Mr. CHUNG. deden een hoop stroo en hont in de nabij heid ontvlammen. De vertooner der marionetten hief een brandgeroep aan maar de toeschouwers meenden dat hij het deed om de voorstel ling van den brand op het tooneel nog natuurlijker te makenen bleven bedaard zitten. Eerst toen de vlammen in de zaal uitbarstten bemerkten zij hnnne dwaling en toen was het voor velen te laat, om te ontsnappen. Yan de 90 personen kwamen 47 om het levenwaaronder de eigenaar van het theater met vronw en kind. Een ander, veel grooter brand, doch waarbij gelukkig geen menschenlevens verloren gingenheeft Maandag gewoed op het eiland Gutnjewski, in den mond van de Newa. Hij brak uit in een pakhnis met haring en katoensloeg weldra over naar een zaagmolen met houtmagazijnen en legde een groot gedeelte der huizen op het eiland in de asch. Men schat de schade op anderhalf millioen roebel. Eene nn en dan aan waanzin lijdende vrouwverpleegd in het armhuis te Eng- wierumontving van hare familie eenige versnaperingenzooals koek, kandy, eau de cologne enz. In plaats van dit laatste vocht naar behooren te gebruiken, zette zy een vol fleschjen aan den mond en dronk het geheel ledig. Na veel lijden is zij aan de gevolgen bezweken. Ten Rijkstelegraaf kan tore te Rot terdam werd gedurende de dagen van het proces in zake de „Miljoenen-jufvrouw" aan overbrengingskosten omstreeks f 1400 ontvangen. Natuurlijk heeft dit bedrag alleen betrekking op de telegrammenaan geboden door eenige korrespondenten van groote bladenaan wie voor deze gelegen heid ter bespoediging bij de aanbieding eenige faciliteiten van verrekening waren gegevenwaardoor hun rekening debet aan „Miljoenen-jufvrouw" afzonderlijk was op te maken. Naar men verneemtheeft de rector- magnificus van de Utrechtsche Universiteit een schrijven gericht aan het Utrechtsche Studentenkorpsnaar aanleiding van het voorgevallene op het Domplein. In de vorige week moet daarop in eene korps vergadering besloten zijnden Rector on der dankbetuiging, voor zijn schrijven, het leedwezen van het korps over het gebeurde te betuigen. - Bij eene winkelierster in het Noor den van Friesland kwam een koopman uit Heerenveen. De vrouw had niets van hem noodig en bleef weigerenondanks zijn aandrang. De winkelierster verkocht ook postzegels. De koopman kocht er een paar en betaalde ze tegen 6 centdie zij er voor eischtemaar vond dit duur. De vrouw antwoordde, dat ze haar 5 cent kosttenmaar dat zij 1 cent als winst berekende, wat niet onbillijk kon heeten. De ander zeide toendat hij ze voor 4 cent kon leveren, omdat hij fabriekant was. Zij bestelde er toen voor4maar het pakjen zou zoo klein zijnzeide de koopmaneu nu kocht de vrouw ook eenige goederen. Hij kreeg daardoor de vaste klandizie, ook van de postzegels, waarop hij 1 cent verliestmaar dat vindt hij wel in den prijs der andere artiekelen terug. In Engeland werd onlangs het slot- tafreel afgespeeld van eene merkwaardige geschiedenis. In 1880 huurde een heer, Smith genaamd, te Greenock een stoom boot, de Ferret, om een pleiziertocht. te maken in de Middellandsche Zee. Smith schafte zich een aantal benoodigdheden en proviand aan, waarbij zelfs champagne niet vergeten werd, zonder dat hij iets betaalde. Hij zeilde goed en wel uit en passeerde by dag de straat van Gilbraltar doch 's nachts liet hij een der booten over boord werpen en keerde weer terug. Op deze wijze moest men in den waan gebracht wordendat het schip met man en muie vergaan was. Aan de bemanning vertelde hy toendat hij eigenaar van het schip wasen dat iederdie hem gehoorzaamde t goed zon beloond worden. Wie evenwel iets verklaptedreigde hy dood te schieten De schoorsteen en de booten werden nu. anders geverfd, en het schip kreeg den naam van Benton, 't Moest thans voor een handelsstoomboot doorgaan. Men ging naar Santos waar eene lading koffie werd ingenomen voor Manilla. In plaats van naar de Middellandsche Zee, stoomde de Benton echter naar Kaapstad. Onderwyi veranderde Smith alle scheepspapieren, onderging het schip op nieuw veranderin gen in'zijn uiterlijk voorkomenen heette thans India. De gentleman Smith werd kapitein Henderson. Zoo bereikte men Kaapstad, waar de lading koffie van de hand gedaan werd voor 16000 pond. Hier van werden 10.000 geplaatst in wissel» van de South-Africa-Bankop haar kan toor te Londen. Nu werd de reis voortgezet naar Melbourne. Daar trachten Henderson de stoomboot te verkoopen. Doch nu kwam het bedrog aan 't licht. Een onderzoek van 't vaartuig leidde tot de ontdekking dat de hier en daar in 't houtwerk uitgebeitelde namen veranderd warenen weldra wist mendat de India in werkelykheid de spoorloos verdwenen Ferret was. Henderson werd met een paar zijner ondergeschikten tot 7 jaar dwangarbeid veroordeeld. Intus- schen ontstond een proces tussehen de South-Africa-Bank en de assuradeurs over de in wissels geplaatste 10.000 pond. Dit proces werd onlangs ten gunste van de assaradeurs beslist. Onder de nieuwigheden welke Am sterdam den vreemdeling of stad- en land genoot alzoo aanbiedtbehoort een lokaal in de Warmoesstraat, waar eenige jonge meisjens in fraai Zeeuwsch of Overmaasch kostuum met de bediening belast zijn. Een van deze, eene vermomde deerne uit den zoogenaamden Duivelshoekwerd dezer dagen door de politie gearresteerd ter zake van diefstal van een muntbiljet. Te Joinville-le-Pont, in het depar tement der Seinezijn een bloemkweeker en zijne vrouw door hunne bloemen ver moord. Na een middagmaal in hun tuin. wandelende en het wel wat frisch vindende gingen zij de broeikas binnenen zetten, zich daar neder. Ongelukkig raakten zij daar in slaap, 's Morgens vond de tuinman beiden dood op hun stoelen zitten. Een paar dagen geleden werd te Soheveningenop het strand naby het badhuis een knaap van 15 jaar gevonden die door het gebruik van sterken drank geheel buiten kennis was. Na een flink Regeering aan eene scherpe kritiek. Daar de Koning vrij was in de keus zij ner ministerskon menzeide hy de schuld van den tegenwoordigen toestand niet den Ministers alleen wijten. De konservatieven hadden het altijd druk over de rechten des Koningsmaar dat het volk ook rechten had en kon eischendat die werden geeër- biedigd, daaraan dachten zij niet. Het volk heeft vroeger getoond, het juk van tirannen te kunnen afschudden. Het Minis terie Estrup moest binnen kort aftreden maar als er dan een ander kwam van gelijke richtingdan moest het budjet wor den geweigerden moesten de belastingen niet worden betaald. De weigering van het budjet zou de stormklok zijn voor het geheele land. In Egypte is de cholera uitgebroken. Te Damiette kwamen 113 sterfgevallen in de 24 uur voor. Te Alexandrië heerscht onder de Europeanen een paniek, omdat het cordon van soldaten, waarmee men Damiette omringd heeftniet aan het doel beantwoordt, daar men met zekerheid meent te weten, dat er personen uit die stad te Alexandrië en Port-Said zijn aan gekomen. De laatste te Londen ontvangen berichten luiden wat gunstiger. Te Ede (Gelderland) is dezer dagen het volgende geval voorgekomen. Zekere W. B. ging naar de secretarie aangifte doen van de geboorte van een zoondie den naam Willem ontving. Juist 9 dagen later ontdekte de kraamvrouw zelftot hare niet geringe blijdschap, dat de kleine een meisje was! Toen men znlks zeker wist, moest de vader andermaal naar de secreta rie; het kind moest nu ook een anderen naam hebbenen het zou vernoemd worden naar een der familieleden van de vrouw. Immers, zoo blijven kan het nietwant dan zou «Willem» met zyn 19i8 jaar moe ten loten voor soldaat. Ter secretarie was menzooals te begrijpen isniet aanstonds genegen een geheele naamsverandering te bewerkstelligen. Wel werd er voorgesteld van Willem «Willempje» te maken 't welk echter tegen de bedoeling der moeder was die aan haar jongste lieveling den naam van Evertje had toegedacht. Dezer dagen werd uit het Koninklijk hospitaal te Berlijn als volkomen hersteld ontslagen, de brandweerman Haase, die aldaar vijf maanden lang onder speciale behandeling van den beroemden chirurg, prof. Yon Bergmann had doorgebracht en gedurende dien tijd, behalve de gewone dagelij ksche, twee groote, levensgevaar lijke operatiën onderging. De man had een slok nit een flesch met loog genomenin de verbeelding dat het bier wasen daar door inwendig zulke vreeselyke brandwon den bekomendat de slokdarm langzamer hand geheel gesloten was geraakt. In dien toestand werd den lijder eerst de maag geopend en het voedsel in den vorm van rauwe biefstukbouilloneieren en wijn rechtstreeks daarin gebracht, vervolgens van daaruit de slokdarm met de uiterste omzichtigheid door middel van fijne werk tuigen weder geopend en eindelijk de maagwond weder dichtgenaaid. Haase, die huisvader met een talrijk kroost is, verkeert thans in den besten gezondheidstoestand en vervult zonder j moeite weder zyn zwaren dienst. Door het i goede voedsel en de uitstekende behandeling heeft hy zelfs een welgedaan voorkomen gekregen. Geen wonder dat, toen de hoog leeraar den patiënt voor de laatste maal aan zyn anditorium van artsen en studen ten voorsteldedeze door ontroering over mand geen woorden kon vinden om prof. Von Bergmann en de jongelieden, die hem in zijn edele taak met zooveel liefde hadden by gestaan, voor de redding van zyn leven te danken. Eene boerindie onlangs te 's Her togenbosch te laat aan de Maastrichtsche boot kwam en deze voor haar neus zag weg stoomenwierp zich van verdriet en ergernis van de sluis en zou verdronken zyn, als de omstanders haar niet gered hadden. Er wordt thans door eene firma te Hankon geperste thee in den handel ge bracht die het voordeel heeftdat ze veel goedkooper is, ook doordien de kosten van vervoer zooveel minder zyn. De op gewone wijze bereiden en gedroogde bladeren van den theeboom worden tot briquetten geperst en in dezen vorm verzonden. Voor het gebruik heeft men slechts een stukjen af te snijden en dit op de gewone wyze met kokend water te „zetten." In het N. v. D. wordt geadverteerd dat van af Maandag, 25 Juni in hetHoe- den-Magazyn N° 92Utrechtsche straat te Amsterdam zal te zien zyn een „Zeemensch (Meermin)" „Bovenstaand bijna tegen de Matuur strijdend wezen," zoo luidt de ad vertentie, „zal ter bezichtiging gesteld zyn van 's morgens 10 tot's namiddags 5 nren. Een ieder die het gezien heeftzal niet meer zeggende Meermin bestaat niet." Voor 49 ct op Werkdagenen voor 25 Ct op zon- en feestdagen kan men van zyn ongeloof genezen worden. Voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers van Paesens en Moddergat was tot Donderdag 21 Juni by den algemeenen penningmeester te Leeu warden van de Friesche kommissie aan giften ontvangen een totaal bedrag van f 123.589.81%. De Amsterdamsche diergaarde is weer verrijkt met vier jonge leeuwen. Reeds den 3dcn Juni werden zy geboren. Maar de ervaring heeft geleerddat alleen by bepaalde rust de welpen kunnen behou den worden. De angstige zorg der moeder is anders oorzaakdat door haar heen en weder slepen met de jongen deze vèrioren gaan. Er is daarom een bepaald voorschrift, dat zelfs de oppasser het afgesloten nacht hok niet mag openen vóórdat de jongen 9 dagen oud zyn en de oogen openen. Ook nu nog is het streng verboden de rust der moeder te storen en moet afgewacht worden tot de jongen uit vrije beweging in de dagkooi komen. Omtrent een brand te Dervio by Co- mo worden treurige by zonderheden mede gedeeld die aantoonen dat het verlies van menschenlevens alleen aan een misverstand onder het publiek te wyten was. Er werd een marionetten-voorstelling gegeven in een zaal boven een herberg, aan den ingang van het dorp en eenige vonken van bengaalsch vuur, dat gebruikt werd by de voorstelling van een brand, gingen zillen, om even uitterusten van onze wandeling. Nauwlijks zaten we daar, of we hoorden beneden ons de stem van Chung, zóó dicht bij en zóó duidelijk, dat we wat hij zeide woord voor woord duidelijk konden verstaan. „'tls voor 't laatst, dat ik in En geland ben," sprak hij, en zijne zachte stem klonk ietwat somber. „Voor 't laatstMr. Chung!" De andere stein was die van Effie. „Wat ter wereld bedoelt ge daarmee?" „Niets meers of minders dan wat ik zeg, Miss Walters. Ik ben terug geroepen naar China eergisteren heb ik de brieven van terugroeping ont vangen." „Eergisteren? En .ge hebt er ons niets van gezegd! Waarom hebt ge ons dat niet vroeger medegedeeld?" „Ik wist niet, of ge belang zoudt stellen in mijne persoonlijke aangele genheden." „Mr. Chung!" Er klonk een diep verwijt in den toon, waarop Effie dit zeide. „Nu, Miss Walters, ik moet erken nen, dat dit niet volkomen waar is. j Zoo iets had ik niet mogen zeggen tot vrienden, die mij altijd zooveel welwillendheid en genegenheid be toond hebben. Neen; de werkelijke reden was, dat ik u niet noodeloos wilde bedroeven, en zelfs nu zou ik het niet gedaan hebben, maar „Maar—?" Op dit oogenblik gevoelde ik voor mij, dat we reeds te veel gehoord hadden. Ik gevoelde, dat ik bloosde bij de gedachte, dat we, zonder het te bedoelen, deze twee onschuldige jongelieden bespionneerden. Ik wilde juist iets zeggen, om hen te doen hooren, dat wij daar waren, omver volgens ons bij hen te vervoegen; doch toen ik me maar even bewoog, greep Marian me bij den arm met een smeekend gebaar, en legde zij ernstig haar vinger op mijne lippen. Ik liet me overreden, en tot mijn leedwezen moet ik zeggen, dat ik bleef zitten luisteren, Marian uitte geen woord, maar, vlug met hare vingers sprekend, zooals we allen hadden leeren doen ter wille van den armen Tom, Effie's vader, zeide zij„Om Gods wil, geef I geen geluidDit is een ernstig gevaL (Naar het Engelschvan J. Arbuthnot Wilson.) 6) Gedurende al den overigen tijd van Chung's bezoek, lieten wij hem zoo veel hij verkoos ronddolen in den omtrek, en Effie en ik vergezelden hem meestal. Natuurlijk stelden wij 't ons geen oogenblik voor, dat Effie eenig teeder gevoelen zou kunnen gaan koesteren voor een geel man als hij washet denkbeeld was al te ongerijmd. En toch, toen zijn ver blijf bij ons ten einde spoeddebegon de gedachte, dat ook een Chinees een mensch is mij te verontrusten. En wanneer het geval zich voordoet, dat een Chinees er onberispelijke manie ren, edele denkbeelden, een fijn ge voel en een ridderlijken eerbied voor Engelsche dames op nahoudt, dan begint het tot de denkbare dingen te behooren, dat een Engelsch meisjen nu en dan gedurende een oogenblik zijne schuinsche oogleden en zijn gele huid vergeet. Soms werd ik half bang, dat dit met Effie het geval mocht zijn en ofschoon ik niet geloof, dat zij er ooit aan gedacht zou hebben, met zulk een man trouwen de rassen loopen daarvoor veel te ver uiteen toch verbeeld ik me, dat zij nu en dan medelijden had met de eenzaam heid van den armen Chung, met dat vrouwelijk gevoel van deernis, dat zoo licht lot een dieper en inniger gevoel overslaat. Zonder twijfel was zij zeer begaan met zijn geïzoleerden toestanden vaak hoopte zijdal hij nooit werkelijk verplicht zou wor den, voor altijd naar dat hatelijke China terug te keeren. Weinige dagen voordat Chung's verlof ten einde liep, en zijn chef hem aan de ambassade terug ver wachtte, waren Marian en ik 'twas een lieflijke zomeravond uitgegaan om eene kleine wandeling te doen, en toen we weder bij ons huis geko men warenliepen we toevallig langs een hooggelegen pad door het hees terplantsoen. Daar was, op de hoogte van het kleine, ietwat lager gelegen prieel, eene bank tussehen de haag struiken, waar we, zonder te spreken,

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2