Bickers, de Orgeltrapper. steden. Hij verklaarde, dat alle gerezen moeilijkheden het gevolg zyn van een Natalsche kliek en enkele zendelingen. De verwikkelingen aan de Zuidwestelijke grenzen zyn ontstaan door de onpraktie- sche grenslijn dwars over Kafferland waartegen de Transvaalsche Eegeering sedert den beginne vruchteloos heeft ge protesteerd. Weken geleden is er reeds melding gemaakt dat Z. M. raderstoomschip „de Valkin orde werdt gebracht, om H. H. II. M. naar Engeland over te brengen. Jl. Zondag, toen dit stoomschip in een der binnenhavens te VlissiHgen lagwerd aan een ieder welwillend de gelegenheid aangeboden om in dit tijdelijk vorstelyk ver blijf een kijkje te nemen. Honderden be langstellenden maakten van deze beleefd heid gebrniken stoomtram en barge brachten voortdurend nienwe bezoekers, 't Was ook wel de moeite waard. In te genstelling toch met de vorige reistoen alles de sporen droeg van groote over haasting en alles blijkbaar zoo goed en zoo kwaad het ging tot een overtocht in gereedheid was gebracht, is het thans een feit, dat hetzelfde verblijf nn by na niet te herkennen is. De ettelijke dui zenden die aan vertimmering en versie ring zijn besteed, zyn niet zonder uit werking gebleven. Waren de vorige maal de slaapvertrek ken van de koninklijke zit- en eetzaal slechts door een paar neerhangende gor dijnen aan het oog onttrokkennu is de afzonderlijke koninklijke salon bijzonder fraai en keurig gestoffeerd ingerichtwaar van aan de eene zijde zich bevindt de slaapkamer des koningsen aan de andere zijde die der koningin en het jeugdig prinsesje. De zit- en slaapvertrekken van 's ko nings gevolg bevinden zich onmiddelyk achter de koninklijke salon. Ook de re ceptiesalon op het achterdek schijnt aan merkelijk verruimd. Meubelen en versie ring zijn een vorstelyk ontvangst waar dig. Op de brugnevens de hnt van den commandant, bevindt zieh een afzonderlyke rookkamer voor Z. M. Over het geheel genomen is de inrichting van het stoom schip „de Valk" in aanmerking genomen dat het oorspronkelijk nooit voor een ko ninklijk jacht bestemd waswaarlijk vor stelijk te noemen. Behalve de vorstelijke reizigers en hun gevolg zullen ook nog den overtocht me demaken eenige door het Departement van Oorlog voor den zeedienst afgerichte post duiven die bij 's konings aankomst eenige proeven van bekwaamheid zullen moeten H. H. M. M. de Koning en Koningin, vergezeld van het prinsesje Wilhelmina, hebben Maandag namiddag ten 1 nur 40 min. per Hollandschen spoortrein de resi dentie verlaten, om de reis naar Engeland aan te nemen. Het gevolg bestaat uit jkvr. Yan de Poll, hofdame; graafDumonceau, adjudant; baron Taets van Amerongen van Natewisch, kamerheer; jhr. De Eanitz, ordonnance-officierjhr. Gevers Deynoot, kabinets-referendaris. De Erfprins van Waldeck bracht HH. MM. een afscheidsgroet aan het station, waar mede tot uitgeleide aanwezig waren de minister Van Lijnden, de grootmeester Schimmelpenninck en de burgemeester der residentie mr. Patijn. De prins van Waldeck vertrok per trein van 1 uur 47 min. naar Amsterdamverge zeld van zyn gouverneur. Daar H. H. M. M. in streng incognito reizen, zyn geen bijzondere maatregelen getroffen. De koninklijke salonwagens rij den tot voor het ponton, waarna de ko ning en koningin onmiijdelijk aan boord gaan. -Omtrent een drenkeling, die Zon dagnacht omtrent 2 uren bij de Korte Prinsengracht te water geraakte, deelt het N. v. d. D. mede, dat hij daaruit gered werd door de agenten van politie van Voorst, Peters en van der Velden, waartoe Peters zich gekleed te water be gaf evenals de schoenmaker Jan Westen- veld. Hoewel men algemeen geloofde dat het leven reeds geweken wasmocht het den Inspecteur van Buseck en de agenten van Voorst, van der Velden, van Est, Bennema en Hamer gelukken om met behulp van het instrumentkistje van den apotheker Snelna rnim een uur de kunst bewerking voor drenkelingen aanbevolen, te hebben verricht, den schijndoode tot het leven terug te roepen. Hij is ver volgens naar het Binnen-Gasthuis ver voerd, maar was, daar te 3% uren aan gekomen nog niet in staat eenige inlich gen te geven. De bovengenoemden hebben echter van hunne menschlievende pogingen niet veel voldoening gehad, daar de patient na 5 uren, voor een geneeskundige persoonlijk zich van zijn toestand had vergewistin de wachtkamer, waar men hem bij zijn komst had neergelegd den laatsten adem uitblies. Het schijnt dat de directie dus ook nu nog te wenschen overlaat. In het keizerlijk paleis te Weenen heeft verleden week de j aarlij ksche plech tigheid der voetwassching van oude mannen en vrouwen door den Keizer en de Keizerin weêr plaats gehad. Twaalf vrouwenvan 90 tot 97 jarente zamen 1093 jaren oud en twaalf mannen tusschen de 87 en 93, te zamen 1069 jarenwerden in rijtuigen naar het paleis gebracht en in eene zaal aan eene lange tafel geplaatstde mannen aan de eene, de vrouwen aan de andere zijde. Na voorlezing van het hoofdstuk uit den Bijbel, dat op de plechtigheid betrekking heeft (Joan. XIII), zette de Keizer den mannen, en de Keizerin de vrou wen verschillende schotels voor die door bedienden werden aangereikt. Deze spijzen werden ingepakt, om naar de woningen der oude lieden gebracht te worden Daarop namen de mannen en vrouwen plaats op stoelen en ontblootten een voetwaarop de Keizer bij de mannen en de Keizerin bij de vrouwen een weinig water schonk uit fraaie zilveren kannen. Aan allen werd daarbij het gebruikelijke geschenk in geld uitge reikt. Eene korte toespraak besloot de plechtigheid. Terwijl te Diesdorf dicht bij Dieden- hofen, een landbouwer en zijne vrouw op het land aan 't werk waren, hadden zij hunne twee kinderen een van 4jaar en een van 10 maanden zonder toezicht thuis gelaten. Het oudste kind liep de woning uiten toen de ouders kort daarna terug kwamen, vonden ze van 'tjongste wicht nog alleen het hoofdtjen en een paar beenderen. De varkens waren in de kamer gekomen en hadden 't kind verslonden. Onder de dienst in St. Paulskerk te Londen sprong Zaterdagavond plotseling een persoon op het altaarwierp het kruis en de kandelaars tegen den grond en schopte de bloemvazen wegdie er stonden. Het orgelspel en het koorgezang, dat juist be gonnen wasbleef evenwel voortgaanen de rustverstoorder was spoedig door een aantal mannen gegrepen die hemterwijl hij luidkeels riep: „te hulp, Protestanten zoo spoedig mogelijk verwijderden. Eerst meende men dat de man waanzinnig was maar later bleek dat hij volkomen bij zyn verstand was. Het schijntdat een harts tochtelijke afkeer van alle ritualisme bij zyn vernielingswerk in het spel geweest is. Hij poogde voor de regtbank zijn gedrag te regtvaardigen als eene poging om tegen „het Paapsche" in de dienst te protesteren hetgeen by een deel van het pnbliekdat de gerechtszitting bijwoonde, toejuiching vond. De straf, waartoe hij ten slotte ver oordeeld werdwasnaar de engelsche bladen meenenzeer ligthem werd eene boete van 5 p. st. opgelegd. Een achtienjarig meisje passeerde te Brokley in Engeland een vrij eenzamen weg in de nabijheid van een kerkhof. De een of andere baldadige grappemaker had een wit masker voorgedaan en vertoonde zich plotseling van achter een boom toen het meisje daar voorbijging. Schreeuwende en zeer ontdaan ijlde zij naar huisen toen zij in angstige en gejaagde bewoordingen haar wedervaren vertelde, viel zij dood neer. Het Fransche blad de Goulois geeft nu zijn lezers een voordeeldat recht in den geest is van onzen tijd van premieën. Alleen door abonné van het blad te zyn nl. is men voor een bedrag van f 2400 verze kerd tegen spoorweg-, tram-of andere rijtuig ongelukken. De direktie betaalt, in geval van overlijdendie som uit aan de erfgena men en bij verwondingeneen bedrag naar evenredigheidop vertoon van de laatste kwitantie. Zelfs de kooper van een enkel nummer kan zijn leven voor genoemde som verzekerd achten, indien hem geduren de dien dag een of ander pngeluk overkomt. In zijn inauguratie-rede als rector- magnificus van de universiteit te Glasgow heeft John Bright ook krachtig het oorlog voereu bestreden. Aan oorlogskosten, direct of in directzeide hij o. a. was door het Engelsche volk sedert het begin dezer eeuw de som opgebracht van bijna 4% miljard pond sterling, een cijfer, dat hij terecht vergeleek met zekere astronomiesche afstan den, als zijnde haast onuitsprekelijk en volkomen onbevattelijk. De burgelijke uit gaven over 't zelfde tijdperk hadden daaren tegen nog niet van dit vervaarlij ke cijfer, n. 1. slechts 1015 miljoen pond sterling bedragen. En heel die onmetelijke Bchat was verspild aan eene zaakdie niet alleen gruwelijk was, maar, volgens Bright, ook geheel noodeloos. Onlangs kreeg in de Fransche straf kolonie Cayenne een mannelijk veroordeelde vergunning een huwelijk aan te gaan; maar daar de man weduwnaar wasgaf de Goe- vcrneur te kennendat hij vooraf een certi- fikaat van het overlijden zij ner eerste vrouw moest overleggen. Er werd daarom geschre ven aan het gemeentebestuur van de plaats waar de veroordeelde vroeger gewoond had, maar de mail bracht geen antwoord. Toen de veroordeelde er op aandrongdat de- plechtigheid niet langer zou uitgesteld wor den, zeide de Goevemeur„maar hoe kunt ge dan bewijzendat uw eerBte vrouw werkelijk overleden is?" Het antwoord van den veroordeelde was voldoende op dit punt„ik ben hier in Cayenne, omdat ik haar vermoord hebzeide hijen toen kon dan ook het huwelijk voltrokken worden. Meer dan 2000 voddenrapers vinden bezigheid in de straten van New-York, 't Zijn bijna zonder uitzondering Italianen die de Ieren en Duitschers verdrongen heb ben. De waarde der opgezamelde lompen wordt geschat op bijna 2 miljoen gulden. De lompenhandelaars koopen voor 7 miljoen 's jaars. De geheele omzet der handelaars in lompenten getale van 800bedraagt meer dan 70 miljoen. Op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam zal een aardige bierkneip verrijzen: een reusachtig biervat. Dat vat, een konkur- rent van het Heidelbergschezal eene mid dellijn hebben van niet minder dan 17 meter- De stad Palermo is overstroomd tengevolge van het springen van de buizen der waterleiding. Frank Hatton, de bekende weten schappelijke reiziger, die voor dBritish North Borne-> Company eeH ontdekkings tocht deed door Borneo is door een ongeluk op de jacht om het leven gekomen. By het vervolgen van een troep olifanten raaktezijn geweer in een struik verwardhet ging af, de kogel trof hem in de borst, en hij viel dood neder. Gordon Bennetde uitgever van den New-York Herald onderneemt in zijn stoom jacht Namouna van Alexandrië uit eene wedvaart met een jacht van den Hertog van Hamilton, 't Doel van den tocht is de haven van Villafranca, en de inzet, die door den eerstaankomende gewonnen wordtbe draagt een miljoen francs. Uit Veendam wordt gemelddat een landbouwer aldaar op den lsten Paaschdag met zyn gansche gezin de eieren op het ijs gebruikt heeft. De Britsohe Noordpool-expeditie welker schip verongelukte, maar wier bemanning gered werdis thans in goeden- welstand te Fort Rae. Zij was tot dusver voorspoedig en dacht in het aanstaande najaar terug te keeren. Uit waarnemingen is gebleken, dat Fort Eae zestig mijlen dichter bij de Noordpool ligt, dan men eerst meende. De inwoners van het Engelsche kustplaatsje Mumbles, bij Swansea, zijn in groote ongerustheid gebracht door de aankomst van een schipde William and Marymet een lading van 3500 kilogram dynamiet en andere ontplofbare stoffen uit Carthagena aan boord. EENE BEKENTENIS. Naar het Engelsch van F. W. Robinson. 9) „Dat is waar. De omstandigheden brachten me tot zoo'n los en woest leven," viel hij haar in de rede ik was waanzinnig!" „Men verzekerde mij, dal gij mij nooit bemind hadt. En toen ben ik met een ander getrouwd." „En hebt ge den zak gegeven aan den armen muziekmeester, om de vrouw te worden van den predikant van Whangdale ScarOch ja't is een oude geschiedenis. Maar nu ben ik hier weêr; ge kunt me niet wegzenden, zonder aan uw echtgenoot de reden op te geven, die daarvoor bestaat." „Gij moet van hier gaan," sprak zij op smeekenden toon. „Met u, misschien; anders zal ik hier sterven. Jabij God 1" vervolgde hij op hartstochtelijken toon, „anders zal ik hier sterven!" „Alf. AlfGe doet mij ontstellen „Ge kunt me niet troosten, met me zoo'n alledaagsch woord bij eene gelegenheid als deze toe te voegen met zoo'n enkele betuiging van mede lijden of van berouw over uw eigen dubbelzinnig gedrag, of door te spreken van den tijd, die mijne wondenwel heelenen rae leeren zal u te vergeten. Ik zeg, dat ik u bemin ik zeg „Ik wil niet meer hooren spaar mij!" Ik hoorde het geritsel van klee deren in- mijne nabijheid, en alles was stil gedurende een oogenblik, en toen hoorde ik de zware en gejaagde ademhaling van den mandie op een hairbreed afstand van me was blijven staan. Zij had zich verwijderden hij had geen poging aangewendom haar terug te houden. Wat een historie was dit! Achter welk een schandaal was ik gekomen! Om welk eene reden was Alfred Marson organist van de St. Simons-kerk te Whangdale gewor den! Wat had ik gaarne aan deze geschiedenis al mijne gedachten willen wijden Op eens hoorde ik hem met al de kracht, die er in zijne longen was, „Bickers!" schreeuwen. Indien hij vlak voor mijn ooren een kanon af geschoten had, had hij me niet erger kunnen doen schrikken. Ik gleed van het kussen op den vloer van de bank, maar gaf geen antwoord. Hij zou me waarschijnlijk gedood hebben, om zijn geheim te bewaren. „Bickers, stommerik, waar zijt ge?" riep hij weder, en toen liep hij met groote schreden den gang in, zonder op mijn antwoord te wachten, en ik sloop mijne bank uit, hem achterna. Ik was even spoedig op de gaanderij als hij bij het orgel, en toen hij voor de derde maal riep, antwoordde ik: „Is u daar, mijnheer? U is laat, is 't niet?" „Waar zijt ge geweest?" „Ik ben, terwijl ik op u wachtte, in de bank in slaap geraakt, 't Is van morgen erg koud." „Ja, al te koud om te spelen," antwoordde hij. „Sluit de kast maar weêr dicht. Ik zal het studeeren maar uitstellen Igl van middag." „Zeer goed." Toen verliet hij met haastige schre den de kerk, en ik dacht bij me zeiven, dat hij me vrij wat moeite voor niets veroorzaakt hadmaar toen ik ook nadacht over 't geen ik had moeten vernemen, gevoelde ik, wat een treurige zaak dit was. Het deed me bitter leed niemand heeft ooit vermoed hoe oprecht mijne droefheid was. Ik had wel eens aan me zeiven opgemerkt, dat ik eea weinig te oud geworden was, om me om iets of iemand veel te be kommeren, en dat alle treurigheid, vooral de treurigheid van anderen,, me verbazend koel liet. Ik was gewoon geworden mij 't zeer weinig aan te trekken wat er al of niet voorviel in mijn omgeving; maar dit was iets zoo ongewoonsiets zoo onverwachts, dat ik daardoor dagen achtereen van streek was, terwijl ik niet wist wat te doenofschoon ik zeer goed inzag, dat ik iets moest doen. Ja, ik vond het treurig, ijselijk treurig. De echtgenoote van den predikant was zoo'n bekoorlijke en vriendelijke, zoo'n aardige en goede vrouw, en deze man was zoo'n schurk! Ik kon geen woord bedenken, dat meer op hem toepasselijk was, en 't stond bij me vast, dat hij niets beters dan een schurk was. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2