Zang ei Vriendschap". 2de CONCERT DIENSTBODE, Kruisweg No. 24. ADV E RTE N TIEN. Zang en Vriendschap. HALF WEGEN. (54) KEUKENMEID, Meid-alleen LINNENNAAISTERS Werkvrouw, Dienstbode Eene Burgervrouw KLEERMAKER Jongmensch Een Loopjongen gevraagd TE HUUR TE HUUR Te Huur^OOp. jaar TE HUUR TE H U R TE HUUR TE HUUR TE HUUR gevraagd Boven- of Benedenhuis, TE KOOP De Schoenmaker HUIJKMAN, wilde springen en men hem met geweld terng moest houden. De werklieden redden zich door in het water te springen en aan land te zwemmen. Te Harlingen was men Woensdag avond aan het terrein der verzameling van straatvuil bezig in eene schuit ier te pom pen. Op zulk een tijd mogen de bewoners niet in het vooronder daar de verderfelijke gassenwelke dan vrij wordenvoor de ge zondheid gevaarlijk kunnen zijn. Twee der kinderen van den schipper hadden zich even wel in het vooronder begevenen toen een derde kind ze kwam opzoekenzag hij zijne broertjes in zwijm liggen. Hij riep dadelijk om den vader, die ijlings toeschoot om de bewustelooze knapen weer bij te brengen. Met één van lien gelukte dat ook maar de oudste, een jongen van 8 jaar, was reeds overleden. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad te Passo Coiresebij Romeop den spoorweg naar Florence. Een partij buskruit en dynamiet, die gebruik moest worden bij de werkzaamheden aan dien weg, is ontploften veertig menschen moeten daar bij het leven verloren hebben. Men heeft reeds 13 lijken teruggevonden. In de provincie Friesland klaagt men algemeen over de weinige kievits-eieren die dit jaar worden gevonden. In de lage landen, waar vroeger in dezen tijd van het jaar tal van eierep aanwezig warenis nu geen enkele te vinden. Men vermoedtdat de felle nachtvorsten in de laatste dagen van Maart van nadeeligen invloed op het broe den zijn geweest. -Een overbeterlijke dronkaard werd onlangs te Chester gestraft. Deze man, John Ogden genaamd, stond na voorde 115e maal wegens dronkenschap terecht. Hij kosttenaar men berekend heeft, reeds %2,500 aan de stad Chester, zoowel voor zijn onderhoud in de gevangenis als voor de ondersteuning, die de overheid gedurende zijn straftijd wel gedwongen was aan zijn gezin te geven. Hij werd nu tot een geldboete en een maand gevangenisstraf veroordeeld. Er komt dus weer wat bij de/12,500. Uit de Tielerwaard schrijft men ons, dat in vele jaren de bebouwing van denakker niet onder gunstige omstandigheden plaats had. De grond is mul en droog. Met het poten van aardappelen en boonen is men druk bezig. In vele dorpen heeft de helft der leerlingen de school verlaten om voor 25 a 40 ets. daags peengras te rapen en ander werk 'te verrichten. Winterkoorn staat er bijna niet te veld. Meest al het gezaaide is door het kwel- en regenwater vernietigd. De Russische kapitein Nerbaum, van de Alaschka Fur Companydeelt eenige wetenswaardigheden mede, die op de onge lukkige expeditie van de Jeannette en van luitenant De Long betrekking hebben. Voordat De Long Alaschka verliet, drong Nerbaum er bij dezen op aan, dat hij zich zou voorzien van jachtgeweren, die opzettelijk voor de koude gewes ten gemaakt wordenmaar De Long volhardde bij zijn besluit om Remmington geweren mede te nemen die volgens Ner baum te zwaar zijn voor dergelijke tochten, en waarvan geen goede dienst te verwach ten was. De reizigers hebben ongetwijfeld dage lijks groote hoeveelheden van zeevogels kunnen zien en zij zouden er genoeg van hebben kunnen schietenom er zich vol doende mede te voeden wanneer zij slechts van behoorlijke vuurwapenen waren voor zien geweest. Een van de noodlottigste vergissingen van den leider der expeditie was intusschen het dooden van de zeven-en-twintig honden, die Nerbaum hem had verstrekt. Het dooden van deze dieren toch staat zoo goed als gelijk met eene veroordeeling ter dood. Wanneer in deze streken ijsberen door jagers geschoten wordenbegraven zij het vleesch daarvandat zij op dat oogenblik niet noodig hebbenin het ijsen daar blyft hetzooals men weetjaren lang goed. Dat noemt men «caches. Nu is de geheele streek vol van dergelijke «cachesen de Eskimo-hondendie een buitengewoon fijnen neus hebben, ontdek ken ze zonder fout. Hieruit kan men afleiden, dat deze honden onontbeerlijk zijn voor de poolreizigers. De inboorlingen zijn hiervan zoozeer overtuigd en weten zoo goed dat zij het zonder hun honden niet stellen kunnendat zij zich kalm op het ijs nederleggen en zich gewilig aan den dood overgeven wanneer de laatste hond, die zij bij zich hebben, bezwijkt. Ook de visschen zijn een kostbare bron. Men behoeft er slechts een gat in het ijs te hakken eu een licht in de nabijheid daarvan te ontstekenom een groote hoeveelheid visschen naar den bijt te lokken. Ongelukkigerwijze was de luitenant De Long niet met de bijzonderheden van land en water bekend en had dus, ten einde zich niet noodeloosnaar hij meendete bezwarengeen vischtuigen op de expeditie medegenomen. Voor de slachtoffers van de ramp te Muiden is ingezameld ƒ23,419.14. Door Mr E. Huydekoper van Nigte- vecht, onlangs op zijn buitengoed „Gansen- hoef" te Maarseveen overledenheeft 65.000 gelegateerd aan de Domkerk te Utrecht voor hare restauratie. Men zal zich herinnerendat geldelijke steun van Staats wege voor dit doel is geweigerd. Te Schagen werd heden een zonder ling man begraven namelijk Ks. Plevier, die vroeger smid was geweest en later boer geworden. Tien jaren geleden maakte hij zelf zijne doodkistzette die op een bijzondere plaats in zijne woning, en deed sedert dien tijd eiken middag zijn middagslaapje in die «laatste woning daarbij den wensch uit sprekende dat hij daarin wilde begraven worden. Zijne familie heeft aan dien wensch gehoor gegeven en den 85-jarigen grijsaard naar zijne begeerte begraven. De fabrikant Wertheim teWeenen, die aldaar is overledenheeft een vermo gen nagelaten dat geschat wordt op vijf millioen gulden. Hij laat geen wettige kinderen na, doch een natuurlijke 18-jarige zoon, die op het oogenblik als éénjarig vrijwilliger dienst doet bij de Oostenrijksche huzaren, en vroeger de handelsschool te Weenen heeft bezochtis dit vermogen na aftrek van eenige legatenvermaakt. Een jong Engelsch geestelijke te Londen had onlangs een zonderling avon tuur. Hij is een knap jonkman, vol ijver voor de kerken vooral bij de dames zeer gezien. Dezer dagen kwam een stemmig gekleede jonge dame bij hem, die er zeer neerslachtig uitzag en hemnaar zij zeide een geheim had mee te deelendat voor haar van groot gewicht was. Zij poogde herhaaldelijk te sprekenmaar was te zeer aangedaan, en zij verzocht hem, liever bij haar aan huis te komen alleen daar kon zij het hem zeggen. Den volgenden dag ging de predikant zijn nieuwe bekende bezoeken en nu verhaal de het meisje hemonder snikken en tranen, dat zij een innige liefde voor hem bad opge vat. Zij wistdat die hopeloos wasdaar hij in zijn ijver voor de kerk ongehuwd wilde blijvenmaar zij smeekte hem als laatsteeenige gunsteer zij voor eeuwig scheiddenhaar een kus te geven. Na eenige aarzeling voldeed de jonge geestelijke, door medelijden bewogenaan dat verzoekhet meisje zei met holle stem vaarwel en vertrok. Een paar dagen later werd de jonge predikant verrast door een net pakje, met blauw lint toegebonden en dat bij opening bleek een photographie te bevatten van hem en de jonge dame op het oogenblik, dat hij haar den kus gaf. Er was een briefje bij van zijn vereerster, waarin zij hem berichtte, dat er nog 11 zulke pkotogra- phieën in haar bezit warenen dat hij het geheele dozijn voor 3000 guldenkoopenkon. Wilde hij ze niet hebbendan wist zij er elders wel raad mede. Er worden nu over deze dure portretten onderhandelingen ge voerd tusschen den geestelijke en de plot seling zoo praetisch gebleken kwijnende jonge dame. In het gasthuis te Staunton, in Vir- ginië, zijn verscheidene patiënten vergiftigd door het gebruik van geneesmiddelen. Vijf hunner stierven onder hevige pijnen. De doctoren hadden goede recepten geschreven, die door den apotheker stipt werden klaar gemaakt, maar vermoedelijk heeft een kwaadwillige opzettelijk vergift gemengd in een der flesschen van de apotheek. Te Manistan, in Michigan, kwam een nog veel erger geval van vergiftiging voor. Daar heeft een man, die in een houthakkerskamp het brood zou bakkenin vergissing bij het bereiden van de beschuit strichnine in plaats van soda gebruikt. De zeventig men schen die er van aten stierven allen binnen weinige oogenblikken. HAARLEM, 10 April 1883. Wijlen mejufvrouw H. Jansen heeft aan het R. C. weeshuis alhier eene som van f 100 vermaakt. Ook is aan hetzelfde gesticht 600 gelegateerd door wijlen mejufvrouw A. C. Pollé. L. 1. Zondag morgen is bij een stalhouder onteigend en daarna onder Politie toezicht afgemaakt een paard dat lijdende was aan kwaden droes. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 11 April 1883, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1.Miss. Ged. Staten goedk. besluit on- derhandsche aanbesteding werken weg naar Spaarndam en uitdieping Spaarne 2. Rapport B. en W. bezwaarschrift Wed. G. W. F. Hoogeveen. 3. Id. id id. E. H. van Hitte. 4. Voorstel B. en W. bezwaarschriften le suppl. kohier 1882. 5. Id. id. missive R.Keyzerpl. dir. belasting. 6. Missive raadslid M. O. de Kanter met missive Comm. pl. dir. belasting voor 1881, aan Gedeputeerde Staten. 7. Voorstel B. en W. rekest S. Roog grond Wilhelminastraat. 8. Id. id. rekest E. Bakker Co. grond woning Molenpad. Id. id. verzoek vereenig. „Door vermaak tot nut", speeltuin. Id. id. rekest N. G. Spaargaren visch verkoophuisj e. Id. id. inordebrenging van Ma- rumstraat. 12. Rapport Kamer van Koophandel en Fabrieken rekest Mej. A. C. L. Sarlet, benoeming makelaar. 13. Voorstel B. en W. rekest A. Robin benoeming hulponderwijzer gymnas- tiekschool. 14. Voordracht id. benoeming onder wijzeres school lett. B. 15. Voorstel id. legaat Vrouwe F. van Barneveld wed. J. B. Baak. Id. id. gratificatie leeraressen meisjesschool. Id. id. rekest Parochiaal Kerk bestuur St. Antonius, aankoop grond. 18. Missive 3 raadsledentoelichting voor stel overplaatsing Tusschenschool. 19. Verslag Gymnasium over 1882. 20. id. eindexamen Burgeravondschool. 21. id. opzichter gasverlicht. o ver Maart. 9. 10. 11. 16, 17. VERGADERING op Donder dag 12 April's avonds om jj op DINSDAG 24 April. Solisten (55) Mej. GIPS, van Dordrecht .Zang Mevr. VöLLMARFRIESE. Viool. De Heer VöLLMARPiano. Beiden van 's Gravenhage. Mevrouw OOLGAARDT, Scho ;- terweg vraagtdoor het plotseling overlijden van hare dienstbode, tegen 1° Mei a. s. eene flinke als meid-alléén. (56) Men verlangt tegen Mei eene flinke die goed kan koken en ook huiswerk wil verrichten. Loon f 100. Adres Zijlstraat 91. Aan hetzelfde adres wordt gevraagd een fatsoenlijk DAGMEISJEvan de P. G. ter adsistentie van de Kinderjuffrouw. Wordt gevraagd tegen 1 Mei eene goed kunnende koken. Loon naar bekwaamheid. Jansweg N°. 20. (59) Zeer bekwame gevraagd. Adres onder N°. 5, bij De Erven Loosjes, Oudegracht. Gevraagd eene knappe (61) Vrijdags voor vast, nu voor de Schoonmaak. Groote Houtstraat 29. Gevraagd tegen Meieene f a t- soenlijke, knappe R. C. godsdienstdie goed kan wer ken en in het huishouden behulpzaam kan zijn, loon 80 gulden. Adres: Jacobijnenstraat 6. (57) biedt zich aan tot het wasscben voor Dienstboden. (62) Adresvan Marumstraat N°. 16. Gevraagd een voor reparatiewerk. Brieven onder N°. 63bij de uitgevers dezes. In eene nette winkel kan ter Opleiding een beschaafd geplaatst worden. Eigenhandig geschreven briefjes onder N°. 64bij de uitgevers dezes. van 12 a 13 jaar oud. Adres: Schagchelstraat 16.j (65) met 1° Mei a. s.vlak bij 't Spoor, een net HEE RENHÜIS met 7 ka mersdienstbodenkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs f800. Te bevragen met franco brieven onder N° 66bij DE ERVEN LOOSJES, Boekh. te Haarlem. het Bovenhuis met de Keuken (beneden! van perceel 79 Zijlstraat zeer geschikt voor gehuwden zon der kinderen. Dagelijks te zien tusschen 12 en 1 uur. (67) een ruim HUIS in het midden der stadzeer ge schikt voor een groot ge zin. Te bevragen Kleine Houtstraat 132. (68) tegen 1° Mei of eerder, aan den Schooter8ingel2 Benedenhui- Zen, bevattende 2 kamers, ensuite, groote alkoof, keuken, kelder, slaap plaats voor dienstbodenwaterlei ding, tuin en verder van alle ge makken voorzien. Huurprijs f 220 per jaar. Verder een Bovenhuis met 3 kamers, alkoof, keuken en ruimen zolder, staande onder de gemeente Schooten, (geen plaatselijke belas ting). Huurprijs /200 'sjaars. Te bevragen aan het hurean van dit hlad. (69) een net ingericht BOVEN HUIS, voor een klein gezin f 160 per jaar. Te bevragen Rid derstraat N°. 20 boven. (70) in het midden der stad, voor een stil gezin, een flink BOVEN HUIS, met alle gemakken voorzien. Te bevragen bij J. MACHIELSE Timmerman, Zoetestraat 26. (7l) twee naast elkander gelegen flinke HuizenBovenhuizen en Tuinenf 3,00 en f 3,50 per week, 5 minuten van den Hout. Adres: A. FRANKEN, Mees- terlottenlaan. (73) TE HUUR net gemeubil. KAMERS, tegen matigen prijs zeer geschikt voor Heeren. (72) tegen Mei of terstond, voor een klein gezin, eene WONING, liefst in het oude gedeelte der stad, en den huurprijs van hoogstens ƒ350 niet te boven gaande. Briefjes franco, met opgave van situatie enz. onder N°. 74aan het bureau van dit blad. Wordt gevraagd een klein 2 a 3 gld. per week, op een fat soenlijken stand. Brieven franco, onder N°. 75bij de uitgevers dezes. een groot geknoopt Perziken- net, zoo goed als nieuw, lang 20 oude el en breed 5 oude el. Franco brieven onder N°. 76 bij de uitgevers dezes. Plein No. 33, belast zich ook met het herstellen van alle soorten van SchOGiSOl.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3