N ieu wsberichten. Mr. CHUNG. f tutionneele kwestie afgeloopenzonder een eigentlijk rezultaat te hebben opgeleverd. De dynastieke linkerzijde, onder aanvoering van Serrano wilde afschaffing der tegen woordige konstitntie, die van 1876, en weder invoering van die van 1869. De republikeinsche groepen gaan wel voor het meerendeel met dien wensch mede, maar niettemin komt het nu en dan tot een konflikt. De leider van de republikeinsche partij Castelar hield bij bedoeld debat eene belangrijke redewaarin hij zich als den meest absoluten aanhanger van de radikale partij deed kennen tegenover de monarchie en daarentegen als zeer konservatief ten opzichte van het republikeinsche stelsel. De Minister-prezident Sagasta heeft hem 1 daarop geantwoord, dat, indien alle Span jaarden de vrijheid even slecht begrepen als de heer Castelar, hij volgaarne van zijne nationaliteit afstand zou willen doen. Hij beschuldigde den heer Castelar, dat deze de grondslagen der monarchale partij wilde ondermijnen. De oud-Minister Cano- vas del Castillo meende ook, dat een overeenstemming tusschen de party van Sagasta en die van Serrano onbereikbaar is. Hier mede eindigde het debat. Zekere Andrew Whitevroeger een der rijkste ingezetenen van Chicago en sedert eenigen tijd in een krankzinnigen gesticht, wist onlangs te ontsnappenreisde naar Joliet, in Illinois, waar zijn gezin zich bevondvermoordde er zijne vrouw en twee kinderen en maakte toen een einde aan zijn eigen leven. In het Handelsblad schrijft iemand vernomen te hebbendat er patroons zijn die hun werklieden zoogenaamd in staat stellen de Tentoonstelling te bezoeken, maar wier goedheid hierop neerkomtdat zij tegenover eene kleine tegemoetkoming in de reiskosten 1,50 b. v. den ver zuimden werkdag van het weekloon afhou den. 't Is wenschelij kdat de namen dezer goedhartige patroons in de kranten ver meld worden. Yolgens La Meuseeen Luiksch blad, zou de heer Adalbert de BourbonNeder - landsch officier (lid der in Nederland ge vestigde familie die beweert af te stammen van Lodewijk XVII, den zoon van Bodewijk XVI), een brochure in het licht gegeven hebbenom zijne rechten op den Franschen troon te handhaven, 't Blad voegde er bijdat de Koning der Neder landen en de Koningin van Engeland den heer De Bourbon eene jaarlijksche toelage zouden uitkeeren. Dit bericht bevat even veel onwaarschijnlijkheden als onwaarhe den. Kapitein De Bourbon maakt geen politieke pretentieën bij het bekend proces vroeg de heer Jules Favre dan ook niet anders dan herstel in de burgerlijke rechten van zijn kliënt; en, de feiten dergroote omwenteling erkennendezal Kapitein De Bourbon nooit iets anders vorderendoch terwijl hij de rechten der legitimiteit over droeg aan de Fransche natiezal men hem steeds gereed vinden om zijne burgerlijke rechten te verdedigen waar dit behoort Het vorige jaar kocht eene vrouw op een boelgoed te Tiel eene ladetafel voor 4.25. In een der laden van het meubelstuk vond zij ongeveer ƒ490 aan koeponswelke zij in haar bezit gehouden en, volgens haar eigen mededeelingenlater ten eigen bate aangewend heeft. De erfgenaam van den vroegeren eigenaar der ladetafel wendt pogingen aan, om de vrouw strafrechtelijk te doen vervolgenwegens toeëigening van gevonden voorwerpen. Nummer één van het paardenstamboek der Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij is Jans. Op 3 April 1872 maakte Jans deel uit van het spandat den eersten rit deed met den eersten omnibus op de eerste lijn van de A. O. M. en sedert heeft het paard op dezelfde lijn geruimen tijd met eere gediend. Gedurende eenige jaren ver richt Jans in de stallen kleine diensten- Zij is zoo half en half gepensionneerd maar 't zou haar stellig onaangenaam zijn niets in ruil te geven voor de goede ver zorging ligging en voedingdie zij geniet. Daarom mag zij een pootjen helpen bij het ophijschen van hooi en stroo en een tramwagen uit de remise te trekken. Vrijdagavond echter kwam Jans nog eens in haar oude doen. De laatste omnibus-rit op de lijn Dam-Flantage nu een tramlijn werd door haar gereden. Zij had het voorrecht de leden der Direktie te brengen van de Plantage naar den Dam en van den Dam naar de Plantage, zooals zij vóór ruim elf jaar ook gedaan had. En na deze korte opflikkering van een schitterend ver leden ging Jans ter rustedankbaar aan de heerendie van hun stal voor haar een hofjen hebben gemaakt, en met een gevoel van leedwezen, dat zij niet den eersten tramwagen mooht trekken langs den zoo welbekenden weg. Aandoenlijk was de aanblik van 't geen Donderdag op het perron te Amers foort plaats vond. De gewezen gemeente-ont vanger te Putten (Gelderland) D. C. H. werd door een rijksveldwachter geboeid vervoerdeen net gekleed meisjenhier moetende overstappen om hare reis naar Putten te vervolgenalwaar zij hare fa milie wilde bezoekenzagnaar men zegt r haar geboeid familielid. Treffend was het toen het meisjendaar zij de geboeide hand niet kon vatten, hem omhelsde. Dit Ierseke (Zuid-Beverland) wordt aan het TV. v. d. 1) gemeld »Werd er voor eenige dagen uit het oosten van ons eiland geklaagd over gebrek aan arbeiderswie geen vreemdeling is in Ierseke kon die klacht maanden te voren voorzien. Wie langs den Scheldekant wan delde en die millioenen', die bergen van gekalkte dakpannen zag liggenvroeg onwillekeurigHoe moeten die alle te water komen Tegenwoordignu de oesters op- te Leeuwarden 20, te Haarlem 19, te Dtreeht 17, te Botterdam 13 cents per inwoner 's jaars; maar te Hamburg en Bremen 85, te Frankfort 75, te Berlijn 72, te Stettin 70, te Leipzig 54, te Brussel 53te Maagdenburg en te Parijs 47te Weenen 42 en te Londen 26 cent. Gij ziet dus, dat Haarlem geene dure stad is men bluscht er goedkoop uwe branden. Zand is een afdoend bluschmiddel bij brand door petroleum-toestellen veroorzaakt. Op t. T. heerseht eene onaangename lucht die door zeilen met carbolzuur onder de vloer wordt bedwongen. De haagsehe correspondent van den Arnhemmer zegt naar aanleiding van 't lawaai over Caecilia tijdens 't concours van Zanglust te Am sterdam „wanneer eene betrekkelijk kleine stad zich als „wereldstad" wil gaan ge dragen, dan loopt ze spoedig gevaar van overstemd en overvleugeld te worden door de slechte elementen van het wereldsteden afloopend internationaal publiek, van het overal bovendrijvende schuim, onvermij delijk product van elke heilaanbrengende gisting." Zeg nu eens, dat de koningin der aarde geene bombastische dienstknech ten heeft! Doperwten en capueijners zijn heerlijk, maar postelein en sla is goedkooper. Mr. Amersfoordt uit de Meer zegtdat het op t. T. een warboel is. Hij heeft dit bij 't beproeven van ploegen ondervonden. Op 17 Juli zijn alle gemeenten van Nederland eene betere toekomst te gemoet gegaan door de verkiezingenTe Londen bestaan niet minder dan 1001 philanthropische instellingen: hoeveel te veel? Dage lijks 4 a 6 eetlepels uien, honig en melassesuiker op water gekookt tegen de verkoudheidWel bekome 't u De heer Aylva van Pallandt zal, naar het Utr. Dagbl. verneemt, de be noeming tot lid der Eerste Kamer niet aannemen. De Prov. Staten van Utrecht zullen in dat geval weder moeten bijeen komen, om. een lid der Eerste Kamer te kiezen. Volgens in den Haag ontvangen berichten, is de toestand van den heer Modderman thans zeer bevredigend. Het feest der Republiek in Frankrijk is over 't algemeen goed afgeloopen. Te Ronbaix echter heeft het tot ongeregeld heden aanleiding gegeven. Zaturdagavond heeft een 300tal personen aldaar, gebruik makende van den toeloop van nieuws gierigen op de Grande Place eene poging gedaan om het Stadhuis te overweldigen. De Kommissaris van politie, die dit trachtte tegen te gaan, werd door stokslagen op het hoofd zoodanig getroffen, dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. Een gen darme is zwaar gekwest. De gendarmerie (Naur het Engelsch van J. Arbuthnot Wilson.) 11) (Slot.) Waarom had ik geene pogingen aangewend, om hem zich uit de voeten te doen makenen voor hem een of ander soort van gemakkelijke betrekking te krijgen, waarin zelfs eeh Chinees zonder moeite werk zaam had kunnen zijn? Maar't baatte niets, of ik nu daarover al berouw gevoelde. Een onoverkomelijke af grond scheidde ons; en 't was zelfs toen nauwlijks mogelijk, het zich voor te stellendat deze beminnelijke jeugdige geleerde, die thuis was in al de wetenschap en filozofie der negentiende eeuw, in levende lijve was overgeleverd aan de genade van een erger dan middeneeuwsche bar- baarschheid en bijgeloof. Het denk beeld maakte me moedeloos, en ik waagde het zelfs niet, den brief aan Marian te laten zien. Gedurende eenige weken kropen de dagen als 't ware met sombere traagheid voorbij, 't. Was me onmo gelijk Chung uit mijne gedachten te stellen, en ik merkte, dat het Effie even onmogelijk was. Wij noemden geen enkele maal zijn naam; maar ik ontdekte, dat Effie uit Muddie's Leesbibliotheek al de boeken, die over China konden handelen, had te paard en twee kompanjieën jagers hebben eene charge gemaakt. Zes personen, die wapens droegenzijn gearresteerd. De pre fect en de prokureur der Republiek bleven in het Stadhuis tot de rust hersteld was. De Fransche Minister van Buitenl. Zaken, Challemel-Lacourheeft in ant woord op een interpellatie medegedeeld, dat men omtrent het gebeurde op Mada gaskar nog slechts van Engelsche zijde is ingelicht. Lord Lyons, de Engelsche gezant te Parijsheeft den lOden 11. aan de Regeering mededeeling gedaan van de arrestatie van twee Engelschen, onder voorwendsel van verstandhouding met den vijand. De laatste dépêches van den Fran schen Admiraal maken daarvan geen mel ding, en de ware toedracht der zaak is nog niet gebleken. Maar indien het noodig blijkt, zal de Regeering niet aarzelende maatregelen te nemen, welke de recht vaardigheid en de belangen des Lands voorschrijven. De verklaring van den Minister werd met toejuiching aangehoord. Prins Bismarck moet zoo ernstig ongesteld zijn, dat hem zelfs de korres- pondentie met zijn kollegas is verboden. De Londensche Standard verneemt uit Hong Kong, dat 3000 Chineesche soldaten uit Canton zijn opgemarcheerd naar de grenzen van Tonking. Op zich zelf is dit niet verontrustenddaar het zeer goed maar een gewone neutraliteits- maatregel kan zijn. De Graaf van Chambord gedraagt zich als een ware pierlala. Nu weder verneemt men, dat hij niet alleen een mis bijwoondemaar ook een wandeling in zijn tuin deed. De prinsen van Orleans het wachten moedezijn maar met den sneltrein huiswaarts gekeerd. Met de Suez-Kanaal-plannen raakt de Engelsche Regeering verlegen. Zij meende de oplossing der kwestie gevon den te hebbennu zij met de Lesseps was overeengekomendat de Suez-Kanaal- Maatschappij een tweede Kanaal door de Landengte zou graven. Daartegen open baart zich echter in Engeland zulk eene krachtige oppozitiedat er van het plan vooreerst wel niet zal komen. Niet waar schijnlijk toch is 't, dat deze Britsche Regeering plannen zal goedkeurendie de strekking hebbeneen tweede Kanaal te bouwen buiten de Suez-Kanaal-Maat- schappij om. Volgens een telegram van Reuter''s Office aan Le Temps, heeft de Czaarden Grootvorst Nikolaas Konstantinowitch in hechtenis doen nemenwegens het wille keurig ingrijpen in zaken die de bevoeg- heid van den goeverneur-generaal der provincie Turkestan raken. In de Spaansche Kamer van Afge vaardigden in het debat over de konsti- laten halenen dat zij met een soort van akelige belangstelling al de hoofd stukken las, die betrekking hadden op de Chineesche wetten en het Chi neesche lijfstraffelijk recht. Arm kind, het onderwerp oefende blijkbaar een alles overheerschende tooverkracht op haar uiten ik vreesdedat de toe stand van opgewondenheid, waarin zij verkeerde, hersenkoorts ten gevol ge zou hebben. Op zekeren morgen 't was in 't begin van de maand April waren we allen omstreeks tien uur in de kleine ontbijtkamer gezetenen Effie had het eerste blad van de Times in handen genomen, terwijl ik de telegrammen in de volgende bladen overzag. Plotseling liet zij een kreet van afgrijzen hooren, wierp met een gebaar van afschuw het blad op den grond, en viel stijf en bleek als een doode, van haar stoel. Als bij ingeving wist ik wat er gebeurd was, en ik nam haar op in mijn armen en droeg haar naar hare kamer. Nadat de dokter gekomen, en Effie een weinig van den eersten schok bekomen was, raapte ik het nieuws blad op van de plaats op den grond waar het lag, en las ik de korte kleine paragraaf, die het nieuws bevatte, dat op ons zulk een ijselijken indruk maakte: »De talrijke personen, die kennis hebben inogen maken met Chung Fo Tsiou, wijlen den adsislent-tolk bij de Chineesche Ambassade te Londen, zullen met leedwezen vernemee, dat dit ongelukkige lid van de Burgerlijke Dienst, als beschuldigd van tooverij heeft terecht gestaan, en te Pekin ter dood gebracht is op de ijselijke Chi neesche wijze, bekend onder den naam van den Harden Dood. Chung Fo Tsiou was wel bekend te Londen en te Parijs, waar hij vele jaren van zijn ambtelijk leven heeft doorgebracht, en waar hij de aandacht trok door zijn gloote voorliefde voor Europee- sche zeden en vormen." Arme ChungZijn levenseinde was al te ijselijk voor een Engelschen lezer, om er zelfs van te hooren. Maar Effie wist er alles vanen het be vreemdde me nietdat het nieuws haar zoo zeer had aangegrepen. Effie was gedurende eenige weken ziek; in den beginne vreesden we haast, dat haar verstand er onder lijden zou. Niet omdat zij meer dan genegenheid voor den armen Chung gevoeld had; maar het gevoel van afgrijzen, dat zich van haar had meester gemaakt, was al te groot, dan dat zij het ge makkelijk van zich schudden kon. Ik zelf kon menigen nacht, nadat ik de ijselijke waarheid vernomen had, den slaap niet vatten. Maar terwijl Effie nog ziek wasbereikte ons een tweede brief, ditmaal in bloed met een staaf- jen schreven op een stuk grof Engelsch papier, zooals gewoonlijk voor tabaks zakken gebruikt wordt. Er stond niet meer op te lezciidan het volgende: jVandaag word ik geëxekuteerd. Houd het verborgen voor Miss Effie. Ik kan 'l me zeiven niet vergeven, dat ik tot haar gesproken heb. Zult gij 't mij vergeven? 'tWas de zwak heid van een oogenblik: maar ook Chineezen hebben harten. Ik kon niet sterven, zonder haar te hebben mede gedeeld was er in mijne ziel omging. Chung." Ik liet later Effie hetsluksken papier zien 't was zonder een enkelen regel tot opheldering van Shangae gekomen en zij heeft het sedert altijd op gesloten gehouden in haar kleinen schrijflezenaar, als eene gewijde ge dachtenis. Ik twijfel er niet aan, of Effie zal dezer dagen gaan trouwen; maar zoolang zij leeft, zal haar de indruk bijblijven van'tgeen zij om den armen Chung geleden heeft, 't Spreekt van zelf, dat een Engelsch meisjen niet de vrouw kon worden van een Chinees; maar nu Chung dood is, kan Effie niet nalatende standvastigheidden moed, en de edele hoedanigheden van haar Chineeschen minnaar te bewon deren. 't Is een ijselijke stand van zaken, die somtijds de negentiende eeuw en eene voor Europa geheel verouderde barbaarschheid zoo nauw en op zoo vreeselijke wijze met elkan der in aanraking brengt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2