ÏÏAARLEMSCH Eerste Blad. No. 96. Vijfde Jaargang. van ZATERDAG 1 December 1883. TE HUUR. Crescendo, Van alles wat. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. h u n fr. p. p, —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Anegang. No. 19. Gem. kamers ƒ20 p.m. Eebr. No. 36. Ongem. voork. ƒ10 p.m. Anthoniestraat. No. 21. Bovenhuis 250 p.w. terst. Baan. No. 7. Huis met tuin ƒ750 p.j. 1 Mei '84. Bakenessergracht No. 70. Bovenhuis /2 p.w. terst. Barteljorisstraat. No. 29. 2 Ongem. kamers ƒ18 p.m. terst. Botermarkt. No. 4. Bovenvoor-enachterk/2p.w. terst. Buiten de Amsterdamsehe poort. No. 2a. Huis, erf en tuin ƒ325 p.j. terst. Doelstraat- No. 17. Bovenhuis ƒ3 p.w. terst. No. 18. Winkelhuis 3 p.w. terst. No. 24a. Bovenhuis 2.25 p.w. terst. No. 24b. id. 2.50 p.w. Drossestraat. No. 11. Benedenhuis ƒ2.40 p.w. terst. Erankenstraat. No. 21zwart. Pakhuis 3 p.w. No. 21rood. Bovenwonig f5 p.w. Ged. Kraaienhorstergracht. No. 13boven. Bovenhuis ƒ175 p.j. Febr. No. 76. Een kelder. Gierstraat. No. 13. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. No. 26. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. No. 47. Gem. slaapk. m. stookpl. ƒ9 p.m. Groote Houtstraat No. 7. 2 Gein. kamers ƒ20 p.m. 1 Dec. No. 78. Bovenhuis ƒ475 p.j. No. 100. Gem. kamer m slaapk. ƒ20 p.m. No. 122. Bovenhuis ƒ500 p.j. Eebr. No. 146. Gem. voorkamer/14 p.m. terst. Helmbrekersteeg. No. 5 en 11. Woningen 2, 2.25, 2.50p.w. Jansweg. No. 11. 2 Gem. kamers ƒ30 p.m. terst. Klein Heiligland. No. 77. Bovenachterkamer ƒ1.10 p.w. Kleine Houtstraat: No. 59. Huis met tuin ƒ650 p.j. terst. No. 115. Gem. kamer met alcoof ƒ24 p.m. Koningstraat. No. 12. Gem. slaapkamer ƒ13 p.m. Korte Dijk. No. 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. Korte Heerenstraat. No. 14. Benedenhuis /225 p.w. Korte Houtstraat. No. 19. Kamer ƒ1.80 p.w. terst. Koudenhorn. No. 54. Huis met tuin ƒ600 p.j. terst. No. 66. Huis 250 p.j. terst. Krom. No. 43. Bovcnachterk. ƒ1.25 p.w. Kruisweg. No. 12zw. Benedenhuis 280 p.j. terst. Lange Heerenstraat. No. 22. Bovenhuis en benedenhuis ƒ195 ƒ250 p.j. Lange Margarethastraat. No. 1. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. Leidsche Vaart. •No. 32. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Leidsche Vaart Straat C. No. 65. Huis ƒ2.50 p.w. terst. LombardBteeg. No. 12. Bovenhuis ƒ1,25 p.w. terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 9. Gem. zit-en slaapk. 12 p.m. terst. Maartenspiestraat. No. 23rood. Bovenhuis /200 p.j. terst. Margarethastraat. No. 33. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Parklaan. No. 102. Ben. huis m. tuintje/215 p.j. terst. Haaks. No. 36. Huis met tuin /3 p.w. terst. Schoterweg. No. 8. Huis met tuin ƒ600 p.j. terst. Spaarnwouderstraat. No. 52. Bovenhuis f'i p.w. terst. No. 99. Bovenhuis 2.75 p.w. terst. No. 101. n nun St. TJrsulasteeg. No. 14rood. Gem. kamer m. slaaapk. ƒ12 p.m. Turfmarkt. No. 32. Bovenhuis en benedenhuis ƒ250 ƒ175 p.j. terst. Vogelkoopsteeg. No. 1. Benedenhuis 2 p.w. terst. Wagenweg. No. 81a. Huis met tuintje 250 p.j. Eebr. Wilsonsplein. No. 69. Bovenhuis ƒ3.50 p.j. terst. Wolstraat. No. 7rood. Achterbovenhuis ƒ2.50 p.w. Zuider Buitenspaarne. No. 80. Huis met tuin ƒ350 p.j. No. 104. Huis met tuin ƒ200 p.j. terst. No. 110. Huis met tuin 250 p.j. terst. Zuidpolderstraat. Huizen ƒ2.50 p.w. Zijlvest. No. 29. Huis met tuin 375 p.j. terst. Bij den Makelaar N. D. DE LEUK te bevragen: Een huis, vier kamers. Een huis met tuin, acht kamers. Een huis met tuin, vijf kamers. Een Villa, gem. Een gem. huis in het Ripperdapark En te huur gevraagd: Een winkelhuis voor een nette affaire. De eerste uitvoering, die de liedertafel „Crescendo" gisterenavond gaf, was niet zoo goed bezocht als gewoonlijk. Het grootste deel van bet programma werd door de liedertafel uitgevoerdmaar toch had men zorg gedragendat de solo's een zeer aantrekkelijk deel uitmaakten. De medewerking van den heer Schlegel, doet ons Haarlemmers altijd genoegen en was mejuffrouw Heijer eene onbekende in onze stadmen mocht vertrouwen dat het bestuur eene goede keuze zou doen; en men heeft dan ook niet over deze keuze behoeven te klagen. Een zestal koren, die blijkbaar zeer in den smaak van het publiek vielenwerden op goede wijze ten gehoore gebracht door de zoo gunstig bekende mannen-zangver- eeniging onder leiding van den ijverigen directeurde heer N. H. Andriessen. In mejuffrouw Heg er leerden wij eene zangeres kennendie eene allerliefste zuivere stem bezit. Vooral in hare liederen voldeed zij zeer goedzoodat zij zelfs door de aanhoudende toejuichingen gedwongen werdeen nummertje als toegift te zingen. De heer Schlegel droeg in de eerste afdeeling zijn „Loreley" voorwelke Ballade wij reeds meermalen hoorden; na de pauze speelde hijRomance en Glückes genug van Schumann en een Walse van Chopin. Zijn voortreffelijk spel werd ook nu weêr naar waarde geschatdaverende toejuichingen noodzaakten hem eenige malen op het orkest te verschijnenen zeker zou hij de aanwezenden zeer veel genoegen hebben gegeven als hij zich nog eens voor het klavier had geplaatst om ook nog een extra nummertje ten beste te geven. In dit concertseizoen was deze uitvoering eene der eerstenmaar de aankondigingen voor muziek-avonden in de volgende maand, doen ons verwachtendat het ook in dezen winter niet aan concerten zal ontbreken. De Staat heeft geen hart. Ouders te 's Bosch hadden 8 jaren lang een zoon in Indischen dienst. In 't laatste jaar ontvingen zij van hem geen schrijven; zij wendden zich tot Koloniën te 's Hage en hun werd toegezonden een gedrukte ongefrankeerde brief, ingevuld met den naam van den zoon en dat hij 13 Aug. '82 te Macasser was overleden. Hoe heer lijk zal het zijn te leven in de eeuw van staatsalmachthoe hartelijk zullen we dan behandeld wordenWanneer zal Neder land zich verheugen in een niet wanke lend ministerie? Zelfs Heemskerk, die, als hij eens staat, zeer vast staat, voelt weer den grond onder zijne voeten wijken. Er zal een anti-St. Nikolaas-bond worden opgericht met het doel om 's heiligen werkzaamheid tot kinderen van heneden 12 jaar te bepalen. Elk deelnemer be looft ter zijner eere 'sjaars niet meer te zullen besteden dan ,25 (25 Cents) van elke 100.zuiver inkomen, die hij heeft. De zinspreuk van 't bond is„aan alle gekheid komt een end'" Men zegt, dat zeer velen in den lande deelnemen en zich hijzonder verruimd gevoelen, daar zij St. Nicolaas al minder en minder als een weldoener en al meer en meer als een tiran leerden kennen, tegen wiens naam dag zij als tegen een berg opzagen. Op eene advertentie, waarin gevraagd werd eene baker, van welke niets anders ge vergd werd als dat zij niet eigenwijs zou zijn, zijn, als wij 't wel vernamen, meer dan 150 aanbiedingen ingekomen. Zoo weinig kent de mensch zich zeiven. Te Amsterdam is in den echt verbonden een weduwnaar (sedert 4 maanden) van 83 met eene vrouw van 82 ofzijjonge- dochter is wordt niet gemeld, maar indien weduwe, dan natuurlijk, volgens de wet, sedert 10 maanden. De Dtrechtsche studenten hebben, zooals gij weet, weêr eens duchtig huisgehouden te Baarn in eene jongejuffrouwen-kostschool,maar hebt ge wel opgemerkt, hoe ze als bij instinkt zijn heen gedreven naar de plaats waar ze eigenlijk t'huis hooren? Voor zulke knapen is eene strenge kostschool de beste plaats, om mores te leeren. Als opvol ger van den heer van Bloemen Waanders, minister van Koloniën, wordt genoemd de heer C. Bosscher, oud-directeur van het binnenlandsch bestuur op Java. Arme stumpert! De ex-griffier van 'tkanton gerecht te 's Hage krijgt 3000 pensioen, die van Hilversum 806. Dat scheelt zooveelEr is een heer in Nederland, die maar eens ronduit aan Z. M. wil vra gen om ontbinding van de beide kamers en het koninklijk besluit met al de over- wegendds reeds geheel gereed aan Z. M. aanbiedt. Dat is den knoop doorhakken, maar niet losmaken. Past op uw lap- pertje, heeren! De lappertjes kunnen 't hem soms raar lappen. Een van datedel beroep te Arnhem keert een gekleeden jas; deze past niet; hij neemt haar weêr meê en ontvangt 4 op afrekening. Nu brengt hij de jas in den lommerd en ver laat de stad. Daarop zendt hij per post eenenota van ƒ6.90; a^4: blijft 2.90 en een lommerd-briefje van 2.50. Komt hem dus nog toe .40, maar deze schenkt hij edelmoediglijk aan zijn patroon. Of de jas nu in orde is, kan ik u gerust niet zeggen. Er is een Johannes de dooper van Rafaël, sedert 1805 vermist, terug gevonden in het slotje Blankenheim, in den Eifel, dicht bij den spoorweg van Keulen naar Trier. Zoo ziet ge dat alles terecht komt, 't welk eene zeer troostrijke gedachte is, als gij u verontrust over 't knaapje dat van de Haarlemmer kermis met de Zoeloe's is meegegaan. De minister van financiën bericht, dat er op 24 dezer ruim 8 millioen in 's Rijks schatkist is en nu zien de regeering en al de kamerleden en de heer Weeve- ringh den bodem al. Hoe is 't mogelijk Die kist moet ontzaggelijk groot zijn en 't Heidelberger vat bij haar in 't niet verzinken Het ontslag, door den Minister van Kolonieëu gevraagd, is door Z. M. den Koning verleend, met dankzegging aan den heer van Bloemen Waanders voor de gewichtige door hem den lande bewez^u diensten. De Minister van Oorlog is belast met de tijdelijke waarneming der Koloniale In de zitting van Dinsdag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot uit voering hier te lande van het druifluis- traktaat aangenomen, na aanneming met 29 tegen 27 stemmen van een amendement van den heer de Jong, om binnen 2 jaar het Koninklijk besluit tot regeling aan eene wettelijke bekrachtiging te onder werpen. Daarna is de diskussie over de Staats-begrooting aangevangen. De heer Tak van Poortvliet was de eerste spreker. Hij wees er op, hoe de handelingen der Regeering zijn program van 1882 recht vaardigden dat namentlijk de Pinancieën de Militaire kwestie en het Kiesrecht her ziening eischen. Zeer wenschelijk was het zoo beweerde hijdat er weêr Regeeringen aan het roer kwamendie kracht zochten in beginselen, in plaats van Kabinetten, uit den drang der omstandigheden geboren. De tegenwoordige toestand bederft onze Staats-instellingen en zou het einde dezer eeuw gelijk maken aan haar begin. De Minister Heemskerk konstateerdedat de oorzaak van den financieelen toestand hoofdzakelijk een gevolg is van door de Vertegenwoordiging gewenschte openbare werken. Acht de Kamer het noodig, het Kabinet te doen aftreden en een Parle mentair Kabinet te doen optredenzij doe het hoe eer hoe liever, maar zij wete, dat het ten val brengen van een Kabinet de verplichting meêbrengt om zelf opte- treden, voortdurend afbreken van Kabi netten bederft en sloopt het gezag. De heer Schaepman betuigde zijn instem ming met hetgeen de Minister gezegd had volgens hem was de schoolwet de oorzaak van den toestandhij zal vóór de begrooting stemmen. Daarentegen verklaarde de heer Corver Hooftdat hij tegen de begroo tingen zou stemmen, als er geen bezuinigin gen werden aangebracht. De heer Roëll bestreed partieële grondwets-herziening. Hij wilde deze Regeering wel steunen, doch niet onvoorwaardelijkook hij achtte bezuiniging ,op de begrooting dringend noodig. Ook de heer van Baar dacht er zoo over. De heer Godin de Beaufort ver weet aan de liberalen opdrijving der uit gaven en gemis aan voorzorg, om het evenwicht te herstellen. De heer des Amorie van der Hoeven zag in het aftreden van den Minister van Kolonieën eene ver sterking van het Kabinet. De heer Keuchenius verzekerde, dat zonder wijzi ging der artt. 168 en 194 der Grondwet geen Grondwets-herziening mogelijk is. De heer Wintgens verdedigde den afge treden Minister van Kolonieën. De ramp van Soenda de vernieti - ging van het Egyptische leger onder Hicks- pacha is eene gebeurtenis, die niet alleen in Egypte onrust verwektzij is indedaad zorgwekkend voor al de mogend heden, die Kolonieën bezitten, voor een

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 1