N ieu wsberichten. DE KLANK VAN GOUD. zijn te meenen, dat zij onze leepe muizen en slimme ratten zullen verschalken en poes van haar eerezetel bij den haard zullen verdringen! De Eerste Kamer heeft Maandag een aantal ontwerpen met algemeene stem men aangenomen waaronder de druifluis- konventie, provinciale belastingen en het voorstel-Vermeulen totwijziging der school wet. In de zitting van Dinsdag heeft de Eerste Kamer al de aanhangige wetsont werpen afgedaan daaronder Hoofdst. I der Staats begrooting (Huis des Koning s), om daarna tot op het laatst van December niteen te gaan en dan de Middelen-wet en het Hoofdstuk der Nationale schuld te behandelen. By het voortgezet debat der Tweede Kamer over Hoofdstuk III BuitenlZaken) werd een amendement van den heer Wint- gensom op den post gezantschappen ƒ8000 te schrappen ten einde den Minister ge legenheid te geven, een zuiniger organi- zatie van het Corps diplomatique voor te bereidenwerd verworpen met 34 tegen 31 stemmen. Een sub-amendement van den heer van Bylandt, om ƒ2000 te schrappen voor verhooging van het traktement van den minister-Rezident te Madrid, werd eveneens verworpen met 34 tegen 31 stem men. Daarentegen werd een amendement van de kommissie van rapporteurs, om ƒ4000 te schrappen (de helft voor den gezant te Madrid, de andere helft voor gezantschaps-sekretarissen in algemeene dienst) aangenomen met 42 tegen 23 stem men. Verworpen is met 37 tegen 27 stem men 1000 voor toelage aan den Neder- landschen gedelegeerde bij den internatio nalen gezondheidsraad te Konstantinopel en eveneens verworpen de memorie-post voor gratiefikatieën. 't Geheele Hoofdstuk III is aangenomen met algemeene stemmen. Geestig was de uitval van den heer Rutgers van Rozenburgdie met anderen meende dat één gezant voor Portugal en Spanje voldoende was; een afzonderlijke gezant te Madrid achtte hij geheel overbodig. „Wat hebben," zoo riep hij uit, onze diplomaten voor onze handelsbetrekkingen gebaat? We staan ommuurd door het pro- tektionnismeniettegenstaande onze kost bare diplomatie. Wordt het niet tijd ons geheel corps diplomatique te likwideeren Wil men ƒ2000 vragen voor de terugreis van onzen gezant te Madridof om hem gelegenheid te geven een afscheidsfeest te geven aan de Spaansche protektionnisten, ik zou het er voor over hebben. Dinsdag, bij het algemeen debat over Hoofdst. IV (justitie) heeft de heer de Meyier aange drongen op wijziging der eedwetgeving. De heeren Gratama en Wintgens klaagden over de kostbaarheid en het gemis aan voortvarendheid der bizondere komissieên voor de wetgeving. De heer Gratama be pleitte natuurlijk weder het vrije notariaat. De heeren van Baar en Bahlman verlangden wegneming der grieven tegen de drankwet. De heer Wintgens kwam op tegen den aandrang der spoedige invoering van het Strafwetboek. De heer Schimmelpenninek van der Oye verdedigt de besluiten en het doel van het prostitutie-Kongres. De heer van Eek verdedigde eene algemeene herziening der wetboeken en drong aan (Naar het Engelsch.) 7 „Neen, mijnheer. Hij is niet terug gekomen," zeide Mrs. Billings. „Nog geen vijf minuten geleden was ik op zijne kamer. Als gij mij wilt gelooven." Nu herinnerde ik mij mijne belofte om thee te komen drinken bij Miss Pilkington en Alice Darell. 't Kwam mij niet onwaarschijnlijk voor, datFrank reeds naar Guilford-street was gegaan, waar zij woonden, 't Was bijna vier uur, dus haastte ik mij mijn toilet te gaan maken. Toen ik naar Miss Pilkington reed, dacht ik na over 't plan van Bowser, om een schuldig geweten door den klank van goud wakker te maken, en nu begon ik aan iets te geloovenwaar ik tot nog toe aan getwijfeld had. Ik was overtuigd, dat Bowser Scroggie verdacht, en dat Scroggie de man was, dien hij naspoorde. Wanneer hij 't eerst op dit vermoeden gekomen waskon ik niet bepalen. De mannen hadden elkander reeds gedu rende meer dan een jaar op mijne kamer ontmoet, en 'twas nog maar sinds de op wijziging der Zondagswet in het be lang der Zondagsrust. De heer de Vos wenschte toezicht op misbruiken van gel- delijken aard bij de kantongerechten. De heer van der Linden wenschtein afwach ting eener geheele herziening der wetboeken regeling van enkele noodzakelijke zaken. De heer Borgesius verdedigde de werking der drankwet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetvoorstel van de heeren A. Mackay, Ruys van Beerenbroek," De Savornin Lohman en Schaepman tot her ziening van eenige bepalingen der Wet op het Lager Onderwijs. Het ontwerp bedoelt intrekking van de schoolbouw- reglementen (al 2 van art. 4)wijziging van het Kweekelingen-stelsel (art. 8); wijziging van art. 24, door het aantal onderwijzers te bepalen 1 voor 40 kinde ren, 2 voor 40 tot 100, 3 voor 100 tot 160, en verder op iedere 60 leerlingen meer één onderwijzer; Wijziging van art. 45 door aanneming van 40 pet. vergoeding aan de gemeenten voor de traktementen der onderwijzers, naar den maatstaf van ƒ1200 per hoofdonderwijzer en 600 per hulponderwijzer. Voorts verplichte school geldheffing. Gisteren, des avonds ten 5% uur is te Brussel het Nationaal Paleis (gebouw der volksvertegenwoordiging) in brand ge raakt. Het vuur is ontstaan op de zolders gedurende de zitting der Kamer. De ge volgen zijn niet te overzien, want het paleis was één vuurgloed. Des avonds ten negen uur was de brand nog steeds hevig woedende. Het achtergedeelte van de Kamer van Afgevaardigden is geheel verwoest, de Ministerien van Buitenlandsehe zaken en Openbaar onderwijs zijn hevig aange tast. Men hoopt de overige departementen te behouden. De Kamer gelijkt een vuur haard. De werkzaamheden tot redding wor den met veel geestkracht verricht. Mili taire korpsen helpen. Verscheidene perso nen zyn gewond. Volgens een geruchtdat te Parijs in omloop waszou tusschen Engeland Duitschland, de Vereenigde Staten van Noord-AmerikaRnsland en Frankrijk eene schikking zijn getroffentot bescher ming der respektieve onderdaneningeval eener hernieuwing der ongeregeldheden te Kanton. Eene flotielje van Kanonneerboo- ten zal in de wateren en op de rivieren van Kanton post vatten onder het bevel van een Fransch hoofdofficier, omdat Frank- rijk's zeemacht in de Chineesche wateren het sterkste zal zijn. De laatste rechtstreeksche mannelijke erfgenaam van Dr. Martin Luther is ten jare 1760 in de nabijheid van Coburg overleden. Hij was grondeigenaar, een man van een niet onaanzienlijk vermogen. Zoons had hij niet, maar hij heeft eene gehuwde dochter nagelaten. De naam „Luther" komt echter in Duitschland veelvuldig voor, ten deele gedragen door afstammelingen van broeders des grooten Hervormers. O'Donnelldie de verklikker Carey doodschoot, is, ondanks een uitstekende pleitreide van zijn verdedigerdoor de laatste wekendat Bowser zijn plan met den klank van goud had opgevat. Nooit had hij mij verteld, dat hij in dit plan versterkt was door Scroggie's opmerkin gen of manierenmaar nu scheen mij dit de eenige verklaring te kunnen zijn. Maar, zeker was het, dat hij zijne ver moedens steeds voor mij had verborgen. De noodzakelijkheid om Bowser over deze vreemde zaak te spreken, scheen me ieder oogenblik meer dringend toe. Nu de cab voor de deur Miss Pilkington stilhield, had ik weder geen zin om Bowser te ontmoeten, en ik was zeer zenuwachtig. Zijn gedrag eischte eenige verklaring. Naar mij dacht, had hij zich jegens mij niet als een vriend gedragen. 'tHuis van Miss Pilkington in Guilford- street zag er ouderwetseh, doch tevens gastvrij uit. Toen ik door 't fraaie portaal, waar een sterke binnendeur alle tocht scheen te weren, en de met •een zachten looper voorziene trap was opgegaan, kwam ik in eene kamer, waar de lucht even warm en aangenaam was als in eene goed geventileerde broei kast; hier vond ik Miss Pilkington in een armstoel zittenbij 't vuuren in gepakt alsof zij eene vreemde plant was. Alice Darell kwam op mij toe en verwelkomde mij op de ongekunstelde Jury ter dood veroordeeld. Hij zal den 17den Decemb. worden opgehangen. Een i sterke politie-machtzoowel binnen als buiten de gevangenis bewaakt hemdaar men nog altijd vreest voor pogingen tot zyn ontzet. Yolgens het Handelsblad van Ant werpen zijn drie loten, reeds sedert jaren uitgekomen met eene premie van 100.000 francs, der leening van 76 miljoen van 1874nog niet ter uitbetaling aangeboden. Er zyn dus menschendie een papiertjen in bezit hebben, dat een schoon fortuin waard is, maar het niet weten. Behalve die drie, is er nog van talrijke loten, waarop prijzen gevallen zijn, geen uitbe taling gevraagd. Er zyn er daaronderwaar op 30.000 25.000, 5000 3000 en 1000 francs gevallen is, en duizenden, uitgekomen met 125 francs. En dit alles blijft in de schatkist der stad Brussel liggen en de rechthebbenden komen er niet om Te Roubaix is van de zijdefabriek van Dillies de rechtervleugel van de ver- werij voor de helft een prooi der vlammen geworden. Het gemeentebestuur heeft on- middelijk maatregelen moeten nemen om te voorzien in het lot der 1200 fabrieks arbeiders, die nu zonder werk zijn. In de vorige week vond een aan nemer van Creteil in het Bois-de- Vincennes te Parijs de reistasch eener vrouw, die voor meer dau 500.000 francs aan nomi nale waarden bevatte. Het taschjen was het eigendom van zekere mevrouw A. en eenige dagen te voren, met geheel zijn inhoudgestolen aan het station van Orle ans. De dieven hadden echter slechts een som van 6000 francs in bankbiljetten en een diamanten broche uit de tasch geno men. Met de Amerikaansche ijzerindustrie is het treurig gesteld. Verscheidene fabrie ken in den omtrek van Pitsburg hebben wegens de slapte in den handel moeten sluiten. Daardoor zijn ruim 8000 arbeiders zonder werk. Een andere fabriek te Sehustanin Pennsylvaniëheeft aan hare werklieden medegedeelddat zijvan 1 Dec. af, de loonen met 10 pet. zal ver minderen. Ook de Pottotown IJzermaat- schappy in het Schny kill-dal met 700 werklieden, zag zich tot eene dergelijke loonvermindering gedwongen. Te Utrecht zaten Zondagavond eenige personen in een koffiehuis in de Potterstraat Twee van hen gingen een weddingschap aan over het doorslikken van een geheele pekelharing. Het gevolg van deze dwaas heid is geweest, dat zekere H.die het kunststuk zou doendaaronder bezweken is, daar hij weldra gestikt was. Het watergebrek te Weenen begint meer en meer een dreigend aanzien te krij gen. De Pottschaeher waterleiding, die eenige dagen geleden nog 140.000 emmers per dag gaf, levert nu niet meer dan 123.000, en ook de andere aanvoer ver mindert aanhoudend. Het gemeentebestuur beraamt maatregelen om in den nood te voorzien, lntusschen heeft de «commissie voor de waterverzorging» een aanmaning tot groote zuinigheid met het onmisbare nat aan de burgerij gericht. Verleden week Donderdagnachtis iemand die van den omtrek van het hulp- wijze, waarmeê zij alle vrienden van Frank Bowser ontving. „En waar is Mr. Bowser?" vroeg Miss Pilkington. Alice ondersteunde de vraag met hare groote, donkere, onderzoekende oogen. Ik zeidedat ik Frank Bowser sedert den vorigen avond niet had gezienen dat ik verwacht had, hem alhier te zullen vinden. „Hij is toch niet ziek?" zeide Alice. Mijn gelaat moet angst uitgedrukt hebben, want Alice keek mij zoo onder zoekend aan, dat ik moeite had mijne gedachten niet te verraden. „Neenzeide ik. „Waarom zoudt gij dat denken?" ,,'k Weet het niet," zeide zij, terwijl zij haar verlovings-ring zenuwachtig om haar vinger draaide. „Maar ik ben zeker dat gij ons iets verbergt." „Gekheid, kindzei Miss Pilkington, terwijl zij haar nichtje over den rug streek „gekheid. Zet de thee maar." En tante keek van Alice naar het thee blaadje dat op een tafeltje bij haar stoel stond. Miss Pilkington was trotscli op hare stipheid in huishoudelijke zaken. „Wilt ge nog niet wat op Frank wachten?" vroeg Alice. „Zeker niet," zei Miss Pilkington op knorrigen toon.) station over den Westerdoksdijk te Am sterdam naar zijn woning in de Barend- straat terugkeerdetot tweemalen toe ojr den dijk aangevallen. Nadat hij den eersten keer zijn aanvaller ontloopen waswerd hij kort daarop door een viertal mannen belaagd. Tot zyn geluk gleed de voorste aanvaller uit, hij kon daardoor ontkomen- Zijn hulpgeroep werd eerst na eenigen tijd door een een politie-agent gehoord, die hem, waarschijnlijk van het Bickers- eiland, waar hij herhaaldelijke politiesei- nen hoorde geven, te hulp was gesneld- Door de duisternis was het hem onmo gelijk nauwkeurige inlichtingen omtrent de aanvallers te geven. Toen de Purmerender stoomboot Zaterdagmiddag door het Kanaal varende langs de schietbaan van Claudius Civilis kwamvloog een kogel van daar eerst tegen de koelkast der boot aan en kwetste toen, bij het terugspringen, een op het dek staand mineur aan den voet. Hoewel de verwonding niet gevaarlijk is verheugt men er zich over, dat het schieten voorloopig verboden is. Den vo rigen Zaterdag toch werd de boot ook door een kogel geraakt. Een partij oud ijzer, wegende pl. m. 54 kilo en toebehoorende aan de Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen lag binnen het afgerasterde terrein nabij het station Velp. Een voorbijgaand koop man (een oud bekende der justitie) eigen de zich dat yzer toe, verkocht het en ging met de opbrengst aan den loop. Tot heden heeft men zijn verblijfplaats nog niet kunnen opsporen. Te Marseille is een bankiersknecht,, van het Crédit lionnais, vermoord. Men vond hem in de gang van een huis liggen beroofd van den zak dien hij bij zich had en die 60.000 francs bevatte. De politie tracht den moordenaar op te sporen. Volgens nader medegedeelde bizonderheden werd de knecht in het bewuste huisrue Paradisgelokt met een wissel op de moor denaars die daar eerst sedert drie dagen woonden. Men liet hem daar binnènkomen om het geld te ontvangenen onverhoeds werd de arme man aan handen en voeten ge bonden onder een matras gesmoord en daar na beroofd. «Letterkundige armbanden» zijn een. der nieuwste grillen van de mode. Zij be staan uit een aantal kleine zilveren of gou den boekjesdie met een ketting aaneen geschakeld zijn, en ieder van deze boekjes- draagt met geëmailleerde letters den naam van een lievelingsschrijver, dichter of componist. Door den hevigen storm van Dins dagnacht is te Zandvoort een schip ge strand. Het is de Hollandsche schoener Contentkapiten Kuiper, met hout geladen- Het volk is gered. LI. Dinsdag avond is door een man zich noemende Jan Van Marionkoopman, in aardappelen, wonende te Rokanje, bij de politie te Vlaardingen aangifte gedaan dat bij gisterenavond te 8 uur op den Vlaardingschen Dijk onder Schiedam nabij den Frankelandschen Dijkdoor drie hem onbekende personen was aangevallendie- hem op den grond hadden geworpen en beroofd van eene portefeuille met ƒ5.40 Alice beet zich op de schoone lippen en de tranen kwamen haar in de oogen toen zij opstond. Indien ik nu de buitengewone ge beurtenissen van den vorigen avond uit mijn geest had kunnen verbannenzou de afwezigheid van Frank Bowser geene verderebezorglieidbij mij verwekt hebben Maar dat middernachtelijk tooneel met Scroggie keerde telkens terugde merk waardige tegenstelling van dezen stillen huiselijken haard met mijn eigen vree- selijke gedachten schenen aan 't geval meer belangrijkheid bij te zetten dan het werkelijk verdiende. De kleinste gebeurtenissen verbonden zich, in mijne gedachten, met die eenedie op Scroggie betrekking had. Ik geloofde, dat de ergste daden werden volvoerdterwijl ik hier ledig zat. Ondertusschen liet de thee ketel van Miss Pilkington haar eentonig gezang hooren. Haar kat lag op 't kleedje aan mijne voeten en scheen mij toe, nooit te voren zoo ernstig in 't vuur gestaard te hebben 't herinnerde mij hoe Scroggie den vorigen avond tegen over mij gezeten zat. En toen MissPilking- ton op hare waardige wijze thee begon te schenken en langzamerhand den trekpot ledigde, scheen er een treurspel nabij te zijn. (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2