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht, beschuldigd van, door plichtverzuim het spoorweg ongeval van 16 Januari 11. te hebben doen ontstaan. Het O. M. eischte 3 maanden celstraf en ontzegging van het recht om een spoorweg-ambt te bekleeden. Tegen den brugwachterdie door zich te verslapen verzuimd had de brug te sluiten, werd 6 weken celstraf geëischt. In deze zaken zal de Rechtbank 1 Maart uitspraak doen. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam stond terecht Franciscusldsin- gadie op den Diergaard-Singel een paard met een gloeiende houtskool en briquet tusschen de beenen branddeteneinde het dier tot trekken te noodzakenen voorts den chef-tuinman der Diergaardedie hem hierover] onderhield, een vuiststoot gaf, waardoor deze op den grond viel en eene kneuzing aan het rechter voetgewricht ontving. De eisch luidtéén maand eenzame opsluiting. Onder Purmerend waren Woensdag 11. te Ilpendam woonachtige mannenva der en zoon, op de jacht en hadden geladen geweren by zich, Toen zy by Purmerbrug hun schuitjen in de Ringvaart wilden bren gen ging door onvoorzichtigheid het schot af, met het ongelukkig gevolgdat beiden werden getroffen. Na het vervoeren van de ongeljikkigenis de vaderdoor hevig bloedverlies kort na zijne opneming in het gasthuis te Purmerend overleden de zoon verkeert daar nog in bedenkely ken toestand. Den 22sten dezer is te Amsterdam gevierd het feest van het tweehonderdjarig bestaan van het Oude Mannen-Vrouwen en Bestedelingenhuis van de Diakonie der Nederd. Herv. Gemeentein de Hoofdstad meer bekend onder den naam van „Het Bestjeshnis". Het godsdienstige gedeelte van de feestviering had plaats in de Nienwe Kerk. We meenen onzen lezers genoegen te doenmet voor hen de by die gelegen heid door het koor van weezen en kinderen der diakoniescholen gezongen liederen af te schrijven. N°. X. De oneindige God zij geprezen! Hy brengt ons ten jubelfeest saam'! Barmhartige Vader der weezen, Der weduwen Man, is Zijn naam. Hy opent voor de ouden van dagen Een loofhut in de aardsche woestijn Waar honger noch zorgen meer knagen Waar ze onder Zyn vleugelen zyn. Daar is 't, o zoo goed Daar poost de stramme voet; Gods troostend Woord Wordt daar gehoord; Daar rust de pelgrimsstaf Daar leidt al zacht Gods Englen wacht Hen naar de poort van 't graf, Hen tot den Sabbat bóven 't graf! Hoe trouw zy t Ge, o God van ontferming üw gaven veronderen nooit. Gij neemt al het Goede in bescherming Al wat Gy begint, wordt voltooid. Zoo hebt Ge nu tweehonderd jaren Deez' schuilplaats der grijsheid behoed, En duizenden deedt Gy 't ervaren Uw liefde is almachtig als goed. Veel dat heerlijk was Verzonk tot puin en asch Maar onontwyd Door lot noch tijd Hield Amstels Godshuis stand. Wie Bethels bouwt Voor jong en oud, Hy bouwt met 's Heeren hand Hy bouwt zyn werk met 's Heeren hand. N°. 2. Gezegend het Huis, dat nu twee eeuwen stond Op de eeuwige rots van Gods liefde gegrond Hoeveel' schuilden daar sinds het grijze weleer En nog is er plaatsals in 't Hart van den Heer. Huisdank God op uw feest Voor duizenden zy t ge een Bethanie geweest! Toch is er één Huis, waar dit Huis niet by haalt, Door 't licht van den zaligen Hemel bestraald Ook ddar heeft de Heer die ons liefheeft en leidt, De zeegnende Heilandons plaatse bereid Daar is geen zonde of pijn Hoe heerlyk zal eenmaal dat Vaderhuis zijn N°. 3. Nog eenmaal roem de mond der kleenen Den God der Ouden in Zyn trouw Wat goeds Zijn gunst ze al wou verleenen, Wattonge, die't vermelden zou? Te kort waar' daarvoor 't langste leven En 't rijkste hart nog te arm aan dank; Ja, voor de roemstof, hun gegeven, Blijkt de eeuwigheid eens niet te lang. Dies blikt vol hope 't oog naar Boven Dier pelgrims aan het eind der baan. Hun reispad daalt, maar zij gelooven Gijtrouwe Godzult met hen gaan Den staf huns broods laat Ge on verbroken; Uw arm steunt ze op den weg naar 't graf; En daalt hun zonter kim gedoken Uw zon daalt in dat graf niet af! Hallelujaden Heer geprezen De harpsnaar Hem ter eer gewekt, Die zich een Vader toont der weezen En weduwen tot Man verstrekt Dat jong en ouddat arme en rijke Hem roeme als aller Schild en Zon En in hun werk Zijn invloed blijke Als levens-liefde- en vreugde-Bron De twee eerste dezer koren zijn van den dichter J. J. L. ten Katehet derde van den dichter J. P. Hasebroek. HAARLEM, 27 Februari IS83. Door de Politie alhier is proces ver baal opgemaakt tegen de gebroeders S. oud 15 en 18 jaren, als verdacht van diefstal van twee paren schoeneneenige weken geleden door hen gepleegd in een uitdragerswinkel in de Lombardsteeg. Zij hebben vroeger meermalen wegens diefstal getucht. Gisteren is door de Politie alhier aangehouden en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld een 19 jarige infanterist die een paar nieuwe laarzen had gestolen bij den winkelier Dazert in de Koningstraat, waarvan hij op heeterdaad werd betrapt. Afloop van da verkooping van Huizen, gehouden den 24 Feb. 1883, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Huis en Erve met TuinJansweg 6. ƒ7205, opgehouden. 2. Huis en Erve met TuinKouden- horn 58. en 3. Twee Huizen en Erve met Poort, Valkensteeg 21a en 21b, te zamen f7480, opgehouden. 4. Huis en Erve met TuinZijlstraat 68. ƒ9220, S. Cohen. 5. Winkelhuis en ErveDamstraat 1. ƒ9905, opgehouden. 6. Winkelhuis en ErveZuiderstraat 8. ƒ2955opgehouden. 7. Winkelhuis en Erve, Hagestraat 22. ƒ2425, W. Plantje. 8. Huis en ErveKorte Houtstraat 19. ƒ1810, J. S. van Velthuijsen. „9. Winkelhuis en ErveGroot Heilig land 40. ƒ2200, L. J. Braakenburg. 10. Pakhuis en Erve, Groot Heilig land 60. ƒ1150, B. Hagen. op Maandag 19 Maart 1883. Prof. A. WILHELMJ(Viool) uit Wiesbaden. De Heer L. SCHLEGrEL. {Viano). Met welwillende medewerking van Mejuffrouw A. WITSEN. {Zang) uit Amsterdam. (365) GENOOTSCHAP VERGADERIN G van HH. Leden, op Donderdag den 1 Maart 1883, des avonds ten 8% ure precies, in de zaal van „Hötel Funckler". (366) Spreker Prof. A. PIERSON. Onderwerp Over Göthe's vorming. G. C. W. Boiinensieg, Secretaris. Met introductie ook voor Dames. MAATSCHAPPIJ Departement Haarlem. In de algemeene vergadering van het Departement van 12 Februari 1883, zijn van de geldleeningen 1870 en 1872 uitgeloot de aandeelen De betaling der uitgelote aandeelen en coupons zal van af 1 Maart 1883 geschieden door den Penningmeester van het Departement (367)P. LOOSJES. Dadelijk een NOODHULP, voor meid-alleen. Zich per soonlijk aan te melden van 121 ure Leidschevaart 112. (368) Mevrouw von der HEIJDEN, Kenaupark 10, zoekt met Mei eene fatsoenlij ke voor meid-alleen, P. G., die goed kooken en werken kan. Goede getuigen vereischte. (369) Mevrouw VOIGTFlorapark 22 doeh met 1 Mei e. k. aan de Baan woonachtigverlangt op dien datum eene zindelijke KEUKEN MEID, goed kunnende koken en ook om huiswerk mede te verrichten. Loon naar bekwaamheid. Goede ge tuigenis is vereischte. Wordt aan gemeld adres ook ver langt een fatsoenlijken JON GEN, van knappe ouders, vlug in aauieeren, voor huis, broeikas en tuinwerk, niet jonger dan 15 jaren. (370) Gevraagd met Mei eene boven de 25 jaar. (371) Adres: Groote Houtstraat 101. Gevraagd tegen Mei aanstaande een fatsoenlijk niet beneden de 15 jaar. Zich aan te melden Schootericeg N°. 6. (Don derdagavond 7 uur. (372) Met 1° Mei wordt verlangd eene flinke, eenvoudige Werk meid die ook aan de wasch hel pen, strijken en tafeldienen kan en van goede getuigen voorzien is. Adres in persoon of met franco brieven Florapark 34, Haarlem. (373 Gevraagd eene knappe voor twee halve dagen in de week Dinsdag en Zaterdag. P. G. (374) Adres bij de uitgevers dezes. eene knappe Weduwe als BAKER. Aan hetzelfde adres een flinke VOORKAMER TE HUUR, 1,per weekterstond. Te bevragen bij De Erven Loosjes boekhandelaars. (375) Te bevragen bij de uitgevers dezes. gevraagd, voor 2 uren per week. Aanbiedingen met opgave van prijs per les onder N°. 377, aan het bureau van dit blad. Te Haarlem wordt op een kantoor zoo spoedig mogelijk gevraagdeen nette band schrijven de en bekend met kantoorwerkzaam heden. Salaris aanvankelijk f 300. Brieven franco onder letters J G bij den boekhandel. A. VERNOUT, JVarmoesstraat. (378) Plein No. 33, belast zich ook met het herstellen van alle soorten van ScllO0iS0l. (379) een Benedenhuisje van 2,25 of 2,50 per week. Franco brieven onder N°. 380, bij de uitgevers dezes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3