gemeubel. Kamers Te Bloemendaal. - ADVERTENTIEN. flinke Keukenmeid, Tweede DIENSTBODE, MEISJE, Dienstbode MODES. Eene HOOFDONDERWIJZERES TE HUUR TE HUUR tegen Mei: TE HUUR TE HUUR TE HUUR Voorbovenhuis. Door toeval TE KOOP TE KOOP aangeboden De overheid heeft het sohip last ge geven, zich op een afstand van de kust te houden en de politie is in onderhandeling ever de terugzending van de gevaarlijke lading naar Spanje. Het blijkt, dat die lading bestemd is voor Liverpool en dat het Spaansche schip waardoor zij aangebracht werd haarter verwijdering van moeilijkheden, aan het Engelsche schip heeft overgedaan. Waar voor dit dynamiet moest dienen is nog niet bekend. Maar de Engelsche Regeering wil den invoer van zulke aanzienlijke hoe veelheden ontplofbare stoffen niet toestaan. Er loopen te St. Petersburg weer allerlei geruchten omtrent Nihilistische complottenen de politie is meer dan ooit op haar hoede. Het hoofd der politie, Baron Gresserontving verscheidene onge- teekende brievenwaarin hem werd mee gedeeld, dat men eerlang een der open bare gebouwen te St. Petersburg in de lucht zou laten springen, bij wijze van proef neming om te zienhoeveel dynamiet er wel noodig is voor de vernieling van het Kremlin te Moskau. Hoewel het te betwijfelen is, of er wel geloof geslagen moet worden aan die bedreigingen, wor den toch allerlei voorzorgsmaatregelen genomen tot bewaking van de openbare gebouwendoor extra politieposten, nach telijke patrouilles, enz. Zelfs laat de politie al de telephoonleidingendie op openbare gebouwen staanwegbrekenuit vrees dat de draden door de Nihilisten gebruikt zullen worden voor ontploffingen. Door geheel Zuid-Rusland is een socia listische proclamatie verspreidwaarbij de bevolking opgewekt wordtom de gelegen heid van de kroningsfeesten waar te nemen tot plundering van de edelliedende woe keraars en de joden. Er is een deputatie van edellieden naar Petersburg gegaan, om van den Minister van Binnenlandsche Zaken bescherming te verzoeken. De politie in Den Haag heeft heden aldaar gearresteerd een in het hotel Tui- nenburg gelogeerd 30-jarig manspersoon, uit Gorinchemdie verdacht werd van een aldaar gisteren nacht gepleegden moord op een bejaarde vrouw, wier lijk met door een gewicht verbrijzelde hersens is gevon den. De aangehoudene zou zijn schuld aan die gruweldaad hebben beleden. Geldzaken moeten de drijfveer zijn. Te Buda-Pest en te Weenen is men vervuld van den moord op den President van het Hongaarsche Hoogerhuis, den Heer von Majlath, gepleegd. Zooals wij reeds in een kort bericht vermelddenwerd hij in zijn huis te Buda vermoord gevonden, met gebonden handenalle sporen van een hevige worsteling met den moordenaar die naar een uit een venster hangend touw deed vermoeden, uit dat raam ontvlucht was. De schrijftafel en alle kasten en laden in het vertrek waren opengebroken, en beurs, horloge en ringen van den ver moorde werden vermist. Men vermoedtdat diefstal de drijfveer was tot den moord. Sommigen spreken van wraakneming van een van Majlath's bloed verwanten en anderen geven den socialisten de schuld. Diefstal is echter het waar schijnlijkst. De lijf huzaar van Majlath, Breszeck genaamd, die tegen 1 April zijn ontslag gekregen had, is onder verdenking van medeplichtigheid in hechtenis genomen. Hij werd op den avond vóór den moord met een vreemden man onder het venster gezien, waaruit de moordenaar vluchtte. Een mandie wegens medeplichtigheid aan den ridderordendiefstal bij graaf Andrassy gevangen zitheeft verklaarddat reeds verleden jaar zomer, hij en zijne makkers voornemens waren geweest, bij den Heer Majlath in te breken. De echtgenoote en zoons van den ver moorde waren nog te Weenenvanwaar hij zelf pas teruggekeerd was. Hij bevond zich alleen in huis met zijn bedienden en zijn dochter en schoonzoon, die de tweede verdieping bewoonden. Majlath werd in 1818 geboren. Hij werd in 1839 tot afgevaardigde verkozen in 1843 opnieuwen hij onderscheidde zich steeds door zijn vrijzinnige doch gematigde begrippen. In 1847 was hij met de con servatieven een beslist tegenstander van Korsuth en de zijnen. Hij was een groot vriend van den Keizerdie zeer getroffen is door zijn dood. De Keizerin bracht on middellijk een lang bezoek van rouwbeklag aan de weduwe. De lijkplechtigheidwaarbij het hofde Regeering en de adel schitterend vertegen woordigd waren, was zeer indrukwekkend. Yolgens nadere berichten werd de mis daad vermoedelijk door verscheidene perso nen gepleegd, en moet, behalve diefstal een persoonlijke wraakoefening de beweeg reden zijn geweest. De moordenaars wierpennaar men voorondersteltMajlath, toen hij zich te bed wilde begevenvan achteren een strop om den halsverbrijzelden hem het gelaat met ijzeren stangenen staken hem met lange keukenmessen. Onder de vensters vond men een met bloed bevlekten handschoen en twee sleutels, die op het nachtslot van Majlath's kamers pasten. Twee werkliedende een van Czechische, de ander van Italiaansche afkomstis men door dien handschoen op het spoor gekomen. Bij een huiszoeking in hunne gemeenschap pelijke woning vond men de wederga van dien handschoen. De werklieden brachten den nacht van den moord buitenshuis door, kwamen eerst tegen den morgen thuis, verkleedden zich en verdwenen, zonder dat iemand weet waarheen. De politie tracht hen op te sporen. Een hunner was bekend met den huzaar Breszeck. Woensdag had te Marseille het vol gende plaats. Een oliekooper, die een vat petroleum ontvangen hadwilde zich overtuigen of dit de juiste hoeveelheid bevatteen was onvoorzichtig genoegdat te doen met een lamp in de hand. Daar door ontplofte het gevaarlijke vocht. De koopman, wiens brandende kleederen door een paar voorbijgangers gebluscht werden, verkeert in een deerniswaardigen toestand, en twee andere personen be kwamen mede zeer ernstige wonden. Een andere ontploffing gebeurde in de Rue de Plandre te Parijs. Twee vaten petroleum, die een daar wonende krui denier op straat had laten staanraakten op een nog onverklaarde wijze in brand en ontploften beiden. De voorpui van den winkel werd geheel vernield en drie per sonen een dame en twee slagersknechts, werden ernstig gewond. -H. K. H. prinses Marianne heeft aan den Commissaris des Konings in Friesland, als Voorzitter der commissie tot ondersteuning van de nagelaten be trekkingen der verongelukte visschers van Moddergat en Paesenseene som van 500 doen toekomen. De houthandel lijdt te Harlingen groot nadeelof liever neemt eene geheel andere wending, door den invoer van gezaagd en geploegd hout. Men laadt van dat hout veel meer in een schip, zoodat de scheepvaart minder omvang heeft; balkvlotters zijn voorts onnoodig; het vervoer uit de gracht naar binnenslands geschiedt door schippers van buitenen eindelijkaan de stoom- en windhoutzaag- molens wordt het werk ontnomen. Het 17-jarig meisje te Oirschot, dat beschuldigd wordt den jongsten brand aldaar te hebben aangestoken om een gulden te verdienen, heeft, naar men verneemt, hare schuld volledig bekend. Men gelooft algemeendat zij die misdaad meer uit onnoozelhéidwegens bekrompen opvoeding dan uit kwaadwilligheid heeft Op den overweg tnsschen Eindhoven Woensel ging Vrijdag 11. een wagen, beladen met steenkoleneenige oogenblik- ken vóór het binnenkomen van den Bel gischen trein. Toevallig brak de as waar door het paard struikelde en de geheele lading op de rails terecht kwam. Gelukkig werd dit door den machinist, door een gegeven sein opgemerktzoodat een groot ongeluk nog in tijds werd voorkomen. Het is dezer dagen gebleken, dat de te Kilmainham gevangen fenians ge makkelijk hadden kunnen ontsnappen, als zij goed met de plaatsgesteldheid bekend waren geweest. Er was namely k een oude ongebruikte rioolpijp, die de cellen der politieke gevangenen met de buitenwereld in gemeenschap stelt en die hun gemakkelijk een uitweg had kunnen verschaffen. Geen van de gevangenen of hunne vrienden had echter eenig ver moeden van de hun aldus aangeboden kans. Te Utrecht heeft de politie een joDgens-dievenbende ontdekt, welke zich aan verschillende diefstallen hebben schul dig gemaakt, voornamelijk van pluimge dierte. De soldaat-milicien C., geboren te Maastricht, en aldaar in garnizoen, is Vrij dagavond in een nog ongedempt gedeelte van het voormalige zijkanaal gevallen en jammerlijk verdronken. Een zeer belangrijke schilderyen- verzameling van Hollandsche en andere meesters zal den 5n April in het Hotel Drouotte Parijsverkocht worden. Het is die van den Russischen millionnair Narischkine. Onder de vele stukken van waarde is vooral te vermelden de «Consultatie» van Pieter de Hooghe, welke schilderij door Narischkine indertijd voor ƒ72.000 werd gekochtde «aanbidding der Wijzen uit het Oosten» vanRubens; een portret van Rem brandt, een stuk van Terburg, een van Ostade, en voorts een van Albert Durer werken van Fragonard, Dupré Troyon enz. De kersenboom, door den heer Glad stone met Pasehen jl. onder eene sneeuwbui geveldzal zevenmaal zeventigvoudig zijne waarde opbrengen. De Liberale Club te Burslem, die hem ten geschenke kreeg, doet namelijk zijn hout verwerken tot honderden snuisterijen, welke zij op eene fancy fair tegen fancy-prijzen denkt aan den man te helpen. Het gemeentebestuur van Chicago treedt met kracht op ten gunste van de ondergrondsche telegraaf- en telephoonlei dingen. Al de draden van de Mutual union telegraph company zijn op last van den burgemeester doorgesneden, omdat de maatschappij hare verplichting, om die lijnen vóór len Maart ondergrondsch te maken, niet nakwam. Er staan politie agenten op wacht, om te zorgendat de draden niet weder verbonden worden. Een dergelijk lot ondergingen de ge leidingen der Board of trade telegraph company, die zonder het recht daartoe en hehbenhare draden over de daken der huizen liet spannen. -Volgens de gemeentelijke bepalingen moeten al de andere telegraaf- en tele- phoonmaatschappijen hunne tot dusver op stangen Ioopende lijnen vóór den len Mei door ondergrondsche geleidingen vervan gen op straffe van ze afgesneden te zien. De maatschappijen protesteeren in rechten tegen de handelwijze van den burgemeester HAARLEM, 3 April 1883. Gedurende de maand Maart jl. zijn door de politie alhier 45 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Maart van het vorig jaar bedroeg dit getal 82 dus 37 meer. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 31 Maart 1883, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. l.Huis en Erve met Bloembollenschuur Korte Rozenstraat 57,59 en 61. 4450, G. F. Evelein. 2. Villa met Tuin en ErveFlorapark 49. ƒ16105, opgehouden. 3. Timmermanswerkplaats met Bovenwon. en Erve, Ripperdastr. 24, ƒ5405. Opgeh. a 4. Winkelhuis en Erve, Wijngaardstraat 1, 4575, J. VAN Ek qq. v 5. Huis en Erve, Ceciliasteeg 2, 505. C. Kiel. 6. Huis eu ErveMoriuhesteeg 4690. J. Bruijnen. 7. Huis en ErveMorinnesteeg 6, 1420. H. Vergers. 8. Huis en Erve, Nieuwe Groenmarkt 19 1325. J. Honig. 9. Huis en Erve, Wijngaardstraat 2, f 1230. G. Keijzer. 10. Huis en Erve, Wijngaardstraat 4, ƒ1125. A. Hoogeveen. 11. Huis en Erve, Wijngaardstraat 6, ƒ1210, T. Monshoower. 12. HuisenErve,LangeBoogaardstraat21, ƒ2850. J. Kalb. 13. Winkelhuis en Erve, Jansstraat 89, ƒ5000. A. Hoogeveen. 14. Huis en Erve, Bolwerkslaan 12105. N. Soellaakt Jr. 15. Huis en Erve met Tuin, Koudenhorn 68, 16. Pakhuis en Erve, Koudenhorn 70, 17. Huis en Erve, Bannesteeg 17, 18. Huis en Erve, Ravesteeg 26. No. 15 tot 18 te zamen 7530. G. van Kessel. 19. Pakhuis en Erve, Koudenhorn 30, ƒ4060. N. soellaart Jr. 20. Huis en Erve, Krom 5, ƒ1060, J. L. Hangjas. 21. Huis en Erve, Krom 7 ƒ1010. J. Drieduiten. 22.Huis en Erve, Zoetestraat 5. 23. Pakhuis en twee Huizen en Erven, Zoetestraat 13. No. 22 en 23 te zamen 4675. A. L. Rooijers qq. 24. GraanpakhuisKoksteeg 10, ƒ4000. J. D. Wijkhuizen. 25. Huis en Erve met Tuin, Nieuwegracht 46, ƒ4600, G. A. Vernout. 26. Huis en Erve met TuinRustenbur- gersloot 29, ƒ1825, A. Franken. 27. Huis en Erve, Korte Rozenstraat 53 ƒ1430, E. Hofman. Mevrouw KLEIWEGrDYSE- RINCK verlangt tegen Mei eene van de F. G.boven de 25 jaar. Mevrouw KERBERT, Kenaupark 22vraagt Mei a. s.door familie omstandigheden der tegenwoordige eene andere in hare plaats, geheel berekend voor en net in haar werk. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. (947) Mevrouw MERENS—BAARTS Jansweg 46vraagt tegen 1 Mei een fatsoenlijk geschikt om met een klein kind om te gaan, goed kunnende naaien, mazen en strijken. (948) Zich aan te melden des morgens) vóór 12 uur of des avonds na 8 uur., Mevrouw von der HEIJDEN, Kenaupark 10zoekt met Mei eene fatsoenlij ke voor meid-alleen, P. G., die goed kooken en werken kan. Goede getuigen vereischte. (949) In een Gesloten Magazijn (van dameshoeden) kunnen twee Leer lingen geplaatst worden. (950) AdresBureau van dit hlad. heeft 2 uur 's weeks beschikbaar tot het geven van privaat-tee- kenonderwïjs aan eenige jonge dames. Franco brieven onder N° 951bij De Erven Loosjes. twee ongemeubel. Kamers, geschikt voor Heeren of Damesmet of zonder bediening. Adres bij de boekhandelaars De Erven Loosjf.s een modern ingericht nT HUIS met TUIN, Eng bevattende 4 groote en 2 kleine kamersvoorzien van alle gemakken. Huurprijs 400 p. jaar. Adres P. BRINKMAN Pzn., Timmerman, Oude Groenmarkt 16. Woonhuizen met groote Tui nen, staande aan den Schooter- singel, bevattende 4 groote en 2 kleine kamers met dienstbodenkamer op den zoldervoorzien van gas- en waterleiding. Franco te bevragen aan het bureau van dit blad. (954) 24. (955) ll tegen 1° Mei of eerderaan den Schootersingel2 Benedenhui zen bevattende 2 kamersensnite groote alkoof, keuken, kelder, slaap plaats voor dienstboden, waterlei ding, tuin en verder van alle ge makken voorzien. Huurprijs f 220 per jaar. Verder een Bovenhuis met 3 kamersalkoof, keuken en ruimen zolder, staande onder de gemeente Schooten, (geen plaatselijke belas ting). Huurprijs ƒ200 's jaars. Te bevragen aan het bureau van dit blad. (956) met 1° Mei a. s.vlak bij 't Spoor, een net HEE RENHUIS met 7 ka-, mers, dienstbodenkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs 800. Te bevragen met franco brieven onder N° 957, bij DE ERVEN LOOSJES, Boekh. te Haarlem, TE HUUR een Voorboven- huis, Houtmarkt 45, te bevragen 43 Wordt gevraagd in de Gemeente Bloemendaaleen BurgerWOOn- huisje of Bouwgrond daar voor geschikt. Koopprijs brieven franco, onder N°. 292, aan het Advertentie-Bureau van P. VAN CITTERT ZONEN, Haarlem. (959) een mooi, franseh porcelei- nen EETSERVIES. Brieven franco onder N°. 960, aan het bureau van dit blad. vijf KIPPEN, allen aan den leg; een HAAN en een solied HOK met LOOP: te bevragen NIuwe O' Y° 24 '06 U'

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3