Nieuwsberichten. Van alles wat. De verloren geraakte Brief, tegen haar zin heeft gekust: goed zoo! Jannetje's zaak komt met October ook weêr voor. Maarvan zeker schandaal te Utrechtgepleegd door eenige studenten en dat nog al in nauw verband werd gebracht met den dood van eene juffrouw, en in allen gevalle, al was de juffrouw nog springlevend, schandaliger dan schandalig was, hoort men niets meer: wat zou daarvan toch wel de reden zijn? Maar men verneemt, heeft de Kom missie voor de Grondwetsherziening hare werkzaamheden voor een bepaalden tijd ge schorst ten einde aan de leden eenige ver- poozing te schenken. Zondag 11. hebben in Frankrijk de herstemmingen voor de Algemeene Raden plaats gehadbij welke de Republikeinen eene winst van 9 zetels hebben behaald. diging van het Pausdom bevat. In de laatste eeuwen hebben de vijanden der kerk ijverig gewerkt aan het vervalschen dier geschie denis, om er wapenen tegen het Pausdom, in te vinden. Ook in de openbare scholen van onzen tijdwordt dat stelsel voortgezet het is daar de leus het Pausdom als nood lottig voor Italië af te schilderen. De brief des Pausen wil deze stelling weêrleggen. Hij stelt de weldaden van het Pansdom voor Italië in het licht, en beveelt den kardinalen aan de historiesche studieën te bevorderen en te dien einde de bibliotheek en de archieven van het Yatikaan open te stellen voor iederdie er de bronnen wil komen bestudeeren en onuitgegeven frag menten overschrijven. Uit Alexandrie bericht men, dat driehonderd man Egyptiesche gendarme rie naar Sauakim gezonden zijn om de orde te herstellen onder de JBedoeienen die in opstand zijn en zich bij den valschen profeet hebben aangesloten. Wij behoeven slechts te denken aan de j uitvoering van het vioolconcert van Men delssohn, de Rapsodie van Liszt; Guil- laume Tell van Rossini en Wagner's Tannhauzer en wij denken ons terug in den tijd dat Dunkier den staf zwaaide en zijne manschappen bezield. De heer Völlmar scheen gisteren avond dezelfde toovermacht te bezitten als Dunkier. De instrumenten klonken fraaide voordracht was warm en het ontbrak evenmin aan eenheid. Maar ongestoord genieten schijnt hier onbestaanbaar te wezendat moesten wij gisteren avond helaas ook weer ondervin- j den. Was het genot groot, de grieven, die ons ontstemden waren bijna even talrijk. Zoo was het klokkenspel gisteren avond zeer hinderlijk. De schoonste passages wer den grootendeels ongenietbaaromdat de klok doorgaans juist onder de p. p. speelde. Zou het speelwerk voor deze enkele uren niet stil gezet mogen worden Wan neer het Societeits-bestuur dit aanvroeg, zou dit verzoek dunkt mij niet geweigerd wordenimmers de damiaatjes worden bij zulke gelegenheden evenmin geluid. De andere grieven waarover wij zoo dikwijls pruttelen, kunnen ook zoo ge makkelijk uit den weg geruimd worden, dat ik niet twijfel of het bestuur zal voortaan die kleine onaangenaamheden trachten te voorkomen. Wanneer wij met onze dames komen en wij hebben ons eene plaats gekozen, beijveren wij ons haar een goede stoel te bezorgenhetgeen dik wijls vrij wat moeite kost, want vele stoelen zijn zoo los en wrakdat de angst van er door te vallen in ons oprijst. Is er dan een goede of niet al te gevaarlijke stoel gevonden dan volgt de zorg voor een bankje, maar och hemel, dat zijn vruch- telooze pogingen, tenzij men ter wille van een bankje een uurtje vroeger komt. Het aantal dezer kostbare stukjes hout schijnt zoo gering te zijn, dat de voor raad reeds lang is uitgeput voor de helft der dames aanwezig is. Komt men echter niet te laat, (een half uurtje voor den aanvang b. v.) dan heeft men nog kans om voor een fooi een stoof te bemachtigen. Zie, zoo iets moest toch in eene sociëteit niet voorkomen. Wanneer men dames verwacht, (en men rekent wel degelijk op hare tegenwoordigheidzie slechts het entrée dat men voor haar stelt, zoo dik wijls er iets goeds te hooren is) moet men haar ook behoorlijk weten te ontvangen. De bediening laat ook veel te wenschen over „Ik zal u dadelijk helpen," krijgt men ten antwoord als men een knecht roept. Maar wil men iets gebruiken en liefst niet wachten tot het concert is afgeloopenvoor men het verlangde krijgt, dan moet doorgaans zelf naar het buffet gaan om het te halen. Mocht het bestuur trachten zooveel mogelijk dergelijke klachten te voorkomen, wat voor hen slechts kleinigheden zijn het zou voor de leden een groot genoegen gevenals hieraan een einde was gemaakt. De commissie voor de grondwetsherzie ning heeft voor een bepaalden tijd hare werkzaamheden geschorst, teneinde?... aan de leden eenige verpoozing te schen ken. Die leden zijn dus toch ook menschen al werken zij met eenen voor eene commissie bovenmenschelij ken spoed. Maar wij arme journalistenal zijn wij niet minder men schen dan zijmoeten voortaltoos voort Omnibus mag niet schrijven: „van alles niets, want 't is veel te warm." Dan krijgt hij het te kwaad met Paen zijn schoorsteen moet rookenEen schoor steen de gedachte alleen doet een raensch huiveren op dezen snikheeten Augustus middag. Wilt ge Italië bezoeken, ga naar 't stationDaar zijn rondreisbilletten verkrijgbaar gesteld en gij hebt de keus tusschen verschillende routes. De Arnhemmer zegt van 't raadslid te Breda dat door faillissement zijn mandaat heeft verlorenmaar nu gerehabiliteerd het weêr wil opnemen, dat hij veel op een mijnheer lijkt, die zijn parapluie heeft verloren, maar haar terugvindt en haar doodeenvoudig weêr opsteekt. De burgemeester van Amsterdam toont dezen zomer, hoeveel feesten een mensch kan bijwdnen en nog gezond blijven. Of hij er langer door zal leven, is de vraag, maar, indien de gezondheidsleer recht heeftdat in- en uitspanning wèl geëven- redigd moeten zijndan heeft zoo'n burge meester van de hoofdstad, die enorm werkt, ook enorm veel uitspanning noodig. En hoe weinig dan de burgervader van 't ge- meentetjewaar kort geleên in eene heele maand niets met den burgerlijken stand te doen was Zooveel flesschen champagne als Mr. Tienhoven mag verorberen, zoo veel glaasjes bier zijn voor dezen genoeg. Zou de Heer X er zich aan houden? Kieze hij slechts niet slokjes jenever in stede van glaasjes bier, want jenever is onge- en champagne is gezond. Z. M. heeft een Gelderschen jongen, die hem niet kende en Mijnheer noemde, voor wat lokvischjes een rijksdaalder gegeven, 's Jongens kameraad bood met even goed gevolg een zoodje aan. Hoeveel heeft Z. M. voor de vischjes en hoeveel voor 't genot gegeven als een onbekende onder de men schen te verkeeren H. M. heeft een bezoek aan de Heldringgestichten gebracht en ze zeker niet alleen met belangstelling be zichtigd maar daarvan blijk gegeven door nog meer dan twee rijksdaalders. Als een monument van 'tgeen gemeenten in onze dagen voor schoolbouw overhebben is te Groningen buiten de voormalige boteringe- poort op de plaats der vroegere wallen eene school tweede klasse geopend. Zij bevat 12 vertrekken, waarvan zes beneden en zes boven. Elke verdieping heeft eene speelplaats. Hoofd is de heer H. de Graaf te Strijp daarentegen is de school door den geneeskundigen inspecteur als scha delijk voor de gezondheid afgekeurd. Een zeventigjarig weduwnaardie te Vriezen- veen in ondertrouw met eene frissche gezonde 31jarige jongedochter was opge nomen heeft voorloopiff van het huwelijk afgezien. P. P. en C. J. B. zijn elk tot 3 maanden celstraf door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld wegens diefstal van elk een horloge met kettingtegen D. v. d. P. te Delft is door de policie proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een broek en vrouwenzakzekere v E. gewezen sta tionschef, is te Amsterdam in hechtenis genomenomdat hij met eene valsche lijst liefdegiften voor zich zei ven opzamelde; te Uerdingen is een nederlandsche schip per tot 14 dagen gevangenisstraf veroor- 1 deeld, omdat hij op straat een meisje Te Parijs zijn partikuliere berichten uit Tien-Tsin ontvangendie bewerendat China zich zeer ernstig uitrust tot den oor log met Frankrijk. De Chineesche troepen zijn van achterladers voorzien en beschik ken over een groot aantal Krupp-kanonnen. De Chineesche bevolking zelve zou, vol gens bedoelde berichten zeer oorlogszuch tig gezind en met haat tegen Frankrijk bezield zijn. De geneesheeren van den Graaf van Chambord hebben verklaarddat het einde huns patiënte nabij is. Hij moet vree- selijk lijden. Een gerucht, dat de Graaf zijn aanspraken op den Franschen troon zou hebben overgedragen op den zoon van den Graaf van Parijs bevestigt zich niet. Gelijk men weetbestond het plan dat Koning Alfonso van Spanje een reisje naar Duitschland zou ondernemen. Eerst heette het dat de raadslieden der Kroon zich er bepaald tegen verklaard hadden dat deze reis onder de tegenwoordige om standigheden zou ondernomen worden, 't Schijnt echter, dat de reis toch doorgaan zal, en men brengt dit zelfs thans weêr met wat anders in verband. De houding namentlijk der Fransche radikale bladen tegenover de jongste pronunciamentos moet te Madrid grooten aanstoot gegeven heb ben en dien tengevolge zou Spanje geneigd zijnzich nauwer bij Duitschland en Oos tenrijk aan te sluiten. De omstandigheid, dat te Marseille eene vergadering van Spaansche uitgewekenen is gehouden, waar op eene rezolutie werd aangenomen, die sympathie uitdrukt voor den republikein- schen staatsvorm in Spanje, en zelfs de hoop uitdruktdat de Monarchie omver- gestooten zal wordenzalnaar men ver wacht, te Madrid olie in't vuur werpen. Aangaande de Kabinets-wijziging in Spanje zijn weêr andere berichten ontvangenniet door Serranomaar -door Sagasta zal waarschijnlijk een nieuw kabinet gevormd worden. Het Engelsche Hoogerhuis heeft met 52 tegen 32 stemmen in tweede lezing het Wetsontwerp op de Iersche kiezerslijsten, en met 46 tegen 31 stemmen het oprichten van een ministerie in Schotland verworpen. De Paus heeft tot de Kardinalen Luca, Pitra en Hergenrotherbibliotho- karissen van het Vatikaan, een brief ge richt waarin Z. M. beweertdat de geschie denis, ernstig bestudeerd, de beste verde- 'tWas, met eenige wijziging, een herhaling van de geschiedenis van Evangeline. Voorspoed en sukces waren haar zeer nabij geweestenzonder het te wetenhad zij den zonneschijn achtergelatenen was zij gebogen onder zorg en droefheid den donkeren nacht ingegaan. III. 't Was de gouden zomertijd. De weilanden waren bezaaid met wilde bloemen; waterlelies bloeiden in de overschaduwde ondiepte van langzaam stroomenderivieren; de heuvelhellingen baadden zich in den warmen gloed van den zonneschijnde zee tintelde onder een helderblauwe, bijna geheel onbewolkte lucht. Op verren afstand van Londen was de atmosfeer verkwik kelijk maar in de stad zelve was de hitte drukkendde met water besproeide straten schenen stoom in plaats van koelte op te stuwen en de bewoners van smalle straatjens en kleine vertrekken hijgden tengevolge van de drukkende atmosfeer, die zelfs In het etmaal, dat 21 Aug.'s mor gens 8 uur eindigdekwamen te Kaïro 3 cholera-sterfgevallen voor, in de provin- cieën 193. Vrij dagmorgen is te Wezelonder de brugde ketel gesprongen van de stoom boot „Perseverance"thuis bekoorende te Antwerpen. Van de tien opvarenden zijn slechts eene vrouw en een kind geredook twee ambtenaren der douanen uit Emmerik bevonden zich aan boord en hebben het leven bij het ongeval ingeschoten. De ketel is door een nog onbekende oorzaak gespron gen. De kapitien werd met den stuurstoel in de lucht geslingerd, en, hoewel later geredstierf hij daarop aan de bekomen wonden. Op Bressay, een der Shetlandsche eilandenhadden sedert een jaar of drie een paar zeearenden hun nest in een kloof eener groote zandsteenrotsdie aan den zeekant 400 a 500 voet hoog is. De zee arenden waren vroeger zeer algemeen in die strekenmaar langzamerhand zijn deze dieren door den strijd, dien de bewoners tegen hen voerden, zeldzaam geworden. Deze arenden deden veel schade aan de kudden der bewoners van den omtrek; bijna dagelijks werden er lammeren ver mist, die de vogels voor hun hongerige jongen roofden. Men besloot daarom het nest uit te halen en een moedig jonkman voljbracht die stoute daad, waarvan een Sohotsch blad een uitvoerige beschrijving geeft. 'tWas een zeer gevaarlijk werk, want behalve het lastige neerdalen en het boven komenwas er kans op een gevecht met de oude arenden. Een aanmerkelijk eind onder den top van de rots is een groote uitstekende bult met een kloof in het middenen in die kloof was het arends nest. De afstand van het nest naar den top bleek, bij de opmetingen, omstreeks 90 voet te bedragen. Vergezeld van twee ka meraden begaf de jonkman zich vroeg in den morgen op weg. 't Was drie uurtoen zij den top van den Bard of Bressay (zoo heet de rots) bereikten. Daar plantten zij een stevigen eikenhouten paal vast in den grond, met een dik.touw er door heen; dit touw bond de klauteraar om zijn middel terwijl zijn beide makkers het andere einde vast grepen, en met een vischkorf over den schouder en een revolver met 6 loopen in een gordel om het lijf, begon hij af te nog warmer scheen te worden na zonneondergang, en des nachts bijna ondragelijk werd. Mr. Kiïham echter zat geregeld en ijverig op zijn post in de oude ver trekken. Al menig jaar had zijn leven een zeer geregeldmaar wel wat eentonig beloop gehad. Gelukkig was hetdat hij geen afkeer had van zijn werkkring en niet morde over zijn beroep. Jaar in jaar uit kon men hem op vaste uren door de bekende straten zien loopenhem zijne brieven zien openenals de nabijgelegen klok tien sloeg, en hem zijne bezigheden zien verrichten met de regelmatigheid van een automaat, en met de nauw gezetheid van een achtenswaardig gentleman. Wanneer hij zijne jaarlijksche vakan tie namdan nam deze den vorm aan of van een voetreisjen van een week, of anders van een Kerstmis-bezoek aan een veraf wonenden bloedverwant, die omstreeks een duizend morgen land bebouwde, en die, naar Mrs. Kilham's gevoelen,,eenzeerweiniggedistingeerd persoon" was. Wordt vervolgd.) (Naar het Engelsch van Mrs. J. H. Riddel.) 10) Ditmaal kwam de brief wel goed over; maar Bessie was heengegaan. Toen Mr. Kilham eindelijk een bezoek bracht aan het logementwaar zij verblijf gehouden hadv«nd hij zijn brief voor den spiegel boven den schoorsteenmantel in de voorkamer maar er was geen Bessie om hem te lezen. De kleine vrouwelijke dienstbode met een gezicht en handen zwart van potlood, deelde hem alles mede wat haar bekend was aangaande het vertrek der jonge dame. „Zij is verleden Zaturdagavond ver trokken mijnheer; en 't was dien avond een akelig weêr voor haar om de straat op te gaan. Zij wilde geen cab hebben. Ik bood aan er haar een te bezorgenmaar zij wilde het niet hebben. Zij zag er uit alsof zij geschreid had en scheen in een soort van wanhoop te verkeeren. Zij gaf me een halve kroon; en ik ver zeker u mijnheer, dat het me speet die aangenomen te hebben. Donderdag, Vrijdag noch Zaturdag was er een brief voor haar gekomendat weet ikomdat zij bij de aankomst van elke post vroegof er ook een brief voor haar was. Neen, mijnheer, ik weet niet waar zij woont, en mijne meesteres weet het ook niet. Mijne meesteres zeide van morgen nogdat zij, als zij maar geweten had, waar dat juffertjen woonde, haar dien brief achterna gestuurd zou hebben." De redakteur deed wat hij kon. Ofschoon hij geen rijk man was plaatste hij een paar maal een adver tentie in de kranten, aan het adres van Miss B. D., die op dien of dien datum een bezoek op zeker bureel gebracht had maar 't bleef zonder gevolg. B. D. gaf geen teeken van leven. Van het oogenblik af, dat zij de donkere trap was afgedaald, was zij buiten zijn bereik geraakt. Zij had wel dood en begraven kunnen zijn zoo weinig liet zij van zich merken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2