De verloren geraakte Brief, 236tcn dezer van zijne reis naar Atjeh te Batavia teruggekeerden was de toestand in Atjeh bevredigend. Als voorbehoedmiddel tegen de zon nehitte hebben de Italiaansche spoorweg maatschappijen een dubbel dak op de spoorwegwaggons laten maken. Het boven ste is eenige c. M. hooger dan het onderste en aan de zijden open. De zonnestralen deelen zich daardoor alleen aan het boven- dak mede; meer frisheid wordt daardoor bereikt. De bovendeken zijn zóó ingericht, dat men ze 's winters er af kan nemen. De „zwarte diamant" heeft niet den schitterenden glans van 't Braziliaansch gesteente. Maar, wat beteekent de gloed de stralen, die dit laatste schiet, verge leken bij de waarde der laatste kracht in de steenkool verborgen? ProfeBsorHoger heeft deze eigenschap der steenkool nauw keurig onderzochten het rezultaat daarvan is geweest als volgtde dynamiesche kracht, verborgen in een pond steenkool van goede kwaliteit, staat gelijk met de arbeidskracht eens mans gedurende een ganschen dag aangewend. Drie ton steen kolen equivaleert derhalve een 20-jarig aanhoudend dagwerk van een ijverig man het jaar op 300 werkdagen gerekend. Vol gens eene matige berekening levert een steenkoolader van 4 voet dik en breed, per halve hektare 5000 ton goede steen kool. Elke kwart-mijl levert naar deze schatting 3.200.000 ton. De totale waarde van deze massa steenkool door de produktie van arbeidskracht komt derhalve overeen met het dagwerk van een miljoen flinke mannen, die gedurende twintig jaar aan houdend hebben gearbeid. Als een bizonderheid melt men uit Aarle-Biksteldat de landbouwer A. van Asten aldaar vader is van een 5-jarig kind dat 50% kilogram zwaar is. Te Rozenburg is een zuigelingdie 's nachts bij de moeder sliepdoor verstik king om het leven gekomen. Er is weêr een schouwburg vernield door branden thans in de Pransche stad Tours. De brand brak 's nachts uitna dat bij het sluiten van den schouwburg alles in orde was bevonden en toen men den rook opmerkte, stond het gebouw van binnen reeds in lichte laaie vlam zoodat de brandweer niets anders kon doen dan te trachten de omliggende gebouwen te bewarenwat haar gelukte. De schouw burg zelf is geheel vernieldde schade ten bedrage van 500.000 francs, is ge dekt door verscheiden maatschappijen. Maar dekoratieën en kostumes van het tooverballet Cendrillon, die mede verbrand den waren niet verzekerd en het eigen dom van den direkteur, die daardoor eene schade lijdt van 60.000 francs. Ook de tooneelspelers en speelsters zijn door de ramp van bijna alles beroofd. Er zullen verscheiden tooneelvoorstellingen te hun nen voordeele gegeven worden. Een leeuwentemmer, die met zijn dierenspel te Chalons sur Marne stond, maakte door aanplakbiljetten zijn voor nemen bekend om een der jonge welpen van het leeuwenpaarte verloten. Dat bericht trok de aandachtieder wilde een lot hebbenhoewel allen met schrik dachten aan de mogelijkheiddat hun de prijs zou ten deele vallen. Den klerk van een bankier wees het toeval ten laatste als den geluk kigen winner aan. Zyne vrouwdie in de tent aanwezig was en ongaarne haar huis houding en met dezen kostganger zag ver meerderen, begon zoo bitter te jammeren, dat de kolonel van een regiment, te Chalons in garnizoen er door geroerd werd, en haar voor 200 francs den prijs afkocht. Een verschrikkelijk ongeluk is ge beurd in de Wheal Agarmijn, nabij Re druth in het Engelsche graafschap Corn wall. Dertien mijnwerkers werden in een zwaren bak naar boven geheschen en waren bijna boven een hunner had den bak al verlaten toen het touw brak en de bak naar beneden stortte. De mijn is daar 200 vadem diepen men zal dus stellig 12 deerlijk verminkte lijken op haar bodem vinden. In sommige dorpen in de buurt van Bayreuth heeft men het voor den oogst ongunstig weêr toegeschreven aan de Par- sival-opvoeringenzoodat sommige vertoo- ners op straat werden uitgejouwd. De eerste predikant van Bayreuth zag zich verplicht opentlijk tegen zulk bijgeloof verzet aan te teekenen. Te Uffeltegem. Haveltehad dezer dagen het volgende treurig voorval plaats. De reeds bejaarde arbeider Oets Oetsen zou voor een bakker een voer leem halentoen het paardwaarvoor hij zich had geplaatst en dat hij bij den toom vasthieldzoo voor de stoomboot schriktedat het niet meer te houden was. Oetsen kwam te struikelen en werd dermate door het paard getrapt en door de kar overredendat hij den vol genden dag aan de gevolgen is overleden. Hij laat een sukkelende weduwe in armoe dige omstandigheden na. Trappister monniken hebben op Ne- derlandsch gebied bij de Pruisische grenzen onder de gemeente Echt, een landgoed aan gekocht waar zij een klooster willen stich ten. Zij willen nog 100 morgen gronds die het eigendom van de gemeente Echt zijn, koopen. Op de Pransche badplaats Etretat mag men veiligheidshalve, bij stormachtig weder, niet in zee gaan dan aan een lijn die door de zwemmeesters wordt vastgehou den. Een koppig Amerikaan wilde zich echter niet aan die bepaling onderwerpen en toen men hem met geweld een lijn om het lijf had gedaanmaakte hij in het water toch het touw los. Weldra werd hij door de onstuimige golven meegesleepten moest hijbuiten staat er tegen te worstelenom hulp roe pen. Twee knappe zwemmers gingen toen met een touw om het lichaamden dren keling te hulpen het gelukte hun hem behouden aan het strand te brengen bij de ontstelde toeschouwers. Maar zoodra de eigenzinnige Yankee wat tot bezinning kwam, pakten zijn redders hem beet, en gaven hem een welverdiend pak slaag. Een schokkend drama in de lucht werd ónlangs te Rouan (Pr. dep. Beneden Charente) afgespeeld voor de oogen van een groot aantal toeschouwers, die gekomen waren om te zien naar het opstijgen van den luchtballon la Vidocvillaisemet Mde. Albertine en den Heer Gratiën. Bij het loslaten van den ballon geraakte Gratiën in eenig touwwerk verward, en vóór hij zich kon losmaken steeg de ballon om hoog. De luchtreiziger greep een der tou wen en bleef daaraan hangenvier meters onder het schuitje. Albertinedie druk aan het werk was meende dat de tegenstanddien de ballon ondervondveroorzaakt werd door een ke tel, welke aan het touw was blijven haken. Zij gooide ballast buiten den ballon en steeg tot op een hoogte van 300 meter. Juist wilde de reizigsterboven het open veld gekomenhet touw met den vermeenden ketel er aan afsnijdentoen zij eindelijk de angstkreten van haar ongelukkigen met gezel hoorde. Zij zette nu onmiddelijk de klep open en de ballon daalde. De arme Gratiën had ondertnsschen het touw niet langer kunnen vasthoudenmaar het was hem om een paar vingers heen- geslingerd en aan dien zwakken steun bleef hij op die duizelingwekkende hoogte hangen. Toen hij beneden kwam, waren zijn kleederen aan flarden, zijn huid was bijna overal geschaafden van de twee vingerswaaraan hij gehangen hadwas de een tot op het been doorgesneden en de andere geheel gevoelloos. Hij had een paar bloedspuwingen; maar de doctoren ver klaarden dat hij niet inwendig is gekwetst en dat zijn toestandhoewel ernstigniet gevaarlijk is. Een merkwaardige rit per tweewie- Ier is Zaterdag te Leicester door een bekend rijder volbracht. Hij had aangenomen om 20 mijlen per uur af te leggen en volbracht dien rit met nog een tijds overschot van 1 minuut en 26 seconden. Zeehonden kunnen, evenals hunne land - naamgenooten vrienden van den mensch worden, al zullen zij het wel nooit zoover brengen in zijne toegene genheid. Een visscher te Ballum heeft zulk een tammen zeehonddien hij onlangs toevallig ving. Het dier is volstrekt niet schuw, maar ligt gaarne bij zijn meester en de huisgenootenkomt wanneer men hem roept en laat zich uit de hand voederen met zijn lievelingskostmossels zonder schelp. Hij ligt op het erf in de zonof plast rond in een grooten bak met water. Ook voor andere honden is hij niet bang; en hij verroert zich niet, als zij voor zijn neus blaffen en stoeienof over hem heen loopen. Te Emmerleff is ook een tamme zee hond, die met zijn meester en diens kin deren gaat baden en hen dan weder naar huis vergezelt. Hongarije is het land der advocaten. Het heeft, bij een bevolking van 15,600,000 zielen4600 advocatenterwijl Frankrijk er maar 2250 en Pruisen 2161 heeft. Het heeft er dus meer dan deze beide landen te zamen. Te Buda-Pest alleen zijn 600 advocaten. In de Gotthard-tunnel is nu sedert eenige weken dubbel spoor in gebruiken dagelijks rijden zes treinen daar elkander voorbij. Het nieuwe station te Göscheneu zal weldra voltooid zijn. üit Frohsdorf wordt berichtdat de Graaf de Chambordde laatste rechtstreek- sche afstammeling van de Bourbonsover leden is. Het N. v. d. D. meldt hiervan het volgende: Henri Charles Ferdinand Marie Dieu- donné van ArtoisHertog van Bordeaux en Graaf van Chambordwerd den 29 Sept. 1820, zeven maanden na den moord op zijn vader, den Hertog van Berrygebo ren en door de aanhangers der Bourbonr met uitbundige vreugde begroetals een nieuwe spruit van den stamdie dreigde- af te sterven. Bij zijn doop bood een ver- eeniging van aanzienlijke legitimisten (de Regeering had het willen doen maar het om de oppositie moeten laten) het domein Chambord ten geschenke aan. Bij de omwenteling van Juli 1830 deed zijn grootvader, Karei X, te zijnen behoe ve afstand van den troonterwijl ook zijn oomde Hertog van Angoulêmezijn aan spraken opgaf. Maar de tegenzin van het volk tegen het oude Koningshuis en het stichten van het Burgerschap van Louis- Philippe noodzaakten hem ook in balling schap te gaan. Hij werd aan het hof van zyn grootvader te Praag, in de oude denkbeelden, die- juist het verval van zijn huis veroorzaakt hadden, opgevoed. Zijn moeder, Prinses Caroline van Napels, die meer met den tijdgeest overeenstemde, hield men van hem verwijderd. Intusschen werden de vooruitzichten van den jongen Prins voortdurend slechter r daar de aanhoudende familietwisten de legitimistischen telkens meer verzwakten- Karei X namin een vlaag van eerzucht r zijn afstand van den troon terug en de partij werd in drieën gesplitst: sKarlisten», aanhangers van Angoulême, en die van. den jongen Prins: sHenriquisten». Na den dood van Karei X in 1836liet Angoulême zich als Lodewijk XIX tot koning huldigen door zijn partijterwijl anderen den Hertog de Bordeaux tot koning- verklaarden. Vorst Metternich wist echter een verzoening tnsschen de beide koningen zonder land te weeg te brengen en de familie woonde sedert 1838 gezamenlijk te Görz. In 1839 ging de prins met zijn moeder naar Italiëwaar hij aan de kleine hoven- met onderscheiding ontvangen werden in hetzelfde jaar erfde hij een vermogen van 15 millioen francs van den Hertog de Blacaszoodat hij nu met meer uiterlijke, praal kon optreden. In 1846 trad hij in het huwelijk met Prinses Marie Thérèse Gaetana, de rijke zuster van den Hertog van Modena. Het vereenigingspunt der familie werd toen de heerlijkheid Frohsdorf, bij Weenen, waar de Hertogin van Angoulême woonde en die zij bij haar dood aan den Hertog van Bor deaux vermaakte. De aanhangers van den Graaf de Cham bord, zooals hij zich in de laatste 30 jaren noemde, wendden herhaaldelijk pogingen aan om hem te verheffen op den troon zijner voorvaderen. Maar altijd mislukten die. Hij heeft slechts ééns werkelijk veel kans op- den troon gehad. Het was na den val van het derde keizerrijk, tnsschen Thiers en Mac Mahon intoen o. a. een blad als het. Journal des débats zijn party koos, en het paard voor zijn intocht reeds was aan gekocht. Alles stuitte toen echter af op zijne weigering om afstand te doen van de voor vaderlijke witte vlagen sedert is het met. zyn kansen uit geweest. Hij heeft zich r zooals de bladen zeiden„in zyn witte vlag, als in een lijkkleed gewikkeld." - Het algemeen reglement voor de spoor wegen heeft de volgende wijziging onder gaan Wie tot hiertoe zijn hondzelfs een van 't kleinste soort, op reis medenam (Naar het Engelsch van Mrs. J. H. Riddel.) Dit jaar echter had hij besloten geen vakantie te nemen. Zijn uitspanningen waren talrijker, en zijn inkomsten kleiner geweest dan gewoonlijk. Mrs. Kilham en de kinderen waren te Scar borough, en eenig extra werk, hem toevertrouwd door een hem welge- zinden uitgever, zou zoo was zijne berekening hem zoowat in staat stellen de vereischte geldsommen over te maken naar die gedistingeerde zee haven. 't Was evenwel zoel, drukkend weêr, en hij had dikwijls last van een gevoel van slaperigheid en van tegenzin in geestelijken arbeidwat natuurlijk verontrustend was voor een man, die door den arbeid zijner hersenen in zijn levensonderhoud moet voorzien. „Dat houd ik niet vol," sprak hij bij zichzelven op een achtermiddag nadat hij te vergeefs gepoogd had zijn aandacht te bepalen bij de voor hem liggende drukproef. „Ik moet een uitstapjen doen buiten de stad, al zou ik ook maar één nacht uit blijven." Op dat oogenblik kwam een klerk de kamer binnen met een bundel brievendie met de middagpost waren aangekomen, en Mr. Kilham kon niet nalaten te zuchtentoen hij ze zag. „Laat ze daar maar liggenJones," zeide hijvoor het oogenblik zich voornemend, ze tot den volgenden morgen ongeopend te laten liggen. De gewoonte evenwel bleek sterker te zijn dan zijn weerzin in zijne taak enna verloop van een minuut of wat, schoof hij zijne proef op zijde, haalde de brieven naar zich toe en zag even naar den inhoud, die al weêr van het gewone soort scheen te zijn. Oude mannen en meisjensjeugdige mannen en dames op leeftijd hadden die brieven geschreven, allen uiterst begeerig om hun geschrijf gedrukt te zienallen er van verzekerddat de redakteur het hem aangebodene met gretige hand zou aannemen. Maar eindelijk kreeg hij een brief in handen, dien hij tweemaal overlas en toen nog eens voor den derden keer, met belangstellende aandacht. Deze brief hield in de aanbieding van eene betrekking, die, zoo hij er ooit op had durven hopende eenige betrekking zou geweest zijn, die hij voor zich begeerd had. 't Was indedaad zoo. De werkzaam heden waren niet moeilijk en over eenkomstig met zijn smaak. De be looning zou wellicht in het oog van menigeen gering geweest zijn, maar in 't oog van Mr. Kilham was zij overvloedig. Deze schoone aanbieding kwam van een heer, die Mr. Kilham's vader gekend had, en bekend was met de bekwaamheid van diens zoon. „Indien gij de betrekking goed genoeg acht om haar aan te nemen schreef hij, „zal het mij meer dan genoegen doen. Er zijn verscheiden aangelegenheden die wij viva voce zullen moeten bespreken, en daar ik waarschijnlijk gedurende de eerste weken niet in Londen zal komenben ik zoo vrij u te verzoeken, ons het genoegen te gunnenu hier te zien. 'tZal mijne vrouw bizonder aangenaam zijn, kennis met u temaken; en als- ge maar wilt opgeven, met welken trein gij denkt te komendan zal mijn rijtuig aan het station zijn om u af te halen. Gij zult hethoop ik zóó kunnen schikkendat ge minstens eene week ten onzent kunt blijven." In een oogenblik tijds was de wereld veranderd voor den inandie zoo trouw en zoolang gewerkt had. Niet alleen kon hij nu de toekomst gerust te gemoet zienmaar in de ontspan ning, waaraan hij zoo dringend be hoefte gevoeld had, was nu als door den tooverstaf eens toovenaars yoorzien. Na vele jaren was het uitgekomen zooals het gewoonlijk in romans uit komt maar in dit geval was het niet te laatzooals in romansen ook wel in het werkelijke levendikwijls plaats heeft. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2