Uitslag der loting •wacht. Het Parnellfonds niettegenstaan- de H. Vader verboden heeft daartoe bij te dragen is thans tot 12000 p. st. aangegroeid. Terwijl twee militaire gevangenen onder gewapend geleide van Dentz naar de gevangenis te Keulen zouden worden vervoerdmaakten zij zich het oogenblik ten nutte toen er op de draaibrug gedrang ontstondom op de vlucht te gaan. De onderofficier en een soldaat van het escorte schoten hnnne geweren afen beide gevan genen vielen doodelijk getroffen neêr. Onder de Dnitsche studenten begint zich meer en meer een afkeer van de twee gevechten die in den laatsten tijd bizonder talrijk waren, te openbaren. Aan de uni versiteit te Göttingen is dezer dagen weder eene vereeniging opgerichtwelker leden zich verbindennooit aan een duel deel te nemenen dit is reeds de derde vereeniging van dien aard aldaar. Dezer dagen werd in Schwijz een man tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens het uitgeven van een valsche bank noot. Die banknoot was echter van dien aard, dat het bijna niet te begrijpen is, hoe iemand zich er door kon laten bedrie gen. Zij luidde: „Door de distrikts-nar- renkas te Nergensheim zal aan toonder dezes betaald worden de som van honderd francsden 1 Aprilanno Tabak. De Direk- teur, Prins Karnaval; de Kassier Durch- brandli." Voorts waren nog aan beide zijden narrenkoppen afgebeelden aan den rand stond„Wie banknoten vervalscht, wordt met een badkuur van 15 jaren te Ragaz gestraft." In het „Theatre-Cluny" te Parijs is dezer dagen een nieuw melodrama ver toond, dat de toeschouwers den geheelen avond heeft geamuzeerd, enkel en alleen om den boertigen stijl. Een der personen zegt b. b. in allen ernst„De broek der wanhoop wordt opgehouden door de bre tels der hoop!" De „dichter," de heer De Lahaye, is dezelfdediein een ander stuk van een officierdie vier of vijf per sonen, achtereen volgens het leven had geredlaat zeggen „Die man heeft bloed van een newfoundlander in de aderen!" De vrijmetselaarsloge van Missouri heeft de uitspraak gedaan, dat het vak van kroeg houder onvereenigbaar is met de plichten, een vrijmetselaar opgelegd en dat Annrnm ieder ma^ondie een kroeg gaat houden zal worden vervolgd wegens antimegon- nieke handelingen. Een dagblad te New-York bevatte Maandagmorgen de geheele preekdie den vorigen ochtend door Dr. Spurgeon te Lon den gehouden was. De preek was van de lippen van den leeraar gestenografeerd en onmiddelijk overgeseind. Als een merkwaardig feit wordt medegedeelddat in 1882 in eene stad van Engelseh Indië vier weduwen gehuwd zijn, waaronder een van 16 jaar oud. Men weet, dat het de gewoonte wasen soms nog is dat de weduwen met de lijken der mannen verbrand worden. - Bekend is 'tdat China zich indertijd volstrekt niet geneigd betoonde om den invoer van opium toe te latenwelk ar- tiekel in zoo groote hoeveelheid nit En- gelscke-Indië wordt aangevoerd. Dat het1 gebruik van dit „heulsap"zooals hetzeer overdrachtelijk gesproken, wel genoemd wordtin China niet wordt aangemoedigd, kan hieruit blijkende generaal Hongfoe Kong vaardigde onlangs een dagorder uit aan het leger waarvan hem kort te voren het bevel was opgedragen„Aan iederdie zich schuldig maakt aan opium-scliuiverij zullen de ooren worden doorgesneden zoo werd daarin gelezen. Op recidivisten zou nog een andere straf worden toegepast. - Te Bordeaux is een 23-jarig jonk man Amblard genaamddood gevonden in een vijver in de nabijheid der woning van het meisjen, dat hij ten huwlijk had gevraagdmaar dat hem door haar vader geweigerd was, omdat hij naar diens zin niet rijk genoeg was. Eerst dacht n-en aan een zelfmoord, maar een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat Amblard eerst de keel dicht geknepen en hij daarna in 't water geworpen is terwijl hij nog leefde. Een bloedverwant van het meisjendoor de publieke opinie als de moordenaar aangewezen, is in hechtenis genomen. Het meisjen zelf wil hare familie niet meer zienen is gaan inwonen bij de moeder van den ongelukkigen jonkman. In Hongkong schijnt het schoolgaan aan eigenaardige bezwaren bloot te staan. De inspekteur toch van het onderwijs al daar vermeldt in zijn laatste verslag, hoe hij in een groot aantal gevallen had waarge nomen dat Chineesche meisjensdie op een grooten afstand van het schoolgebouw woonden en dagelijks door de drukste ge deelten van de stad moesten gaan, als jon gens gekleed waren en 't geheele jaar door de meisjensscholen in jongenskleêren bezochten. Dit geschiedde, omdat voort durend meisjens op straat gestolen werden en men op die wijze de dieven trachtte te misleiden. Twee jonge meisjens en een jonkman wandelden met een hondtjen te Asnières langs de Seine. Op eens stortte het kleine dier de 3 meter hooge schoeiing af: de jonkman bukte zich om het te grijpen, viel mede in 't water en sleepte de twee meisjens, die hem wilden tegenhouden, mede. Verschillende personendie van ver re iets van het voorgevallene zagenonder stellen ten minstedat het zoo gegaan is. Toen zij de plek bereiktenzagen zij nog slechts den hond zwemmen. Toen men eindelijk een boot gevonden hadvond men de lijken van den jonkman en een der meisjens, doch dat van het tweede meis jen was niet te ontdekken. Aan een Belgiesch blad wordt ge meld dat in den nacht van 25 op 26 Mei te Spa vier vrouwen gezamentlijk van 9 kinderen bevallen zijn. Op die wijze is 't niet te verwonderenwanneer België het dichtst bevolkte land der wereld is. Tijdens het afzenden van het bericht waren de 4 moeders en de 9 kleinen allen welvarend. Op de nieuwe brug van Brooklyn naar New-York heeft een ongegronde pa niek een gedrang doen ontstaanten gevolge waarvan een twaalftal personen het leven hebben verloren, en 30 of 40 gekwetst zijn. Op den Zondag dat het ongeval plaats vondbewogen zich reeds in den loop van den dag duizenden over de brug, en dit getal groeide tegen den avond aan tot om streeks 15.000 menschenmeest allen uit Brooklijn huiswaarts keerende. Het voet pad omstreeks een mijl lang, en 15% voet breed was over de lengte van mijl geheel met menschen bezet. Aan beide einden vernauwt het zichen komt het van het midden af langzaam dalende, uit op trappen van 9 voet hoogte. De paniek een gerucht dat het op de brug niet veilig was vp.rnnrzaab tp. haarontstond aan den New-Yorkschen kant. De menigte konmet het oog op de vele vrouwen en kinderen niet dan langzaam vooruit. Het daardoor ontstaande gedrang groeide aan, toen een geweldig geschreeuw vernomen werd, waarschijnlijk aangeheven door pick-pockets. Een oude vrouw tuimelt over de balustrade, een jong meisjen valt haar na, en zoo gaat het voort als een lawine, 'tGerucht, dat de brug instort, doet de onsteltenis ten top klimmen. Vóór men den stroom kon stuiten, had het ongeval reeds zijn slachtoffers gehad. Men wijt het ongeval aan de afwezigheid van eene voldoend sterke politiemacht, die de noodige voorzorgen vóór en tijdens het gedrang had kunnen nemen. Een grondeigenaar te Eospitz, in Pruisenheeft eene rechterlijke vervolging ingesteld tegen zijn buurmanomdat deze hem het leven had geredtoen hij zich had opgehangen. De eischer beschuldigde zijn buurman van ongepaste bemoeizucht, schending van domicilie en verlangde scha devergoeding voor het doorgesneden tonw. De rechter heeft den eisch afgewezen. In een druk bezochten restaurant te Parijs kwam dezer dagen een man binnen met een kist, die hij met de woorden: „Heeren en damesik verkoop ze voor 15 sous"midden in de zaal opende. Onmid delijk kropen er een dozijn adders uit. Alge- meene onsteltenis. Bordenglazen en flcs- schen werden bij het tumult in menigte gebrokentot dat de politie den zonderlin gen koopman in hechtenis namdie ver klaarde, dat de adders van degifttanden ontdaan en dus onschadelijk waren. Daal de man geen patent hadwerd hij in arrest gehoudenen van den restaurateur heeft hij nog een vervolging tot schadevergoe ding te verwachten. Zekere B. te Sneeksedert ruim 44 jaar in dienst als knecht bij de firma P. aldaarwordt gerechtelijk vervolgdomdat gebleken is, dat hij sedert vele jaren geld uit de hem toevertrouwde winkellade ge stolen heeft. In 1869 vierde hij zijn 30jarig jubilee in zijn betrekking, ontving toen van de firma, in wier dienst hij was, eerbewijzen en geschenkenen werd door de geheele stad geprezen als een eerlijk en trouw bediende, 't Moet gebleken zijn dat hij toen reeds zijn oneerlijkheden pleegdeen 't gerucht wildat hij in al die i jaren omstreeks 14000 ontvreemd heeft. Zucht tot opschik bij hem, zijne vrouw en dochtersmoet de oorzaak zijndat hij een dief werd. Zondag omstreeks half één sloeg op het IJ voor Amsterdam op de hoogte van het Koninginne-dok een giek van de Zeil- en Roeivereeniging „Fortuna" om door het breken van het roer, dat het volloopen van het vaartuig ten gevolge had. Van de roeiers wisten twee zich aan het omgeslagen vaar tuig vast te houden; zij werden na tien minuten door de sloep van een Noorsch stoomschip gered. De drie anderendie zich met zwemmen een tijdlang wisten boven te houdenkonden niet met hun hooge schoe nen tegen den sterken golfslag kampen en verdronken 't waren allen jonge lieden tusschen 20 en 25 jaar. Twee lijken waren reeds spoedig opgehaalden naar het derde werd gezocht. 's Avonds van den zelf den dag sloeg, nabij de Oosterdokssluis een zeilvaartuigjen om, waarvan de drie opvarenden door een stoomboot van de ha venstoomboot-dienst gered werden even wel niet dan na veel moeite. Dezer dagen heeft men, ten nadeele van een bode bij het Departement van Financieën, f 50 ontvreemd. De mandie 's morgens zijn maandelijksch traktement had ontvangenbergde dit in een lessenaar, met het doel het geld 's middags mede naar huis te nemen. Bij 't openen echter van de lade bleek het hem, dat van de som f 50 verdwenen waren. Hiervan is aangifte bij de politie gedaan. In de buurt van Ter Apel heeft een boerenknecht zich met een geweer, dat ontijdig afging, zoodanig getroffen, dat eenige uren later de dood er op volgde. HAARLEM, 8 Juni 1883. In de Spaarbank van het Nutsdepar- tement alhier zijn in de eerste vijf maanden van elk der laatste driejaren de volgende sommen ingebracht en terugbetaald Ingebracht. Terugbetaald. 1881 91.404 70' 76.247.68' 1882 76,290.74' 112,549.05 1883 79,395.02' - 91,248.65 Het getal posten van inbreng en terug- betaiing was naar de groote aldus ver deeld Posten van inbreng. 1S81 1882 1883 Van beneden 1 240 133 153 U 1 tot 10 1345 1294 1300 10 100 1270 1301 1280 100 cn meer 224 192 163 Totaal 3079 2920 2S96 Posten van terugbetaling. Tot en met 25 850 873 846 Van 25 tot 100 228 236 252 -/ 100 i/ 500 134 191 144 boven 500 20 42 32 Totaal 1232 1342 1274 Het kapitaal der Spaarbank bedraagt volgens de balans op 1 Juni 1883 768,573.91, tegen 760,889.48* op 1 Mei te voren. In de Woensdag 11. gehouden ver gadering van den Gemeenteraad werd o. a. besloten te verleenen f 318 subsidie tot het maken van een riool in de Mees- terlottenlaan de overige kosten worden door eenige bewoners in den omtrek ge dragen. Aangenomen, het voorstel om vooreerst den grond benoorden de nieuwe meisjesschool niet te verkoopen. De teekening van het vischhuisje door Spaargaren te bonwen aan de Melkbrug werd afgekeurd. Besloten werd nog, het inrijden in enkele straten van éene zijde te doen plaats hebben, uitgezonderd de Korte Veerstraat en het cohier te laten drukken. De Burgemeester deelt mede dat 2 rsT pCt. der belastbare vertering zal worden geheven. Heden morgen zijn alhier naar het Huis van Arrest overgebracht J. B. A. Fens, oud 18 en P. A. Bugers, heiden woonachtig te 's Gravenhage, sedert 14 dagen zwervende, die zich gisteren had den schuldig gemaakt aan diefstal van een jas, twee vesten en een borstel door middel van inklimming in de koetsiers woning op de Buitenplaats Berkenrode, onder de gemeente Heemstede. Een ge deelte van het gestolene is bij een uit drager door de Politie in beslag genomen, aan wien zij den vorigen dag hadden ver kocht drie bedlakens en twee gordijnen met ringen, insgelijks door hen ontvreemd, maar waarvan de eigenaar tot nog toe onbekend is. Laatstgen. heeft reeds vroeger een jaar wegens diefstal getucht. gehouden op Zondag 3 Juni, voor den Zangwed' strijd, te houden van wege de Liedertafel „Zanglust" te Amsterdam, op Zaterdag 7 en Zondag 8 Juli 1883. Ie Afdeeling. 1. Zangvereen. Musis Sacrum, Amsterdam. 2. Haarl. Mannenzangvereen. Crescendo, Haarlem.3. EiudhovensMan nenkoor, Eindhoven. 4. Oosterbeeks Man nenkoor, Oosterbeek. 5. Ido's Mannenkoor,. Hendrik ldo Ambacht. 6. Zangvereen. Attentia, 's Hage. 7. Mannenzangvereen^ Richard HolUitgeest. 8. Manneuzangv. Haarlems Zanggenot, Haarlem. 9. Lieder- tafe! Oefening en Vermaak, Waalwijk en Besoijen. 10. Breda's Mannenkoor, Breda. 11. Vriendschap kweekt genoegen. Amsterd. 12. Haagsch Mannenkoor, 'sHage.13. Lett. Zangvereen. Kunst na den Arbeid's Hage. 14. Mannenkoor Cecilia, Amsterdam. 15. Liedertafel Oefening zij ons Doel. 2eAfdeeling. 1. Koninkl. Nat. Zangschool voor Handwerkslieden's Hage. 2. Zang vereen. Kunstliefde, 's Hage. 3. Zangvereen. CeciliaRotterdam. 4. Mannenzangvereen. Amitilia, Amsterdam. 5. Tooneel, Zang en Instr. Vereeniging Dilettantenclub, Am sterdam.6. Liedertafel Apollo, Amsterd. 7. Nijmeegs Mannenkoor, Nijmegen. 3e Afdcellng. 1. Miinnergesangverein. Con cordia, Dortmund. 2. Banner Miinner gesangverein. Bannen. 3. Gesangverein. Glocke, Konigsteele. 4. Gesangverein. Jovialitüt, Horst bei Steele. 3. Gesang verein. Niegedacht, Witten.6. Soc° Chorale Le Petit Cercle Musical, Lille. 7 Soc® Chorale Les Disciples de Grétry, Liège. 4e Afdeeling. 1. Koninkl. Liedertafel Kunst en Vriendschap, Amsterdam. 2. Poly hymnia, Keulen. 3. Külncr Liederkranz,. Keulen.4. Soc° Chorale LAmitié, Patu- rages. 5. Koninkl. Zangvereeniging Ceci lia, 's Hage. C. Liedertafcl Euterpe,. Amsterdam. 7. Cercle Chorale Vieuxtemps, Ver uiers. 8. Cercle la Reunion Chorale- dc Schaerbeek. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 6 Jnni. D. v. Dokkum en M. J. Miezerus. D. Stokman en P. J, Post. J. M. Peil en J. J. Kranenburg. C. Wilhelmus en A. M. Braspenning. H. Le Noble en J, J. v. Eeden. 7 Juni. J. H. Höllenström en A. M. Swens. J. K. Tadema en A. M. Sabelis. H. v. 'Niel en I. W. C.. Brinkman. GETROUWD. 6 Juni. II. Trompetter en J. C. Peper. A. J. OmbachenA. Spaans. H. de Vries, en N v. d. Ham. 1'. J. Kors en A. Zoo- mer. H. Dankelman cn C. E. Pcereboom Voller. 7. Juni. J. Schoenmaker en H, HirsMKok en JvABerg GEBOORTEN. 31 Mei. B. Sander geb. Velleman d. M. Hartveldt gebHasselineijer zJ. Bon geb. l'otteboom. z. 1 Juni. J. T. Lindeman geb. v. d. Linden d.S. H. v. Andel geb. Mourik z. 2 Juni. G. E. ter Smitten geb. Bon d. M. E, Möhringcr geb. Marjee z. C. E. Koppen geb. Koehorst z. K. W. Go- vers geb. Poppe d. 3 Juni. A. M. v. Omme ren geb. Cornet d. S. Rieu geb. Rosenhart d. J. J. Clifford geh. Verpoorten z. 4 Juni. J. Heidoelt geb. Beertjes d. 5 Juni. A, C. v. Maas geb. Majoor dEen onecht kind v. h. vrouwel. gesl. J. Steemers geb. Siebers- z. A. v. Kampen geb. Negrijn z. B. v. d. Meer geb. v. Lierop d. A. Rieu geb. v. d. Raadt z. 6 Juni. Een onecht kind v. h. man- nel. gesl. W. Lansberg geb. Thielin d. G. E. v, d. Goes geb. Stuurman z. M. Vissers geb. Toeset z. OVERLEDEN. 30 Mei. JJ. Capit Echtg. r. D. F. de Liefde 60 j. Spaarnw.str. 31 Mei. P. v. Waalwijk 73 j. L. Heerenstr. H. Steenken 37 j. Groen- daalsteeg.»D.l H.1 Niesten 7 m. z. Boeren- steeg. -IJuni. Een levenl. aangeg. kind. v. h. vrouwel. gesl. v. J, C. v. Dijk. Doelstraat. 2 Juni. M. P. Strengers7 m. d. K. Begijnen- straat.. A. v. Oldenmark 2 m. z. Scheepma- kersdijk. J, v. Kammen 5. m. z. Klavcrstr. P. T. Waning 6 m. d. Glasblazerstraat. D. Sclireinders 4 m. z. Burgwal. E. G. Keizer 20 m. d. Bakkumstraat. 3 Juni. M. P. Blok ker 1 m. d. Leidsche vaart. T. Paasscn 31 j. Echtg. v. 1). de Jong. Dubb. buurt. T. Pe trus wed. P. J. Burggraeve 68 j. Raamsteeg. J. P. Vies. Echtg. v. L. M. Noë 79 j. KI. Hout straat. 4 Juni. J. P. v. Deursen 2 j. d. Ged. Oudegrucht. G. T. Vos 7 j. z. Baljuws!. J. J. Wolff om 7. j. z. Oudenweg. P. Moer kerk 2. H. z. Oranjeboomslaau. 5 Juni A. P. v. Kessel 22 j. z. Kinderhnisstraat. J. T. Schut 14 m. z. Camphuijsstraat. N. S. Bo- gaart, Eehtgen. v. P. v. Brussel 59 j. Bakenes- sergracht. 6 Juni. A. Elflers. Echtg, v. J, Willemse. 45 j. K. Lakenstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden oorbel. Een gouden oorbelletje met pareltjes. Twee onder stukken van gouden oorbelletjes. - Eene portemonnaie waarin geld en een kaartje ,,de Heer en Mevrouw Dommers".Een fransch boek getiteld bistoire de l'Enrope 1610 h 1789.Een geëemailleerde broche. Een linnendoek. Een witte hok. Een

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2