iet Donau-kanaal ontstond brand in eene kleine woningweldra was het nabij lig gende hout door het vuur aangetastdat zich met onbeschrijfelijke snelheid, door den wind voortgezweeptover de groote wer ven langs het kanaal verspreidde. De gloed, de rook en vonkenregen waren zóó groot dat de brandweer onmogelijk tegen den wind werkzaam kon zijn en zóó de voort gang van het vuur stuiten, 's Avonds te 8 uur bedaarde de wind en begon er regen te vallenen van dat oogenblik eerst was het mogelijk met eenig gevolg de vuurzee te bestrijden. De geheele brandweer der hoofdstad en van de meeste voorsteden was op de plaats des onheils aanwezig en werk zaam terwijl bovendien 200 man genie troepen gerekwireerd waren om twee huizen omver te halen, ten einde den voortgang van het vuur te stuiten. Behalve de ont zaggelijke ma8sas houtde talrijke schuren en bergplaatsenzijn 12 huizen door den brand vernield terwijl de schade op min stens 2 miljoen florijn geschat wordt. Ben man der brandweer had het ongelukdoor een val een paar ribben te brekenmaar voor 't overige zijn geen persoonlijke onge lukken te betreuren. Er bestaat vrees, dat het Bremer stoomschip Ludtoigdat een paar maanden geleden met 80 passagiers, grootendeels landverhuizersnaar Canada vertrokmet man en muis vergaan is. 't Schip werd in 'tbegin van Juli te Montreal verwacht, en het is daar nog altijd niet aangekomen terwijl- men er volstrekt geen tijding van ontving. De Hollandsehe bloembollen hebben in het buitenland nog altijd hun ouden goeden naam. In Engeland is dit zoo sterk dat een bloemkweeker bij Londen alle jaren 500.000 bollenkrokussen en hyacinthen naar Holland zendtom die daarna „gena- tnralizeerd" als Hollandsehe bollen terug te laten komen, 't Publiek wil de bollen niet koopenals zij niet uit Holland komen. Het inzamelen van fooitjens kan een vermogen vormen. Dit bewees een Berlijn- sche bediende uit een muzeümdie belast was met het bewaren der stokken en re genschermen van het publiek, 't Vermogen dat hij naliet, bedroeg meer dan 70.000 thaler. Thans is bevel gegeven, de fooitjens, in het muzeüm ontvangente verzamelen in eene gemeenschappelijke kas. Drie barbiers te Oldham in Engeland zijn dezer dagen ieder tot een geldboete van 5 sh. veroordeeldomdat zij op Zondag klanten geschoren hadden. De veroordeeling geschiedde krachtens eene wet uit den tijd van Koning Karei II. Eene boerenmeid te Hohenharzig had besloten zich dood te hongeren. Zij hield zich negen dagen op een hooizolder ver borgen. Toen kroop zijuitgehongerd en vermagerd naar heneden. Men kwam haar te hulp met suikerwater en daarna met lichte spijzen. Zij is langzaam bijgekomen. Het Instituut voor Doofstommen te Groningen ontvangt tegenwoordig telkens bezoek van hooggeplaatste personen. 'tWerd o. a. vereerd met een bezoek van de H.H. Claveau, inspecteur-generaal der gestichten van weldadigheid in Frankrijk Peyron directeur van het Nationaal Instituut voor doofstomme jongens te Parijs, Bélanger, leeraar aan die inrichtingHuriotdirec teur van het Nationaal Instituut voor doofstomme meisjens te Bordeaux alsmede de zusters Angélique en Angèleleeraressen aan dat Instituut. Na het onderwijs in de klassen bijgewoond en alles nauwkeurig bezichtigd te hebben, betuigden zij een stemming hunne warme ingenomenheid met de uitstekende uitkomsten van dit on derwijs. De stoomboot Curlew stootte eenige dagen geleden in den Atlantieschen Oceaan tegen een klein bootjen waarin zich twee mannen bevondendie meer dood dan le vend schenen. Men nam ze aan boorden met veel moeite werden de levensgeesten weder opgewekt, 't Waren visschersdie hun schip in het bootj en hadden verlaten om de netten in te halen. Door den opge komen mist hadden zij later hun schip niet weêr terug kunnen vinden. Zonder water of voedsel hadden zij reeds zes dagen op zee rondgezworven, en hadden eindelijk door uitputting hun bewustzijn verloren. Door den storm is van het dak van het Kijksmuzeüm te Amsterdam een zware plank van eenige meters lengte afgewaaid enna eenige ruiten van de glazen bedek king gebroken en het gespannen zoldering doek gescheurd te hebben midden in de verzameling van den Prins van Wales terecht gekomengelukkig zonder eenige schade aan te richten. Andere schade is in de gebouwen der Tentoonstelling niet geledenbebalve dat een gedeelte van het paviljoen der stad Amsterdam naar buiten gestort is. De deur der broodfabriek „de Voorzorg" werd uit haar hengsels gelicht en een eind verder neder geworpen. Men mag van geluk sprekendat alles zoo goed is afgeloopen, als men berekent, dat de Tentoonstellings-gebouwen uit den aard der zaak in den licht-en-dichtstijl zijn opge trokken. Een der oudste vrouwen ter wereld woont in het Fransche dorp Auberive-en- Royans (Isère). Zij werd in 1761 geboren en zou in dit jaar haar honderd jarige echtverbintenis vierenals het 122 I jarige moedertjen niet reeds sedert 96 jaren weduwe was. Dezer dagen is te Zeilin het Zwit- sersche kanton Zürich, een ijzeren brug over de Joes ingestort, toen menom haar te beproevendrie zwaar beladen wagens met katoen er over liet rijden. Ze hadden nauwlij ks het midden bereikttoen de brug die reeds terstond onder hun gewicht gebo gen wasinzakteen wagenpaarden en toeschouwers de laatsten voornamelijk antoriteiten te water geraakten. De bur gemeester van Zeil verdronkeen lid van den Grooten Raad en twee andere heeren werden zoo gewonddat zij in hopeloozen toestand verkeeren. Men schrijft het onge luk toe aan de slechte kwaliteit van het ijzer, waarvan de brug was gebouwd. Een zeer eigenaardig begrip van fo tografie hebben de bewoners fan Nieuw- Zeelandnaar een Amerikaansch blad ver haalt. „Als een blanke"zeggen zg „een fraai uitzicht aanschouwt, dan verslindt hij dat met de oogen, onder vreeselijke gebaren. Daarop steekt hij het hoofd in een donkere zakspant het beeld op een spiegelen nadat die afgewasschen isblijft het er op achter. Te Birmingham is eene proef genomen met het verbinden van eene kerk met ettelijke woningen door middel van den telefoon, 't Gezang en ook de preek waren zeer verstaanbaar. Men vinde nu nog uit per telefoon te kollekteerendan is men er haast aan toe de openbare eeredienst vrij wat te vereenvoudigen en het gebrek aan predikanten zal ophouden een ramp te zijn. De militaire maneuvres in Noord brabant zijn dezer dagen bijgewoond door een oud-gediende van 91 jaar, die bij den slag van Waterloo tegenwoordig is geweest. Hij was vergezeld van zijn achterklein zoon, een knaap van 15 jaar, en werd feestelijk onthaald in het hotel te Ooster- wijk door zijn tegenwoordige krijgskame- raden. De N. R. Ct. verzekertdat deze oud-gediende eene toelaag uit het Water- loo-fonds geniet van f 10 per jaar, d. i. nog geen 3 centen per dag, en dat dit alles is wat voor den ouden man gedaan wordt. De jaarlijksche bedelpartij op den Water loo-datum wordtals dit waar iseen nog grooter ergernis dan zij reeds is. Een eedsweigeringmaar van geheel anderen aard dan die van Bradlaugh had dezer dagen voor de rechtbank van Notting ham plaats. Daar wilde een 17 jarig meis- jen, dat als getuige in eene zaak moest optreden, den eed niet afleggen op den Engelseh-Hervormden bij beldie haar daartoe werd aangeboden, omdat zij Roomsch-Katholiek was. Haar getuigenis zou niet van kracht zijn, meende zij, als zij dat boekdat voor haar geen waarde had bij hare plechtige verklaring in de hand hield. Men heeft de zaak moeten verdagen ten einde haar een Katholieken Bijbel te verschaffen, waarop het meisjen bereid was te zweren. Marwoodde Engelsche beulis te Horncastle, Lincolnshire, bezweken aan longontstekingverergerd door geelzucht. Sedert 12 jaren oefende hij zijn beuls-ambt uit. De eerste terechtstelling voltrok hij te Lincoln. Behalve beul, was hij schoenlapper in een klein winkeltjen bij de kerk van Horncastle. Marwood was een zuinig man, en had, verscheiden eigen- dommetjens bezittendeen klein vermogen bij elkaar gegaard. Als hij het St. George- kanaal overstakm. a. w. als hij zich naar Ierland begaf, was hij steeds vergezeld van twee geheime politie-agenten. Daar hij gaarne praatteknoopte hij menigmaal gesprekken aan met zijne medereizigers, die doorgaans niet wisten met wien zij te doen hadden. Trouwens zijn figuur van gemiddelde lengte, met breede schouder, gekleed in een jas zooals de landbouwers van Lincolnshire dragenmet een zwarten stok in de hand en een koogen hoed op het hoofdzag er eer uit als een goedhartige oude landman dan als een beul. 't Wasvoor Marwood geen ongewone zaakte worden verwittigddat gevangenendie aan zijn handen zonden worden toevertrouwdver klaard hadden, zich uit hun cel naar het schavot te zullen laten sleurenzoodat men hem aanried een helper meê te brengen. „Maar"verhaalde hij„als ik hen op den schouder klopgaan zij altijd meê. Ik boezem velen gevangenen vertrouwen in door hun toe te fluisterendat ik hun geen pijn zal doen, dat het spoedig gedaan zal wezen." Eens, toen hij te Glasgow den doodstraf moest voltrekken en terwijl hij de ter dood veroordeelden op het schavot gereed maakte voor hun noodlottig einde ontving de directeur der gevangenis een brief, die de tijding kon bevatten, van gratie. De direkteur gaf Marwood een sein om te wachtenen karakteristiek mag het zeker heetendat de beul zijn voorberei dende werkzaamheden desniettemin voort zette, om den gevangenen niet te laten bespeurendat er oponthoud plaats had. Daar de brief over andere zaken bleek te loopen werd de terechtstelling voltrokken zonder dat de veroordeelden ook maar een oogenblik een ijdele hoop hadden kunnen koesteren. Op de kust bij Penzance werd in den laatsten storm een schip in stukken gesla gen dat niet verder dan de menschelijke stem draagt van het strand verwijderd was. Maar de reddingbooten konden het niet j naderen. Er werd met den vuurpijl-toestel eene lijn over het schip geworpenmaai de golfslag was zoo hevigdat slechts één man er in slaagde, langs de lijn zich te redden, en hij was op dien moeilijken overtocht deerlijk gewond. Een ander werd als door een wonder, behouden door de golven aan wal gebracht. Toevallig waren deze twee juist degenen, die eenigentijd te voren aan boord van het schip opge nomen waren nadat zij met moeite aan de schipbreuk van een ander schip ontkomen waren. De overige opvarenden verdronken. Te Plymouth daarentegen slaagde de red dingboot er inmet groot gevaar een negen tal personen van een schipbreuk lijdend schip te redden. In den Gemeenteraad van 's Graven- hage is door Prof. Evers het voorstel ge daan, om het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool te splitsen in letterkundige en wiskundige vakken, als middel tegen overlading. Het denkbeeld zelf vond onder steuning bij verscheiden ledenmaar 't werd in strijd geacht met de wet en onuitvoerbaar met het oog op de eind-examens. - Te Amsterdam is in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt eene luchtballon opgestegen. De luchtreiziger, de heerLhos- te, heeft zijne reis gelukkig volbracht, en is 's avonds behouden te Amsterdam teruggekeerd. Door den laatsten storm zijn in de Betuwe duizenden mudden appels en peeren afgewaaid. In de Roggestraat te Arnhem is een treurig ongeluk gebeurd. De koetsier van den heer v. N. bereed een paarddat in de Steenstraat aan 't hollen sloeg. In dolle vaart rende het dier de Roggestraat in, wierp een kinderwagen omver de kin deren bekwamen gelukkig slechts een paar lichte schrammen struikelde en stortte neêr ongelukkig op eene 72 jarige dame, mevr. W. uit Velpdie daarbij zoo ernstig gekwetst werd, dat men reeds dadelijk, nadat zij ergens was ingedragenvoor haar leven vreesde. De damedie spoedig naar hare te Arnhem wonende familie ver voerd werdleefde daar nog slechts wei nige oogenblikken. Met den sneltrein van Utrecht kwam Donderdagmorgen aan het station te Arn hem eene warmgeloopen le klasse waggon aan. De rook en vlam waren reeds duide lijk zichtbaar, doch gelukkig nog niet in die matedat ongelukken daardoor werden veroorzaakt. De passagiers stapten terstond in een anderen wagen over. Naar 't schijntmoet bij het jongste stormachtige weêr een schip nabij de kust zijn gebleven; op Tessel werden althans ruim 100 battings aangebrachtdoor eenige visschers op zee gevondenbenevens eenig wrakhout en een dekbalk. Sommige bat tings waren aan het eind met roode letters gemerktM. H. Voorts is in zee opgevischt de spiegel van een schoener of ander klein schip, waarop staatAneKatldneSonderho. Eene kwestie van eergevoel deed zich dezer dagen op het Buitenhof te 's Gra- venhageaan het gebouw der hoofdwacht in de open lucht ten aanschouwe van hon derden omstanders. De zwarte gevangen- wagen vormde het punt van verschil. Het cel-rijtuig was op dit uur aan het hoofd wacht-lokaal ontboden, ten einde een al daar in bewaring gehouden huzaaj; naar het huis van arrest over te brengen. De arres tant weigerde echter van dit middel van vervoer gebruik te makenbewerendedat de aard van het door hem gepleegde feit niet opwoog tegen de schande van vervoer in den gevangenwagen. Hij verkoos liever op echt militaire wijze tusschen bajonetten dan in den dievenwagen te worden weg gebracht. Nadat bijna de geheele wacht was uitgekomenom de tot een breeden kring aangegroeide menigte op een afstand te houdenen de huzaar zich halstarrig bleef verzetten tegen zij n vervoer in het gereed staand rijtuigwerd hij in de provoost van de hoofdwacht opgesloten, en vertrok de ekwipaadje der justitie zonder passagier. De Prov. Noordbr. en 's Hert. Ct. deelt het volgende mede Men weetdat de eerste groote prijs der Amsterd. Ten toonstelling eene prachtige parure van diamanten is, ter waarde van 200.000 francs. Over deze' paruretentoongesteld achter eene bizondere vitrine, te midden der eeregaanderij houdt een meisje van het eiland Markenin nationaal kostuum de wacht. Dit meisje verkoopt ook loterij- bilj etten. Bij een der laatste bezoeken van de Koningin aan de Tentoonstelling bleef H. M. voor die vitrine staanen vroeg vriendelijk lachend aan het meisje„be koort die schitterende parure u nietjuf vrouw, en zoudt gij die niet willen win nen?" Het meisje wist natuurlijk niet wat te antwoorden. „Welnu"hernam de Ko ningin „verkoop mij 100 lotenen zij liet er op volgen„houd die voor uhet goede nommer is er misschien bij. Men verhaalt, dat een Engelschman aan het meisje 5 maal den prijs der loten heeft aangebodenin de overtuiging, dat het goede nommer er bij is. HAARLEM, II September 1883. De zoo gunstig bekende Kapel van Bilse uit Berlijnzal Vrijdagavond op het terrein van de Tentoonstelling haar Af- scheids-concert geven. Het zal den muziekliefhebbers alhier zeker aangenaam zijn te vernemen dat dien avond ten 12 uur een nachttrein van Amsterdam naar Haarlem zal vertrekken De gunstig bekende Haarlemsche Zangvereeniging „Crescendo" zal naar wij vernemen in de volgende week in de Socië teit „Vereeniging" alhier eene uitvoering geven ten voordeele van de noodlijdenden op Java. Hoewel reeds op zich zelf de aandacht ten volle waardigwil deze Zang vereeniging de aantrekkelijkheid tot deze uitvoering verlioogendoor zich te verze keren van de medewerking der Heeren Blauwaert uit Brussel en Rogmans uit Am sterdam, beiden in Haarlem bij uitstek gunstig bekend. Met het oog op het liefdadig doel is het entree bepaald op 1 de persoon. Inteekenlijsten zullen tijdig gereed liggen bij de Erven Loosjesalwaar ook toegangskaarten zullen verkrijgbaar zijn. De Zangvereeniging vinde haar loon in de meest algemeene deelneming van Haar lems ingezetenen. Buiten-Societeit „Trouw xioet Blijken". MATINEE, op Woensdag 12 September 1883, des middags ten twee uur, van de Staf- muziek, van het 4e Regiment Infanterie, Kapelmeester H. A. GRENTZ1US. PROGRAMMA 1. Marsch. „Artist en Hornist" arrGrentziusCarl. 2. Lustspiel, OuvertureKéler Béla. 3. Auf Glückes Wogen. Walzer .Waldtelfel. 4. FantaisieEliziere d'Amourarr. Oostelaar 5. Das Nachtleger von GranadaKreutzer. G. Ouverture, „Der Lebenstraum".,v. Praag. 7. Souvenir du TannhauserarrOostelaar 8. Finale aus Ariele (op verzoek)Bach. 9. Jugend mus austoben. GalopGrentzius. j Tot sluiting van de Avonduitvoeringen TWEE-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 12 Sept. 1883 des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch. Frisch in 's FeldStrauss. 2. Ouverture de ConcertP.J.BacTi. 3. Kunstier Leben. Walzer. Strauss 4. Polka. Herinnering aan Baden.Peters. 5. Fantaisie: Le Carillonneur de Bruges. Grisar. 6. Ouverture de ConcertVAnglois. 7. Aus der Stabat MaterRossini. 8. Potpourri BurlesqueClément.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3