Door den resident van Bantam werd van 7 September jl. bericht: In district Tjiringin alleen reeds 4500 lijken begravenopgegeven aantal van 10000 verongelukten in deze afdeeling blijkt niet overdrevenvooral is gebrek aan zout hier nijpend, daar zoutpakhuis te L'aboean verwoest en naaste pakhuis nn te Pandegelangs is. Toestand afdeeling Tjiringin naar om standigheid zeer bevredigend bevonden vooral te wijten aan energie controleur Tromp. Lijken grootendeels begravenvan lijkenlucht nog slechts hier en daar wat te bespeuren. Bevolking overal kalm en aan arbeidgehoorzaamt de haar gegeven be velen; ziet blijkbaar met genoegen dat bestuur flink optreedt en weder overal de leidingdie hier en daar door gebrek aan ambtenaren een oogenblik ontbrak in han den is genomen. Inlandsche hoofden doen bijna zonder uitzondering hun best en werken krachtig mede. Noodlijdenden worden voorloopig vol doende te gemoet gekomen. In afdeeling Anjer 1517 lijken begravenvoor zoover bekend nog 140 onbegraven. Dezer dagen vermiste een ingezetene van Sint-Maartensdijk twee bankbiljetten ieder groot ƒ200. De buitensporige uit gaven eener arbeidersvrouw uit zijne om geving verwekten achterdocht, die indedaad bij eene huiszoeking tot zekerheid werd. Volgens gerucht heeft genoemde vrouw dan ook al bekend het geld uit eene ge opende secretaire te hebben weggenomen. Verschillende grappige staaltjes van de handelingen der dievegge met het gesto- lene worden verhaald. Het meest komische van deze is zeker, dat zij van den be stolene voor zijn eigen geld een flinke voorraad aardappelen kocht! In een werk, dat voor veertig jaar ongeveer door Porter geschreven werd: The Progres of the Nations, vindt men vermelddat toen in Groot-Brittanië naar schatting twee en tachtig duizend per sonen per dag of dertig millioen per jaar over een afstand van 20 kilometer, ge middeld tegen vijftien cents per kilometer van de verschillende middelen van vervoer gebruik maakten. In 1881 werden meer dan zeshonderd millioen personen, gemiddeld tegen bij na vijftig cents door de verschillende spoor wegen vervoerd. Het reizigers-verkeer is sedert dertig jaren aanmerkelijk toegenomen In 1854 bedroeg het aantal door de spoor wegen vervoerde reizigers 111 millioen, die zich aldus over de verschillende klassen verdeeldenvoor de le klasse 13 percent, 34 percent voor de 2e klasse en 53 per cent voor de 3e klasse en de zoogenaamde parliamentary trains (dat wil zeggeneen bepaald soort van zeer goedkoope treinen die op bevel van het Parlementten ge rieve vooral van arbeidersloopen moesten). In 1873 -éen jaar voordat de Midland- company de tweede klasse rijtuigen af schafte werden meer dan 455 millioen reizigers vervoerd, waarvan slechts acht en een half percent van de eerste klas se gebruik maakten en niet meer dan vijftien percent van de tweede. In 1881 werden in het geheel 623 millioen personen vervoerdof zesmaal meer dan in 1854, waarvan zes percent in de eerste en tien en een half in de tweede klasse. Een vergelijking van deze getallen toont een steeds toenemende vermindering aan van het aantal reizigersdat van de eerste en tweede klasse gebruik maakt en dus een toenemende vermeerdering van het aan tal derde klasse- reizigers. De Turksche roovers laten nog altijd veel van zich hooren. Bij Zipka, in het Egridereh gebergte, heeft onlangs weer een bende drie personen gevat, voor wie zij 6000 per hoofd als losgeld eischte. De militaire bevelhebber van het district slaagde echter ditmaal er inhen te bevrij den zonder betaling van den losprijs. Te Athene is door een geweldigen regen in enkele wijken der stad groote verwoestingen aangericht. Drie bruggen werden zwaar beschadigdbij het Theseion stortten vijf huizen en een magazijn in, waarbij een grijsaard van 80 jaar en een meisjebenevens een groot aantal paarden ezelsschapen en geiten het leven verloren in de straat Proasteion viel één huis in en liepen alle kelders onder en in de 4e wijk zijn niet minder dan 18 hnizen, welke op invallen staan en dus afgebroken moeten worden. Vaten wijn, olie enz., dieren en menschen vlogen met'kracht door de straat n alleen aan de koopwaren schat men de schade op 65000 drachmen. Volgens opgave van het observatorium viel er in de twee uur en één kwartier niet minder dan 89 millimeter water. Twee spoorwegongelukken worden weer uit de Vereenigde Staten bericht. Het eerste gebeurde in het noorden van New-Yorkwaar een spoortrein door een brug over het Champlain-kanaal zakte. De wagens werden verbrijzeld. Drie menschen werden gedood en 22 andere gewond, waaronder verscheidene gevaarlijk. Een courantenjongen was de eenige die onge deerd bleef. De locomotief was veilig de brug overgekomen. Het tweede had plaats op den St.-Louis- Nash-ville-spoorwegbij Oost-St.-Louis. Daar liep, door verkeerden wisselstand een trein op een paar stilstaande wagens. Veertig menschen werden hierbij gewond. Een hunner zal waarschijnlijk aan de gevol gen sterven. Te Sandy-hook (Ver-St.) kwam Maandag de stoomboot Heimdeluit Chris- tiansund aandie in volle zee in brand was geraakt. Men had alle voorzorgsmaat regelen genomen, en de vlammen in be dwang gehonden door den stoom in het ruim te leiden. Bij Bedloe's eiland liet men de boot aan den grond loopen, en het water in het brandende ruim stroomen. Allen aan boordpassagiers en bemanning te zamen 306 personenkwamen behouden aan wal. Eerst na geruimen tijd was men de vlammen meester. Een hevige ontploffing heeft in een voetzoekersfabriek te KingstonPennsyl- vaniëplaats gehad. Van de negen meisjes die er aan het werk warenverbrandden er vijf, terwijl de vier anderen zoozeer verwond werdendat zij in een hopeloozen toestand verkeeren. De stad Tomsk, in Westelijk Siberië, is onlangs het tooneel geweest van een even treurige als geheimzinnige gebeurte nis. Een zeer net gekleed jonkman liep door een der stratengevolgd door zekeren A.een wegens misbruik van vertrouwen tot deportatie veroordeelde, en door een Israëlitisch woekeraar. De eerste dezer twee deelde den andere mededat hij in den jonkman die voor hem uitging, zekeren B. herkende een uit de gevangenis van Kiëf ontsnapte politieke misdadiger. Na eenige beraadslaging werd besloten, dat A. zich naar de gendarmerie zou begeven de jood zou B. inmiddels blijven volgen. B. draaide eene naburige straat in en ging daar een huis binnen. Zijn achtervolger riep toen een koetsier aandien hij gelastte zich voor de deur der woning te posteeren waar B. zich bevond, en hem in plaats van naar zijne bestemming naar het politie- bureel te rijden. De list gelukte. De vreemdeling stapte in en beval den koetsier hem naar den henvel Voznessenslen, in de buurt van het politie-bureel te brengen. Zoodra B. onraad bespeurdedoordien de koetsier aan de straat van het politie- bureel gekomendeze insloeg en reed wat hij rijden kon, niet lettende op het ge roep om terug te keeren, trok hij zijn revolver en loste twee schoten op den kerel. Vervolgens sprong hij nit het rijtuig en zette het op een loopendoch zich achtervolgd ziendebleef hij staan en schoot zich door het hoofd. De zelfmoordenaar bleek inderdaad de staatsmisdadiger B. te zijn. Men vermoedt, dat bij naar Tomsk gekomen wasom een plan van ontsnapping te beramen voor eene vrouwelijke gedepor teerde, zijne brnid, die in Tomsk was gedetineerd. Men vond twee valsche passen waarvan de een op naam van eene vrouw verscheiden brieven in cijferschrift en een bedrag van 300 francs. De beruchte bandiet Mustaphabel- Bahi zal waarschijnlijk in de tweede helft van November voor het Hof van Assises te Algiers verschijnen. In afwachting van zijn toekomstig lot is hij in de gevangenis zeer op zijn gemak. Een ding hindert hem hij heeft namelijk te Ain-Témenchent een persoonlijken vijand wonendien hij gaarne nit den weg wilde ruimen. Hij heeft 24 uren verlof gevraagd om hem te gaan dooden en zijn eerewoord gegeven, dat hij daarna onmiddelijk zal terugkeeren in zijne gevangenis. Het parket heeft dit zonderlinge verzoek natuurlijk geweigerd waarover de bandiet niet gesticht is, daar hij zich niet begrijpen kandat hem zulk eon eenvoudig verzoek niet toegestaan wordt. Aangaande het gevonden lijk te Helmond wordt gemeld: Een boer te Helmond vond Dinsdagmor gen, op zijn land het lijk eener jonge- dochter, fabriekarbeidster aldaar.'t Voor loopig onderzoek heeft aan het licht gebrachtdat de ongelukkige met de vuist of eenig zeer stomp voorwerp is doodge slagen. Haar geheele lichaam vertoonde de sporen van een groot aantal stompen. Men vierde te Helmond Maandag het feest van den Heiligen Severus, den patroon der wevers. Dit feest heeft telken jaren een nasleep van dronkenschap en buitensporig heden en 't zal ook nu wel niet vreemd geweest zijn aan de gepleegde misdaad. De vermoorde is Maandag tot in den avond in gezelschap gezien van haar minnaarzeke ren v. A. Deze is in hechtenis genomen. Eenige getuigen verklaardendat zij Maan dagavond, dicht bij de plaats, waar het lijk gevonden is, hulp hebben hooren roepen. Daar het vechten op St. Severus te Helmond geen uitzondering ishadden zij het niet noodig geacht te gaan zienwat aanleiding gaf tot dit hulpgeroep. Dat wachten ook een paard verveelt is in Groningen voor de zooveelste maal gebleken. Laat in den avond zag een jongen een zwart paard onbeheerd aan den trekweg nabij de Engelsche Til te Winschotenhet dier droeg tuig en leidselswas bedekt met vuil en blijkbaar dood af't liet zich door den knaap naar de stalling van een der hotels brengenwelks eigenaar nog gele genheid vond de aandacht der politie op een en ander te vestigenwant een ongeluk had waarschijnlijk plaats gehader werd gegist, en die gissingen leidden tot een onderzoek bij eene in de nabijheid wonende familie. Seeds waren aanstalten gemaakt om het onderzoek buiten de kom der ge meente voorttezettentoen belanghebben den kwamen opdagen, nl. de zoon eener kasteleinske deWe^. K. te Zuider veen, voor wier herberg zwartje met tilbury of sjees had staan te wachten middelerwijl de bestuurder de zoon van mej. de Wed. H. te Noordbroek binnen vertoefde. Zonder eenig gezelschap daar staande, werd de zucht naar huis den viervoeter te sterk en ging deze er van door, ontdeed zich door een krachtigen ruk van het voertuig en vertrok in de rich ting van waar hij was gekomenhet dier verzuimde echter den straatweg te houden en liep een landweg indie hem aan de Engelsche Til deed terechtkomen. Ware de juiste weg gevolgd, het dier zou zijn stal stellig vóór zijn meester bereikt heb ben deze laatste was echter met den afloop bijster in zijn schiken gaf daar blijk van door een flinken fooi aan den jongen, ten bedrage van twee dubbeltjes Kapt Drevar heeft opnieuw een poging gewaagdom het Kanaal over te steken in de kleine pagaaibootdie hij zelf uit ruwe materialen na een schipbreuk had gemaakt en die hij op de Visscherijtentoonstelling inzond, als een bewijs van hetgeen een schipbreukelingdoor den nood gedrongen, kan doen. Hij kwam er nu nog ongelukkiger af dan den eersten keer. Te Dover stak hij van wal en dreef zonder ongelukken voort, tot ongeveer op de helft van het Kanaal. Daar kwam plotseling een zuidwesten storm opzetten. Toen gaf hij alle hoop om Calais te bereiken open liet zich met den wind meedrijven. De golven gingen zeer hoog, maar de boot hield zich goeden het weinige waterdat er in kwamkon de kapitein gemakkelijk er uit hoozen. Bij de zandbankeu in de Goodwin was de storm op het hevigst. De golven rezen loodrecht rondom het kleine vaartuig op eindelijk sloeg een er overheen, en deed het vol loopen. Het water was onmogelijk te verwijderenmaar het bootje zonk niet en bleef drijven op zijn kurken en blazen. Toen de avond vielwas Kapt Drevar uitgeput van vermoeienis en hij gaf alle hoop op redding verloren. Maar te negen uren zag hij de lichten van een schip. Hij was niet in staathard genoeg te schreeu wen om het aan te roepenmaar het schip kwam toevallig vlak op hem aanzoodat hij den boeg moest vastgrijpenom te voor komen dat het hem overvoer. Op zijn geroep wierp men hem twee lijnen toemaar het gelnkte hem niet die te grijpen, en eerst toen men later hem een derde lijn toewierp kreeg hij die vast, maar hij kon haar niet aan de boot be vestigen. Hij liet zich toen er aan ophalen maar de arme man had geen kracht meer om zich vast te houdenhij liethalver wege opgeheschen, het touw los en viel in het water. Twee matrozen lieten zich nu neder en brachten hem behouden aan boord, waar de uitgeputte man weldra herstelde. Hij moet verklaard hebtenzijn poging niet te willen herhalen. Donderdag II. liep te Utrecht het geruoht, dat een 10-jarige knaap ver- moedelijk zou zijn overleden tengevolge van op school ondervonden mishandeling van den hulponderwijzer zijner klasse, die hem met een stok op den arm had geslagen. De politie hiervan onderricht steldenaar het U. B. vermeldterstond een onderzoek inwaarbij bleekdat de knaap werkelijk is geslagen geworden, omdat hij onder de les praatte. Tegen den hulponderwijzer is proces-verbaal op gemaakt, terwij 1 de zaak daarna in handen der justitie is gesteld. Of de knaap ten gevolge der mishandeling is bezweken, zal het ingesteld gerechtelijk en genees kundig onderzoek nog moeten uitmaken. HAARLEM, 30 October 1883. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw den Heer J. J. Beijnes, fabriekant van Spoor- en Tramweg-materiaal en Rijtuigen alhier. Gisteren zijn door de Politie alhier aangehouden twee jeugdige diefeggen ge naamd G. S. P., oud 16 en B. E. van L., oud 15 jaren, die 11. Zondagavond, uit den broekzak van een polderwerkerter wijl hij in beschonken toestand verkeerde eene beurs met geld hadden gerold. Reeds lang werden zij verdacht zich aan derge lijke diefstallen schuldig te maken. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Oct. 1883, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis en Erve met Tuin, Zjjlstraat 12 ƒ5350, A. Arnken. No. 2. Winkelbuis en ErveJaeobij nestraat 5, 5075, W. KooiJ. No. 3. Winkelhuis en Erve, Kleine Hout straat 28, ƒ4400, J. van Roon. No. 4. Huis en en Erve, Lange Lakenstraat 4. No. 5. idem. Wolstraat 8, te zamen 6605opgehouden. No. 6. Winkelbuis en Ervevan Marumstraat 18 en Pakhuis en Erve 26. No. 7. Huis en Erve, van Marumstraat 16, te zamen 7060opgehouden. No. 8. Winkelbuis en Erve, Kampervest 33, ƒ2390, G. P. üeukers. No. 9. Huis en Erve, Korte Hofstraat 2, ƒ1850, J. Driedüiten. No. 10. Winkelhuis en Erve, Spaarnwouder- straat 80, ƒ3050, J. C. v. Reijsen qq. No. 11. Huis en Erve, Wijde Appelaarsteeg 15, ƒ500, J. L. Hangjas. No. 12. Huis en Erve naast bet voorgaande, ƒ610, C. J. Hienkens No. 13. Huis en Erve, Kerkhofstraat 23, ƒ980, J. L. Hangjas. No. 14. Huis en Erve, Lange Hofstraat 14, ƒ985, 1. Mok. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 31 October 1883, des voormiddags ten tien ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden 1. Behandeling der gemeentebegrooting voor 1884. 2. Miss. Ged. Staten goedk. beslnit plaats 2 scholen. 3. Id. Id. Id. jaarwedde onderwijzers. 4. Id. Id. ld. verhuring grond aan Graaff. 5. Vaststelling le snppl. kohier pi. dir. belasting 1883. 6. Benoeming Commissie ld. 1884. 7. Miss. Comm. tdSzigt lager onderwijs aanbeveling leden. 8. Rekest Br. II. A. Coelen, herbenoe ming geneeskundige. 9. Id. Br. C. E karna, Id. Id. 10. Voorstel B. en W. hnlpbureau politie bniten de Amsterdamsche poort. 11. Id. ld. telephonisohe ge leiding door den Hout. 12. Rapport Comm. pi. dir. belasting adres den heer A. J. de Leeuw. 13. Rekest S.'Hoog, aanbouw Wilsonsplein. 14. Voorstel B. en W. uitdiepen wateren begraafplaats. 15. Id. Id. gratificatie onder wijzer II. Bitter 16. Verslag cursus Hoofdonderwijzer. 17. Miss. keurmeester slagtvee met pro- cessenverbaal. 18. Voorstel B. en W. rekest T. Figee en rekest L. P. Zocher en F. Teemoen. 19. Rekest F. van Thiel. 20. Rapport Comm. bewaarscholen. 21. Id. B. en W. bouwvallige perceelen. 22. Id. Id. op adres Vereeniging ter bevordering volksgezondheid. 23. ld. Id. reglement Gymnasinm. 24. Miss. directie duinwatermaatschappij. 25. Adres Bestuur dep. Haarlem der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen kweekschool voor bewaarschoolhou- deressen. 26. Adres Comm. museum van kunstnij verh. om subsidie voor de teekenscbool.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3