N ieu wsberichten. DE ELAUK VAU GOUD. Hr. M. de Yries die door zijn vioolspel de bewijzen gaf, dat met volhardende studie een degelijk violist te verwachten is. i Ook de Heer OttoBinger, dillettant vio loncellist heeft zijne heste krachten gewijd om de soiree mnsicale op te luisterendaar hij in zijne solostukken ten zeerste voldeed zoowel wat flinke toon en gevoel als voor dracht betreft. Het eerste dezer concerten kan zeker lijk een spoorslag zijn om nog trouwer opkomst bij de twee volgende te ver wachten. De Goeverneur-Generaal van Ned. Indië 'heeft van den Min. van Kol. eene missive ontvangen, inhoudende dat een lndiësch landsdienaar (thansgepensioneerd) in onberaden ijver voor de zaken, bij welker behandeling hij hier te lande betrokken was bij zijn vertrek naar Nederland kopieën van een aantal ambtelijke stukken heeft medegenomendie hij had laten vervaardi gen om ze den Minister aan te bieden en zoodoende diens bizondere aandacht in te roepen voor de onderwerpenwaarop die stukken betrekking haddendat zoowel het te werk stellen van de schrijvers bij de In- diesche bureaux voor dergelijk voor den dienst niet benoodigd kopieerwerkals het aanbrengen bij hem van hier te lande aan hangige ambtelijke zak. buiten de Indiesche Begeering om, in hooge mate afkeuring ver dient, en het hem wensehelijk voorkomt op de eene of andere wijze de Indiesche landsdienaren opmerkzaam te maken op de nadeelendie voor hen uit handelingen als boven bedoeld zouden kunnen voort vloeien. Mitsdien heeft de Goeverneur- Generaal bepaald; van het vorenstaande aanteekening te houdenmet uitnoodiging aan de chefs der Departementen van al gemeen bestuurde hoofden van gewestelijk bestuur verdere autoriteiten en colleges, wien zulks mocht aangaantegen hande lingen als door den Minister bedoeldzoo veel mogelijk te waken. Het door de Prov. Staten van Zee land nienwgekozen lid van de Eerste Kamer, Mr- Moolenburgheeft die benoeming aan genomen. In het hoofdkiesdistrikt Gouda is Mr. Huber met een aanmerkelijke meer derheid van stemmen tot lid van de Tweede Kamer gekozen. De Minister van Financieën herinnert in de Staats-Courant nogmaals aan belang hebbenden dat de oude centeningevolge het Koninkl. Besluit van 15 October 1883 op 1 Januari a. s. ophouden gangbaar te zijn, van heden af aan alle kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers en kommies-ontvangers der dir. belastingen, invoerrechten en akcijnsen ter inwisseling kunnen aangehouden worden op de uren waarop die kantoren voor het publiek ge opend zijn. De Berichten uit Engeland zijn alles behalve opwekkend. Te Liverpool is een krizis uitgebroken in den katoenhandel en de nijverheid. Een der grootste katoen handelaars heeft zijne betalingen gestaakt, het passief bedraagt omstreeks 600.000 pond sterling. Tal van makelaars lijden daardoor aanzienlijke verliezen. De heer Bangerdie aan het hoofd van een speku- (Naar het Engelsch.) I. 3) Toen hij door den gang liep, hoorde ik het gerinkel van 7,ij n zak met goud, en blijkbaar wilde hij daarmede te ken- ken gevendat hij geen acht wilde slaan op mijn gevoelenen toen hij de buiten deur had dichtgeslagen en zijn voetstap pen op de trap waren weggestorven, hoorde ik nog steeds in mijn verbeelding het geluid. II. Nauwlijks was Frank Bowser weg gegaan of Scroggie veranderde geheel en al. Zijn gezicht werd vrolijk, en zijne stem klonk weèr natuurlijk en prettig. „Vermaakt Bowser u eiken avond op zoo'n muziekale manier?" vroeg Scroggie met een lach. „Ja," zei ik, in't vuur pokend, ,,'tls een gewoontedie een noodzakelijk deel van zijn bestaan schijnt te zijn geworden. Zooals gij en ik pret hebben b. v. met een zonderlinge gedachte,zoo schept Bow- lantenkliek stond en in Oktober van 1881 de prijzen zoo aanzienlijk opdreef, is nu gevallen en heeft tal zijner aanhangers mede gesleept. Ofschoon daarmede niet in verband staandeis er eene krizis in de katoen-industrie uitgebroken. In Lancashire verkeeren de katoenwevergen in ongun stiger toestand dan sedert den burgeroorlog in Amerika het geval is geweest. Vele kleine fabriekanten hebben het hoofd moeten buigenen er is geen fabrieksstadwaar niet honderden ontslagen arbeiders vergeefs werk vragen. Uitgestrekte fabrieken wor den voor 1 s tot Vs van ^en boetenden prijs te vergeefs aangeboden. In Yorkshire dreigt weder eene werstaking onder de mijnwerkers, die eene verhoging van 15 pet. op hun loon eisohen. De eige naars, die verbonden zijn door kontrak ten vóór jaren aangegaanom steenkool tot vasten prijs te leveren, kunnen dit niet toestaan en bieden 5 pot verhooging van loon aan. Hiermede niet tevredenhebben reeds 41.000 mijnwerkers gewaarschuwd dat zij het werk zullen staken. Daar de eigenaars niet gehouden zijn onder zulke omstandigheden te leverenzal het publiek bij den aanstaanden winter de dupe er van worden, door aanzienlijke stijging der kolenprijzen. Het Fransche Kabinet heeft eene schitterende overwinning behaald. Met 339 tegen 160 stemmen heeft de Kamer eene motie van Paul Bert aangenomenwaarin wordt uitgesproken, dat de Kamer ver trouwen stelt in de geestkracht en het beleid der Begeering ten opziohte van de uitvoering der bestaande verdragen. De rede door den Prezident Minister Jules Ferry uitgesproken ter verdediging van de houding der Begeering verwierf her haaldelijk uitbundige toejuichingen. Te Brussel loopt het geruchtdat de twintigjarige Kroonprins van Portugal verloofd is met de jongste dochter van den Keizer van Oostenrijk, Maria Valeria, 15 jaar oud. De Kroonprins gaat naar Londen, waar hij drie weken denkt te vertoeven. Bij zijne terugreis naar Lissabon zal hij Frankrijk niet bezoeken, wegens de slechte ontvangst aldaar den Koning van Spanje ten deel gevallen. Voor het gerechtshof te Amiens stond dezer dagen de jonge architect Cochois terecht, die in juni 11. op den Noorder spoorweg een moordaanslag pleegde op den Engelschen geestelijke Whidborne. De beschuldigdedie reeds eenmaal wegens diefstal van juweelen gestraft was, bekende dat hij van diefstal leefdeen op die wijze zijn rekeningen betaalde en zijn vrouw en kind onderhield. Hij reisde ge woonlijk eerste klasse in de spoortreinen en nam dan, als de reizigers zich even verwijderdende kans waarom hun tas- schen of andere bagage te stelen. Hij viel den Heer Whidborne aan, terwijl deze tegenover hem zat te slapen en bracht hem met een timmermansbeitel een viertal wonden toe. Maar de geestelijke was sterk; hij greep zijn aanvaller stevig vastzoodat deze geen gebruik kon maken van de revolver die hij bij zich had. De beide mannen worstelden geruimen tijd. Eindelijk rnkte Cochois het portier open blijkbaar met de bedoeling om den Heer Whidborne er uit te gooien; maar deze ontvluchtte langs de loopplank naar een andere coupé. ser genoegen in den klank van goud. Inde daad verbeeldt hij zich, dat hij niet verdient het geheele hart van Alice Darell te winnen, voordat het hem gelukt is het geheim op te lossenwie haar vadèr vermoord heeft, 't Is een vreemde mis vatting. Ik ken Miss Darell wel, en hoewel ik nooit met haar over dit onderwerp gesproken hebben ik overtuigd, dat zij de eerste zou zijn om 't liem af te raden. Indedaad twijfel ik er niet aan, of zij heeft het reeds gedaanals zij tenminste iets van zijn plan weet." „Frank Bowser is gekzei Scroggie. „Morgen avond," zei ik, „verwacht Miss Pilkington eene tante bij wie Miss Darell woont - mij op de thee. Ik zal vroeg gaan en dan, vóór Bowser komt, beproeven te weten te komen, wat zij van zijn plan afweten. Ik sidder als ik er aan denk. wat er kan gebeuren." „Denk er dan niet aan," zei Scroggie. „Laat ons van onderwerp veranderen." „Gij hebt gelijk," zeide ik, terwijl ik op ging staan en, met mijn rug naar 't vuur, de kamer eens rondkeek. „Gij hebt gelijk, laat ons een ander onder- werp kiezen." Scroggie was ook opgestaan en had een blik geworpen op het buffet en ver volgens op de boekenkast. Men maakte toen alarm en de trein stond stil. Cochois werd met bloed bevlekt op de loopplank gevonden. Hij verhaalde den konducteur dat hij door een roover was aangevallenen de man bleef bij hem in het rijtuig. Terwijl de trein in vollen vaart was, sprong Cochois er uit. Men liet toen stilhouden en vond den roover in een baanwachtershuisje, waar hij in hechtenis genomen werd. Hij schoot bij de ontdekking op zich zelvemaar zonder zich ernstig te verwonden. Men vond een viertal gestolen beurzen bij hem. Cochois werd nu door de gezworenen schuldig be vonden en tot levenslange verbanning naar een strafkolonie veroordeeld. Te Bij sen heerscht sedert geruimen tijd groote oneenigheid tusschen de leden der Chr. Geref. gemeente. Het geschil loopt over het eigendomsrecht der kerk. Sedert het vertrek van den laatsten pre dikant, ongeveer een paar maanden ge leden, wordt de kerk dag en nacht door de ééne partij bewaakt. Onderscheidene malen komen er nu predikanten van elders om de godsdienst oefeningen waar te nemen, maar telkens wordt hnn dit door de groote menigte belet, soms op eene wijze dat er de politie aan te pas komt. De vorige week heeft men zelfs den predikant der chr. geref. gemeente Yan den Ham uit de kerk gedrongen. De rechtbank zal beslissen welke van de partijen gelijk heeft. Jennyde olifant, die in Le Tour du Monde in den parkschouwburg te Am sterdam moet figureerenis dezelfdedie te Parijs in het Theatre de la Tor te St. Martin in de jaren 1877 en 1878 mede werkte. De heer Alexandredie daarin de rol van Passé Partout optrad en die ook te Amsterdam weder vervulthad de ge woonte, elke avond als Jenny ten tooneele kwam, een klontje suiker of een koekje dat hij in zijn zak gestoken had, den olifant in den snuit te geven. Verleden week op de algemeene repetitie had de eerste ontmoeting na vijf jaren tusschen artist en olifant plaats, en zoodra Jenny haar oude bekende opmerkteuitte zij haar eigenaardige vreugdebetuigingen en stak zij onmiddelijk den snnit in den zak des heeren Alexandreevenals vijf jaar ge leden te Parijs. De heer Alexandre had echter de versnapering vergeten. - De weduwe Eenaud wonende even buiten Lyonspoelde eenig linnengoed in de Bhöne. Een windvlaag nam echter haar mand op en wierp deze in het water. De weduwe wilde haar nog grijpen en boog zich met dat doel zoover voorover, dat zij het evenwicht verloor en den zelfden weg ging als haar mand. Gelukkig was zij een vereerster da^kraderwetsche mode en droeg zij eene krinóline plus de noodige rokkenzoodat zij geruimen tijd bleef drijven. De sterke stroom voerde haar weg tót aan Saint-Fonswaar zij ongedeerd op het droge werd gebracht. De weduwe had op deze manier een uitstapjen gemaakt van 4 a 5 kilometer. Met een vigelantjé keerde zij huiswaarts. Op den Londen en North-Western spoor weg bij het station Watfordis een snel trein uit Liverpool op eenige ledige wagens geloopen. De machinist en de stoker werden gedood en verscheidene pasagiers gewond. Geen van laatstgenoemden bekwam echter „Ik veronderstelzeide hijterwijl hij de bladen van een boek omsloeg „ik verondersteldat gij nog niet gege ten hebt; is het wel?" Zoo goed kende ik Scroggie's karakter dat ik, door de manier waarop hij die vraag deedop eens tot de overtuiging kwam, dat hij nog niet gegeten had. Wanneer of waar hij at, was een even moeilijk raadsel als waar of wanneer hij sliep. Dikwijls dachtik, wanneer ik sedert onze schooldagen de levenswijze van deze vreemde personage trachtte ui ttevorschen dat hij nergens sliep en niets atbehalve op mijne kamer. Altijd had hij een boven natuurlijken hongerhoewelom hem recht te doen wedervarenhij alle mid delen, die hij maar kon bedenken, bezigde om zijn gulzigheid te verbergen.' Daarom verklaarde ikdat ik niets noemenswaard had gegetenhoewel om de waarheid te zeggenik overvloedig om 5 uur met Frank Bowser in de herberg „Old Cock" gedineerd had. Maar 't was nu bij elven, en ik twijfelde niet, of ik zou wel in staat zijn, aan de heerlijke pastei, 't zuur en de andere artikelen van weeldedie mijne wasch- vrouw 's middags in mijn kast had gezet, de noodige eer te bewijzen. De opgewektheid, waarmede Scroggie ernstig letseldaar zij in de middelste en achterste wagens zatendie het minst leden. Een conducteur werd zwaar gewond onder een der verbrijzelde wagens gevon den en twee postbeambten bekwamen o ok vrij ernstige kwetsuren. Op dezelfde lijn bij Winsford ontspoorde een trein, gedeeltelijk door het breken van een as. Vijf wagens vielen omver en werden zwaar beschadigdevenals ook de weg. Het verkeer was er voor geruimen tijd gestremd. Bij een nader onderzoek omtrent de ontploffing op den Londenschen ondergrond- schen spoorweg wordt het vermoeden dat deze aan boos opzet te wijten zijn bevestigd. Aan de omstandigheiddat de ergste ontploffing plaats vond vlak bij een groote opening voor luchtverversching, is het te danken dat de verwoesting niet zoo groot is als zij in een meer besloten gedeelte van den tunnel had kunnen zijn. Door de ontploffing bij Praedstreet werden twee rijtuigen derde klasse zeer zwaar beschadigd. Van de 40 gewonde passagiers bleven vier in het gasthuis. Drie hunner zijn herstellendemaar de vierde ligt hopeloos. Van de daders heeft men nog geen spoor ontdekt. De passagiers in den trein bij Praedstreet gevoeldennaar zij verhaaldenplotseling een hevigen schok, die hen met kracht tegen elkander en de wanden deed aan- bonzen. Onmiddelijk daarna gingen al de lichten uiten de duisternis vermeerderde de verwarring onder de reizigers in de volle wagens, die volstrekt niet wisten wat er gebeurd was. Te midden van pijn en angstkreten klonk van verschillende kanten geroep om het stilhouden van den. trein. Maar de machinist gaf daaraan ge lukkig geen gehooranders zouden onder de talrijke verschrikte passagiers zeker nog meer ongelukken zijn voorgekomen. Men reed door tot aan het station Edg- wareroad waar terstond geneeskundige hulp bij de hand was. De ernstige gewonden werden naar het St. Jfary-gasthuis ge zonden. Men heeft bij het onderzoek van overheidswege omtrent den aard en de uitwerking van deze ontploffingen geen spoor gevonden van eenige kist of omhul sel waarin ontplofbare stoffen vervat ge weest konden zijn. De enkele patronen, die men vond, blijken geen gevaarlijke, maar een soort van kinderspeelgoed geweest te zijn, een pakje dat waarschijnlijk door een der pas sagiers meegedragen en in de verwarring weggeworpen werd. Bij een twist tusschen 2 huzaren, behoorende tot het depót escadron van het le reg. te Amersfoort in garnizoen heeft de eene huzaar den ander met een mes een gevaarlijken steek in den. buik toegebracht, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. De verwonde is onmiddelijk naar het hospitaal overge bracht. De dader is in hechtenis genomen. V olgens later bericht is de gewonde reeds Maandag morgen na een smartelijk lijden aan de gevolgen bezweken. Naar men verneemt, heeft de schuldige zijne misdaad bekend en zal hij deswege voor den Krijgsraad te recht staan. Tot de Tentoonstelling van oude Kunst in het nieuwe Bijksmnseum te Am- 't tafellaken legde en alles klaarzette, terwijl ik op fourageeren uitging in donkere schuilhoekenzou iedereen een prikkel tot eten zijn geweest. Binnen vijf minuten hadden wij alles betreffende Frank Bowser en den klank van goud vergeten, 't Vuur brandde helder, en de lamp, die gewoonlijk op dezen tijd haar licht op mij n wetboeken werptwierp nu haar gloed op onzenfeestdisch. Scroggie's bedrijvigheid was verbijsterend. Nauwlijks had hij een flesch bier ontkurkt of de ketel was gevuld, zoodat wij in een oogenblik heet bier hadden. Eindelijk gingen wij rustig zitten; Scroggie begon een cigarette te rollen, alsof 't denkbeeld om mede te eten nooit in zijn hoofd was opgekomen. De verleiding echter, die de pastei bood, was te groot om er lang weêrstand aan te kunnen bieden. „Ik moet wel denken, Field," zeide hijtoen hij zijn vreeselijken honger eenigszins bevredigd had„ik moet wel denkendat gij een buitengewoon geluk kige snaak zijt." „Wel mogelijk," zei ik. „Maar er zijn maar weinige menschenzooals gij weet, die zich zeiven gelukkig noemen." Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2