N ieuwsberichten. DE KLAM VAD" GOUD. terloo ongedeerd te midden van de puiu- hoopen blijven staan. Het vuur heeftalzoo de eer des helds glorierijk gehandhaafd, waar zij eens jammerlijk geschonden werd. Volgens 't bericht van 't St. Nicolaasfeest in 't Paleis voor volksvlijt te Amsterdam waren er 2000 kindertjes met 2000 van vreugde kloppende kinderhartjes; dat komt uitieder één van vreugde kloppend kinderhartjeEn er waren 4000 krenten broodjes; dat komt ook uit: voor elk precies 2! Maar zij keken uit 2000 kij kertjes Ach, verbeeldt u lezers, 2000 éénoogige kindertjes! zou men zich ook misrekend hebben? Dat dit mogelijk is, zelfs bij de mannen van de pers, blijkt uit de brieven uit de hofstad in de Arn hemmer, welker schrijver zich in 1883 beklaagt, dat het 25jarig feest van de afkondiging der grondwet in 1848 ver geten is. N.B. 8 van de 13 is 5, 4 van de 7 is 3. In 't rekenen zijn wij sints den tijd van Bartjes niet vooruit gegaan. De kinine zal weldra plaats moeten maken voor de kairine, vervaar digd uit koolteer en ontdekt door professor Fischer te Munchen. Kwam er toch aan elk monopolie een einde als aan dat van de dure kinineEen officier der dd. schutterij te Amsterdam meent den lande genoeg dienst te hebben gedaan door ge durende heel zijn diensttijd, altijd maar weêr boete te betalen. Zoo zeker is hij van zijn zaak dat hij geen ontslag vraagt maar neemt. Onder de bescherming van zulke helden zijn wij veilig! Bij het voortgezet debat in de Tweede Kamer over Hoofdstuk V Binnenl Zaken) der Staatsbegrooting is een amen dement van den heer Donner en een paar andere leden om 2500 te schrappen voor een eersten geneesheer en schrijfloonen ten dienste van het krankzinnigengesticht te Medemblik, verworpen met 37 tegen 33 stemmen. Er openbaarde zich van ver schillende zijden tegenzin tegen de instel ling, en de heer van Delden beweerde, dat men niet een gesticht voor onvermo gende of minvermogende krankzinnigen die ten laste van het Rijk waren, wilde maken, maar eene kostbare „modelin richting" met een groot en duur personeel. De verbouwing zou aanvankelijk ƒ120.000 kostenmaar kwam nu op 250 000 terwijl men 114.000 a f 117.000 per jaar aan de exploitatie wilde besteden. Spreker waarschuwde tegen zulk een uitbreiding van staatszorg. De Minister verdedigde krachtig de voorgestelde uit gaven en mocht de overwinning behalen op de tegenstanders, onder welke ook de heer Keuchenius zich bevonddie in een allerzonderlingste speech alle mogelijke volksrampen straffen des Hemels! opsomdeen daarin eenig verband scheen te bespeuren met de steeds toenemende krankzinnigheid. Dezelfde heer mocht de voldoening smakendat zijn amendement, om 5000 te schrappen voor reis- en verblijfkosten voor veeartsen, werd aan genomen met 41 tegen 30 stemmen. Minder dan sukces behaalde Mr. Keuchenius met een voorstel om op art. 80 besmettelijke veeziekten) f 50.000 te bezuinigen. Het artiekel vroeg f 300.000 aanen een door den Minister met ingenomenheid (Naar het Engelscb.) 9 Toen ik Bowser's naam had genoemd en hem verteld hadwie ik wasscheen de man voldaan, want hij zei: „Kom hier langs," en zijne lantaarn latende zakken, liep hij verder. Er was iets in zijne wijze van doen, dat mij vree- selijke vermoedens ingaftelkens zweefde er mij eene vraag op de lippendoch ik vreesde die te uiten en volgde hem in stilte. Bij een hoek van den weg vonden wij een tweeden politie-agent. Hij liep op ons toe, toen wij naderden en hield mij de lantaarn voor den neus, evenals de an dere gedaan had. „Een vriend van hem," zeide mijn geleidermij voorstellende„vriend uit den Temple." „In orde," zei de andere kortaf. Nu ontdekte ik eene derde lantaarn, die naar den ingang van een der dokken begroet voorstel van den heer deYos van I Steenwijk om deze som met nog 3 ton te 1 verhoogen, werd aangenomen met 37 tegen 32 stemmen. Dinsdag kwam de afdeeling Onderwijs aan de beurt. De heer Schaepman schreef de slechte uitkomsten der wet op het hooger onderwijs toe aan de middelmatigheid der nieuwe hoogleer aren. Hij drong aan op toekenning van het jus promovendi aan vrije universiteiten, en kwam op tegen de verdenking, alsof hij op de puinhoopen der Utrechtsche universiteit eene Katholieke Universiteit wilde oprichten. De heer de Savornin Lohman wees op het gebrekkig gymna siaal onderwijs, tengevolge van toekenning van gelijken rang aan alle vakken. De heer van Baar wilde bezuinigingen op deze afdeelingwerden die ingevoerddan alleen zou hij er zijne stem aan kunnen geven. De heer Wintgens kwam op tegen overlading bij het onderwijs in het alge meen, en tegen de uitgave van de onder wijswetten door Mr. Hubrecht. De heer Vermeulen drong aan op herziening van de Wet op het middelbaar onderwijs. De heer Schimmelpenninck van der Oye riep de liberalen opdat zij de antirevolutionnai- ren zouden steunen in hunne pogingen om de schoolwet financieel te verbeteren. Hij vroeg ook aan den Minister, of diens beloofde herziening der schoolwet nog vóór het reces zou inkomen. De heer Fabius trok te velde tegen de in zijn oog zoo partijdige schoolwet. De heeren van der Kaay en Roëll bestreden den heer Schaepman en wijziging der wet op het hooger onderwijs. De heer Gleiehman bestreed de heeren Fabius en Schimmelpenninck van der Oye en ver klaarde dat hij het beginsel der wet van 1878 niet ruilen wilde voor een ander, dat verdeeling der jeugd door dogmas mocht voorstaan. De Min. van Binnenl Zaken verklaardein antwoord op de vraag van den heer van der Oyedat het Eegeerings- voorstel tot wijziging der schoolwet den 5den December zijn Departement verlaten had en bij den Raad van State aanhanging gemaakt was. Naar men verneemt hebben de Mi nister en de Secretaris-generaal van Binnen- landsche Zakeneenigen tijd geleden eene deklaratie voor reis- en verblijfkosten van den Haag naar Amsterdam en terug in gezonden voor het brengen van een offici eel bezoek aan dc Internationale Tentoon stelling te Amsterdam. De Rekenkamer maakte zwarigheid deze gelden te ver rekenen waarop de Minister Heemskerk verklaarde dat hij zijne reiskosten wel uit zijn eigen zak zou betalen. De Sekretaris- generaal Mr. Hubrechtheeft den Staat tot betaling gesommeerd bij den Prokureur- generaal van den Hoogen raad. Men zegt, dat de Sekretaris-generaal een kaart van vrij vervoer op den spoorweg van den Haag naar Amsterdam heeft. Het gerucht wil, dat de Duitsche Kroonprins op zijne terugreis uit Madrid naar Berlijn den weg over Rome zal nemen volgens sommigen beweren met het doel om den Paus een bezoek te brengenen met Z. H. te spreken over de tusschen het Vatikaan en Pruisen hangende geschil len, volgens anderen om een bezoek te bren gen aan den Koning van Italië. De Fransche Senaats-kommissiebe last met het onderzoek der begrooting scheen te voerenwant daarachter was de schaduw van eene poort. De man, dien ik het eerst ontmoet had, opende zijne lantaarn weder en voerde mij naar de poort, terwijl de andere op wacht bleef. Ik ging achter 't lantaarntje, langs eene hooge houten omheiningaan den anderen kant waarvan men de sombere omtrekken van de masten en de tuig- aadje van een groot schip zag. Aan 't verste eind van de schutting stonden drie mannen voorover gebogeneen van hen, waarschijnlijk een chirurgijn, was bezig 't hoofd van iemand te verbinden, die door, de twee anderen ondersteund werd. De politie-agent, die mij naar deze plek geleid had, wisselde haastig een blik met mijtoen hij 't licht van zijne lantaarn op een doodsbleek gelaat liet vallen. Een kreet ontsnapte mijhet was Frank Bowser. Hij noemde mijn naam met zwakke stemterwijl ik mij over hem heen boog. „Zeg haarzeide hij zoo zacht sprekende dat ik zijne woorden nauw- lijks kon verstaan, „zeg haar, dat mijn plan gelukt is. Wat ik gezegd j heb, wilde ik doen, zeg haar, dat ik; i van Eeredienst, heeft de bezoldiging van den Aartsbisschop van Parijs, die door de Kamer van Afgevaardigden van 45000 francs verminderd is tot 15000 francs weêr op het vorige cijfer gebracht. Zij heeft ook de door den Minister op de begrooting ge brachte, doch door de Kamer verworpen som voor beurzen aan de Seminarieën her steld. Het Tonking-krediet (9 miljoen frcs.) is door de Fransche Kamer met 381 tegen 146 stemmen aan de Regeering toegestaan. Uit Egypte is het bericht ontvangen dat talrijke benden opstandelingen uit de bergstreken den 5den dezer vijf kompanjieën van het Egyptiesche leger, die in den omtrek van Soeakim een ver kenningstocht dedenhebben aangevallen en in de pan gehakt. Slechts 50 man hebben zich kunnen redden door de vlucht. Deze nederlaag van de beste troepen van het Egyptiesche leger brengt groote ont steltenis te weeg. Volgens Daily Telegr. sluit de bevolking van Opper-Egypte zich in massa bij den Mahdi aan. Iemand te Parijs die veel ledigen tijd heeftgeeft eene statistiek van tooneel- misdrijven en ongelukken. Zoo heeft Marie Laurent reeds 44,500 maal haar kind ver loren; Dumaine is al minstens 38.000 maal doodelijk gewond: Taillade heeft 29.000 moorden en vergiftigingen op zijn geweten; La Cressonière stond 64.000 maal terechten Lia Felix werd 16.000 maal verleid. Het ergste er aan toe was Angèle Moreau, die 75.000 maal verleid, geschaakt of verdronken is. 'tls jammer dat de statistiek us niet heeft berekend, hoe dikwijls Sarah Bernhardt op het tooneel gestorven is. In de maand September schreef een eerzaam schrijnwerker aan Gladstonedat hij gedurende dertig jaren steeds zijne stem had gegeven aan de liberale partij en nu eene gunst had te vragen aan den eersten minister. De man vroeg niets meer of minder dan een eik, geveld door den Staatsman zeiven in het park van Hawarden-Castle. Hij zou er eene tafel en een stoel van maken om die als familiestuk zijn kinderen na te laten. Gladstone antwoordde, dat hij er over zou spreken met zijn zoon, die zich gewoonlijk met dergelijke zaken bezig hield. De schrij n werker ontving dezer dagen tot zijne groote blijdschap een enormen boomstam uit Hawarden. In België is de geheimzinnige ver dwijning van personen als 't ware een epidemie geworden. Wederom heeft er eene plaats gehaden wel onder zeer buitenge- omstandigheden. In het dorpjen Knesse- laeretusschen Brugge en Aeltrein Oost- Vlaanderenwoont eene molenaarsfamilie die in goeden doen isen bekend wegens haar vroomheidszin. Den 30sten November kwam aldaar een jong meisjen, zich noe mende Rachel Vvolgens haar zeggen dochter van een geneesheer te Gentzeive behoorende tot de kongregatie der Heilige Godelièrreen zuster van een Kapucyner- monnik te Londen en van een Karmelieter monnik te Brugge. Zij verhaalde, dat hare moeder overleden was, over welk verlies zij inderdaad in diepen rouw gedompeld scheendat het lijk in het familiegraf zou worden bijgezet, en dat zij het in de na bijheid liggende en rustige Knesselaere het nu gedaan heb. Ik heb den man gevonden, 'k Heb hem opgejaagd. Zeg haar Meer kon ik niet verstaanzijne lippen bewogen zich nog, doch er volgde dadelijk bewusteloosheid op. Verscheiden dagen verliepen er voor dat hij weêr sprak. Toen vertelde hij mij terwijl hij op mijne kamer op de sofa lag, terwijl Alice Darell naast hem en Miss Pilkingten in een armstoel bij 't vuur zat toen vertelde hij mij, dat op zekeren dag, toen toevallig, in Scroggie's tegenwoordigheid, eenig goud in zijn zak rammelde, hij toen eene vreemde uitdrukking op diens gelaat had gezien, die zijne ver moedens hadden gewekt en dat hij toen besloten had van dit plan uitte gaan, en zich goed te overtuigen, voordat hij aan de zaak een meer ernstig aanzien gaf. Hij erkende zijne fout, dat hij had nagelaten mij in zijn vertrouwen te nemen, maar hij wenschte mijn ver trouwen in Scroggie niet te schokken, voordat hij bewijzen kon wat hij vermoedde. Op dien merkwaardigen avondtoen hij de bizonderheden van de bank-geschiedenis verteld had, was zijn vermoeden bevestigd gewor den. Ilij was naar Limehouse gegaan1 had uitgekozenom in stilte hare gebeden voor de rust der ziel van hare moeder te verrichten. Haar gedrag deed geen enkelen twijfel aan hare verhalen oprijzenzij legde de grootste smart en devotie aan den dag en verrichtte hare godsdienstplichten met den warmsten ij ver. De dochter des huizes Pulchéri Mvoelde zich tot het vrome treurende meisje aangetrokken, en verge zelde haar steeds, wanneer zij zich ter kerke begaf. Plotseling echter zijn beide meisjens verdwenenzonder dat eenig spoor te vinden is van de richting, waarheen zij zich hebben begeven. Een voorloopig onderzoek der justitie moet reeds aan het licht gebracht hebbendat de verhalen der geheimzinnige Rachel Vomtrent hare familie en hare woonplaats, onwaar zijn terwijl de broeder van Pulchérie M. die aanvankelijk hoegenaamd geen argwaan gekoesterd heeftthans heet verklaard te hebbendat hijbij nadere overweging in de persoon van Rachel toch wel iets mannelijks gevonden heeft. Sommigen mee- nen op dien gronddat men hier met eene romantiesche schaking te doen heeft. De kassatie-voorziening tegen het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, be treffende de veroordeeling van de zooge naamde „miljoenen-juffrouw en baar mede plichtige van Zutphenzal den 24sten dezer voor den Hoogen Raad worden be handeld. De Haagsche Tram way-maatsehappij vervoerde in de afgeloopen maand 155.032 reizigers. De ontvangsten in November waren ƒ18,585,84. Aan vijf fabrieksmeisjes te Leiden die samen een lot in de Amsterdamsche Tentoonstellingsloterij genomen hadden is een prijs van 500 francs ten deel ge vallen. De volgende gebeurtenis verwekt te Goënga (Friesland) algemeen opzien. De heer A. de B.lid van den gemeenteraad van Wymbritseradeelis met zijn zoontjen en een zijner voormalige dienstbodeneen meisjen van omstreeks 20 jaar spoorloos verdwenenmet achterlating zijner vrouw en drie jonge kinderen. De moeder van het dienstmeisjen is wanhopig over het ver dwijnen van haar eenig kind. 't Gerucht loopt, dat de man naar de Transvaal is vertrokken. Woensdagavond is op een kelder trap van een perceel op de Hooge Kadijk te Amsterdam gevonden het in oude kran ten gewikkeld lijkjen van een kind van het mannelijk geslacht; de politie heeft het in beslag genomen en naar het sehouw- lokaal overgebracht. Dezer dagen werd een grijsaard, 102 jaren oud, te Parijs van de straat opgeraapt. Hij was ten gevolge van uit putting neergevallen daar hij in verschei dene dagen niets gegeten had. De politie kwam tot de wetenschapdat hij gehuwd en sedert 30 jaren door zijne vrouw ver laten was. Deze werd spoedig gevonden en bekende, dat zij sedert 15 jaren niets meer van haar man had vernomen. Zij wilde hem wel weêr opnemendoch de man met wien zij de vrouw is 97 jaar oud sedert 30 jaren in wilden echt samen leeft, verzette zich er tegen. Hij verklaardedat van weerskanten verjaring waar Scroggie bij de politie bekend was* en waar, zooals men veronderstelde hij woonde; een bevel tot zijn inhechtenis neming werd dadelijk verleend. Dien avond moet Scroggie zooals Bowser verondersteldehem gevolgd zijn, en daar bij de poort was hij bijna in zijn klaarblijkelijk voornemen geslaagd om hem te vermoorden. Men zal zich her inneren hoe Scroggie mij in vertrouwen verteld had, dat hij op reis ging. Of hij de vreeselijke gedachte, die mij bij post vattenadat hij die woorden geuit had, begrepen had, is nooit bekend geworden. Hij werd verdronkengevonden in 't bassin te Limehouse, 's daags na zijn aanslag op 't leven van Frank Bowser. De gebeurtenissen die ik ver teld hebhadden geruimen tijd geleden plaats, en Frank Bowser is al jaren met Alice Darele getrouwd, maar, zoolang ik leef, zal elke kleine Inzonderheid van het toen gebeurde in mijn geheugen bewaard blijven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2