ZONDAGSCHOOL Rechtsaf honden. ADVERTENTIEN. Letterlievende Vereeniging „J. J. ep QonMsgSQ Aug. !§S3 Aanvang des avonds ten 8 ure. Ned. Protestantenbond. Dankbetuiging. KEUKENMEID, KEUKENMEID, TWEEDE MEID, Keukenmeid Dienstbode DIENSTBODE, moest hem afstaan, om het dier in een mand te zien sluiten. Thans mag de hond bij zijn meester blijven, mits deze in een daartoe aangewezen koepee van de 3de klas se plaats neemt. Een ander verbod is mede verdwenenals de trein stilstaat mag men zelf het portier van den wagen openen. Tot dusverre was dit strafbaarwat evenwel de meeste reizigers blijkbaar niet wisten, daar niemand zich om dat verbod bekommerde. Voorts komt hijdie zon der plaatskaartjen in den trein plaats neemt en daarvan terstond aan den konduk- teur kennis geeft, met bijbetaling van 50 of 25 cents er af. Het grove wildde herten en reeën van de tot de heerlijkheid Het Loo be- hoorende Veluwsohe bosschen zal 't in dezen nazomer in de buurtschap Uddel niet zoo goed hebben als 't er sindsjarenge woon is. Kwam het vroeger in de Augustus- en Septembernachten in groot aantal uit velden en bosschen op de te veld lig gende gemaaide en rijpende boekweit van den landbewoner af, om daarvan te profiteeren en ze te vernielen meteenaan die groote onbeleefdheidzeer tot schade van de eigenaars dier akkersis paal en perk gesteld, en wel door goedgunstige beschikking van Z. M. den Koning. Nu men tot de ontdekking gekomen is, dat de herten niet meer bevreesd voor bran dende lantarens of nachtelijke vuren of hier en daar geplaatste hokken met blaf fende honden of opgerichte sschieuwen», bij wijze van stroopoppen of verschrikkers wordt een ander middel aangewend, dat aanvankelijk uitnemend werkt. Men heeft lieden aangestelddie geregeld alle nachten de bouwakkers afloopen, heen en weer, in alle richtingen. Door aanhoudend ge schreeuw en alle mogelijke geluiden op de zonderlingste en primitiefste instrumenten verjagen ze het wild en gaan zoo hun vernielzucht tegen. Heinde en verre wordt hun fantastische muziek gehoord, en vooral bij regenachtige dagen, als het wild de bosschen ontvlucht om naar de akkers te te trekkenslaan ze de hoogste tonen aan. Diefstallen en inbraken komen in den laatsten tijd in den Amerikaanschen Staat Massachusetts zoo herhaaldelijk voor, dat een koopman te Naugatuck zich geroepen heeft gevoeld de volgende waar schuwing op zijn brandkast te plakken: Wij bewaren geen geld in de brandkast deze dient slechts voor het bewaren der boekenin geval van brand. Het geld hebben wij thuis. Kom ons daar bezoeken. Wij hebben vier geweren, twee buksen, drie ruiterpistolen en een revolver, alle geladen, voor de hand liggen. De tijd dien gij hier verbruikt is nutteloos besteed.» Daaronder staan de letters van het slot opdat de inbrekers, als zij toch de kast willen onderzoeken, die niet met geweld behoeven open te breken. Onlangs gaf een neger-kellner in een logement te New-York acht ons van zijn bloedter overbrenging in de aderen van iemand die aan gasvergiftiging op sterven lag. De man hersteldemaar men vergat den bediende te betalenen er waren hem 10 ets voor eiken droppel bloed beloofd De levensredder zag zich dus genoodzaakt een gerechtelijken eisch in te stellen tot betaling van dit «bloedgeld» in den letter lijken zin. Hij eischt een som van 250 dollars. De pokken-epidemie blijft te Oud- Beyerland nog steeds heerschen en schijnt in de laatste dagen eer toe dan af te nemen. Toch werd tot op heden nog zoo goed als geen enkele lijder aangetroffen, die met gunstig gevolg de vakcinatie en revakci- natie had ondergaan. Hoe heilzaam de inenting ook blijkt te zijn, het vooroordeel daartegen schijnt onverzettelijk. De goede maatregelen, die de overheid tegen de besmetting neemt, worden al zeer weinig gewaardeerd, en zoo de voortgang der ziekte gestuit moet wordenzou het door gansch andere middelen moeten geschieden dan waartoe de wet vrijheid geeft. Naar men verneemt, zal met 1 No vember de haven IJmuiden door de opening der lijn Velzen-IJmuiden aan het algemeene spoorwegnet worden aangesloteneene zaak van groot belangniet het minst voor de visscherij. Een boer uit de omstreken van Wij- chendie verleden week te Nijmegen eeue voorstelling in het cirkus van Carré had bijgewoond, meende ook wel, evenals de kunstrijdersdie hij hunne toeren had zien volbrengenstaande het ongezadelde paard te kunnen berijden. Toen hij den volgenden dag een paard uit de weide moest halen ging hij dan ook daarop staan. Het paard, aan zulke verrichtingen niet gewoonbegon geweldig te steigeren en wierp den nieuwen kunstrijder met zooveel kracht op den grond dat deze ernstig bezeerd werd en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Onder een hoop oude kleêren werd Dinsdag in eene kamer aan de Breedestraat in den Haag een 4-jarig meisken gevonden dat van honger schreide. De ouders hadden de woning verlaten en de kleine onverzorgd achtergelaten. Een korporaal der veldartiljerie te Breda wilde Zondagavond eene bekende danszaal zuiveren van het minder nette publiekdat er volgens zijne meening was. Daartoe bediende hij zich van zijn sabel en sloeg er duchtig op los. Een persoon werd aan het hoofd gewond. Gelukkig dat de Rijkspolitie jnist ter plaatse was en den baanveger ontwapendeanders hadden de grootste ongelukken kunnen voorvallen. Men zal zich wellicht herinneren, dat Jannetje Struik de brandkast van Woudhuizen niet groot genoeg achtte om er hare miljoenen in te bewarenen daar om, met veel'drukte, bij de HH. Landré en Glinderman een Chatwood-brandkast kocht met letterslot. Die brandkast werd eerst naar Woudhuizen gebrachtdoch ver huisde later naar het „Bible-Hötel. Later werd de kast in 't Heerenlogement ver kocht betrekkelijk voor een bagatelom dat Jannetje het woord niet wilde zeggen daar er nog geld in waszooals zij zeide. De heer Scholder werd er eigenaar van, doch had er natuurlijk weinig aan zoolang de „miljoenen-jufvrouw" haar geheim niet wilde meêdeelen. En of de heeren Landré en Glinderman al werden geraadpleegden of de heer Chat wood al zelf er voor uit Londen kwam't was al te vergeefsmen kon de kast niet zonder het woord openenof men moest aan het hakken gaan. De heer Schol der kende echter den chef-machinist van Krasnapolsky, Schulze, en deze ver schalkte Jannetje's koppigheid, door het geheim der opening van de kast op het woordG. F. K. te vinden. Wat de inhoud der kast betreft, zooals ieder ver wachtte was het niets! - Iemand te New-York heeft eene ver zameling aangelegd van 1600 paar schoe nen die vroeger door aktriceszangeres sen en danseressen van naam werden ge dragen. Voor een paar werd hem onlangs 25 dollars gebodenmaar het bod werd niet aangenomen. Een inwoner van Hoboken vertelt in le Courrier des Ftats Unisdat hij 250 pond weegt, en dat het slechts van hem afhangteen der vetste mannen van de wereld te worden. Verder biedt hij aan3 maanden lang zonder eten of drin ken in een hollen boom door te brengen zich het onvervreemdbaar recht voorbe houdende, het vet van handen en voeten te likken, eene gewoonte, die zeer ge zond is zegt hijen afkomstig is van de beren die den winter met deze lekkernij doorbrengen en van dik mager te worden en den eetlust tegen het voorjaar te prik kelen. Of zijn aanbod reeds liefhebbers ge lokt heeft, wordt er niet bij gemeld. Men berekent, dat men 1 Jan. tot 1 Juli 1883 7058 boeken in het Duitsch verschenen waaronder 167 Kaarten. Dat is gemiddeld 45 per dag. Daarvan waren 1000 aan het onderwijs, 780 aan theologie, 600 aan de rechts-483 aan de mediesche wetenschap gewijd, 400 aan handel en nijverheid386 aan natuurk. wetenschap pen, 353 aan geschiedenis, 331 aan kunst, 274 aan klassieke en Oostersche talen, 247 aan landbonw, 237 aan bouwkunst mijnen en werktuigen224 aan moderne talen. Het aantal romans was 219. De Pransche oriëntalist Clermont Ganneau zond een uitvoerig schrijven aan de Times over het door den antikwaar Shapira uit Jeruzalem naar Engelandge- bracht manuskript dat op geitenvel ge schreven zoogenaamd een over-onde Moa- bitiesche uitgave van Deuteronomium zou zijn, en waarvoor Shapira niet minder dan een miljoen pond sterling vraagt. De geleerde betoogt, dat men hier te doen heeft met het fabriekaat van een modernen oudheden-leverancier. De smalle strooken geitenleer zijn afkomstig van een Thora of wetsrol, uit de een of andere synagoge ontvreemdwaarop hoofdstukken uit het Vae Boek van Mozes in Phoe- niciesch letterschrift gedrukt zijn. Het mannuskript is daarop met chemikalieën zorgvuldig bevlekt en bemorst, om het een zeer oud aanzien te geven, 't ls niet de eerste maaldat Ganneau Shapira op der gelijk geknoei betrapt. Tien jaar geleden waarschuwde hij de Duitsche Regeering, die er met zoogenaamde Moabitiesche urnen uit Shapira's fabriek er haast ingeloopên was. HAARLEM, 28 Augustus 1883. De levering van 8 groote koorra men voor de Cathédral te Zwolleis bij voorkeur opgedragen aan de firma van Diesen en Kerrebijn, alhier. Vele kerken enz. zijn door genoemde firma reeds van nieuwe ramen voorzien. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Aug. 1883, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis en Erve met TuinGr. Houtstraat 6, ƒ14250, D. E. L V. D. Af.end, qq. No. 2. Huis en Erve met Tuin, Koudenhorn 16, 4250, H. Bamnink. No. 3. Huis en Erve, Begijnhof 7, ƒ2275, E. H. Klokke, qq. No. 4.Huis en Erve, Damsteeg 4, 555 0. Dkieduiten. No. 5. Huis en Erve in de Kroonepoort 24b. No. 6. idem 24a. Te zamen 515, T. J. van Garste. No. 7. Winkelhuis en Erve, KI. Houtstraat 41. No. 8. Huis en Erve, Gravinnesteeg 1. No. 9. Huis en Erve, idem 3. No. 10. Pakhuis en Erve, idem 5. Te zamen ƒ12415, opgehouden. No. 11Huis en Erve Ged. Kraaienhorstergr. 12. No. 12. Gebouw voor Slachtplaats idem 28. Tezamen ƒ4470, W. v. Dookemaalen. No. 13. Houten Loods op een stuk weiland aan den Singelnabij den Hollandschen Spoorweg, ƒ150. opgehouden. No. 14. Huis en Erve, Bakenessergracht 101 /360Ö, J. G. Ekdtsieck. No. 15. Huis en Erve, Prankeslraat 39, ƒ2710, J. A. Ritman J.Hz. qq. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 29 Augustus 1883, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Min. Binnenl. Zaken goedk. be sluit wijziging aantal en jaarwedden onderwijzend personeel meisjesschool voor midd. onderwijs. 2. ld. Ged. Staten goedk. besluit wij ziging aantalen jaarwedden onderwij zeressen Opleidingschool voor meisjes. 3. Id. Id. goedk. 3de suppl. begrooting. 4. Voorstel B. en W. aanbouw kantoor en woning ambtenaar haven- en kaaigeld. 5. Id. Id. urinoirs. 6. Voordracht B. en W. onderwijzer Tusschensehool. 7. Voorstel B. en W. op rekest A. A. Kilsdonk en J. P. 11. van Lummel Morinnesteeg. 8. Bezwaarschriften pi. dir. belast. 1883. 9. Rapp. Comm. Fin. gemeentereken. 1882 10. Id. Id. begr. Schutterij 1884. 11. Id. Id. ld. Barbaragasthnis 1884. 12. Id. Id. staat af- en overschrij ving schoolmeubelen. 13. Rekest Th. Fige'e brng rijweg Noor- der-Spaarne. 14. Rapp. Comm. uitbreiding, rek. A. A. Perrin en nader rekest van dezen. Buiten-Societeit „Trouw moet Blijken." MATINEE, aangeboden door H.H. Officieren van het 4e Regiment Infanterie, op Woensdag 29 Augustus 1883, des middags te half twee ure, van de Stafmuziek van het Corps, Kapel meester H. A. GRENTZ1US. l'KOt.ltlMJH, 1. Marsch „Ein Condroz"Steenebrugge. 2. Feest-OuvertureLeutner. 3. Kunstier Leben. WalzerStrams. 4. Die Deutscker vor Paris. TougemaldelFranklèr. 5 Jubel OuvertureC. 3f. v. Weber. 6. Allegro MilitaireAscher. 7. Fantaisie sur les Melodies de l'Opéra Prop héteMeijerheer arr .Couwenhovm. 8. Souvenir de l'Exposition. Polka MazurkaClarens NEGEN-EN-TWINT1GSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 29 Aug. 1883des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MüLLER, Kapelmeester PROGRAMMA. 1. Admiral Stosch. Marsch.Latan. 2. Concert-OuvertureGevaert. 3. Fantaisie BouchardMirij. 4. Potpourri: Der FreischutzIVeber. 5. Lustapiel. Ouverture.1. .Kéler Héla. 6. Parade Marschvan Rossum. 7.Neige et Volcan. WalsKlein. 8. PotpourriCharivariClément. SOIREE MUSICALE et DÉ CL AM ATO IRE, waavan de opbrengst zal strekken als bij drage in de onkosten verbonden aan het opsporen der „VARNA" in den Foyer van den N. Schouwburg. Prijzen der plaatsen: Eerste rang fl.49, Tweede Rang 0.99. Plaatsen zijn van af heden te verkrijgen en te bespreken in den ST. Schouwburg. (69) VAN DEN Afdeeling „Haarlem". Aan Ouders en Voogden wordt bericht dat de Nieuwe Cursus zal aanvangen Zondag 2 Sep- tember e. k. Het onderwijs zal kosteloos gegeven worden eiken Zondag van 11% tot 12% uur, in de Opleiding- school voor jongens aan de Wil- helminastraat. Tot 1 September kunnen nog Nieuwe Leerlingen bij den ondergeteekendeingeschreven worden. Namens de Commissie: H. ZEEMAN, Voorzitter. Ripperdastraat N°. 4. (70) Het personeel betuigt hun hartelij- ken dank aan hun geachte Patroon den Heer A. E. KREMER, voor het groot genoegen hen op 26 Augustus aangedaan door het bezoek der Ten toonstelling, Panopticum enz. XJit aller naam: (71) D. VAN DOKKUM. Mevrouw VAN STYRUM, Rip perdastraat N°. 11. te Haarlem, verlangt tegen 1 November eene die goed kan koken en ook genegen is huiswerk te verrichten. (72) Douairière Baronesse VAN STY- RÜM, Nieuwe Gracht N°. 9, te Haarlem, verlangt tegen 1 Nov., eene eenvoudige van de P. G.die het dagelij ksche smakelijk klaar maakt en eenig huis werk wil verrichten. Loon naar bekwaamheid en eene van de P. G.goed kunnende om gaan met de wasch, naaien, strij ken, mazen en tafeldienen. (74) Mevrouw SCHORERNieuwe Gracht 72, vraagt met November, wegens huwelijk der tegenwoordige, eene flinke die huiswerk moet verrichten. (74) In een gezin zonder kinderen wordt verlangd, eene fatsoen lijke, zindelijke P. G.als Meid-alléén, ver- eischten zijn: netjes werken, goed koken en voorzien van goede ge tuigen met bewijzen van bekwaam heid, zonder welke men zich niet behoefd aan te melden. In persoon vervoege men zich Frans Halsstraat 14. (75) Wordt zoo spoedig mogelijk ge vraagd, in een burgergezin, eene zindelij ke liefst niet beneden de 25 jaren. Franco brieven onder N°. 84, ter boekdrukkerij van H. VAN ZANDVOORD, Groot Heiligland N°. 15, Haarlem. (76)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3