150 stemmen van het wetsonderwerp tot verhooging der rechten op het hout. Bij de aanstaande kroning van den Czaar zullen een aantal generaals tot veld maarschalken worden benoemden graven en vorsten bij massas worden gecreëerd. In de aardenwerk-fabriek van de firma P. Eegout te Maastrichtwaar om streeks 2500 personen arbeidenzijn tengevolge van nieuwe ingevoerde machi nes een aantal werklieden afgedankten is voor anderen de dienst op dag gesteld. In tegenstelling met de menschen- pakhuizen voor tal van gezinnen in de meeste groote stedenbegint men te Mun- chen op groote schaal huizen voor één gezin te bouwen. Er zullen op het hooggelegen terrein tusschen de Nymphenburger- en Dacliauerstraszeongeveer 200 van derge lijke woningen gebouwd worden. Een eigenaardige vereeniging is te Munchen opgericht onder den naam Mün- cJiener Presse. Volgens de gedrukte statu ten is het lidmaatschap dier vereeniging toegankelijk voor alle medewerkers of berichtgevers van dag- en weekbladendie in 't genot van hunne burgerrechten en. een gave pantalon zijn. 't Bericht, als zou dezer dagen door een baldadige een der te Amsterdam vertoevende Chinezen de staart zijn afge sneden is gebleken bezijden de waarheid te zijn. Vermoedelijk kwam 't historie tje in de wereld, doordien de Chineesche luit.-kolonel Tcheng Kitong, militair attaché aan de Chineesche ambassade te Berlijn, op den dag van de opening der tentoonstelling de pauweveer van zijn hoed, en daarmede zijne waardigheid meende verloren te hebben. Zijn staart verliezenis natuurlijk erg voor een Chi nees maar aan zijn pauweveer hangt hij als zijn leven. Gelukkig evenwel werd het verlorenede veer en de waardigheid in de woning, welke de Chinees kort te voren had verlatenteruggevonden. De onvermoeide Ferdinand de Les- seps houdt zichbehalve met het Panama kanaal en de Afrikaansche binnenzeeook nog met andere plannen bezig. Hij zal eer lang een reisjen ondernemen door het Noor den van Frankrijk ten behoeve van het plan voor een zeekanaal van Parijs naar Boulogne-sur-Mer. Een bode van een der Departementen van Algem. Bestuur, die dezer dagen in een der herbergen in de Van Hogendorp- straat te 's Gravenhage een borrel ging drinken, legde een zakjen, dat hij in de hand had, en waarin ongeveer ƒ200 ge borgen was, op de toonbank. Toen hij zich even had omgekeerd en het zakjen weer wilde opnemen was het verdwenen. Zoo later blijken mocht, dat de waardige bode door deze smartelijke ervaring het graan- tjen-pikken heeft afgeleerddan beschouwe hij den diefstal als door zijn goeden genius gepleegd. De dynamiet-Ier O' Donovan Eossa overhandigde dezer dagen aan den reporter der New-Yorksche Tribune de volgende berekeninghoeveel het wel zou kosten om Engeland klein te krijgen"om Enge land om Londenhet hart van Engeland plat te branden""Reisgeld voor 1000 uitgedreven Ieren van Ierland naar Lon den G pond st. ieder6000 pond kamers in 1000 Londensche hotels, voor één nacht 5 shilling 3) voor ieder250 pond 1000 doosjenslucifers, 1 farthing (ongeveer 1 cent) het doosjen1.0 sh. 10 d reis geld om te vluchtennadat de 1000 bedden in brand zijn gestoken, 6 pond ieder, 6000 pondzakgeld voor 1000 personen5 pond ieder, 5000 pond. Totaal 17,251,0 sh 10,d." Een kritikus doet opmerkendat Eossa zich verrekent, daar de brandstich ters in de verwarring best kunnen ontsnap pen, zonder de kamerhuur te betalen; voorts vergat hij, dat zij en passant de kleinoodieën van vluchtende logé's kunnen binnenpalmen, en dus niet alleen hun eigen uitgaven betalen, maar zelfs nog een mooie duit overhouden. Zaterdag is tengevolge van een nood lottig toeval het kruitmagazijn bij Prid- dyshardin de haven van Portsmouthin de lucht gesprongen. Eenige militairen waren bezig met het vullen van bommen toen er een sprong. Zes personen zijn gedood en velen gewond. In de vorige maand zoo lezen we onder de laatste Indiesche berichten werd een jongeling van Europeesche af komst, zekere Willem Schuier, in Gang Kamayoram op heeterdaad betrapt op het ontvoeren van een inlandsche vrouw. Deze bekende Don Juan en leeglooper was als inlander verkleed en werd bij die gelegen heid op een zoo geducht pak slaag onthaald, dat hij zijn buit losliet en kermende van pijn, in een gereed staande kar de vlucht nam. Eenigen tijd geleden stond te Parijs een zekere Mme Junot terecht, wegens diefstallen in verscheiden mode-magazijnen, 't Bleekdat de jonge vrouw aan het ge bruik van morphine verslaafd waswaarvan zij in achttien maanden tijds voor 1900 francs gebruikte en aan „morphio manie" leed. Zij werd, daar men haar deswege ontoerekenbaar achttevrijgesproken maar naar een krankzinnigengesticht ge zonden. De echtgenoot der dame stelde toen echter een rechtsvervolging in tegen den apotheker, die haar de morphinezonder recept van een geneeskundige, verstrekt haden eischte eene schadevergoeding van 20.000 francs. De apotheker, die slechts twee doctorale recepten kon overleggenis nu veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf, 1000 francs boeteen een schadevergoeding van 2000 francs. Te Veenhuizen zijn Zaterdag jl. we der 34 verpleegden aangekomen, onder welke er zich bevondendie den vorigen Zaterdag eerst met ontslag waren vertrok ken. Volgens hun zeggen hadden zij even de festiviteiten te Amsterdam bijgewoond. Volgens bericht uit Berlijn ligt Prin ses Marianne der Nederlanden, op het kasteel Eheinhardshausen bij Erbach be denkelijk ziek. De geneeskundigen die haar behandelengeven weinig hoop op herstel der bijna 73-jarige Prinses. Aan het ziekbed verwijlen reeds sedert eenige dagen haar eenige dochterde hertogin Alexandrine, weduwe van hertog Wilhelm van Meck- lenburg-Schwerinmet hare 14-jarige doch ter, hertogin Charlotte. Prinses Marianne heeft uit haar in 1849 door echtscheiding ontbonden huwelijk met Prins Albert van Pruisen (overleden in 1872) nog een zoon Prins Albertdie in 1837 is geboren en drie jonge kinderen heeft. Men meldt uit 's Gravenhage aan de N. It. C. dat de benoeming eener Staats- kommissie voor de herziening der Grond wet dezer dagen kan worden te gemoet gezien. - De machinist aan het pompstation der trechtsche W aterleiding-Maatschappij te Soesterberg, wien met ingang van 1 Juni a. s. zijn ontslag als zoodanig was aangezegdheeft zich in den vroegen mor gen van den 4den Mei verwijderd zonder dat voor 't oogenblik zijne tegenwoordige verblijfplaats bekend is. De beide machi nes die Donderdag nog volkomen in orde waren, weigerden Yrijdag te werkendoor blijkbare beschadiging of verstelling. De zaak is bij de justitie aangegeven. Men hoopt in korten tijd de gebreken hersteld te hebben. Een reusachtig eidat 12 Engelsche duimen (ruim 3 decimeter) lang en 9 Eng. duimen in doorsnede iswerd onlangs op Madagaskar door een scheepskapitein in het zand gevonden, waaronder het zeker langen tijd bedolven is geweest. Het is zeer goed bewaard geblevenbruinachtig geel van kleur en vermoedelijk afkomstig van een sedert lang uitgestorven vogelsoort. Voor eenigen tijd werd op Madagascar een dergelijk ei gevonden. Alles wordt van papier gemaakt tegen woordig. Men heeft papieren huizen, meu belen rijtuigwielen enz. en nu ook papieren rails van spoorwegen. Zij zijn een Amerikaansche uitvinding. Op den Ckicago-Milwaukee-spoorweg heeft men een proef er mee genomen, en zij moeten goed voldoen. Deze papieren rails moeten */3 minder dan stalen kosten en duurzamer wezendaar zij even hard en beter tegen den invloed van de luchtsge- steldheid bestand zijn. Voorts kunnen zij, omdat zij niet zoo zwaar zijn, langer ge maakt worden waardoor de weg gemak kelijker in het berijden wordt. Het stelsel van woningen bestemd om één enkele familie te herbergen wordt hoe langer zoo meer in onze groote steden verlaten. Bij de uitbreiding der steden legt men zich toe, huizen te bouwen, die aan tal van gezinnen een onderkomen kunnen ver schaffen. Maar nergens geschiedt dat op zulk een schaal als te New-York. Daar vervalt men tot een ander uiterste. Men heeft daar huizen gebouwddie de bevol king eener kleine stad kunnen herbergen eneven als de logementen een bizonderen naam dragen. Zoo telt b. v. „Dakota" tien verdiepingenwaarvan de beide bovenste droog zolders en dienstboden kamertjens bevattenwant van elke familiedie deze reusachtige kazerne betrekt, wordt ver ondersteld dat minstens drie dienstboden er op nahoudt. Vier dusgenaamde „as- censeurs" brengen de huurders naar de verschillende verdiepingen, die elk voor acht families zijn ingericht. In 't geheel vinden aldus 64 gezinnen in „Dakota" hun onderkomen. Op de eerste verdieping is een restaurantwaaruit de huurders hun maaltijd kunnen krijgen. Nog reusach tiger is het dus genaamde „Navorra-block" dat een front heeft van 400 voet en een diepte van 200 voet. Het huis heeft van voren negen, van achteren twaalf verdie pingen en bezit het voordeel, eene plaats, als tuin aangelegdin 't midden te hebben. De bouw kostte 3 miljoen dollars. Eindelijk is nog eene reusachtige wijk met niets dan woningen voor ongekuwdenelk bestaande uit twee kamers en twee kleine vertrek- jenste vermelden. De huur is in verhou ding tot de geringe ruimtezeer duuren wisselt af tusschen de 450 en 900 dollars. Al die reusachtige gebouwen zijn voor zien van ascenseurstelefoonelektriesche verlichting, enz., en de huurders kunnen er uit de winkelsin de sousterrains opge slagen, al hunne benoodigheden bekomen. Baron van Heeckeren, die bij vonnis van de Arrondissemeuts-Eechtbank te Arnhem van 24 April jl. tot 9 maan den celstraf werd veroordeeld wegens het débaucheeren van jonge meisjes, heeft appel aangeteekend. De heer v. d. O. werd dezer dagen op de landhoeve, behoorende tot zijn kas teel onder Wassenaar, door een stier aan gevallen. 't Beest bracht den bewoner van het buitenverblijf met de horens een hevigen stoot in den buik toezoodat de toestand van den bewoner zorgelijk is. Bij de Hollandsche IJzeren-Spoor- weg-Maatschappijzijn de retourbiljetten tusschen alle stations der Maatschappij afgegeven op Zaterdag 12 en Zondag 13 Meivoor terugkeer geldig tot en met Dinsdag 15 Mei. Geen wonder dat in Noorwegen het politieke leven in deze dagen zeer opgewekt is. Terwijl de ministers eerlang terecht zullen staan wegens wat de meer derheid der Kamer plichtverzuim acht ontvangt de minister-president Selmer tal rijke bewijzen van sympathie van de konservatieve vereenigingen in het land. De »November-vereeniging te C'hristiania heeft te kennen gegevendat de vervol ging der ministers, waartoe het Odelsting den last gaf, onvereenigbaar is met de grondwet en gevaarlijk voor den vrede van het land. Intusschen is de bepaling der grondwet, waarin het recht van het Odelsting wordt erkend, duidelijk genoeg. HAARLEM, 11 Mei 1883. Het aantal loten van de te houden verloting bij gelegenheid van de paarden markt op 26 Juli e. k. van paarden enz. is bepaald op 25.000 tegen ƒ1 per lot. In de spaarbank van het Nut alhier werd in de eerste vier maanden van elk der laatste vijf jaren het volgende getal posten ingebracht en terugbetaald tot het daar nevens vermeld bedrag: jaar. Ingebracht. Terugbetaald. posten. bedrag. posten. bedrag. 1879. 2078 ƒ53,818.63 840 f 58,886.26 1880. 2123 64,202.215 1065 61,537-89* 1881. 2462 70,347.65' 1041 68,183.65 1882. 2399 61,124 13 1163 101,155.77 1883. 2371 64,567.75 1069 81,223.21' De waarden in de spaarbank aanwezig, bedroegen op 1 Mei van dit jaar 136.000 in hypotheken24.000 in beleening op effecten595.400 in prolongatiën in meubelen 210. in rekening-courant 1785.45 in kasgeld 3494.03% tezamen 760.889.485 11. Dinsdag namiddag is door de Politie alhier, aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht J. F. oud 58 jaren, geboren te Leeuwarden, die een rol bucksking ter waarde van omstreeks f 40 had ontvreemd van de stoep bij den manufacturier Hölscher in de Anegang. Hij was in het laatst van de vorige maand uit een der Bedelaarsgestichten ontslagen. In den nacht van Woendag op Donderdag is braad ontstaan in een kalk- loods aan de Heerensingel, waarin eene groote hoeveelheid ongebluschte kalk aan wezig was. De brand werd gelukkig spoedig door de buren ontdekt en door dezen met behulp van de politie gebluscht. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lij ks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor do eigenaars terug te bekomen zijn. Een granaten oorbelletje. Een boven stuk van een gouden oorbelletje. Een kruisje van paarlemoer.Een bloedkoralen, armbandje. Een snoer blauwe koralen. Een kruisje met E. C. penning. Een mesje. Een kerkboek met zilveren slot. Een parasol. Een schoolboek voor de Engelsche taal. Een spoormandje. Een R. C. kerkboek. Een kinder boe zelaar. Een ijzeren hoepel. Eenige losse Bleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij J. van Es, Lange Molensteeg 10een gouden medaillon met portret. Bij L. van der Voort, Lange Wijngaardstraat 15, een vloerkleed. Aan het kantoor van de Gemeente-Reini ging een zilveren vork. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 MeiPvBuuren en HMGeerlings.— J. J. v. Dokkum en M. C. Heijsc. J C. Brinkmans en EVermeer. A. J. v. Gelder en KSnoeksJv.W esterhoven en AM Kol. A. Swenneker en JHeeres. E. Smit en G. A. Voet. A. Maasen en M. Kooij. GETROUWD. 9 Me:. M. J. F. Bolderdijk en A.E. Gre- vers. H. Voorhof en H. M. C. Pek. - G. Nieuwenhuijs en E. H. Wagenaar. S. KoningenH. E. Stockum. J. C. L. Wel ker en WHessels- JW. Rens en H. Neu- man. H. W. Reijnvoort en S. J C. Neu- manAJSanders en JE Richardson J. M. Vollrath en M. B. Haafkens. L. LuikelenR. C. Schot. T. Bergman en M. Bonfrer. L. E. Kenselaar en J. Bertholee. J. Lennings en G. Mulder. P. Braspenning en A. C. v. Bilderbcek. T. Blesgraaf en C Junge. Lde Zwart en MMMolenaar.— J. v. Zanten en J. Blankwater. 10 Mei. L. P. Nobels en J. 11. Kruijer. J. de Ko ning en J. E. M. de Fouw. C. P. E. v. Bos- straeten en J. A. Rouffaer. J. A. v. d. Brink en A M. van Kimmenade. G. H. Lentelink en B. Wouda. GEBOORTEN. 1 MeiMELazarom gebDieben, z M. E. Akersloot gebBeijer, d. 2 Mei. Een. onecht kind van net vrouwelijk geslacht. 3 Mei. J. Knop geb. Zauting, d. M. E. Kaart gebVlaanderen, z AGijsbers geb Waanders, d. A. M. v. Loon geb. v. Luij- ken, d. J. Bolters geb. Lodewijks, d. 4 Mei. M. A. Rollfsof Roelofsgeb. v. Leeu wen, d. J. v. Es geb. v. Abs, z M. P. Misset geb. v. Es, d. C. M. v. d. Post- feb. Marijt, z. M. A. G. v. Hees geb. .ans, z. T. Smit geb. Schornagel, d.—- H. B. v. d. Lis geb. Kasslcelen, d. 5 Mei. M. Alders geb. Woestenburg, d. JA. v. Doorn geb. Stomp, d. C. Merensgeb. v. Cappelle,z. E. C. Hetern geb. Moet, z.— 6 Mei. J. Kottman geb. Schornagel, d. J. C. Becker geb. Klaasse, z. J. M. S. Weijers geb. Cornet, d. A. v. d. Sluis geb. v. Ginkel, d. C. J. Kuit geb. v. Gend, z. M. P. Semé geb. Overmeijer, d. 7 Mei. Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. A. G. E. Braun geb. Johanningmeier, d. A. M. Beeregeb. Harkmans, z. C. v. Ros- sumgeb. v. Vessum, z. M. deJongh geb. Uijlenburg, z.8 Mei. H. Biere geb. v. Hesse, z MLassckuit gebSerné, zI1C Jordan geb. v Harseier, z. 9 Mei. M. A.. Oudolfgeb. Wognum, d. G. Kuipers geb. v. Bottenburg, d. M. v. Brussel geb. v. Dantzig. d. W. Bosch geb. Meijer, d. 10 Mei. C. deBruijngeb. v. Heulen. OVERLEDEN. 1 Mei. A. G. Tombergh 58 j. Zijlstraat. M. v. Steijn 32 j. Hagestraat. A.J.Diven- dal 1 m. z. Heerensingel. 2. Mei. C. Klerk 2 m. z. Bakkerstraat. A. de Wit 10 j. z. Nieuw Heiligland. P. v. Twuijver 3 m. z. Kraaijenh.gracht.3 Mei. M. Wesseling 4 j. d. KI. Heiligland.'M. W. Koendcrink 3 j. d. Koolsteeg.A. J. A. Opbroek 4 m. d. Kinderhuissingel. Een levenl. aangeg. kind van het mannel. gesl. van J. G. v. Kordelaar Oranjestraat.4 Mei. A. v. d. Baan 75 j. L. Lakenstraat. 5 Mei. J. A. Bieslm.z. Oranjestraat. P. E. J. Waller 2 j. d. Zijlsingel. J. Klaevemann 5 d. z. Nieuwe Kruisstraat. P. v. d. Vlerk 81 j. Burgwal. C. L. Groos 2 j. d. Z.B. Spaarne. 6 Mei L. Vos 49 j. Parklaan. 7 Mei. G. Hoo ning 1 in. Parklaan.C. de Hilster 56 j. Oude Groenmarkt. A. Bakker cchtg. van L. Geugjes 61 j. Oude weg. 8. Mei J. Zwart 4 m. d. Drappenierstraat. H. P. Smabers Wed. J. Roos 73 j. Kamperlaan. J. Nelis 47 j. Gasthuis. S. C. v. Ketwich 60 jSpaarne. 9. Mei P. de Vries 10 j. d. schip Spaarne. DERDE MUZIEKUITVOERING inden Hout op Zondag 13 Mei 1883, des namiddags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziek korps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MULLERKapelmeester PROGRAMMA. 1. Defileer-MarschLalitzhj. 2. Ouverture: JokoLindpaintner 3. Kunstler-Leben. WalserStrauss. 4. Eantaisic: La Reine de .Saba.Gounod. 5. Ouverture Die Lustige Weiber vW i n d 80 rA": co la i. 6. Bouquet de Melodies d'Amoldo. Verdi. 7. GalopGobbaerts.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2