DE KLANK VAN GOUD. reur-geueraal toonde aan, dat het misdrijf van O'Donnel was moord met voorbedach ten rade. Om aan het dreigende gevaar eener tyrannie van de massa te ontkomenzul len de konservatieven in Noorwegenge leerd door den overmoed der radikalen, die tegen het Ministerie de bekende ver volging insteldentrachten overal „grond- wetsvereenigingen" te stichten. Reeds zijn op een honderdtal plaatsen van die clubs opgerichtdie allen ten doel hebben, de eischen der radikalen te bestrijden. Te Brussel ontvlamde Vrijdagavond door een nog onbekende oorzaak het gas van de in aanleg zijnde buis van den Boule vard de Waterloo, op den hoek van de Rue Montereau. Plotseling was een gedeelte van de stad van gas ontbloot en werd slechts verlicht door de hoog opgejaagde vlammen. De buizendie daar aangelegd zijn heb ben eene njiddelijn van 1 metermen kan zich dus eene voorstelling maken van de hevigheid van den brand. Vier spuiten beveiligden het hoekhuis voor de vlammen. Door de loopgraaf te vullen met zand, en dank zij ook den hevigen regen, was men den brand tegen half twee geheel meester. Algemeen vreesde men voor een hevige gasontploffing, maar die vrees is gelukkig niet verwezenlijkt. Een vrolijk procesdat aan de be kende „kamerjacht" herinnert, houdt de ledigloopers te Parijs in spanning. Op de kamers beneden een bekend schilder kwam een even bekende café-koncertzangeres wo nen, die van 's middags 12 uur tot 's avonds 7 uur en van 8 uur tot middernachtonder hegeleiding van piano-mnziekallerlei sen- timenteele en andere romances, bravoer-ari- aas enz. uitgalmde. De schilder, tot vertwij feling gebrachtziet het eerst op een ak- koordjen te gooien; maar dat baat hem niet. Toen zond hij een bericht aan de zangeres waarin haar werd aangekondigddat een lid der maatschappij totdierenbesoherming te harent een onderzoek zou instellen naar de al dan niet juistheid van het gerucht dat zij honden en katten mishandelde en om zulks te verbergen, dan op de piano speelde. De woedende zangeres spoedde zich naar den kommissaris van politie, die haar aanriedte lachen met den poets. Zij deed dat en zong en speelde als vroeger. Nu vond de schilder een ander middel, om haar te storen. Hij boorde een gat door zijn vloer en haar plafonden brachtdaarin een buis en aan het uiteinde der buis vier of vijf trechters. In deze trechters gingen hij en zijne vrouw en zijne kinderen en zijne dienstbode als bezetenen gillen. De verbaasde zangeres verstomde onder zulk een helsche potpourrie van geluiden en liep weder naar de politie. Deze stelde een onderzoek in en ontdekte weldravan waar de akelige klanken kwamen. Nu heeft de zangeres den schilder een proces aan gedaan en een bescheiden eisch van 20.000 francs schadeloosstelling gevorderd. Het electrisch licht heeft een nieuwe belangrijke overwinning behaald. Hetdage- lijksch bestuur van Berlijn besloot met algemeene stemmen, die verlichting voor een belangrijk gedeelte der stad (het Raad huis het Paleis r het Museum-eiland een gedeelte van de Linden, de Priedrichstrasse enz.aan te nemenen ging een overeen komst daaromtrent aan met de «Duitsche (Naar het Engelscb.) 6 II. „Zijt ge nu weder geheel beter!" Hij streek met zijn hand over zijn voorhoofd, en zijn gezicht kreeg eene pijnlijke uitdrukking, die ik nooit zal vergeten. „Geljeel klaar," zeide hij, „'t was slechts een droom." „Toen keerde hij zijn gezicht naar den muur, onder 't mompelen van de woorden,,'t is slechts een droom en toen viel hij weêr in slaap. Op dit oogenhlik hegon de lamp te walmen en ging uitik zat in donker. 'tVuur was opgebrandde middernacht was akelig kil; mijn pols, die hoorbaar sloeg, liet in mijn oor een spookachtig gefluister hooren, 't welk mij scheen te waarschuwendat ik alleen op mijne kamer was met den man, die den vader van Alice Darell had ver moord. Edison-Maatschappij.« Die overeenkomst wordt eerstdaags aan den Gemeenteraad ter goedkeuring overlegd. De Maatschappij krijgt het recht tot het leggen van electrische geleidingen door een cirkelvormig gebied, dat de Oude Munt tot middelpunt ep een straal van 800 M. heeft. Zij betaalt jaarlijks 10 pCt. van de bruto-ontvangsten aan de stadalsmede 25 pCt. van de winst, voor zoover die meer dan 6 pCt. van haar kapitaal bedraagt. Voorts verbindt zij zich tot het verlichten van gemeente-gebouwen met lOpCt. korting van het gewone tarief. Haar tarief mag zonder goedkeuring van het gemeente bestuur niet veranderd worden, enz. De overeenkomst blijft geldig voor 30jaren. Mocht het gemeente-bestuur echter terug willen tredendan kan het dit doen na tien jarenen de gemeente heeft dan het recht, de geleidingen tegen taxatieprijs over te nemen. De Maatschappij krijgt door de concessie niet het uitsluitend recht van verlichting zij moet zich de oprichting van andere electrische vereenigingen laten welgevallen. De Berlijners zullen zich dus weldra electrisch licht even gemakkelijk als gas in hnnne huizen kunnen verschaffen. Voor de goedkoopte behoeven zij het echter vooralsnog niet te doen. Althans het Berliner Tageblatt berekent, dat het nieuwe licht ongeveer den dubbelen prijs van gas zal kosten. Op de begraafplaats »De Liefde» te Amsterdam, had Dinsdag-morgen bij de teraardebestelling van het lijk eener vrouw een «opstootje» plaats. De buren schenen namelijk van meening te zijn dat mishandeling door haar man, met haar overlijden in verband stond, en hadden besloten hem op de begraafplaats een minder vriendelijk onthaal te bereiden. De politie verijdelde echter dit voornemendoor hem tegen zijn kwalijkgezinde buren in be scherming te nemen. Het proces van den Markies de Rays den veelbesproken stichter der kolonie Port Breton is nu gisteren voor de rechtbank in behandeling gekomen om eindelijk be slist te worden. De Markies heeft twee jaren in voorloopige hechtenis doorgebracht. De helft van dien tijd werd in beslag ge nomen door het onderzoek en de andere helft ging heen met pogingen ter verdedi ging om een proces te vermijden. Deze pogingen hebben ten gevolge gehaddat de aanklacht van moord en ontduiking der landverhnizerswet vervielen en alleen die wegens oplichterij volgehouden werd. De geschiedenis van den «Markies® is bekend. Hij haalde, met fraaie beloften en vurige betuigingen van liefde voor het oude Koningshuis en den godsdienst, een groot aantal menschen over om een nieuwe kolonie te stichten op een eiland in de Zuidzeewaar de meesten van gebrek om kwamen. Er zijn elf medebeschuldigden; acht onder borgstelling op vrije voeten en drie voortvluchtig. Veertig getuigen tegen den beschuldigde zijn opgeroepen. De behandeling van de zaak zalnaar men verwacht, vijf weken duren, als er drie maal per week zitting gehouden wordt. Hoe treurig ook de onderneming mis lukte daar zijn nog altijd vurige voorstan ders van het plan. Het orgaan van de onderneming, la Nouvelle France, verschijnt III. Toen ik den weg naar mijne slaap kamer had gevonden en een licht had aangestoken, nam ik het besluit om, zoodra de morgen aanbrak, snel te han delen. Ik trok een gordijn open en keek uit. Mijne kamers waren op de bovenste verdieping, met het uitzicht op de Theems en mijn bed was zoo geplaatst, dat, wanneer ik er oplag, mijn gezicht naar 't Zuid-Oosten gekeerd was; en daar aan den donkeren horizon want er was geene ster zichtbaar -, bij de donkere rivierdie beneden mij stroom de wist ik dat ik het eerste zonne straaltje kon verwachten. Nooit keek iemand begeeriger uit; nooit wachtte een matroos, die op zee schipbreuk leed, angstiger op den morgen, dan ik nu. Ontelbare malen verhief ik mijn hoofd van 't kussen en wreef ik mijn oogen tot zij mij zeer deden. Ik had mij in mijn ochtendjas te bed begeven, om gereed te zijn, mijn plan te volvoeren. Op 't laatst zag ik, alsof 'tdoor den wind werd bewogen, een zwak straaltje door de duisternis dringen. Te zelfder tijd sloot ik, met dat vreemde vertrouwen, dat iemand in zijn nog, en deelt gedichten mede waarin de Markies de Rays bezongen wordt. En op den jongsten Nieuwjaarsdag ont ving de Markies een adres, waarin hij werd aangesproken als «Karl IKoning van Nieuw-Frankrijk.« Cit het proces zal nu blijken of hij een oplichter dan wel een dweeper is. Van Dr. Tanner, den eens zooveel besproken vaster, hoort men nog altijd watzoo nu en dan. Men verhaalde eerst, dat hij van zijn vrouw gescheiden was, wegens oneenigheid op het punt van voeding. Later werd vertelddat hij krankzinnig en in een gesticht opgesloten was. En thans bericht men, dat hij te Igmestown in hechtenis genomen is wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst. Het zou wel kras zijnals een man, die zóo goedkoop, bijna van den windkan levenzijn toevlucht tot bedrog nam, om aan den kost te komen. Bij de aanvaring op het meer van Genève zijn 15 personen omgekomen. Het ongeluk had plaats in het midden van het meer, waar dit 600 meter diep is. De nacht was stikdonker en er woei een he vige storm. De Rhöne zonk onmiddellijk en de jammerkreten van de verdrinkenden waren hartverscheurend. De Cygne was zoo beschadigd, dat het schip slechts met moeite naar Ouchy kon terugkeeren. Een Russisch grondeigenaar, die tijdelijk te Weenen vertoefde, droeg van daar*in een brief aan zijn vrouw op, om eenige aandeelen aan zijn bankier te War schau te zenden, en hem de nummers van die stukken te doen toekomen. Weldra ontving hij tot zijn verbazing een brief van zijn vrouw met een aantal gedrukte cijfers erin. Zijn echtgenoot had nl. zijn opdracht naar de letter uitgevoerd, en de nummers uit de stukken geknipt, welke zij daarna aan den bankier zond. Deze was ook niet weinig verwonderd bij de ontvangst van de verknipte aandeelen. Eerst toen de landeigenaar zelf bij den bankier te Warschau kwam, werd de zaak opgehelderd. Te Tappau, bij New-York, is een passagierstrein in botsing gekomen met een goederentrein. De lijn was versperd tot 's avonds. Toen vertrok een trein om de beschadigde locomotief te brengen naar de werkplaats waar die hersteld moest wor den. Een locomotief met zeven mannen volgde, en deze kwam in de duisternis en door het ontbreken van seinenin bot sing met den haar voorafgaanden trein. Dit tweede ongeluk was veel erger dan het eei'ste. Drie mannen werden gedood en de overigen bekwamen ernstige wonden. Bij Denning in Nieuw Mexico is Za terdagavond weer een spoortrein geplun derd. De roovers, vijf gemaskerde man nen, waarschijnlijk cowboys, lichtten een paar rails van den wegdeden den trein ontsporen waarbij de machinist werd ge dood en stalen daarna uit den postwaggon een bedrag van 600 dollars. Troepen door kruisen den omtrek om hen op te sporen. Zaterdagmiddag half zes werd op de Leidschegracht te Amsterdam een mandie van zijn werk kwam, door twee kerels aangegrepen en met zijn hoofd op een stoep geduwd, waarop zij zich van zijn zwakste oogenblikken heeft, mijn oogen en wachtte; en zoo viel ik in slaap, waar tegen ik mij uren had verzet, en nog kan ik daar niet zonder wroeging op terug zien, want veel van de ellende, die spoe dig volgde, had kunnen worden verme den, indien ik wakker ware gebleven. Spoedig begon ik te droomen, dat er iemand aan de deur kloptedat kloppen scheen uren aan te houden en toen ik plotseling de oogen opende, bevond ik mij in een hel daglicht. Toen het kloppen nog aanhield, sprong ik op en riep uit: «Wie is daar?" »Ik ben het maar mijnbeer." 't Was de stem van mijne waschvrouw, Mrs. Billings. «Waarom? hoe laat is het?" «Drie uur, mijnheer, als ge mij wilt gelooven." Ik opende de deur en keek snel naar de sofa. Scroggie was verdwenen «Waar is Mr. Scroggie?" vroeg ik. «Weggegaan, mijnheer; al uren ge leden," zei Mrs. Billings. «Hij zeide, mijnheer, ««stoor Mr. Field niet."" Zoo waren zijne woorden. Hij zeide, mijnheer, »»Mr. Field is niet wel."" En zeide hij -" «Hoe laat ging hij weg?" weekgeld, f 6, meester maakten en daarna het hazepad kozen. Als waarschuwing voor het gevaar van bangmaken van kinderen (niet over bodig bij het naderend St. Nicolaasfeest) wordt uit Steglitz het volgende bericht. De kinderen van een kleermaker aldaar waren, gedurende een korte afwezigheid der moeder, aan de zorg van de knechts in de werkplaats toevertrouwd. Zij waren wat lastig. Men dreigde hen met den «boeman® en toen dreigen nog niet hielpverkleedde- een der knechts zich met een doek over het hoofd als dit geheimzinnige personage en kwam zoo de werkplaats binnen. Het jongste kindnog geen vier jaren oud, schrikte daarvan hevig. Het kon slechts- met moeite tot bedaren gebracht worden - den volgenden morgen had het hevige koorts met brakingen, en in den loop van den dag stierf de arme kleineaan hersenbe- roerte ten gevolge van den schrik. De verderfelijke gewoonte, die onder den werkenden stand meer en meer ingang- vindt, om ook des Maandags «rustdag® te houden, dompelde verleden week een huisgezin te Breda in diepe ellende. Ter wijl zekere De L.wonende in de Bosch straat aldaar, zijn heil in de kroeg zocht,, beijverde zijne vrouw zich om in de luci fersfabriek een penningsken te verdienen tot onderhoud van haar en haar kind. Nadat manlief een druk gebruik gemaakt had van de «vergunning® en al zijn geld al zwendelende had verteerd, strompelde- hij naar zijne woning. Van de afwezigheid zijner vrouw maakte hij gebruik om al zijn inboedel, met inbegrip van kachel en bedte verkoopenwaartoe hij een uit drager in den arm nam, die voor alles te zamen 25 uitkeerde. Met deze som in den zakging de onedele huisvader op nieuw aan den zwier, zich niet bekom merende om zijne diep ongelukkige vrouw, die bij hare thuiskomst hare woning geheel ontruimd zag. Inmiddels werd haar «echt vriend» door de politie opgenomendewijl hij als lijk op straat lag. Wie schetst zich den toestand van de vrouwdie van alles ontbloot den winter te gemoet gaat? - Te Harderwijk misten verleden Dinsdagavond een paar ouders hun 9 jarig: zoontjen. Tot in den nacht werd in den omtrek der stad gezocht, doch het mocht niet gelukken den jongen te vinden. Woensdagochtend kwam er bericht, dat het jongsken zich te Wezep bevondhij I was onopgemerkt op de loopplank van den trein gaan zitten en eerst aan het. station Wezep ontdekt. In den namiddag- kwam hij te Harderwijk terug. Een inwoner van Arnhem gaf aan een reperatie-kleêrmaker eene gekleedejas mede- om te keeren. Eenigen tijd daarna komt de man de jas afleveren, maar ze paste niet, zoodat hij ze opnieuw medenam,. doch f 4 voorschot vroeg en bekwam. Na weken wachtens verneemt de eigenaar van het kleedingstukdat zijn tailleur naar elders was vertrokkenzonder achterlating van de jas. Dezer dagen ontving die heer per post een schrijven met ingesloten nota. en een lombard briefjen groot f 2.50, waarop eene jas beleend stond. De nota was f6,90, waarvan f4 afgetrokken, zoodat nog f 2,90 moest betaalt worden. iiDe brief luidde: „Mijnheer, wegens ver- «Mr. Seroggie?" zei mijne wasch vrouw onmiddellijk.»Toen ik in de kamer kwam sprong hij op en ging uit, als gij mij wilt gelooven." Wanneer ik Mrs. Billings eenige re denen had gegeven om te veronderstellen, dat ik aan haar woord twijfelde, heb ik nooit kunnen ontdekkenmaar zelden beantwoordde zij eene vraag die ik deed zonder de voorzorg te nemener bij te voegen: „als ge mij wilt gelooven," alsof 't haar voornaamste eerzucht was vertrouwen op hare mededeelingen te wekken. „Weet gij of Mr. Bowser thuis is?" Mrs. Billings lachtte en zeide: „Mr. Bowser ging ook vroeg uit." „Maar hij kan .teruggekeerd zijn." Wederom lachte mijne waschvrouw en ditmaal alsof er vrees bestond, dat ik mijn vertrouwen op haar had verloren- Zij liet haar hoofd hangen en keek me peinzend aan met hare vischachtige oogenterwijl ik een blik op hare muts wierpdie mij altijd belang inboezemde zij was verkreukeld en slordig, zooals gewoonlijk, en zag er uit of zij lang verwaarloosd was, te midden van zaken van meer onmiddellijk belang. Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2