DE GESTOLEÏÏ KLOK, een gevolg van de vijandige houding van een aantal rechterlijke ambtenaren tegen de Republiek. Wat den stand van zaken tusschen Frankrijk en China betrefter is daarin nog weinig verandering gekomen en met zekerheid valt niet te zeggenwaar op het uitloopen zal. Sommige berichten doen aan een onvermijdelijken oorlog den ken andere blijven de hoop op vrede voe den. De Chineesche gezant te Parijs, Mar kies Tseng moet zeer tevreden wezen over de verzoenende houding,door den Pranschen Minister van Buitenl. Zaken, Challemel- Lacour, aangenomen, en schijnt zich ook in vredelievenden zin uitgelaten te hebben. Den meesten grond voor de hoop op vrede geeft de omstandigheid, dat ook andere belangen dan die der twee tegen elkander overstaande partijen bij den loop der zaak betrokken zijn, en dat Engeland b. v. al zijn invloed zal doen gelden om een oorlog tnsschen Frankrijk en China te voorkomen. Er wordt zelfs beweerddat Markies Tseng eigent lijk niet meer dan een marionet is, waarvan Lord Granville de draden in han den heeft. De Oostenrijksch-Hongaarsche Re geering heeft tegenwoordig veel last van de Kroaten in wier hoofdstad Agram het ge durig zeer roerig is. Verzet tegen Hongarije en ontevredenheid van de plattelands-bevol king over Regeeringsbesluitendoor welke zij zich in hnnne belangen gekrenkt voelen zijn de oorzaken der beweging. Maar ook is de bevolking in beroering gebracht door het drijven der anti-semieten. Onder de Ieren te Londen heerscht in den laatsten tijd eene koortsachtige be weging, en de politie houdt de geheime vereenigingen in de gewone vergaderplaat sen der Ieren scherp in 't oog. Men spreekt van eene poging om O'Donnel, den moorde naar van Careyte bevrijdenals hij in Engeland komtmaar de antoriteiten hech ten er geen gewicht aanzij geloovendat dit gerucht door de vereenigingen is uitge strooid om geld te krijgenwelk doel ook zou zijn bereikt. Het reeds vermelde geval van vergiftiging op een pachthoeve in Ierlandte New-Roseheeft al aan zeven personen bet leven gekost, terwijl 6a8 anderen in hopeloozen toestand verkeeren. De Koning van Spanje heeft zijn reis aangevangen en is Zondagavond te Weenen aangekomen. De dag, waarop de onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau te Utrecht zal plaats hebben, is nog altijd niet vastgesteld. Men hoopt nog, dat de plechtigheid door HH. MM. zal worden bijgewoonden men heeft daarom de bepa ling van den dag aan Z. M. overgelaten. Het is nu definitief bepaalddat de Tentoonstelling te Amsterdam tot 31 Okto ber a. s. geopend blijft. Vermoedelijkznllen na 30 Sept. e. k. de avondkoncerten ophou den en zullen dan ook de terreinen 's avonds niet meer toegankelijk zijn. De kongressen, die hier te lande gehouden wordenmogen zich in een druk bezoek verheugen. Waarschijnlijk is voor menigeen de Tentoonstelling de trekpleister. Hendrik Conscience, de beroemde hier te lande ook zoo geliefde Belgiesche roman-schrijver, is op 71 jarigen leeftijd te Brussel overleden. Donderdagnacht ontspoorde een goe derentrein even buiten het stations-terrein te Eindhoven, waardoor lokomotief en goe- derenwaggons den weg versperden. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats doch wel is groote materieele schade aan gericht. Men heeft eene noodlijn aangelegd. Donderdagavond even vóór 12 uur wilde in de Balk-in-'t oogsteeg te Amster dam eene vrouw zich door ophanging van het leven berooven. Door spoedig het touw door te snijdenmocht het den brigadier van politie P. G. Koster gelukkenna eenigen tijd de levensgeesten weder op te wekken. Indertijd heeft diezelfde brigadier met even gunstig gevolg twee menschen gereddie in eene stoomboot door kolen damp waren bedwelmd. Een 30 jaar geleden vertrok een arme weesjongen uit Zuidland met zijn oom naar Amerika. Na een paar jaar in de nieuwe wereld te hebben rondgezwor ven vestigde hij zich in de omstreken van Chicago metterwoon en legde zich met ij ver op den tuinbouw toe. In 10 jaar tijds had hij reeds een aardig kapitaaltjen bijeen gegaard en koos zich toen eene levensge zellin. Zijn armen broeder in Zuidland vergat hij intusschen niet; hij zond hem wat geld overopdat hij zich ook in Ame rika zou kunnen vestigen en daar zijn geluk beproeven. Met eene vrouw en tal van kinderen ging die broeder dan ook op reis. Thans maakt hij met zijn echtgenoot als een voornaam Engelsch heer eene plei- zierreis door Europa. Na eerst Schotland en Engeland te hebben bezochtreist hij naar België en Nederland en zal per stoom schip Scholten binnen enkele dagen weèr naar zijn tweede vaderland terugkeeren. .Voor ongeveer 2 jaar vluchtte een zonderling paar van Hoogeveen naar Ame rika, nl. een man, die zijne vrouw en kinderen achter lietmet zijne schoonmoe der. Ook de schoonmoeder liet een echt genoot achter, 't Scheen echter op den duur niet naar den zin te zijn gegaanalthans de man heeft zijne vrouw naar Amerika laten overkomenen de schoonmoeder heeft haar echtgenoot te Hoogeveen weder opge zocht. Bij hare terugkomst aldaar werden haar ovaties van niet zeer vriendschap- pelijken aard bereid. Men meldt uit TilburgBij de in deze omstreken gehouden manoeuvers zijn na tuurlijk een ontzaggelijk aantal patronen verschoten. Van die patronen werden de koperen hulzen weggeworpen. Daar die duizenden gebruikte hulzen eene niet on aanzienlijke waarde vertegenwoordigden volgden een groot aantal jongens de vuren de infanteristen op de hielen en raapten de hulzen opom ze onmiddelijk weder aan spekuleerende opkoopers te verkoopendie met hondenwagentjens en groote zakken den troep volgden. De marktprijs was 4 hulzen voor een cent, en toch maakte menige jongen een buitenkansje van eenige kwartjens. Van den opkooper gaan de hul zen natuurlijk naar den kopergieter in den smeltkroes. Op deze wijze gaat echter voor het land een aardig sommetjen verloren, want de gebruikte huls kan weder gevuld wordenen is dan zoo goed als een nieuwe. De kurioziteit van het gedresseerde varkendat in het „Cirque Carré" de toe schouwers in verbazing brengtis ook te Weesp niet vreemdzelfs zijn daar twee van die kunstige dieren. In eene tent wor den er van tijd tot tijd voorstellingen mede gegeven, die staaltjens van de bewonderens waardigste dressuur te zien moet geven. Onder de schitterendste nommers behooren een duel tusschen de twee krulstaarten en eene pantomime, waarbij een clown door de varkens ontkleed wordt. Een schip met een vrouwelijke kapi tein kwam onlangs in de haven van Triest aan. 't Was de Cattrenade. De kapitein was ziek, de eerste stuurman had zijn ontslag gekregen, zonder door een ander vervangen te wordenen nu had de echt genoot van den kapitein drie dagen lang het ambt van kommandant waargenomen, 't Sehip zette onder bevel van de 25 jarige vrouw de reis voort zoo goed als 't maar kon, en de bemanning, die de bevoegdheid der nieuwe gezagvoerster erkende gehoor zaamde haar gewillig. Eenige dagen geleden zag de wacht- hebbende officier der Deenscbe korvet Dag- mar op de reede van Elseneureen boot het schip naderen. Twee heeren roeiden terwijl eene dame aan het roer zat. Op de korvet stond men niet weinig verbaasd, toen men den Koning en zijn zoonPrins Waldemar, benevens Prinses Alexandra de valreep zag bestijgen. De Koning en Prins Waldemar hadden de boot geroeid en Prinses Alexandra had die bestuurd. Het centraal-comité voor de slacht offers der ramp op Ischia ontving reeds- een som van ruim een miljoen gulden. Miss Webbde zuster van den zwem mer die in de Niagara verdronkmoet T toen zij de tijding van den dood baars broeders vernamkrankzinnig geworden en in de rivier Ladysmithin Natalgespron gen zijn, waar zij, vóór men haar redden kon, verdronk. Een man, die in den Eerlijnschen dierentuin een der beren plaagde, heeft zijne plaagzucht duur moeten boeten. Hij pakte het dier voor de grap bij de snuit de boos geworden beer haalde zijn arm door de tralies heen in het hoken liet dien niet loszoodat de rechterhand geheel ver minkt was. Met groote moeite en veel slagen gelukte het eenigen aanwezigen hem uit de klauwen van het woedende dier te bevrijden. Waarschijnlijk zal de gewonde, een werkmanlevenslang het gebruik van zijne rechterhand moeten missen. De Engelsche bladen deelen eene gruweldaad mede, gepleegd door vijf jon gens van twaalf tot veertien jaar. Zij heb ben een arm knaapjen van vier jaar oud in eene brouwerij bij Londen in een grooten ketel met kokend water geworpen. Een uur- later stierf het kind onder ontzettende pij nen. De deugnieten verklaarden alleen het jongsken schrik te hebben willen aanjagen- Vrijdag 11. zag mevrouw Cummings, wonende in Grove Lane te Londen, dat een inbrekerstaande op een hoogen lad der, bezig was, met een breekijzer in zijn hand, een der vensters van de tweedfr verdieping te openen, 't Was kwart voor tienen 's avondszoodat er nog menschen op straat waren. Zij opende een ander venster en riep om hulp. De inbreker liet zich langs den ladder glijden en nam de vlucht. Acht jongensdie uit een avond school kwamen, zetten hem achterna ent omsingelden hemmet stokken en riemen op hem los beukende. Hij sloeg een hunner tegen den grond en snelde weder heen. Toen. hij zagdat ze 't nog niet opgavenwierp hij zijn zwaar, gepunt breekijzer in hun middendoch niemand werd geraakt. Twee der jongensdie het snelst liepensloegen hem zoo in het gelaat, dat het bloeder langs liep. De inbreker trok zijn mes, doch. de jongens waren hem te vlug af. Ten laatste vluchtte hij in den tuin van een huiswelks eigenaar het ijzeren hek sloot en weigerde de ademlooze jongens toe te Eene dorpsgeschiedenis uit de Krivoscie. (Naar het Servisch.) 3) Toen voerde de Booze, die zoo als bekend is, noch ploegt noch de spade hanteert, twee bewoners van Lesnjanin den vorigen zomer, naar de kust, om daar klei te graven, waar uit men tabakspijpen maakt. Twee nachten hebben zij bij u, Knes Yuce, overnacht, en gedurende dien lijd stierf in 't dorp een oud moedertje, op wier begrafenis de twee bewoners uit Lesn jan ook verschenenterwijl zij ook deelnamen aan 't begrafenismaal. Toen zagen zij de schoone klok van St. Jo hannes, zij verlustigden zich aan den zilveren klank, en de zondige be geerte rees bij hen opom hunne kerk door diefstal te versieren. Naar huis gekeerd, deelden zij aan verscheiden dorpsbewoners hun plan mede en de oudste van'l dorp, Suljo, was er hel eerst voor, terwijl hij zeide: „„Gij ziet toch, hoe ons kerkje bloots hoofds is, gelijk eene bruid zonder bruidskrans. Het geeft ons niets, of we al in het bergland geld hebbenwant eene klok kunnen wij hier toch niet krijgen, terwijl er aan de kust klokken in overvloed zijn. Maak u daarom ge reed den heiligen Johannes te plunde ren, om onze oude Petka er mede te ver rijken. Laat de zonde maar op mij neerkomen. De heiligen zijn niet zoo als wij menschen, vol zelfzucht en lichtzinnigheid, en waarom zouden de rijken de armen nietkleeden? Als wij tot Gods eer handelen, zijn er zon den noch wonderen. Overigens kunnen wij ons gemakkelijk troosten; want, als wij den heiligen Johannes de klok afnemen, dan geven wij ze aan de heilige Petka, en als de klok op onze kerk niet van klank verandert, dan zal het der heilige Petka niet zwaar vallen het geschenk aan te nemen. De bewoners van Pob*re wo nen ver van hier en leven onder eene vreemde regering, daarom zullen zij de klok nooit ontdekken; en al ge beurde dat, welnu, dan zweren wij dat wij de klok van eenen onbekenden koopman gekocht hebben, en dat kunnen we licht doen, daar toch de eene klok veel op de andere gelijkt. En wie zou er ook iets van gewaar worden? De dief gevoelt eene over weldigende ontroering als hij de buit thuis brengt, wij echter zullen bij de heilige Petka zweren, en deze zal het zeker niet toelaten dat wij daarom met melaatschheid geslagen worden. Laten daarom verscheidenen van u zich klaar maken om de klok hier te brengen." Indedaad trokken negen hunner te gen Kerstmis op weg om de klok van Pobore te halen, 's Nachts trokken zij verder en des daags hielden zij zich in bergkloven schuil, 't Was reeds nacht toen zij den derden dag te Pobore aan kwamen. 'tWas duister en een ver schrikkelijk weêr; 't regende alsof 't met emmers uit de donkere wolken die aan den hemel hingen, werd ge goten, en de stormwind gierde door de bergkloof. Toen zij te middernacht bij het kerkje van den heiligen Johannes aan kwamen, klommen twee hunner bij den klokketoren op en maakten de klok los, nadat zij den klepel met hunne gordels hadden omwonden en door 't handvatsel van de klok touwen hadden getrokken. Vier hun ner namen de klok, aan stangen be vestigd op hunne schouders en voort ging het door den donkeren nacht, ter wijl de overige makkers deels voor uit als wegwijzers, deels achter liepen om den aftocht te dekken. Zij trokken van bosch tot boschvan berg lot berg, tot zij eindelijk met de klok in hunne geboorteplaats aankwamen, en zeiven de kerk der heilige Petka be klommen waar de klok ter eere Gods drie volle dagen werd geluidterwijl 't gelui door vreugdeschoten wérd begeleid." Met groote opmerkzaamheid had Knes de vertelling van den bode aan gehoord, en toen deze zijn verhaal ten einde gebracht had, merkte hij schertsender wijze op: „Van ervaren lieden heb ik de op merking gehoord, dat, wanneer men van plan is eenen bijenstal op te rich ten, daartoe drie bijenkorven noodig zijn, indien hij zal bloeien, en wel: een gegeveneeen gekochte en een gestolene. Dat echter eene kerk ook door diefstal opgesierd mag wor den, dat heb ik nooit gehoord. Hoor eens vriend, ik behoef u er niet opmerkzaam op te maken, hoe veel aandeel gij aan deze zaak hebt. Nu zult ge echter weten, dat wie een maal in 't schuitje zit, meê moet varen, anders had hij niet in 't schuitje moeten gaan. Nemen wij nu eens aan, dat wij de dieven voor den rechter zullen dagen. In dit geval moet gij met ons naar Celtinje, om voorden rechter de verklaring, die gij mij ge daan hebt, te herhalen. Bekennende dieven de misdaad en geven zij de klok terug, dan betaalt gij den on bekenden ontdekker zijn loon en aan ons tijdverlies; in dit geval zouden wij den naam van den ontdekker niet behoeven bekend te maken- Hoe zal het echter gaan als de die ven ontkennen en in hun liegen zoo ver gaandat zij ons om zoo Ie zeggen 't vuur aan de schenen leggen,n. na dat zij ons om bewijzen vragen Zal de ontdekker in dit geval de dieven willen grijpen Wij bezitten toch één bewijsmiddel: in 't midden van de klol^ is een gat, alsot zij met eene boor doorboord wasin 't ergste ge val zouden wij dit als bewijs kunnen aanvoerendat het werkelijk de onze- is. Indien wij echter de klok willen terug stelen, zal de ontdekker dan meedoen en ons als gids willen dienen? Ik vrees voor verraad, en dat wij er zelfs eerder in zullen loopen dan ge wroken worden. En wal zouden zij zich daarop verheffen! Doch hoor eens, lot morgen blijft gij hier; ik zal de bewoners bijeen roepenen u daarna mededeelen wat er besloten is." Den volgenden dagterstond na den ochtendmaaltijd, riep de omroeper de dorpelingen tot eene beraadslaging met Knes bijeen. Zij verschenen, de een na den ander, allen bij het kerkje van den heiligen Johannes Chrysosto- moswelks drempel zij achtereenvol gens kusten, en waarbij zij een kruis sloegen. Zij zetten zich in eenen kring om den oudste der plaats, die zonder verwijl de vraag tot hen richtte: (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2