jen met papieren geld en eene portemonnaie met geld verdwenen. Gouden horloges waren niet meegenomen. De diefstal moet tussohen 3 en 5 uur gebeurd zijn. Van inbraak van buiten is niets merkbaar. De politie is er mede in kennis gesteld. De Fransche luchtreiziger Lhoste blijft even hardnekkig als ongelukkig in zijne pogingen om over het kanaal Engeland te bereiken. Nu weer is hij door de stoom boot „Mercurius" te IJmuiden binnenge bracht, na bij een dergelijke poging op de hoogte van Ruy tingen en Westhinder opgenomen te zijn. Een der letterzetters van de Prov. Gron. Cl. heeft dezer dagen bij zijn aan Amsterdam gebracht bezoek een buiten- kansjen gehad. Op den avond dat hij het Paleis voor Volksvlijt bezocht, was er volkskoncert, en kreeg ieder bezoeker gratis een nommer voor de verloting van 3 gouden remontoir-horloges. Een der drie kwam te recht in het vestzakjen van den zetter. In den tuin van het Thalia-theater te Aken is dezer dagen een os aan het spit gebraden. Een paar dagen te voren werd hij met kransen versierdpleehtiglijk door de stad geleid, onbewust van zijn naderend noodlot en met stoïcijnsche kalm te een kaart dragend waarop met groote letters de mededeeling te lezen stond „Zondag word ik gebraden 1" De Aartshertog en Aartshertogin van Oostenrijkdie 's Gravenhage met een be zoek vereerd hebbenhadden zich voorge nomen Den Haag te leeren kennenzooals het zich gedraagt tegenover gewone bur gers. Bijna zonder gevolgzeer eeuvoudig gekleed kwamen zij daarom in Den Haag aan; opzettelijk hadden zij geen logies voor uit bestelden op het stationsplein namen zij een gewoon huurrijtuig, dat hen naar 't hotel Bellevue bracht. De Ober-kellner trok den neus op voor die armzalige equi page. Neenvoor die „sjofele" lui mochten de thans geldswaardige appartementen niet beschikbaar worden gesteld. Hij zeidedat alles bezet wasen de hooge gasten ver trokken. Zij kwamen nu in het Hotel de VEurope terecht. 'tLaat zich begrijpen, dat men in Bellevue niet weinig op den neus keek toen men hoordewie men had laten heen gaan. Zoo ziet men alweerhoe de schijn bedriegt, en hoe te groote begeer lijkheid niet ongestraft blijft. De Aarts hertog en zijne gemalin hadden intusschen hun doel bereiktzij hadden wat menschen- kennis te meer opgedaan in Den Haag. De Hollandsche wachtmeester G. v. H., die zich in Juni jl. te Bonn onvoegzaam ea beleedigend over den Duitschen Keizer had uitgelatenis aldaarmet aanneming van verzachtende omstandigheden tot eene gevangenisstraf van 7 maanden veroordeeld. Een noodlottige droom had onlangs een jonkman te Küniggriitz. Hij droomde dat hij in een spoortrein zatdie dreigde te verongelukkenen sprong uit den wag gon naar hij meendemaar in werkelijk heid uit het openstaande venster zijner slaapkamerop de tweede verdieping. De ongelukkige kreeg door den val een hersen schudding en brak een been. Een predikant te San Francisco had zich er reeds lang over geërgerddat zijne kerk zoo slecht bezocht werd. Op een goeden Zondag deelde hij aan zijn gehoor mede, dat hij den volgenden Zondag zou spreken over een groot schandaaldat in een der eerste families had plaats begrepen. Op den bepaalden dag was de kerk stamvol, en de predikant preekte over de geschiedenis vanAdam en Eva. Op een verleden Zaterdag te Ascot gegeven koncert, ten voordeele van den bouw der kerk te Bagshotzong de hertogin van Connaught (zuster van Prinses Hen drik der Nederlanden) een Engelsche bal lade en een Fransch lieden Prinses Chris- tiaan van Sleeswijk-Holstein (derde doch ter der Koningin) speelde eenige stukken op de piano. Onder de vereenigingendie deelna men aan de onthulling van Conscience's standbeeldkwamen er voor met zeer zon derlinge namen, zooals: „De hervormde Blazers" De Botersehut- ters" „De Biergeuzen" „De edele Ton" „De Boerenschutters"De Gelukzoekers"„De Hopelingen", „De Gentsche Weergalm", „De jonge Moedhebbers"„De Karper vangers", „De Notenkrakers"„De ver duldige Bil" „De vereenigde Snoepers" „De ware Sinjoren", „De Waterzonen", enz. Op de Russiesche middelbare scholen zullen waarschijnlijk de lichaamstraffen weder ingevoerd worden. De Minister van Onderwijs heeft aan alle kolleges van toe zicht de vraag voorgelegdof zij de invoe ring van lichamelijke tuchtigingen, ter beteugeling van de toenemende zedelijke verdorvenheid en de verslapping der stu- dieën gewenscht achtten, en de meerderheid in de eerste plaats de Petersburgsche kura- toren beantwoordden die vraag toestem mend. Te Southaleven buiten Londenis een partikulier krankzinnigen-gesticht in de asoh gelegd.'t Was een inrichting, be stemd voor rijke liedenen Dr Boyd was er direkteur vanen 't gebouwwaarin zij gevestigd waswas een prachtig gebouw met twee hooge torensdat gebonwd was voor Sarahhertogin van Marlboroughde vrouw van den grooten generaal. De keu kenmeid ontdekte in den nacht, dat er brand was ontstaan in de benedenverdie ping; ze waarschuwde den dokter, doch kwam zelve in de vlammen omDr Boyd had nauwlijks tijd om zich te redden maar hij werd het slachtoffer van zijne pogingen om de ongelukkige krankzinnigen te red den. De eikenhouten trappen en paneelen van het ouderwetsche gebouw leidden de vlammen naar alle zijden te gelijk. Zoowel de vrouwelijke en de mannelijke verpleeg den verweerden zich met alle kracht tegen hun redderszoodat vijf door de vlammen gedood en vijf zwaar gewond werden, 't IJselijkste tooneel had plaats, toen men boven op de trans van den hoogen Weste lijken toren twee jeugdige dienstboden ge waar werd. De beide meisjens warenom aan de vlammen te ontkomensteeds hooger en hooger geklommenen nu zag men ze in hare witte nachtkleederen boven de zee van vuur en rook staan op den toren ter wijl de vlammen telkens hooger naar haar opkronkelden. Meer dan vijftig voet waren ze boven het daken er waren geen brand ladders of brandweermannen aanwezig. Men hoorde de meisjens om hulp gillen en de woorden waren te verstaanniette genstaande het loeien der vlammen. Toen het dak door zijn rooden gloed aantoonde dat enkel onmiddelijke hulp baten kon, werd de opgewondenheid groot der menig te die uit de donkere lanen de meisjens in haar wit gewaad, in elkanders armen geklemdtegen den rooden hemel en donke re rookwolken zag uitkomen. Tal van man nen liep, angstig om touwen en ladders roependeheen en wederterwijl de vrou wen weenden en snikten. Ten laatste kwa men twee mannen aangerend, die zeiden liever te willen sterven dan dit langer aan te zien. De twee vrijwilligers Webber en Doughton namen een ladder en klommen op het brandende laagste dak. Ze heeschen met reusachtige inspanning de ladder achter zich opbeklommen een hooger deel van het dak en zetten de ladder toen in de goot recht op en neêr tegen den toren. De toe schouwers hielden vol angst den adem in. Men hoorde enkel het kraken en spatten van het hout en het loeien der vlammen. Nu waren Webber en Doughton te zien tusschen de rook doordan werden zij door roodzwarte rookwolken aan alle oogen ont trokken. Een gillend hoerah vermeldde, dat men voor een oogenblik een paar donke re armen gezien had om een der witte gestal ten. Kort daarop zag men een gestalte dalen met een meisjen op den linkerarm. Doch het arme kind werd duizelig of was door rook bedwelmdhield zich niet aan haar redder vast en viel met een slag en de armen omhoog geheven op het dak. Men hoorde haar uitroepen„ik sterf!" Met ladders stormden vele mannen het dak op doch het was te laat, en de redder zelf ontkwam slechts even voor dat het dak in stortte. De andere redder en het meisjen dat hij droeg kwamen veilig op den grond. Een verschrikkelijk ongeluk had Dinsdagmiddag te Groesbeek plaats. Ter wijl de bewoners afwezig waren, geraakte het huis van H. A. door een onbekende oorzaak in brand. De manvader van 8 kinderen, die op eenigen afstand van het huis op het land werkzaam waskwam toegesneld en verschafte zich door het in slaan der achterdeur toegang tot den stal waarin zich 2 koeien1 kalf en 5 varkens bevonden. Eenige oogenblikken daarna kwam hij op handen en voeten er uit gekropen, met het kalf voor zich uit, doch zelf geheel brandendein zijn angst liep hij het land opdoor een dichte door nenheg heen en zoo sneldat zijdie hem met natte doeken en water te hulp snel den hem slechts met moeite konden ach terhalen. Alles was van 't lichaam ge brand; alleen de boordtjens aan hals en mouwen van de onderkleedereh waren nog overgebleven. Zijn voeten en het onderste gedeelte der beenen waren geheel verbrand en ook was de huid bijna over 't geheele lichaam verschroeid of verbrand, 't Was een ijselijk tooneeldat ontvelde lichaam in de armen zijner wanhopige vrouw te zien liggen, omringd door de schreiende kinderen, en roerend was het daarbij te hooren, dat de zorgvolle echtgenoot en vader nog eigen pijn en leed vergat, en men hem slechts hoorde jammeren over het lotdat hun wachttedie Hij weldra zou gaan verlaten. Alleen het huis was voor eene kleine som verzekerdveein boedel en reeds binnengebrachte oogst daar entegen nietzoodat het oppassend gezin dat zich door buitengewone vlijt en ar beid zich eenigzins had er op gewerktnn tot armoede moet vervallen, indien geen welverdiende hulp verleend wordt. De man is den volgenden morgen aan de bekomen brandwonden overleden. Een ontzettend ongeluk had Woens dag te Ylissingen plaats. Een jong paar des morgens in de Katholieke kerk in on dertrouw opgenomen't geen Donderdag voor den ambtenaar van den burgerlijken stand zou geschieden, ging een zeil toch tj en op het Kanaal (door Walcheren) maken toen kort na hun afvaartop de hoogte der zoetwater-machine, tengevolge van een ruk wind de zeilboot omsloeg en onmiddelijk zonkmet het ongelukkig gevolgdat de bruid in de diepte verdweennadat haar bruidegomzeeman bij het Belgiesehe loods wezen die een goed zwemmer was, te ver geefs alle pogingen tot hare redding had gedaanhij kon eindelijk zelf niet dan met moeite gered wordenen werd in bewuste- loozen toestand per rijtuig naar de stad vervoerd. Het eervol ontslagdat dezer dagen aan den griffier van het Haagsche kanton gerecht werd verleend schijnt in verband te staan met onregelmatigheden, die aan de griffie zijn ontdekt, waarvan het gevolg was, dat de justiciabelen meer betaalden dan volgens de wet van hen mocht ge vorderd worden. Zoodra er dienaangaande een onderzoek was ingesteldis het rezul- taat van dat onderzoek geweestdat de Minister dezen ambtenaar niet langer in zijne betrekking kon handhaven. Dinsdagnacht hebben drie werklieden te Heerenveen in opgewonden toestand nog eens een ouderwetsche snij partij gehouden. De een mist bijna een oor, een ander be kwam een geduchte snede aan den hals. De wonden blijken niet doodelijk te zijn. Een merkwaardige ram, die zich geheel als een hond gedraagtis in 't bezit van een landeigenaar te Matatielein Zuid- Afrika. Hij ginjjals een zeer jong lammetjen van de kudde af en werd aan een hond gegeven om te zoogen. Zijne stiefmoeder kweet zich met liefde van hare taaken thans openbaren zich de gevolgen van de opvoeding welke zij aan haar pleegkind gegeven heeft. De ram wil nergens anders slapen dan in het huis zijns meesters en ligt soms als een wachthond voor de deur. Zoodra hij de etensbel hoort luidengaat hij naar de eetkamerwacht daar tot zijn meester heeft plaats genomenspringt ach ter op zijn stoelen beduidt hem door allerlei liefkozingendat ook hij wat verlangt. Gras of rundvleesch wil hij niet etenmaar wel schapenvleeschzeep en kaarsenook drinkt hij met smaak koffie en theemaar vooral bier; hij haalt dan de kan met zijn voorpooten naar zich toe en drinkt het vocht gretig op. „Schaap" zoo heeft men hem genoemd is eene flinke rammet een mooie vacht en heldere oogen. Hij loopt dagelijks rond met de honden, als ware hij een hunneren wordt door hen als een kameraad behandeld. De fotograaf Haensel, te Reichen- bergisna vele mislukte proevenonlangs er in geslaagdverscheiden bliksemstralen te fotografeeren. De afbeeldingen vertoonen lange elektriesche vonken in de lucht. Bij een der bliksemstralen werd een gedeelte van het landschap mede gefotografeerden Haensel kon daaruit de plaats, waar de bliksem ingeslagen wasvrij nauwkeurig berekenen. Ongetwijfeld zullen stelselma tige stndieën van dien aard vele merk waardige uitkomsten betreffende het ver loop en de ontwikkeling van onweders kunnen opleveren. De bekende Egyptoloog Brugsch is overtuigddat de oorsprong van de cholera in Egypte in de eerste plaats moet ge zocht worden in het feit, dat het drink water door duizenden van krengen verpest is geworden. Daarbij komt de hoogst ge brekkige gezondheidsregeling in Egypte. Zoo heeft er na den jongsten oorlog in 't geheel geen ontsmetting plaats gehad. Pasteur heeft aan de leden der Fransche kommissie, die naar Egypte is gezonden om een onderzoek in te stellen naar de choleraaangeradenvooral daar nooit water te drinken dan gekookt. Een paar dagen geleden werd een heer uit Deventer, die met zijne familie de Amsterdamsche Diergaarde bezochten wat dicht bij de kooi der apen kwam, door een aap zijn gouden horloge en ketting uit den vestzak gerukt, waarmee de vlugge dief in den boom-klom en het horloge voor het oog van den eigenaar en van de ver baasde toeschouwers vernielde. Een andere aap greep intusschen den gouden ketting dien hij eveneens in stukken brak. Een der oppassers, dien men intusschen geroepen hadhaalde met veel moeite het overschot van horloge en ketting uit de kooi. Voor weinige dagen werd een wed dingschap aangegaau tusschen twee hee- rende een stelde den ander voor om van den sigarenwinkel van Hajenius te Amster dam naar het monument op den Dam te gaanzonder over de rails der tram te gaan. De weddingschap werd niet gewonnendoch had zoo schrijft iemand in het Handels- Had wel gewonnen kunnen worden. „Indien men gaat DamSpuistraat en de lijn Dam-Amsteldijk volgt tot het einde, om die rails heen loopt, terug langs de Stadhouderskade, P. C. Hooftstraat, het geheele Vondelspark doorverder de tram OvertoomLeidscheplein aan de rechter hand houdt." Na deze wandeling van onge veer 3% uur komt men aan het monument. Een heer uit den vreemde bezocht de Tentoonstelling te Amsterdam. Daar het hem in de galerijen te warm was, hing hij zijn hoed aan de parapluie die hij over den schouder droeg. Vreemd keek hij op toen hij eenige oogenblikken later merkte dat zijn hoofddeksel verdwenen was. Dinsdagmiddag werd even voorbij het station Baarnbij de Obeliskeen passagier in den van Amsterdam komenden trein aan het hoofd verwond door een stuk glasdat uit het raam was gesprongen zoodat de andere passagiers het bloed langs zijn aangezicht zagen loopen. Men ont waarde vier jongensdie hoogst waarschijn lijk met een kamerbuks in deze richting hadden geschoten. Het projektiel schijnt te zijn afgestuit op het dikke spiegelglas en is niet in den waggon gevonden. Met huivering moet men denken aan het geval, dat het raam open was geweest. Te Amers foort is dadelijk aangifte gedaan bij de politie tot onderzoek. Eene 16-jarige dame heeft dezer dagen den top van den Mont-Blanc beklommen. Zij is, naar men zegt, de jongste dame, die ooit dit stuk heeft bestaan. Zij blijkt niet alleen in het bergen beklimmen zoo vlug te zijnmaar is ook reeds op haar jeug digen leeftijd in het huwelijksbootjen ge sprongen. Tegen den frater P. H. v. M.onder wijzer aan de Roomsch-Katholieke bizon- dere school te Helmondis proces-verbaal opgemaaktals beschuldigd van onzedelijke handelingen met jongens der schoolwaarin hij onderwijs gaf. ZEVEN-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 22 Aug. 1883 des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MULLER, Kapelmeester PROGUAMI1A. 1. En Condroz. Pas redoubleSteenelrugge. 2. Ouverture No. 1KalHwoda. 3. Am schonen Rhein Gedeuk icli dein. WalzerStrams. 4. Andante uit de le symphonie vau L. v. Beethoven arr. M. II. Muller 5 FantaiaieUne Promenade Cham- pêtrearr. M. II. Mullervan Brée. 0. Ouverture Die Zauber-Flöte..Mozart. 7. FautaisieChampêtreBaudonk. 8. Fantaiaie: La JuiveHalvij. Buiten-Societeit „Trouw moet Blijken"- CONCERT op Zaterdag 25 Augustus 1883, des avonds te 7 ure, van de Amsterdamsche Orkest-Vereeniging. Directeur ff. STUMPFF Kapelmeester J. F. WEDEMEIJER. PROGRAMMA. 1. Oamau Pacha, marscli militaire, Steenelrugge. 2. Ouverture„Euryantlie"C.M.v. Weber. 3. SimfonieNo. 4 (arr. Wedemeijer).Niels W. Gade. a. Audantino, Allegro Vivace Grazioso. 5. Audante con moto. c. Allegro ma non troppo. d. Allegro Vivace molto. 4. Fantaiaie de l'opéra „Don -luan"./''. Dunkier. 5. Ouverture„Zampa"Herold. 6. Fantaiaie Caprice de Henri Vieaxtemps. Bekker. 7. Les Fauvettes, polka de concertBousquet. tj. Le reveil du lion, caprice héroique.rfe Kontskg.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3