Weten en Werken. Dienstmeisje, English Lessons. N ieu wsberichten. ADVERTENTIËN. Remonstrantse}! 2angkoor> DIENSTBODE, DIENSTMEISJE, DAGMEISJE. DAGMEISJE Meid-Huishoudster. Eene Juffrouw Kost, Inwoning zon verkregen worden ruim 7 miljoen, die tot sluiting van de dienst 1884 worden gevorderd. De kans van slagen schijnt voor deze reactionnaire financieele politiek zeer gering. Blijkens een hij de Tweede Kamer ingekomen hericht van den heer Bichon van IJsselmondeheeft deze zijn mandaat als lid der Kamer nedergelegd. In het kies- distrikt Gouda zal dus eerlang weder eene verkiezing moeten plaats hehben. De Eerste Kamer heeft een harer uitnemendste leden verloren door het plotseling op 58-jarigen leeftijd overlijden van Mr. W. C. Borsius, sedert 1871 lid der Kamer voor Zeeland. De niet zeer vriendelijke ontvangst van den Koning van Spanje in de Eransohe hoofdstad geeft tot veel geschrijf in de dagbladen aanleiding. Zeker is het onver antwoordelijk, dat door de Fransche Regee ring niet de noodige voorzorgen zijn geno men om te voorkomen wat gebeurd isen waardoor eene verwijdering is ontstaan tusschen Frankrijk en het Hof te Madrid. Zelfs liep het geruchtdat de Spaansohe gezant te Parijs zou worden teruggeroepen. Vrij zeker moet het zijndat in den Zondag te Madrid gehouden Ministerraad besloten is, eene nota tot de Fransche Segeering te wendenom voldoening te vragen voor de heleedigingen Spanje's Koning aange daan. In de Spaansche hoofdstad was het Zondag roerig; talrijke scharen vulden de stratenen men hoorde aanhoudend kreten tegen Frankrijk gericht. "Wat door deze historie ook weder duidelijk in 't licht.is getredenhet is de vijandelijke gezindheid die nog steeds bestaat tusschen Frankrijk en Duitschland. Niet Koning Alfonso in persoon, maar de Duitsche sympathieën waarvan men hem verdenkt, zijne benoe ming door den Duitschen Keizer tot kolonel van een te Straatsburg in garnizoen liggend regiment Duitsche uhlanen waren de stee- nen des aanstoots. En dat in kombinatie met de te Riideskeim gevierde feesten ter verheerlijking ook van de op Frankrijk behaalde overwinningen't Laat zich inde daad wel verklaren, dat de Parijsehe bevolking geërgerd wasen we gelooven er niets vandat alleen Spaansche uitge wekenen te Parijs Alfonso zouden gehoond hebben. Maar de Regeering had voorzichtig moeten zijn en alles moeten voorkomen wat nu beschouwd wordt als eene belee- digingniet alleen aan Koning Alfonso en Spanje aangedaan. Woensdag 19 September jl. heeft Johanna Maria Elizabeth Ter Huppen huisvrouw van Adam Frederik Van der Heyden, oud 28 jaar, gekleed in zwart kostuum met satijn afgezet, vergezeld van hare 4 kinderen, allen meisjens, oud 6J£ jaar, 3% jaar, 15 maanden en 3 maanden, heimelijk de echtelijke woning in de Jacob van Campenstraat 116, te Amsterdam, verlaten. Zij zou zich per spoor begeven hebben naar Breda, en van daar naar Bokstel, in welke laatste gemeente door haar plaats is genomen naar Venlo. De hoofdkommissaris van politie te Amsterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met hare verblijfplaats. Als een staaltjen van toestanden die we in Nederland niet kennen, deelt het llotterd. Nieuicsbl. mededat de heer B., benoemd is tot griffier van den Raad van Justitie en van het Kantongerecht, en tevens belast is met de funetieën van nota ris hypotheek-bewaarderadjunct-ijker en scheepsmeter op het eiland St. Eustatius. O'Donnel de moordenaar van den aanbrenger Careyis naar de Assises ver wezen onder beschuldiging van moord. Carey's vrouw heeft getuigddat de moor denaar haar onmiddelijk na zijn daad be kend heeftafgezonden te zij n om den moord te volbrengen. Een mijnwerker te Möncheberghij Kassei, heeft een noodlottigen droom ge had. Eenige dagen geleden vertelde hij aan zijn kameradenhoe hij gedroomd had dat er in een oude mijnschacht een lijk lag. Toen de mijnwerkers een paar dagen later voorhij de bedoelde schacht kwamen zeide een hunner„ik wil toch eens zien of de droom waar is." Hij schoof de plan ken terzijdemaar verloor zijn evenwicht en stortte in de schacht. Een kameraad die hem redden wildewerd door het mijn- gas bedwelmd en stortte ook naar beneden. Toen men er eindelijk in slaagdede beide mannen uit de schacht te halen, waren heiden reeds dood. HAARLEM, 5 October 1883. Heden werd ten raadhuize aanbe steed het houwen van een kantoor met woning voor den ambtenaar, belast met het innen van haven- en kaaigeldop een terrein aan de Kampervest te Haarlem (raming f 4300). Laagste inschrijver P. Tijdgaat, alhier, voor f 3684 aan wien het werk gegund is. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Oct. H. Groeneudaal en H. H. Rieseler. B. Guitoueau en M. Singer. 4 Oct. G. H. v Zadelhoff en G. CWAngeneut. GETROUWD. 3 Oct. J. v, Gellekom en A. Smal. W. F. v. Deiuse en SC. Serné. H. M. v. Hemert en A. II. H. Gans. 4 Oct. A. Hoogerbeets en P. C. v. Dokkum. toegekend aan eene photographie van den Heer J. A. A. Waldorp, die niet is inge zonden; 2o. het gouvernement Victoria is voor klasse 17 en 18 bekroond met de gouden medaille, en noch dit gouverne ment noch particulieren hebben in die klassen eenige inzendingen gedaan. Wie er meer van wil weten vervoege zich bij den ingenieur C. L. F. Post, president der klasse-jury, die zich natuurlijk be klaagt, dat de internationale jury zich deze afwijkingen heeft veroorloofd van het advies der klasse-jury. Te Oud-Beijer- land is vroeger een geneesheer geweest, van wien het blijkt dat hij de gave bezat, om zoo te vaccineeren, dat er altijd 3 pokken opkwamen. Ten minste van 306 door hem behandelden kregen, volgens zijne attesten304 allen elk voor zich 3 pokken. Er schijnt nog wel met andere dingen al» t.T.'s-medailles zoowatj de hand gelicht te worden. - Te Utrecht viert men dol feest, eerst voor de Varna-mannen, voor wie, nu de zaak goed afliep, prof. Buys Ballot een engel is geweest (,,'t kan verkeeren" zei Breêro; denkt maar eens aan „de onverantwoordelijke afwachtende houding," door de bladen den Hooggel. voor eene week of wat toegeschreven) en nu op zicht de Jan van Nassau's-feesten met vereerend bijzijn van Z. M. en H. M. Wie denkt in den feestroes nog aan 't slachtoffer eener zekere studentenbaldadig heid? De prijs van Delft naar's Hage retour, le en 2e klasse is af-, 3e klasse opgeslagen. Zeker ten behoeve der HH. Studenten van de Delftsche Schoolals zij uitstapjes willen maken naar den Haag. De boeren moeten dan maar betalen wat er te kort komt. De anti-Ver- hulst-Wagners woede is van de hof- naar de hoofdstad overgeslagen. Onder- tusschen wreekt zich oud op nieuwdaar de viola di gamba weêr op het tapijt komt. Men hericht„als Haarlem, maar 't moest zijn Haarlemmermeer, niet oppast en bijbetaalt verliest het zijn telegraafkan toor." Voor ons blad zou 't ons niet kun nen schelen, want op de telegraphische berichten leggen wij ons juist niet bepaald toe. En voor de rust der kooplui en burgers zou 't zoo kwaad nog niet zijnterwijl hofman en spiritus in prijs zouden dalen. Beroemd en rijk is tweeCornelis Pronk is beroemd door 't overbrengen van koning Willem I in '13maar is arm te Schevenin- gen gestorven, nalatende eene weduwe, ook niet gefortuneerd, van 87 jaren. Maaralle rijken zijn niet beroemd. Toch zijn er en kele rijken èn beroemden, sommigen rijk geworden door hun roemanderen beroemd door hun rijkdom. Te Smilde zou on langs een perceel groot 10 H. verkocht worden; 't hoogste bod was f 1.30, d.i. zes kop thee in de restauraties op t.T. met één dubbeltje voor service. 1133 peren zijn geplukt van één hoorn in den pastorytuin te Hardingsveld; en geen klein tjes ook, wat dikwijls gebeurt als er veel zijn; neen! van 2.) en 3 Ned. oneen. M. v. d. Klijn of M. Abas, geb. v. d. Klijn is genezen door Hophitter en getuigt dit openlijk. Geen wonderZij is tante van P. Abas, agent van hopbitter, die bij haar inwoont. Maar zoo doet Theophile niet; zijn attesten zijn niet van vrouw of kind broêr of zusoom of tante, neef of nicht 't zijn attesten van geheel belangeloozen. De geruchtendie in omloop waren betreffende de plannen van den Minister van Financieën, zijn bevestigd door de indiening bij de Tweede Kamer van een wets-ontwerp tot versterking van 's Rijks middelen. De Minister wil het voorgestelde doel trachten te bereiken door herstel van invoerrechten op granen en houttot een gelijk bedrag als vroegerverhooging van invoerrecht op thee tot 40verhooging van den akeijns op gedistilleerd van 57 tct 60tijdelijke heffing van 20 opcenten op het personeel en van 12 opcenten op de sukcessiereohtenvermindering van het aandeel der gemeenten in de personeele belasting van tot -| opcentenwaar te genover de gemeenten dan opcenten zullen mogen heffen op de gebouwde en onge bouwde eigendommen. De Minister raamt de opbrengst dezer voorgestelde tijdelijke belastingen als volgt: invoerrecht op de granen, ƒ550.000; op hout, 265.000; op thee300.000de akeijns op gedistil leerd, ƒ1.150.000; de 20 buitengewone opcenten op het personeel, ƒ1.768.000, totaal: ƒ4.933.000. De terugkeer van der opbrengst van het personeel aan het Rijk (volgens eene later in te dienen wet) wordt geraamd op 2.100.000. waardoor Ontmoedigende berichten zijn ontvan gen betreffende Frankrijk's financieelen toestand. Vooreerst wijst de financieele staat een tekort van 45 miljoen bij de opbrengst van de indirekte belastingen gedurende de acht eerste maanden van dit jaar. Ten andere wijst eene tienjarige statistiek van den handel op een voortdurend afnemen van den uitvoerhandelinzonderheid drukt dit op de wéelde-artiekelen. Daar tegenover staat een steeds klimmende invoer van buitenlandsche waren, vooral van bouw materialen. Volgens de laatste berichten is te Kanton alles rustig. Het voorloopig onderzoek van de zaak O'Donnel, den moordenaar van den verklikker Carey, werd verleden Vrijdag voor den politierechter ten einde gebracht. De aangeklaagde werd wegens moord met voorbedachten rade naar de jury verwezen. De weduwe van het slachtoffer verklaarde in overeenstemming met het getuigenis van haar zoon, dat O'Donnel onmiddelijk na het volbrengen van den moord verklaard haddoor de onoverwinnelijken afgezonden te zijn om de daad te verrichten. Het groot aantal dergenendie uit Zuid-Afrika over gekomen zijn om te getuigenzal de pro ceskosten aanmerkelijk doen stijgen. Men houdt het er voor, dat 20.000 pond ster ling nauwlijks toereikende zal zijn. Bij het feest te Riidesheimter gele genheid van de onthulling van het gedenk- teeken, is in eene bergplaats van wijnen vlak naast de feestzaaleen dynamietpa- troon ontploft, die daardoor eene misda dige hand was nedergelegd. Er hadden ernstige ongelukken door kunnen gebeuren maar gelukkig werden slechts een aantal flesschen wijn en een houten beschot ver nield, terwijl de talrijke feestvierenden in de zaalbij de krachtige muziekden knal nauwlijks opmerkten. Men houdt het er voordat een persoonlijke vijand van den pachter van het gebouw de dader is. - Te Casamicoiolaop Ischia, is de tyfus uitgebroken. Van zes aangetaste personen is één overleden. De zieken wor den in een afgezonderd gebouw verpleegd. GEBOORTEN. 26 Sept. J. Dietzel geb. Paltlie z. A. M. H. IJzerdraat geb. Buckmann z. G. A. v. d Voort geb. Bijman z. 27 Sept. M. Verhagen gebMes dCHoffmann geb. Tenbrink d CTerpoorten gebSchous zJGroet geb. Doets d. 28 Sept. M. Bulkes geb. Oijevaar d. W.M. v. Nordegeb. Buurman z. J. v. Zijl geb. de Graaf zEen onecht kind van het mannelijk geslacht. G. Aalders geb. v. d Vossen z. 29 Sept. J. A. Traksel geb. Diemei z. J. M. v. Lunenburg geb. Broekhoff d. C.Cornelissengeb. Wagemaker z. E. M. Vendel geb. Burgers z. 30 Sept. S. Goedhart geb. v. Oestd. E.de Vriesgeb. Blits z1 Oct. M. Smit geb. Star dM Guillet geb. v. Franken d. G. E. v. Ellinek- huijzen geb. Ponsioen z. 2 Oct. G. Korenhart geb v. Opzeelandd. M. M. Kreemersgeb. v. d. Busken d. 3 Oct. G. Voetelink geb. Olivier d. E. C. Mes geb. Ducro zG. Bruigom geb. v. d. Mep d. OVERLEDEN. 26 Sept.H. Kuit 4 m. d. Zijlweg zijweg A. J. P. Nix 72 j. Ged. Oudegracht. 27 Sept. J. v. d. Kolff39 j. Zijlstraat. K. Grandiek60j. Noorder Schoolsteeg. 28 Sept. A. Akersloot 3 m. z. Kerkhofstraat. 30 Sept. L. v. Til 16 m. z. Ged. Raamgracht.Eenlevenl.aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van G. H. Hil- bers Heerensingel. 1 Oct. AJ. Heintzberger 55 j. Schootersiugel. W. Wessel 6 j. z. Leid- sche Vaart. H. Oudersma 9 in. z. W. Heeren- steeg. E. v. Delden 78j. Echtg. v. J. v. Diennc Hooimarkt. 2 Oct. F. Wolft' 66 j. wed. v. B. L. Konijn Gr. Houtstraat. W.Serné 6 mzv. MarumstraatJMSAghina 16 d. z. Waaigat. 3 Oct. W. Burger 83 j. Hagcstraat. W.Gerritsen 2 j.z. v. Marumstr. ZES-EN-DERTIGSTE MUZIEKUIT VOERING in den Hout op Zondag 7 Oct., 's middags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk M uziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MiiLLER, Kapelmeester. OEFENING op Zondag 7 October 1883, ten 11% uur. De LESSEN in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Boek houden en Teekenen en ver der in alle vakken, die voor personen uit den handwerksstand nuttig zijn, zullen eerstdaags aan vangen indien zich daartoe een genoegzaam aantal leerlingen aan meldt, die in eene zelfde klasse kunnen vereenigd worden. Op dit bericht vestigen wij vooral de aandacht van hen, die reeds de lagere school verlaten hebben en zich willen voorbereiden voor het toelatingsexamen tot de Burger avondschool. Tot aanmelding en tot het ver krijgen van inlichtingen kunnen belanghebbenden zich vervoegen bij den Concierge van het gebouw» Gedempte Oudegraeht. (575) Set Bestuur: W. M. LOGEMANVoorzitter H. D. KRUSEMANSecretaris Gevraagd 1 November eene nette- P. G., goed kunnende kokennetjes werken en van goede getuigen voor zien. Franco brieven onder N°. 576 aan het bureau van dit blad. In een klein gezin wordt tegen November gevraagd, een eenvoudig die netjes kan werken, niet beneden de 17 jaar. 57T Adres aan 't Bureau van dit Blad. Tegen November wordt gevraagd voor dag en nacht, een fatsoenlijk P. G.die netjes kan werken en lust heeft te leeren koken. Adres te vernemen onder N°. 578,. aan het bureau van dit blad. Wordt gevraagd om spoedig in dienst te tredeneen Dagmeisje, P. G. AdresBarklaan 70. (579) wordt gevraagd, niet beneden 16 jaar. AdresBureau van dit blad. (580) Men vraagt tegen November a.s. in eene nette huishouding een zindelijke Meid-Huishoudster P. G. Terwijl loon liefst nader wordt overeengekomen kan men op een vriendelijke behandeling rekenen. Adres te vernemen of franco brieven bij de Heeren Erven Loosjes. zou gaarne eenige dagen werkzaam zijn bij nette families, voor het maken van Dames- en Kin der-Costumeszij is ook niet ongenegen jonge Juffrouwen aan huis les te geven, lnformatiën zijn te bekomen bij Mejuffrouw NEGRIJN, Schachelstraat 41. (582) Conversation, grammar or literature by a Lady with diploma M. 0. Moderate terms good references. Adres onder N°. 583, aan het bureau van dit blad. Gevraagd te Haarlem bij eene be schaafde familie, voor een HEER met DOCHTER die de school bezoekt: en vooral voor de laatstgenoemde een aangenaam en nuttig huiselijk verkeer. Brieven met volledige op gaven te adresseeren onder nummer 1266, hij de Boekhandelaars DE HAAN ZOON, aldaar. (584)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2