Tweede of Werkmeid, De Werkstaking, WETHt en VERKOL HEEREHHUIS' ADVERTENTIEN. Schouwburg, Jansweg, Haarlem. Het Kind van den Huize URK. Dienstbode. TWEEDE MEISJE. nette TWEEöE MEID, MEISJE Werkvrouw ef Noodhulp, MEISJE, W.v. BROEKHUIJSE Az. SMIDSJONGEN gevraagd, Krullenjongen TE HUTJE.--HAARLEM. TE HUUR Omtrent de Etna-uitbarsting luiden de tijdingen steeds verontrustender. Er heb ben zich nu in 't geheel elf nieuwe kraters gevormddie als om strijd rookasch en steenen brakeneen en ander vergezeld van heftige schokken van aardbevingdie uren in den omtrek schade aanrichten. De hoofd-krater laat zich mede niet onbetuigd. Men vreest dat het nog erger zal worden en te Cataniadat voor twee eeuwenon danks zijne hooge wallendoor de lava overdekt werdis men niet zonder onge rustheid voor eene herhaling. In Beieren is een weêrprofeet die ons troost over den strengen nawinterwaar onder een groot deel van Europa in deze lentemaand zucht, hij wijst op het jaar 1865. In dat jaar had men, evenals nu, een koude Maartmet sneeuw en ijs. Maar den len April bracht een warme zuidwes tenwind lenteweder aaner volgde op den strengen nawinter een heerlijk voorjaar en een warme zomer, en het jaar 1865 werd, wat den oogst betrof, een bijzonder voor- deelig jaar. Laat ons van 1883 dan maar hetzelfde hopen. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft den heer C., burgemeester van Houthem, die bij een drijfjacht den gemeenteveldwachter van Sittard, Klein- j an s,door onvoorzichtigheid een hagelkorrel in het rechteroog had geschotenwaardoor dit van het gezichtsvermogen werd be roofd veroordeeld tot een boete van 50, Bnbsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Te Kolhorn hebben verscheidene per sonen 10, 20 of 30 cent per week betaald aan eene firma C. v. d. Leune te Schoonho ven om hiervoor een artikel in goud of zilver te ontvangen. Nadat de koopers 30 weken betaald hadden, werd de agent, belast met het ophalen der geldenont slagen en ontvingen de koopers bericht dat een andere agent zou worden aangesteld thansna 5 maandenis er nog niemand bij de koopers geweest, om bedoelde gelden in ontvangst te nemen. Aangezien iemand het bedrag, dat nog betaald moest worden, op 5 Februari per postwissel aan de firma overgemaakt en nog niets ontvangen heeft vreest men dat de gelden verloren zijn. Te Oirschot bestaat eene bepaling dat de persoondie het eerste bericht van brand aan den klokkeluider brengtop eene helooning van een gulden aanspraak heeft. Om dien gulden te verdienenheeft een meisje van 17 jaren Zaterdag een boeren hofstede in brand gestoken. Zij was het dan ook, die snel naar den klokkeluider liepom hem het bericht van den brand te brengen. De jeugdige brandstichtster is gevanke lijk naar den Bosch gebracht. De twee Americanen, die sedert eenigen tijd te Zwolle pogingen doen om proselieten voor de Mormonen te maken hebben in de buurtschap Assendorp eene tweede station geopend. In beide lokalen wordt godsdienstoefening gehouden. Groote gedrukte plakkaten hangen voor de ramen met de wachtwoorden„Komten Hoort De goedgeloovigen worden uitgenoodigd om de eenige waarheid des heiligen Evange- liums te vernemen. De Dunstaffnageeen schip van 2000 tonvan Liverpool komendeis ongeveer acht mijlen ten zuiden van Aberdeenin een hevigen storm vergaan 23 personen zijn daarbij omgekomen. Uit den dynamiet-aanslag te West minster is een eigenaardig proces voortge vloeid. Volgens een wet uit den tijd van Koning George IVis de Staat verplicht de eigenaren van huizen, die bij oproer of dergelijken schade geleden hebben, die schade te vergoeden. Maar als voorwaarde is daarbij gesteld dat die eigenaren binnen zeven dagen onder eede de namen van de schuldigen moeten opgeven. Verscheidene bewoners der straten in den omtrek van het gebouw, waar de ontploffing geschieddehebben gemeend van die wet gebruik te kunnen maken om schadever goeding te vorderen. Zij zagen zich echter hun eisch ontzegd; en wel voornamelijk omdat de daders van den aanslag niet be kend zijn. Een aardig voorbeeld van de smacht der muziek» ook op de dieren wordt door een Duitsch blad medegeeld. Een slager uit Honnef had een os gekocht en dien tijdelijk te Bonn gestald, maar toen het dier verder vervoerd zou wordenwas het niet tot opstaan te bewegen; alle slagen en stompen waren te vergeefs; het bleef op het stroo uitgestrekt liggen. Eindelijk haalde men, op raad van een oude vrouween man er bij die flink de harnonica hanteerdeen het middel werkte uitstekend. Toen deze Orpheus een lustig wijsje speelde, sprong de os op en liet zich gewillig wegbrengen. Uit de Tielerwaard wordt gemeldt, dat de knoppen der pereboomen veel van de vorst geleden hebben. Grasboter zal er vooreerst nog wel niet ter markt komen daar de weilanden nog kaal zijn en het jeudige gras door de koude verdwenen is. Een jaar geleden liepen de koeien reeds in de wei. Koeien en jong vee zijn zeer hoog in prijs. Aan de huizen der landbouwers worden pinken opgekocht voor 80 a 100. Door Socialisten is te Stuttgartop den gedenkdag der Parijsche Commune, den 18en Maarteen bloedroode vlag op een toren in het midden der stadgeheschen. Die vlag wapperde daar van den vorigen avond tot 't middagstoen de politie haar wegnam. Er was alles gedaan om het weghalen moeilijk te maken. De deur van den toren en de vensters der eerste verdieping waren versperd. Men moest langs hooge ladders de vensters van de derde verdieping bin nenklimmen. De vlag droeg het opschrift«vrijheid gelijkheid en broederschap.» Aan den in ging van den toren was van buiten een biljet met een waarschuwing voor dynamiet geplakt en van binnen ongeveer 5 pond kruit gestrooid. Te Barmen had een dergelijk vooral plaats. Daar zoowel als te Stuttgart werd de toren nog al door de politie gewaakt. -Overtollige honden worden te Phila delphia niet verdronken, maar in een vertrek gebrachtdat met carboolzuur ge vuld en daarna luchtdicht gemaakt wordt. Op deze wijze kunnen honderd tegelijk snel en zonder pijn gedood worden. Uit Buda-Pesth wordt van 29 Maart gemeld De Heer Mailathpresident van het Hoogerhuis, is hedenmorgen in zijne woning verwurgd gevonden, met alle sporen van verschrikkelijk geweld. De handen waren gebondenterwijl beurs en horloge ontbraken. Het bed was niet gebruikt. Het slachtoffer had al zijn kleederen aan. De onbekende dader is waarschijnlijk door het vensterwaaruit een touw hing ontvlucht. Een treurig ongeluk heeft dezer da gen in de Amerikaansche stad New-Orleans plaats gehad. In een aldaar opgeslagen cir custent raakte bij een der toeren een gordijn in brand. Daardoor ontstond een paniek; de toeschouwers, grootendeels werklieden met hunne vrouwen en kinderendrongen naar de uitgangen. Men had den brand weer spoedig gebluscht, maar alle pogingen, om het publiek tot bedaren te brengen waren te vergeefs. De uitgangen werden versperd door in zwijm gevallen vrouwen en kinderen,en toen verseheidenenom toch naar buiten te ko men, gaten in het linnen van de tent sneden, werd de ramp nog ergerwant ten gevolge van die pogingen stortte de tent gedeeltelijk in, en zestig personen werden onder het linnen begravenmaar verscheidene stik ten. Het aantal dooden is nog niet bekend; maar ruim honderd personen zijn zwaar gewond. HAARLEM, 30 Maart 1883. De collecte voor het fonds voor de gewapende dienst, 27 Maart alhier gehou den, heeft ƒ374.41 opgebracht. De door de Vereeniging „door In spanning Uitspanning" op den 26sten dezer in den Nieuwen Schouwburg alhier gegeven tooneelvoorstelling ten bate van de nage laten weduwen en weezen der omgekomen vissehers te Moddergat heeft, na aftrek der onvermijdelijkste onkosten, opgebracht de som van f 320.92welke den burge meester dezer stad is ter hand gesteld, die zich volgaarne met het overdragen wil belasten. Heden morgen is door de Politie alhier aangehouden de werkman J. Z. als verdacht van diefstal van een koperen vijzel met stamper in een café aan de Raamvestdie hij bij een uitdrager heeft verkocht. Heden morgen is in het Gasthuis alhier overleden een 4jarig meisje dat 11. Woensdag bij het omvallen van een ketel met kokende koffie belangrijke brandwon den had bekomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 24 Maart. J. Kuiler en A. J. A. v. Zuijdam. G. W. F. Coelen en O. J. W. Schwartz. 28 Maart. J. F. Smit en M. Boonekamp. F. de Groot en H. M. A. Felder. H. P. Traksel en J. A. Piers. H. Bank en JA. Waaning. GETROUWD. 21 Maart. H. J. Boogaard en JWenning. P. J. den Bak en T. Bak. C. Stolwijk en J. v. d. Groote Post. 29 Maart. J. H. Sckmitz en M. H. Clausing. M. v. Eijk en M. Federmann. GEBOORTEN. 21 Maart. E. v. Hemert geb. Voet, z. 22 Maart. M. v. Assen geb. v. Dijk, d. M. F Geeve geb. Reckman, d. 23 Mrt. G. H. Woudhuizen geb. Schepers, d. C. M. Leeuwenkamp geb. v. Baaren, z. F. J. Smit geb. Schutte, d. 24 Maart. G. Vink geb. Scheffer. z. 25 Mrt. H. J. Lohman geb. Waasdorp, d. G. A. v. Stuijvenberg geb. v. d. Peppel, z D. Casander geb. v. d. Molen, d. D. P. v. Soest. geb. Inpijn, d. J. Dazert geb. v. Riek, d. 26 Mrt. J. W. Homborg geb. v. Lierop, d. 27 Mrt. M. J. deNijsgeb. Veering, d. C. Buurman, geb. Smit, d. C. M. v. d. Lelij geb. Steijn, d. G. Stoutenbeek geb. v. Til, z. 28 Mrt. E. v. Kessel geb. Hens, z. R. Grautabuik geb. Hensen, d. A. M. Prinsen geb. v. Acker, d. 29 Mrt. T. Verdel geb. Ligt- hart, z. A. Dekker geb. Houtkooper, OVERLEDEN. 21 Maart. J. Broekmeijer 8 dg. d. Bal- jnwslaan. 22 Mrt. G. K. Voetelink lOj. d. Schootersingel. - -J. v. d. Berg 86 j.L. Wijngaardstr. 24 Mrt. J. C. v. d. Berg 11 m. z. Pijlslaan. A. Govers 7 m. d. W. Geldel.pad. C. Mertz wed. J. W.Pel 67 j. Gasthuislaan. 25 Mrt. JJougejan 35 j. wed. J. Mol, KL Houtweg. J. Schaap 2 j. z. Jansweg. E. v. Zanten 77 j. wed. H. v. Dommelen, Rozenpriëelstr. W. Serné 16 m. z. v. Marumstr. C. Brouwer 75 j. Mr. Joostenlaan. 26 Mrt. C. D. Dickhart 2 m. z. Tulpenstr. J. C. v. Vreeden 11 m. d. Tuinlaantje. A. W. Wesselius 12 m. z. L. Vlamingstr. M. Valbracht 42 j. echtgen. v. A. Eijkel, Omvalspoort. M. Betlein 4 m. z. D. Spaarne. M. C. L. Scheffer '19 m. z. Zijlweg. 27 Mrt. G. Jansen 79 j. Papentorenvest. M. A. v. Egmond 16 m. d. Heerensingel. G. H. Spieker 71 j. Brouwersvaart. 28 Mrt. L. F. v. Rijzen 85 j. Gierstraat. A. M. Snoeks 11 m. d. Oranjeb.laan. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een broche van schildpad. Twee bloedkoralen oorbelletjes. Twee gouden ringen waarvan een geëmailleerd. Een hondenhalsband. Een zwarte want. Een pet, Twee mutsen. Een broche van wit metaal. Een boezelaar. Twee paternosters waarvan een in étui. Een parapluie. Een zweepkoker. Een duimstok. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Een gouden ring met bruine steen terug te bekomen bij den Heer Burge meester van Heemstedeals zijnde in die gemeente gevonden. - Bij den slachter J an sen in de Damstraateen koehuid Letterlievende Vereeniging „J. 1. CREMER". op Dinsdag 3 April 1883, ten voordeele van de nage laten betrekkingen der Zeeramp te Moddergat. N°. 1. Tooneelspel in een bedrijfvan Rosier Faassen. N°. 2. Duet aus der Oper Alexandra Stradella, von F. von Flotow. N°. 3. Vaudeville in één bedrijf naar het Fransch door W. FSrber, Prijzen der plaatsen: Balcon ƒ1.99, Eerste Loge 1.75, Tweede Loge f 1.50, Bak en Am- phitheater ƒ1.Gaanderij ƒ0.50, Plaatsen zijn van heden af te verkrijgen en te bespreken aan den Schouwburg. (889) Aanvang 71 uur. In den nacht van den 5®n op den 6en dezer is de visschersvloot van Urk door een' zwaren slag getroffen. Bij den storm van dien nacht zijn 26 krachtvolle mannen omgekomen 17 weduwen bleven met 56 kinderen broodeloos achter. De nood is groot. Om een voorbeeld te noemeneene vrouw verloor in dien verschrikkelij- ken nacht tegelijker tijd haar' man, twee zoons en een' schoonzoon. Er heeft zich op dat eiland eene commissie gevormd met het doel om gelden intezamelen tot vermindering van de ellende. Op Urk doet men, wat men kan. Beweldadigden op het vaste land helpt allen wat mee. De giften zullen in dit blad ver antwoord worden. Urk, 26 Maart 1883. R. de BOER van der LEIJ, Opzichter b/d Waterstaatlid van den gemeenteraad van Urk en lid van bovenbedoelde commissie. De ondergeteekendendoor den Heer df, BOER van der LEIJ daartoe aangezocht, hebben zich volgaarne willen belasten met het in ontvangBt nemen van de gelden, die men hun voor bovengenoemd doeleinde zou willen toezenden. Haarlem, 28 Maart 1883. P. H. van der LEIJ. J. H. SLANGEN. P. ALLAN. (890) Maandag 2 April GEEN bijeen komst, aangezien de Heer MEES door sterfgeval in zijn milie verhinderd wordt als spreker op te treden. (891) Gevraagd tegen 1 Mei eene R. C. AdresGr. Houtstraat 69. (892) Mevrouw JAGER GERLINGS— ENSCHEDÉ, Jansstraat 57 te Haarlem, vraagt tegen 1 Mei eene bekwame die ook goed kan strijken en met de wasch omgaan. Zonder goede getui gen is het onnoodig zich aan tej melden. Brieven Franco. (893) j Mevrouw ROUWENHORST MULDER, Ged. Oudegracht 104 vraagt een aankomend (894) Met Mei wordt gevraagd eene van goede getuigen voorzien. AdresSpaarne N°. 48. (895) In een klein gezin verlangt men als meid-alleeneen knap, eenvoudig beneden de 18 jaar. Adres: Jansweg 34. (896) Er wordt gevraagd eene zinde lijke, nette voor 5 dagen in de weekvan 's mor gens 9 tot 's middags 2 uur. AdresBureau van dit blad. (897) Er biedt zich aan tegen Mei een stil, fatsoenlijk van de P. G.tusschen de 16 en 17 jaar, om in een deftig gezin voor TWEEDE MEISJE be hulpzaam te zijn. Brieven franco, N°. 898, hij de uitgevers dezes. 67, Groote Houtstraat verlangt een flinken Jongen. EEN FLINKE Adres: Schagchelstraat 19. (900) EEN KNAPPE kan geplaatst worden Wilsonsplein 4. TE HUUR voor/600, nabij het Spoor (7 kamers, gr,—I keukenkelder, tuin enz.) Bk™-! Mei of 15 April, en voor 275,voor eene kleine, def tige familieeen benedenhuis 3 kamerskeukenkeldertuin enz. 1 Mei. Beide te bevragen Schooter singel 15. (902) In eene der hoofdstraten bij den Hout en tramweg TE HUUR of TE KOOPeen Burger Woon huis ook geschikt voor vele nette affaires of om hoven te verhuren. Brieven franco N°. 275aan het Adv.-Bureau P. v. Cittert Zonen met 1° Mei a. s.vlak bij 't Spoor, een net HEE RENHUIS met 7 ka mers dienstbodenkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs 800. Te bevragen met franco brieven onder N° 904, bij DE ERVEN LOOSJES, Boekh. te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3