De verloren geraakte Brief, (meerendeels Chineezen) en 40 in Serang." Reeds worden eenige opgaven vanslacht- offers dezer groote ramp publiek gemaakt maarnaar 't zich laat aanzienhebben we 't ergste niet vernomen. Dat de Indieschc financieswaarmeê het toch al zoo treurig gesteld isnog zeer lijden zullen onder dit onheil spreekt van zelf. De Nederl. Han delmaatschappij vertrouwendedat Neder land, dat zoo groot belang heeft bijzijn Oostindiesehe bezittingen, niet achter zal blijven, waar een beroep op zijn liefda digheid wordt gedaan, om den moed in Indië te lenigen, heeft reeds voorloopige maatregelen genomen tot samenstelling eener kommisise tot inzameling en telegra- fiesche overmaking van geldenen zich inmiddels bereid verklaardalle giften en toezeggingen, voor dat doel bestemd, in ontvangst te nemen. De korrespondent van het Bandels- Uacl te Weltevredenbij Bataviaseinde Zaterdagnamiddag„Een uitgestrekte vlakte van lava-puimsteen bedekt de zee bij de Lampongs (het deel van Sumatra dat aan Straat Soenda grenst) en belet Telok Betong en andere deelen van Sumatra en den Zuid-Westhoek van Java te naderen Men schat het aantal slachtoffers (aan over ledenen op Java) op dertien duizend Het zonderling geval doet zich voor dat de vrede tusschen Frankrijk en Anam is geteekendzonder dat er officieel oorlog is gevoerddaar de Regeering aan de Kamer der Afgevaardigden verzekerd heeft, dat zij geen oorlog zou verklaren zonder daar toe van het Parlement verlof te hebben ontvangen. Terwijl de vijandelijkheden plaats vonden, was echter het Parlement niet bijeen, en verlof is er dus niet ge vraagd. Zoo wordt eene belofte aan de volksvertegenwoordiging zeker niet veel meer dan een wassen neus. In den Duitschen Rijksdag is door de meerderheid besloten, het handelsver drag met Spanje voor de eerste maal te lezen en het niet in handen eener kom missie te stellen, wat zeker bevorderlijk zal zijn aan eene spoedige afdoening van de zaak. In Hongarije ziet het er treurig uit. Nadat men eerst begonnen was, tegen de Joden te razen en te woedenbegint men er nu geweld te prediken en te plegen tegen de bezitters van geld en goed, on verschillig wat religie zij belgden. Het openbaart zich hoe langer zoo meerdat de grond van het antisemitisme jaloezie en wangunst is. Te Alexandrië zijn 30 Augustus 11 personen aan de cholera overleden. Te Kaïro stierf sedert de laatste opgave (tot 31 Aug. 's morgens 8 uur) niemanden in Neder-Egypte overleden aan de cholera 9 en in Opper-Egypte 327 personen. De Keizer en de Keizerin van Rus land zijn te Kopenhagen aangekomen en met veel geestdrift door de bevolking ont vangen. Volgens de jongste berichten uit Zoeloe-land heerscht aldaar volslagen re- geeringloosheiden gaan roovers en stroo- pers er ongestoord te keer. Cetawayo zou met de Boeren vroeger door hem te genover de Engelschen voor „honfien" uitgekreten in onderhandeling zijn getreden over een gemeenschappelijk op treden tot herstel der rust. De Deensche Regeeringspartij or- ganizeert nu ookevenals de oppozitie dat gedaan heeft, groote volksvergaderingen. Te Frederikshaven werd zulk eene bijeen komst bijgewoond door ruim 1500 perso nen. Te Aalborg werd zulk eene vergade ring door 5000 personen bezocht. - Sedert lang werden op de Tentoon stelling, dan uit deze, dan uit gene af- deeling allerlei voorwerpensoms van be langrijke waarde vermistzonder dat men vermoeden kon hoe ze verdwenenof den dader kon opsporen. Dat het lang niet gemakkelijk wasden dader te ontdekken is geblekennu men hem in handen heeft en voorloopig een plaats op den Heiligen- weg heeft bezorgd, 't Was toch niemand minder dan de hoofdcontroleur van het bedienend personeel op de Tentoonstelling zelf, zekere Verhoeven, een Belg, die, wanneer hij 's nachts de ronde door de (Naar het Engelsch van Mrs. J. II. Riddel.) 13) (Slot.) We werden daarom door alle ge meenten in den omtrek benijd, 't Was indedaad eengenot er naar te luisteren. „En die jonge damezij die het orgel bespeelde bedoel ik?" vroeg Mr. Kilhamdie met niet geringe ontroering nu dadelijk begreep, van wie hier sprake was. „0,Miss Dunlow! Zij is stervende, het arme kind." En Miss Mayning nog altijd bezig met die weêrbarstige franje, wilde niet laten merken, dat haar de tranen in de oogen kwamen. „Zij was het beste meisjendat ooit geleefd heeft,voegde Mrs. Mayning er aan toe. Mr. Kilham vroeg niets meer, maar toen het tweede ontbijt was afgeloopen, ging hij op zijn eigen houljen eene wandeling doen. 't Kostte hem weinig moeite de woning van Mrs. Dunlow te vinden eene kleine woning te midden van een tuin vol bloemenwaarvan de vensters bijna geheel bedekt waren met kam perfoelie en jasmijn. In 't voorhuis ontmoette Mr. Kilham een der jongensvoor wier welzijn Bessie zich zoo lang en zooveel moeite gegeven had. „Zou ik uwe zuster ook even kunnen spreken vroeg de redakteur. „Is zij beneden „0 ja, mijnheer," antwoordde de knaapen de deur aan de rechterhand openende, meldde hij den bezoeker aan met deze woorden: „Bessie, hier is een heer, die je verlangt te spreken!" Zij lag op eene sofadicht bij een raam, dat het uitzicht had op een kleindoor een ouden moerbei-boom overschaduwd grasperk. Zonder eenige verbazing te laten blijken, herkende zij haar vriend van vroeger, en slak zij eene zwakke hand 7?aar hem uit, om hem te begroeten. „Ik dachtdat ge mij geheel ver geten hadt," sprak zij met een flauwen droefgeestigen glimlach. „Maar ik heb u toch geschreven antwoordde hijen daarop deelde hij haar medehoeveel moeite hij zich gegeven had om haar op te sporen, maar dat hij er niet in geslaagd was. „Zou het u aangenaam zijn, het ver haal nu nog geplaatst te zien vroeg hij. „Zou u dat eenig genoegen doen?" „GenoegenoDe gloeddie zich op haar wangen vertoonde, was een voldoend antwoord. Hij bleef met haar een korten tijd pratendoch toen hij zagdat zij vermoeid werd, stond hij op om te vertrekken. Terwijl hij dit deed legde zij vriendelijk haar hand op zijn arm. „Ik moet u nog eerst wat zeggen zeide zij; „het doet weinig terzake, dat die brief weggeraakt is. Had ik hem ontvangen, dan zouden wellicht de zaken een anderen loop genomen hebben, maar een beleren loop hadden ze niet kunnen nemen. Mr. Mayning zal voor de jongens zorgenen hij heeft aan mijne moeder eene lijfrente welen te beschikken. Alles heelt zich goed voor me geschikt, 't Scheen eerst hard, maar 'tis nu niet hard meer." „Wilt ge mij het genoegen doen dit kleine verhaal eens in te zien Miss Mayning?" ,,'t Was Mr. Kilham die dus sprak Mr. Kilham, die nu een geregeld bezoeker van het Groote Huis was. 'tWas in 'tKerstmis-seizoen. Inde hagen glinsterden de bessen der hulsten door de sneeuw heenwaarmede tak en blad bedekt was. Daar binnen in het Groote Huis was de atmosfeer ijskoud. Miss Mayning en haar minnaar hadden gekibbeldzij had zijn geduld op de proef gesteld, en nu was die proef te zwaar geweest, zooals Bessie Dunlow verwacht had, dat eenmaal gebeuren zou. Hij ging weg voor altijden Miss Mayning zwierf rusteloos van den salon naar de oranjerie, van de oranjerie naar de bibliotheek, terwijl zij zich het voorkomen trachtte te gebouwen deedverschillende voorwerpen van de étalages wegDamof, waar ze achter slot waren geborgendoor middel van val- sche sleutels zich den toegang baande. Hij werd in zijn bedrijf bij gestaan door eene vrouw, die, met een regenmantel gekleedhem vergezeldeom onder dien mantel de voorwerpen die van eenigen omvang waren te verbergen. Daar deze handelingen reeds geruimen tijd geschied den, is zoodoende het vermiste tot eene aanmerkelijke hoeveelheid aangegroeiddie deels verborgen in een kofferdie aan het Centraal-station was bezorgddeels in laden en kasten in zijne woningmaar voor een deel ook bij kennissen en vriendenaan wie hij op die wijze cadeaux maakte, zijn teruggevonden. De politie had reeds eenigen tijd ver denking op den bedoelden controleur, te meer daar het haar gebleken wasdat hij der Directie wekelijks gelden in rekening bracht, als aan de politie op het terrein aanwezig uitbetaald, waarvan deze geen cent had genoten. Aan de ijverige naspo ringen van de inspecteurs-rechercheur C. BateltH. J. C. DiederichsA. P. F. van Oost en J. van der Puttelaaris het dan ook gelukt de hand op hem te leggen en het ontvreemde terug te vinden. Het was een verzameling van de meest verscheiden voorwerpenhet een van klei nere, het ander van grootere waarde. Er wasb. v.een ivoren groepje onderdoor een Japansch kunstenaar vervaardigd en dat een waarde van ongeveer vierhonderd gulden heeft. Hiernaar was reeds geruimen tijd, tot zelfs in het buitenland, vruch teloos gezocht. Hij moet zijn misdrijf, naar wij verne men, reeds bekend hebben, en niet naar de celmaar naar de gevangenis op den Heiligenweg zijn overgebracht, omdat men vreesde, dat hij de hand aan zich zelf zou slaan. Een burger van Paderborn is on langs gestorven tengevolge van het on voorzichtig snijden van zijne likdoorns. Hij had ze door een heelkundige laten opereerenmaar meende nog eens op eigen houtje te moeten oversnijden, en hij gevenals ware 't geen er geschiedde haar onverschillig. Het verzoekdat Mr. Kilham tot haar richtte, scheen wel wat vreemd te zijnmaar toch deed het haar aangenaam aan. De mandie haar kon voorstellen „een klein verhaal even in te zien," moest noodzakelijk er niets van merkenwelk een angst hare ziel verteerde. Miss Mayning nam het haar aange boden tijdschrift, ging zitten, begon te lezen eerst met onverschilligheid, maar allengs met meer ernstige aan dacht. Toen zij het verhaal geheel gelezen hadwierp zij weder een blik op het beginmaar dat gaf haar geen licht. „Weet ge toevallig wie dit verhaal geschreven heeft vroeg zijzich tot Mr. Kilham wendend. „Ja," klonk het antwoord. „De arme kleine Bessie Dunlow!" „Bessie Dunlow!" herhaalde zij ver baasd. Toen ontmoetten zijn oogen en haar oogen elkanderen zij begrepen elkaèr. ,,'t Is eene treffende geschiedenis sprak zijna eenige oogenblikken zwijgens. „Alle verhalen, waarin het werke lijke leven zich afspiegelt, zijn treffend, geloof ik," klonk het antwoord; en, de kamer verlatendespoorde hij den afgestooten minnaar opdie bezig was toe te zien op het pakken zijner koffers. „Miss Mayning," sprak de redakteur, terwijl hij het venster uitkeek„is het park doorgewandeld, om een bezoek te gaan brengen aan Miss Dunlow's graf. „Werkelijk „Zoudt gij ook niet, alvorens te vertrekkennog een bezoek willen brengen aan dat graf? Geloof me, zij had het goed het goed met u voor." „Dat arme, goede, lieve meisjen!" „Indien zij thans tot u kon spreken houd ik me er van verzekerd dat zij u vragen zouhaar één laatste bezoek te brengen." De huisknecht had de kamer ver laten toen Mr. Kilham binnenkwam en Miss Mayning's minnaar staarde bracht zich daarbij een wond toe. In het eerst telde hij dat nietmaar weldra be gon zijn teen op te zwellen. Het bleek dat er bloedvergiftiging had plaats gehad. Zijn teen moest afgezet worden; weldra ook een tweede, eindelijk de geheele voet, maar het hielp niet, en de ongelukkige man overleed onder hevige pijnen. Ook in Italië geven de roovers aan de autoriteiten handen vol werk. Bij Ca- tanzaro heeft een gevecht tusschen roo vers en gerechtsdienaren plaats gehad, waarbij het hoofd der bende, Ricca, ge dood en twee roovers gewond werden, terwijl ook aan de zijde der politie een doode en twee gewonden vielen. Het geval met den stokerdie on langs op den Rijnspoorweg nabij Venen- daal van den trein gevallen wasschijnt minder ernstig te zijn dan uit de eerste berichten kon opgemaakt worden. De man is bijna hersteld, en heeft, naar men be weert, verklaard, dat hij niet geworpen maar gevallen is, wel is waar tengevol ge van een stootdien de machinist hem toebracht, als waarschuwing dat hij te vroeg remde. De machinist werd zooals men weetspoedig aangehouden en is nog steeds in hechtenis. Door een zonderlinge oorzaak ont stond Zaterdag een begin van brand op het Amsterdamsche Tentoonstellings-terrein De brand ontstonddoordat door een ope ning in het dak de zonnestralen vielen op de flesschen anizette, die door den heer Chantrel te Parijs geëxpozeerd zijn. Het daardoor gevormde brandpunt deed het achter deze flesschen gespannen ka toen smeulenmaar de Fransche ma trozen die de wacht houden in dezen af- deeling, hebben dit begin van brand spoe dig gebluscht. Een 16-jarig jongeling te Arnhem, heeft ernstige gevolgen ondervonden van eene gevaarlijke liefhebberij. Hij wilde een sleutel met luciferskoppen gevuld door middel van een spijker afschietenmaar de sleutel sprong stuk en bracht het jonge mensch eene gapende wond aan de boven kaak toe. nu verbaasd den man aan, die hem den even genoemden raad gegeven had. „Wat bedoelt ge?" vroeg hij. „Ik bedoel niets anders dan wat ik zeg antwoordde Mr. Kilham. „Bessie Dunlow heeft altijd tvel voor zien wat er geschieden zoumaar alles wat zij bezat had zij willen gevenom u beiden de inspraken van uw eigen hart te leeren verstaan. Indien gij Miss Mayning thans volgt, geloof ik, dat ge nooit weêr aan haar zult behoeven te twijfelen." Een uur later kwamen twee ver loofden langzaam door het park terug- wandelen. Zij hadden gedurende eene minuut stilgestaan bij het hek van het kerkhof, om een blik te werpen op een nederig graf, dicht begroeid met het groenste en zachtste mos. Hand in hand hadden zij daar ge staan hun nieuw geluk vergetend voor een oogenblik, om met hunne gedachten te vertoeven bij dien graf heuvel die daar nog maar weinige maanden geleden verrezen was boven het stoffelijk overschot van het meisjen, dat zoo veelen wat ze gedaan had zoo goed gedaan had. „Hoe jammer dat de dood haar heeft weggenomen I" fluisterde Miss Mayning, en hare lieve oogen stonden vol tranen. Zou Bessie Dunlow dat ook gezegd hebben Dat kan ik me nauwlijks verbeelden. Was de dag kort geweest, er was gedurende dien dag veel verricht j had de strijd onbeteekenend geschenen, de overwinning was volkomen geweest. Hare taak was volbracht, haar werk afgedaanenrustte haar stoffelijk overschot daar onder de groene zoden, hare ziel, verheven boven alle gewoel der wereld, vrij van alle zorg, beveiligd tegen allen hartstocht, had een eeuwige woning gevonden in hel Vaderhuis bij God.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2