Lutkrsche Kerk Openbare Voordracht Van alles wat. N ieu wsberichten. ADVERTENTIÉN. Bemonstrantsch Zangkoor» F. DOMELA. N1EUWENHUIS. te Haarlem. Alt. 5le alinea te vervangen door het volgende: „De grondslag dezer belasting is zoo „na mogelijk het bedrag der vertering in „het jaar voorafgaande aan het dienstjaar „met inachtneming der omstandigheden, „die gedurende het jaar der heffing, wijzi- „ging brengen. „Tot vertering wordt bij de toepassing „dezer verordering gerekend te behooren „alles wat door de belastingschuldigen ten „behoeve van hen en hun gezin wordt „uitgegevenhieronder begrepen de gelds waarde vertegenwoordigd door het eigen „gebruik van bezittingen en door het ge- „not van andere voordeelen, voor zooveel „die niet reeds bij de vertering zijn be rekend. „Het genot van vrije kost en inwoning „aan anderen verstrektwordt beschouwd „als vertering niet van den persoon die het „ontvangt, maar van den persoon die het „verleent". „Belastingschuldige leden van een gezin „worden alleen aangeslagen voor het be drag hunner verteringbuiten de gemeen schappelijke huishouding". „In de 2e alinea achter „onroerende „goederen" te plaatsen: „bij den eigenaar niet in gebruik". „Art. 6. le alinea. Het woord „voor „te dragen" te vervangen door „aanbevo len". De jonge mijnheer Roland Holst gaat, helaasnog al over de tong't is wat te zeggen voor zoo'n jong menschde kranten staan er vol vanDe hooge raad wist niet wat te .beginnen en heeft de hulp van 't hof te Arnhem ingeroepen. De advocaat generaal aldaar zegt: „zoo klaar als een klontje! de jonge mijnheer is schuldig, maar kan gestraft worden of niet. Laat ons hem niet straffenin casu is 't niet noodig." Zou adv.-gen. denkenzijn zin zal hij toch niet hebben? 't Lijkt wel zoo, want adv. J. A. Levy zegt van zijn cliënt„zonder belust te zijn op een mar telaarskroon is hij toch bereid op man nelijke wijze de gevolgen zijner hande lingen te dragen." N. B. drie dagen celstraf op mannelijke wijze dragen't beteekent wat 1 Lezerdeze jonge mijnheer Roland Holst is de Luther van 't einde der 19de eeuw na 4 eeuwen 20 jaren zal de wereld den geboortedag van dit slachtoffer der gewetensvrijheid nog luisterrijker vie ren dan nu dien van Luther. Te Weenen is eene school voor dienstboden opgericht en juff. C. Alberdingk Tbijm, 11 Powis Square W. Londonook Amsterdam N.Z. Voorburgwal 161 of Rotterdam Wijnha ven 113 heeft beschaafde meisjes in voor raad, die beter passen als huishoudsters, gezelschapsjuffrouwen en kinderjuffrouwen dan honderd anderendie alleen de kleêren van een juffrouw dragen, maar door haar geboorte en opvoeding in minderen kring thuis behooren. Zij belooft gratis in-aan- raking-brengingmaar verlangt voor par ticuliere antwoorden een ingesloten post zegel. Openbare geeft zij in de correspon dentie van haar meisjes-weekblad Lelie- en Rozenknoppen. Flanor in „de Specta tor" vindt dat ze het paviljoen in den Hout bedervenik had het nog vergeten u te zeggenmaar wat Teyler doet acht hij voortreffelijk. En Flanor weet het wel. Bacteriën zijn tegenwoordig de zondebokkennu krijgen zij ook het sterk worden van de boter op hunne rekening. De te Haarlem ingerekende Engelschman is een echte Amsterdammer, rijpe vrucht van 't verbeterd schoolonderwijs. De Deutinchemsche gemeenteraad doet in een ondeelbaar punt des tijds de jaarlijksehe begrooting af, overtuigd dat tijd ook geld is en vooralte Deutinchem. Op wijlen t.T. steelt men als de raven. Den heer F. L. de Wever te Woerden is als stationschef aldaar en den heer N. Matthijs te Ee bij Dokkum als veldwachter hetzelfde geluk ten deel gevallen als onzen hooggeschatten stedelijken ontvanger J. C. Gerlings. Uiteraard (zou Dr. A. Kuyper zeggen] deelen wij het meest in 's laatsten feestvreugd en hopen hem nog jaren lang aan de stedelijke kas waakzaam en werk zaam te zien met denzelfden onverdroten ijver, onkreukbare trouw en gewaardeerde humaniteit. Daarom wenschen wij toch èn de Wever èn Matthijs alle heil, want ruim is ons hart. Daar Jaantje ons nu toch werkelijk begint te vervelen zullen wij vooreerst van haar zwijgen. De Haagsche vereeniging Caecilia zal voor Krakatao niets uitvoeren, „omdat reeds zooveel is bijeengebracht, dat men voor eene goede finantieele uitkomst vreest." Een gulzige koe te Biervliet is gestikt door 't opslokken van een heelen mangel- wortel. Te Kief is een dik meisje, 13 jaren oud, wegende 478 Russische ponden. 1 Als 't daar in Rusland met de ponden 'gaat als met de roebels, dat ze bijna half zooveel waard zijn als ze moeten zijndan is 't nog zoo heel erg niet, maar toch erg genoeg. Naar men beweert moet het een walgelijken aanblik zijn. Naar het Vaderland verneemtmoet het Ministerie hebben besloten op verschil lende hoofdstukken der Staatsbegrooting als nog belangrijke bezuinigingen aan te brengen. Voordat ons bekend iswaarop men bezuinigen wil, weten we niet, of we ons over dit gerucht mogen verheugen. De Min. van Kol. is voornemens eene wijziging der Indiesche invoerrechten voor te stellen waardoor aan de schatkist eene vermeerdering van opbrengst van omstreeks anderhalf miljoen zal worden verzekerd. Ook wil bij meerdere gelijkheid brengen in de belasting van produkten bij den uitvoerzonder echter tot een algemeene verhooging van uitvoerrechten over te gaan. Voorts is in voorbereiding een plan om tot exploitatie der djati-bosschem van Staatswege over te gaan, waardoor eene bate van 2% a 3 miljoen aan de schatkist zou wordenverzekerd. Nog wenscht de Minister de inkomsten uit het zoutmonopolie en uit de koffiekultuur te versterken, de eerste zonder verhooging van zoutprijsde tweede door eene betere regeling der kuituur op West-Sumatra en eene betere bereiding van< het produkt op Java. Dezelfde Minister heeft eene nieuwe regeling der verloven naar Europa bij de Indiesche Regeering aanhanging ge maakt. Het haar toegezonden ontwerp stelt zoowel voor ambtenaren als officieren als regel, dat door geneeskundige kom- missieën de dringende behoefte aan een verlof wegens ziekte moet zijn gekonsta- teerd. De Goeverneur-Generaal zelf had zich reeds in beginsel voor de toepassing van dien regel op ambtenaren verklaard. Z. K. H. de Prins van Oranje is, naar men verzekertsedert geruimen tijd, bezig de nagelaten korresponden tie van zijne moeder en die zijns broeders, tevens ook nagelaten schrifturen van wijlen Prins Frederik te rangschikken en te bestudeeren, ze van aanteekeningen te voorzien, om ze later door den druk openbaar te maken. Zoolang er echter nog zoovele personen in leven zijn, wier handelingen in ge noemde korrespondenties worden bespro ken, zal de Prins niet tot de openbaar making kunnen overgaan. De Gemeenteraad van Yeere verga derde o. a. ter installatie van het onlangs gekozen lid M. G. van Beveren, wiens geloofsbrieven in de vorige vergadering in orde bevonden waren. Alvorens de voorzitter den Heer van Beveren de eeden afnam, wees hij hem op de beschuldigingen, die tegen hem waren ingekomen en waar schuwde hemdat hij wegens meineed ter verantwoording kon worden geroepen. Onmiddelijk na het afleggen der gevorderde eeden, is door de rijksveldwaeht proces verbaal opgemaakt, als zou de heer van Beveren sommige kiezers in zijn belang hebben omgekocht. Met belangstelling verbeidt men te Yeere den verderen loop van dit niet alledaagsch incident. Toen in de Fransche Kamer bij de behandeling der interpellatie van Granet, de Minister-Prezident Ferry de houding der Regeering verdedigde, en wel met zooveel sukcesdat de bekende motie van vertrouwen er door werd uitgeloktver klaarde hij o. a.dat de gedragslijn van den Chineeschen gevolmachtigdeMarkies Tseng, door de Cbineesche Regeering werd afgekeurd, en tot staving van dit bewe ren las bij een telegram voor van Frank rijk's gevolmachtigde in China, den heer Tricou. Nu ontkent de Chineesche Regee ring op zeer beslisten toon de juistheid van dit bericht en zegtdat zij volkomen goedkeurt alles wat haar gezant Tseng gedaan heeft, 't Is eene wondere zaak heeft Ferry de Kamer misleid Is Tricou een bedrieger Of is de Chineesche Regee ring zoo wispelturig, dat zij kan goed keuren wat zij den vorigen dag gedesurou- eerd heeft? Er zal wel wat van aan 't licht komen. De Minister van Buitenl. ZakenChallemel-Lacour gaat met verlof naar Cannes, tot herstel zijner gezondheid, en Ferry zal de portefeuille ad interim waarnemen. Waarschijnlijk zal Challemel- Lacour na het verstrijken van zijn verlof, de portefeuille neêrleggen, en zal Ferry zich voor goed met de Buitenlandsche Zaken belasten. Tirardde Minister van Finan- cieënmoet ook aan 't aftreden toe zijn. De Fransche Regeering gaat voort met krachtige maatregelen in den strijd tegen Tonkin, en het heeft er al den schijn van, dat den oorlog met China niet te vermij den zal wezen. De Heer Bernhardt, kapelmeester van de muziek der Marine te Nieuwediep, heeft zijn ontslag gevraagd. HAARLEM9 November 1883. Zooals men weet, zijn door den heer Pfafffabriekant in Naaimachinesaan een tal van bezoekers der Tentoonstelling te Amsterdam, gratis loten uitgereikt, waarbij bepaald werd dat zes nummersdie na de sluiting uitgetrokken zouden worden, recht geven op een hand-naaimachine van zijn fabriekaat. Aan die uitloting is gevolg gegeven en zij die een der nommers 77, 202, 244, 4224, 7028 en 13761 nog in hun bezit hebbenkunnen bij onzen stadgenoot den heer J. Beshandelaar in NaaimachinesWilsonsplein 9tegen over legging van het lot een Naaimachine gratis ontvangen. Te oordeeleu naar de goede opkomst van het publiek ter vergadering, moet men hier ter stede, van „Zondagsrust" nog al wat willen weten Wanneer het gevolg nu maar is, dat b. v. bakkers en slagers eens begonnen zich zelf en hun knechts Zondags-rust te gunnenzou men kunnen zeggenz'oon vergadering haalt toch nog iets uit! Yan Italëhet land waarvan men meent dat 't er Zondags nog drukker toegaat dan in de week werden ons verschillende steden genoemd waar men Zondags in vele zaken het personeel eens tot zich zelf laat komen iets waarop de H. S. M. zich niet altijd beroemen kan. Wat vermeerdering van personeel en op Zondag wat minder treinen zou bij eene Maatschappijwaar dat toch wel af kan niet ongewenscht zijn! Het blijkt, dat menigeen zich aan het kolenrijden op Zondag stoot, eveneens ergert het velen dat appelen en peren even luid worden uitgevent als 's Maandags op de botermarkt. Een anonyme brief schrijver en anderen verlangden, dat dat werk door de stedelijke regering zou ver boden worden. Zoolang een goed gehandhaafde wet de stremming en rust op Zondag niet bevor dert, is het noodig en wenschelijk dat Maatschappijenneringdoenden en publiek samenwerken, tot verkrijging van een opwekkende en vruchtbareZondagsrust. Dat men daar dan mee beginne! De bekende Leonardus Serné oud 33 jaren, hondenscheerder, zich ook noemende veearts le kl. en Doctor Serné geboren te Haarlem laatst woonachtig te Amsterdam wiens opsporing en aanhouding is ver zocht in het Algemeen Politieblad van 17 Augustus jl. tot het ondergaan van 3 maanden cellulaire gevangenisstraf, ter zake van moedwillige verwondingmaar sedert voortvluchtig, is te Londen gearresteerd wegens bedriegelijke oplichting aldaar door hem gepleegd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7 Nov. J. A. dc Jong en A. Dolkemade. C. Bruns en J v. d. Raadt. P. J. Neeskens en MPronkJ GTeunissen en CW ScherpenhuizenM. v. Hesteren en M. Ver vat. W. J. Jeyskooten A. Gootjes. D. Stam en EBuskingJWLem en P Nijstad. J. Bruijn en A. M. E. Negrijn. A. Kokkelkoren en J M. L. Molitoor. C. v. Kasteel en A. v. Wcttum. P. v. Stave ren en WHeesterbeekRTorringa en E dc Graaff. 8 Nov. J. de Stoppelaar en J J v. Duijl. GETROUWD. 7 Nov. D. v. Wateringen en A. Kruijf. L. WJ. Rotteveel en E. M. JanseP. Heiloo en JE. Wisse. J. G. v. Wendel de-Joode en W. F. Klinkcrt. W. Slokhorst en M. E. Kees. G. Wenkenbach en M. Martens. M. C. Jansen en J. B. v. Beek. J. Kuijken en F. C. Majoor. G. Piek en A. C. Donkerlo. W. Schradcrs en A. Anslijn. C. Mieras en A. Langeveld. W. C. Groenings en M. v. Det. 8 Nov. J. J. Schmidt cn M. J. v. Kordelaar. GEBOORTEN. 1 Nov. J. de Zwaan geb. Smit z. C. de Nieuwe geb. de Jong z. en d. 2 Nov. M. T. VCanegkem gebSchepens zMEv Deelen geb. Vester z. E. v. Niekerkgeb. Rijbroek d. 3 Nov. Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. C. v. Leuven geb. Cree- mers z. T. Oom ge'o. Neele z. C. Leising geb. Smits d. 4 Nov. M. C. Dirks geb. Fon- teijne z. W. J. Verzijlberg geb. Boon d. E. Ditmar geb. Leenards z. N. Verdel geb. Kottman Houtgraaf z. M. v d. Nouwland geb. Vermeulen z. C. Waleveld geb.Luijters z. A. Schornagel geb. v.d. Vlerk z. 5 Nov. J. Dollé geb. Brands d. G. Snoek geb. v. Reijendam z. L. Groenewegen geb. v. Daalen z. 6 Nov. J. Jansen geb. Wiggcrs d. 7 Nov. C. Duin geb. v. Duijnhoven z. M v. Rumpt geb. Schippers z. C. H. Dreijer fel). Eggers d. H. Groeneveld geb. Winters J. Bijster geb. Roose zM. C. Mijnders geb. Castien d. H. M. Traksel geb. Koster d. OVERLEDEN. 2 Nov. C. H. v. d. Weegh 4 j. z. L. Heeren straat. 3 Nov. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van S. Nibbering, Rave- lingsteeg. J. M. Voetelink 1 m. d. Oranje boomslaan. B. M. Blaauw wed. S. M. Prö- ier, 74 j. Ij. Heerenstraat. H. J. Kruijer 2 j. z. Hoogstraat J. J. G. Pollé 22 m. z. de Haasstraat. J. M. Eijsenback wed. ARuif- rok, 74 j. Hagestraat. G. J. H. Wiese 3. j. z. Zijlstraat. 4. Nov. H. G. Remtema 25 j. Kinderhuisstraat. H. G. H. v. Beijnum 2 j z. Heerensingel. 2 levenl. aangeg. kinderen van het mannelijk gaslacht van J. Toornend, Bakkerstraat. M. L. Qeukers echtg. v. J. C. Hetem, 40 j. L. Poeliaan. G. M. Knippen- her» echtg. v. H. Vasen, 63 j. Z. B. Spaarne. P. H. E. Zwarter 7 d. d. Olieslagerslaan. 5 Nov. C. Stevenberg 22 j. Kinderhuisstraat. M. A. v. Delden 19 j. d. Zomcrvaart. 6 Nov. S. B. Jansen 1 d. d. Kerkhofstraat. 7 Nov. M. H. Cremers echtg. v. G. Hulsebosch, 29 j. Ridderstraat. M. H. Huijsmans 15 m. d. Tulpenstraat. BIJEENKOMST op Zondag II November 1883 des morgens ten 10 uur. (81) Liederen 177,176,174,46 en 178. VA.N Op Zondag 11 November 1883, des ochtends om half elf ure, in het gebouw van Veten en Werken" Oude Gracht bij het Spaarne te Haarlem. Onderwerp: WIE WAS LUTHER? (82) TOEGANG VRIJ. Bij de viering van het LUTHER- JUBILE op Zaterdag 10 November 's avonds 8 ureen op Zondag 11 November's morgens 10 urewor den een kwartier vóór den aanvang- de kerkdeuren voor allen geopend. De houders der uitgereikte kaarten echter hebben 't voorrecht, mits een half uur van te voren komende, door den ingang van het Luthersche Hofje, in de Kinderhuisstraatzich van hun plaats te verzekeren, waarbij aan degenen die van te voren zich van de Feestliederen voorzien hebben, allereerst toegang zal ver leend worden. Deze, bij DE ERVEN LOOSJES en den KOSTER ten voordeele van Armen en Weezen ver krijgbaar, is het noodzakelijk zich aan te sohaffe, naardien uit den feestliederen-bundelen niet uitliet geioone gezangboekook door de ge meente zal worden gezongen. Ook Zondag-avond ten 7 ure zal, tot sluiting van 't feest, nog een woord door de beide predikanten,, onder feestgezang, gesproken worden. Toegang daarbij voor allen vrij. wP|9|}ön Haarlem. ïïaan- 12 November O?'"1'*45» 1ïS3. l)e Konink lijke Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel", Afdeeling Rotterdam. SAFFOTreurspel in 5 bedrijven, naar het Hoog- duitsch van Grillparzer, door N. Donker. Aanvang half acht uur. Prijzenf2.50, f2, f 1.75, f 1.25, fl, f0.50. (84)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2