73 nierstraat. 74 Weten en Werken. vrije KAMER, TE HUUR Een BOVENHUIS ADVERTENTIEN. NIEUWE ORGEL, in de Doopsgezinde Kerk te Haarlem, Keukenmeid SVIEISJE, DAGMEISJE. Eene knappe Werkvrouw Sehemkepsteerling. Timmermansaankomeling vrije Kamer met middagkost enz, Kost en Inwoning. Er wordt aangeboden TE HUUR TE HUUR gevraagd TE HUUR gevraagd, TE KOOP gevraagd L L.vanVELDHUIJSEU, A richting moet aan alle eischen van den laatsten tijd voldoen. Aan de Surinaamsche inboorlingen op de Tentoonstellingdie van de opening der tent op 30 Sept. 11. door ongeveer 300,000 betalende personen bezichtigd werdenis in de laatste twee weken o.a. eiken dag een bezoek gebracht door prins Roland Bonaparte, die zich ten dienste van het groote werk over land- en vol kenkunde, dat hij bezig is te schrijven, door persoonlijk onderzoek bij de bewoners zelf, omtrent de kolonie Suriname op de hoogte wenschen te stellen. De inboorlingen zijn Zondagmorgen naar Rotterdam vertrokkenom via Southamp ton per mail naar West-Indië terug te keeren. Een akelig ongeluk wordt uit Sebas- topel bericht. Een boot die 14 menschen van den eenen kant van de golf naar den anderen overzette is door het stoomschip Elboris overvaren. Het schip voer pijlsnel voort, zonder zich om de ongelukkige opvarenden die in het water lagente hekommeren. Slechts zes daarvan wisten zich te redden de andere achtgrooten- deels vrouwen en kinderen, verdronken voor de oogen van honderden toeschouwers, die hun niet te hulp konden komen. Er hadden daar hartsverscheurende tooneelen plaats. Ouders zagen hunne kin deren en kinderen hunne ouders zinken. Men zag o. a. een moeder met twee kleine kinderen in den arm tegen de golven worstelen en eindelijk verdwijnen. Een grijsaard, die zijn 18jarige dochter zag verdrinken, werd kranzinnig van smart. Weer heeft een lek in een gaspijp het verlies van een menschenleven veroor zaakt. In een kostschool te Brugge ver spreidde het gasdat uit een lek geworden pijp ontsnaptezich door de slaapvertrek ken der leerlingen. Een der jongens werd er door verstikt. Zij n broederdie op dezelfde kamer sliep, was bewusteloos, maar hij werd weder bijgebracht. De andere leer lingen ondervonden allen meer of minder onaangename gevolgen van de gasvergifti ging. Toevallig moesten de twee eerstge noemde jongelieden vroeg gewekt worden. Was dit niet zoo geweestdan zouden de gevolgen veel erger zijn geweest, want de gaslucht werd eerst ontdekt toen de dienstbode in de kamer kwam. Burgermeisjesdie met Prinsen trou wen, vindt men niet alleen in sprookjes maar ook nog in de werkelijkheid. Te Ems is onlangs de rijke Prins van Hohenlohe Oehringen verloofd met de dochter van een gewezen slachter. Het eenige onderscheid is, dat de burgermeisjes in de sprookjes meestal zeer arm warenterwijl de vader van de aanstaande Prinses ongeveer mil- lionnair is. Onder al het droevig lijdenwaaraan dtf geredden uit het ten gevolge der uit barsting van Krakatau verwoeste Anjer zijn blootgesteld geweest, is het akeligst dat van de gehuwde dochter van Mevrouw Schuit, wier broêrtjen en zusjen alleen nog in leven zijn. 't Huis van Mevr. S. lag hoog; 't was bij een eersten vloed gespaard doch is bij een tweeden onder- woeld en ingestort. Mevr. S., die binnen's huis waswerd bedolven onder de bouw vallen. Haar zoont jen en ongehuwde doch ter die in de achter galerij warenkonden nog intijds buiten komen, 't Gelukte hun|, uit het bijgebouw waar hun oudere zuster woonde die hare bevalling wachtteen in het binnen gedrongen water hare twee kleine kinderen reeds had zien verdrin ken, hunne zuster te redden. Zij wisten een kar te krijgenwaarmede zij in de duisternis en in den asehregen vluchtten in doodsangst om telkens weder door de zee overvallen te worden. Gedurende dien tocht beviel de arme moeder van een dood kinden bewusteloos kwam zij te Serang aan, waar zij eenige dagen later het met zooveel moeite behouden leven liet. Door bemiddeling van de Nederl. Handelmaatschappij is weder f 45.000 overgemaakt aan de plaatselijke kommissie te Batavia, voor de ramp op Java; in 't geheel is nu overgemaakt 360.000. Dezer dagen begaf zich een jong paar vergezeld van de respektieve ouders,in Den Haag naar het stadhuis, ten einde daar in den echt verbonden te worden. Yoor den ambtenaar van den Burgelijken Stand ver schenen, weigerde de vader der bruid hardnekkig zijne toestemming te geven. Bidden noch smeeken hielpen het gezel schap was genoodzaakt zich te verwijderen. Toen de bruid daarna de verzekering gaf, dat „vader" na het gebruik van een borrel veel handelbaarder zou zijnwerd dat mid del toegepast. Men toog gezamentlijk naar een kroeg, en na aldaar een ruim gebruik van de „vergunning" gemaakt te hebben werd door „vader" de vergunning tot het huwelijk gegeven. Men ging op nieuw doch thans begeleid door eene groote menigte nieuwsgierigen naar het stadhuis, waar alles verder in de beste orde afliep. Dat de bouwtrant van sommige huizen in de nieuwe wijken te Amsterdam aan soliditeit wel wat te wenschen over laat is bekend. Tot illustratie van dat feit deelt De Tijd het volgende mede Een van de buren sloeg een spijker in een muur, voor een of ander huishoudelijk doel, en dreef hem ondoordacht zoo diep mogelijk in. Ongelukkig schijnt de spijker aan den anderen kant terecht gekomen te zijn in een soort van aquarium of glazen bak, gevnld met water, waarin allerlei bloed zuigers hagedissen en zeldzame visschen rond spartelden. Toen het ongeluk geschied waswerd niet alleen des bunrmans kamer onder water gezet, maar zijne kostbare verzameling vreemde visschen en ander zwemmend gedierte vond een dood door de al te groote droogtedie in 't aquarium ontstondna de uitstrooming van het water. Thans begint de man van het vischglas een eisch tot schadeloosstelling op grond dat zijn buurman wel wist waar zijn spijker te recht moest komenterwijl de buurman beweert, dat de ander hem had moeten waarschuwentoen hij begon te spijkeren. Een Spaansche werkman heeft een korten tijd een tammen arend gehad. Het dier kwam als hij floot of riepvan de hoogste rotsen naar hem toe en kwam drie malen per dag uit de hand van zijn meester voedsel halen. Hij vloog dan onder de duiven rondzonder hen iets te doen. Het duurde echter niet langwant na een poosje vloog de tammen arend met een paar ande ren weg, en kwam niet meer terug. Zooals men weet, had Napoleon III indertijd te Boulogne een arend gedeelte lijk getemd met stukjes spek. De Prins-Alexanderstichting op Midden-Engte Bennekomvoor welke inrichting morgen in de machinegalerij op de tentoonstelling de gisteren gemelde papierverkoop door de firma De Naeyer Co. zal plaats hebben verpleegt thans 15 kleine blinden, terwijl reeds 4 anderen op het Instituut te Amsterdam geplaatst zijn. Haar bestuur zetelt te Amsterdam en vindt van alle zijden de meest gewenschte medewerking en ondersteuningwelke trouwens niet zou mogen uitblijvenwijl de inrichting geheel zonder fondsen is. De stichting wordt uitnemend en liefdevol geleid door de DirecticeMejMEVern y Het dames-inst itnnt te Warschau, dat een broeines t van Nihilisme gebleken is, werd indertijd door den Hertog van Leuchtenberg gesticht, en de Regeering beschouwde het altijd als een krachtige hulp om den Poolschen adel gaandeweg van den Russischen geest te doordringen maar dit is geschied op een andere wijze dan zij bedoelde. Te Warschau zijn tevens 9 socialisten voor het meerendeel studenten gevangen genomendie een blad »het Proletariaat» uitgaven. Te San Erancisco is een aardbeving gevoeld, zoo hevig als daar in geen 20 jaren werd waargenomen. Zij ging verge zeld van een zonderling geraasen de hui zen schudden alsof zij door een ruwe hand bewogen werden. Dat duurde verscheidene seconden, en de uit hun slaap gewekte inwoners waren natuurlijk zeer verschrikt. Omtrent ongelukken wordt echter niets bericht. Een woeste stier draafde Zaterdag morgen te Utrecht over het perron van den Rijnspoorweg juist toen de treinen voor Amsterdam en Rotterdam tot vertrek gereed stonden en het dus aldaar tamelijk vol was. Het dier veroorzaakte geene onge lukken doch rende voort langs den spoor weg en later over den Leidschen weg. Onder de manschappen van het te Ylissingen gevestigde algemeen dépot van discipline schijnt in den laasten tijd eene bizondere neiging te bestaanom door het uithalen van een of anderen dommen streek aan hun verblijf in de „klas" een einde te maken. Herhaaldelijk doen zich gevallen voor, dat één of meer hunner trachten weg te loopen. Ofschoon dit aanvankelijk nog al eens geluktworden de ontvluchten steeds weder spoedig aangehouden en terug gebrachtom tijdens het ondergaan eener naar evenredigheid verzwaarde straf de dwaasheid van hun pogen in te zien. Eenige dagen geleden wisten er weder twee door overklimming te ontsnappen. Onmid- delijk werden natuurlijk in alle richtingen patroeljes uitgezonden en de politie gewaar schuwd, die er weldra in slaagden de voort- vluchtigen onder Middelburg aan te hou den zoodat zij naar Ylissingen terug gebracht werden. Den volgenden dag had een veel onzinniger geval plaats. Toen de troep op den terngmarsch naar de ka zerne de Tonnenbrug passeerdekreeg een der manschappen het in 't hoofd zich van zijn ransel te ontdoen en dien onder den uitroep„ik verdhet langerin het water te werpenwaarna's mans geweer den zelfden weg opgingtot groot vermaak der overige manschappendoch zeker niet ten voordeele van den onwilligen zoon van Marsdie dadelijk onder behoorlijk geleide werd ingerekend, om loon naar werk te ontvangen. HAARLEM, 16 October 1883. A.s. Vrijdag des middags ten 2 ure, zal een orgelconcert gegeven worden in de Doopsgezinde Kerk alhierdoor de reeds gunstig bekende Gebr. van Thienen orga nisten uit Delft. Hunne zuster Mej. van Thienen die even als hare beide broeders het gezichtsvermogen mist, zal daarbij als sopraanzangeres optredenterwijl de Heer Robert (viool) en de Heer Bastiaans als begeleider der vioolsolo's zullen mede werken. Wij hopen dat het Haarlemsch publiek dat hier op zoo uitstekende wijze in de gelegenheid wordt gesteld het nieuw ge bouwde orgel in de Doopsgezinde kerk te hoorendaarvan zooveel mogelijk gebruik zal maken. In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken op de boederij van Baron van Yerschuer, gelegen aan de Glip onder de gemeente Heemstede. Door het openbre ken van eene deur heeft de dief zich toe gang verschaft en ontvreemd 18 kazeneen juk met twee emmers en een hooivork. Algemeene V ergadering op Maandag 29 October e. k.des avonds ten 8 ure, in het gebouw der vereeniging Ged. Ondegracht. De rekening en verantwoording over het afgeloopen genootschappe lijk jaar ligt ter inzage voor de leden ten kantore van den penning meester, den Heer P. ROUWEN- HORST MULDER, Ged. Oudegr., eiken werkdag van 1 tot 2 uur. De Secretaris (743) Dr. H. D. KRUSEMAN. te geven door de Heeren Gebrs. V. E. enW. van THIENEN, Blinde Organisten, te Delft met welwillende medewerking van Mejuffrouw J. V. Tsopraan en den Heer W. ROBERT (viool). op Vrijdag 19 October 1883 des middags ten 2 uur. Toegangsbewijzen zijn a 50 Cts. verkrijgbaar bij De Erven Doosjes en op den dag der uitvoering aan 't Kerkgebouw. (714) Men verlangt zoo spoedig mogelijk, voor noodhulp of voor vast, eene flinke (745) van goede getuigen voorzien vervoe- ge men zich Zijlstraat N". 91. Men vraagt als TWEEDE DIENSTBODE, een fatsoenlijk beneden de achttien jaar. (746) Adres: Gei. Oudegr acht 103. In een gezin zonder kinderen wordt gevraagd eene Meid-HuiS- houdstor, P.G. en van middel bare leeftijd. Pranco briefjes onder N°. 960aan het Algemeen Adver tentie-Bureau van P. van CITTERT ZONEN, Haarlem. (747) Terstond gevraagd een AdresHooimarkt N°. 30. (748) wordt gevraagdvoor Zaterdag. Zich te vervoegenBarteljorisstraat 34. Gevraagd bij v. BREUGEL een Adres: Jacobijnenstraat 12. (750) werk begeerende, vervoege zich Ged. Oudegracht N°. 29. (751) Een WEDUWNAAR zijn eigen meubelen en beddegoed hebbende, wensehte bij een fatsoenlijk gezin oi Weduwe, eene Reflecteerende, brieven franco met opgaaf van prijs bij de uitgevers dezes onder N°. 752. Een JONGMENSCH, z. b. b. h. h., wenscht tegen primo November een benevens Kost en Inwoning. Adres onder N°. 753aan het bureau van dit blad. Er bestaat gelegenheid voor tW66 fatsoenlijke lieden tot Adres bij de uitgevers. (754) om dagelijks een DINER aan buis te bezorgen voor 60 en 80 Cents per persoon. Adres bij de nitgevers dezes onder N°. 755. vlak bij 't Spoor, een net ;{jj^»]T?| HEERENHUIS ojM met 7 kamers, dienstbo- -denkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 800. Te bevragen met franco brieven onder N°. 756, bg DE ERVEN DOOSJES, Boekb. te Haarlem. aan den Sehootersingel2 Bene denhuizen, bevattende 2 kamers, ensuite, groote alkoofkeuken, kel der, slaapplaats voor dienstboden, waterleiding, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 220 per jaar. Yerder een Bovenhuis met 3 kamersalkoof, kenken en ruimen zolder, staande onder de gemeente Schooten, (geen plaatselijke belas ting). Huurprijs f 200 's jaars. Te bevragen aan bet bureau van dit blad. (757) tegen Mei 1884voor een li|i|i[ii| klein gezin zonder kinde ren, een goed, droog -HUIS met vijf a zes kamers en kleine tuingelegen aan den Kleinen Houtweg, Gast huissingel of Baan. Huurprijs niet boven f 500. AdresBureau van dit blad onder N°. 758. rnjnim TE HUUR met aparten opgang, voorzien van alle gemakken. Te bevragen bij De Erven Doosjes. een Winkelzaak in dagelijksche behoefte. Franco brieven bij de uitgevers dezes onder N°. 760. op billijke voorwaardenin bet mid den der stad, tegen nieuwe jaareen zeer rnim en licht Voorvertrek met Portaal of Gang, uitko mende aan de publieke straat, ge schikt voor kantoor. Adres bij De Erven Doosjes, onder N°. 761. een Kleêrenkast. Brieven met opgave van grootte aan 't bureau van dit blad onder No. 762. Voorradig verschillende soor ten van eigengemaakte platte, vierkante, ronde, Kolom- en KookkachelsKookfornuizen en gegoten ijzeren Kachels, Koolbakken en ScheppersPoo- ken, Tangen en zinken Kachel platen. Ontvangen eene ruime sorleering geëmailleerde Haar den. Beveelt zich ook minzaam aan tot het repareeren van alle soorten Kachels en tol het leve ren van Kachelpijpen. Mr. SMID, Gierstraat T Haarlem. (763) Ten spoedigste wordt er een AANKOMELLNG gevraagd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3