Nieuwsberichten. Maar waar heerschtgeen spanning? .Parijs en Frankrijk kunnen er niet buitenRus land is er niet vrij van wegens de voort durende woelingen der nihilistenweet u Spanje raakt er nooit uit met zijne keurige administratie; Pruissen en Rome leven ook al op een gespannen voet, gelijk de spoorwegmaatschappijen in Nederland en vele compagnons en huisgezinnen aldaar en elders; overal spanning, overal! en de wereld is in spanning wat t.T.en de t.Tjes zullen opleveren. Ondertusschen laat de heer M. T. Previnaire van Haarlem in t nederig Callantsoog eene villa bouwen. Daar zal 't rustig zijndaar mocht ZEd. Dr. Koppenschaarontslagen directeur der H. B. S. te 's Hage en Dr. Thijssen wel eens te logeeren vragenom na de stormen uit te blazen. 't Standbeeld voor Huig de Groot komt tot stand. Richt de heer Previnaire te C. eene villa opde vrienden van Frans Brouwer, die te Millingen een akelig krotje bewoonde, hebben hem ver- Tast door voor hem een alleraardigst steenen huisje te bouwen in drie dagen gedurende welke ZEd. om zaken afwezig was; en in dat huisje statig ingeleid, vond hij daar eene nieuwe tafel, één nieuw bed, drie stoelen, vier schilderijenéén (niet vijf zooals gij wellicht wegens de opklimmende reeks zoudt denken) kinne baksham en één pond zwaren tabakwant hij is een aartsliefhebber van een pruim. Daarom speelt ook de wind met een aan deze woning opgehangen uithangbord waarop elk lezen kan: hotel de greroote pruim, zonder vergunning. Waartoe echter die spot met onze drankwet? Met zulke verhevene dingen als de wetgeving en de kamers spotten wij nooit. En nog veel minder met de geneeskunde en hare be oefenaars welke laatstgenoemden zoo on begrijpelijk slim zijn om beiersch bier voor urine aan magnetiseurs te zenden, ten einde ze er alzoo te laten inloopen. Wat booze geest bezielt u, Mevrouw Elise van Calcar, om in de Middelb. courant den handschoen op te nemen voor Juff. Gunters en hare vakgenooten, in één woord voor't magnetisme Wat zegt het dat gij met meer dan vijftig som nambules hebt geëxperimenteerd? Wat zegt dat anders dan dat gij méér dan vijftigmaal dwaas zijt geweest en u méér dan vijftigmaal hebt laten bedriegen? 't Is wat moois voor eene verstandige vrouwEn dan durft gij nog de geheime geneesmiddelen in bescherming nemen, van de machteloosheid der faculteit spre ken om onze kwalen te lenigen en het publiek in bescherming nemendat liever door betwiste geneesmiddelen wil genezen dan volgens de regelen van de kunst door wettige artsen niet genezen worden Elise! Elise! ga naar den secretaris der koninklijke akademie van wetenschappen afdeeling Letterkunde en vraag naar het voor weinig dagen afgekeurde latijnsche gedicht ingezonden bij 't legaat Hoeufft en getiteld in medicum, d. i. op den arts; leer LatijnElise! zoo gij 'tnog niet kenten lees dat gedichtdan spreken we elkaar nader. Z. M. de Koning heeft herhaalde lijk langdurige konferenties gehad met den demissionnairenMinister van Financieën Graaf van Lijnden. Ook met den oud minister Mr. J. Heemskerk Az. heeft Z. M. een onderhoud gehad en deze heer moet druk gekonfereerd hebben met den heer van Lijnden. Zou er werkelijk waarheid zijn in 't geen aan De Amsterdammer wordt berichtdat in de laatste dagen pogingen aangewend werden tot het vormen van een Kabinet, waarin geen liberalen zitting zouden hebben? De Minister van Binnenl. Zaken heeft, krachtens machtiging des Konings, afwijzend beschikt op het verzoek van den heer W. J. Cremerkapelaan te Wa- geningen om te bevorderendat de ver ordening regelende den aard en duur der persoonlijke diensten in die gemeente zóó worde gewijzigd, dat dienstdoende gods dienstleeraren van dienst bij de brandweer worden vrijgesteld. Velen onzer lezers zullen met genoe gen vernemen dat de Heer M. S. de Vries, Handelaar in naai- en machine zijde en fourniturenwiens voorgangers reeds op het Spui No. ld te Amsterdam in 1812 hier te lande de eerste zijden en satijnen knoopen fabriceerden, en later daar voortdurend een uitgebreiden handel in genoemd artikel drevena. s. Zaterdag zijn zaak zal verplaatsen naar de Beursstraat 4, in het huis vroeger „De Rijnstroom genaamd. Den 1 Idea Augustus 1847 werd aan de toen pas opgerichte Hollandsche Gas fabriek in de Hoofdstad het eerst gas ge stookt,en wel door zekeren J. J. Oostmeyer. Na ruim 10 jaar in die betrekking werk zaam te zijn geweest, werd hij den 123en Maart 1858 bevorderd tot stokersbaas. Dit was alzoo verleden Maandag 25 jaar ge leden. Als blijk van achtingen waardeering ontving hij bij deze gelegenheid van zijn onderhoorigen een fraai gouden remontoir horloge met ketting. De opleiding van „geloovige" ge- neeshêeren is een denkbeeld, dat in den laatsten tijd van konfessioneele zijde is aanbevolen. Op de moeilijkheid om te zor gen dat jongelieden, uit geloovige gezinnen getrokken, om tot geneesheer te worden opgeleidook na volbrachte studieën ge- loovig big venis reeds gewezenen even zoo op de omstandigheiddat zelfs de meest geloovige patiënt in de keuze van zijn geneesheer zich niet zal laten leiden door diens rechtzinnigheid, maar door diens kennis. Voor de zorg der ziel zal men in voorkomende gevallen den bijstand van een held in het geloof zoekenmaar wan neer het geldt de zorg voor het lichaam, vraagt men uitsluitend en alleen naar be kwaamheid. Thans echter neemt de Heraut het op niet voor geloovige geneesheeren, maar voor geloovige geneeskunde. Dit blad spreekt over morphinechloraal en opium het banvonnis uit. Een geloovig geneesheer zal van die geneesmiddelen geen gebruik mogen maken. Straks zal een ander konfessioneel blad de inenting ver- verbieden. Een derde misschien de aan wending van ijswaarvan ook in de ge wijde schriften geen woord voorkomten zoo zullen we langzamerhand eene weten schap erlangen besloten in de banden door het geloof aangelegd. De pogingen daartoe aangewendmerkt de Arnhemsche Courant opzijn intusschen al duizenden jaren oud, en in dien worstelstrijd tusschen geloof en wetenschap is de laatste ten slotte altijd overwinnaar gebleven. Daarom zien we zonder vrees dezen nieuwen aanslag tegen de wetenschap ondernemen. Zij van wie ze uitgaat, zullen bij de taak bezwijken. Reeds meermalen is gewezen op de besmetting, die door teringlijders onder zekere omstandigheden kan worden voort geplant, en op de noodzakelijkheid om het beddegoed en lijflinnenvan dergelijke lijders afkomstig, te verbranden of ter dege te wasschen en te ontsmetten. In de Deutsche Medicinal Zeitung wordt een geval medegedeeld, waaruit op nieuw blijkt, dat de voorzichtigheid wel degelijk voor schrijft, de noodige zorg voor ontsmetting te dragen. Een jongmensch, student in de rechten, van uitmuntende gezondheid en uitstekend gezonden geslachtsboom,besloot, nadat hij eenige examens, waarvoor hij hard had moeten werkenkort achtereen had afgelegdeenige rust te nemen in een herstellingsoord, om de heerlijke zuivere lucht der bergstreken te genieten. Na eenigen tijd daar vertoefd te hebben, begon hij te hoestenkoortsig te wordente vermageren, en het duurde niet lang of hij vertoonde het beeld van een lijder aan de vliegende tering. Lang zocht men te vergeefs naar de oorzaak, tot eindelijk bleekdat hij had geslapen in de kamer en op het bedvóór hem door een tering lijder in het laatste tijdperk bewoond, en dat hoogst waarschijnlijk daarvan de be smetting uitging. Men zij dus op stations voor teringlijders dubbel op zijn hoede. Het te Breslau verschijnende Illus- trirtes Familien und Unterhaltungsblatt geeft verslag van eene jachtpartij op het landgoed van den hertog van Ratibor in Sileziëwaaraan ook de Duitsche Kroon prins deelnam. Er werden toen op één dag neêrgelegd: 3 reebokken, 621 hazen, 168 fezanten, 14 korhoenders en 2 konij nen. Dat is daar nog eens een jachtveld om de lief hebbers te doen watertanden Miss Nellie Palmer heeft onlangs in Cincinnati voordrachten gehouden over een wonderlijk onderwerp, namentlijk over de Helhare ligging en den aard van het helsche vuur. Vreemder nog klinkt het, dat dezer dagen in een Chineeschen tempel te San Francisco feestelijk gevierd is de geboortedag van den Duivel. De Chinezen meenen te wetendat de moeder van den Duivel vijf dagen heeft noodig gehad om haar zoon ter wereld te brengenen daar om duurt het genoemde geboortefeest ook vijf dagen. In Duitschland schijnt men zich ook zeer ongerust te maken, dat de ge zondheid der postbeambten geducht lijdt onder de overmaat van het hun opgedra gen werk. 't Kwam onlangs ook in den Rijksdag ter sprake. De minister Stephan maakte de lui aan 't lachen door de vraag of het een teeken van ongezondheid was, dat de 70.000 Duitsche postbeambten gezamentlijk 148.000 kinderen hadden. Uit Zuid-Amerikahet land van vleesch en vleeschextractenis van deze laatste zelfstandigheid - smakelijk voor den gezonden mensch en heilzaam voor den ziekenietegenstaande haar in de laat ste jaren het aureool van voedzaamheid ontviel weder een nieuwe soort tot ons gekomenhet »Cibils vloeibaar-vleesch- extract,» hier te lande in het groot in gevoerd door de firma Johan Koopmans Co., te Amsterdam en Rotterdam. Het extract heeft met goed gevolg een nauw keurig onderzoek van het proefstation van de Rijbslandbouwschool en van Dr. P. F. van Hamel Roos doorstaan. Omtrent den aard en de zuiverheid van de bestandeelen kan men dus geheel gerust zijnen wat den smaak aangaatieder moge het voor zich zelf beslissendoch wij verklaren gaarne dat wij er den zuiverengeurigen bouillon in herkend hebben. Wijl het extract vloei baar isis de bereiding uiterst gemakke lijk. iV. t'. d. D. Eene arme naaister te Milaan had onlangs een aangename verrassing. De vrouwdie lang zonder werk was geweest leed gebrek en besloot, om haar nood eenigszins te lenigeneen oude schilderij de «verzoeking van den Heiligen Antonius», die zij van haar moeder geërfd had, te verkoopen. De uitdrager, wien zij het stuk bracht, wilde niet meer dan 2 francs er voor gevenomdat het volgens hem tot niets anders dan tot brandhout geschikt was. De naaister nam het geld en ging be droefd heen. Maar een paar dagen later kwam de uitdrager met een opgetogen ge laat haar armoedig kamertje binnen, en bracht haar een handvol bankbiljetten. Een rijke kunstkenner, die in de schil derij het werk van een beroemden ouden meester ontdektehad het voor een hoo- gen prijs verkocht, en de uitdrager bracht nu de helft van het geld aan de naaister. Door de rechtbank te Charkow is dezer dagen uitspraak gedaan in een lang durig proces tegen een talrijke en goed georganiseerde dievenbende, die uitsluitend uit israëlieten bestond. Van de beschul digden werden slechts twee vrijgesproken al de anderen werden schuldig bevonden. Het lid der bende, dat zijn makkers aan gaf, kon slechts met moeite beschermd worden tegen een woedende menigte, die hem te lijf wilde bij het verlaten van het rechtsgebouw. Merkwaardig is het, dat de overheid sinds lang van het bestaan der bende wist, maar niets gedaan heeft om haar praktijken tegen te gaan. Trouwenszoo iets is in Rusland niets ongewoons. Men weet b. v. te St. -Petersburg zeer goeddat er dage lij ks uit Finland goederen binnengesmok keld wordenvan een bedrag van duizen den roebels, en dat zoowel al de mindere beambten van den Finschen spoorweg als de politie van eenige bepaalde stations ingewijd zijn in de knoeierijen en er hun voordeel van trekken. Aan de Finsch-Russische grens worden de locomotieven der treinen niet onderzocht; dat gebeurt eerst te St. Petersburg. De grensbeambten doorzoeken alleen de waggons. En nu worden de goederen op de loco motief verstopt, tot in de nabijheid van St. Petersburg, waar een der smokkelaars ze uit den trein werpt en eenige andere leden der benden ze opvangen en wegvoeren. De machinist en de stoker krijgen een aan deel in de winst. Nagenoeg 10 jaren geleden loofde het Postdepartement van het Zwitsersche eedgenootschap twee prijzen uit tot het uitvinden van een brievenkastje, dat de brievengaarder leeg zou kunnen maken, zonder met den inhoud er van in eenige aanraking te komen. Na veeljarige proef nemingen is het ten slotte aan den sloten maker August Lang Sr. te Baden gelukt zulk een kastje te vervaardigenhet is 40 centimeter hoog, 30 breed en 18 diep heeft den gewonen vorm en kan in den muur gemetseld worden of aan een deur bevestigd. Door middel van een kunstig aangebrachte klep kan het kastje verbon den worden in eene kist of bus, waarin de brieven enz. rechtstreeks overgaan zonder dat de beambte ze ziet of ze zich kan toeëigenen. Tegelijk verspringt een cijfer, dat het feit van de lichting con stateert. Het Postdepartement onderzoekt de uit vinding. Op den Mont Tilanc is een Engelsch reisgezelschapdat den berg van de Itali- aansche zijde wilde beklimmen en zich, tegen den raad der gidsen inop weg begaf, door een sneeuwstorm overvallen en naar alle waarschijnlijkheid verdwaald en omge komen in den een of anderen afgrond. Ierland is het land der akeligheden telkens komen van daar berichten van moorden en aanslagenhet een nog vree- selijker dan het ander. Dezer dagen werd weer een afschuwelijke moord in een spoor wegrijtuig gemeld. Men had in een der waggons van den Waterfordspoorweg een bloedplas gevonden. Er werd gesproken van tegen de wanden gespatte hersenen enz. Maar noch van het slachtoffer noch van den moordenaar was eenig spoor te ont dekken. De politie stelde een onderzoek inen het is gebleken, dat de geheimzinnige moord neerkwam op. een neusbloeding, waar door een der reizigereeen veekooperin den trein was overvallenen die de bloe dige sporen had achtergelaten. Zondag avond omstreeks half acht ure is bij een spekslager in de Dapper straat buiten de Muiderpoort, te Amster dam eene brutale diefstal met inbraak gepleegd. Terwijl de bewoners afwezig waren, hebben de dieven zich toegang tot het huis weten te verschaffenen eene som van ongeveer ƒ800 ontvreemd, be nevens eenige worsten en spek. Tot heden is men de dieven nog niet op het spoor. HAARLEM, 16 Maart 1883. Door de Ged. Staten van N.-Hollani is bepaald dat door de Gemeente Haarlem in de ligting der Nationale Militie van 1883, moet geleverd worden 97 manschappen. De ramp die het visschersdorp Mod dergat bij Dokkum trof is ook hier ter stede door menigeen met ontzetting ver nomen om in den nood daar ontstaan te kunnen voorzienworden milde bijdragen noodzakelijk, daarom maken wij gaarne onze lezers opmerkzaamdat hier ter stede door twee vereenigingen tooneelvoorstel- lingen voor dit doel zullen worden gegeven; en wel door de „Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" en de Vereeniging „Door InspanningUitspanning", die hunne cir culaires ter inteekening aan de ingezetenen hebben rondgezonden. Moge deze loffelijke poging door ruime deelneming worden ondersteund. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Maart. H. J. Boogaard en JWenning. H. J. L. Hokkcnbroek en A. Kieft. F. J. den Bak en T. Bak. C. Stolwijken Jv. de Grootepost.15 Mrt. M. J. Lezinskij en C. Spies. J. H. Schmitz en M. H. Clau sing.M. v. Eijk en MFedermann. GETROUWD. 12 Maart. H. F. 8ckönenA. C. Zoomers. GEBOORTEN. 7 Maart. J. Pootjes geb. Visserd. G. v. Keet gebKolderie dSBarendsen geb Megroet d8 MrtTMulder geb Blokker 2 z. 10 Maart. M. A. v. d. Horst geb. Steifensd.G. I. C. Margadant gebLucouw z. R. Groeneveld gebMouthaanz. G. Boshouwers geb. Franken d. 11 Maart. H. JGroeneveld gebProvoost dEHoman geb. Bnséd. T. Blokdijk geb. Veldhuizen z. H. M. Vogelzanggeb. Andreaz. 12 MaartACMeijer gebBouwer dA r. d. Mark geb. Klabouz. - J. K. Kroon geb. v d. Laarschotz.A. M. Sehousgeb. v. d. Meij de Bic z. A. J. Vos geb. Radius d. F. Sclirama geb. dc Wilded. T. Baruch geb. Kolk. z. 13 Maart. JM. r. Nimwegen geb. Becker d. M Engelman geb. Perdok z. -- M. Broekmeijergeb. Gal- jaard d. C. E. v. d. Aardwegge!). Kense- laar d. Mv. Bommel geb. Duits dC. Kcnscngcb. v. Frankend. G. P. v. Olden- mark geh. v. d. Aaz.AHeijtvelt geb Vastenouw d. 14. Maart. H. A. C. Breet geb. Smits z. M. W. C. Versteeggeb. Brouwer d. M. A. Ckabot geb. Kemmé z. 15 Mrt. C. E. Lindeman geb. dcJongd. OVERLEDEN. 7 Maart. F. A. Bonger 72 j. Witte Heeren- steeg.8 Maart. E. M. de Graalf 52 j. Hnge- straatH. de Waal 5 jd. Heerenlaan G. W. Leising 5 m. d. Molensteeg.J. Heuverkamp 29 j. L. Vaart. W. Pietjens 47 jEcktg. v. F Bartelink Zijlweg. 9 Mrt. F vBarneveld 67 jWedJ B Baak Rip- perdastraat. 10 Maart. C. M. Janus49j Eclitg. v. T. Nieuwenhuizen Nieuwe Raamstr. G. M. E. v Elfrinkkoff Smit Wed. J. H. Kleine 62 jKenaupark. SJvPersijn 84 jGierstraat. ME. Hartog Wed. K. de Leeuw67j. Ged. Voldersgr. P. A. Noor- duijn 80 j. L. Vlamingstraat. A. Jde Haan Echtg. v. J Bakker 24j. Heerenlaan. 11 Maart. JE. Marinus 4 m d. Zijlweg. H. J. Vermeer 6 m. d. L. Molensteeg.-- CHEKind 3 mdNSchoolsteeg J_. Becker 4j. z. Doelstraat. 12 Maart. W. Kromhout 4jd. Kampersingel. E. M. v. Unen65 j. L. HcerenstraatP. J. Mulder 4 d. z. Z. B. Spaarne. J. de Lange 67 j. Raamsingel. 8. Veen 64 jGr. Houtstraat. W. v. Waveren 16 m. z. Doelstraat.13 Mrt. C. S. Vonderhaak 11 m. z. L. Annastr. H.. A. M. Vermeijs 1 m. d. L. Heerenv.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2