Wedergevonden. De Engelsche troependie Egypte bezetten, zullen misschien spoedig voor het meerendeel huiswaarts kunnen gezon den worden. Generaal Wood heeft, naar de Times mededeeltaangebodende orde in Egypte te handhaven met de inlandsche soldatenwat de aanwezigheid eener tal rijke vreemde troepenmacht overbodig zou maken. De Times betwijfelt het of het voorzichtig zou zijnreeds nu tot genoem den maatregel over te gaan. Te Warschau is door de JuBtitie, bijgestaan door gendarmes in het Maria- Instituut eene meisjes-kostschooldie onder het protektoraat van den Czaar staat een huiszoeking gedaan, die tot de ontdekking van nihilistiesche geschriften en tot de arrestatie van zes jonge dames heeft geleid. Aanleiding tot dit onderzoek was, dat de direktrice, eene Russiesche dame, Jentys geheeten, betrapt werd op het verspreiden van socialistiesche ge schriften. Gedurende de huiszoeking was het Instituut door soldaten omsingeld. Er moet bovendien aan het licht gekomen zijndat de adelgke jonge damesdie in het Maria-Instituut haar opvoeding ont vangen met de officieren uit den omtrek een zeer losbandig leven hebben geleid, en dat, om de gevolgen daarvan te ont gaan verscheiden harer zelfmoord hebben begaan. Oorspronkelijk voor Poolsche jonge dochters ingericht, hebben de Poolsche ouders hunne dochters van lieverlede daar van daan gehaald, toen minder gunstige berichten aangaande die inrichting ver spreid werden. Laatstelijk werd het Insti tuut uitsluitend bevolkt door jonkvrouwen van den oud-Russieschen adel. Volgens Daily News zou de opperbevel hebber der Don-kozakken het bevel hebben ontvangen om 20 regimenten op den voet van oorlog te brengen voor dadelg ke mobili- zatie. Van San Domingo is bericht ontvan gen dat op 13 September een persoon getracht heeft den prezident der Republiek te Neyba te vermoorden. De prezident heeft zijn aanvaller met zijn pistoolschot gedood. De winner van den hoogsten prijs van 200,000 francsin de loterij van Rijssel een overheidspersoon te Douai, Maulion genaamdheeft het aldus verkregen geld niet voor zich alleen behouden. Hij schonk aan de maatschappij van weldadigheid te Rijssel 5000 francsaan de kostmeisjes van het klooster Comtesscdie de loterijraderen draaiden4000 fr.aan de maatschappij van weldadigheid te Donai 3000 fr.aan Vienne, waar hij en zijn vrouw geboren zijn, 8000 francs, en eindelijk ongeveer 8000 fr. aan verschillende hulpbehoevende gezinnen en personen. Naar het Hoogduitsch van M. Hartwig.) 6) (Slot) Reeds sedert een geheel lang jaar hadt ik geen levensteeken meer van je ontvan gen. Met diepe droef heid in 't hart liep ik op zekeren dag den weg opop welken ik van u afscheid genomen had toen een niet meer jong heer met een voornaam voorkomen mij tegen kwam. Hij vroeg mij naar den weg en was zeer vriendelijkzoodat ik naast hem voort liep om hem te geleiden. Hij huurde tot groote verbazing van alle inwoners voor een dag of wat kamers in ons dorp. Maar de dagen werden weken, en hij bleef nog maar steeds. Eindelijk was zijn vertrek bepaald, en het deed me indedaad leed, dat hij ons ging verlaten. Hij was dikwijls bij ons gekomen en had zoo mooi en leerzaam gesproken van de verre reizen, die hij gedaan had, dat ik wel uren lang naar hem kon luisteren. Op den avond voor zijn vertrek zat ik alleen in onzen kleinen tuinin het prieelJo hannes waar wij als kinderen zoo dik wijls samen plachten te spelenen dacht daar aan u. Ik was zoo in gedachten verdiept, dat ik schroktoen plotseling Graaf Hohenfels zoo heette de vreemde heer vóór mij stond. Ik wilde over eind springen, maar hij vatte mijn hand en deed me zachtkens weder op de bank plaats nemen. Toen vroeg hij mijJo hannes of ik zijne vrouw worden wilde Deze vraag deed mij geweldig ont stellen, en ik gaf hem te kennen, dat ik dat nooit, nooit kon worden. Hij werd bedroefd en zeide zeer goed te weten, dat hij eigentlijk te oud voor mij was, en dat het wellicht vermetel van hem was, de hand naar een jong meisjen uit te strekkenmaar hij hoopte, dat hij desniettemin mij gelukkig zou Een Engelsche kapitein Drevar ge naamd ondernam de uitvoering van zijn lang beraamd plan om te beproeven het kanaal over te steken in een pagaaibootje van bijzonder maaksel, dat hij op de Yisscherij-tentoonstelling had ingezonden. Hij vertrok uit Dover, met niets anders bij zich dan een weinig mondbehoeften, een lantaren en een schepje om het water uit zijn vaartuigje te houden. De kapitein pagaaide vlug over de sterke deining heen en hij was binnen een half uur uit het gezicht. Maar hij bereikte zijn doel niet. 's Avonds werd hij bij de Goodwin Sands twaalf mijlen ten Noordoosten van Dover uitgeput van vermoeienis, door een vis- schersboot aan boord genomen. Hij mag wel blijde zijndat het waagstuk zoo afgeloopen is. Een Londensch werkman en zijn kind zijn dezer dagen vergiftigd door petroleum- damp, ten gevolge van zijn gewoonte om 's nachts een petroleumlampmet de pit laag neergedraaidte laten branden. Het kind kreeg hevige stuipen en viel plotseling bewusteloos nederde vader leed aan kramp in het lijf en zware hoofdpijn en het bleek bij onderzoekdat die kwalen alleen veroorzaakt waren door het inade men van den petroleumdamp in de kleine kamer, welker luchtverversching veel te wenschen overliet. De beide lijders zijn herstellende. Ongelukkiger liep het af met een dienst bode te Brightondie in de badkamer van het huis een bad namen het gas waardoor het water verwarmd werdliet branden. Men vond haar, toen zij vermist werd, letterlijk gekookt in de kuip liggenwaar uit bijna al het water verdampt was. Zij was, in het slecht geventileerde vertrekje, door den walm van het gas bedwelmd geraakt en bewusteloos in het water blijven liggen, waar zij jammerlijk den dood vond. Te Trifaneschtiin Bess-Arabië woont een boer, Stefan Sawtschuk ge naamd die 130 jaren oud is. Hij is uit Klein Rusland afkomstig. Toen hij zich met een metgezelGergelischin te Trifaneschti vestigde, was het daar een onbewoonde streek. Thans staat daar een dorp van 120 huizen, die allen het eigendom zijn van de twee geslachten Sawtschuk en Ger gelischin. De oude man is nog frisch en krachtig naar lichaam en geest. Hij gaat altijd tp voet. Alleen zijn haar is in verloop van tijd groenachtig grijs gewordeg. De leden der familie Sawtschukvijftig gezinnenzijn allen welgestelde brave liedenevenals de grijze aartsvader. kunnen maken, en hij wilde zijn voor nemen nog niet geheel opgeven. Over reden wilde hij mij nietmaar hij wilde mij tijd gunnen om over zijn voorstel na te denken. Den volgenden dagver- trok hijmaar den volgenden zomer reeds kwam hij weder terug en ver nieuwde hij zijn aanzoek. AchJohannes't was een vreeselijke strijd, dien ik met me zelve te strijden had. Ik stond geheel alleen in de wereld; mijne moeder was in den afgeloopen winter aan een heerschende ziekte ge storven, en daarna was ook mijn vader bezweken. Van u had ik niets meer vernomen moest ik niet gelooven dat gij mij vergeten hadtof maar daaraan dorst ik nauwlijks denken dat gij dood waart? Niemand op aarde kon ik meer den mijne noemen en hier werd mij bescherming en steun voor het leven aangeboden; ik bood daarom niet langer wederstanden gaf den Graaf een gunstig bescheid op zijn aanzoek. Eerst bezorgde hij mij op eene kostschool, waar ik twee jaren lang bleef, om alles te leerenwat ik in mijn aanstaande pozitie diende te weten. En toen toen kwam de dagwaarop ik Gravin Hohenfels werd!" Hare stem beefde bij deze woorden, doch spoedig vervolgde zij weder op kalmen toon „mijn man ging toen met mij op reis. Ach, Johannes toen gevoelde ik nog niet zoo diep het kwaad, waaraan ik mij schuldig maakte, toen ik de vrouw van een man werdwien mijn hart niet toebehoorde; later echter ben ik met diep berouw tot het besef gekomen, dat ik door dat te doen eene vreeselijke schuld op me geladen had. Ik heb ge zondigd tegen u en tegen liemTegen uwant ik had u getrouw moeten blij ven en moeten volharden ten einde toe, hetzij ge waart blijven levenhetzij ge in de koude armen des doods rusttet! En tegen hemdie zoo goedzoo edel zoo grootmoedig wasAchhoe dikwijls Omtrent een ontploffing aan boord van de Engelsche stoomboot „Empress wordt het volgende gemeld: De bootdie Donderdag met 50 passa giers uit Huil naar Hamburg vertrok was, door zwaar weder overvallenlek gewor den en Zaterdagmorgen naar de Humber teruggekeerd. Toen men daarbig den vuurtoren van Spurn, het lek geworden voorgedeelte, waar een aanzienlijke hoe veelheid zwavelzure ammonia geladen was, wilde onderzoekenen een der mannen met een licht daarin kwamontplofte die lading opeens met een vreeselijken knalen vier mannen vlogen in de lucht, terwijl het voordek grootendeels vernield werd. De kapitein liet toen terstond de hoot op strand loopen en de passagiers werden aan land gebracht in kleine bootjes en met een te hulp komende sleepboot. Men begon toen terstond met pogingen, om den op het vaartuig ontstanen brand te blusschen. Deze bleken echter vergeefsde vlammen breidden zichdoor een aanzienlijke partij steenkolen van de lading gevoedmet zoo veel kracht uit, dat de „Empress" geheel vernield werd. Te Obermühl aan de Donau viel on langs bij het laden van bier in een stoom boot, eën der groote vaten in het water, en het kon niet teruggevonden worden. Men achtte het waarschijnlijkdat het den stroom was afgedrevennaar de Zwarte Zeeen dacht weldra niet meer aan het verloren vattotdat na drie weken bleek dat het in goede handen gekomen was. Toen ontvingen nl. de brouwers, de lirma Hatscheck, te Weenen, het vat le dig terug, met een brief van soldaten te Pressburg, waarin bericht werd, dat het in de militaire zwemschool aldaar door hen gevonden werd, juist op 's Keizers ver jaardag, en dat zij het dien dag geza menlijk op de gezondheid van Z. M. en van de brouwers geledigd hadden. De aardappeloogst is in de provincie Groningen zoo overvloedig als men zich in jaren niet herinnert. De opbrengst is zoo gunstig dat een stuk grondwaarop ver leden jaar 15 HL. werden gewonnenthans 100 HL. opleveren; alzoo'een meer dan 6-voudige opbrengst. Deze getallen zijn geene uitzonderingen maar gaan overal door. De prijzen zijn dientengevolge laag. Puike jammen kunnen niet meer dan ƒ1.80 tot 2 de HL.Engelsche niet meer dan 1 opbrengen. De Engelsche aardappel wordt thans als varkensvoeder gebruikt. Vele aardappelboeren staan hun deugdzame waar niet voor zulke lage markten af en leggen ze op hoopen, om er in het voorjaar of op een gunstig oogenblik mede te spe- culeeren. heb ik me o zoo klein en erbarmelijk naast hem gevoeld! Hem dank ik alles wat ik ben en heb; steeds was hij mijn beschermer en vriendeen vader die mij op de liefderijkste wijze met zijn raad bijstond." „Was hij dat? Is hij het dan niet meer?" viel Johannes haar in derede, die haar, in een dof stilzwijgen ver zonken, had aangehoord. Zij schudde het hoofd: „slechts ge durende een kort tijdsverloop mocht ik aan zijn leidende hand mijn weg gaan. Wij waren na ons huwelijk naar Zwit serland geweest, en begaven ons van daar door Opper-Italië naar Rome. Acht dagen hadden we ons daar opgehouden, toen een heete koorts plotseling een einde aan zijn leven maakte een half jaar nadat we getrouwd waren." Johannes gelaat waarop zooëven eene radelooze droefheid had te lezen gestaan, helderde nu op eens op als werd het door een bovenaardsch licht bestraald. „Lisel!" riep hij uit, en het gewel dig kloppen van zijn hart maakte hem het ademhalen bijna onmogelijk; „zegt gij mij dat nu eerst! O, hardvochtige die ge zijt, zijt gij vrij?" „Ja, Johannes, ik ben vrij," ant woordde zij, en hare stem behield nog denzelfden droeven klank, dien zij ge durende het geheele verhaal gehad had. „Ik ben vrij, sedert anderhalf jaar reeds God heeft den band losgemaakt, die mij aan een der edelste menschen verbond. En nu smeekte ik God, dat Hij nog eens uw weg den mijne mocht doen kruisenIk wilde niet weten, waarom gij mij vergeten hadtslechts zien wilde ik of gij indedaad een groot schilder gewor den waart, en dan wilde ik u mijne schuldmijne trouweloosheid belijdenI Daarna wilde ik gaarne eenzaam ster ven; met het zoete bewustzijn van uwe vergiffenis zou ik zeker in vrede heengaan „Neen, Lisel, niet sterven moet ge, Naar we vernemengaat het groote feestdat bg gelegenheid van de sluiting; der Koloniale Tentoonstelling te Amster dam zou worden gegeven, niet door. Eene Duitsche jufvrouw heeft zich verleden Zaterdag te Arnhem op straat met een broodmes eene doodelijke wonde toegebrachtwaaraan zij korten tijd daarna, is bezweken. Onder de arbeiders der Venendaal- sche Stoemspinnerij heerscht nog steeds een zeer ontevreden geest. Gisteren staak ten de wevers weder eenparig het werk- Thans eischte men de verwijdering van een uit Engeland aangekomen werkmandie door de ontevredenen de fabriek werd uitgedrongen. Overigens bleef echter alle» rustig. De heer Engelsteintreinchef bg de Rheinische Eisenbahn werd Donderdag door een trein bg Herbestal als 't ware in tweeën gereden. De ongelukkige was ge huwd en vader van zeven kinderen. Door een treurigen samenloop van omstandighe den werd het telegramuit Herbestal naar Aken verzonden om het ongeval te ver melden te Aken juist ontvangen door den zoon van het slachtoffer, die telegrafist ia en aan het toestel gezeten wastoen het telegram aankwam. Een Duitsch onderwgzersblad de Rfu Westf. Lekrer Ztg verhaaltdat zg in haar bezit een formulier heeftdat de school- kommissieën moeten invullenom het daarna aan de Regeering toe te zenden,, en dat de volgende vragen bevat. „Welk schoolboek leest de genoemde onderwg- zer? Wie lezen het met hem? Wat leest hg verder? Draagt hg een baard of kne vel? Hoe kleedt hg zich? Bezoekt hij koffiehuizen, en welke? Is hg lid van vereenigingen en van welke? Hoe kiest hg Gaat hg trouw ter Kerk Kegelt hg 'sZondags? Bezoekt hij zendings- en andere feesten Drinkt hg bier en brande- wgn?" 't Klinkt ongeloofelgk, merkt het Nieuws van den Day op, zelfs voor Duitsch- land. Misschien is het dan ook maar een grap en bestaat het dokumentvan lands- vaderlgke drilmanie alleen in de verbeel ding van bovengenoemd blad. Te Keulen is thans het Kinderzie kenhuis voltooid, dat de Barones Von Oppenheiin, na den dood haars echtgenoots nu 5 jaar geledenbesloot te stichten en naar hem „Abraham Von Oppenheim's- Kinderhospitaal" genoemd heeft. Zg schonk 400.000 Mark voor den bouw en, de rente van 300.000 Mark voor onder houd. Kinderen van elke geloofsbelgdenis i zullen daar worden opgenomenen de in- maar leven leven voor mijriep Johannes uit, de armen uitbreidend- „Kom aan mijn hart, mijne geliefde, mijne zoo lang gezochte en nu eindelijk gevonden bruid!" Zij staarde hem twijfelend aan. „Jo hannes, zoudtgij mij kunnen vergeven?" „Ja, alles, alles, wanneer gij de mijne- worden wilt mijn innig geliefd vrouwtjen Zij aarzelde niet meer; innig geluk kig rustte zij in de armen, die haar vast omklemd hielden, als wilden zij het dierbare wezen nooit weder loslaten. Toen Johannes des avonds zijne ver loofde goeden nacht wenschte, haalde zij een boek te voorschijn, en het hem toonend, zeide zij: „ziet ge, Johannes, uit dit gezangboek hebben we bij onze bevestiging als leden der gemeente sa men gezongen. En hier liggen ook nog de viooltjensdie gij mij bij het afscheid nemen gegeven hebt. Heden, nu ik u mocht wederzien, had ik weder van die geurige blauwe bloemekens, en nu zal ik ze u ten geschenke geven! Hier, neem ze, mijn geliefde," zeide zijhem het boeketjen toereikende „tot een aan denken aan dezen heerlijkenzaligen dag!" Op de volgende tentoonstelling van schilderijen bracht eene schilderij van Giovanni Picciardo allen die ze zagen in verrukking. In den katalogus was het onder den naam van „Een viool- tjen" ingeschreven. Het stelde een jeug dig, nauwlijks aan de kinderschoenen ontwassen meisjen, in landelijke klee derdracht voor. Lange blonde vlechten vielen over hare ronde schouders neder. Half mijmerend, half door de liefelijkste hoop bezield, staarden de groote blauwe oogen, die dezelfde kleur hadden als de viooltjens, die op het blonde kopjen en in de kleine handen lagen. Men beweerde, dat de jonge bekoor lijke echtgenoote des schilders als model voor deze schilderij gezeten had.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2