De militaire macht heeft de oproerlingen verstrooid en 200 man achtergelaten ter bewaking van de bouwvallen. De Times bevat een telegram nit Khartouminhoudendedatvolgens tele- grafiesch bericht uit Sennaar, 5000 in woners dier staddie gehoor hadden ge geven aan de ophitsingen van Dervish- pacha, opgelicht zijn geworden en zich daarna voor den Mahdi hebben verklaard. Een 500tal hunner waren metRemmington geweren gewapend. Te 's Gravenhage is Zondagnacht het groote stroo- en hooifourage magazijn der Kavalerie en artillerie geheel afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk omstreeks 6 uur stortte het geraamte van het fourage- magazijn ineen en stegen de vlammen bergen hoog. Alles was tegen brandschade verze kerd en het eigendom van den leverancier. Een huismoeder te Appelscha was bezig om van een pas geslacht varken worstenvleesch en worsten te maken toen zij door eene buurvrouw geroepen werd. Zij ging even heen en bij hare terugkomst waren worsten en vleesch verdwenen. Dit geschiedde op klaarlichten dag. Woensdagmorgen, 5 Dec. zoo bericht het N. v. d. 1). doken lnstig een vijftal zwem mers te water in het groote bassin der badinrichting aan de De-Ruyter-kade (Van Heemstede Obelt), en na verloop heesch men de vlag van den toren en vierde men den oud-vaderlandschen feestdag op den steiger met een eenvoudig gereed staand ontbijt: een St. Nicolaas-vrijster en een kop anijsmelk. 't Geval pleit niet alleen voor de onge wone betrekkelijke mildheid van het jaar getijde (het water had 3 graad Reaumnr tegen 2% verleden jaar 15 November, en met de lucht was het naar rato)maar bewijst'ook, dat er onder het «verbasterd nakroost der Bataven® nog zgn die van doorzetten weten. In Groningen had iemand van een koopman een haas gekocht voor 2.50. Bij het gereed maken bemerkte men tot ieders verbazingdat het een vreemd soort van haas was. In plaats van vleesch onder het vel te vindenvond men lappen en modder en het skellet. Deze massa had hetzelfde gewicht als een haas, en het vel was zeer netj es digtgenaaid. Ieder zij alzoo, ook bij het koopen van een haas op zgn hoede. De Hooge Raad heeft verworpen het kassatie-beroep van W. A. M. Baron van Heeekeren van Enkhuizen ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij wegens vergrijp tegen de zeden tot celstraf veroordeeld is. Te Amsterdam heeft zich een ge nootschap gevormd „ten voordeele van on gehuwde Amsterdamsche Israëlieten, waar door personen der beide seksen kunnen worden uitgehuwdHet doel is het gezellig verkeer tusschen leden van beiderlei ge slacht te bevorderen en daardoor de gelegen heid te vergemakkelijken voor den jonkman om eene bruid en voor het meisjen om een vrijer te vinden. Het lidmaatschap kost een kwartjen in de drie maanden Op een verkooping van autografien die onlangs te Parijs gehouden werd, bracht een brief van den beruchten moor denaar Tropman 15 francs opterwijl voor een van den schrijver Victor Cher- bulier, lid der Académie, na veel moeite 3 francs betaald werd. Op een hoeve in Aardal (Noorwegen) bevinden zich een paar diepe holten in een Ur, waar het 'szomers zoo koudis, dat alles wat er wordt neergezet bevriest, en waaruit integendeel des winters warme dampen stroomen, die ijs en sneeuw ge heel weren. Er bevindt zich geen water in deze holten, en reeds op 20schreden afstand voelt men een sterken luchtstroom. Rekenende op gebrek aan waakzaam heid van het spoorwegpersoneel trachtte een ingezetene van Gorinchem reeds ter stond na opening der spoorbaan gebruik van de gelegenheid te maken om kosteloos een reisje naar Geldermalsen te maken. Daartoe nam hij in een goederenwagen plaatsmaar toevallig was deze niet aangehaakt, zoodat onze man achterbleef terwijl de trein vertrok. P. De K.te Hilversum, jl. Don derdag bezig zijnde met het uitmesten van een varkenshokhad het ongeluk te struikelen en zijne hand aan een spijker te bezeeren. De bloeding willende stuiten, zonder de wond uit te wasschen, legde hij hieropvolgens het dwaz evolksgeloof, een stukje grauw papier, met het gevolg dat de geheele arm den volgenden morgen opgezwollen wasen hij binnen drie dagen aan de gevolgen (etterkoorts) overleed. Voor eenige maanden werd uit Vrie- zenveen gemeld, dat een 70 jarig bruide gom, die met eene 31 jarige bruid ter ondertrouw was opgenomen, afzag van zijn voorgenomen huwelijk. Het schijnt echter, dat de bruidegom zich nog al spoedig bedacht heeft, want het huwelijk werd de vorige week voltrokken. Toen ze zich echter 11. Vrijdagavond naar hunne nieuwe woning begaven, ge raakten zij met het rijtuig, even achter den molen naar Daarle, te water, en zouden zeer zeker verdronken zijn, zoo niet de koetsierdie naast het rijtuig liep hun ter hulpe was gesneld. Dezer dagen werden nit een goederen- waggon van den spoortrein uit Eijd Kuhnen van het station aan de FriedrichBtrasse te Berlijn komende, eenige kistjensvrij klein van stuk ontladen. Aan vracht werd daarvoor betaald ruim 140 francs. De gan- sche bezending werd op een rolwagen ge plaatst en vervoerd naar een bankierskan toor voor 't welk de ontvanger wel eenige waarde had, want de blinkende inhoud bestond uit Napoleons en Sovereigns, uit makende een bedrag van 14 miljoen mark. Door een aardverschuiving te Ullen- sakei (Noorwegen) zonken twee huizen met de bijgebouwen van een dezer in de diepte. Zes mensehen manvrouw en vier kinderen verloren het leventer wijl vier personen alleen hieraan hun be houd te danken hebben, dat zij hunne slaapkamers op de tweede verdieping had den. Niettegenstaande de gebouwen op tamelijken afstand van de Les-elf stonden kwam het woonhuis, na in een aanmer kelijke diepte gezakt te zijn, in de Elf terecht, waardoor deze op dit punt vol komen gedempt werd. Men vreestdat de aardverschuiving nog grooteren omvang zal verkrijgen, waarom de bewoners der in den omtrek gelegen huizen hunne woningen hebben verlaten. In den loop van een half jaar (21 Maart 21 October) hebben 21 visBchers van de Faröer op zee het leven gelaten. Het waren allen krachtige mannen van 1849 jaar, die 12 weduwen en 34 onverzorgde kinderen achter laten. Als men bedenkt dat de geheele bevolking dezer eilanden slechts 1200 zielen telt, dan kan men zich een denkbeeld maken van de zware offers die de zee eischt. Te Cividalein Opper-Italiede ge boorteplaats van de beroemde, ook hier te lande zeer bekende treurspelspeelster Adelaide Ristorieheeft de gemeenteraad dezer dagen met algemeene stemmen het besluit genomen, een gedenkteeken ter harer eere op te richten. Geestdrift voor de zaak was er in overvloed, maar ter verwezenlijking van het plan was nog iets noodig, namelijk geld. De gemeentekas was niet in staat de kosten te dragen. Geen der leden van den gemeenteraad scheen bij machte om de eer van dat lichaam op te houden. Toen bracht een hunner het volgende voorstel ter tafel: laat ons het gebeurde aan onze beroemde stadgenoote melden. Voegen we daarbij den wenschdat zij ons de behulpzame hand biede om ons marktplein op te sieren met haar borstbeeld. De burgemeester kweet zich onmiddelgk van den hem opgedragen last. Ristorie laohte om het naiëve voor stel, maar zond het noodige geld naar Cividale. De Transvaal-Deputatiethans te Londen, is voornemens, na hare komst te Amsterdameen bezoek te brengen te Amersfoort aan Prof. Dr. P. Harting, den kloeken verdediger der Transvaalsche belangen. Reeds heeft zich te Amersfoort eene kommissieonder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. Mr. van Asch van Wijck, gevormd, om de deputatie feestelijk te ontvangen. Te Kapelle op Zuid-Beveland staan sedert 1873 dus tien jaren aan één stuk de wijzers op het wijzerbord van den toren op half vijf. De haan van den toren wijst sedert ruim drie maanden een Westewind aan. Bijgeloovige oudtjens verkeeren er in angst en voorspellen niets goeds van die „verheven" werkstakers. In de afgeloopen week kwamen te Oud-Beierland 29 gevallen van pokken voor en 10 sterfgevallen aan die ziekte. Sedert het begin der epidemie werden 529 personen aangetast, waarvan 157 met doodelijken afloop. Het aantal sterfgevallen in die week was 14, allen op jeugdige leef tijd, terwijl 1 geboorte plaats had. Van de prijzen der Tentoonstellings verloting zijn enkele voorname te Amster dam gevallen. Een der gelukkige winners van een prijs van ƒ5000 werd Vrijdag ter beurze in triumf door den effekten- hoek gedragen. Een spotvogel riep uit) „nauw weten ze aan de beurs dat iemand geld heeft, of ze lichten je op". Door de Amsterdamsche politie is de hand gelegd op een tiental schuiten voerders, verdacht van diefstal van een groote partij katoen, afkomstig uit het stoomschip Elpis. Het onderzoek was hoogst uitgebreid en ingewikkeld en duurde na genoeg een week. Intusscben is eene belang rijke vangst gedaan. De Minister van Financiën herinnert nogmaals aan alle belanghebbenden dat al de oude centen met 1 Januari a. s. ophouden gangbare munt te zijnen kunnen uiterlijk tot den 31 Januari a. s. aan alle kantoren der betaalmeester en van de ontvangers en commies-ontvangers der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen ter in wisseling aangeboden worden op de uren waarop die kantoren voor het publiek ge opend zijn. Onder het binnenrijden van een tun nel bij St. Vallier raakte een spoortrein in branddoor het stukrijden van een vat met licht ontvlambare vloeistof. De vlam men sloegen aan alle kanten om de loco motief heen. Maar de machinist behield zgn tegenwoordigheid van geest en liet den trein stilstaanwaarna de brand ge- bluscht werd. De stoker kreeg hevige brandwonden. Hij overleed nog dienzelfden dag. Te Wenford, in Ierland, hadden ongeregeldheden plaats, daarvan wordt het volgende gemeld: De Protestandsche major wilde daar godsdienstige samenkomsten in het schouw burglokaal doen houden. Zaterdagavond werden er biljetten aangeplakt, waarin de burgers werden aangespoordom niets meer te koopen van de winkeliersdie zich aansloten bij de protestantsche be weging. Zij werden door de politie afge scheurd. Zondagtegen den tijd dat de samenkomst zou beginnentrok een groot volksmenigte naar den schouwburg. Zij mishandelde op haar weg ieder, dien zij verdacht van naar de bijeenkomst te gaan, tot dames toe, en drong op een gegeven oogenblik het ledige lokaal binnen. Alles wat daar onder het bereik der indringers kwam werd kort en klein geslagen. Het orgel werd vernield al de bijbels werden verscheurd en eindelijk trachtte men het gebouw in brand te stekenmaar die poging misluk te. Daarna trok de bende de stad door, gooide de glazen in van de protestantsche kerken alsmede van de protestanten en bedreven allerhande gewelddadigheden. Een protes tant o. a. wilden zij in het water gooien hij werd met groote moeite, door tusschen- komst van een paar aanzienlijke katholieke burgers, gered. Een uur lang tierde de dweepzieke menigte zoo voort, zonder dat de politie tegen haar durfde optreden. Toen er in allerijl versterking voor de politie uit de omliggen de plaatsen kwamwas de rust hersteld. Een eigenaardige wedstrijd zal eerst daags aanvaard worden door twee Engelsche vaartuigen, het schooner-jacht Vestal, van deu Heer Charles Cunninghamte East bourne, en de driemaster-bark Northern Monarchkapt. Hickman. Zij vertrekken Vrijdag uit Plymout en varen om het hardst naar Rockhampton in Noord Queensland (Australië). Die reis (14000 mijlen) zal tusschen de 95 en 100 dagen duren. In de eerste helft van Maart a. s. zal men dus den uitslag van de wedvaart hooren. De Vestal heeft voor 140 dagen levensbehoefte aan boord zal alleen de Kaap-Verdische ei landen aandoen om zoet water in te nemen. De bediende uit 't Hotel Doewes te Veendam had een 50 loten van de Ten toonstelling gekocht en verkocht ze aan den gaanden en komenden man. Eén lot bleef echter onverkocht, en juist daarop viel een prijster waarde van 5000 francs HAARLEM, 11 December 1883. In den afgeloopen nacht omstreeks 42% ure, is eene vrij hevige brand uitgebroken in de kelderbakkerij ten huize van den banketbakker Ter Plegt aan de Oude Groenmarkt, vermoedelijk ontstaan door onvoorzigtigheid met vuur. De bakkerij is geheel uitgebrandmaar- het overige gedeelte van het perceel is door de brandweer behouden dat even wel veel schade door het water heeft geleden. Zes spuiten hebben water ge geven en ten 1% ure was de brand geheel gebluscht. Alles was tegen brand schade verzekerd. II. Zondag avond zijn door de Politie alhier aangehouden 17 jongens uit het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar, die des namiddags op eene wandeling aan het toezicht van de be waarders waren ontsnapt. Nadat zij den nacht aan het Politie-bureau hadden doorgebracht, zijn zij Maandagmorgen onder politiegeleide naar Alkmaar over gebracht. Nog 3 jongens werden vermist, die echter te Santpoort zijn gearresteerd. In ons verslag van de Vereen. Door Vermaak tot Nut in het vorige nummer, is vermeld dat uitgereikt waren twintig spaarbankboekjes, terwijl vol gens latere opgaaf dit aantal veertig bedroeg. Zaterdag 11. heeft het Nederlandsch tooneel te Amsterdam opgevoerd „Burger Humbert" dat naar een Fransche vertaling „Le Lion amoureux" van Ponsardis ge schreven door onzen stadgenoot den Heer Goteling Vinnis. Ook dienzelfden avond werd dit gevolgd door een oorspronkelijk stukje getiteld„een in- en uitval" door Piet vluchtig. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 12 December 1883, des namiddags ten een ure. De volgende stukhen en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1.Miss. Min. v. Binn. zaken goedk. verhooging jaarwedde leeraressen. 2. ld. Ged. Staten goedk. begrooting schutterij 1884. 3. Id. id. id. rekening schutterij 1882. 4. Id. id. id. besluit af stand grond aan Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. 5. Id. id. id. 4e suppl. begrooting en beschikking onvoor ziene uitgaven. 6. Id. Regenten Elis. Gasthuis benoe ming Regent. 7. Id. Id. Barbara-Gasthuis be noeming Regent. 8. Id. Comm. toezicht Gymnastiek- school benoeming Lid. 9. Id. Curatoren Gymnasium benoem. Lid. 10. Id. B. en W. voordracht onder wijzeres school C. 11. Id. id. id. le onder wijzer Opleidingschool voor jongens en rekest C. de Beer. 12. Benoem, lid Comm. art. 40 gascontract. 13. Miss. B. en W. met ontwerp beschrij vingsbiljet. 14. Voorstel id. verkoop boomen. 15. Id. id. aanstelling 2 ambte naren pi. dir. belasting. 16. Id. id. overwegen Jans- en Kruisweg. 17. Id. id. rekest A. Broese van Groenou. 18. Id. id. den heer T. Figee en bijbehoorende stukken. 19. Herstemming zaak telephoongeleiding N. en Zh. Stoomtrammaatschappij door den Hout. 20. Voorst. B. enW. schoolgelden Gymnas. 21. Id. id. miss. Regenten Bar bara-Gasthuis. 22. Id. id. rek. E. BispinJc c.s. Delft. 23. Id. id. id. J. G. Martin. 24. Rapport id. id. bewoners Wilhelmi- nastraat. 25. Voorstel raadslid Dr. W. B. J. van Eykscholen Bakkerstraat. 26. Rapp. districts-schoolopziener plan id. 27. Voorstel B. en W. Stads Armen- en Ziekenhuis. 28. Miss. Burgerlijk Armbestuur tarief onderstand. 29. Id. bestuur Schuurman-Schimmel van Outeren Stichting. 30. Staat veranderingen Gemeente-eigen dommen. 31. Versl. Opzichter gasverlicht. overNov. 32. Rekest Mej. van Velsenherbenoeming Gemeente-vroedvrouw. 33. Miss. B. en W. reglement Gymnasium. 34. Rekest P. van Thiel. 35. Voorst. B. en W. rek. vereeniging Unie; 36. Rekest Vereeniging tot bevordering van volksgezondheid. 37. Id. A. A. Sprengen terrein Oude Brouwerskolk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3