9 dalen. Toen hij op de hoogte van het nest in de lucht hingmerkte hijdat het gelnk hem in zooverre dienstig wasdat de onde arenden er niet warenmaar tevensdat hijdoor een overhangend rotsblok boven het nestdit niet van dien kant bereiken kon. Hij liet zich nu onmiddelijk weder naar boven halendaalde aan de andere zijde afen 't gelukte hem daardoor een nauwe spleet in de rotsholte te komen, waar vermoedelijk vóór hem nooit een mensch een voetgezet had. Op zijn knieën hij kon er ternauwernood rechtop staan kroop hij nu naar het nest en vond daar twee mooie j onge arenden indiehoewel slechts 14 dagen oud, zoo groot waren, dat zijn korf er slechts één kon bevatten. Terwijl hij overlegde, hoe hij den ander naar boven zou krijgenwaarschuwde een geroep van boven hem dat een der oude vogels in aantocht was. 't Was het wijfjen dat als een bliksemstraal naar het nest schoot en woedend op den jonkman af kwam, die maar juist tijd genoeg had om in den diepsten hoek van het hol op zijn rug te gaan liggen en zijn revolver te trekken. De arend deed met bek en klauwen een aanval op hemhij loste een schot maar het miste. De vergramde moeder fladderde een oogenblik buiten rondalvo rens zij den aanval hernieuwdemaar een tweede schotdat als een donderslag door de rotskloven weergalmdedeed haar tot op een grooten afstand wijken, waar zij jammerend bleef rondvliegen, 't Hannetjen voegde zich weldra bij haar, maar geen der vogels deed op nieuw een aanval. De jonkman nam nuna den eenen jongen arend in de korf gezet te hebben, den andere onder den armen werd behouden naar boven gehaald. De jonge vogels schik ken zich vrijgoed in hun gevangenschap zij worden gevoed met vleesch en visch. De ouden zijn herhaalde malen in den omtrek van Lerwich gezien. Dit is de eerste maal sedert 20 jaren, dat op de Shetland- sche eilanden arenden levend gevangen werden. Een zonderlinge vertooning maakte dezer dagen aan het spoorwegstation te Postdam een trouwe huisknechtdiein de vreugde van zijn hart over de thuiskomst van zijn heer en mevrouwzich als een levende eerepoort had opgesierd. Van voren en van achteren met slingers van groen en bloemen behangenhet opschrift „Welkom!" op de borst en een brandende lantaren in elke handwandelde hij statig het perron op en neêr, totdat zijn meester kwam. Toen nam hij de reistasschen in ontvangst, blies zijn lantarens uit en nam ze onder den arm. Natuurlijk wekte de zoo feestelijk opgetooide man algemeene vrolijkheiden de personente wier eere hij zich zoo mooi had gemaaktstemden huns ondanks hartelijk in met het gelach. Een treurig ongeval heeft te Rotter dam plaats gehad. In de haven aldaar is Vrijdagnacht een schip door een stoomboot aangevaren en gezonkenwaardoor de schippersvrouw en vier kinderen om het leven kwamen. De schipper werd gered. Tegen de dame in den Haagdie buiten weten van den vader met haar kleinzoontjen naar Engeland reisde en we der terugkeerdeis rechtsingang verleend. - Een paar dagen geleden kwam te Deventer een man dronken thuis. Hij viel op een stoel in slaap. De vrouw waar schijnlijk zich willende wreken over de herhaalde dronkenschap haars echtgenoots goot petroleum over zijne kleederen en plaatste toen dicht bij den slaper een pot met vuur. Wat zij verwacht moet hebbengebeurdede kleederen geraakten in brand en deelden de vlammen mede aan den man, die deerlijk verbrand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De rechterlijke macht uit Zutfen kwam nog dienzelfden avond te Deventer aan, en is eerst den volgenden morgen om half 5 weder vertrokken, terwijl de barbaarsche vrouw gevankelijk naar Zutfen is overge bracht. Te Scheveningen is een Duitscher in hechtenis genomenCarl Back genaamd laatstelijk te Elberfeld woonachtigen al daar als een aanzienlijk burger bekend. Hij wordt beschuldigd, door vervalschingen van allerlei aard eene som van 300.000 verduisterd te hebben. Hij was te Sche veningen in een hotel gelogeerd onder een valschen naam. Bij hem werd bij zijn aan houding ongeveer f 6000 gevonden. De heer van Bloemen Waanders, hans Minister van Kolo nieën heeftkort voordat bij zijne portefeuille aanvaardde de aandacht gevestigd op de brandnetes die jong zijnde, volgens hem, eene sma-1 kelijke groente opleverden. Dezer dagen vond men in de kranten eene mededeeling van iemanddie een schoteltjen brandnetels geprobeerdmaar ze lang niet lekker ge vonden had. Dit geeft aan een lezer van de Rotterd. Couraut aanleiding om het re cept op te geven voor de bereiding van brandnetelstot een smakelijk gerecht. We laten dat recept hier volgen: De brandnetel wordt jong geplukt en in kond water gezet, waarin hij weldra zijne lastige „prikkelbaarheid" zoover ver liest dat hij zonder gevaar met de hand aangepakt en goed afgespoeld kan worden om hem van stof en zand te reinigen. Ver volgens wordt hij in water gekooktdaarna afgegoten, in een vergiettest ter uitdrui ping gezet, op de gewone wijze gehakt op een harkbord en daarna opgestoofd. Boter mag bij dat stoven niet gespaard. De aldus bereide schotel is smakelijker dan eenige andere jonge groente. Men schrijft uit Langerak van 20 Augustus: Vlak voor de kom dezer gemeente had heden namiddag op de rivier de Lek een treffend ongeluk plaats. Bij het passeeren der pontonniers stroomopwaartssloeg een roeibootje omwaarin zich vijf der man schappen bevonden. Een 21-jarige korpo raal verdronk. Onmiddelijk werd gestopt, en gedurende ongeveer 1 uur naar den drenkeling vruchteloos gevischt. Naar men zegt, is voor het vinden van het lijk eene som van f 25 uitgeloofd. In het Vondelspark te'Amsterdam hielden gisteren namiddag twee kinder meisjes eene formeele vechtpartij. Men sloeg en krabde en beet elkanderzoodat eenige mannen tusschenbeide moesten komen om de vechtenden te scheiden. De aanleiding tot het gevecht wasminnenijd. Een krankzinnige uit Delftdie onder geleide van een suppoost gisteren een uit stapje naar Scheveningen maakteis daar aan zijn bewaker ontsnapt en tot dusver niet teruggevonden. De ongelukkige is een 40-jarige heer, tenger van gestaltekorten blonden ringbaard en knevel, gekleed in zwart fantasiepak met dito hoed, onder goed gemerkt S. S. Omtrent den moord in de buurtschap Wassinkbrink onder Zelhem wordt gemeld De landbouwer G. Wissinkoud 50 jaren, bij zijne moeder de wed. Wissink, op de bouwplaats Groot Luijkink inwo nende werd heden morgen in eene sloot in de nabijheid der woning, slechts met het onderste gedeelte van het lichaam in het water liggendelevenloos gevonden. Te oordeelen naar wonden en kneuzingen aan zijn hoofd schijnt hij doodgeslagen en daar na aldaar nedergelegd te zijn. De burgemeestergisteren morgen reeds vroegtijdig hiervan in kennis gesteld, is met de politie onmiddellijk tot onderzoek vertrokken. Wij hopen voor veiligheid van personen en goederendat de dader of da ders spoedig in handen der justitie zijn. De verslagene was een oppassend en geacht ingezeten en de steun zijner hoog bejaarde moeder. De nieuwe zijvleugel van het Uni versiteit-gebouw te Indiana (Vereenigde Staten van N. A.) is den 12dcn des nachts door den bliksem, die den telefoondraad volgde in brand gezet. Het laboratorium het muzeum en de bibliotheek werden ver nield. 't Verlies der bibliotheek is vooral zeer te betreuren. Zij telde 15000 deelen en daaronder de Owerkollektiedieeenig was. De geheele schade wordt op 200.000 dollars geraamd, terwijl de assurantie slechts 30.000 dollars vergoedt. Dezer dagen had in het „Crystal Palace" te Londen de jaarlijksche kroning der rozen-koningin plaats. Ditmaal was het een jeugdig werkmeisjen, Ada Huxton, aan wieonder trompetgeschal en een re gen van bloemen, de koninklijke waardig heid werd opgedragen. Dit gebruikin de zesde eeuw in Frankrijk ontstaan en vooral zeer in zwang onder de regeering van Lode- wijk XIV, is door pater Nugée „den loods der Engelsche kerk" in Engeland inge voerd. Nog tot den huidigen dag wordt in verschillende streken van Frankrijk en vooral in de omstreken van Parijs „La Rosière" ieder jaar gekroond. Het braafste en ijverigste meisjen wordt daartoe door de inwoners van ieder kerspel gekozen, en in de eerste plaats komen zij er voor in aanmerkingdie in het onderhoud harer moeder voorzien. In de kerk ontvangt de gekozene den zegen van den geestelijke en van de vrouw van den maire een kroon van rozen. Door den maire vergezeldtrekt de koningin dan met muziek de plaats door gevolgd door haar hofdames en een eskorte van gewapende gendarmes. Bovendien ont vangt zij bij wijze van uitzet eene som gelds, terwijl het feest nog gedurende verscheiden dagen wordt voortgezet. De kroning in het „Crystal Palace" hoewel niet zoo schitte rend vestigdeook tot aansporing van anderen, de aandacht op een braaf en ijverig werkmeisjen. Pater Nugée werkt in het belang der meisjens, die haar brood met de naaimachine moeten verdienen. In zijne toespraak schetste hij ditmaal het treurige leven, dat die meisjens leiden. Van 's morgens 4 uur tot 's avonds laat over de naaimachine gebogenslecht gevoed en gekleedmoeten zij iederen dag voor een karig loon hetzelfde eentonige werk ver richten. Honderden gezonde meisjens be derven hierdoor hare gezondheid, en daarom wenscht pater Nugée een inrichting tot stand te brengenwaar ze een onderkomen vinden en door zorgvuldige verpleging hare geschokte gezondheid kunnen herstellen. Ada Huxton helpt in het onderhoud harer ouders voorzien en werd door de kongre- gatie van St. Austins Abdywaartoe zij behoort, eenstemmig als de waardigste rozenkoningin aangewezen. Voorafgegaan door gekostumeerde trompetters en herau ten werd de koninginin 't wit uitgedost met hare evenzoo gekleede staatsie-dames door den geestelijke naar den troon geleid te midden van een talrijken drom nieuws gierigen. De trompetters bliezen een fan fare toen de Koningin plaats nam op den troon. Aan weerszijden plaatsten zich de staatsie-dames en in wit en karmozijn ge kleede koorknapen. Toen nam pater Nugée het woord en vertelde aan de toehoorders waarom Ada Huxton tot rozenkoningin werd gekroond, hen daarbij opwekkende om mede te werken tot het oprichten van zijn herstellingsoord. Daarna plaatste hij de kroon op het hoofd der koningindie bedolven werd onder een regen van bloemen. Als gift ontving zij een beurs met goud stukken, waarop de optocht onder het gejuich der toeschouwers weêr op dezelfde statige wijze het paleis verliet. HAARLEM, 24 Augustus 1883. Door den Directeur van het Post kantoor te Haarlem wordt bericht aan belangstellenden, dat van af heden vier nieuwe ijzeren brievenbussen zijn in ge bruik gesteld. Ie. aan den Gasthuissingel bij den Heer Bakker. 2e. aan de Leidsche vaart bij den Heer Perk. 3e. aan den Schooiersin gel tegen het Buiten armhuis. 4c. aan de Hazepaterslaan (Florapark) tegen de tuinmuur van den Heer Mr. Prins; terwijl de kleine busaldaar geplaatst zal worden overgebracht naar het huis bewoond door den Heer Dr. van Roijen bij den Hout, waarvan de lichting ge schiedt door den postbode op Heemstede, driemaal daags, 's morgens 10 uur en 's avonds 4 en 9 uur. De lichting van de groote ijzeren bussen vindt plaats: in de Hazepaterslaan 's morgens 63/4 en 10 uur en 's avonds 2.30, 6 en 8.30; de overigen 's morgens 7 en 10 uur en 's avonds 2.30, 6 en 8.30. De ijzeren brievenbus, gestaan hebbende tegen de Kerk van de Christelijk Gereform. Gemeente op de Ondegracht, is overge bracht naar het huis van den Heer Mos ter - man Spiegelfabrikanthoek Zniderstraat en Oudegracht. Een vijftal boeken van beteekenis worden door den Heer W. Gosler alhier tot veel verminderde prijzen verkrijgbaar gesteld. "Wie van deze gelegenheid gebruik maaktom zich een goed boek aan te schaf fen doet daarmede tevens een goed werk want een gedeelte van de opbrengst zal strekken tot aanvulling van het kapitaal benoodigd tot opsporing van de Varna en tot leniging van de ramp op Ischia. Al ware 't alleen voor het schoone doel, wenschen wij den Heer Gosler het uitgebreidste succes_ In een bloembollenschuur in de Ram pelaan onder de gemeente Bloemendaal, heeft, G. H., oud 45 jaren, in die ge meente geborenzich door ophanging van het leven beroofd. Hij werd verdacht zich aan eenige diefstallen van manden met groenten te hebben schuldig gemaakt. Het vorig jaar had hij 3 maanden getneht wegens diefstal van eene partij bloembollen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 17 Aug. P. J. Beccari en C. B. M. v. Dieren Bijvoet. 22 AugJvGellekom en ASmal. FJvBaars en CJKooij A. Kromstuiver en N. Mollevanger. 23 AugWNStrating en LCBraakenburg. G. ArentsenN. C. Hartog. L. Zieren en JF. Boeree GETROUWD. 22 Au». A. Lablans en A. M. v. d. Berg. ABlanskleij en JMAndriessenA N. Bijnsdorp en J. Caris.G. C. Andrée en J. H. Walter. J. 3. Frölick en J Mandemaker. J. H. MeijerenB. Vring. 23 Aug. F. G. v. Gerven en A. E. Fibbe. A. G. v. Nieuwenhuizen enS. K. Japikse. GEBOORTEN. 15 Aug. S. W. Teding vBerkhout geb Trakanen, z. C. Fibbe geb. v. Orden, z. E. H. Maas geb. Renselaar, d. 16 Au». GM. Bos geb. Tibboel, z. Een onecht kind v. h. vr. gesl. J. II. Mensertgeb. v. Vel- zen, d. 17 Ang. C. v. Eijkern geb. Wakker d. 18 Aug. P. Reekersgeb. Prins.d. A. M. Jong geb. Hof, d. G. Lennings geb. Mulder, z. H. L. Huijboom geb. Mossou, d. E. H. Kuijpers geb. Daams, d. 19 Aug. M. v. Westerhoven geb. Vol- bregt, z. J. Smit geb. Weidema, d. J. Zwart geb. Porre, d. W. Huijboom geb. Butink, z. 20 Aug. F. J. v. d. Plas geb. der Linden, d. A. M. C. Stokman geb. v. d. Seijp.d. M.v.d. Ham gebKlinkert, d. 21 Aug. J. Balabréga gebKruijer, z. Een onecht kind v. h. mannel. geslacht. M.v.d. Kroft geb Duits, 2 z. 22 Aug. G. R. Luiting geb. Gosewehr, z. G. de Zwart geb. Jongejan, d. F. KWeijers geb. Mertens, z. 23 Aug. A. B. Eden geb. Sprengers OVERLEDEN. 16 AugGMRenes 2 mdHarmenjans- wegAde Groot 18 mzSmedestr 17 Au». Een levenl. aange». kind v. h. manel. geslacht van LH. JOrval K. Begijnenstr. 18 Aug. M. Sabelis27.|. d. Drossestr. C. J. Verbruggen 18 d. z. Rozenlaantje.J.G. Ameiung 6 in. z. Spaarnwouderstr. 19 Aug. J. v. Zonnevclt76j. Gierstraat. H. Toor nend 2j. z. Bakkerstr. 21 Ang. J. M. v. d. Anker2m. d. Voortingstr. O J. Leeu wenkamp 4 m. z. Tulpenstr. J.v. d. Bunt 10 m. z. Melkboersteeg. C. P. v. Oeveren 56 j. Oostvest. 22 Aug. A. P. Leijendekker 9 m. d. Korte Hofstr. J. F. M. Timmer 2 mdSpaarnwonderstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaies met en zonder geld. Eene portemonnaies waarin gouden ringetje. - Een gouden medaillon. Een broche. Eene tentoonstellingsmedaille. Een gouden ring met steen. Een paar dendeken. Een lederen sabelschede. Eene parapluie. Een teekenboekje. Een schoentje. Een geborduurde strook van een rok. Een zwarte armband. Een deksel van een waterketel. Eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij den winkelier W. H. Voet, Kruisstr. 39, een gouden horloge. Buiten-Societeit „Trouw moet Blijken" CONCERT op Zaterdag 25 Augustus 1883, des avonds te 7 ure, van de Amsterdamsche Orkest-Vereeniging. Directeur W. STCMPFF Kapelmeester J. F. WEDEMEIJER. rKOGKAlDIA. I. Osman Pacha, marsch militaire.Steenebrugge. 2. Ouverture„Euryauthe"C.M.v. Weber. 3. SimfonieNo. 4 (arr. Wedemeiger).Niels W. Gade. a. Andantino, Allegro Vivace Grazioso. b. Andante con moto. c. Allegro ma non troppo. d. Allegro Vivace motto. 4. Fantaisie de l'opéra „Don Juan".F. Bunbier. 5. Ouverture„Zampa"Herold. 6. Fantaisie Caprice de Henri Vieuxtemps. Bekker. 7. Les Fauvettes, polka de concert.Bousguet. 8.*Le reveil du ïion, caprice héroiqne.rfc Kontshj. ACHT-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUIT VOERING in den Hout op Zondag 26 Aug. 's middags van 2 tot 4 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MULLER, Kapelmeester. PKOGKAJIIU. 1. Reveille. Feest-MarschFrank. 2. Ouverture Le Droit du Seigneurv. Wedinghen 3. Morgen-Bliitter. lValzerS/rdus. 4. Potpourri: Der Freischntz.C. M. v. Weber 5. Ouverture: La RenaissanceNihoul. 6. Dans EspagnoleAscher. 7. Potpourri: La Fille du Regiment.Bonizettï. arr. M. II. Muller Buiten-Societeit „Trouw moet Blijken". CONCERT op Zondag 26 Augustus 1883des avonds te 754 ure. van de Stafmuziek der Koninkl. Nederl. Marine. Kapelmeester A. BERNHARDT. PROC1KADIIHA. 1. Gruss in die Ferne! MarschA. Boring. 2. Ouverture„Soldateulebeu"Kéler Béla. 3. Herzensandacht, lied voor hoorn solo A Levermann Voor te dragen door den Heer F. Gkaefenhain. 4. Der Pole und sein Kind, Ballade voor trombone soloIT. Popp. Voor te dragen door den Heer B. D. Bosch. 5 Grande fantaisie „Imasnadièri.".Verdi. G. Ouverture ,,Ruy Bias.Mendelsohn'Bartholdy. 7. Der Liebeskusswals aria voor cornet h pistonBr. JFagnar. Voor te dragen door den Heer F. Weber. 8. Dn jour d'été en Norvège grande fantaisieJ. Bagssens. 9. Die Welle, Walst. O. Metra.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3