hage. Voor de Prov. Staten is kandidaat gesteld door deze vereeniging Mr. Th. Heemskerk. Nadat we dit geschreven hadden, bereikte ons het bericht, dat Mr. O. van Rees de opdracht tot het samenstellen van een Kabinet heeft nedergelegden dat daar op Mr. J. G. Gleichman met die taak is belast. Door de Amsterdamsche Kiezers- vereeniging Buryerpligt zijn tot kandidaten voor de Tweede Kamer geproklameerd de H. H. A. Gildemeester en J. Dirksvoor de Prov. Staten Mr. F. S. van Hierop. In de vergadering dezer Vereeniging is de kandidatuur van Mr. J. Kappeyne van de Copello krachtig bestredenvooral door Prof. C. B. Spruit. Het Comité voor de* Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstel ling heeft heden bericht ontvangen, dat HH. MM. de Koning en de Koningin den lsten Mei de Tentoonstelling zullen openen. Mr. J. P. Amersfoordt deelt in het Handelsblad als zijn gevoelen mede, dat de aardschuddingdie in Holland en Utrecht gevoeld is, een verzetting is geweest van den weeken ondergrondeen onvermijdelijk gevolg van het verplaatsen van groote zwaarten daarop, 't Wegnemen van den zwaartelast b. v. van de water massa der Haarl. Meers, en het bouwen van geheele wijken enz. moeten wel iets dergelijks teweeg brengen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Friesland zijn de Gemeentebesturen gemachtigd tot het houden eener alge- meene kollekte aan de huizen der inge zetenen door de geheele provincieten einde de opbrengst daarvan te doen strekken ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van Paesens en Moddergat. HH. MM de Koning en Koningin hebben aan de provinciale commissie f 1000 doen toekomen. Eene vrouw, die Zaterdag 1.1. te Amsterdam in de celgevangenis verhoord werdals beklaagde in eene strafzaak stalna afloop der instruktie twee para- pluies uit de getuigenkamer. Te Rotterdam ziet men dit jaar niet alleen, gelijk gewoonlijk, paasch-ossen maar ook een paasch-paard, op de ge bruikelijke wijze versierd, 't Werd ten toongesteld vanwege de Nieuwe Paarden- vleeschhomoerij in de Weenastraat aldaar. Er is te Berlijn weêr een moord gepleegd op een besteller van brieven met geldswaarde. De manKossath genaamd was 's morgens met zijn brieveneene waarde vertegenwoordigende van een paar duizend Marknaar zijn gewone wijkde Adalbertstrasze en aangrenzende straten, gegaanmaar kwam 's middags niet terug. Men begon nu onmiddelijk onderzoek te doen bij de menschen, waar hij geweest moest zijn om zijne brieven af te leveren en vond zoo het huis, waar hij ingegaan maar niet weêr uitgekomen was. Hij had daar een brief te bezorgen aan een zekeren heer Sander, die er sedert eenige dagen als kommensaal woonde. De kamer van Sander was gesloten; het kloppen werd niet beantwoorden toen een smid de deur had opengebrokenvond men Kossath badende in zijn bloed, blijkbaar met een zwaren hamer vermoord1 op den grond uitgestrekt. Zijn tasch lag ledig naast hem. De moordenaar is met den inhoud, onge veer 1000 Markgevlucht. Sander schijnt zelf den aangeteekenden brief aan zijn adres verzonden te hebbenom den brievenbe steller in zijne kamer te lokken. Hij moet een jonkman van omstreeks 20 jaar zijn. Volgens de laatste berichten is hij reeds door de politie gearresteerd. 'tis in het Zuiden van Frankrijk aan de kust der Middellandsche Zee zoo koud als het er sedert veertig jaar niet in Maart geweest is. Op verschillende plaatsen tusschen Marseille en Mentone had men zware sneeuwbuien en een vrie- zenden mist. De thermometer wees soms 10° Celsius aan. Te Marseille zijn drie menschen van de koude gestorvende kou was daar echter nog niet eens op het felst n. 1. slechts 4° onder nul. In de Zee-Alpen hebben de vruchtboomen zeer veel geleden. Uit AlgiersConstantine en Tunis ko men ook berichten van felle koude en sneeuw. De Parijsche gemeenteraad heeft eene som van 10.000 francs toegestaan tot bestrijding der kosten voor het zenden van twintig gedelegeerden der werklieden naar de internationale tentoonstelling te Amsterdam. Deze gedelegeerden zullen door de Syndicale Kamers der Parijsche werk lieden worden aangewezen. Een middelin Zweden tot bestrij ding der dronkenschap toegepastzou mis schien ook voor ons land op Zon- en Feest dagen b. v. bij gelegenheid van 's Ko- nings verjaardag aanbeveling verdienen. 't Is namelijk te Stockholm aan alle tappers verbodenvan Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen brandewijn te schenken, wanneer niet te gelijk voor minstens 10 cent eetwaren er bij wordt gebruikt. Dit middel werkt, volgens den Volksvriend zoo goeddat na de toepassing te Stock holm gedurende de eerstvolgende feestdagen een ongekende rust heerschte. 't Is geblekendat de bedreigingen die door de Fenians tegen de Engelsche Re geering gericht zijn, meer dan loutere vrees aan jaging bedoelden. Vrijdagavond 9 uur heeft een hevig dynamiet-ontploffing plaats gehad in het gebouw van de „local govern ment board" van het Westminster-paleis (Parlements-gebouw). Op genoemd uur werd een verschrikkelij ke slag vernomen en groote stukken muur werden in de Charlesstreet geslingerd. Twee voertuigen, die op dit oogenblik voorbijredenwerden omver geworpen. Uit alle woningen in de nabijheid werden luide kreten van angst en schrik aangeheven. In eene kamer van het Home Office in Westminster werd alles vernield, maar bleef het gezin, dat zich daar bevondongedeerd. Evenzoo in de ka mer, waar de onder-sekretaris van het Home Office zat te werkenerg beschadigd de schrijftafel werd omver geworpenmaar de sekretaris kreeg geen letsel. Verscheiden ijzeren bogen, die de kelderzoldering dragen, zijn wel is waar verbogen, maar hielden toch stand en verhinderden daardoor de in storting. Daarentegen zijn de houten balken der hoogere verdieping gespleten. De voor gevel heeft geducht geleden. Alleen de scha de aan de vernielde vensters wordt op eenige duizenden ponden sterling geschat. De politie zette onmiddelijk alle nabij lig gende straten af en nam post in Downing- street. 't Schijntdat de aanleggers in de meening verkeerd hebbendat het Minis terie van Binnenlandsche Zaken door hen ondermijnd was. De meeste plattegronden van Londen geven de verkeerde ligging aan. Ook in het bureel van den Times had op den zelfden avond een ontploffing plaats die evenwel niets beteekende. Een doos met buskruit, heimelijk in een vensterko zijn geplaatstontplofte zonder onheilen te veroorzaken. Een officieel onderzoek naar de dynamiet-ontploffing is aangevangen, onder voorzitterschap van den staats-sekre- taris voor Ierland, Frevelgan. Volgens onze laatste berichten had er nog geen arrestatie plaats gehad, en evenmin was het spoor der daders ontdektmaar de poli tie is overtuigd, dat het 'twerk van Fe nians is. Er zijn voorzorgs-maatregelen genomen ter bescherming van alle openbare gebouwen en magazijnen in de dokken. De Regeering heeft eene belooning van 1000 pond sterling uitgeloofd voor het vertrekken van inlichtingendie leiden tot de inhechtenisneming der daders. Sheridan moet te New-York verklaard hebbendat de ontploffing het werk der Ieren is en dat er meer zullen volgen. De Times en de JDayly News sporen de Regeering aande politiek van gematigdheid te doen ophouden en krachtig op te treden tegen de aan vallers. Te Argenteuilnabij Parijs, is op 65 jarigen leeftijd overleden Karl Marx de bekende socialist. Hij was een bekwaam en scherpzinnig, en ook een eerlijk man. Hij heeft voor de beginselendie hij voor stond, ijverig gewerkt en moedig geleden. De tijd zal leerenhoeveel waarheid en hoeveel dwaling er in die beginselen is Het Koninklijk Paleis te Amsterdam zal door Prins van Wales worden betrokken tijdens diens verblijf in de hoofdstad bij gelegenheid van de Internationale Kolonia le Tentoonstelling. - Een treurig voorbeeld van dom bij geloof wordt uit Pest gemeld. Op de kliniek van Prof. Kovacks aldaar werd onlangs een knap meisje bevrijd van een naald die in haar keel staken die zij voorgaf twee maanden geleden door onvoorzichtigheid ingeslikt te hebben. De patiënte werd na de operatie nog in het gasthuis gehoudenomdat zij aanhou dend klaagde over stekende pijn in den endeldarm. Dezer dagen gevoelde zij zich zeer ongesteld en viel eindelijk bewusteloos neer. Met het oog op de operatie welke zij ondergaan hadonderzocht de dokter haar en haalde nog drie naalden uit het lichaam van het meisje. Zij gevoelde zich toen zeer wel en be kende berouwvoldat zij drie naalden had ingeslikt, op raad van een Zigeunervrouw die haar voorspeld haddat zij op die wijze het hart zou winnen van een jonkman op wien zij verliefd wasmaar die niets van haar weten wilde. Toen men haar van de eerste naald had bevrijdoverviel haar de vrees, dat het toovermiddel niet zou hel pen, en om weder drie naalden in het lichaam te hebben slikte zij er nog een in. Men zal haar voorloopig in het gasthuis hondenwant zij gelooft zoo vast aan de kracht van het toovermiddel dat zijnaar de dokter vreest, bij de eerste de beste gelegenheid weer drie naalden zou inslikken. Het Hof van Cassatie te Brussel heeft uitspraak gedaan aangaande de zaak van Gebr. Peltzerde zaak geen bevoeg- heid toegekend om in cassatie te treden en het doodvonnis dat door het hof van Assises over de beide broeders werd uitge sproken, bekrachtigd. - Onlangs overleed te Madrid de Mar kies van Salamanca, een zonderling man, uit wiens lang en avontuurlijk leven allerlei wonderlijke verhalen in omloop zijn. Hij was achtereenvolgens (soms ook door elkander) advocaat, rechter, senator, ban kier, minister, ingenieur, landeigenaar, speculant, impressario, kunstenaar, graaf, markies, Grande van Spanje, bedelaar en millionnair. Hij legde spoorwegen aan in Spanje (de eerste daar te lande), in Portu gal, Italië en Noord-Amerika. Hij ver grootte en .verfraaide Madrid, en kocht allerlei kunstwerkendie hij in zijne prach tige paleizen verzamelde. Men verhaaltdat hij eens den oorlog verklaard had aan de beurs entegen ieder een, a la hausse speculeerde. Hij won; maar toeneen hooggeplaatst persoon hem.'!75,000 fr., die deze hem schuldig wasniet terstond kon voldoen en een schikking met hem wilde aangaan, wierp hij de daarop be trekking hebbende papieren in het vuur, ging naar de beurs en kondigde een alge- meene amnestie aan. Niemand van zijn schuldenaren behoefde hem iets te voldoen. Hij had velerlei zonderlinge invallen, waaraan hij altijd terstond kon voldoen. Zoo nam hij eens's avondsalleen voor de aardigheideen extratrein naar Parijs en op een anderen keertoen hij den in den schouwburg geen plaats meer kon krijgen, ontbood hij voor zijn bizonder vermaa k een operagezelschap uit Italië dat hem een geheel kapitaal kostte. Gedurig liepen er geruchtendat hij tot den bedelstraf gebracht was. Eens, zoo verhaalt men, toen er weer zulk een praatje rondverteld werdging hij naar een elegant gemaskerd balin een costuum d la Buc kingham nl. een buisversierd met snoeren paarlen en diamanten. Toen hij midden in de zaal gekomen was en aller oogen op hem gericht warensneed hij die snoeren stuk zoodat een regen van edelgesteenten op den grond roldeals buit voor hen die hem als bankroet hadden voorgesteld. Jan en Jakob Wolters, leden der bekende gefaljeerde kassiers firma Wolters te Venlozijn gearresteerdwaarschijnlijk vreesde de justitie, dat zij ontvluchten zonden, 't Zal nog wel wat aanhoudeneer deze zaak geregeld is. Het passief bedraagt, naar men zegt, meer dan 2 miljoen. Het aktief schatte men aanvankelijk op om streeks 5 ton, maar 't zal er verre beneden blijven. Yan eene schuldvordering groot 8 ton op den fabriekant Burkhof te Roer mond komt slechts c terecht voor den boedeldaar de goederen van genoemden heer Burkhof onlangs verkocht zijn voor ƒ120.000, waarvan echter een hypotheek afgaatgroot f 50.000. Dat uit den boedel de verduisterde gelden der Heutz-stichting zouden terecht komen, zooals men eerst bericht heeftberust op eene dwalingwèl zouden de kinderen, zoo zij daartoe bij mach te zijn, de vermiste armengelden trachten te vergoeden. Een alleen wonend ingezetene te Leeuwardendie uit louter medelijden een jongeling, met wien hij in een herberg gezeten hadnachtverblijf verleendewerd daarvoor al heel slechts beloond. Toen de jongeling zich 's nachts veilig waande, wist hij uit een secretaire alle daarin voorhanden geldswaarden te rooven. Hij had licht er bijdoch had er niet aan gedacht, dat, doordien er geen blinden voor het venster van het aan de straat gelegen vertrek waren, van buiten alles kon worden gezien. Dit geschiedde inde daad en wel door een politie-agentdie in den dief een vroegeren ontslagene van den Kruisberg herkende. Natuurlijk werd hij spoedig in hechtenis genomen. Al het gestolene vond men bij hem, behalve een bankbiljet van 25, dat hij als een pruim tabak in den mond stak, en, toen de politie agent hem vroeg wat hij in den mond haddoorslikte. Een gepensionneerd militair te Zwolle,, lijdende aan delirium tremens en in den kost bij een kastelein stond een paar dagen geleden 's morgens om half 5 uur op schoof het raam der tweede verdieping openen zeide„ik zie vuurik spring het raam uit." Werkelijk deed hij heten werd dood van de straat opgenomen. HAARLEM, 23 Maart 1883. Zondag e.k. 25 Maart1ste Paasch- dag wordt in de Remonstrantsche Gemeente alhier de nieuwe Liederenbundel, uitge geven door den Ned. Protestantenbond, in gebruik genomen. Uit leden en begun stigers dier gemeente heeft zich een koor van 50 personen gevormddat de leiding van het kerkgezang op zich heeft genomen en ook nu en dan zelfstandig zal optre den. Leden en begunstigers dier gemeente hebben zich bereid verklaard ieder een bundel te nemenen het is ook raadzaam voor hen, die nu en dan de bijeenkomsten dier gemeente bezoeken, zich een exem plaar aan te schaffen a f 1,90 gebonden verkrijgbaar bij de H.H. de Haan Zoon Gr. Houtstraat alhier. De keurige druk van Joh. Enschedé en Zonen beantwoordt aan den edelen inhoud dezer nieuwe verzame ling kerkliederen. In de laatstgehouden raadszitting; dezer gemeente is o. a. besloten aan den aannemer C. Bos op diens verzoekop te dragen het maken van den weg langs en het uitdiepen van het Noorder-Spaame de rekening van de Bank van Leening goed te keuren een overhaal te plaatsen aan den hoek van het Donkere Spaarne. Tot lid der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen is door Ged. Staten v. N.-Holland benoemd de heer Mr- J. P. A. Teding van Berkhout. De Heer J. H. Schmitz, president der Liedertafel „Zang en Vriendschap" ontving, in de vergadering van Donderdag avond 22 Maart, bij gelegenheid van zijn a. s. huwelijk, van de Werkende Leden een prachtig geschenk, bestaande in een sierlijk bewerkten spiegel en eene zeer fraaie muziekkast. Bij de verpachting van de kiosken in den Hout gedurende dit jaar is dooi- B. en W. gegund kiosk No. 1 aan E. Pinedo voor ƒ50.No. 2 aan.C Sipkes voor 52,75 en No. 3 aan M. Uitenbosch voor ƒ50. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 21 Maart. C. A. Quint en C. Snoek. W. G. Cramer en AWesseling. G. Voor ham en M. P. v. Galen. J. C. Snijders en ACv. Hoof. AvOmmeren en PM G. Denier.M. BusnacbenS. Hangjas. 22 Maart. A. NoëenA. F. Peaux. J. M. M. Jansen en A. M. J. Loots. H. A. Balabrega en JKruijer. GETROUWD. 22 Mrt. J. J. Luijten enB. Boogaart. E. Pinedo en M. Salomonson. GEBOORTEN. 14 Mrt. C. v. Eijkgeb. deVriesz. lil Mrt. C. Dolle geb. Meijer z. G. de Braber geb. v. Dantzigd. 16 Mrt. M. Beijkgeb. ae Regtd. H. L. C. Kraak geb. v. Hon- stede z. - G. S. Bosschieter gebDn Crocq d. 17. Mrt. N. Cauverengeb. v. Praagz. A. H. Kruijer geb. Koppend.A. C. Merens gebSmit zL. L. Bicrens de Haan geb. v. Leeuwenz. 18 Mrt. A. Moerkerk geb. Kokkelkoren z. J v. Staveren geb. Bijster zJ ADivendal gebSchiltman z. E. v. Velthuijsengeb. Scboevaart d. K. v. Eeuwijk geb. Stipdonk z. J. v. Dijk geb. Turcqkcn z19 Mrt MTakken geb. Hen- ning z. C. v. d. Nieuwenhofgeb. Dekker dJGermans gebvBrinkom zH Sebarwaehtergeb. v. Delft z.W. J. Man- gelsdorf gebPloeg zM Brauckmann geb. Huisman z. 20 Mrt. A. Sluis geb. Keesman z. 21 Mrt. M. J. Bolleurs geb. Vogelsang d OVERLEDEN. 15. MrtJ. J. Eterman 5 m. z. K1. Houtstr B. Lobman 45j. Jansstraat. W. E. v. Beaumont 1 m. d. Z. B. Spaarne. K. Por- tegijs 5 m. z. Zijlweg. 16 Maart. J. A. Ten Boekkel Wed. C. v. d. Heijden 7Sj. Antho- niestraat. G. Slingerland 58 j. Jansweg. 17Mrt. J. Blouw72j. Kampersingel. Een levenl. aangeg. kindv. h. vr gesl. v. N. H. P. Dieben Leliestraat. 18 Mrt. B. v. Hon- scboten 20 d. d. Raamsteeg.19 Mrt. S. L. ten Oever 5 j. z. Vogelkoopsteeg. J. v. d. Broek 16 m. z. L. HecrenstraatJ. Soei- laart 5 j. d. Breesteeg. - M. E. Roekens 38 j. Gr. Heiligland. 20 Mrt. Een levenl. aangeg kindv. h. mannel. gesl. v. J. Koelemij Oranjcb. laan. Een levenl. aangeg. kind v. k. vr. gesl. v. J. RosbacbL. Vaart. H. Wijnands 2m. z. Oostvest. P. E. J. Ot- tignon 41 j. Anegang. 21 Maart. R. Blom 2 jz. Spekstraat. J. Jansen lm. d. Wa genweg. M. Luiten Wed. T. Krauwels 77 j. KI. Houtweg. J. J. Steven 7 m. d. Raam steeg. 22 Mrt. Een levenl. aangeg. kind. v. b. vr. gesl. v. A. Leedmeijer. Sleutelstr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2