Voor 'teerst op reis. verkocht drie slavinnen, elk 11 een negerknaap8 jaar oud 7een meisjen 20 jaar10. 17 sh.Wat al menschelijke ellende schuilt achter dit droge markt bericht Te Onderdendam (Prov. Groningen) is een moord gepleegdomtrent welken het volgende wordt medegedeeld. Sedert eenige jaren woonde de lederhandelaar J. Melis aldaar samen met een huishoudsterHar- grieta Meyer. Onlangs ging de man faljiet maar de meeste losse goederen werden het huis uitgebracht, en verklaard toe te he- hooren aan de huishoudster. Daar er ver moeden bestond, dat deze zaak niet pluis zou wezen, werd de man in hechtenis genomen maar later werd hij bij gebrek aan het noodige bewijs van fraude weêr op vrije voeten gesteld. Verleden Zater dagavond werd zijn behuizing verkocht, en de kooper, vreezende, dat het moeite zou kostenhem de woning te doen ontruimen, en toch het voornaamste gedeelte er van liefst dadelijk willende betrekken, ver huurde hem een klein deel daarvan. De volgende dag werd dadelijk besteed om de meubels enz. over te brengen. De drukte eischte zeker een extra-borrel, waarvan beide Melis en jufvrouw Meyerbuitendien niet afkeerig waren. Hierbij in aanmerking genomen de zonderlinge verhouding, die tussehen beiden bestond, is het niet te verwonderen dat de buren in den vooravond van den zelfden dag weinig notitie namen van het gekrakeel en 't vloeken en schel den, dat intusschen de voorbereiding schijnt geweest te zijn tot eene tragiesche ontknooping van het drama. Omstreeks middernacht werden de zaken van dien aarddat de buren niet gaarne langer in hun rust wenschende gestoord te worden, meenden zieh er mede te moeten bemoeien. Ze vonden Margrieta Meyer dood op den vloer liggen. De politieer bij geroepen arresteerde Melis, en het geneeskundig onderzoek en voorloopig getuigenverhoor schijnt van dien aard te zijn geweest, dat er zwaar vermoeden bestaat, dat de ex- lederhandelaar schuldig is aan den dood zijner huishoudster. Hij is geboeid naar Groningen getransporteerd. Ondank is 's wereld loon. Een loge menthouder te Rochester had een algemeen aanbevolen hulpmiddel voor geval van brand in zijn logement toegepast; nl. in elke kamer een touw laten aanbrengen, waarmee de gasten zich door het venster konden redden. Maar reeds in den eersten nacht lieten drie zijner gasten zictf met hun bagage langs dat touw naar beneden glijden, en vertrokken zonder hunne reke ningen te betalen. De hötelhouder vraagt nu in de dagbladen naar den naam van den man, die't eerst het genoemde middel heeft aangeraden, en wil op hem zijn schade verhalen. Ook alweêr ondank. In Engeland zal de Regeering eene wetsvoordracht indienenwaarbij verbo den wordt eenigen nabootsing hoegenaamd van munten en bankbiljetten te maken onverschillig of ze als fiches voor kaart spel, als advertentie of surprise moeten dienen. Zooveel misbruik wordt gemaakt van de goedgeloovigheid of onachtzaam heid van het publiek door deze bedriege- lijke voorwerpendat de Regeering hen die ze makenverkoopen of gebruiken wenscht te kunnen straffen. benevens ons zout. De op deze wijze door wrijven in een mortier innig vermeng de bestanddeelen moeten een delicieuse boter opleverendie veel smakelijker is dan vele der andere mengelsals echte dierlijke boter ter markt gebracht. Te Parijs werd Donderdagmorgen een jong mensch, die voor de deur zijner bruid uitstapte om haar naar het altaar te geleiden, door een pistoolschot getroffen. Hij viel ter aarde, en zijn toestand is zeer bedenkelijk. De dader, een man van 75 jaar, oom der bruid nam vergif en stierf twee minuten later. In een bij hem gevonden brief verklaarde hijuit afschuw voor den bruidegom de daad te hebben bedreven. Eene deputatie uit den Gemeente raad van Breslau heeft zieh na afloop harer jongste raadszitting naar Dr. Lion bege ven, die wegens majesteitsschennis tot zes maanden vestingstraf was veroordeeld om hem de kaartjens van al de ledendie de vergadering hadden bijgewoondals blijk van deelneming in zijne veroordee ling, te overhandigen. In eene straat van Moskou vonden een paar knapen een springbusbij welker ontploffing verscheiden kinderen zwaar gewond werden. Ofschoon de politie ver zekert dat het hier slechts een zoek geraak te springbus betreft, die voor spoorweg sinjalen bestemd was, heerscht onder het publiek ernstige vrees voor nihilistiesche aanslagen. Luidens bericht uit Moskou heeft in de vorige week de Oka een vreeselijk offer van menschenlevens geëischt. Ofschoon de ijsgang nog aanhieldhad een met ongeveer 200 menschen beladen bark een vaart on dernomen. Een groote ijsschol stiet zoo krachtig tegen het vaartuig, dat ditomsloeg. Slechts aan 70 menschen gelukte 't hun leven te redden; de overigen geraakten onder de schol en kwamen zoo om. Hoe sterk in Zuid-Oostelijk Europa het geloof in vampiers nog iskan uit het volgende blijken. In het dorpjen Lonana bij Triestontdekte mendat de doodgraver de gewoonte hadop veler verzoek de voe ten der lijken van oude manmen en vrouwen vóór de begrafenis in de kist vast te spij keren Werd dit verzuimdzoo meende mendan kwamen die personen 's nachts weêr uit hun kist, om den kinderen het bloed uit te zuigen en allerlei gruwelen te bedrijven. De kapelaan van het dorp kwam achter de zaakliet de kist van een 61-jari- ge vrouwdie pas gestorven wasopenen en vond werkelijk groote spijkers door haar hielen geslagen. De doodgraver werd nu aangeklaagd van lijkschennis en voor de Rechtbank te Triest gedaagddie hem tot 3 maanden celstraf veroordeelde. Een inwoner van Gestel werd terwijl hij op reis was, te Breda aangehouden, terwijl zijne vrouw aan het station te Eindhoven gearresteerd werd, beiden onder verdenking van een gouden horloge en dito ketting in een koffiehuis te Gestel te hebben ontvreemd. Later werden deze voorwerpen in een bed in gemeld koffiehuiswaar de quasi bestolene eenige uren geslapen had onder het hoofdkussen terug gevonden. Naar men verneemthebben de echtelie den eene klacht wegens onrechtmatige aanhouding ingediend. Voor het Gerechtshof te's Graven- hage stond Donderdag te recht een 18-jarige Indiesche baboe. In 't begin van Februari had zij uit een kast ten huize van haar meester, den Indieschen Majoor v. O. een bedrag van 60 ontvreemddat in een kist- jen was weg gesloten; met hare sleutels had zij zich daartoe den toegang weten te verschaffen. Hare bekentenis van het feit werd aan het Hof vertolkt door den heer H. Verwer gegageerd adjudant-officier van het Indiesche leger. Haar verdediger, Mr. Cort van der Lindenhooptedat voor haar de laagste straf zou worden toegepast. Het Gerechtshof veroordeelde haar tot eene gewone gevangenisstraf van 6 maanden. In de Belgiesche bladen worden reeds klachten aangeheven over de hooge eischen van hotel-houders enz. te Amsterdam. Door een Belg werd namelijk betaald voor een ontbijt (koffiebroodboter en 2 eieren) f 2 voor een dergelijk ontbijt zonder eieren, f 1,60voor twee glaasjens „klare1 voor 2 bougies f 2voor 3 glazen beierseh bier, ƒ1,80 enz. enz. Terecht verlangen de Amsterdamsche bladen, dat men in België namen zal noemen. Men kan dan wetenwaar zulke prijzen worden geëischt, en zijne maatregelen nemen, 't Hotelwaar zóó gerekend wordt zullen de dagbladen met genoegen sinjaleeren als een klipdie te ontzeilen is. Het voorbeeld van Parijs en Weenen schijnt nu reeds vergetente Parijs werden de bestaande prijzen gehandhaafd, en talloos velen gingen er heente Weenen dreef men ze open hoeveel er terugbleven is met geen mogelijkheid te zeggen maar men gaf er liever de tentoonstelling aan dan zioh te laten afzetten. Dinsdag jl. is te Maaseijk een brou wersknecht in een ketel met kokend bier gevallen. In den ouderdom van 32 jaar overleed hijnalatende eene vrouw met zes kinderenbenevens een oude vader en moe der in wier behoeften hij hielp voorzien. Dezer dagen is aan Prinses Christian van Sleeswijk-Holstein, de derde dochter van Koningin Victoriadoor de bevoegde autoriteit het bewijs uitgereikt, dat zij de vereischte bekwaamheid heeft verkregen om als ziekenverpleegster bij een ambu lance werkzaam te zijn. Alvorens haar dit bewijs werd ter hand gesteldhad zij ge trouw den leerkurzus bijgewoond, door geneeskundigen van de Ambulance-Vereeni- ging in Kensington te Londen gegeven. Een nieuwe aardigheid is in de mode gekomen, nl. chokoladebommen. Dit vrij onschadelijk projektiel wordt in een glas gedaande lont wordt aangestoken en 'een ontploffing volgtdie niemand kwetst doch voldoende is om de dames eventjens te doen gillen. Als de bom gesprongen is vindt men eene geheele verzameling van bonbons, miniatuur speelgoed, enz. De inentingsproef ter bestrijding van van het miltvuur naar het stelsel van Pasteur, te Ophoven-Sittard genomen, heeft aanvankelijk het gewenscht gevolg gehad. De schapen, die met doodelijke smetstof waren ingeënt zonder de beide voorafgaande voorbehoedsinentingen te hebben ondergaanzijn aan de gevolgen van miltvuur gestorvendaarentegen zijn de dieren, „die alle drie de inentingen heb ben ondergaanin gezonden toestand. Te Tanger worden nog altijd slaven aan de markt gebracht, in weerwil van de plechtigste verzekeringen van het te gendeel in het Parlement. In een partiku- lieren brief uit Tanger wordt een „markt bericht" van een der laatste weken aange haald, waarin de volgende prijzen genoteerd staanIn openbare veiling op de markt (Naar 't Hoogduitsch van L. Ma RN OW.) 4) Onwillekeurig kwam me een dankge bed over de lippen. De gemakkelijke sofa van mijn vriendelijk vertrek lachte mij verleidelijk toe en spoedig lag ik af gemat op het zachte kussen. Nauwlijks was ik wat van mijne vermoeiheid be komen, toen ik uit mijne rust gewekt werd door een hoorbaar kloppen op de deur. ,,Ik vraag u om verschoo ning, mejufvrouw, dat ik u kom storen"zeide de binnentredende huis bediende; „maar '1 is bij ons de ge woonte, dat de hier logeerende gasten dagelijks betalen". Verbaasd staarde ik den man aan. Had ik hel goed gehoord? Moest ik betalen? Spande dan alles tegen mij samen? Hier, in Jespon, een streng vegetariër, geeft in de Scientific American het middel aan de hand, om plantaardige boter te maken. Daartoe worden 4 ons Braziliaansche noten gepeld en fijn gewrevenmet 4 ons ge zuiverde olijfolie vermengddaarna eenige fijn verdeelde bloemen hier aan toegevoegd, Een Haagsche veehandelaar zoo verhaalt de N. Rotterd. Ct. werd dezer dagen door een zoogenaamden kwartjens vinder meê genomen om dat geldstukjen te verteren. De herberg binnen gekomen zag hij drie mannen spelenhij werd uitge- noodigd om een rijksdaalder harteboer te vinden, en tot tweemaal won hij. Maar toen men de derde maal om 25 zou spelen, antwoordde onze veehandelaar heel leuk »ik heb nu. 5 verdiend en zal daar van avond mijn vrouw eens lekker voor trak- teerenwe zullen het er nu'maar bij laten, anders honen jullie geen cent over. HAARLEM, 18 Mei 1883. C. S. oud 30jaar, los werkman, al hier woonachtig heeft zich schuldig ge maakt aan diefstal van twee scheermessen en een schaar in een barbierswinkel dia door de Politie in zijne woning in beslag zijn genomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Mei. A. Uitenbosch en-H. M. Hop mans. 16 Mei. H. G. van Riesen en G. T. Pesebar.J. Umans en M. E. Boon. T Burgers en JHMStiphoutHde Vries en N. v. d. Ham. J. K. Luitenen J. M. v. Cranenbroek. H. W. v. Akenen. G. B. v. d. Putten. GETROUWD. 16Mei. J. Ij BijlenO. E. Niemann. G. Bank en A. Koedijk. G. v. Bijnderen en S. J. C. Schol-nagel. G. Foltert en E. Mcinsma. P. A. v. Beaumont en I. H. Hessels. D. C. Smit en M. Kolfschoten. C. J. v. d. Merkenhof en J J. Vergers. P. Cornet en S. Rietman. T. Machielseen M. A. Brauckmann. 17 Mei. P. Misset. A. M. v. d. Bogaardt. GEBOORTEN. 9 Mei. C. Schulpzandgebv. d. Bijld. - 10 Mei. E. Marchand geb. de Leeuw, d 11 Mei. J. Velleman geb. Spier, d. J. Soe- termans geb. Klijn,d. M. C. Clous geb. Looman, d. H. H. v. Dalsum geb. Vis- scher, d. 12 Mei. M. W. Lans geb. Ilarte- veld, dAWesselink gebBoogaard d, S. S. v. d. Laan geb. Boeré, d. J. P. Jager geb. Dam, d. P. Mok geb. Mok, d. 13 Mei. C. P. v. Rooijgeb. Koelemij,z. M. v. d. Goesgeb. Toeset.z. W Javaux geb. Paubakker, z. 14 Mei. Een onecht kind van het mannelijk geslacht. S. B. Eijkenaar geb. Wiggers.d. C. Slikker geb. Rogge veen, z. H. M. de Haan geb. v. Geffen, z. A. v. Vloten geb. de Vries. z. Evan Maris geb. Schaap, z. en d. 15 Mei. A. Schagcr geb. Zwier, d.15 Mei. G. T. Haitsma Muiier geb. Jonkvr. Teding van Berkhout, z. AP. Looman gebv. Stijn, d. J. M. Lans geb. op den Ende, z16Mei. M. E.Blan- kenstein geb. v. Dijk,z. W. üroenendaal geb. Hartgerink, d. G. C. Beaufort geb. Swaanswijkd OVERLEDEN. 10 Me:. H. v. Eijk 69 j. wed. J. v. Heulen. KI. Heiligland. R. AltlioiT 23 jRipperda- straat. S. Hetera 68 j. K. Heerenstraat. 12 Mei. C. H. J. Le Noble7j. d. Rozen- prieelstraat.C. E. Lockuijt66j.Ripperda- park. De Javaansche vrouw Savona 43 j- Zijlweg. 13 Mei B. Lemkes 74 j. KI. Hei ligland. Gv. Tol 56 j. eehtg. v. A. v. Dain Asterstraat. J. Hubner 82 j. wed. P. Kist. Witte Heerensteeg. --14 Mei. G. A. Mees 2 j. d. W. Geldeloozepad, J. B. Hoo- broeks 40 jaar Heercnsingel. 15 Mei. J. E. Ego52j. echtg.v. J. A.StevenbergenTulpen straat. N.C. Korte4j. d. K. Heerenstraat. JJJurriens 2 jd. Korte Doelstraat. 17 Mei. M. Blommaert 3 m. d. Rustenburger- sloot. B.Walig29j.K. Vlamingstraat VIJFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 20 Mei 1883, des middags, van 2 tot 4 uurdoor het Stedelijk M uziek- korps van Haarlem, onder directie van den. Heer M. H. MiiLLER, Kapelmeester PROGRAMMA. 1. MarschFaust. 2. Ouverture. Dichter und BauerSuppé. 3. Le Vapeur. ValsLabitshj 4. Fantaisie. "Une Jouruée au Serail. Wedïnghen. 5. Ouverture FestivalLeutner. 6- Fantaisie. Bouchard d'AvesnesMiry. 7. La Parisinaarr. M.S. Muller. I of ik zou alles wat ik bij en aan me had moeten verpanden, men zou me de deur uitzettenen best kon't wezen, dat zelfs de gevangenis mij wachtte! Reeds wilde ik mijne kamer verlaten, om aan de eigenaars van het hötel mededeeling te doen van den treurigen toestand, waarin ik me bevond, en. hun om raad vragen, toen mijn aan dacht viel op mijn ring dat erfstuk mijner overleden moeder, 't Was een kostbaar erfstuk, en mij lief en dier baar als een vriend. Mijne moeder had dezen ring bij hare bevestiging als lid der gemeente gekregen, en hem ge dragen, totdat haar handen, kouden stram, geen sieraad meer behoefden. Van hem wilde ik me thans scheiden, hem wilde ik ten offer brengenom me te kunnen bevrijden uit mijn druk- kenden toestand. j Wordt vervolgd.) dit kleine vertrek, waar ik me gebor^ gen waande, zelfs hier schrikte het ge biedende woord „geld" mij op uit mijne rust 1 Sidderend nam ik het papier aandat de bediende mij over reikte. De rekening bedroeg nauwlijks een thaler, en toch was deze som onoverkomelijk groot voor mijn oo- genblikkelijke omstandigheden. Waar zou ik het geld vandaan halen? De angstige uitdrukking van mijn gelaat scheen zelfs deernis te wekken bij den bediende, want hij zeide, terwijl hij mij met deelneming aanzag: „goede Hemel, jufvrouw, wat ziet ge bleek! Ik heb u zeker doen schrikken". „Ja neen" stamelde ik verlegen, en niet dan met moeite bedwong ik mijne tranen. Doch deze apathiesche toe stand duurde maar eenige weinige sekonden; ik wond me op en zeide, terwijl ik mij met geestkracht oprichtte; „ik zal u dadelijk betalen, doch eerst moet ik nog om eene zeer gewichtige aangelegenheid de deur uit; ik kom terstond weêr, en laat hier deze voor werpen als pand achter". Met deze woorden, die van een gedwongen glim lach vergezeld gingen, wees ik op een jaquel en een plaid. "Geheel zooals gij verkiest, mejufvrouw", antwoordde de vriendelijke portier, en daarop ver liet hij de kamer. Nauwlijks had hij de deur achter zich gesloten, of ter stond begaf me mijne met zooveel moeite voorgewende bedaardheid. Krachteloos viel ik op de sofa neder, drukte krampachtig de beide handen tegen mijn voorhoofden liet mijn met inspanning bedongen tranen den vrijen loop. „0 mijn God", snikte ik, „wat moet ik doen"? IJselijke beelden ver toonden zich voor mijn geest. En ik gevoelde, dat het niet kon uitblijven,

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2