Luthersche Kerk Kunstnijverheid. AFBRAAK. DIENSTBODE. ADVERTENTIËN. J Voorts werd nog over de voortvluchtige me deplichtigen het doodvonnis uitgesproken. Departement Haarlem. De Heer JUSTUS VAN MAUR1K Jr. WERKMEID, KeukenmeidSchrij f werk. DAGMEISJE, om voor te lezen, Men biedt aan Brandhout, Planken, Ribhout, TE KOOP gevraagd De Schoenmaker HUI J KM AN, TE HUUR te Haarlem. LUTHERFEEST, sterdamwelke nog tot 31 Deo. a. s. ge opend blijft en, waarschijnlijk door de drukte der groote, te weinig door stad- en landgenoot bezoekt werdis nu aan de Stadhouderskade een toegang gemaakt. Zelden zal men weder zulk een verzameling bijeen vinden, en het is daarom met aan drang, dat wij haar nog eenmaal in het geheugen brengen en tot bezichtiging aan raden. Al werd zij ook door ruim 60.000 betalende personen bezochtde kosten zijn nog op verre na niet gedekt. Nog kan vermeld worden, dat er van 1 Mei tot 31 October door het Nederlandsch By belgenootschap ongeveer 2700 bijbels en testamenten zijn verkocht en de 40 rijtuigen der Amst. Rijtuigvereeniging ge durende ditzelfde tijdsbestek 65.445 ritten hebben gedaan. De uitspraak van het gerechtshof te 's-Gravenhage in de zaak van de Miljoenen juffrouw is als volgt: Jaantje Struik 5 jaar; Van Zutphen 1% jaar; Van der Heem en Consenheim zijn vrygesproken. Een zeer belangrijk geval van kogel verwonding wordt door Dr. Stoffels uit Meppel in het Wekblad van het Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde beschreven. Het betreft een mandie zich een kogel door het hoofd had geschotenen ten behoeve van wien den 18den Jan. jl. de hulp van voornoemden chirurg werd ingeroepen, waarbij werd bevonden, dat de kogel van het voorhoofdsbeen tot aan het achterhoofdsbeen langs een kanaal van 18 a 20 cM. door de hersenpan was gedron gen. Hy werd in April daaruit verwijderd, gedurende welk tydsverloop de patiënt bij na geen ziekte verschij nselen vertoonde goed at, goed sprak en in het algemeen alle verschynselen yan welzijn vertoonde. Toen in het begin van April de kogel 's ochtends verwijderd wasvond de dokter 's avonds den patiënt onder het genot van een glas wijn en een pijp tabak met den koncierge van het hospitaal zitten keuvelen. In 't laatst van April vertrok hy naar Amsterdamen dezer dagen is hy gezond en wel naar Amerika op reis gegaan. Een bedelaar, die te Grosleknain Saksen, ergens eene „kleine gift" vroeg, vernamdat niemand thuis was dan een 8-jarig meisje, en eisehte daarop brood met worst. Dit niet krijgende, werd hy kwaad en wilde zijn woede koelen door 't varkenshok open te zetten. Nauwlijka heeft hy dit gedaanof een zwijn schiet er uittusschen de beenen van den land- looper en draaft met dezen op den rug regelrecht naar den mestkuildie een paar el diep was. De ruiter tuimelde er inen was zoodanig verschriktdat hymet veel moeite uit het geurige bad gered zich haastig wegpakte. Verleden Zaterdag vertrok nit Liver pool per stoomschip Galliade beroemde zangeres Adeline Patti, in gezelschap van haar man, den tenorzanger Nicolini. De diva steekt nogmaals den oceaan overom op een Amerikaansohe kunstreis 1000 pond sterling 12000) voor eiken avond te innen. De dochter van een der voornaamste handelaars in byouterieën en goudwerken te Kleef is te Cranenburg aangehouden in het bezit van verscheiden gouden voor werpen en luxe-artiekelenwelke zij in Holland trachtte binnen te smokkelen. Zy isvergezeld door twee maréchaussees ge vankelijk naar Arnhem overgebracht. Op het traktement van een Indie- schen onderwijzer is korting gevraagd wegens een geleverdentrouwring ten bedrage van ƒ43. 15- of 3-jarigen dwangarbeid veroordeeld. De mannen hadden een bende gevormd, die jaren lang schrik en angst door het land verspreidde door roof en moord. In den tuin van een der leden werden talrijke overblijfselen van vermoorde slachtoffers gevonden. Het hoofd der bende was Sal- vatore Amorosodie doorgaans de plannen voor de bende vormde en leidde. Hy hoorde zyn doodvonnis met onwrikbare kalmte aanevenals eenige zijner medeplichtigen. De anderen, vooral de jongere, waren diep bewogen. De beschuldigden woonden in een ijzeren kooi de terechtzitting by. Het voorberei dend onderzoek van dit monster-proces had een paar jaren geduurddaar van heinde en ver, tot uit Amerika toebewijsstukken aangevoerd moesten worden. toegebracht. Een van de geredde schepe- i lingen is nog te Ringkjöbing moeten blijven 1 ten einde te zorgen voor hetgeen van het schip en de lading nog te bergen is. Volgens een New-Yorksch blad zou de Amerikaansche dameswereld bedreigd worden met de barbaarsche Indianen- of zeemansmode van tatoueeren. Verscheidene dames lieten zich, zoo verhaalt het, reeds een versregel, den naam van haren minnaar een fraaien armband of iets dergelijks in het vel prikken. Een dame liet zich zelfs op deze wijze den rug versieren met het portret van haren geliefde, naar een photo- graphie. Ook de heeren moeten meedoen aan de modemaar zy kiezen meestal vlaggen of wapens voor hunne huid versieringen. On langs koos echter een heer daarvoor een gë- deelte van Leonard da Vinci's Avondmaal en een ander de kruisiging van Christus. De inpriksels worden met Oost-Indische inkt ingesmeerd. Men kan ze later door trekpleisters doen verbleeken, maar zy kunnen nooit geheel verdwijnen. Het is dus niets voor veranderlijke menschen. HAARLEM, 6 November 1883. Gisterenmorgen i6 alhier uit den Kloppersingel het lyk van eene 19-jarige dienstbodeen uit het Donkere Spaarne het lyk van een 22-jarigen korporaal der huzaren opgehaald. Eerstgenoemde werd sedert den vorigen avond en de laatste sedert 3 weken vermist. Zaterdag namiddag is alhier aan gehouden, en naar het huis van arrest overgebrachtde broodbakker H. V.laatst woonachtig in de Damstraat en sedert eenige dagen failliet. Hy wordt verdacht van het verduisteren van een aantal goederentot den inventaris behoorende. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een plaeten armband. Een zwart geëmailleerde broche. Een rood beursje met geld. Twee boeken getiteld „Wan delingen door Nederland". Een wan delstok. Een zilveren schaartje. Een konijn. Een zwarte handschoen met bont. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten Een parapluie. Een duimstok. Een witbeenen onderstuk van een parasol. Terug te bekomen bij J. T. Smit, Spaarnwonderstraat 751"»'™, een gouden oorbelletje. By jufvrouw Weeveringii Warmoesstraat 14een entouseas. By de Baabs, Vrouwensteeg, een kuiken. Maandag voormiddag zoo schrijft men uit Gendringen werd in het aan grenzende Pruisiesche dorp Vehlingen een afschuwelijke misdaad gepleegd. Een kleer maker n. 1. wachtte zyn broeder op, viel hem verraderlijk aan en stiet hem een mes zoo diep in het hartdat het ongelukkige slachtoffer een paar schreden van de plaats neerviel. De misdadiger dwaalde heden, vóór de moord hier bekend was, bloots hoofds en met bloed bevlekt langs de boerenwoningen te Mechelenonder deze gemeenterondgeld bedelende om zich naar Amerika te begeven, 't Gerucht loopt, dat de booswicht zich reeds opgehangen heeft; volgens eene latere tijding zou hy echter nog achtervolgd worden door de politie van deze en omliggende gemeenten. De welbekende Chineesche jonk van de Amsterdamsche Tentoonstelling is door den Chineeschen gezant aan Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. Eene 70-jarige weduwe te Eindhoven, die eenige maanden geleden met een 21- jarigen jongeling in het huwelyksbootjen wilde stappendoch toen nog maar een paar maanden weduwe waszoodat er een wettig beletsel bestond om onmiddelyk een tweede huwelijk aantegaanis thansnu de gestelde termijn verstreken ismet haar jeugdigen geliefde in ondertrouw opge nomen. Als een bewijs, hoe te Schiedam de waarde der jeneverbranderijen is ver minderd kan dienendat eene branderij met by staand woonhuis, die twintig jaar ge leden voor 40.000 werd verkocht, thans in trekgeld heeft opgebracht 12.800. In een groot rooversproces is thans te Palermo uitspraak gedaan. Er waren 17 beschuldigden. Daarvan werden 9 ter dood en de overigen tot levenslangen, Een der geredde schepelingen van het verongelukte schip Johannakapt. Rottinghuis, van Riga naar Delfzijlmeldt aangaande deze ramp de volgende by zonder heden Nadat wij van Riga in zee waren ge gaan, bevonden wij ons op 18 dezer, des avonds pl. m. 8 uur, 4 mijlen van de Rithorens, om welken tijd het sohip ge weldig stootte. Alle manschappen togen aan de pompen, en er werd zonder op houden gepompt tot Vrijdagochtend 4 uur. Het baate nietshet schip was inmiddels vol water, drijvende op de lading. Toen zette men koers voor den windwij kregen te 9 uur dien morgen land in 't gezicht dat de Jutsche kust wasin de onmiddelijke nabijheid vau Ringkjöbingmet voornemen daar het schip op strand te zetten. Hier sloeg alles echter stuk. De ankerketting werd overboord gedaan, waar het schip voor bleef liggen tot Zaterdagochtend 9 uur. Een half uur hierna werd de ketting gekapt, ten einde te beproeven hetsehip alsnu voor den wind op strand te krijgen bij welke gelegenheid de kapitein door een stortzee overboord werd geslagen en jammerlijk in de woedende golven zyn jeugdig leven eindigde. Redding was niet mogelijk. Om 10 uren gelukte het den overigen schepelingenmet den stuurman Lutter van Appingedam aan 't hoofdhet schip op strand te zetten, bij welke ge legenheid het achterdeel van het schip J wegsloegmet zich nemende al de schepelin gen zes in getaldie allen met zwemmen den wal moesten bereiken. Vijf der schepe lingen gelukte ditdoch de stuurmnn waarschijnlijk door kramp bevangenzonk in de diepte weg. De schepelingen zijn toen door den strandvoogd in zijne woning opgenomen en daar liefderijk verzorgd, voor welke menschlievendheid genoemden strandvoogd een woord van dank wordt MAATSCHAPPIJ Buitengewone vergade ring met Dames, op DINSDAG 13 November 1883, des avonds ten half acht urein de zaal der Sociëteit „de Kroon". van Amsterdam. Voorts zullen de volgende heeren in den aanstaanden winter eene lezing houden. Op 18 December 1883 de Heer P. H. LAMBERTS Jr., van Amsterdam. Op 15 Januari 1884 de Heer A.WERUMEUS BUNING, van Gravenhage. Op 12 Februari 1884 de Heer W. P. WOLTERS, van Leiden. De dameskaarten zullen in deze week aan de leden worden toege zonden, en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toetreden, uitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester den Heer P. LOOSJES, Ged. Oudegracht. (31) Het Bestuur A. C. Kruseman, Voorzitter. Dr. H. D. Kruseman, Secretaris. Mevrouw SCHORER, Nieuwe Gracht 72 vraagt door onvoorziene omstandigheden, terstond eene van goede getuigen voorzien. (32)| Voor de talrijke bewijzen vanl hartelijke belangstellingontvangen! bij de 25-jarige vervulling mijner: ambtsbetrekking op den lsten dezer betuig ik mijn oprechten dank. J. C. GERLINGS, Gemeente-Ontvanger van Haarlem., Haarlem, 6 November 1883. In een deftig gezin te Amsterdam wordt terstond of met half November gevraagd eene fatsoenlijke, nette HET BESTUUR der Vereenigingj voor Ziekenverpleging: te Haarlem bericht dat steeds' voorhanden zijnBONS VOOV 6 dagen versterkend voed sel a 1.50 bij(39) Mevr. POSTMA, Spaarne 102. v. t. VLUGT, Spaarne 56. Mej. REINWAND, Zijlvest 19 Mevr. ROVERS, Wagenweg 2. KRUSEMAN, Schotersingel 11. TCftn crp.linwd nftrsnnn met: p goed kunnende koken en huiswerk1' verrichten. Zich te vervoegen Haarlem, Spaarne N°. 90. (34) Gevraagd een fatsoenlijk van 's morgens acht tot twee uur.: Te bevragen bij De Erven Loosjes.' Een gehuwd persoon met admi nistratie bekend en eene nette hand schrijvende, der, geheelen dag ter zijner beschikking hebbende, vraagt Schrijf- of Copierwerk of zag zich gaarne belast met het bijhou den van boeken bij HH. win keliers. Franco brieven onder N°. 40, aan het bureau van dit blad, Eene DAME uit den beschaafden stand heeft eenige uren beschikbaar; ook in de moderne talen. Adres onder N°. 36, bij de uit gevers dezes. Twee weinig gebruikte en goed onderhouden UNIFORMEN worden voor weinig geld aan offi cieren of schutters ter overname aangeboden. Franco brieven onder N°. 41bij de uitgevers dezes. voor een net Heer, een gemOU- beleerde KAMER met be- dieningvoor 12 in de maandeen Winkelzaak in dagelijksche bij fatsoenlyke lieden. Te bevragen "behoefte. Franco brieven bij de bij I)e Erven Loosjes onder N°. 37.j uitgevers dezes onder N°. 42. Men vraagt voor een klein, net in eiken winkel verkoopbaar artikel, Depothouders, tegen ruime provisie. Zich te adres- seeren N°. 38, bureau van dit blad. TEEKENSCHOOL Voor Beeldhouwers, Meubelma kers StukadoorsSteenhouwers en Smeden, zal den 15November eenen CURSUS voor het boetseeren beginnen. Zij die hieraan wenschen deel te nemen gelieven zich vóór dien datum aan te melden bij den Directeur der Teekenschool. (44) YERKOOPING Vrijdag 9 November, des middagsten 12 ure, aan den ingang van het buitenverblijf Buitenrusteinde Twijnderslaanbestaande in een Cylinder- of Trekman- gel, tegen billijken prijs. (46) Adres: Tulpenstraat N°. 9zwart. Plein No. 33, belast zich ook met het herstellen van alle soorten van Schoeisel. (43)|; vlak bij 't Spoor, een net HEERENHUIS met 7 kamers, dienstbo- denkamers, tnin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 800. Te bevragen met franco brieven onder N°. 47, bij DE ERVEN LOOSJES, Boekh. te Haarlem. JfU'fTJiUi Aan de huurders van Zit plaatsen aldaar wordt namens den Kerkeraad bericht, dat bij ge legenheid van het op Zaterdag 10November, 's avonds 8 unr, en Zondag 11 Nov., 'smorgens 10 ure, op vertoon van het biljet, dat hun zal worden toegezonden; extra-toegang tot het kerkgebouw zal worden verleend over het Luthersche Hofje (ingang Kinderhuisstraat)mits men zich een half uur van te voren aanmelde. Een kwartieruur vóór den aanvang der beurten worden alle deuren ge opend, zoodat aan de huurders dan onmogelijk meer hun plaats kan worden verzekerd. De FEESTLIEDEREN, voor Koor en Gemeente, waarvan het noodzakelijk is zich in tyds te voorzienzijn a 20 Cts. ten voordeele der Armen en Weezen, verkrijgbaar bij De Erven Loosjes en bij den Koster der Gemeente. (29 Door bijzondere omstandigheden biedt zich terstond aan eene' DIENSTBODE, P. G., goed kunnende koken, liefst in een klein gezin. Er zal meer op eene goed^ behandeling dan op hoog loon ge rekend worden. Beste getuigen staan haar ten dienste. Franco brieven onder N°. 30, aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3