Nieuwsberichten. van te trekken. De koninklijke neder- landsche tuinbouw maatschappij Linnaeus is overleden en plechtig begraven. Lijk redenaar de ex-predikant Luëssen van Wijk aan Zee, thans gedomicilieerd te Amsterdam. Op den zesden tocht van de Willem Barents zal het noch aan zuur kool noch aan jenever ontbrekenaan 'teerte niet, omdat de HH. Grelinger en Jansen en aan 't laatste evenminomdat de HH. Daniel Visser en Zn. (van Schie dam natuurlijk) in de behoefte voorzien. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeen geroepen tegen Maandag 12 Maart, 's avonds 8 uur. In de zitting van de Tweede Kamer op 5 Maart is bericht ingekomen van den heer Dirksdat hij wegens de aanneming van eene betrekking in het buitenland zijn ontslag neemt als lid der Kameren van den heer Holzmandat hij wegens voort durende ziekte zijn mandaat nederlegt. In dé zitting op den volgenden dag heeft de heer de Jong aangedrongen op eene spoe dige bijeenroeping ter bekorting van den duur der krizis. Hij en de heer Wijbenga verklaarden pertinent, dat hun votum over de behandeling der censuswet de beteeke- nis haddat zij niet langer konden noch wilden samenwerken met de Hegeering, die óf moet wijken, óf een beroep moet doen op het Nederlandsclie volk. De heer Schaepman daarentegen verklaarde, ook namens den heer de Savornin Lokman dat zij geen politieke beteekenis aan het cen- sus-votum hadden bedoeld te geven. Uit den Haag wordt gemeld, dat H H. M M. de Koning en de Koningin niet zoo als aanvankelijk het plan was, van Engeland rechtstreeks naar Luxem burg zullen vertrekkenmaar eerst op 1 Mei e. k. de Internationale Koloniale Ten toonstelling te Amsterdam zullen openen. Er zal in de Hoofdstad voor het terrein der Tentoonstelling een afzonderlijk politiewezen georganizeerd worden. Die inrichting met het daartoe benoodigde ge bouw, zal aan de ondernemers te staan komen op f 64.000. De politie zal dan op het Tentoonstellingsterrein bestaan uit 2 of 3 inspekteurs3 brigadiers en 36 agenten. Zij worden tijdelijk aangesteld, om zoo noodig later bij het vaste korps te worden ingedeeld. De nieuwbenoem- den echter zullen geen dienst doen op het Tentoonstellingsterrein, maar de gewone straatdienst verrichten. Met de dienst op de terreinen der expozitie zal de keur van het politie-personeel worden belast. Toen Nathan Blom bij het spoorweg ongeluk aan den Beugelsdijk te Rotterdam beide beenen verloor, werd hem namens de Holl. Spoorw. Maatschappij de keuze gelaten tusschen een som van f 14.000 al9 schadevergoeding, of een lijfrente. Blom die aldaar in het ziekenhuis werd verpleegddeelde dit aan zij ne vrouw me de die op haar beurt er den burgemeester de Yoogt van Loosduinen mede bekend maaktedeze gaf haar den raadhet geld op te nemen„want" zoo 'n maatschappij kon wel eens op de flesch gaanen dus was het toch beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht." Hij, de burgemeester, zou het geld dan wel uitzettenf 4000 hield Blom in zijn zaak, en de overige ƒ10.000 zijn thans met den burgemeester naar Amerika verhuisd. Te Tiel werd Zondagmiddag tijdens de godsdienstoefening in de Roomsche Kerk een oppassend werkman ongesteld. Toen hij buiten de Kerk kwam wankelde hij en viel met den hals in een ijzeren pen van het hek eener nabij zijnde stoep, zoodat hij weinige oogenblikken daarna overleed. Hij laat eene vrouw en een kind van ongeveer 5 jaar achter. Een flink en wel verdiend «blauw tje# in tweeërlei beteekenisheeft onlangs, naar een Russisch blad verhaalteen ade- lijk luitenantje te Moskau opgeloopen. De jonge officier vervolgde de dochter van een verver, een beeldschoon meisje, ge durig met zijn liefdebetuigingenmaar gaf, toen de vader hem ruiterlijk vroeg of hij voornemens was zijn schoonzoon te wor den, ontwijkende antwoorden. De verver verzocht toen den jonkman zijne dochter voortaan met rust te laten. Maar de luite nant kwam toch terngen onlangstoen hij zich weer vertoondesnelde de vader op hem los, pakte hem open dompelde hem een paar malen in een groote kuip. i Half gestikt snelde jonkman naar hnis, en daar bemerkte hij tot zij n ontzetting dat zijn gelaat en handen blauw waren en niet schoon gewasschen konden worden. De kuip was gevuld met een onuitwisch- bare verfstofeen uitvinding van den vader der vervolgde schoone, en de luitenant, die half razend is van spy theeft nu slechts de keus om zich tot een neger te laten verven of alles maar «blauw» te laten. Te Jena zijn onder de stndenten 20 tweegevechten gehouden. Het is te hopen dat deze treurige gebeurtenis ten minste het nut zal hebben van velen een schrik voor het duel in te boezemen. Onder de Duitsehe studenten toch wordt vaak om de kleinste nietigheid geduelleerd. Zoo zat eens een Engelschman aan een table d'hote te Heidelberg tegenover een student, die aanhoudend met zijn mes at, niet alleen vleesch en groentenmaar ook saus en jus. Hij kon niet nalaten, zijn overbuurman fluisterend de aanmerking te makendat hij, door saus met zijn mes te etenzich in den mond zou snijden. De student nam die waarschuwing zeer kwalijk. «Hetging niemand aan, al wilde hij zijn moud tot aan zijn ooren opensnijden.» En toen de Engelschman hem nogmaals waarschuwde stond hij woedend op en ging heen met den uitroep; dammer Junge, die als een uitdaging geldt. De Engelschman deed wat hij kon om het duel te voorkomen maar het was te vergeefsde student was zoo woedend, dat hij niet rusten wilde voor zijn tegenpartij dood op den grond lag. Het kwam er dan toe. De Engelschman, die voornemens was, als hij het tweede schot had, in de lucht te schieten, kreeg het recht om eerst te schietenen deed den 9tudent door zijn schot dood neervallen. De moordenaar tegen wil en dank ging de diepbedroefde moeder van den doode op zoeken. Hij overtuigde haarna een paar urenvan zijn innig leedwezen over liet gebeurde, en bracht haar tot de erkentenis, dat haar zoon gestorven was als het slacht offer der verkeerde begrippen van eer, die onder de Duitsehe jongelieden heerscht. Te Veenendaal ziet het er met het lager onderwijs treurig uit. Van de 592 kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaar, die op 1 Januari 1.1. binnen de ge meente woonachtig waren, genieten er slechts 435 lager onderwijs; niet minder dan 26 pet. blijft dus daarvan verstoken. Op de 'openbare school waren 15 Januari 1.1. 326 scholieren ingeschreven en 306 aanwezigdit geheele getal was geplaatst in 3 lokalen, die alle even slecht zijn. Veenendaal telt 4196 inwoners, en de ge- meente-financieëu verkeeren in een zeer goeden staat. De burgemeester van Wolfaartsdijk is wegens het toevoégen van beleedigende woorden aan toehoorders ten openbare Raadszitting door de Rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot f 25 boete. Uit den Kloveniersburgwal te Am sterdam is het lijk opgehaald van een be jaard mandie reeds geruimen tijd vermist werd. Hij was bakkersknecht en uit Gro ningen afkomstig. In zijn jaszak werd eene dagvaarding gevondenom wegens dron kenschap voor den kantonrechter te ver schijnen, en waarschijnlijk is hij ook in benevelden toestand te water geraakt. De ratten, dat schadelijk ongedierte, kunnen zich toch soms verdienstelijk ma ken, en wel als ijverige onbezoldigde in spekteurs van woningen. De Engelscke hoogleeraar Huxley heeft dat onlangs ont dekt. Hij had in een der kamers van zijn huis een groote menigte ratten. Daar deze dieren waarschijnlijk uit het riool kwamen en hij oordeeldedatals ratten naar boven konden komenook allerlei schadelijke dingen konden opstijgenliet hij den vloer opbreken. Nu bleek het, dat in der tijd, bij het leggen van een nieuwe rioolbuisver zuimd was de oude behoorlijk af te sluiten en dat er zoo twaalf jaar lang een hoogst nadeelige gemeenschap had bestaan tus schen de afvoerbuizenhet riool en de fundamenten van het huiswelkezonder de ratten, niet ontdekt zou zijn. Er is echter geen gevaar voor, dat men der gelijke vrijwillige gezondheids-kommissies te zeer op prijs zal stellen. De schuldeischers van Sarah Bern hardt betwisten elkander de opbrengst van de veiling barer juweelen. Zekere Bloche, een expertbeweert recht te hebben op de geheele som (178.000 frs.), omdat hij er haar 180.000 frs. op geleenden een ge deelte van dat geld (79.000 frs.) gediend heeft om de kostbaarheden uit de bank van leening te lossen. Een barer vriendinnen mile Robert, beweert; dat er haar, om dezelfde reden 40,000 frs. van toekomen. De bekende dameskleedermaker Worth eischt 6500 frs. voor de costumes waarin zij thans avond aan avond optreedt in Sardou's Fedora. Mile Delfine Baronde naaisterheeft 25.000 frs. te vorderen voor de costumes van Damala, Sarah's gemaal. En dit zijn nog maar enkelen. De zaak waarnemer van Worth vooral is zeer ver ontwaardigd. Avond aan avond zendt hij naar het bureel van den Schouwburg, waarin Sarah haar triumfen behaaltdoch geregeld krijgt hij het antwoord, dat de aktrice steeds haar honorarium (1000 frs. per avond) reeds vooraf heeft opgenomen en telkens komt hij dus onverrichter zake terug. Sommigen bewerendat de verkoop der juweelen slechts komediespel wasen dat Bloche, op wiens verzoek dit geschied de zulks deed in overleg met de aktrice zelve, en op deze wijze wil belettendat haar schuldeischers er iets van ontvangen zullen. Binnen kort zal de rechter uitspraak in deze teedere kwestie doen. Behalve dat verscheiden studenten der Universiteit te Jena in duels zijn ge dood, liggen er tegenwoordig 40 stndenten in het hospitaal aan bekomen wondenIn de vorige week hebben op één dag niet minder dan '21 tweegevechten plaats ge had. Is dit bericht wellicht eene reclame, om de studenten naar Jena te lokken? Een jongen te Gestel, omstreeks 14 jaar ouddie half idioot is en tevens aan vallende ziekte lijdten aan de ééne zijde verlamd is, had men met twee kleine kinderen alleen bij een brandende kachel gelaten, waarop een ketel soep stond te koken. Eensklaps krijgt hij een aanval van zijne ziekte en trekt de kachel omver, zoodat de ketel met het heete vocht over een der kinderen, 4 jaar oud, werd ge stort. Het kind is op ijselijke wijze ge brand en zal waarschijnlijk aan de gevol gen bezwijken. - Een student in de rechten te Parijs leidde een losbanding leven. Toen zijn vader hem daartoe geen geld meer wilde geven,brak hij in bij een buurvrouwnam uit de kast eene waarde van 10 000 frs. aan papieren benevens eenige kostbaarhedenging daar mee op den loop in gezelschap van zijne maitresse, lichtte daarbij nog talrijke per sonen op en werd eindelijk gevat. Intus- schen hebben twee dienstmeisjes van de bestolene er voor moeten boetenwant de eene wierp zich uit wanhoop wegens de valsche beschuldiging uit het venster, waarbij zij zich ernstig bezeerde, terwijl de andere drie maanden in voorloopige ge vangenis moest zuchten. De jury sprak den student vrijin aanmerking nemende zijn jeugdigen leeftijd en de omstandigheid dat de vader, bij veroordeeling van zijn zoon, genoopt zou zijn, zijn kantoor aan een ander over te doen. De ongelukkige vader had het bedrag van het gestolene vergoed en de onschuldig veroordeelden geldelijk schadeloos gesteld. Maar mijnheer de student, zoon van een aanzienlijke fa milie, kan nu zijn liederlijke streken met frisschen moed hervatten. Zoo'njury lijkt wel mooi, maar gedurig vernemen we zoo het een en ander, dat waarlijk de invoering van dezen vorm van rechtspraak niet begeerlijk maakt. In de gemeente Ooststellingwerf (Fries land) ontbreekt zoo wat van alles. Men heeft er slechts één geneesheer voor de 11 groote en kleine dorpen met 10.000 inwoners. Er zijn maar 2 Herv. pre dikanten meer. Voor 5 onderwijzersplaat sen biedt zich niemand aan. Voor een Hoofd der school te Haulerwijk zijn maar 3 sollicitanten. Te Donkerbroek stierven twee kinderen zonder geneeskundigen bij stand aan de kroephoestdie erg heerscht onder de kinderen. De geestelijke belangen lijden er zeer; de onderwijsbelangen niet minder, en om de kroon op alles te zetten betaalt men er den tiende penning aan ge meentebelasting. Volgens officieele opgaven wei-den sedert 1 Oktober 1879 alleen in Pruisen 188 personen onschuldig veroordeeld misschien nog meer; alleen bij deze 188 gevallen kwam de dwaling aan het licht en werd een nieuw gerechtelijk onderzoek ingesteld. In No 3 van het Maandblad van de Vereeniging tegen de kwakzalverij waar schuwt de arts J. W. de Kopff te Utrecht tegen den „Waterkijker" G. S. van der Plaat te Rotterdam, van wien hij tegen betaling schriftelijke raadgevingen ont ving nadat hij om hem op de proef te stellen o. a. Beiersch bier had toe gezonden in plaats van het vochtdat tot grondslag moest dienen voor het onderzoek! HAARLEM, 9 Maart 1883. Aan den kapt. der dd. schutterij alhier, de heer E. S. Liotard is door Z. M. op ver zoek eervol ontslag verleend en benoemd tot kapit. de heeren Dr. H. A. J. Valkema Blauw en E. A. W. Pauwthans 1ste luit., tot lste luit. de heeren J. L. A. van Dijk en H. F. Proot, thans 2de luit. en tot 2de luit. de heeren Mr. J. H. van Meurs en H. Burger, thans Schutter. In de Raadsvergadering van 7 Maart is tot tijdelijke vervanging van den wet houder F. L. Kist gekozen de Heer Mr. H. Enschedé.Besloten werdde zwem school in het Zuiderbuitenspaarne te ver plaatsen naar de overzijdeaan B. en W. de verhuring der kiosken op te dragen; in het wijde Geldelooze pad een riool te leggen Het rekest van Mej. A. L. C. Sarlet om tot makelaar te worden benoemd is gesteld in handen van de Kamer van Koophandel. De Heer Proot is voor 5 jaar tot gemeente-geneesheer benoemd. Naar men verneemt zal de laatste lezing van „Weten en Werken" gehouden worden op 2 April a. s. Voorwerpen, gedeponoerd aan hei- Commissariaat van Politie, die dage lij ks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 uro voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden broche. Een gouden oorknopje met bloedkoraal. Een gouden oorbelletje. Een armband. Een zwarte doek. Een halsboord. Een paar handschoenen. Eenige tapisserie patronen. Een vrouwenzak waarin eer. paar handschoenen enz. Een knip- mesje. Een boezelaar. Een bril in étui. Eenige sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den Stalhouder Wn ag ge, Kennemerpl. een zak steenkolen. De vinder van een op 3 Maart j. 1. op den Zijlweg verloren rood kinder-manteltje wordt verzocht zich aan het Politiebureau te vervoegen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 8 Maart. J. J. LuijteaenB. Boogaard. E- Pinédo en M. Salomonson. GETROUWD. 7 Maart. J. Elskamp en H. S. ten Hope. H. R. Smink en J. Snoek. GEBOORTEN. 26 Fcbr. O. J. A. Mullergeb. Heynsiusz.- 27 Eebr. Een onecht kind van het mannelijk gesl. A. v. d. Aargeb. ilennemaud. A. WSGcerlofs gebSchalekamp dJW. A. v. Zonneveldgeb. Voetelink d. M. v. d. Wateren geb. v. Alphenz. A. Dekker geb. v. Gasterend. 28 Febr. M. F. v. Corstanje geb. Cruijce z. M. Merks geb. Dirks z.G. E. Hooning geb. Hofstee z. 1 Maart. M. Eijkel geb. Valbrachtd. T. ALeuven gebBom d. H.J.v. Eskert geb. Miesijcrusd. - G.M.E.Wesselinggeb. Schornagel zEvdPoll gebPrévinaire d. 2Mrt. H. M. Timmer geb. deGraaffz. 3 Mrt. H. C. v.Cittert geb. Kranenburgz. 4Maart. C. H. Thomassgeb.Vogelsz. H. 't Hart geb. Smitz. 5 Mrt. Een onecht kind van het vrgeslacht. J. O. Verstecgh geb. v. Acker z. C. 1'. Heijboer geb. v. Ginneken dMEOderkerk gebde Haan d. 6 Maart. G. E. v. Broekhuizen geb. Bosveld dHRademakers gebvBoxtel z. E. Rietman geb. Dernisonz. J. M. Vooges geb. Antonissed. Een onecht kind van het vrgeslacht7 MrtCvStraten geb. Coelemeijer z. M. v. d. Spoel geb. Nijdamz. C. Wallachgeb. Paardebckz.-- L. Schermer gebKoeman z. 8 Maart. M. Vrcenegaar geb. Jansen d. OVERLEDEN. 27 Febr. ALuijten 10j. d. L. Heerenvest. JPPollé 25 jHaasstraat28 Febr Eenlevenl. aang. kindv. h. mannel. gesl. van H. v. Meurs Brouwersvrt. P. v. Brakel73 j K. Marg. straat. - J. B. v. Dijk 4 jz. Vrouwest. P. J. Steenkist2m. z. Doelstr. 1 Mrt. P. v. d. VeenlGm.z. L. Raamstr. P. W. Bottelier 31 jTulpenstraat. G. v. Dansik lOd.z. L Vlamingstraat. H. Kuijl 34 j. Hecrensingel.3 Maart. J. R. Muller 20jRozenstraat.H. v.Egmond77 jSchootersingel. MMKriege 20 md Esscnstraat. 4 Maart. A. VringBOj. L. Marg.straat. H. C. deMon 15 d. d.Turll. AOverbeek 2 jzJansstraat5 Maart! E. H. Neijsse 4 j. d. Hondensteeg. C. Timmer 3 m. z. Linschoteustraat. W. P. A. H. Maleiijt 5 m. Molenstceg. H. P. Kops 44j. Jacobijnenstraat.A. v. Damme 4m. z. Raaks. J. P. de Rooek69j. Echt- gen. vanA. H. Malthes Bartcljorisstraat. - 6 Maart. D. Paauw 28 j. Echtgen. van G. Bank Minncbroedcrsteeg.Eenlevenl. aang. kind v. h. mannel. gesl. vanA. Lina Hagestraat. JCThuret 85 jPleinJJv. Loon 2 inzKenaustraat. Een levenl. aang. kind v. h. mannel. gesl. v. N. Wiggers. 7 Mrt. C. Laans wed. W. v. Leuven68 jRaamgr. M. M. T. Dolhaum 74j. Wed. A. Storm Jacobijnenstraat. J. H. Mulder 57 jKou denhorn

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2