DE KLAM VAU GOUD. nen aan alle meerderjarigen, die lezen en schrijven kunnen en in het genot der burgerrechten zijn. De examens in België af te leggen door de kandidaat-kiezers zullen weldra een aanvang nemen en zeker vrij wat beweging veroorzaken. De cijfers der ingeschrevenen wijzen op zeer ongelijke verhoudingen in de verschillende steden zoo telt Brussel 2000 kapaciteits-kiezers en 1796 kandidaten voor het kiezers examen; Antwerpen op de 2309 kapaci teits-kiezers 1854Gent op de 1665 1145. De omwenteling, die op Haïti is uitgebroken, schijnt in verband te staan met den opstand op Cuba, en op beide eilanden is het verdrijven der vreemde lingen het eigentlijke doel der beweging. Reeds sedert weken waren er voorteeke nen van ontevredenheid en groote opge wondenheid te bespeuren. Te Port-au- Prince maakte de bevolking den 22sten September toebereidselen om de magazijnen der vreemdelingen te plunderen, en alleen de aanwezigheid van een aantal oorlogs schepen in de haven hield haar in be dwang, hetgeen ten gevolge had, dat de woede der ontevredenen zich tegen hun eigen medeburgers keerde. Omstreeks 800 huizen werden door de vlammen vernield, en meer dan 5000 negers en mulatten geraakten dientengevolge zonder dak. Gedurende de plundering der stad nam een Fransch schip ongeveer 2C0 vluchte lingen aan boord. De poging van een Engelsch schip om eveneens vluchtelingen aan boord te nemen, werd door de op standelingen door geschutvuur verhinderd. Verdere berichten omtrent het verloop van den opstand ontbreken nog. Haïti was van ouds een broeinest van rustver storingen en nauwlijks één van zijn presidenten stierf zijn natuurlijken dood. Dcor het stormweer van Donder dagnacht is de Hullsche stoomboot New- (Naar het Engclsch.) I. 'tWas op een winter-avond. Ik zat hij het vuur, op mijne kamer in den Middle Temple, en mijn vriend, Frank Bowser, stapte 't vertrek op en neêr. „Arthur," zeide hij, plotseling stil staande terwijl hij een zakje met goud tegen het plafond gooide. „Ik zal nu spoedig de hand van Alice Darell, vragen." "Weder gooide hij 't zakje met goud in de lucht, en de geldstukken, tegen elkander rammelende, deden een zacht rinkelend geluid ontstaan. „Bowser," zeide ik, mijn armstoel dichter bij het vuur trekkende, „datis een gevaarlijk plan. 't Zal nog met een ongeluk alloopen. Neem mijn raad aan, en zet het niet verder voort." In den ouden college-tijd had Bowser den naam van zorgeloos gekregen, en sedert was zijn karakter niet veranderd. Zooals ik verwachttewas zijn antwoord een lach. Zijn halstarrigheid maakte mij boos. „Kunt gjj u niet voorstellen," riep ik uit, „welk gevaar gij loopt? Gij gaat bijna eiken avond op dit vreemde onder zoek uitvoorzorgen neemt gij niet dat weet ik zeker. De dag zal komen, hoewel de gedachte mij doet ijzenwaar op gij bestolen, ja, misschien wel ver moord zult worden." „Vermoord?" zeide Bowser lachend, en voortdurend met zijn goud werpende. „Wat zijt ge heden-avond zenuwachtig! Gekheid, mijn plan zal gelukken. Ik jaag bij de werken van Lewehouseen als gij eens wistwelk eene ontdekking hola! wie is daar?" 'tWas een zacht, geheimzinnig klin kend tikje op de buitendeur. ,,'tls Scroggie," zeide ik, opsprin gende, „oude Scroggie!" „O! Is het Scroggie?"zeideBowser.„0!" Op zijn gelaat meende ik eenige ver andering te bespeuren. Maar misschien had ik mij vergistwant er was geen licht in de kamer, behalve de bescha duwde lamp en 't geflikker van 't vuur dat zoowel schaduwen wierp op onze gezichten als op de met paneelwerk ver sierde wanden. Ik ging naar buiten om mijn be zoeker binnen te laten. Toen ik door castledie den vorigen dag van Harlingen gevaren was, bij Terschelling op het droge geraakt. "Wie zou hulp brengen? De noodseinen woeien schier aan flarden van de boot. Eindelijk steekt Tjerk de Haan, de onlangs tot broeder van den Nederl. Leeuw benoemde schipper, met zijne schuit in zee, en hij heeft het geluk de Newcastle te hereiken. Maar nu moest er een brief naar Harlingen, en trots den hevigen wind en de holle zee, wordt ook dit waagstuk ondernomen. Toen de schuit de haven naderde, was het daar vol toeschouwers. In ongeloofelijk korten tijd werd de af stand tusschen Harlingen en Terschelling afgelegd. Ook de postboot Terschelling toonde wat zij kon; zij kwam kort na de schuit van de Haan binnen, 't Was een merkwaardig schouwspel, die beide vaartuigen te zien binnenkomen. Eene nieuwe toepassing van de licht gevende verf is door Pflneger gemaakt, die-ze namelijk gebruikt om verschillende deelen van een hoofdstel voor paarden er mede te bestrijken. Bij het rijden in het duister wordt het mogelijk een paard te zien, of liever het hoofdstel te zien, en daardoor ongelukken te voorkomen. Verschenen Zaterdag heeft een concert promenade plaats gehadin het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam waarop de overgebleven voorwerpen van de laatste fancyfairte gelde werden gemaakt. Voor iedere intreeten bedrage van f 1 per persoon, is een bewijs uitgereikt, het welk recht gaf om uit eene bij die voorwerpen onder behoorlijk toezicht ge plaatste bus een nummer te nemenwaar door de bezitter eigenaar werd van een voorwerp dat het overeenkomstige num mer draagt. De dames, die de leiding der fancy-fair op zich namen, hadden zich welwillend met de uitreiking der voorwer pen belast. De opbrengst was natuurlijk evenals die van de fancy-fairten voordeele van de slachtoffers door de ramp van den gang liepkon ik het gerinkel van Bowser's goud hooren. Ik gevoelde een huivering over mijne leden gaan, en ik trilde. „Alleen?" vroeg Scroggieopzachten toon, toen ik de deur opende. „Kom binnen," zeide ik, „kom binnen. Alleen Bowser is er." Hii aarzelde ,i1vi ziine handen dien in zijne zakken. Toen sloeg hij de armen over elkaar alsof hij koud wasen zeide „neen. Ik zal later wel eens „Kom, kom," zeide ik, en greep hem schuddend bij den kraag van zijn jas, (we waren heel familjaar met elkander.) „Kom maar meê! Ik ga eene lezing voor Bowser houdenen heb gehoor noodig. Kom dus en neem een stoel!" Toen ik hem nog bij zijn jas vasthield, en weigerde hem los te laten bood Scroggiena kort tegenstribbelengeen weerstand meer. Dus sloot ik de koude lucht op de trap buitenen ging hem voor naar mijne gezellige kamer. „Goeden avond," zeide Bowser, zijn zakje omhoog werpendeen 't weder opvangende. „Goeden avond, Scroggie. Ik ben bezig met een klein spelletje neem t me niet kwalijk; onze vriend Field," voegde hij er bij, zich tot mij wendende„onze vriend Field zal u er alles wel van vertellen, 't Is muziek voor mij. Aangename muziek." „Ik haat den klank van 't goud zeide Scroggiebij 't vuur gaande zitten en nogmaals huiverendeen Bowser den rug toekeerende. 't Herinnert mij aan de goudvelden. En in San Francisco hoorde ik dat gerinkel eiken dag. Ik heb er 't land aan." Hij sprak zachtjeszijne oogen vol haat op de gloeiende kolen gevestigd houdende. Mijn oude schoolmakker Scroggie was een van de vreemdste karakters die ik ooit ontmoet heb. Niemand wist waar, of hoe hij woonde. Niemand zag hem op straatdan nadat het donker was gewordenen dan liep hij gewoonlijk met vluggen tredterwijl zijn schouders zich wat op en neêr bewogenwaaraan hij in donkere straten en drukke pas sages was te herkennen. Hij droeg een lagen vilten hoeden te allen tijd en in elk seizoen een dikke ruige overjas, die om zijn hals dichtgeknoopt wasen die hem meer 't aanzien van een matroos dan van een landrot gaf. Indedaad had hij sinds onze schooldagen 't grootste gedeelte van zijn tijdop zee door gebracht; tenminste dat maakte ik uit zijne gesprekken op. Want menigen avond hadden wij zoo op deze kamer bij 't vuur gezetenterwijl hij mij vertelde van 1 Krakatau, er zijn ruim 2500 entrée's ontvangen. Volgens een telegram nit New-York kwam aldaar Zondag j.l. het stoomschip Oregon uit Engeland aanna eene reis van 7 dagen8 uren en 33 minnten. Zaterdag liep het schip 456 mijlen. Ware de vaart niet herhaalde malen verminderd moeten worden, omdat de machines heet liepen, dan zouvolgens het oordeel van de offi cieren van het schipde reis in zes dagen volbracht kunnen zijn. Aan den milicien M.die onwil lekeurig het noodlottige schot op den ka pitein Bergé gelost heeft, is tot herstel van zijne geschokte gemoedsgesteldheid door den regiments-commandant een verlof van 14 dagen verleend. Een schouwburgbrandgelukkig zonder verlies van menschenlevensheeft te Chicago gewoed. Het Lyceum-theater al daar werd geheel in de asch gelegd. Deze schouwburg was de eerste die na den grooten brand van 1871 herbouwd werd. Te Nieuwediep heeft Woensdagmid dag aan boord van het stoomschip Leeu warden, liggende ter reede van Tessel, hetwelk eerstdaags de reis naar Oost-Indië zal aanvaarden, een noodlottig ongeluk plaats gehad. Een licht-matroos, Moleman genaamd die zich tot het verrichten van eenige werkzaamheden op de groote ra bevondhad het ongeluk van op het dekte vallen, waar hij zwaar gekneusd werd opgenomen. Onmiddelijk werd een sloep in gereedheid gebracht om den gekwetste naar het marine-hospitaal te vervoerendoch voor men den wal had bereikt, had de man reeds opgehouden te leven. - De beroemde oogenkliniek te Dus- seldorf met Dr. Mooren aan het hoofdis den 15n dezer opgeheven. Niet minder dan 16,600 groote oogoperatiën heeft gemelde geneesheer daarin verricht. zijue schipbreuken en andere grooteen kleine gevarendie hij geloopen had. Hij had vluggeschitterende oogen een rooden haardwaarover hij gewoon was met zijne kleine gespierde hand te strijken, als hij vertelde. Zijn dik, kroezig haar scheen mij altijd toe borstel en kam te tarten en zijne kleeding zag ni». aoo bootorvn wil) j dal het onwillekeurig deed vermoedendat de drager, veel langs landwegen zwalkte. "Waarom ik mijne kennismaking met dezen man hernieuwd heb, ('k ontmoette hem twee of drie jaar geleden toevallig op straat), en waarom ik in eens weder even intiem met hem werd als in onze schooldagen, dat is een raadsel in de men- schelijke natuur't welk ik niet zal beproeven op te lossen. Hij was amusant, wat er vrij wat toe bijdroeg, en van de schooldagen wist ik nog, dat hij tot eene goede familie behoorde, hoewel ik mij herinner, dat zijne opvoeding zeer verwaarloosd was. 't Kon mij al heel weinig schelen, dat hij er wat vreemd uitzagwat kleeding en manieren aan gaat want wij ontmoetten elkaar nooit dan hij zeldzame gelegenheden, en op geen andere plaatsdan op mijne kamer. „Nu Bowser," zeide ik, toen ik een glas whisky voor Scroggie had klaar gemaakt en mijne plaats bij het vuur weêr ingenomen had „nu Bowser steek dat zakje met goud in uw zak, en luister naar mij. Ik zal uw plan aan Scroggie ontvouwen en hem toonen hoe verkeerd ik uwe handelwijze vind. Nu Bowser, ga nu zitten." Bowser wierp een half vermakelijken half ongeduldigen blik op mijen voor 't laatst zijn zakje omhoog gooiende liet hij het in zijn zak glijden, en ging van 't vuur af, en in de schaduw zitten achter de lampmet de armen gevouwen op de tafel. Hij was een groote sterke manik herinner mij nogals ik er aan denk, hoe reusachtig zijn schouders in die halve duisternis schenentoen hij voorover leunde om te luisteren. ,,'t Geval is," zeide ik,,'t geval is ongeveer het volgende. Mijn geleerde vriend is verliefd, als ik mij niet vergis.. Bowser knikte. „Is verliefd geworden op eene jonge damegenaamd DarellIk meende dat Scroggie sprak. Hij had iets geopperd of gemompeldtoen ik den naam Darell aanstipte; zonder eenigen twijfel. „Niets," zeide Scroggie, met eenen vluchtigen oogopslag mijn vragendenblik beantwoordende. „En wat meer isvervolgde ik toen „als ik mij niet vergiszijn mijn geleerde vriend en jufvrouw Darell geëngageerd." Ondanks het verbod van Amerikaansch varkensvleescli in Duitschland, is thans in Saksen de trichinenziekte uitgebroken. In een tiental dorpen zijn 400 personen waaronder geheele gezinnen er door aan getast. Dagelijks sterven er lijders; vijftig liggen hopeloosen de geneesheeren ver wachten nog verdere uitbreiding van do ziekte. Er wordt onderzoek gedaan naar de oorzaken. De invoer van varkensvleesch uit Rus land is nu ook langs de geheele Saksisch» grens verboden. Een houtvester te Kirchhaindie met zijn zoon in het hertenpark was om een ree- hok te schieten, is daar aangevallen door een vierjarig hertdat hij groot gebracht had- Het dier snelde plotseling in volle vaart op hem aanhij weerde den stoot met zijn buks af, maar viel op den grondliet toen de buks vallen en pakte het hert met beide handen vast. Vader en zoon hadden toen een hevigen strijd met het woedende dier, dat zij met zijn gewei in den grond zetten en vasthieldenin afwachting van hulp. Maar die kwam niet opdagen, en eindelijktoen de krachten der heide aangevallenen uitgeput raaktenwaren zij genoodzaakt het dier dood te schieten. Terwij 1 de vader alleen het hert vasthield maakte de zoon door een welgemikt schot y een eind aan den strijddie minstens 20 minuten geduurd had. De houtvester had verscheidene wonden hekomen. Maandag den 22 October heeft de weduwe Schnt, geboren Jannetje van de Peppelte Barneveld haar 102en geboor tedag gevierd. Deze krasse vronwdie nog in het volle bezit van hare geestvermogens iswas moeder van tien kinderen en loopt in hare woning haar oudsten 77-jarigen. zoon nog flink voorbij. Een zonderlinge aanval werd dezer dagen op het fort Saint Cyr, in het Fransche departement Seine et Olise, gepleegd. Er wederom knikte Bowser. „Maar," zeide ik, „er is een hinder paal bij het engagement. Mejufvrouw Darell heeft haar vader verloren, die stierf onder omstandigheden van pijn lijken aard. In één woord de vader van Mejufvrouw Darell is vermoord." Op dit oogenblik keek ik bij toeval recht luuu Scroggieen eene donkere schaduw scheen over zijn gelaat te vlie gen. De uitdrukking deed mij ontstellen, en verdween. „Haltzei Bowsertoen ik voort wilde gaan. Laat mij de geschiedenis vertellenzooals ik haar van Alice Darell gehoord heb." Ik zeide: „Heel goed," ging achter over in mijn stoel liggen, en wachtte op Bowser, dat hij zou beginnen. „Mej. DarelTs vader," zeide Frank Bowser, ,,was hoofdkassier aan eene bankin een groot marktvlekin 't noorden van Engeland. Hij woonde in het gebouw, en zijne dochter Alice woonde bij hem. Zijne betrekking was moeilijk. Hij was gewoonlijk bezig met de kas en het grootboek, tot laat in den nachtvooral op avondendie aan de marktdagen voorafgingen, 't Be hoorde tot zijne taak, de verschillende zakken goudgroot en kleinte wegen over te tellen, of te kontroleerenvoordat zij afgegeven of verdeeld werden onder de kassiers. En dus kon eiken avond de klank van goud gehoord worden in de ijzeren kamerachter het spreek vertrek want avond op avondzat Mr. Darell hier zijn goud in de schalen te wegenof het te tellen of 't in de zakken te doen, rink-kink-kink." Hier hield Bowser even stilnam zijn eigen zakje met goud uit zijnen zak en legde het voor zich op tafel neêr. Scroggie zat aandachtig te luisteren. Zijn oogen echter waren nooit van 't vuur gewenden hij zag er afgemat uitwat ik in 't eerst niet bespeurd had. Bowser schoof dichter bij onsen meer in 't lichten hij vervolgde met indruk wekkende stemnadat hij een aantal sovereigns uit 't zakje had genomen aldus „Op zekeren avond tusschen elf en twaalf uur, zit de kassier onder eene be schaduwde lampzooals ik nu zitterwijl hij, naar gewoontehet goud woog en de zakken vuldeden een na den ander ze aanteekende in het kasboekze dicht knoopte en ze naast zich legde. Hij is geheel verdiept in zijne bezigheid. (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2