N ieu wsberichten. DE GESTOLEN KLOK, berekend zijn op den tegendruk van het water, werden eensklaps van dien steun ontheven en vielen over de helft hunner hoogte blootde zee liep over de zeehoof den en deed een ontzaggelijke zuiging langs deze kustwerken ontstaan. De onlangs vol tooide havenwerken moesten een proef door staan zooals nimmer van een bouwwerk gevorderd isvolgens de ontvangen tele- grafiesche berichtenheeft de haven echter geen noemenswaardige schade geleden zelfs de kaaimuren hebben aan de daarop uitgeoefende krachten kunnen weerstand bieden. De ramp is thans geschieden een onschatbaar verlies aan menschenlevens voegt zich bij de groote stoffelijke schade welke geleden ishet arme landdat sedert de laatste drie jaren door aanhoudende rampen is geteisterd geworden, is thans door een ODheil geteisterdgrooter dan al de andere. Nadat de veestapel door ziekte nagenoeg geheel verloren was, sleepten hevige koortsen een groot deel der bevol king wegdaarna eischte de cholera hare slachtoffersen nuterwijl de sterk gedunde bevolking weder een weinig tot voorspoed kwam, trad de zee buiten haar oevers, werden de eigendommen verslonden en von den duizende menschen in den vloed hun dood. Doch ook hiermede houdt de ramp niet opde aschregen heeft alle kultures vernietigdmislukking van den rijstoogst en dientengevolge hongersnoodstaat voor de deur. Laten wij daarom de hoop voeden dat Nederland ook thans zal toonen het land der weldadigheid te zijn. Voorzeker kau toch slechts door een algemeene en krachtige financieele hulp West-Java voor hongersnood behoed worden. Een telegram van den Gro'everneur-Gene- raal aan den Min. van Kol. meldt o.a.dat Telok Betong onbereikbaar, doch waar schijnlijk geheel verwoest is, en dat in Tjiringin 10.000 menschen verdronken zijn. Het Handelsblad ontving van een Indieschen medewerker een telegram van den volgenden inhoud: „De toestand in be Lampongs is vreeselijk. Tot vijf mijlen binnen's lands is alles verwoest. De dooden tellen bij duizenden, 't Is onmogelijk te naderenomdat de inlanders woedend zijn en den Hollanders de schuld van de ver woestingen gevenwegens Atjeh." Er zal zich eene kommissie samenstellen tot inzameling van giften voor de ramp in Indiëmet den Prins van Oranje aan het hoofdwaarvan o. a. als leden zullen optreden: de hh. Jhr. Mr. v. Reenen vice-prezident van den Raad van State Fransen van de Puttelid van de Eerste Kameroud-Minister van KolonieënJhr. Mr. v. Eijsingavoorzitter der Eerste en Mr. van Reesvoorzitter van de Tweede Kamer; Mr. de Yos van Neder veen Cnp- pel, prezident van den Hoogen Raad, luit.-gen. Bouwmeester, oud leger-kom- mandant in IndiëMr.Patijn, burgemees ter van de rezidentiede Roy van Zuide wijn voorzitter van de Rekenkamer. Het stoffelijk overschot van den Graaf van Chambord is te Gorz naast dat van zijn Grootvader Karei X bijgezet. De prinsen van Orleans hebben niet willen deelnemen aan de lijkplechtigheid, omdat de weduwe van den overledene er op stond, dat bij die plechtigheid niet de Graaf van Parijsmaar Don Carlos den voorrang zou innemen. De verdeeldheid, die zich open baart tusschen de beide takken der oude Koningsfamiliekomt ongetwijfeld op- 't oogenblik der Republiek ten goedemaar heeft ook den Graaf van Parijs nit eene moeilijke pozitie bevrijd. Bij besluit van den Koning van Spanje dd. 31 Aug. is het dekreet opge heven waarbij de „konstitutioneele waar borgen" werden geschorst. Z. M. 's reis naar Dnitschland gaat doormaar om geen jaloerschheid te wekken heeft de Koning op een feestmaal een toost uitgebracht op de eendracht tusschen Frankrijk en Spanje, 't Begint er naar te lijkendat een oorlog tusschen Frankrijk en China niet meer te keeren zal zijn. De onderhandelingen zijn mislukt en op niet zeer vriendelijke wijze afgebroken. Een Chineesch legerkorps van 15.000 man moet bij Mongkoi over de grens van Tonkin getrokken zijn en voortrukken in de richting van Haid-Zwong, waar de Fransche bezetting in versterkt gewor den. Ook te Ta wordt een Chineesch korps bijeen getrokken en te Uhampaa leggen zij vestingwerken aan. Dat het gezegde „stelen als de raven" niet op een verdichtsel berust, is thans weder te Beverstedt (Hanover) gebleken waar men in een ravennestbehalve drie bijna volwassen jonge raven, ook vondr. twee gouden trouwringeneen aantal mes lemmers en een zakmes. De organizatie der Jezuïeten-orde is slechts weinig bekenddaarom zal men met belangstelling de volgende inlichtingen ver nemen, welke de „Etoile" aangaande de- samenstelling en de krachten dier orde geeft, nit een katalogusdie dit jaar te Brussel het licht heeft geziendoor de zor gen van het genootschap zelf. Men ziet daaruitdat de orde verdeeld is in 5 groote provincieën I. Italiëwordt bediend door 1.558 Jezuïeten; H. Dnitschlandomvat tende Oostenrijk-HongarijeBelgië, Gal- licieDnitschland en de Nederlandentelt 2.875 Jezuïeten; III. Frankrijk met de Fransche bezittingenwordt bediend door 2798 JezuïetenIV. Spanje en Mexico- hebben 1933 discipelen van Loyolaen eindelijk voor V. Engeland met de Ver. Staten, 1894 Jezuïeten. Dit maakt voor 't jaar 1882 want daarover loopt de katalogus een totaal van 11.058 Je zuïeten priesters professoren, helpers enz. Een betrekkelijk gering aantal, als men denkt aan de macht en den invloeddie het genootschapzij het ook minder dan voorheennog in de wereld uitoefent. Men moet echter niet vergetendat de geaffili- eerden en de Jezuïeten „in korte kleêren"' in deze statistiek niet zijn begrepen. Men vindt bovendien opgeteekend dat in 1879- de orde 10.229in 1880 10.494en in 1881 10.792 leden telde. België komt op deze lijst, voor 1882, met 365 priesters of Sacerdotes248 Scholastici of professo ren, 187 Coadjutoren800 Universi of mis sionarissen in't geheel 1600 leden voor.. De katalogus bevat de namen van alle Jezuïeten. Onder dezen komt ook voor die van pater Edouard Malouzoon van den Belgieschen minister van Staatopgenomen in de orde in't jaar 1869en thans hoog leeraar in de Rhetorica aan het kollege te Bergen in Henegouwen. Een soort van Evangelizatie in Frank rijk die goed schijnt te slagenbestaat in een inrichtingden naam van „Bijbel- recht, boete en de waarde van kilo bewerkte stokken van riet (hengels om te visschen), de een 14 mark 35 pf., de ander 11 mark 70 pf.De welgekleede heer, die H. M. op Oranje-Nassauoord zon hebben aangesproken heet Stanislaus Bothkiewitsch Vossuth en is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maan den de naam der millioenen-juffrouw is gemakkelijker uit te spreken en te ont houden, zijnde Jaantje Struik en die van haar medeplichtigen minnaar Antonie Hoetink, terwijl hunne zaak in October weêr in booger beroep zal worden be handeld tegen zekeren paardendief J. te Arnhem, is een jaar cellulair geëischt dito dito plus geldboeten tegen de Lange Wendels en Snijders, die valsche inzen- derskaarten voor t. T. hebben vervaardigd en uitgegevende policie heeft te Nijme gen hare hand gelegd op zeker iemand, die quasi om zich te laten scheeren een barbierswinkel binnentrad en er toevallig niemand vindende al het voorhanden bar biersgereedschap wegstal en verkocht; desgelijks, maar niet te Nijmegen, neen! te Leeuwarden op eenen man die zijne vrouw zoodanig met een pot heeft op 't hoofd geslagen, dat de buren haar be wusteloos en in haar bloed badende op den zolder harer woning hebben gevonden. Maar, maar, maarvan zeker schandaal te Utrecht door eenige studenten gepleegd, hoort men niets meerwat ZOU daar van toch wel de reden zijn? Als deze vraag uw brein, neen uw hart kwelt als 't onze, laat ons samen naar 't station gaan: retour Amsterdam! en dan naar van Lier, waar ge avond aan avond kunt zien: Mensch, erger je niet Dat de indrukteweeg gebracht door de tijding van de vreeselijke rampdie een gedeelte van Java en Sumatra heeft getrof fen de stemming van velen in den lande beheerschtspreekt van zelf. Allengs ko men wg er meer van te wetenen alles doet vermoedendateerst wanneer meer bizonderheden van het gebeurde bekend zullen worden, Nederland den omvang zal kunnen beseffen van het onheil, dat zijne kolonieën geteisterd heeft. Eenig denkbeeld er van moge geven wat we in 't N. v. d. D. vinden medegedeeld over en naar aanlei ding van de vernietiging van het etablis sement Merak. Dat etablissement werd opgericht ten behoeve van den havenbouw voor Batavia. De bestemming er van was het leveren van de rotsblokken, noodig voor den aanleg der groote zeehoofden van de haven te Priok. Merak was omstreeks 3 Engelsche mijlen van Krakatau verwij derd 'twas gelegen op den vasten wal, aan de oevers van Straat Soenda. Nagenoeg de geheele kust van Java langs deze straat bestaat uit hoog landsteile trachiet-rot- sengedeeltelijk begroeid met koraalvor men de kust. In 1877 werden te Merak groote steengroeven voor den havenbouw geopendeen spoorweg werd aangelegd ijzeren landhoofden werden langs de kust gebouwdeen fabriek en kolossale maga zijnen voor dynamiet en andere materialen werden opgerichtwoningen van steen hout en bamboe werden ten behoeve van het Europeesch en inlandsch personeel Eene dorpsgeschiedenis uit de Krivoscie, (Naar het Servisch.) 1) 't Zal wel een dertig jaar geleden zijn, toen op zekeren dag, en welbij 't aanbreken van den morgenop 't oogenblik dat de nacht zich van den dag begint te scheiden, een knaap van de hoogte Panjkame in Pobore, bij den ingang van 't dorp, riep: „Hoor eens, Knes Vuce! Goeden morgen, Knes Vuce!" „Moge de morgen u geluk aanbren gen Doch wat is er aan de hand klonk het van de overzijde. „Ik hoop dat er voor u niets ergers isMaar kom hier en zie wat er gebeurd ismen heeft de klok uil de kerk weggehaald!" En als een gek sprong Knes Vuk bij dit bericht van zijne legerstede op om alarm te slaan en de overige dorps bewoners er bij te roepen. Binnen weinige minuten waren zij allen op de gebouwd.een groot aantal stoomkranen en machinerieën werden aangevoerd, zoodat een krachtig etablissement ontstond, dat voor den havenbouw ongeveer miljoen tonnen rotsblokken geleverd heeft. Duizen den arbeiders werkten dagelijks te Merak in deze steenmassa. Een groote kolonie van Chineezen en andere vreemde Oosterlingen werd spoedig voor de behoefte van het etablissement geboren. De steengroeven te Merak waren aangelegd in rotsendie een hoogte van ongeveer 300 Rijnl. voet be reikten de steenen woning en het bureau van den ingenieur waren gebouwd op een heuveldie 150 voet boven de zee verheven was. De voltooiing van den havenbouw in 't begin van dit jaar had een inkrimping van Europeesch personeel te Merak ten gevolge, zoodat tijdens de zeebeving slechts een betrekkelijk gering aantal Europeanen aldaar aanwezig waren. De ingeneur Nieu- wenhuijs was tijdelijk met zijn gezin te Bataviade chef-mijnwerker Nauman met echtgenootede werktuigkundige van Es sen met vrouw en kinderen (dit huisgezin was eerst sedert weinige weken in Neder- lend aangekomen)de opzichter van Diest met echtgenoote, de opzichter Kaal, de magazijnmeester Towsend en familie en de boekhouder Fechler vormden het personeel dat tijdens de ramp te Merak vertoefde. De uitbarsting en vulkaniesche werking van den berg Krakatau had ten gevolge dat het geheele etablissement in zee verdween. Op de plaats waar de hooge rotsen zich weinige dagen geleden eenige honderden voeten boven het water verhievenvloeit thans de zee. De woningende fabriekde spoorwegende werktuigenalles is ver zonken. Volgens de laatste telegrafiesche berichtenwas niets van het etablissement meer zichtbaar, alles was verdwenen. De geheele bevolking, alle werklieden, alle neringdoendenallen zijn te Merak door de zee verzwolgen. Alleen de boekhouder Pechler en twee inlanders hebben het leven behouden. Het etablissement te Merak stond op 1 Juni jl. voor noch slechts f 50.000 in de boeken der havenwerken genoteerd. De werkelijke waarde kan evenwel op min stens f 200.000 geschat worden. Dit kapi taal is voor den lande verloren, 't Voor nemen was, het etablissement den l3tcl1 Sept. op te heffen de havenbouw heeft daarom door de ramp niet geleden. Hier tegenover staat echterdatindien de uitbarsting een week later had plaats gehadde werklieden alsdan naar hunne woonplaatsen, te Bata via zouden zijn teruggekeerd, waardoor hon- derde menschenlevens zouden behouden ge bleven zijn. De zeebeving, die de uitbar sting vergezelde, moet blijkens de verschijn selen te Batavia van ongekende afmetingen geweest zijn. Eenige gevolgen van deze zeebevingzooals het van de ankers weg slaan van het dok te Onrastzijn bekend. Te Tandjong Priok, d. i. op een plaats, die 55 Engelsche zeemijlen van Merak gelegen is, steeg het water tot een hoogte van 2.25 M. boven Batavia's peil en daalde tot 3.15 M. onder dat peil, een verschil van waterstand dus van 5.40. M.terwijl het dagelij ksch gemiddeld verval van water slechts 0.85. M. is. 't Water stroomde door de nauwe opening, die slechts 125 M. wijd is, met eene snelheid gelijk een waterval naar de buiten- en binnenhaven van Priok ten einde deze groote bassins te vullenen liep daarna weder met gelijke snelheid naar zee. De 1500 meterslange kaaimuren, die been en snelden gewapend naar het kerkje van den heiligen Johannes Chrysostomoswaar zij zich weldra van de ongehoorden euveldaad kon den overtuigen. Toen zij eenigszins van hunne verbazing waren bekomen, begonnen zij 't geval te onderzoeken en na te gaan, wie toch wel de dief zou kunnen zijn en vanwaar hij kon zijn gekomen. Voetstappen echter noch andere sporen konden bij het kerkje ontdekt worden. Terwijl de bij hel kerkje verzamelde dorpsbewoners het ongehoord feit bespraken, en nu eens zus dan eens zoo gistenwie toch wel die daad zou hebben kunnen begaanviel Knes Vuk hen in de rede met den uil- roep: „Daar hebt ge het nu: schade en schande tegelijk, zooals 't nog nooit iemand overkomen is! Een dief sloop hierin en stal onsom zoo te zeggen de klok voor den neus weg. De Primorzen (strandbewoners) kunnen met het volste recht beweren dat wij nietsvvaardigen zijnwij die lafhar tig in den schoot der vrouwen rusten, 't Ware beter geweest dat een bliksem straal tien huisvaders had getroffen, dan dat wij zulk eene schande moes ten beleven. Toen onze voorouders in den strijd op Kandiaom dit eiland voor den Doge te verdedigen, bloed den, en toen Mahmoed Pacha hen ge plunderd en in slavernij had gesleept, toen geschiedde dat niet op zulk eene smadelijke wijzeen eerst na driemaal vernieuwden strijd. Nu echter ver dienen we het verwijt, dat we boe zelaars dragen en hennep spinnen. Gij echter Rasko, die om zoo te zeggen in de schaduw der kerk slaapt, hoe komt het, dat gij in dat noodlottig oogenblik niet ontwaakt zijt en het alarm niet gehoord hebt? t' Was voor de dieven geen kleinigheid de klok door dit enge dal weg te halen Doch hoort eensliedenzoo lang wij dezen diefstal niet op't spoor komen zoo lang blijft de kerk gesloten; het olielampje voor het Mariabeeld blijlt niet branden, en er zal wijn noch offer brood ingebracht worden, totdat ein delijk de heilige Johannes Chrysosto mos er zijn bekomst van krijgt, en hij de dieven aanwijst en een wonder over hen beschikt. Want mij dunkt, de diefstal heeft niet plaats gehad zonder hulp uit het dorp." Na deze aanspraak greep Knes Vuk de voor liefdegaven bestemde busdie aan de kerkdeur gehecht wasen een ander roerde zijnen elleboog aan, en een derde dien van den tweede enz. tot er om de kerk een kring gevormd was, en de oudste uit het dorp met luider stëm den eed herhaalde, die door Knes Vuk was uitgesproken. Allen bewaarden een diep stilzwijgen terwijl dit voorviel; slechts Rasko, wien 't verwijt van Knes in zijn binnen ste gekrenkt hadwaagde het te zeg gen: „Ik heb gisteren den geheelen dag in het kreupelbosch hout geveld en toen ik naar huis ging, was ik zoo vermoeid, dat ik 's nachts als een doode geslapen heb, zonder me ook maar één maal om te keeren, tot mij heden, bij 't aanbreken van den morgen, het geroep wakker maakte, 'tSchijnt wel alsof er een wonder gebeurd is, want zoo vast heb ik mijn leven noch niet ge slapen. (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2