Nieuwsberichten. - HH. MM. de Koning en de Koningin hebben Zondag de godsdienstoefening in het kerkgebouw der Nederl. Herv. gemeen te in Austin Friars te Londen bijgewoond. De predikant dier gemeente had bp die gelegenheid tot tekst: 1 Tim. I: 17. Zaterdagmorgen worden HH. MM. te Vlissingen verwachtden 25sten April in de Hoofdstad. Volgens de Luxemburgsche Inde'pendance blijft de komst van den Ko ning en de Koningin in het Groothertogdom op 2 Mei a. s. bepaald. Er was reeds een gerucht in omloopdat het bezoek zou achterwege blijven. Het Paleis op het landgoed „Oranje- Nassau" is thans geheel afgewerkt en ge meubileerd, en gereed om HH. MM. te ontvangen. In Juli wordt het koninklijk echtpaar aldaar verwacht, om indien er geen verandering komt in de gemaakte reis plannen, er vier weken te vertoeven. Volgens den Haagschen kroniek schrijver van de N. Gron. Ct. heeft Mr. Wintgensde afgevaardigde van 's Graven- hage in de Tweede Kamer, het voornemen zich bij de periodieke verkiezingen in Juni a. s. niet weder verkiesbaar te stellen. Een vreedzame Zondagsrust-demon stratie is op den jongsten rustdag met goed gevolg te Rotterdam op het getouw gezet. Een paar honderd werkliedenbespeuren de dat in den nacht van Zaterdag op Zon dag met het lossen van een stoomschip zou worden voortgegaan, hebben aan de man nen die reeds daarmede bezig warenver zocht het werk te stakenwat terstond geschiedde. Zondagochtend werd hetzelfde verlangen te kennen gegeven aan alle per sonen langs de Boompjes en het Nieuwe Werk, die voornemens mochten zijn, op den Zondag voor het lossen van schepen arbeid te verrichtenen ook daaraan werd voldaan. De politie was bij dit alles tegen woordig, doch hield zich onzijdig, wijl er hoegenaamd geen ongeregeldheden voorvie len of te verwachten waren. Ter terechtzitting van het Gerechts hof te Amsterdam op 17 April 11. deed zich het geval voor, dat een der getuigen, hoewel niet Doopsgezind, weigerde den eed af te leggenop grond dat hij niet geloofde aan het bestaan van een God, die straft. Nadat de Voorzitter en de Advo caat-generaal den getuige op de mogelijke gevolgen zijner weigering hadden gewezen, rekwireerdc het O. M. dat de zaak tot den volgenden dag zou worden uitgesteld, en de getnige zoolang in gijzeling gehouden. Na langdurige beraadslaging in raadkamer besliste het Hof overeenkomstig dien eisch. Te Veenendaal is onder de werklieden een vrij bedenkelijk oproer uitgebroken. De verslaggever van de Arnh. Ct. deelt mededattoen hij ter plaatse aankwam het gepeupel, mannen en vrouwen zoowel als kinderen dc straten doorkruistenonder het geschreeuw: „Hop, hop, hop, hangt directeur Creveld op." De oorzaak daarvan ligt hierin dat deze onderdirecteur van de Stoomweverij en spinnerij van zijne princi palen uit Amsterdam het bevel had ont vangen, het loon der werklieden te ver minderen, wegens den slechten verkoop van het geproduceerde. Van dit schrijven werden de fabriekarbeiders Zaterdag jl. bij de uitbetaling van het loon in kennis gesteld, wat natuurlijk een algemeene ontevreden heid verwekte. Zondag werden wel de hoof den bij elkander gestokendoch alles bleef rustig, totdat Maandagmorgen, toen het werk hervat zou worden,het grootste gedeel te, dat kwaadgezind was, weigerde aan den arbeid te gaanen de anderen dwongen mede „strike" te maken. Dit getal bedraagt ruim 800, en weldra ging men tot feite lijkheden over door in de woning van den directeur de glazen in te smijten. De burgemeester, voorzien van zijne waardig heidsteekenentrachtte de opgewondenen tot bedaren te brengenmaar te vergeefs zoodat hij't noodzakelijk achtte, militaire hulp uit Arnhem te ontbiedendie hem door den militairen bevelhebber terstond werd verstrekt. Een detachtement van 30 man infanterie, onder kommando van een eersten luitenant is te Veenendaal aange komen. Het werkvolk blijft volharden bij zijne weigering om de gestelde voorwaarden aan te nemen. Volgens een later bericht aan het Handelsblad was men er in geslaagd de rust te herstellen. Door den Gemeenteraad der Hoofd stad is besloten op 1 Mei wegens de opening der Tentoonstelling geen beurs te houden. Ter gelegenheid van de plechtige opening der Koloniale Tentoonstelling zal door het Gemeentebestuur van Amsterdam een dubbel feest worden gegeven. Tot het eerste, waarbij de arbeid gehuldigd wordt, zijn de duizenden werklieden, die bij de inrichting der tentoonstelling en het maken van de vele daartoe behoorende gebouwen hun hulp verleenden, uitgenoodigden ook zijdie aan den Parkschouwburg medewerktente zamen omstreeks 5000 personen, 't Wordt in het Paleis voor Volksvlijt gegeven en belooft een allezins luisterrijk feest te zijn. Niet minder het andere, door de Hoofdstad, mede op den avond van den lsten Mei, den Koning en de KoninginNederland's Regeering en Volksvertegenwoordiging, aan de diplomatie, buitenlandsche kom- missieën en verdere genoodigden aangebo den. Dit zal plaats hebben in den nieuwen Parkschouwburg. Hoewel deze eerst op 1 Juni kan geopend worden, zal alles in 't werk worden gesteld, om de aan zienlijke gasten op eene wijzeder groote gemeente waardig, te ontvangen. Voor wie den schouwburg nu binnentreedt, is er nog betrekkelijk niets dan een chaos te ziende wakkere ondernemer de heer Raffalorichechter heeft beloofddat het een toover verblijf wordt, en hij zal woord honden. Reeds zijn de troepen in dezen vreedzamen tijd met ruim 300 man ver sterkt, en de overwinning der moeilijk heden zal dus niet twijfelachtig meerzijn. In het kleine Russiesohe stadtjen Ustjuschna, aan de Mologa, een zijtak van de Wolga, werden voor eenigen tijd de bewoners 's morgens vroeg door een geroep om hulp gewekt. Toen zij uit het venster kekenzagen zij midden op de straat een grooten beer, loerende op een maneen bakkersknecht die een eind van hem af tegen een boom geleund stond. De beer, die door honger uit het naburige bosch naar de stad was gedreven volgde nauwlettend de minste bewegingen van zijn slachtoffer, en kwam langzaam al nader en nader. Eindelijk, toen het dier reeds zeer dicht bij waskreeg de bakkersknecht een goeden inval. Hij nam een broodtjen uit zijn mand en gooide het den beer toe; deze verslond het gretig; er volgde nog een broodtjenen nog een maar de mand begon ledig te wordenen het voeren van den beer dreigde slechts uitstel van exeku- tie te zijn. Maar op eens werd er een venster opengeschovenen de beer zag zich een lekker hapje toegegooid. Dit voorbeeld vond navolging. Van alle kanten wierp men nu het hongerige dier het een en ander toe vleeschbroodenz. De beer at dit alles gretig op, en ondertusschen vond de bak kersknecht gelegenheid de deur van een der huizen binnen te glippen. Hij was nu gered, en de beer, wiens honger nu gestild was, ging niet verder de stad in, maar liep langzaam en behagelijk brommend naar het bosch terug. Men zond hem nog eenige geweerschoten na, maar ze raakten hem niet, en hij scheen 't zijn gastheeren niet kwalijk te nemen. Bruintje is echter on danks het gul onthaalhet niet" nog eens komen vervatten." In het te Petersburg gevoerde nihi listen-proces verklaarde de hoofdbeschul- digde Bogdanowitschalias Koboset (ver dacht van deelneming aan de voorbereiding tot den moord op den Czaar)dat de party der terroristen door Vera Sassoelitsch in het leven is geroepenen dat die partij geenszins vernietiging van het regeerings- gezag, maar eenvoudig herstel van een werkelijk geregelden toestand beoogt. Hij erkende, dat toen de politie in zijn mijn- lokaal binnendrong, juist twee zijner hel pers in de mijn werkten. De arbeid daaraan werd dag en nacht voortgezet, en in de 24 uur losten telkens twee personen elkan der tweemaal af. De beschuldigde Grat- scheffski verklaarde tot zijn leedwezen te moeten bedanken voorde „eer" deelgenomen te hebben aan den aanslag, die met den dood van den vorigen Czaar eindigde. Destijds was hij belast met de leiding der geheime drukkerijen van de nihilisten. De tweede hoofd beschuldigde Stefanowitsch zeide, dat hij de samenspanning onder de boeren in Zuid-Rusland in 't leven had geroepen, zonder het doel om openbaar oproer te verwekken. Zijn voornemen was •slechts geweest eene groote vredelievende demonstratiewaardoor in den toestand der boeren verbetering kon gebracht worden. Over het algemeen erkennen de aangeklaag den hunne schuld, doch onder verzekering, dat zij „demonstratieën" beoogden, tot ver betering van de bestaanden toestand. Ze wil len het dus niet weten, dat ze nihilisten zijn. De Keizer en de Keizerin van Rusland II zullenzegt menzich langs een omweg van Petersburg naar Moskou begeven. De weg, dien zij zullen nemenwordt strikt geheim gehoudenzoodat het tot het laatste oogenblik onbekend zal blijven, op welk punt zij Moskou zullen binnen komen. Dit geschiedt natuurlijkom mogelijke plannen der terroristen, ondermijning van den toe gangsweg te verijdelen. Een nieuw visseherij-produkt zoo bericht men uit Nieuwediep zal in den handel worden gebracht. De zoogenaamde krabbende bekende schaaldierendie steeds bij duizenden werden gevangen, doch ook steeds als waardeloos weêr weggewor pen werden, worden nu, en wel tot vrij hoo- ge prijzendoor eene bekende firma te Nieuwediep opgekocht. Men kan dus ver wachten dat een nieuwe tak van nijverheid de krabbenvisscherijweldra vrij algemeen zal worden. Op de onlangs te Newmarket gehou den veiling van de paarden der stoeterij van M. Crawfurd, werd de 5-jarige Martini door een agent van de Dnitsclie Regeering gekocht voor de som van 4100 guinjes (ƒ49,230). Een ander vermaard paard, Miss Ifallerbracht 1225 guinjes (ƒ14,700) op. De Zaakwaarnemer A. D. Wagenaar, te Appingadamheeft zichna al zij n huis raad in 't geheim verkocht te hebbenin alle stilte uit de voeten gemaakt. Velen, vooral uit de arbeidersklasse, lijden hierbij geldelijk verlies. De man was prezident van de Werklieden-Vereeniging. Eene dame te Arnhem is weder het slachtoffer geworden van de dwaze mode der achterzakken in mantels. Toen zij op de markt wilde betalenwas haar porte- monnaie met den inhoud reeds door een onbe kende hand weggenomen. Een kondukteur van de tramlijn Joure-Heerenveen is onder den tram ge raakt. Het eene been was zoodanig gebroken, dat het boven de knie moest worden afgezet. Dit is in korten tijd het tweede geval op dezelfde lijn. Het Engelsche oorlogschip Royl Al bert is in de haven van Honoloulou (Sand- wich-eilanden) gezonken. De kapitein zou een bal aan boord gevenwaarop hij een gezelschap genoodigd had. Een deel der gasten was reeds aan boordtoen de ma trozen om ruimte te makende zware stuk ken geschut op zijde schoven. De mannen waren daarbij zoo onvoorzichtig van al de kanonnen aan den zelfden kant van het schip te brengen. Dit verloor daardoor het evenwichtsloegtoen er een harde wind vlaag kwamomen zonk binnen weinige oogenblikken. Van de 300 menschen,die aan boord waren, hebben slechts 40 zich kunnen redden. De overigen, grootendeels tot de aanzienlijksten der stad behoorende verdronken. Van de Engelsche kustplaatsen aan de Noordzee zijn bij dfen storm van 6 Maart 11. 382 mannen en knapen omgekomendie 146 weduwen ongeveer 403 kinderen en een aantal andere betrekkingen in zeer be hoeftige omstandigheden achter lieten. De Lord Mayor van Londen heeft ten behoeve van die nagelaten betrekkingen een in schrijving geopend. Op de Biltstraat te Utrecht is eene ruim 80-jarige weduwe, die door doofheid het bellen en schreeuwen van den koetsier niet hoordedoor den naar Zeist vertrek- kenden tram overreden en onmiddelijk bezweken. HAARLEM, 20 April 1883. De meeste onzer stadgenooten zullen wel geen aansporing noodig hebben om de bloemvelden te gaan bezichtigen, die thans onze stad voor drie vierden als omsingelen. Jaarlijks zijn, met de eerste stralen der lentezonde wandelwegen ver rukkelijk schoon door pracht van kleur en geur, die zoo ver het oog reikt ons tegenblinkten tegemoet waait. Elk inwoner zal dan ook waardeeren wat alleen voor Haarlem is weggelegd. De firma E. H. Krelage en Zoon heeft even als in 1881 en '82 dat genot willen verhoogendoor in hare tuinbouw-inrich- tingop den Kleinen Houtweg een uitgelezen verzameling van bloeiende Hyacinthen in bakken te plaatsen, waar de bezoeker, de voornaamste soorten aantreft. Een expres- selijk daarvoor gedrukte catalogus maakt het gemakkelijk de namen der soorten te leeren kennen en men heeft daar als het ware een staalkaart van wat op de bloem velden in bet groot is te zien. De vrije toegang is verleend van 20 April tot het begin van Meides namiddags van 2 tot 4 urevoor vreemdelingen ook des voormiddags van 10 tot 12 ure. Daar het niet onwaarschijnlijk is dat deze Hyacin- then-bakken dit jaar voor het laatst door de firma E. H. Krelage Zoon zullen worden aangelegdmogen wij verwachten dat vele liefhebbers van de gelegenheid gebruik zullen maken om die tentoonstel ling te gaan bezichtigen. LI. Woensdagavond is een voer mansknecht, wonende in de Wester Boo gaardstraat die in verregaanden staat van dronkenschap door een zijner kennissen werd te hnis gebrachtmet deze van de trappen zijner woning gevallen, aan de gevolgen waarvan hij spoedig is overleden. S. B. N. en C. A. v. B.sedert Februari jl. in hechtenis wegens diefstal van een partij paardenhaar bij nacht door middel van inklimming zijn gisteren door de Arrondissements Rechtbank alhier ver oordeeld overeenkomstig den eisch van het O. M. ieder tot 18 maanden cellulaire gevangenisstraf. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lij ks, mitgezonderd des Zondags> van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Eene horlogeketting. Een oorbelletje. Twee paternosters. Een parapluie. Een duimstok. Een boek van Jules Yerne. Een dop van een kinderwagen. Een staartriem van een paardentuig. Een sigarenkoker. Een pet. Een pakje spijkers. Een cachenez. Een glacé handschoen. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Een bucksking jas terug te bekomen bij, vrouw de Nieuwe, Jacobstraat No. 119» BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 18 April. A. Lodde en A. Riphagen. S. Koning en H. E. Stockum. H. J. v. Dijk en CWDictns J. de Boer en A. C v. d. Bos. J. de Wit en W. A. H. Mossou» J. C. L. WelkerenW. Hessels. J. W. Reus en N. Neuman. H. W. Beijnvoorten SJG. Neuman. A. JSanders en J. E. Richardson. J. E. C. Keldermanen J. F. Roekens. J. v. d. EijkhofenE. H. Dols» PMartens en AMvd. Meer. J. M Vollratli en M. B. Haafkens. C. F. v. d. Heuvell en C. vGulik. 19 April. M. J. F. Bolderdijk en A. E. Grevers. GETROUWD. 18 April. H. Prent en M. Kollerie. D. Zijlstra en G. v. d. Kooij. 19 Apri. H. Vogels en A. Rijbroek. M. Kievit en K. M. Sckraders. GEBOORTEN. 11 April. M. Schabbing geb. Jongbloed d. 12 April. P. J. v. Ekeren geb. v. Loenbout z. H. v. Deurzeugeb. Jacques dJvDuin gebMelcbior dA J. Selier geb. Hennis z. G. Veldkuisen geb. Smit z. H. Kuipers geb. Pot d. 13 April. Een onecht kind van het mannelijk geslacht. J. Kesteloo geb. de Rijcke z. P. Dijkmans geb. Serné z. 11 April. E. Steffens geb. Rijbroek z. Een onecht kind v. h. vrouwelijk geslacht. 15 April. G. M. v. Bommel geb. Groeneveld d. A. Klinkenberg geb. 't Hart z. N. Heijboer feb. v. Koersel d. T T. Buijs geb. v. d. 'ol dA. Klingers geb. Nederkoornd. J. C. v. d. Anker geb. v. Dinterz.— M. Avis geb. Grootes z. 16 April. J. W. Kofoed geb. Hordijk d. 17 April. D. Joustra geb. Herschoe z. C. M. Kooyman geb. v. d. Berg d. T. J. Graaman geb. v. Haren z. 18 April. MCde Zaaijer gebSmink zJRot geb. Huig z. N. IJ ven geb. Zeeman d. S. M. Langeveld geb. Waalewijn z. M. I Cats geb. Meijerz. 19 April. C. Vreeden- burg gebRobijn dACvBrero geb Veering d. M. Hartog geb. v. d. Bijld. OVERLEDEN. 11 April. B. Schoonhoven 31 jechtg. v. J. R. Meier. Zijlstraat. 12 April G. Hendriks 46 j. KL Heiligland. —A.M. Geeve 21 d., d. Papent. vest. M. Evers 8 u., z. Brouwersvaart. 13 April. C. v. Duijn 43 jechtg. v. F. Pieterse. L. Hofstr. MWLoeff 8 mdGr. Houtstraat. H J. v. Deursen 6 m., z. Popelingstraat. W. Bek 3 m., z. Gr. Houtstraat. 14 April. H. Teunisse 20 j., Hagestraat. A. M. v. Aken 73 j., Wed. W. B. Engelenberg. Barrevoetesteeg. A. v. d. Voort 59 j Gr. Heiligland15 April. P. II. Thijssen 23 j., Kinderhuisstraat. M. G. Lenders 51 j., Koningstraat. 16 April. C. Velle- man 46 jechtg. v. E. de Raaij. Bakenessergr. A. Belt 30 j., N. Raamstr. 17 April. S. E. Meeter 6 j., d. L. Vaart. A. H. Montauban 10 m., z. Keizerstraat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2