N ieu wsberichten. De verloren geraakte Brief, van Brahms beviel mij minder goed. Maar het correcte spel is bewonderenswaardig, de eenheid en gelijkheid van toon even eens zoodat men werkelijk met genoegen deze kapel hoort. Dit clubje Hongaren toont energie en volharding te bezitten, want die is waarlijk noodigzoowel voor den directeur om aan ongeoefenden hunne verschillende partijen in te studeeren, als voor de leden van genoemde kapel om die partyen in studie te nemen. Behalve de goede eigenschappen die de heer Barcza als directeur bezit, liet hij zich ook als een zeer goed violist kennen, vooral zijne fiageolettonen zijn voortreffelijk. Men werd dus niet teleurgesteld in zijne goede verwachtingen over dit orkestin tegendeel men werd ruimschoots bevredigd door beide uitvoeringen, die men met be langstelling en ongeduld tegemoet had gezien. Z. M. de Koning heeft aan den Ita- liaanschen gezant f 500 doen toekomen ten behoeve van de noodlijdenden door de ramp van Isohia. Daar de heer Mr. J. C. G. De Bruyn de benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft aangenomenheeft hij opgehouden lid der Tweede Kamer te zijn. De Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaalddat de dien tengevolge noodzakelijk geworden verkie zing in het hoofdkiesdistrikt 's Hertogen bosch zal plaats hebben Dinsdag 11 Sep tember e. k. De Belgiesche Kamer heeft met 62 tegen 41 stemmen het kieswet-ontwerp voor provinciale en gemeentelijke verkiezingen aangenomen, echter niet dan nadat er eenige wijzingen in zijn gebracht, die door de Re geering bestreden werden. Het voorstel der centrale sektie om het kiesrecht te geven niet alleen aan de ambtenarendie 1800 francsmaar ook aan hendie 15001800 francs inkomen hebbenis aangenomen. De alineadie de gedekoreerden tot kiezers verklaardeis verworpen. Tegen het advies van den Minister Frère is aangenomen het amendement van den heer Jacobsdat op de kiezerslijsten vermeld zal worden, op welken grond de kiezer zijne bevoegdheid heeft. In art. 2 van het ontwerp was door de Regeering voorgestelddat de „capaciteit" die aanspraak op het kiesrecht geeftbe wezen zou worden door een attest van school bezoek gedurende 6 jaar en door een exa men dat zich zou uitstrekken over 8 vakken van het lager onderwijs. Een voorstel van den heer Jansen om dien eisch voor het examen in te krimpenen alleen lezen schrijven en kennis van de vier grondrege- len der rekenkunde te vorderen werd ver worpen met slechts 1 stem meerderheid. Maar verworpen werd ookmet 68 tegen 62 stemmende in het ontwerp gestelde voorwaarde, dat de school zes jaar moest bezocht zijnin weerwil van de verklaring der Ministersdat hiermeê ook het beginsel van den leerplicht verworpen werd. Het examen zal nu door iedereenzonder verdere voorwaarden, kunnen afgelegd worden. Wanneer nu het aldus door de Kamer aan genomen ontwerp wet wordt, dan zal in België de eerste schrede zijn gezet op een wegdien ook velen hier te lande wenschen bewandeld te zien. Aan den censusde per se onrechtvaardige voorwaarde tot kiesbe voegdheid, zal de doodsteek zijn toege bracht. De tijd zal nu nog moeten leerenin hoeverre de examen-theorie bruikbaar is en of gebeuren zal wat velen vreezendat nl. het aantal groot zal zijn van hendie liever afstand zullen doen van hun kies recht dan zich aan het kiezers-examen te onderwerpen. De uitslag van de verkiezing van generale raden in Frankrijk is zeer bevre digend voor de republikeinen. In 80 van de 90 dier kollegeshebben zij thans de meerderheid. Tot het bombardement van Hué moet besloten zijn. De Fransche troepen zouden den 16<len de mondingen der Hné-rivier bezetten. Indien de berichten aangaande den Graaf van Chambord waar zijn, dan zal hij waarschijnlijkals deze regels den lezer onder de oogen komen, overleden zijn. De familie moet ont boden zijn. De Voorzitter van de jury, die uit spraak deed in het proces tegen de moorde naars van het Phoenix-park te Dublinde heer Fieldop wiens leven reeds vroeger een aanslag gedaan werdkon het in Ier land niet meer uithoudenen zal het land verlaten. Zijn eigendommen kan hij echter niet te gelde makendaar niemand een bod doet, maar waarschijnlijk zal de Regeering wel zorgendat een mandie kloek zijn plicht deedalthans voor deze schade wordt bewaard. Het Britsche Lagerhuis heeft een wetsontwerp aangenomen tot vermih- dering der Staatsschuldinhoudendedat in de eerstvolgende twintig jaar de schuld met 173 miljoen pond sterling moet worden (Naar het Engelsch van Mrs. J. H. Riddel.) 9) „Zoudt ge niet beter doen met terstond naar huis terug te keeren zeide hij op minzamen toon„en mij aan uw adres daar te laten schrijven Evenals vele andere jongelieden was het meisjenin zekeren zin stijfhoofdig. „Neen," antwoordde zij,,'t zij het gunstig afloope of niet, ik heb vast besloten te Londen de uitspraak af te wachten, of ik in staat zal zijn aldus iets te verdienen. Loopt het gunstig voor me af, dan zal ik God er dankbaar voor zijnis de afloop ongunstig, dan zal ik gelooven, dat het alzoo Zijn wil is." Dat waren nadrukkelijke woorden, welke Mr. Kilham later onwillekeurig nog weder voor den geest kwamen. 't Was na deze woorden na een daarop gevolgd oogenblik zwijgens dat zij den volzin uitsprak, waarmede dit verhaal aanvangt. Nog vaak komtte midden van veel herinneringen, den redakteur, die thans een man iswien het meer dan meêgeloopen is, de uitdrukking voor den geest, welke Bessie Dunlow'S gelaat vertoonde, toen zij voor de laatste maal op zijn bureel tegenover hem stond. Nog ziet hij dan de ernstige oogen, hoort hij de zachte, smeekende stem, voelt hij den druk der kleine teedere hand, en aanschouwt hij de slanke gestalte van het met zooveel genie begaafde meisjenzooals zij daar de deur uitging en de donkere trap afliep, naar de straat toe. „Ik wenschte wel, dat Hammond terug waresprak Mr. Kilham eenige J dagen later bij zich zeiven. „De tijd gaat zijn gang, en ik zou niet gaarne het verhaal plaatsen zonder zijne toestemming." Want Mr. Kilham had als redakteur lang zooveel niet te zeggen, als de meeste menschen meenden. Hij bejegende de wenken van zijn patroon niet met minachting, en raad gevenwanneer Mr. Hammond het geld verschaftedat was alles wat men van hem mocht verlangen. Hij toonde wellicht was het onverdiend een zekeren eerbied voor Mr. Hammond's oordeel. Hij was zachtmoedig van aarden zelfs de schijn van eene vijandelijke houding tegenover zijn patroon zou in strijd met zijne geaardheid geweest zijn. Hij stond nooit op zijn stuk en was er nooit op uit zijne rechten te laten gelden. Als hij een enkele maal zich miskend voeldeen de neiging bij zich voelde opkomen om zich te beroepen op het akkoorddat zijn patroon met hem had aangegaan, dan rees voor zijn geest hel beeld van kooplui, die goede zaken wilden doen, of van dochters, die van hun vaders geld vroegen voor haar toilet, zonder dat er aan voldaan kon worden. Als een „arm schepsel" zijne geleerdheid niet medegerekend beschouwde Mr. Hammond hemmaar in weerwil van dit oordeel was hij in al zijne levensgewoonten, in elk instinkt zijner natuur een gentleman en met eene ridderlijkheiddie een integreerend deel van zijn karakter wasverlangde hij Bessie Dunlow te helpen, die indedaad eene zoo bekla genswaardige heldin wasals er ooit eene op de bladzijden eens romans is beschreven geworden. Verscheiden dagen verliepen, en nog kwam Mr. Hammond niet terug, 't Was verminderdzonder belastingverhooging en zonder konverzie. Van het Engelsche bezettingsleger in Egypte zijn tot op de laatste opgave aan de cholera overleden 123 man en 3 officieren. De Spaansche Regeering heeft aan de Fransche verzocht, het verder verblijf in Frankrijk te ontzeggen aan Ruiz Zo- rilladie als de aanlegger van den jongsten opstand wordt beschouwd. De Minister van Oorlog Martinez Campos, zal tengevolge van het gebeurde zijne portefeuille wel moe ten nederleggen. Men zegtdat de Koning Serrano wil belasten met de samenstelling van een nieuw kabinet. De Duitsche Regeering heeft aan een Bremer handelshuis verlof gegevenop zijne bezittingen in Zuid-Afrika de Duitsche vlag te hijschenmen beschouwt dit als een teekendat de Regeering door de ver werping door den Rijksdag van haar Wets ontwerp betreffende de Samoa-eilanden niet voor goed alle koloniale plannen wenscht te laten varen. Cetewayo, die niet, gelijk gemeld was, gesneuveld, maar gewond isbegint van zijne wonden te genezen. Donderdag heeft nabij Mechelen een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad. Des nachts te 2 uur is de sneltrein, die 's avonds van Parijs naar Amsterdam ver trekt, ter hoogte van Weerde, tusschen Brussel en Mechelenmet volle snelheid tegen een goederentrein geloopen waardoor een geweldige schok ontstond. De wagens werden vernield en verbrijzelden men kan zich niet genoeg verwonderen over het feit dat geen van de 22 reizigersdie op den trein waren en die langzamerhand uit de verwarde massa te voorschijn kwamen, gedood of ernstig verwond zijn; slechts enkele hadden eenige lichte schrammen, behalve natuurlijk den schrik, die voor allen wel even hevig geweest zal zijn. Min der gelukkig was het dienstdoende spoor weg-personeel de machinist was onmidde- lijk dood, de stoker verloor zijn beide beenenen ook de treinwachter is ernstig gewond. Wat de aanleiding tot het ongeval betreftbeweert men dat de werkmandie het sinjaal moest geven, van vermoeienis was ingeslapen. De machinist van den goe derentrein maakte hem wakker, en het schijnt, dat de werkman hem ongelukkig heeft misverstaan en verkeerd sinjaal gaf. De machinist van den sneltrein was alzoo in de meeningdat de baan vrij was en stootte dien tengevolge met volle kracht tegen den goederentrein. Met betrekking tot den te Berlijn zooveel besproken zelfmoord van Prof. Von Puttlitzverklaart thans zijn broederdatr zooals uit de nagelaten papieren des over ledenen blijkt, deze werkelijk het slacht offer van een Amerikaansch duel is geweest,, 't welk hij met een referendaris der Israëli- tiesche geloofsbelijdenis over de Joden kwestie heeft gehad. Deze mededeeling ia te meer verrassend daar wijlen Prof. Von Puttlitz voor een philosemiet gehouden werd. Donderdagnacht is te Rotterdam een treurige misdaad gepleegd. Een paar jonjg gehuwde lieden schenen elkander niet goed te kunnen verstaan, waarvan het gevolg wasdat de jonge vrouw herhaaldelijk naar het ouderlijk huisin de Wildezee- steeg, liep. Donderdagavond nu had er weder een huiselijke twist plaats, en de vrouw verliet weder de echtelijke woning. Hierover in woede ontstokenbegaf de man zich naar de woning zijner schoonouders in de onderstelling haar daar te vinden. Zijn schoonvader, een bejaard man, kwam hem te gemoet, waarop de jeudige echt genoot zich op hem wierp en hem met een ijzeren deksel van een put een slag op het hoofd toebracht. De oude man viel en kwam met zijn been in den put terecht waardoor dit brak. Onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd, moet de ongelukkige Vrijdagnacht aldaar aan zijne wonden overleden zijn. Twee kleine meisjensvan 6 en 8- jaar, zijn thans, naar een Amerikaansch. blad verhaaltalleen op reis van Colorado- naar Duitschland. Zij dragen om den hals- een etiket met haar naamvroegere woon plaats en de plaats harer bestemmingen hebben voorts aanbevelingen bij zich aan de kondukteurs der verschillende spoor wegen, den kapitein van de Hamburger stoomboot enz. De kinderen gedragen zich zeer verstandig en flink. Zij hebben tot dusver in Colorada gewoond. Hare moeder is onlangs gestorvenen de vader zag zich genoodzaakt hen naar hare grootouders te Hamburg te zenden om daar opgevoed te worden. De meisjens hebben het noodige- geld voor de reis bij zich. Bij den koffiehuishouder Schaeffer,. op de Handelskade te Amsterdam is Vrij dagnacht ruim ƒ1500 gestolen uit eene sekretaire, die opengebroken was. De vrouw en de dochter des huizes waren te 3 uur ter ruste gegaanen toen de kastelein te 5 uur opstondvond hij de kast openge broken een zak met ruim f 600een kist- nu de laatste avond vóór den datum dien Bessie had vastgesteld voor haar vertrek uit Londenen Mr. Kilham wist nog evenmin als te voren te zeggenhoe zijn patroon over de zaak denken zou. „Ik wil het wagen," besloot hij. „Het verhaal zal geplaatst worden, 'tls eene goede novelle, en haar te plaatsen het meisjen heeft het zelve gezegd 't zou voor haar eene zaak van groot belang zijn. Wat zou ik gaarne haar gezichtjen zien bij1 de ontvangst van mijn brief, waarin haar kennis wordt gegeven van deplaatsing!" Maar Bessie ontving dien brief nooit. Hij raakte op den post verloren. Waar hij beland is, wie kan het zeggen Miljoenen bij miljoenen brieven wor den verzonden en aan hun adres be zorgd, maar een enkele maal gebeurt hel, dat er een verloren raakt, 't zij doordat men hem onderweg heeft opengemaaktin de hoop van iets van waarde er in te vinden't zij doordat een dronken brievenbesteller hem heeft laten vallen't zij doordat een vroegrijpe deugniet van een jongen zich er van meester gemaakt heeft, om het postzegeltjen in bezit te krijgen, 't zij doordal hij tusschen de bladen van een tijdschrift of van eene krant geraakt is, 't zij doordat eene onop lettende dienstmaagd hem verloren heeft zoodat hij in allen gevalle niet terecht komt. Soms is zoo'n wegge raakte brief van aanbelang, soms niet. En de brief, waarin aan Bessie Dunlow werd medegedeeld, dat haar hoop verwezentlijkt zou worden, kwam haar nooit in handen, en zij wachtte, wachtte op de komst van dien brief, totdat zij alle hoop opgaf. Zij bleef tot de laatste minuut in Londen. Zij bleef er twee dagen langer nog dan zij zich voorgenomen had. Zoo veel mogelijk bezuinigend, bijna honger lijdend wist zij die twee dagen door te komen en haar vertrek van Donderdag tot Zaturdag uit te stellen, en toen ver trok zij met den laatsten nachttrein zoodat zij nog des Zondagsmorgens- op haar post kon zijn. Zij had geen geld genoeg ora voor een cabof ook maar voor een omnibus te betalen. In haar schraaL voorzien beursjen was niets dan haar spoorkaartjen en zes en halve stuiver. Zwak van lichaam, verbrijzeld naar den geest, liep zij over de harde slraatsteenen naar het station. Zij had gespeeld en verloren, alles- op dezen worp gewaagden nu was het spel afgeloopen. Toen zij hare manuskripten oprolde en onder in haar valies wegbergde, gevoelde hare ziel zich te krank om tranen te kunnen storten. Dien avond dien Zaturdag- avond toen zij daar langs de straten liepdie nog modderig w aren tenge volge van den pasgevallen regentoen zij daar liep langs de openstaande deuren der jenever-paleizenuit welke een stroom van gaslicht naar buiten stroomdetoen zij daar met neer gebogen hoofdin de droevigste stemming zich een weg baande door hel gedrangzich doof houdende voor de praatjens van omnibus-kondukteurs, en niet lettende op de mannen en vrouwen, die zij op haar weg ontmoette, toen was ergeloof ikin de geheele lengte en breedte van Londen geen droever gestemd hart dan dat van Bessie Dunlow, hoe vol droevig ge stemde harten het groote Babyion ook altijd is. Mr. Kilham wachtte op hare komst maar toen zij niet kwam schreef hij. haar nogmaals. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2