Bickers, de Orgeltrapper. den dag. In de Kamer van Afgevaar digden is met groote meerderheid ver worpen een amendement van Bisschop Freppel, om in de gemeentewet te her stellen de verplichting voor de gemeenten om het beheer der eerediensten te steunen. Daarentegen is met 348 tegen 120 stem men een amendement aangenomendat de gemeenten van het onderhoud der kerk gebouwen en van bijdragen voor eere diensten ontslaat. De minister van oorlog, Generaal Thibaudin, heeft een nieuw bewijs gegeven van zijn vast besluit om het leger te zuiveren van der Repu- bliek vijandige elementen. Aan een kolo nel die op den dag van Gambetta's begra fenis een bal gegeven haddat door reac- tionnairen werd bijgewoond, zijn 30 da gen vestingarrest in het fort Vincennes opgelegd. Tot gelijke straf is veroordeeld een adjunct-marine-kommissaris, die zich niet ontzien had in 't openbaar te roepen „Leve de Koning! Leve de Keizer! Weg met de Republiek!" Een voorstel van een der Iersche afgevaardigdenstrekkende om in Ierland schoolplicht in te voerenis door het En- gelsche Lagerhuis aangenomen. Op aan vrage der Engelsche Regeering is te Parijs gearresteerd een zekere Byrnedieals sekretaris van de Iersche Land-liga,beschul digd is van medeplichtigheid aan den moord van Lord Cavendish en Mr. Burke. Carey, de verklikker, heeft de vrouw van Byrne aangewezen als de persoondie de wapens nit Engeland naar Dnblin overbracht. Een andere Ier, Douse genaamd, die, als verdacht van de medeplichtigheid aan den moord in het Phoenix-park te New-York gearres teerd was, is bij gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. Te Havre moet een Iermet name John Willisop eigen aan gifte, dat hij heeft deelgenomen aan den moord op Lord Cavendish zijn gevangen genomen. De anarchistiesohe woelingen in An- daluzië hebben aanleiding gegeven tot een voorstel in de Spaansche Cortes, strek kende om naar de jongst ontdekte anarchis- tiesche zamenzwering een parlementair on derzoek in te stellen. Dit, tegen de Re geering gerichte voorstel is echter verwor pen met 125 tegen 45 stemmen die der Republikeinen. De woelingen blijken van nog al grooten omvang te zijn geweest tenminstebenevens het hoofdbestuur der bende zijn 500 leden gearresteerdterwijl de leden-lijst in beslag is genomen. Op deze lijst komen 7000 namen voor. Veertien der schuldigen zouden reeds ter dood veroor deeld zijnen 300 tot ballingschap worden veroordeeld. In Rusland hebben in de laatste dagen wéér hier en daar arrestaties van vermoedelijke nihilisten plaats gehad. Vol gens de politie rapporten, heerscht on der de revolutionnaire partij sedert eeni- gen tijd weer grootere bedrijvigheiden is het vermoeden gewettigd, dat zij nog vóór Mei (de kroning) het een of ander zal ondernemen. Uit Petersburg wordt gemeld, dat eene vrouwdie te Charkow gevangen was genomen, onder verdenking tot denihi- listiesche partij te behooren, bij haar over brenging naar de hoofdstad, door de Peter- bnrgsche politie herkend is als de lang te vergeefs gezochte nihiliste Fiegner, die tot den adelstand behoort, in verscheiden tegen nihilisten gevoerde processen eene rol speel de, en in 1880 naar Siberië verbannen werd, doch van daar wist te ontkomen. Of hier mede in verband staat, dat bij de kweekelin- gen der akademie voor het boschwezen huiszoekingen gedaan, en eenigen hunner in hechtenis genomen zijn, is nog onbekend. Aan boord van een Spaansch stoom schip, dat dienst deed tusschen de ver schillende Filippijnsche eilandenmoet een ontploffing hebben plaats gehad, waarbij honderd menschen om het leven kwamen. Men heeft wel eens berekeningen gemaakt van 't geen er zou kunnen ge daan worden voor het gelddat men niet aan weelde-uitgaven besteedt. In den regel gaan ze niet op. 't Is er meê gesteld als met de theorie van den niet-rooker, die onder eene wandeling aan een vriend be toogde dat deze voor 't gelddat hij aan sigaren besteedde een mooi huis op den Singel kon hebben. Toen beiden op den Singel gekomen warenvroeg de rooker waar na het fraaie huis stond van hem die niet rookte. Deze had er evenmin een huis als de ander. Wat nogtans van het geldvoor sigarensterke drank of andere zaken van weelde besteed, kan tot stand gebracht wordenis af te leiden uit het voorsteldoor een kastelein te Boise City in I-thaho aan het gemeentebestuur gedaan. Deze wil, wanneer hem het uitsluitend recht om te tappen wordt toegekend, al de schulden der gemeente betalenin het traktement van den predikant voorzien, en elke vijfjaar eene nieuwe kerk doen bouwen. Daarbij is de opbrengst onzer „vergunningen" maar kinderspel. Te Serra di Falce, op Sicilië, heerscht de diphteritis in hevige mate. De inwo ners verkeeren in een opgewonden toe stand en wijten de uitbreiding der ziekte aan kwaadwillige vergiftiging. Een arme bedelaardien men als een der medeplich tige booswichten beschouwdewerd deer lijk mishandelden kwam er ternauwer nood levend af. Niet dagelijks valt iemand het voor recht ten deel een erfenis te ontvangen. De zeldzaamheid dezer welkome gebeurte nis zou doen vermoedendat hijwien ze te beurt valtgroote zorg voor de verkregen buitengewone ontvangst betoonde. Noch tans lezen we in de dagbladen, dat een reiziger in den stoomtram naar Vlissingen zijn erfenis van f 1240 verloor. Een eer lijk man heeft ze gevondenen de verliezer heeft dus zijn geld teruggekregen. Maar wie zóó zorgeloos met zijn erfenis omgaat merkteen onzer bladen op, verdienteigent- lijk niet te erven, 't Geval is te zeldzaam, om op een aanvulling van de artiekelen van het Burgelijk Wetboek in dien zin aan te dringen. Trouwens wat mén ook verliezeniemand kan het recht verliezen om te verliezen. Door een paniek in de Duitsche Katholieke school te New-York er was een begin van brandwerden 16 meisjes van 411 jaren op de trap doodgedrukt; een aantal werd gewond. Een zonderlingen zelfmoord beging onlangs een kellner te Cantersbury. Hij vulde zich den mond met kruit en stak het daarna aan. 't Spreekt van zelf, dat de man op deze wijze zijn treurig doel be reikte. Aan de kust van Beneden-Californie is door de paarlvisschers eene paarl ge vonden die alle andere in grootte overtreft. De lengte is ruim twee en een halve cM., bij eene dikte van twee cM. De grootste paarlvroeger bekendwerd ook aan die kust gevonden en sierde de kroon van de Koningin van Spanje. Door eén 28tal aanvoerders van melk voor de melkmarkt Amsterdam, is aan den Gemeenteraad een plan ingediend tot het doen bouwen van een overdekte melkmarkt op de Prins Hendrikkade, tusschen het Damrak en de Martelaars gracht. Zij zou eene oppervlakte beslaan van 2500 M-. met 7 standplaatsen in het midden van het gebouw, ieder van 48J., die door eene verhooging van den beganen grond gescheiden zullen zijn en voldoende ruimte voor meerdere verkoopers aanbieden. Deze standplaatsen zijn door rijwegen omgeven. Voorts zou het gebouw bevatteneen laboratorium voor de keur meesters, een kantoor voor den markt meester of politie-postverder zoowel aan de zijde van het Damrak als aan de Mar telaarsgracht een koffiehuis, zonder ver gunning, en een grooten winkel, en in het front langs de Prins Hendrikkade tien winkelsterwijl eindelijk aan de Yzij- de de aan te voeren melk op doelmatige wijze in het gebouw kan worden gebracht. Een Dublinsch correspondent zegt op goed gezag te kunnen mededeelen, dat er eerstdaags iu den lande (niet te Dublin) tien personen zullen worden ge vat die bij de moordenaarsclub betrokken waren. Door deze arrestatie (verzekert hij) zal de justitie het gansche klompot in haar net hebben gevangenen zij zullen leiden tot onthullingen, die méér dan al het tot dusver uitgelekte opzien zullen baren. Het zou blijken dat bijna al de vroegere agrarische misdaden (zooals het vermoorden van mevr. Smythe in West- meath, van den heer Herbert in Kerry en van den heer Blake te Louggran) het werk waren van ééne en dezelfde samen rotting. De Dublinsche Metselaars-ver- eeniging heeft met algemeene stemmen haar medelid James Carey uit haar mid den verstooten. Deze daad geldt echter niet Carey den verklikkermaar Carey den medeplichtige aan den gruwelijken moord op Cavendish en Burkeover welke misdaad de vereeniging hare diepste ver ontwaardiging uitdrukt. De wijze waarop zij die verontwaardiging aan den dag legde, was weder echt Iersch. Zij eischt dat Carey niet als verklikker vrijloope, doch behoorlijk als schuldige worde opgehan gen en dit wel op den verjaardag van den moord, den 6en Mei. Dit niet alleen. Na van de galg te zijn afgenomen (zoo verlangt zij), worde zijn lichaam gevild, zijne huid opgestopt met doornenen dit voorwerp boven de deur der gevangenis te pronk gehangen. Carey zelf moet ver klaard hebben, dat hij, wel verre van de stad zyner inwoning te ontvluchten, zoo dra hij op vrije voeten zal zijn gesteld weer zijnen zetel in den Dublinschen ge meenteraad wil gaan innemen, en dat hij er zelfs ernstig aan denkt zich bij de eerste de beste vacature candidaat te stellen voor de waardigheid van Alderman. Hij zegt voor niemand bang te zijn. Wat hij mee deelde omtrent het uitkeeren van geld uit de kas der Landliga aan de Invincibles, heeft hij thans geheel teruggenomen. In het tuchthuis te Jefferson-city in Missouri, is een oproer uitgebroken onder de veroordeeldendie het gebouw in brand staken. Geen der gevangenen echter slaagde er in te ontsnappen. De schade bedraagt 300,000. dollars. - Volgens opgave van het Bureau voor Landbouw in de Vereenigde Staten, zal de graanoogst van 1882 alle oogsten van vorige jaren in hoeveelheid overtreffen. EENE BEKENTENIS. Naar het Engélsch van F. W. Robinson. i) Mijn naam is Bickers Humphrey Bickers, van Whangdale Scar. Ik ben de orgeltrapper van de St. Simons- Kerk te Whangdale. Ik ben orgeltrap per geweest, als jongen en als man, gedurende bijna drie en zestig jaar. Ik ben nog orgeltrapper. Ik zal orgel- trappen, totdat de dood me komt weg halen. Ik heb er van mijn leven vrij wat zien „wegnemen," en ik vermoed, dat ook mijn lijd zal komen, evenals hij voor anderen komt, ofschoon ik nog gezond en krachtig ben voor een man van acht en zeventig jaar. Een mooie leeftijd, maar niet zoo'n bizonder hooge leeftijd. Mijn vader is vier en tachtig geworden, en toen werd hij plotseling weggenomen. Er zijn er die j zeggen, dat hij zich zelf van kant gemaakt heeft, dat hij, omdat hij zijn bekomst van het leven had, liever zich wilde verdrinken indenputteBlackgap, dan al sukkelend voort le leven doch dat is niet waar; 'twas alleen maar een ongeluk, waaraan de rum ook haar deel had. Mijn vader was dol op rum, en dat heeft hem voor zijn tijd aan zijn einde doen komen, wat voor mij eene waarschuwing is geweest, om me bij de jenever te houden, dat een klaarder drank en minder koppig is. Ik heb na dien tijd nooit anders aangeraakt dan jenever en ook niet te veel daarvan, behalve nu en dan des Zaterdagsavonds, of wanneer Mrs. Bickers mij soms het hoofd op hol maakte. En daar Mrs. Bickers drommels lastig van humeur is, waarschijnlijk doordat zij sedert een jaar of tien het gebruik harer beenen verloren heeft, terwijl zij boven dien erg jaloersch is en meent, dat ik aan zeker vrouwelijk gezelschap in de pastorie zij bedoelt Mrs. Jodson, en dat is bepaaid bespottelijk de voorkeur geef boven het hare, speelt zij nog al dikwijls op haar poot en maakt zij mij het hoofd op hol. ,,lk weet heel goed dat alles koek en ei is tusschen u en Mrs. Jodson," zegt zij dan op bitteren en jammeren den toon; „ik zal je niet lang meer in den weg staan, Humphrey. Maar ge moogt mijn dood niet verhaasten." Dat is altemaal onzinnige dwaasheid, zooals iedereen wel weet, behalve Mrs. Bickers. Indien het der Voorzienigheid behaagde Mrs. Bickers dezen zelfden middag weg te nemen, geloof ik niet, dat ik er aan denken zou, weer eene vrouw te nemen. Mrs. Jodson is vier en zestig jaar oud, en de bloeitijd harer jeugd is voorbij. Zij is keuken meid in de pastorie. Zij was daar ook al keukenmeid ten tijde van den Eer waarden Sextus Tyke predikant van de St. Simons-Kerk te Whangdale Scar en zij heeft tweehonderd pond overgespaard. Doch dit is maar een Men schat den oogst op 500 milj oen lmshelsT tegen 380 miljoen in 't vorige jaar (27- buslieh 10 hektoliter). Amerika zelf verbruikt daarvan niet meer dan de helft de andere helft blijft dus beschikbaar voor den uitvoer. Vermoedelijk evenwel zal Europa die hoeveelheid nietkunnen nemen, daar de graanoogst in de Oostelijke Sta ten zeer goed uitgevallen isin de overige Staten goeden alleen in Engeland slecht. In elk geval moet deze ruime oogst in Amerika zich doen gevoelen in onze graan prijzen; 'tware te wenschen ook eens in on ze broodprijzen Onlangs was er een hevige brand uitgebarsten te Baltimoreen er werd naar Washington geseind om adsistentie. Onmid- delijk werd van daar een gedeelte van het brandweer-materieel gezonden met een ex tra-trein, die den geheelen afstand tus schen de twee steden (38 mijlen) aflegde in 39 minuten. Iemanddie dien tocht had meê gedaan, deelt mede, dat de snelheid zóó groot wasdat de telegraaflijnen langs- den spoorweg zich vertoonden als de tan den van een fijnen kam. Een Lithauer boerweduwnaar, wil de hertrouwen zijne beminde had echter bezwaar tegen de drie kinderendie de man medebrachten wees hem daarom af. Kort en goed zette de kerel toen de klei nen op een wagen, reed hen ver weg en zette hen in de woestenij neder om er dood te vriezenwaarna hij zijn huw- lijks aanzoek ging herhalen. De kinderen werden in de daad eenige dagen later dood gevonden, en een andere keten dan die van Hymen werd daarop door de Russiesche justitie den ellendeling aangedaan. De gemeente Cortgene op N. Beve land is verlost van een gevaarlijk jong- mensch. Deze, de 31 jarige zoon van een welgesteld burger, heeft zich 12jaar lang op een zolder der ouderlijke woning op gehouden, zonder met de huisgenooten inzonderheid met zijn vader in aanraking te komen. Terwijl de zonderling overdag voor niemand te zien wasaan gezien hij dan te bed lag, ging hij 'savonds de straat op en was dan de schrik van vrouwen en kinderen. Zijn handelingen gedurende al die jaren waren die van een krank zinnige ofschoon men verzekertdat hij volmaakt wel bij zijn verstand is. Dereden, dat men hem nu in verzekerde bewaring genomen heeftisdat hij zich aan diefstal schuldig heeft gemaakt. Op een zijner avond wandelingen begaf hij zich in het pakhuis van L. M., die reeds meermalen met ver wondering had waargenomen, dat zijn voorraad brandewijn zeer verminderde. De politiegewaarschuwdbegaf zich nu daarheendoch intusschen had de voorgewende krankzinnige zich door een andere deur uit de voeten geraaktmaar hij werd spoedig in zijn gewoon verblijf, na eenige vergeefsehe pogingen tot verzet, gearresteerd. Men meent nu, dat de po gingen tot inbraakin de laatste weken te Cortgene beproefd, ook aan hem moeten toegeschreven worden. Eene gehuwde vrouw uit Vlissingen is Maandagavond op den loop gegaan met een ongehuwden besteller der firma v. Gendt en Loos. Haar kind nam zij medeen de besteller had zich vooraf van zijn patroons een bedrag van ƒ200 wederrechtelijk toe geëigend. De besteller is reeds te Rotter dam gearresteerd. Omtrent het in Belgie ontdekte dy- namiet-komplot komen gaandeweg de vol- I epizode, zooals de menschen dat noe men en 'l heeft niet veel uittestaan met de geschiedenis, die ik wil ver halen. En 't is een verhaal, dat ik moet vertellen, want ik gevoel wel, dat ik niet in vrede zou kunnen heengaan, als ik moest sterven, met dien geheelen drukkenden last op mijn gemoed, 't Is een verhaal, dat ge als werkelijk ge beurd moogt beschouwen, of niet, juist zooals ge verkiest 't komt er voor mij heel weinig op aan, als gij 't niet gelooven wilt. Dus ge moet maar precies zoo doen als het u be haagt. Hier hebt ge mijn verhaal. De Eerwaarde Sextus Tyke was ge durende een aantal jaren de predikant mijner kerk. Ik herinner me hem als een jeugdig man, toen hij het eerst kwam, een klein, mager, bleek kereltjeneen van 't ouderwelsche soort, zoo trotsch als een kalkoen, zoo soezerig als een uil, en met zooveel bloed in zijn lijf als een volwassen kikvorsch. Wordt vervoli/d.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2