N ieu wsberichten. Mr. CHUNG. De beide Kamers der Staten-Generaal zullen ieder eene bijeenkomst bonden tot bet vaststellen van een adres van rouwbe klag wegens den dood van H. K. H. Prinses Marianne. Aangaande den afloop der verkiezing voor een lid der Tweede kamer albier kunnen we mededeelen, dat verkozen is de Heer W. de Meijier, aftredend lid, met 749 van de 1349 uitgebrachtegel dige stemmen. (Naar het Engelsch van J. Arbuthnot Wilson.) 1) De eerste maal dat ik den armen Chung ontmoette, was op een der Don derdagavond-recepties van Mrs. Bou- verie Barton op Eaton Place. Natuurlijk kent ge Mrs. Bouverie Bartonde be kwaamste letterkundige gastvrouw, die op'l oogenblikin Londen woont. Zelve eene gunstig bekende romanschrijfster, verzamelt zij in hare prettige woning alle mannen van beteekenis om zich heen, en zoo vaak gij er heen gaat, kunt ge er staat op maken, dat ge den een of ander zult ontmoeten wiens kennismaking een schat en een aanwinst is voor geheel uw volgend leven. 0 zeker, 't is eene bewon derenswaardige vrouwdie Mrs. Bou verie Barton! Welnu, zoo gebeurde het op een dier genotrijke Donderdagavonden dat ik juist in.de kleine achterkamer gezeten was op een kringvormige ottomane met Miss Amelia Hogg, de aan den schurk verbeurd zou zijn, de Regee ring kan toch daartoe de hand niet leenen. Zij heeft Carey daarom het aanbod gedaan, hem voor rekening van den Staat naar een overzeesch land te laten overbrengenen toen hij dit weigerdekwam men op bet denkbeeldhem tot cipier te benoemen omdat de kerker de eenige plaats iswaas hij tegen de volkswraak beschermd is. Maar ook tot het aannemen van deze betrekking kon hij niet gedwongen worden, en dus zal er wel niets anders overblijvendan hem in het algemeen belang opgesloten te houden. beroemde pleitbezorgster van de rech ten der vrouw. Nu moet ik u eerlijk bekennen, dat, zoo er ter wereld één onderwerp is, dat ik onuitspre kelijk vervelend vind, dat onderwerp is tde rechten der vrouw;" en ook moet ik getuigendat zoo er een per soon ter wereld isdie dat onderwerp bepaald onuitstaanbaar weet te maken, het Miss Hogg is. Ik liet haar daarom kalmpjens op haar eigen eindelooze manier voorlredeneeren over de kan sen van het Wetsontwerp zij praat altijd alsof haar eigen lievelings-wets- ontwerp het eenige Wetsontwerp ware op deze ondermaansche planeet, en terwijl ik nu dan een tIndedaad" of een »Wel zeker" fatsoenshalve er tusschen mengde, zat ik in wer kelijkheid met de meeste aandacht te luisteren naar de gesprekken van twee uitnemend knappe lui, die rug aan rug met ons op de andere zijde van de ottomane gezeten waren. »Ja," zeide een der sprekers, met een eigenaardige zachte, zilverachtig klinkende stem, die zonderling kon- trasteerde met de klagende schelle Uit Utrecht wordt een geval bericht, even ernstig als ergerlijk, 't Vindt zijn oorzaak in de meer en meer toenemende ruwheid van de vermaken van sommige studenten. In de vorige week zoo lnidt het bericht kwamen een aantal studenten nog laat in den nacht aan hunne Sociëteit. Omstreeks kwart voor vijven werd aan het huis van den koncierge van Rooyen gebeld. De vrouw stond opentoen zy de deur opendewerden daar onmidde- lijk wandelstokken tusschen gestoken en drongen eenige studenten het huis binnen, de vrouw mishandelende. Een nachtwacht die daar op post stondmaar volgens regle ment dien zoo vroeg moet verlaten, dat hij te 5 uur aan het bureel kon zyn, ging heen, ofschoon hij de mishandeling zag plegen. De reglementaire man is met/"2 beboet. Hij maakte dan ook niet eens melding van 'tgeen hij gezien had; er mocht dus wel eenige straf volgen. Daarna heeft het tumult voortgeduurd tot kwar tier over zevenen waren inmiddels een twintigtal agenten ter plaatse aanwezig om de woeste bende in bedwang te houden. De vrouw is gisteren nachl overleden. De dokterdie het lijk heeft geschouwdmoet verklaard hebbendat de dood een gevolg van de mishandelingen is. Ook Prof. Koster zal thans nog zijn oordeel uitspreken. De man van de overledene heeft ook zijn deel van de mishandelingen gehad en ligt ten gevolge daarvan nog ziek. In de groote stad Londenwaar zoo veel weelde, maar ook zooveel ellende is zijnvolgens een officieele opgaveverle den jaar 85 menschen van honger en gebrek gestorven. En dit zijn nog maar alleen de gevallenwaarin bij de lijkschouwing door de jury die oorzaak van den dood werd opgegeven. Blijkens de offlcieele berichten is het door geregeld verplichte revakcinatie ge lukt, in het Duitsche leger de pokziekte bijna geheel te onderdrukken, terwijl in andere legersmet name in het Fransche telken jare een aanzienlijk aantal soldaten als slachtoffers van de pokken vallen. In het Pruisiesche leger werden nog in 1867 188 ziek en stierven 2 aan de ziekte. In 1868 en 69 werden slechts 3 en 5 ziek en stierf telkens 1. Onder den invloed van de epidemie stierven in 1870 in 't geheel 76, en in 1871 zelfs 288 terwijl van de Fransche krijgsgevangenen 7000 ziek wer den en 1216 stierven. In 1873 tot 1880 werden alle soldaten en officieren herent, en wel 63 pet met en 17 pet zonder gevolg. Bij pokken-epidemieën onder de bevolking bleven de troepen verschoond. Yolgens een Duitsch blad heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan bij twee koeien, die aardappelloof gegeten hadden. Den dag na 't gebruik er van, waren de dieren angstig en wild een der koeien vertoonde kenteekenen van razernijen moest na drie dagen afgemaakt worden de andere werd verlamd in het achterstel had echter grooten trek in mangelwortel, at daarvan een goede hoeveelheiden her stelde binnen vijf dagen. Te Parijs heeft een tropiesche tempe ratuur geheerschtdie de thermometers in de schaduw tot 88° Fahrenheit deed stij gen, terwijl niet het geringste koeltjen eenige verademing aanbracht, 't Laat zich gemakkelijk hegrijpen, dat zulk een hitte- graad een zeer ongunstige uitwerking heeft stem van Miss Hogg, szijn heengaan is een groot verlies voor de heden- daagsche fdozofie. Zijn boek over de »Fyziologie der Gewaarwording" is een der uitnemendste meesterstukken van analytieschen arbeid, die ik zoolang ik mij aan psychologiesche studies gewijd heb, heb leeren kennen, 't Was voor mij, die zoo kersversch uit de school van Schelling en die van Hegel kwameen volkomen openbaring van het denken a posteriori. »Ik zal 't altijd betreuren, dat hij niet lang genoeg heeft mogen leven, om het tweede deel te kunnen voltooien." Op dit oogenblik rustte Miss Hogg even uit te midden van haar uitleg ging van Artiekel 71 van het Wets ontwerp, en zoo had ik gelegenheid even ter sluips om te kijken, om te zienwie mijn filozofiesche achterbuur j mocht wezen. Zeker een heer uit j Oxlord, sprak ik bij me zeiven, of een jeugdige professor van Cambridge, tot aan de keel toe volgepropt met al de geleerdheid van de Wetenschap des Zedelijken Levens, i Stel u mijne verbazing voor, toen op 't gestel van menig bewoner. Gevallen van plotselinge krankzinnigheid zijn dan ook in de jongstverloopen dagen herhaalde lijk voorgekomen in de Fransche hoofdstad. Op den vorigen Woensdag o. a. hebben drie feiten van dien aard plaats gehad. In den tuin der Tuillerieën wandelde een heer, een te Amsterdam gevestigd hande- delaarmet zijne echtgenoote op en neder.. Op eens verwijdert hij zich zoo snel moge lijk en springt, zonder ook maar een oogen blik te aarzelenin het bassin van een der groote fonteinen, 't Kostte heel wat moeite den ongelukkige daaruit weêr op 't droge te brengen. Kort nadat dit geval zich had voorgedaannadert een vigilante het ijzeren hek van genoemden tuin. Een heer stapt nit het rijtuigden koetsier op defti- gen toon verklarende, dat hij zich naar zijn paleis wilde begevendewijl hij Keizer Napoleon III washij weigert tevens da vracht te hetalen. De koetsier riep onver wijld de hulp in der politiedie zijn passa gier onmiddelijk naar het naastbij zijnde bureel van politiedeed geleiden. Tegen den avond had nog een geval van dien aard plaats. Een aankomendschamel gekleed meisjen stond in de Avenue de 1' Europe en riep met luider stem den voorbijgangers- toe „Ik ben Eva, uw aller moederHoort mij; ziet, ik verkondiguden naderender ondergang der wereld. Daarom ben ik naan de aarde gezondenom dit te boodschappen. Drie zulke treurige gevallen op één enkelen dag! 'tLaat zich wel begrijpen dat men zich te Parijs er over verheugt r nu daar de temperatuur wat veranderd is Op de burgelijke begraafplaats te Heemstede worden een grafkelder en een kapel gebouwd, die p. m. f 10.000zullen kosten. Alles wordt zoo keurig gemeube- leerd en smaakvol ingericht, dat velen hebben te kennen gegevendat zij het onder genot eener behoorlijke toelage wel willen bewonen. De stichter, die in de stellige meening verkeertschijndood te zullen wor den, laat een toestel maken, dat aan zijn lijk zal worden verbondenwaardoor hij bij de minste beweging eene klok doet. luiden't zij in de kosterswoning of op de kapel. Zoodra zyn lijk zal zijn bijgezet r zullen wachters eenige dagen en nachten stipt moeten luisterenof er alarm gemaakt wordt. De Java-Bode maakt melding van een eerste voorstellingdie 1 Mei te Ba tavia gegeven werd door een Hindoe-gezel schap. 't Was wat nieuws en maakte daarom, nog al opgang. De dekoratieven en kostu- men waren zeer mooi en de laatste blonken van goud en zilver, doch zang en spel lieten wel wat te wenschen oyer. Van tijd tot tijd zag men godinnetjens door 't lucht ruim zweven wat een heel aardig gezicht was. De inhoud van het stukdat ten tooneele werd gevoerdkomt hierop neder Een Koning van zeker land leefde als 't ware in een atmosseer van vreugdeen om dien lust bot te vierenhield hij er een menigte danseressen op na. Een van de besten dezer nu raakte verliefd op 's Ko- nings zoonen daar de vader hiervan niets wilde wetenzond hij haar naar een woes tijnen hem naar de gevangenis. Door een samenloop van omstandigheden komt zij weder in 's Konings gunstzoodat hij haar toestaat hem wat te vragen. .Zij vraagt natuurlijk de hand van zijn zoon, die haar geschonken wordt. Als nastuk volgde eene nog al kluchtige pantomime. iktoevallig een blik werpend op den spreker met zijn zilverachtig klinkende stem, ontdekte, dat hij een flinke, fleurige Chinees was! Ja, een echte Chi nees met een geelkleurige huidaman delvormig^ oogen en Mongoliesche gelaatstrekken; een man, die een langen staart achter op zijn rug had hangenen het officieele gewaad van amberkleurige zijde en de purperen pantoffels van een mandarijn van den derden graad droeg, henevens den zilveren knoop. Mijne nieuwsgierig heid was in zulk eene male opgewekt door deze vreemde ontdekking, dat ik besloot pogingen aan te wenden om iets meer te weten te komen be treffende een zoo zonderling produkt eener uitheemsche beschavingen met dat doel maakte ik mena verloop van een minuut of wat, af van Miss Amelia Hogg, door Harry Farquhar,den jeugdi gen schilderaan haar voor te stellen en hem mijne plaats aan hare zijde te doen innemen, waarna ik op mijn ge mak eene wandeling ondernam door het salon van Mrs. Bouverie Barton, en een gesprek met de gastvrouw aanknoopte Aan onedele maneuvers bij de ver kiezingen heeft het niet ontbroken. Te Arnhem b. v. heeft een onbekend kiezer zonder naam van drukker, uitgever of schrij vereen circulaire doen verspreiden waarin hij den liberalen kiezers aanraadt, zich ditmaal van stemming te onthouden om later te herwinnen wat zij nu toch verliezen. Te Dordrecht werd Maandag het gerucht verspreiddat al de kinderen op de openbare scholen en de bewaarscholen dien dag zouden worden gevakcineerd. De ouders, vooral de moedersliepen in groot aantal voor de scholen te hoop en maakten zulk een kabaal, dat de meeste onderwijzers zich verplicht zagen de kinderen te half elf uit de scholen te laten vertrekken. Of men den menschen al aanboodzich te komen over tuigen dat de scholieren rustig hun werk deden, en dat er niemand in de lokalen wasdan de onderwijzershet baatte niet. Is dit nu ook spelen op het klavier der volks-konscientie Uit Berlijn wordt bericht, dat de heer von Bennigsende leider der nationaal - liberalen, die algemeen beschouwd werd als de vermoedelijke opvolger van Prins von Bismarckbesloten heeft zyn mandaat als lid van den Duitschen Rijksdag en van den Pruisieschen Landdag neêr te leggen. Naar men wilheeft de omstandigheiddat de meerderheid der nationaal-liberale partij hem niet meer volgdeden heer von Ben nigsen bewogen tot genoemden stap, die te betreuren isomdat de Rijksdag in hem een der weinige leden verliest, die als staatsman wat te beteekenen hebben. De tot nu toe in Engeland bestaande bepalingdat een man niet huwen mocht met de zuster zijner overleden vrouwbe hoort tot de geschiedenis. Het Huis der Lords heeft, met 165 tegen 158 stemmen in tweede lezing het voorstel aangenomen waarbij het huwlijk van een weduwnaar met zyn schoonzuster wordt geldig ver klaard. Gelijk men weet, rustte de nu afgeschafte bepaling op een onjuiste verkla ring van eene plaats uit een der Vijf Boeken van Mozesen de konservatieve Éngelsche Staatskerkin het Parlement door de bis schoppen vertegenwoordigddeed alles om het oude voorschrift te handhaven, dit maal echter zonder sukces. Kelly, 18 jaar oud, de laatste der ter dood veroor deelden wegens den moord in het Phoenix- park, heeft nu ook zijne straf ondergaan. - De Regeering zit opgescheept met den zoogenaamden kroongetuige Carey, den man, die om zich zei ven te redden, zijne mede-moordenaars verraden heeft. De kerel zelf wil te Dublin blijven en zijne zaken daar weêr opvattenmaar te oordeelen naar de stemming der bevolking, zou zyn in vrijheid stelling te Dublin gelijk staan met zijne vermoordingenhoe weinig er ook Een partikulier telegram uit Weenen in het Berliner Tageblatt meldt uit Jassy, dat de Russen een aanzienlijke hoeveelheid wapenen en ammunitie bijeen brengen en op stoombooten naardeBulgaarscheDonau- havens laten vervoeren. De goeverneur van Saloniki heeft naar Konstantinopel bericht gezonden, dat in Bulgarije een samenzwe ring is ontdekt, welke ten doel had, Macedonië in opstand te brengen. Te Hanoi zijn nu al de versterkingen aangekomen, zoodat daar nu 1500 man bijeen zijn, behalve de kompanjieën lan dingstroepen, die aan boord der kanonneer- booten gebleven zijn. Volgens van den kommandant van Hanoi ontvangen bericht, voert Prins Swang, zwager van Keizer Tu- Duc, de Anamieten aan. Men begint meer en meer te geloovendat China zich met de Tongkingsohe aangelegenheid niet zal bemoeien. Toen menna afloop van de honden tentoonstelling in Tivoli te Berlijn, de kisten en hokkenwaarin de honden afge komen warenweder te voorschijn haalde, vond men daaronder een onuitgepakten honddie vijf dagen zonder eten of drinken in zijn hok had gezeten, 't Arme dier was uitgeputmaar leefde nog. Men bracht hem naar de veeartsenijschoolwaar deze Tan ner onder de honden weldra, door goede verzorging, geheel herstelde.'t Is bijna ongeloofelij k. Zij 't ookdat de wijze waarop Be Standaard de zaak voor politieke doeleinden geëxploiteerd heeft afkeuring verdient, waar is het toch, dat te Dordrecht een drietal miliciens aan de gevolgen der vak- cinatie overleden zijn. Een uitgemaakte zaak moet het reeds zijn, dat de officier van gezondheid, die de vakcinatie heeft toegepastzich aan geenerlei achteloosheid schuldig maakte. Ondanks alle nasporin gen is het nog niet mogen gelukkende eerste infectie-bron op te sporen. De stof, welke is ingeëntwas afkomstig van het vakcinatie-bureau te Maastricht. Intus- schen moet er met nadruk op gewezen wordendat het feithoe treurig ookniet behoeft af te schrikken van vakcinatie of revakcinatie't zal alleen aansporen om ten opzichte van de te gebruiken stof de uiterste omzichtigheid in acht te nemen. Niettegenstaande het gebeurdespreken de statistiesche rezultaten van den laatsten tijdwaaruit blijkt hoevelen juist ten ge volge van de inenting van de zoo gevaarlijke pokziekte zijn verschoond geblevendui delijk genoeg, om de vakcine hoogelijk te blijven waardeeren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2