Te Zevenhuizen (Prov. Groningen) heeft eene klnchtige geschiedenis plaats gehad. Zaterdag jl. traden een paar jongelui in 't huwelijksbootjen. Maar reeds des avonds kregen zij twist over een onde vrij- aadjedie zoo hoog liepdat de jonge man plotseling naar buiten stormde en in de vaart sprong onder den uitroep „ik ga me verdrinkenDat dit onder de bruiloftsgas ten heel wat sensatie te weeg bracht, is licht te begrijpen. Na veel moeite en spek takel kreeg men eindelijk den drenkeling aan wal en weêr in huiswaar dadelijk de twist op nieuw begon. Onverwacht rukt de jaloersche zich los en liep voor den tweeden keer in de vaartnu gevolgd door zijne vrouw en enkele bruilofsgasten. 't Schijnt echterdat het nachtelijk bad af koelend op de verhitte gemoederen gewerkt heeft, althans nadat men allen weêr be houden aan land had gebrachtwerd eene derde poging tot verdrinken dien nacht niet weder gewaagdofschoon de patiënt ver klaarde binnen drie dagen zijn plan te zul len volvoeren. Hoewel de drie dagen voorbij zijnheeft men nog niet van zijn dood gehoord. Misschien is later alles wel weêr in orde gekomen. In eene boerderij te Olseneaan den weg tusschen Kortrijk en Gent, hebben twee landloopersdie om drinken kwamen vragen, niemand aantreffende dan eene 80-jarige vrouwhaar met de hun toege reikte bierglazen het hoofd verbrijzeld. Haar broeder, een man van 70 jaar, die haar te hulp kwamhebben zij evenzeer vermoord. Daarna hebben de woestelingen eene buurvrouwdie op het gerucht toe kwam, aangegrepen en, toen zij luid schreeuwde, gepoogd, haar met een zaag, die zij daar toevallig vonden, den hals door te zagen. Gelukkig kwamen er bijtijds andere buren toesnellen; zij namen de vluchtmaar werden achterhaalden aan de justitie overgeleverd. Diefstal was de drijfveer tot de misdaad. In een huis te Grenoblewaar vuur werk in gereedheid werd gebracht, zijn twee kinderen, 5 en 10 jaar oud, door een ontploffing levend verbrand. De vader, die hen wilde reddenkreeg zulke brand wonden dat men voor zijn leven vreest. Te Birmingham is overleden zekere John Dukeshij had aan een „'bar" wat goud gewisseldsommigen hadden dat ge zien en volgden hem in Hill-Street, nota bene eene drukke straat in 't midden der stad. De man werd gegrepenop den grond gesmetenen terwijl een paar boeven hem bij de keel grepenleegden een paar ande ren zijne zakken. Daarna namen zij met eenige schoppentengevolge waarvan hij een paar tanden verloor en eene schedel- wonde bekwam, afscheid. John Dukes over leed aan de gevolgen. Arrestatieën hebben nog niet plaats gehad. De man te Deventer, die, doordien zijne kleederen met petrolëum overgoten en door zijne vrouw in brand gestoken waren, zulke ernstige brandwonden be kwam is in het ziekenhuis aldaar over leden. In het gebouw der Nederl. Kolonieën op de Amsterdamsche Tentoonstelling is terwijl men bezig was een nieuw aange komen rijtuig op zijn plaats te zetten een stuk goud-erts, ter waarde van on geveer f150 gestolen. De dieven hebben eerst een kruisband die over de glazen stolp gespannen waswaaronder het goud met enkele diamanten van groote waar de, was uitgestald, moeten doorsnijden. Daarna hebben zij van een gunstig oogen- blik gebruik gemaakt om de stolp op te lichten en het stuk goud-erts weg te nemen. De diamanten lieten zij ongemoeid. Verleden Vrijdagmorgen hielden de infanteristen in de Vluchthaven te Keulen geheel gekleed oefening in het zwemmen. Eensklaps verdwenen een onderofficier en vier man, zonder weêr boven te komen. Alle pogingen tot redding waren vruchte loos. Eenige uren later werden hunne lij ken gevonden. Te Bazel is dezer dagen een stoom- bootjen aangekomenbijna 10 meter lang en ruim 2 meter breed, waarmede de eigenaar van Rotterdam gekomen was. In drie dagen had men Mannheim bereikten van daar weder in drie dagen Bazel. Te Mannheim had men acht dagen vertoefd en te Muhlhausen één dagzoodat de reis in 15 dagen volbracht was. Het plan was, door het Rhijn-Rhêne-Kanaal over Lyon terug te keeren. Vele mannelijke ingezetenen van Leeuwardendie meendendat zij met de schutterij niets meer te maken hadden, zijn thans toch voor de aktieve dienst aan gewezen daar de nieuwe lichting op verre na niet voldoende is om de leemten aan te vullenwelke door verschillende oorzaken in de gelederen zijn ontstaan. Al zijn onderscheiden wreede spelen als katknuppelengans- en palingtrekken in de latere jaren gelukkig in onbruik geraakttoch krijgt men van tijd tot tijd dingen te aanschouwendie levendig daar aan herinneren. Een troepjen Maandagsche luiaards slenterden Maandagmorgen in den omtrek van het Amstelveld te Amsterdam en zagen in de Reguliersgracht een eend zwemmen. Een dier kerels nam een steen en smeet dien naar het dieren dat voorbeeld werd spoedig door de anderen gevolgd. Telkens als het arme dis# geraakt werd ging er een gejuich op onder de helden op den walkant. De eend zwom hoe langer zoo moeilijker door en trachtte zich eindelijk in een riool te redden. Zoodra de vervolgers dit zagenklommen eenigen hunner op een vlot en haalden het dier dood uit het riool te voorschijn. Nu ontstond eene langdu rige kibbelpartijwie de wettigg eige naar zou zijnen het einde wasdat men besloot de doode eend bij een poelier te gaan verkoopen. Wat er met de opbrengst ge schied zal zijnis op een Maandagmorgen helaas, niet raadselachtig. Een paar politie agenten zagen het gevaldoch wandelden rustig door. Later kwamen er nog een paar anderen kijken doch ook deze deden even min iets om aan dit tooneel een einde te maken. Zouden zij het beneden hunne waar digheid hebben geacht? Onder Noordwijkgemeente Marum (Groningen)heeft een zelfmoord plaats gehad onder de volgendezeker zelden of nooit voorkomende omstandigheden. Een ruim 70-jarig man toch had reeds dikwijls gezegddat hij zijne vrouw niet hoopte te overleven. Dezer dagen nu werd zij beden kelijk zieken 't was duidelijk te ziendat het niet lang meer met haar duren zou. Hij trok zich dit zoo aandat hij door ophanging een einde aan zijn leven maakte, 's Anderen daags stierf de vrouw. Van niet geringen kloeken en edelen zin hebben verleden Zondag een aantal ingezetenen van Oud-Beierland bewijs ge geven door zeiven de begrafenis van een. slachtoffer dér pokken op zich te nemen toen het gewone personeel zijne diensten weigerde. De voornaamste ingezetenen, waarbij de burgemeesterdoktersnotaris enz. volbrachten dezen laatsten plicht en hebben zich voortaan bij elk sterfgeval beschikbaar gesteld. De zeer beteekenis- volle omstandigheid doet zich voor, dat onder de personendie zich aan eene be hoorlijke inenting hebben onderworpen zich nog geen enkel geval van pokken heeft voorgedaan. Toch wil de groote meerder heid waaronder de pokziekte steeds woedt niets van inenten of her-inenten hooren wat eene wel wat duur betaalde beginsel vastheid is. Dure postzegels zijn onlangs door Baron Arthur de Rothschildte Parijs, ge kocht. De rijke bankierdie een der kost baarste postzegel-verzamelingen in Europa bezit, betaalde nl. voor twee postzegels eene som van 5000 francs.'t Waren twee hoogst zeldzame exemplaren van een soort die tijdens het prezidentschap van Louis Napoleon bij wijze van proef gemaakt doch eenige uren later weder vernietigd werd. Dergelijke soorten hebben voor de liefheb bers groote waarde. Maar misschien is er wel nog nooit een zoo hooge prijs voor twee postzegels betaald. Te Unterdöbling, bij Weenen, is dezer dagen een muzeüm van postzegels geopendwaarin de meest ver scheiden en zeldzaamste exemplaren ten toongesteld zijn. Er is daar o. a. een gla zenkast, die een waarde van miljoen gulden aan postzegels bevat. - Een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk heeftvolgens de Russiesche bladenin de nabijheid van Charkow plaats gehad. Daar loopen namentlijk de Azoffsche en Char- kow-Nikolajewa-lijn voor een deel naast elkander. Eene dame, in den trein naar Tanganrog gezeten keek eens uit het ven ster en zag den trein van Charkow aan komen zij meendedat deze op dezelfde rails liep als de trein waarin zij zaten begon terstond vreeselijk te schreeuwen en te roepen, dat er een trein aankwam en allen verpletterd zouden worden. De andere reizigers ontstelden daardoor zoozeer, dat allen zoo snel mogelijk door de portieren en de vensters uit het rijtuig sprongen. Op 't zelfde oogenblik reed de trein voorbij over de ougelukkigen heendie op de rails lagen en geen gelegenheid hadden gehad om verder te vluchten. Niet minder dan 20 personen lagen dood of ijselijk verminkt. Zijdie aan den anderen kant uit den trein gesprongen waren, hadden eveneens door hun onvoorzichtigen sprong zware wonden en kneuzingen bekomen. Te Burum (Friesland) voelde de dienstmaagd van den landbouwer Z.on- middelijk na het drinken van een kop thee een hevige pijn in de keel. Na onderzoek kwam men tot de overtuigingdat er zich een Bpeld in het kopjen had bevondendat deze met de thee in de keel was terecht gekomen en daarin was blijven steken. De dokterdie er bijgeroepen werdverklaarde in dit geval geen hulp te kunnen verleenen. Hierop begaf men zich naar Groningen, waar Prof. Ranke aan de meid mededeelde dat ze binnen kort moest terugkomenals wanneer waarschijnlijk een operatie noodig zou zijn. Men schrijft uit Maastricht aan de A. 11. CtOnze stad is sedert eenige avon den het tooneel van volks-demonstraties. Eenige honderden fabrieksarbeiders en ar beideressen trekken joelende en zingende door de straten en meer bepaaldelijk door diewaar personen wonenvan wie het gerucht zegtdat zij tegen de huwlijks- trouw zondigen. Tot dusver hebben die demonstraties een vreedzaam karakter. In het Kanaal hebben verleden Za terdag twee aanvaringen plaats gehad, beide met treurige gevolgen. Het stoom schip „Woodburn", van Newcastle, dat zware averij hadwerd door een sleepboot van Lissabon naar Newcastle gebracht. De Fransche Transatlantiesche stoomboot „St. Germain" kwam ongeveer 45 mijlen van Plymouth met de „Woodburn" in botsing, tengevolge waarvan de Woodburn bijna on- middelijk zonkachttien der opvarenden verloren daarbij het leven. Op denzelfden dag, tegen den avond, werd de „Rivoli" eene stoombootook van Newcastle aan gevaren door de Duitsche stoomboot „Pa lermo". De „Rivoli" zonk ooken vijf der opvarenden verdronken. Een omnibus met 20 muziekanten kwam lustig den weg van Mompiano naar Brescia afrollenonder de tonen van een vrolijke marsch, toen een der wielen in ej.n .tramwegspoor vastraakteen het rij - fnig omsldeg.-EënVvreeselijke verwarring en gejammer volgdeT<te4'"flieniand werd zwaar gewond. Alleen had meiïsg£?ote moeite om den kapelmeester los te werkêE",- die in zijn val in de groote trom terecht was gekomen enmeenende in een afgrond gestort te zijn, erbarmelijk schreeuwde. Het volgende leest men als adver tentie in de „Frontier Guardian"een blad der Kaapkolonie: „Ikdeondergeteekende, Hester Bloemverklaar alles wat ik gezegd heeft van Hendrina Theron woonachtig op de plaats Basa, in de distrikt Barkly Oost, dat ik lieg, en mijn bek geschender heeft, ik slaat met mijn hand op mijn beken zegt bekbekjij liegalles wat jij gezegd heeft van miss H. Theron en haar eer." De Novoje Vremja behelst eene merk waardige bijdrage ter beoordeeling van de Russiesche toestanden. Een rijk grondbe zitter, Oestinoff, wilde gaarne op eigen kosten een spoorweg aanleggen ter bevor dering van het verkeer met het station Sossnofka der lijn Sarasof-Kosslof. Hij ver voegde zich tot den Minister van Openbare Werken om vergunning, maar kreeg van dezen een weigerend antwoord„omdat men nog geen wet had, die den aanleg van der gelijke lijnen op eigen kosten en op eigen grondgebied toestond." Oestinoff kon daar tegen aanvoeren wat hij wilde, aan het besluit van den Minister viel niet te tornen. Evenwel kreeg hij den raad mede, dat hij eene petitie zou opmaken en den buroo- kratieschen weg op sturenten einde de afkondiging van eene speciale wet te ver krijgen waarbij 't geen hij voor had geoor loofd werd verklaard. Per trein naar huis terugkeerendemaakte Oestinoff kennis met twee ingenieurs, verhaalde zijn wedervaren en vroeg om raad. „Leg den weg zonder autorizatie aan"luidde het antwoord. De wenk werd gevolgden een jaar later was de lijn klaar. Oestinoff begaf zich toen voor de derde maal tot den Ministerdie hem vrij koel toevoegde: „ik heb u niet ver geten; maar 't is nog te vroeg.de wet is nog niet gereed." „Maar de spoorweg is wèl gereedExcellentiebracht de grondeigenaar bedaard in 't midden. Die mededeeling deed den Minister schier in onmacht vallenen toornig voer hij tegen den vermetelen grondeigenaar uit. „Uwe Excellentie make zich niet boos", deed Oestinoff kalm opmerken„de spoorweg heeft mij ongeveer een half miljoen roebels gekostdoch als het Uwe Excellentie be haagt, zal ik de lijn onmiddelijk laten opbreken." De Minister wist eerst blijkbaar niet, hoe hij zich met eere uit die zaak zou kunnen redden. Na rijp beraad werd eindelijk aan Oestinof de vergunning gege ven om een reeds voltooiden spoorweg te te leggen en24 uren daarna werd de lijn plechtig geopend. De nakomeling schap, zal verwonderd staan over dien spoed, als zijin de archieven van het Ministerie van Openbare Werken snuffe lende bestoven dokumenten vindtdie dit schier ongeloofelijke feit konstateeren. Een der steigersdie gebruikt worden bij den bouw van het paleis van den Ko ning van Beieren op het eilandtjen in het meir van Chiemis verleden Zaterdag ingestort; 33 werklieden werden gedood en 17 gewond. Vóór eenige weken werd berichtdat de prezident der Transvaalsche Republiek, Paul Krüger de „eerste fabriek" aldaar plechtig gedoopt had. Maar wat men er toen niet bij meldde isdat die „eerste fabriek" is eene brandewijn-stokerij. Deze omstandigheid geeft aan het Wageningach Weekblad aanleiding tot de volgende ont boezeming: „Een ooggetuige deelde ons mededat de leden van den Transvaalschen Volksraadwanneer de vergaderingen zijn afgeloopeneven goed hun schnapps lnsten als iedere gewone Hollandsche en Engelsche boer. En het „op één been kan iemand niet loopen"en het „alle goede dingen bestaan in drieën" zullen ook aan de Kaap geen onbekende gezegden zijn.'t Spijt ons, dat wij deze dingen moeten meêdeelen. Men kent onze groote voorliefde voor de Kape naars en voor de Transvalere in 't bizonder. Edochwaarheid bovenal-Gebeuren deze dingen aldaarwelnudan zij n deze mannen daarom niet slechter dan velen in Europa. Maar dan moet men toch de Boeren niet langer ons afschilderen als mannen van zulk een bizonder vromen zin en onberispelijke zeden." Volgens een mededeeling in „De Amsterdammer"kan eerlang bij de Am sterdamsche afdeel, van het Nederlandsch Tooneel de opvoering verwacht worden van een oorspronkelijk blijspel van den heer F. W. van Eeden Jr.rector van het Amsterdamsch Studentencorps. Het stuk dat in de hedendaagsche letterkundige kringen speelt, is getiteld„Het Sonnet." Op de Hudson-rivier is de ketel gesprongetT'-Sener..saloji-boot. Een 50 tal passagiers moeten zijnVtogskomen bij deze ramp. HAARLEM, 4 Augustus 1883^ In een Buitengewoon Politieblad vanv 1 dezer verzoekt de Commissaris van Politie te Arnhem opsporing en aanhouding van een schimmel (hit) met hoofdstel en leid sels de manen en het bovengedeelte van den staart van den schimmel zijn donker. Van dezen diefstal wordt verdacht Wil lem Jansen, oud 25 jaren, rietdekker, wonende te Arnhem, gestalte tamelijk lang, uitzicht blond, zonder baard, ge kleed met pilow pak en klompen. In een Buitengewoon Politieblad van gisterenverzoekt de officier van Justi tie te Dordrecht opsporing aanhouding en opzending van Daniël Nugteren, oud 41 jaren, brievengaarder te Ridderkerk, ge stalte middelbaar lang en gezet, kleur rood, haar grijsbakkebaarden korthij spreekt eenigszins stotterend en heeft bijna geen tanden. Op 31 Augustus jl. heeft hij zijne woonplaats verlaten en is in de rich ting naar Rotterdam vertrokken. Hij wordt verdacht van valsehheid in geschriften en verduistering van gelden hem als brievengaarder toevertrouwd. Gedurende de maand Augustus jl. zijn door de Politie alhier 81 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Augustus van het vorig jaar bedroeg dit getal 69 dus 12 minder. DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 5 Sept. 1883des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. pnoeiei!Hiif4. 1. MarschLalan. 2. Ungarische Lustspiel. Ouverture. .Kéler Béla. 3. Londonner Saison. WalzerLabitzky. 4. Le Reveil de la Nature. Polka. Solo voor Picolo PliittoChrislopM. 5. Der PreischutzWeker. 6. OuvertureKcler Béla. 7. Die Turkische SchaarwacheMichaelis. 8. Neige et VulcanKlein. 9. PotpourriTrenkier.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3