Bickers, de Orgeltrapper. gewezendat men in die overeenkomst niet eene minder welwillende gezindheid jegens Frankrijk heeft te zien. Slechts bij eene verandering van regeeringsvorm en wanneer deze buiten het tegenwoordige Fransohe Staatsrecht om geschiedde, zou een vredebreuk met Frankrijk kunnen ontstaan. De eenvoudige politieke logika noodzaakt de drie rijken tot een gemeen schappelijke tegenweer. Wat in deze onthulling de aandacht trektisdat de overeenkomst alleen het oog heeft op mogelijke gebeurtenissen in Frankrijk terwijl de oude Oostenrijksch-Duitsehe alliantie tegen Rusland en Frankrijk gericht was. Op het kongres van Duitsche en Deensche Socialisten te Kopenhagen ge houden en door Bebel geprezideerd werd streng afgekeurd het gewelddat gebruikt wordt door de anarchistenom hun doel te bereiken. Door binnen de grenzen der wet te big ven en in de parlementen zich te doen hoorenmeenden zijwordt de goede zaak beter dan door gruwelen ge diend. Blijkbaar vreezen de fatsoenlijke socialistendat men hen verantwoordelijk zal stellen voor de tegenwoordig alom schrik wekkende dynamitiesche politiek. De socialisten te New-York hebben verklaarddat duizenden hunner zich onder eede verbonden hebben, de krooning van den Czaar te zullen verhinderen. Dr. Jorissende prokureur-generaal der Transvaalschl Republiek, die zich thans hier te lande ophoudt, heeft op eene te Londen gehouden meeting gewezen op de noodzakelijkheid van het in stand houden der vriendschappelijke gevoelens tusschen de Engelsche en Nederlandsche elemententer verzekering van den vrede in Zuid-Afrika. De President der Yereenigde Staten had 17 Maart een groot gezelschap ten zijnent geïnviteerd en tevens Patti uitge- noodigd om die soiree door haar zang op te luisteren. De verwende artiste liet op den dag zelf echter weten dat zij verhinderd was. Het gezelschap was natuurlijk zeer teleurgesteld doch men wist zich op eigen aardige wijze te wreken. Terstond werden alle plaatsen in den Schouwburg, waar Patti en Nicolini den volgenden avond in de Lucia zouden optreden, opgekocht en men schonk de biljetten aan het gemeenste gepeupel dat maar te vinden was. Dit had tengevolgedat de voorstelling op 18 Maart tooneelen opleverde zooals de groote zan geres die nog nooit had bijgewoond. Allen zongen de bekende airs in koor mede enz. Toen slotte moest de politie tusschenbeiden komen om de zaal te doen ontruimen. Zij waarschuwt iederdie zijn leven lief heeft, gedurende de plechtigheid niet in de onmiddellijke nabijheid van den Keizer te vertoeven, daar andermaal voor Rus- land's vrijheid een slag zal worden ge waagd. De proclamatie eindigt met de aansporing aan alle ware Russenom de revolutionnairen te helpen tot verwijdering van den last van bederf en valschheid, waaronder land en natie zuchten. De proclamatie is gedrukt met rooden rand en roode letters. Waarschijnlijk zal de politie nu wel nog waakzamer worden. Volgens de jongste berichten werden op het Kremlin alle vloeren opengebroken en vernieuwd, een en ander terwijl beproefde soldaten, met de bajonet op, de wacht hielden. Het National-theater te Berlijn is geheel afgebrand. Van de garderobe en de meubelen is niets gered. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren er is zelfs niemand gewond. Over de aanleiding tot het ontstaan van de ramp is nog niets bekend. Ten gevolge van een gunstig rapport, dat dezer dagen door de commissie van beheer te Maastricht is uitgebracht, omtrent de werking van de aldaar gevestigde gar- nizoens-slachterijbestaat bij commandan ten van verscheidene andere garnizoenen het voornemen om ook eene dergelijke slachterij op te richtenen is door hen aan de officieren der voedings-commissiën opgedragen deze zaak te onderzoeken en daaromtrent verslag te geven en voorstellen te doen. Uit Amsterdam schrijft men aan de Leeuw. C t: Het ziet er hier op het oogenblik alles behalve rooskeurig uit met het bouwen in onze nieuwe wijken. Er heerscht een veelbeteekenende stilstand. De bouwter reinen zijn aanmerkelijk in prijs gedaald doch vonden geen koopers meer; tal van huizen en bovenhuizen staan te huur doch vinden niettegenstaande de huren steeds dalengeen huurders meeren een groot aantal bouwheeren zitten met de hand in het haar, omdat er geen geld te krijgen is. Verscheiden hunner, spekulanten van beroepzitten in gijzeling. De malaise is dan ook grootendeels toe te schrijven aan het geschokt vertrouwen. Een 30-jarig heer uit Kalisch, die ongeveer 80.000 roebels had geërfdreisde er dezer dagen mede naar Monacoom aan de speelbank aldaar zijn geluk te beproeven. Hij verloor echter alles en eindigde metzich dood te schieten. Verleden week moet er aan het station van de South Eastern Railway te Dover eene poging van gelijken aard hebben plaats gehad als in Westminster te Londen. Twee mannen zetten een paar vaten buskruit in de nabijheid van het gebouw. Gelukkig ontdekte de stationschef terstond de mis dadigers zoodat zij konden gearresteerd worden, en het gevaarlijk goed opgeruimd. De hoeveelheid was voldoende, om het geheele gebouw te laten springen. De twee mannen die te Liverpool gevangen geno men zijn wegens het invoeren van een kist met ontplofbare stoffen, zouden Za terdag voor den rechter komen. Ook te Cork zijn drie personen in hechtenis ge nomen die verdacht werden van mede plichtigheid aan die zaak. Tegen de muziekkorpsen bij het leger beginnen zich in Frankrijk weer stemmen te verheffen. De France Militaire betoogt in een onlangs verschenen artikeldat zij afgeschaft moesten worden. In Frankrijk zijn 180 muziekkorpsenieder van 55 man dat zijn dus 9900 mannen die in oorlogstijd niet mede vechten en den Staatals onder officieren of anderszins, betere diensten kon den bewijzen. Het onderhoud der muziek korpsen kost 8 millioen francs per jaar. Het blad zou daarom wenschen de muziek korpsen in hnnnen tegenwoordigen vorm afgeschaft te zieü. 't Zal erdunkt ons mede gaan als met de trom, nauwelijks afgeschaft, zal men het verworpene terug begeeren. Een edelmoedige Amsterdammer die dezer dagen het bericht gelezen haddat een oppassend huisvader te Arnhem een portefeuille met f 1100 had verloren heeft na verkregen gunstige informatie f 100 gezonden tot leniging van het geleden ver lies, met den wensch dat zijn voorbeeld navolging moge vinden. De Haagsche politie heeft procesver baal opgemaakt tegen een vrijer, die zijn aanstaande een »Nederlandsc/ten wensch" toedacht in den vorm van een nagebootst bankbiljet van ƒ40. In plaats van zich tot de uiting van zijn nationale gevoelens te bepalen, liet hij zijn beminde in den waan dat het papier werkelijk een waarde van ƒ40 vertegenwoordigde, zoodat de onnoozele deern alvast ƒ20 in ruil van het bankje gaf, met de belofte om de rest den volgenden dag te betalen. Intusschen werd het bedrog ontdekt toen de meid het niets-waardige papier tegen muntspecie wilde wisselen. Gisterenavond was te Kampen bijna een groot ongeluk geschied. Terwijl men bezig was met de werkzaamheden aan het val der hulpbrug gingen 9 personen meerendeels werkliedenop de eene klap, toen het touw van den takelwaaraan, die klap verbonden was, losging en dien tengevolge deze naar beneden schooten de- 9 zich daarop bevindende personen in het midden der rivier terecht kwamen.Daar men van den wal spoedig met roeibooten te hulp snelde, kwamen allen er met den schrik en een nat pak af. De door brand vernielde »wandel- pier», te Nizza, was nog nietgeheel voltooid. Zij strekte zich een paar honderd ellen in zee uiter was een koffiehuis een schouw burg, wandelgalerijen enz. Het was een Engelsche onderneming. De brand ontstond door het vlam vatten van teer op het dak van het gebouw. De groote omvang van den brand moet ook te wijten zijn aan den slechten toestand van de brandweer te Nizza. Een der architecten werd bij het zien van de vlammen zoo wanhopigdat hij in zee EENE BEKENTENIS. Naar het Engelsch van F. W. Robinson. ii) „Wat hebt ge mij te zeggen?" haastte zij zich nu mij te vragen, .„en wat kan het wezen, dat een kind niet hooren mag? Wat heeft men u gezegd?" „Niemand heeft mij iets gezegd." „Maar „Want niemand weet er van, be halve ik zelf." „Wat bedoelt ge, Bickers? Waar van meent ge iets te weten Ge kunt je wel vergist hebben ge hebt je zeer waarschijnlijk in 'teen of ander vergist," sprak zij ongeduldig, en haar gelaat werd bij afwisseling bloed rood en doodsbleek. „Ik heb me een weinig vergist in u, mevrouw," zeide ik nu op zeer kalmen toon, ofschoon mijn oud hart onrustig genoeg klopte, „evenals Mr. Tyke zich in u moet vergist hebben, naar ik vermoed. Maar ik kan me niet vergissen met te meenen, dat het voor u en hem het best zal wezen, dat Mi'. Marson van hier gaat." „Bickers, waagt gij 't te meenen „Ik waag het te weten, mevrouw; 't is meer dan meenen," antwoordde ik. „Wat wat weet ge ten mijnen nadeele?" riep zij uit. „De Hemel moge mijn getuige zijn, dat gij het recht niet hebt iels kwaads te ver moeden ten mijnen opzichte, of be treffende eene mijner handelingen." „Neen, mevrouw, maar er zou onheil uit kunnen voortvloeien. En eer ik het zoo ver liet komen, zou ik liever dadelijk dominee met al wat ik weet bekend maken; of liever zou ik ook, als ik er sterk genoeg toe was, Alfred Marson dood slaan als een rat. Ja," liet ik er op volgen, „dat zou ik eer doen, dan het tot het uiterste te laten komen." „Ge zijt een verschrikkelijk oud man," sprak zij huiverend; „een man, j in wiens hoofd ijselijke gedachten omgaan, en ik kan niet langer naar u luisteren." „Ik begeer niet, dal gij een oogen blik langer naar mij luisteren zult," zeide ik; „ik begeer dat gij hem zult wegzenden. Hij zal gaan, om uwent wil; hij zal gaan, zoodra hij meent, dat deze zaak weldra in Wbangdale Scar ruchtbaar zal worden." „Ik mag hem zulk een wenk niet geven." „Indien hij niet vóór het begin der volgende week deze plaats ver laten heelt, zal daarvan ben ik zeker alles den predikant ter oore gekomen zijnen ook de kleine kin deren van den predikant zullen dan misschien ook alles weten, want kinderen hooren altijd allerlei dingen, die hun liever onbekend moesten blijven," zeide ik. Zij werd, toen zij mij dit hoorde zeggenwederom beurtelings rood en bleek. Ik wist wel, dat het noemen der kinderen haar zou doen ontstellenen dat gebeurde ook. De predikant was nu in onze nabijheid gekomen. „Stel vertrouwen in me," zeide zij op eens, en toen liep zij hel kerkhof af en den weg op, haar echtgenoot! te gemoet; en het trol mijn aandacht, dat haar gang niet zoo vast was als gewoonlijk, maar dat zij nu en dan wankelde. Ik wachtten de predikant niet af, maar begaf me naar mijne woning. Ik kwam laat thuis voor het middagmaal, en Mrs. Bickers zeide, dat ik aan 't babbelen geweest was met Mrs. Jodson, en dat een man op mijn leeftijd zich voor zoo iets moest schamenen toch behoefde ik me in 't geheel niet te schamen. Den volgenden dag had ik verwacht, dat Alfred Marson mij eene boodschap zou zendenom 's avonds in de kerk te zijn 't was Vrijdag, en hij studeerde altijd des Vrijdagsavonds op het orgel maar ik hoorde niets van hem. Later vertelde men mij, dat hij vroeg opgestaan en uitgegaan was om eene lange wandeling te doen, en dat hij den hond des molenaars medegenomen had; nog later, toen het al duister geworden was, kwam het me goed voor, even naar de kerk te loopen, om er zeker van te zijn, dat hij me niet noodig had en niet op me wachtte. Hij stond daar niet te wachten, maar wel eene vrouw, die zich verschuilde in de schaduw van het kerkportaal, zekermeenend, dat mijn oude oogen haar niet zouden zien alsof die oude oogen niet nog even sterk waren als ooit, alsof één mijner vermogens mij zijne diensten weigerde Zou waarlijk de vrouw van den predikant heimelijk hare woning ver laten hebbenom hier hem af te wach ten, en dat nog wel volgens afspraak? Zeker om hem te zeggendal hij voor mij op zijn hoede moest zijn, misschien wel om hem tot een bitteren vijand van mij te maken hemdie mij kon dooden als 'them goeddocht, en als hij mocht meenen, dat hel eenige mid del om volkomen veiligheid te verkrij gen hierin bestond, dat hij mij voor goed lot zwijgen bracht. Hoe 'look wezen mocht, 't was eene vrouw, die zich daar trachtte schuil te houden, en ik liep naar haar toe. Zij sloop of liep niet weg, het kerk hof over, zooals ik meende, dat zij doen zou; zij hield zich zeer rustig, ofschoon het was alsof zij al verdel en verder achteruit week in het don kere portaalalsof daarvoor hield ik 't op 't laatst zij zich gereed maakte voor een sprong. Misschien was het werkelijk Mrs. Tyke, die waarschijnlijk gewichtige redenen had, om mij af te wachtenen die me nu, door een slag of stool, voor goed het zwijgen wilde opleggen. Ik bleef een voet of wat van het portaal staan en zeide; „Wie verschuilt zich daar? Kom voor den dag! Ik zie u heel goed." En toen kwam daar langzaam en aarzelend te voorschijn Clara Eg- leton. „Wat doet gij hier, Clara?" vroeg ik; „dit is geene plaats voor je, en dat op dit uur!" „Is deze plaats dan niet heilig ge noeg vroeg zij met een pijnlijken glimlach; „had ik eene betere plaats voor me kunnen vinden dan deze?" vervolgde zij, op het kerkhof wijzend; „daar is het, dat ik gaarne liggen zou." „Ge moet zoo niet pralen. Ge hebt nog overvloed van tijd, meisken en 'tzal van zelf wel komen." „O, maar niet spoedig genoeg!" „Ge zijt vreeselijk gejaagd, geloof ik." „Waar is Mi'. Marston vroeg zij, op korzeligen toon. „Dat weet ik niet." „Waarom studeert hij van avond niet op het orgel? Waarom is hij den geheelen dag weg geweest? Dat is't wat ik wil weten dat is't wat ik wil weten!" gilde zij. Bedaar, Clara, bedaar! Wat scheelt je toch?" vroeg ik, en wal heeft Al fred Marston met je uit te slaan?" „O, niets," antwoordde zij; „hij is een veel te groot en voornaam heer voor de dochter van den ouden ,loe Egglelon ofschoon hij eenmaal voor wendde, dat dat niet zoo was. Hij had mij gaarne doen geloovendat hij tot over de ooren op mij verliefd was, als ik maar onnoozel genoeg geweest was om hem te vertrouwen. Maar, dat was ik niet. Hij is mij on verschillig geworden, toen ik wist, wat spel hij hier speelde o ja, geheel onverschillig 1 Ik ben hem toen gaan haten ik ben toen gaan wen schen, dat hij dood ware en dat ik dood ware en dat zij dood ware. O ja, zij het eerst van allen!" „Zij wie?" „O, vraag me niets! Gij zijt een oud man, maar ge weel nog niet half, hoeveel goddeloosheid er in de wereld is nog niet half, hoeveel godde loosheid er in W7hangdale Scar is. Dat weet gij niet, al zijl gij ook werkelijk, zoo'n slimme oude vos, als ze zeg gen, dat ge zijt. En waar is hij heen gegaan?" gilde zij weder. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2