Danscursus. Weten en Werken. ADVERTENTIEN. Dienstmeisje, 1 November DIENSTBODE, Eene NAAISTER 1TALIAANSCH. Wordt gevraagd een of twee Personen, Kost, Inwoning COLPORTEUR. TE HUUR TEHUUR t kolen van een goederentrein zijn aan het station aldaar losgeraakt en in volle vaart op den hellenden weg voortgerold. Alle pogingen om ze te stuiten waren te vergeefs. Zij gingen pijlsnel voort tot aan Theux waar zij ontspoorden en een baanwachters huis vernielden. Drie kinderen die daar zaten te ontbijten vonden den dood onder het puin. De vronw van den baanwachter had voor een oogen- blik de woning verlaten en zij ontsnapte zoo aan het gevaar. Er is een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. Zondagavond omstreeks 9 uren is een arbeider bij de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij C. Hartog genaamdter hoogte van den overweg van de Crommelin- laan bij Delftdoor den trein van Rotterdam overreden. Het lijk werd ongeveer éen uur later gevonden door zijn broeder, die, evenals hijom zijne woning te bereiken de spoorbaan moest oversteken. De overledene was 42 jaren oud en laat eene weduwe met zeven kinderen achter. In den nacht van 25 op 26 Sept. jl. zijn op de kweekerij van de firma Groene- wegen Co., gelegen onder de gemeente te Bilt, nabij Utrechtniet minder dan ruim 1300 stuks jonge coniferen ontvreemd. Op een der akkers zijn al de grootste en mooiste exemplaren uitgetrokken en van hun aardkluit ontdaanzeker om het ver voer gemakkelijker te maken. Althans een eind ver was duidelijk een spoor zichtbaar waar langs een zware vracht was voort gesleept. Door de politie is een onderzoek - Een 6-jarig meisj en te Leeuwarden had voor eenige dagen het ongelukmet een medicijnfleschjen te vallen. Zij bezeerde zich daarmede den rechterarm, waarvan het gevolg is geweest, dat deze moest worden afgezet. Te St. Annaland (eiland Tholen) zou eene koe ter slachtbank geleid worden. Zij wist echter aan haar geleider te ontkomen en rende, als dolde straten van het dorp door. Een persoon zag het gevaar en ontkwam door in een gang te vluchten. Een tweede kwam er even goed afdoor op het zien van het woedende diertegen een huis op den grond te gaan liggen. De derdedien het beest in zijn vaart ont moette, kwam er slechter af: 'tWas de rentenier Jakob Soeter. Het razende dier stootte hem met zooveel geweld tegen borst en arm, dat de laatste geheel openreet. Eenige oogenblikken later stierf de on- Zondagmorgen, omstreeks elf uur, werd een gedeelte van Helmond's inwoners opgeschrikt door een hevigen slag. Een broodjager, die bezig was patronen te vullenwerd door zijn jachthond omver getrokken, waardoor een gevulde kruit hoorn in de brandende kachel viel. De kachel sprong met een geweldigen knal uiteen, ramen en deuren werden op de staat geworpen en het huisraad verbrijzeld. Op verschillende plaatsen ontstond brand in het huis, die echter spoediggebluscht werd. De jager zelf wasvreemd genoeg ongedeerd gebleven. De wereldbekende werktuigenfabriek van Börsig, te Berlijn, heeft Zaterdag 1.1. haar 4000e locomotief voltooid. Voor tien jaren leverde zij de duizendste af. Aan de Londensche spoorwegstations loopen dagelijks 4400 treinen af en aan. Door elkanderrekent menvervoert elke trein honderd menschen. Er worden alle dagen dus 440,000 personen van en naar de City vervoerd. Rekent men nu nog daarbij het vervoer van den ondergrond- schen spoorweg de duizenden omnibussen en andere rijtuigen, dan krijgt men een duizelingwekkend cijfer van het dagelijksch verkeer in de groote wereldstad. Een man met grasgroen haar moet zich tegenwoordig onder de zieken in een bijgebouw van het Rochus-spital te Pest bevindenwaar hij de verwondering wekt van geneeskundigen en leeken. De man, die nog jong en koperslager van beroep iekwam met groen haar ter wereld. Men zou op het eerste gezicht den ken, dat zijn dikke haartooi geverfd was, maar een scheikundig onderzoek heeft be wezen, dat groen de natuurlijke kleur zijner haren is. Een veteraan onder de schepen ligt thans in de haven van Stettin. Het is de Deensche bark Nordenskjölddieruimhon derd jaren dienst telt. Het vaartuig werd in China gebouwd en was oorspronkelijk voor kaperschip bestemd. Later deed het als oorlogsschip dienst bij de Chineesche marine, om de zeerooverij te bestrijden. Toen de stoom zijn heerschappij begon te laten gelden, werd het schip van een stoommachine voorzienmaar het bleef nog getrouw aan zijn krijgshaftige bestemming. Eindelijk echter werd het weder tot zeilschip gedegradeerdhet kreeg een eikenhouten omkleeding en moest als Groenland-vaarder dienst doen, voor een Deensche reederij. Het schip toont zich, hoe oud het ook isop zijn tochten in het hooge noorden altijd nog sterker dan menig jonger vaartuig. Het kwam nutoevallig met een lading petroleum naar Stettin. Uit de Hoekschewaard wordt geschrevendat de aardappeloogst bijna overal meevalt. De markt wordt wel eenigszins overvoerd, vandaar dat de prij zen betrekkelijk laag zijn en dat nog meer daling verwacht wordt. Slechts voor de puikste soorten besteedt men 2.50 p. H.L. Ook uit Limburg wordt bericht dat de aardappel dit jaar er buitengewoon goed gelukte. Overal is overvloed van dit kost baar gewas en de knol is uitmuntend van smaak. Als proeve van dien overvloed deelt men ons authentiek mede, dat te Brunssum (zandgrond) één enkel strnik 69 aardappels leverdewaarvan 50 geschikt voor tafel- gebruik. Onder Nieuwenhagen werden verschillende struiken uitgeaard, die 45 tot 50 knollen opleverden. In Drenthe is de prijs der aardappelen ƒ1.50 per H. L. Te Napels is een stoomtram bij het binnenrijden van de stad omvergeslagen en van een hoogte gevallen. Van de per sonen, die in de rijtuigen zatenzijn vijf gedoodterwijl al de anderen gewond werden. Vier en twintig verkeerden in zoo ernstigen toestanddat zij naar het gasthuis gebracht moesten worden. De rijtuigen waren niet van ramtoestellen voorzien. Bij de voorstelling van Woensdag avond in het circus Carré, viel een der rijderessen onder het springen door bran dende hoepels, van haar paard, meteen vlammenden hoepel om het lijf in het zand. De dame bleek zich niet bezeerd te heb ben. Zij werd onmiddelijk weder te paard geholpen en scheen veel minder ontsteld dan menigeen onder het publiek. Een twintigjarig meisje, dat drie jaar achtereen verloofd was geweesthad onlangs die betrekking afgebroken en zich aan een ander verbonden. Dit had op haar eersten minnaar zulk een diepen en haat- ver wekkenden indruk gemaakt, dat hij be sloten was zich te wreken en herhaalde lijk dreigde haar te zullen dooden. Voor eenige dagen had hij daartoe in het trapportaal der woning van zijn vroegere geliefdein de Goudsbloemstraatte Am sterdam postgevat en wachtte hare komst af. Nauwelijks was zij binnengetreden, of hij vloog met een mes in de hand op haar aan. Ofschoon hevig verschriktwist het meisje dit te grijpen, waarbij zij hare hand ernstig verwondde,, maar toch den stoot keerde. Op haar roepen om hulp kwam een politieagent, die door de buren geholpen den razenden jonkman in arrest nam. Toen Zaterdagavond omstreek 6 uur twee personen van Nispen (Noord Bra bant) naar Esschen (België) huiswaarts keerdenvonden zij aan den wegnog op Nederlandsch grondgebiedeen hun onbe kend man in stervenden toestand liggen zeer waarschijnlijk het slachtoffer eener misdaad. Een der personen bleef bij den ongelukkigedienaar zijne kleeding te oordeelen, een veekooper scheen te zijn, terwijl de andere politiehulp ging zoeken en ook weldra vond. De man die bewuste loos was, werd naar Esschen vervoerd. Men heeft vermoedens op een Franschman een dezerteur naar men zegtdie te Es schen door groote verteringen de aandacht op zich heeft gevestigd. Te Appelscha is een zendeling van de Mormonen aangekomenom in die veenkolonie propaganda te maken. In den omtrek van Ystad (Zweden) had een boer in zijn weiland een stier, die met eiken dag al kwaadaardiger werd zonder dat iemand het dier geplaagd had. De eigenaardie dit opmerktebesloot het dier een plank voor de oogen te binden. Met dit doel begaf hij zich naar het land dat op geringen afstand van de boerderij gelegen wasen naderde den stier. Deze ijlde echter op den man toestiet hem om en teisterde hem zoo met de horens, dat de kleederen hem van 't lijf gescheurd wer den en hij erg in het aangezicht gewond werd. De aangevalleneeen man van over de zestig jaar, beproefde wel is waarop de been te komen en zich weg te maken maar te vergeefs. Intusschen zag een klein zevenjarig jongskendat bij de boerderij gebleven was, wat er gebeurde. Zonder zich te bedenken, snelde hij toenaderde het dier van achterentrok het bij de staart en gaf het een paar flinke schoppenzoo dat het beest zich van zijn slachtoffer af keerde, dat daardoor gelegenheid kreeg, op te staan en den neusring te vatten waarvan de stier reeds voorzien was. 't Beest werd nu naar huis geleidwaar het den volgenden dag geslacht werd. De door het razende dier aangevallene was zoo toegetakelddat hij vier etmalen het bed moest houden. Zonder de tusschenkomst van het dappere j onsken had hij waar lijk niet meer tot het getal der levenden behoord. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 10 October 1883, des namiddags ten een ure. Be volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten goedk. af- en over schrijvingen en betaling uit onvoor ziene uitgaven. 2. Miss. Ged. Staten met ontwerp van wet wijziging grenzen met Schoten. 3. Benoeming stembureaux verkiezing commissie uit de ingezetenen. 4. Voordracht B. en W. onderwijzeres school B. 5. id. id. onderwijzer 3e kl. Opleidingschool voor Jongens. 6. Procesverbaal kasopneming. 7. Verslag gasopzichter over Augustus. 8. id. id. September. 9. Rapport Comm. fin. begrooting Stads Apotheek. 10. Voorstel B. en IV. met concept be sluiten lager onderwijs. 11. id. id. benaming van straten. 12. id. id. Verordening op de greppelen enz. in den Hout. 13. id. id. rek. den heer T. Figee. 14. id. id. J. B. Lasschnit c. s. 15. Rek. C. G. Fortgensstadshorologiemak. 16. Rekest A. Holtermanontslag gemeen te-geneeskundige. 17. Rapport Comm. fin. rekest J. Graaff. 18. Miss. Regenten Barbara Gasthuis, wijziging Reglement. 19. Rapport Comm. bezwaarschriften pl. dir. belasting. 20. Voorstel B. en W. rek. A. A. Sprenger, zwem- en badinrichting. 21. Missive A. J. de Leeuwmet ontwerp verordening pl. dir. belasting. 22. Rekest ingezetenen Bloemendaal, Delft. 23. Id. P. v. Tietbeenderen bergplaats. 24. Id. Bewoners Wilhelminastr. riolen. 25. Rapport Comm. bewaarscholen. 26. Adres B. en W. rekest Unie. 27. Voorstel Vereeniging tot bevordering der volksgezondheid. 28. Rapport B. en IV. regiem. Gymnasium. 29. Miss. Duinwatermaatschappij. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. -Een plaeten armband. Een onder stuk gouden oorbel. Een nieuw vloer kleedje. Een zwartluster boezelaar' Een zakdoek. Een entouscas. Een bril. Een boezelaar. Eene portemon- naie met geld. Een rijtuigmoer. Een R. C. kerkboekje. Eene portefeuille inh. papieren en een lombardbriefje. Eene reiszak. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Aan het postkantoor achtergelaten: Twee parapluie's. In de tramwagens achtergelaten: Een stuk teekenpapier. Terug te bekomen bij Konijn Paar- laarsteeg 8, twee armbanden. Bij vrouw Martens Nobelstraat 21; een gouden broche. De LESSEN in het Fransch, Duitsch, Engelseh, Boek houden en Teekenen en ver der in alle vakken, die voor personen uit den handwerksstand; nuttig zijn, zullen eerstdaags aan vangen, indien zich daartoe een genoegzaam aantal leerlingen aan meldt, die in eene zelfde klasse kunnen vereenigd worden. Op dit bericht vestigen wij vooral de aandacht van hen, die reeds de lagere school verlaten hebben en zich willen voorbereiden voor het toelatingsexamen tot de Burger avondschool. Tot aanmelding en tot het ver krijgen van inlichtingen kunnen belanghebbenden zich vervoegen bij den Concierge van het gebouw Gedempte Oudegracht. (642) Set Bestuur .- W. M. LOGEMAN, Voorzitter. H. D. KRUSEMANSecretaris. Op heden voorspoedig bevallen van eene 'DOCHTER, SIETSKE DE BOERgeliefde Echtgenoote van W. HOS. (643) Haarlem 6 October 1883. In een klein gezin wordt tegen November gevraagd, een eenvoudig die netjes kan werkenniet beneden de 17 jaar. (644) Adres aan 't bureau van dit blad. eene knappe DIENSTBODE gevraagd bij Mej. FIDDELAAR, Zijlstraat 9. (645) In een gezin zonder kinderen, wordt voor noodhulp of dade lijk verlangd eene fatsoenlijke, zindelij ke P. G.als meid-alléén, zonder goede getuigen behoeft men zich niet aan te melden. (646) j Adres: Frans Halsstraat 14. biedt zicb aan tot het maken van FIJNE MANTELS voor, een Magazijn. Adres bij de uitge vers van dit blad. (617) Eene BURGERVROUW zag zich gaarne belast met het was- schen van Dienstboden en Kindergoed. (648) Adres: van Marumstraat N°. 16. Eene DAME biedt zich aan tot het geven van lessen in dej Italiaansche Taal. Adres franco onder N°. 649aan het bureau van dit blad. een fatsoenlijke OPPASSER voor huiselijk werk, gedurende de( ochtenduren. Zonder goede getuig schriften behoeft zich niemand aan te melden. Eigenhandig geschreven brieven worden ingewacht onder nummer 1276 bij de boekhandelaars DE HAAN ZOONalhier. (650) Er bestaat gelegenheid voor KOST en BEWASSCHING, met gebruik van vrije Kamer. Adres: Waaigat N°. 6. (651) Gevraagd te Haarlem bij eene be schaafde familie, voor een HEER met DOCHTER die de school bezoekt: en vooral voor de laatstgenoemde een aangenaam en nuttig huiselijk verkeer. Brieven met volledige op gaven te adresseeren onder nummer 1266bij de Boekhandelaars DE HAAN ZOON, aldaar. (652) Voor Courant en Handelsdrukwerk wordt gevraagd te Haarlem tegen salaris en provisieeen netten COLPORTEUR. Zij die niet met het vak bekend zijn behoeven zich1 niet aan te melden. Adres in persoon aan het „Haarlemscii Dagblad", Kl. Houtstraat 9. (653) Aanvangnemende 1° November e. k. Zijdie nog wenschen deel te nemenworden verzocht zich vóór 25 October e.k. op te geven Groote Houtstraat 81, des avonds tusschen 89!uur. (654) J. H. W. DE BELL. jimp vlak bij 't Spoor, een net yÜjTf»! HEERENHUIS met 7 kamers, dienstbo- - denkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs 800. Te bevragen met franco brieven onder N°. 655, hij DE ERVEN LOOSJES, Boekh. te Haarlem. Men vraagt met November voor gehuwde liedeD, zonder kinderen een net Huisje met Tuintje, huurprijs van 200 niet te boven gaande. Brieven onder N°. 943 aan het Bureau van P. VAN CIT- TERT ZONEN, Haarlem. (656)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3