Voor 'teerst op reis. volkoverweldigden hem de aandoeningen zoo zeer, dat hij overluid weende. De aanwezigendie gedurende het gebed ston den waren diep geroerd en herhaaldelijk werd overluid snikken gehoord. Aangaande de plechtigheid der kroningdie we hier niet uitvoerig beschrijven, stippen we slechts aandat de Czaar zelf zich de kroon op 't hoofd zette, en niet, zooals vroeger de Keizers door den Pausdoor den Metro- politaan gekroond werd. Bekend is het, dat Napoleon I ook aldus zich zei ven kroon de en niet zich door Pius VII de kroon op 't hoofd wilde laten zetten. Graf dit laatste aan vele geloovigen ergernismet den Czaar is het een geheel ander geval daar hij zelf niet alleen allleenheerscher over het Russiesche volk, maar ook het hoofd der Russiesche Kerk is. In het ver wachte Keizerlijke manifest is kwijtschel ding aangekondigd van alle op 1Januari 1883 achterstallige belastingen; verder verzachting van alle veroordeelingendie nog niet in staat van wijzen gekomen zijn verlichting van te ondergane straffenop heffing van het politie toezicht op de langs administratieven weg verbannenen, met verlof aan dezen om terug te keeren. Het manifest bevat verder verlof tot terugkeer voor over de grenzen getogen vluchtelingen, voor degenen, die deelgenomen hebben aan den Poolschen opstanden voor hen wier verblijf in de rezidenties en Poolsche goevernements steden, benevens het ver vullen van betrekkingen in Staats dienst ontzegd was. Uitgezonderd zijn moorde naars, roovers en brandstichters. Buiten dien is voor een aantal begane misdaden gedeeltelijke amnestie verleend. De Koning van Denemarken heeft verleden Zaterdaggehoor verleenend aan de deputatie eener volksvergadering, in antwoord op haargeheel in den geest der linkerzijde van het Folkething gesteld adres, de volgende verklaring afgelegd„Ik ont vang u alleen om u te zeggendat slechts als de wettige vertegenwoordigers des volks door mij worden beschouwd de beide Ka mers, en dat verklaringen van andere ver gaderingen voor mij niet de beteekenis hebben van een uitdrukking van volks- weuschen. Ik eerbiedig de grondwettige volksrechtenmaar handhaaf ook mijn recht om self mijn ministers te kiezen. Een partikulier telegram uit Berlijn luidt: Uit goede bron verneemt men, dat tusschen Berlijn en Konstantinopel ernstige onderhandelingen worden gevoerd over een aansluiting van Turkije bij het Drievoudig Verbond. In den nacht van 11. Dinsdag op Woensdag heeft het in den omtrek van Hil versum vrij hevig gevroren, zoodat de gras- sprietjens met een ijslaag bedekt waren, en zulks niettegenstaande op beide dagen de atmosfeer vrij warm was. In dien zelfden nacht is te Apeldoorn de boekweit bevroren. Verleden Vrijdag viel een beambte van het Belgiesche grensburoo bij ongeluk in het kanaal naar Luik doch kwam door eigen hulp weêr spoedig op het droge. Mejufvrouw v. E., die zich aldaar in de nabijheid bevondschrikte er echter zoo danig van, dat zij binnen een paar uur dood was. In eene Duitsche krant las men on langs de volgende advertentie„Ik wensch mijn papa uit te huwen. Hij is 5 voet 7 (Naar 't Iloogduitsch van L. Marnow.) 7) De oude kwam al schuifelend naar me toe en herhaalde hare vraag. Nog steeds bestierf het antwoord me op de lippen. Het wijf staarde me aan, half met wantrouwen, half met bevreemding. „Welnu, juffer?" vroeg zij op zulk een toon, dat ik on mogelijk langer zwijgen kon. Met haastige gejaagdheid schoof ik den ring van mijn sidderenden vingerik wierp er nog één weemoedigen blik op, en liep toen naar het wijf toe. „Neemt ge ook gouden sieraden in pand?" gelukte het me eindelijk te zeggen. „Wel zeker, waarom niet?" haastte zij zich te antwoorden, waarna zij den ring van mij aannam, en dien nauwkeurig bekeek. „Hoeveel wilt ge mij hierop leenen?" vroeg ik weder. „Wees zoo goed, u eerst te legilimeeren." „Legitimeeren 1" herhaalde ik werktuigelijk; „wal wil duim lang en nog in de kracht des levens heeft blond hairdonkere bruine oogen is nog in 't bezit van al zijn tandenheeft een Romeinsehen neus, en mag voor 't overige een welgemaakt man heeten. Ik beloof aan mijn aanstaande stiefmoeder, als zij mij voldoet, eene goede behandeling. Jeugdigemaar niet al te jonge dames met vermogen en zonder familie kunnen haar adressen in inzenden sub Ella s. 9 poste restante aan het postkantoor te Weenen. Verleden Maandag is te Grellecum een felle brand uitgebarsten in het huis van den wagenmaker. Door de droogte en den noordewind brandden er in een korten tijd 5 huizen af, bewoond door 6 gezinnen. De Hervormde kerk en de onderwijzers woning liepen groot gevaarmaar de van elders toeschietende spuiten keerden daar den brandalleen de onder wij zerswoning heeft veel geleden. Maar wat het ergst van alles is, twee menschen, vader en zoon, die bezig waren om nog wat te redden vielen onder het brandende neêrstortende rieten dak en werden er dood onder uit gedragen. Een derde man werd vreeselijk door het vuur geschonden naar huis gedra gen en is den volgenden morgen ook bezwe ken. De oorzaak is onbekend, maar een onderzoek is ingesteld. Bij de ontzegeling van de nalaten schap der vermoedelijk vermoorde huis houdster van den gefaljeerden lederhande laar J. Melis te Onderdendam, is ruim ƒ2100 aan papier, goud- en zilvergeld gevonden. In hoever dit in verband kan staan met de vermoedens van bedriegelijke bankbreuk van genoemden Melis en met de tooneelen, die met den dood der huis houdster eindigdenals mede wie door deze vondst zullen gebaat wordende krediteuren van den gefalj eerde of de erfgenamen der doode, zal later moeten blijken. Te Colpmbas, bij Périgueus, zaten drie dochtertjens van zekere Eouillare in het veld te spelentoen zij plotseling door een wolf werden overvallen. In een oogen- blik was van één der kinderen, driejaar oud, het hoofdtjen tusschen de tanden van het dier vermalen; een van 5 jaar werd de schedel opengescheurddoch het meisken slaagde er nog in, een naburig huis te bereiken. Er bestond echter geen hoophaar te behouden. Het derde meis- jen is het, naar 't schijnt, heelshuids ontkomen. De wolven richten in het departement Dordogne veel schade aan. Een 16-jarige jongeling te Leiden heeft een 15-jarig meisjendat in 't water gevallen en reeds zinkende was, nage sprongen en gered. Ondertusschen ging een ander met een zak tabak dien bij aan wal had laten liggen om de tabak voor nat te bewarenaan den haal. Het meisjen zorgde echter dat haar redderdie geen belooning wilde aannemendroge tabak kon rooken. Vijf Arnhemmers zijn voor de be lasting aangeslagen wegens een inkomen van meer dan f 50,000; twee hunner bomen boven de f 70,000 'sjaars. De passagiers van den treindie in een der jongste nachten van Weenen te Presburg aankwam, hebben een vreeselijke scène beleefd. In Marschagy sprong een elegant heer in een koepee, ieder met een geladen revolver dreigend. Hulpge schreeuw deed de bondukteurs toeschieten deze ontwapenden den razende en sleepten dat zeggen?" Wel, ge moet me eerst bewijzen, dat gij indedaad wettige eigenares van dezen ring zijt; ant woordde zij kalm. „De wettige eige nares?" herhaalde ik driftig, terwijl ik me fier overeind richtte. „Ge zult toch niet gelooven, dat de ring niet mijn eigendom is, dat ik het eigen dom van anderen zou willen verpan den!" „0, dat zou niet de eerste maal zijn," antwoordde het wijf, dat zich blijkbaar met mijn hartstochte lijkheid vermaakte. „Ik verzoek u mij niet te beleedigen!" riep ik woe dend uit. „Maak je maar niet zoo boos, mijn popjen," sprak daarop de oude; „dat juist zou je verdacht kunnen maken." „Houd u stil!" riep ik met de grootste verontwaardiging. „Bedaar, bedaar!" hernam zij; „ik verlang niets, dan dat gij een u en mij bekenden geloofwaardigen ge tuige hier brengt." „Maar ik ben hier vreemd, niemand kent mij hier," antwoordde ik met doffe slem. „Ah, vreemdsprak het wijf op ongeloovi- gen toon; „zoudt gij, mijn mooi juffer- hem in den pakwagen. Daar had een vreeselijke strijd plaats met het treinper soneel; de razende scheurde zich los, sprong naast den tunnel van den snel trein af, bleef ongekwetst en liep den trein tot Presburg na. Daar werd hij dadelijk in arrest genomen en naar het raadhuis gebracht, sloeg alles stuk en moest geboeid naar een ziekenhuis ge bracht worden. De krankzinnige was een Zwitser en in 't bezit van veel geld en kostbaarheden. - De Heer J. Prins te Wormerveer heeft dezer dagen al zijne werklieden, ten getale van 51, op zijne kosten de Tentoon stelling te Amsterdam laten bezoeken. Toen Woensdag 11. door eene brug bij de Bergpoort te Deventer een schip passeeren moestwas de brugwachter niet aanwezig. Een paar jongens maakten toen de brug los, doch sloten haar niet goed weêr toewaardoortoen er eene vrouw over gingde brug in beweging raakte. Zij raakte tusschen eenige gedeelten van de brug beklemd en bleef op de plaats dood. Te Nijmegen sprong een beschonken man in de Waal, doch werd door twee po litieagenten met veel moeite er uitgehaald. Toen hij op het droge wasging hij als een razende tegen zijn redders te keer, omdat deze hem in zijn voornemen om zich te verdrinken hadden verhinderd. Hierover zal hij zich nu voor de justitie hebben te verantwoorden. In Hampton Court te Londen kwamen op een der dagen van de voorgaande week ongeveer 1700 velocipedes bijeen, om ge- zamentlijk een rit te maken. In Wisconsin heeft een wervelwind (kring stprm) gewoed, die van zeldzaam hevigen aard moet geweest zijn. Zijn mid dellijn was 400 el, zijn lengte een halve mijl. Niets wat hij op zijn baan ontmoette was tegen zijn woede bestandsteenen en houten gebouwen werden gelijkelijk ver nield; die in zijn middelpunt stonden, vielen in eendie aan zijn zoomen werden omgedraaid. Wagens en allerlei roerende voorwerpenwerden in het Michigan-meir geslingerd, en de storm, over het meir heen trekkendedeed het water in zuilen omhoog stijgen. Alleen de personendie er in slaagden in de Kelders te vluchtenble ven behouden. De kringstormendie verschillende deelen van Illinois bezochten, waren minder hevigdoch deden een twaalf tal personen omkomen. In een der Parijsche gasthuizen is thans een man in behandelingdie 24 sous- stukken heeft ingeslikt. Deze geldeterCla- rin genaamd, was den 16deu April in een koffiehuis en zag daar, hoe een jonkman die met een vrolijk troepj en aan een tafel zat, bij wijze van goocheltoer goudstukken deed verdwijnenalsof hij ze opat. Clarin die wat boven zijn bier was, nam het kunstjen voor ernst op, en maakte zich boos er over. Hij wilde toonendat hij ook wel wat konhaalde een hand vol stuivers voor den dag en at die alle optot groot genoegen van de jongelieden, die dwaas genoeg waren om hem te laten begaanen die zijne vertering betaalden, toen het bleek, dat hij al zijn geld had opgegeten. De man had volstrekt geen hinder van het geld in zijn maag, maar de koffiehuishouder achtte het raadzaam, hem naar het gasthuis te laten brengen. Daar bleef hij, tegen alle verwachting ingezond en wel en at en tjenhier werkelijk zoo geheel vreemd zijn, of moet dit maar "Zwijg!" viel ik haar woedend in de rede. „Ik zal niets zeggenook al legitimeert gij u niet," sprak zij nu, plotseling een geheel anderen toon aanslaande, en zij staarde mij, dit zeggende, op eene zoo eigenaardige wijze aan, dat ik onwillekeurig huiverde. „Zwijgen be hoort ook tot mijn bedrijf!" Dit was te erg! Geen oogenblik kon ik het langer uithouden op eene plaats, waar mijn eer aangetast, en mijn gevoel van eigenwaarde zoo onder den voet getreden werd. „Voort, voort van hier!" klonk het in mijn binnenste, en ik gaf aan die stem gehoor; nauwlijks wetende wat ik deed, liep ik zoo vlug ik kon, de bedompte kamer uit. Ik vloog de smalle trap af, als had ik vleugels aan de voeten. „Houdt haar, houdt haar! 'lis eene diefegge!" hoorde ik daar boven eene krassende vrouwenstem schreeuwen. Ik weet niet, of men aan dat ge-, schreeuw gevolg gegeven en gepoogd heeft, mij na te loopen; want als i dronk met smaaktot den 29steutoen hij met hoofdpijn en huiveringen te bed moest gaan liggen. Den 7don Mei echter was hij geheel hersteld, en sedert dien tijd hebben zich geen ziekteverschijnselen bij hem ver toond, behalve, dat hij een hevigen dorst heeftwaarvoor hij tot zijn ergernis niets anders mag gebruiken dan melk en gerste water. De merkwaardige patiënt zal eerlang door eene kommissie van de Akademie voor Geneeskunde onderzocht worden. In het vorige jaar werd met vrij" wat ophef en afkeuring gesproken en geschreven over zekeren S., die als weduw naar en vader van acht kinderen met de noorderzon van het Bildt (Friesland) naar Amerika vertrok en zijn kroost ter verzor ging achter liet aan het Gemeentebestuur. Thans evenwel heeft S. ongeveer 350 overgemaakt, voor welke som de heer F. G. van Slooten agent van landverhuizers- te Harlingen, zeven dier kinderen naar Amerika zendt; het jongste zusjen volgt in den aanstaanden herfstonder de leiding; eener alsdan vertrekkende familie. Tegen 11 Juni a. s. zijn voor de Arrondissements-rechtbank te Rotterdam gedagvaard Jaantje Cornelia Struik en een zestal personen, beschuldigd van mede plichtigheid aan de door haar gepleegde oplichtergen en van het heelen van goede ren, waarvan zij zich op onrechtmatige wijze had meester gemaakt. De in de dag vaarding vermelde bizonderheden zijn voor- het meerendeel bekend. Jaantje beweerde dat zij erfgenaam was van den heer Jan van Yeggelendie volgens haar in Indië een kolossaal vermogen had nagelaten. Die nala tenschap heette beredderd te worden door een notaris Lekdoorn te Amsterdam, die niet bestaat, en door.een notaris van Hou ten die met de uitbetaling belast was. Zij had zekeren M. Wildeboer beloofd haar rentmeester te wordenen deze had haar in dat vooruitzicht aanzienlijke sommen ten bedrage van/19.000, voorgeschoten. Q,. van Vliet had haar in Juli 1881door dezelfde mededeelingen misleid, 21.000 gegeventerwijl in de maanden Augustus, September, Oktober en November van dat jaar Meyer Levie Woudhuijzen haar onge veer ƒ245.000en in laatstgenoemde maand Samuel Levie De Smith haar 33.000 had uitgekeerd. Zij badom Woudhuijzen 's twijfel weg te nemen, van den notaris Van Houten een briefjen weten te verkrijgen,, waaruit af te leiden wasdat hij haar van vroeger kende. Even zoo had zijom ge noemden Woudhuijzen te bedriegen be weerd dat zij geld kon krijgen van den Heer Sinkel te Amsterdamen na een gesprek met jufvrouw Braband, winkel jufvrouw bij Sinkel, die haar bezocht, terwijl Woudhuijzen zich bij haar bevond, was zij met een pak bankbiljetten in de kamer teruggekomendat zij beweerde door jufvr. Braband van Sinkel te hebben ont vangen. Aan Woudhuijzen had zij een brandkast gezondenomdat de zijne te klein was om haar geld te bevatten. Gerrit Struik, haar broeder, heeft haar geholpen de slachtoffers in den waan te brengendat Jaantje waarheid sprak. Vier andere ge dagvaarde personen worden beschuldigd de edelgesteenten, die door Jaantje aan G. M. Bosch te Amsterdam ontstolen wa ren te hebben geborgenwetende dat zij door diefstal waren verkregen. De in zijn vaderland algemeen be kende Amerikaansche industrieel Stevens door Furieën voortgezweept, vloog ik verdereen labyrinth van straten door, tot ik eindelijk op een open plein kwam. Doodvermoeid en uit geput, liet ik me op eene bank neer vallen. Het hart klopte me tegen de keel, als dreigde het te barsten, het hoofd liep me om, het bloed stroomde me als vuur door de aderen. Wat nu te doen? De laatste hoop was verdwenen, de eenige uitweg afgesloten! Voor eene bedriegster voor eene diefegge te worden aange zien, dat was een al te groote ver nedering. Dat ik herhaal het was meer dan ik dragen kon. Maar zon der geld in het hotel garni terugkeeren, kon dat? Bange zuchten deden mijne borst zwoegenen aanhoudend klonk het in mijn binnenste: „eene diefegge! eene bedriegster!" O, het was niet om uittestaan. Een vloed van tranen gaf lucht aan mijn gefolterd hart. Ik sloeg geen acht op de menschen, die deels met haastige bedrijvigheid, deels voor hun pleizier wandelend, langs me liepen. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2