Mooie theorieën. gen voor inrichting van lokalen van het nieuwe gymnasiumgebonw te Groningen niet toe te staan. De Minister nam over een amendement der zelfde heeren om ƒ4000 te schrappen voor extra- toelage op den post gehouwen der Rijke Koogere Burgerscholen. Een amendement van den heer de Jong om den post voor onderhoud van gebouwen der Rijkslandbouwschool te verminderen met 10.000werd aan genomen. Op de subsidieën middelbaar on derwijs wilde de heeren Donner c.s. ƒ4300 schrappen. De Minister liet 2000 vallen voor toelagen aan landbou w-onderwijzers. De heeren Lieftinck en Borgesius drongen aan op eene regeling van het zeevaartkun dig onderwijsen het minder gunstig oor deel door eerstgenoemden heer over de dege lijkheid onzer tegenwoordige gezagvoerders deed den heer Blussé op grond zijner er varing den handschoen opvatten voor onze koop vaardy-kapiteinsen ontlokte aan den heer Schaepman eene deklamatie over de dagen van de Ruitertoen er zulke knappe zeelui warenhoewel er geen Staatsschool voor de zeevaart was. Het amendement werd door de voorstellers ingetrokkendoor den heer van Houten overgenomen, en daarna verworpen met 40 tegen 39 stem men. Op art. 122 stelden de heeren Donner c.s. voor 27.000 voor de ver bouwing der Kweekschoolgebouwen te Maastricht en te 's Hertogenbosch niet toe te staan. Een groot verschil van gevoelen openbaarde zich over de noodzakelijkheid der bestreden uitgavendie door den Mi nister krachtig werden verdedigd en ten einde eene zuivere beslissing uit te lokken splitste hij het artikel in tweeën. De zitting, van Donderdag ving aan met eene stemming over deze zaak. De uitslag wasdat de gelden aange vraagd voor de Kweekschool te Maastricht werden toegestaanmaar die voor de Kweekschool te 's Hertogenbosch werden geweigerd. Op de onderhoudskosten voor de Rijks lagere scholenbestemd voor de kinderen der bevolking van de Rijks-be delaars gestichtengelukte het den heeren Donner c. s. 10.000 te doen schrappen. Belangrijker en meer ingrijpend was een voorstel van de Kommissie van Rappor teurs, om art. 130 (vergoeding aan de gemeenten, ƒ5.500.000) met 3Jj ton te verminderen. Zonderling genoeg waren de verdedigers en voorstanders van dit amendement dat met 42 tegen 36 stemmen verworpen werd op een enkele uitzondering naallen liberalen. Een amendement van de Kommissie om art. 131 tijdelijke subsidieën volgens art. 49) met 150.000 te verminderenwerd door den Minister overgenomen. Een amende ment om 2000 af te tarnen van de voor reiskosten enz. der examen-kommissieën bestemde 40.000 werd door de voorstel lers ingetrokkenmaar met groote meer derheid keurde de Kamer een voorstel van de Kommissie van Rapporteurs goedom ƒ2000 te weigeren voor de aanstelling van een hoofd-opzichter-plaatsvervanger van de bouwkundige Komm. bij het Departement van Binnenl. Zaken. Aangenomen werd een amendement van de Kommissie om den post subsidieën voor historiesclie ge- denkteekenen met 4000 te verminderen en haar voorstel om 1300 af te trekken van den post voor nieuwe subsidieën werd door den Minister overgenomendie zich niet ongenegen toonde iets te voldoen aan den door den heer van Kerkwijk uitge- drukten wenschdat de kazerne te Delft het gebouw, waarin de Zwijger werd vermoord zou worden gerestaureerd. De stemmen staakten over het voorstel der Kommissie om met f 5000 de voor aankoop van boekwerken enz. bestemde ƒ25.000 te verminderen. Op art. 264 stelde de heer Schaepman voor, terug te komen op het genomen besluitom geen ƒ3000 maar 2500 toe te kennen aan den hoogleeraar in de graveerkunst aan de Rijks-Akademie van Beeldende Kunsten het voorstel werd verworpen. Zeer grooten bijval vond het amendement van de heeren Donner c.s. om ƒ20.000, aangevraagd voor den aanleg van een tuin bij het Rijks- Muzeum te Amsterdamte weigeren 't werd aangenomen met 50 tegen 15 stem men. In de zitting van Vrijdag werd eerst het amendement, waaronder den vorigen dag de stemmen hadden gestaakt verworpen, en daarna Hoofdstuk V Bin nenlZakenaangenomen met 74 tegen 1 stemdie van den heer van Baardie zich alleen tegen het hooge eindcijfer ver zette. Daarna vingen de beraadslagingen over hoofdstuk VI (Marine) aan die voor al liepen over het beleid des Ministers, wat betreft de bestemming onzer zeemacht. De heeren Viruly en Gratama ontzegden I hem hun vertrouwenenmet meer op rechtheid dan beleefdheidgaf eerstgenoem de hem den raad, de portefeuille maar neêr te leggen. De vertegenwoordigers der Marine in de Kamerde heeren van der Hoop en Wichers lieten mêer welwillend heid blijken. De Minister verdedigde zich tegen de aanvallen en bracht met zijn eigenaardige zeemanstaal herhaaldelijk de Kamer in eene opgeruimde stemming. Ook op dit hoofdst. werd een en ander geschrapt 3300 voor reorganizatie der keurings kommissie te Amsterdamruim 4 ton voor aanbouw van een zevende schip86.000 voor verzwaring van pantserplaten. De heer van der Felz protesteerde tegen de pensioneering van den gewezen komman- dant der Marine te Hellevoetsluisdaar hij dezen heer als mede schuldig beschouw de aan de Adder-ramp. De begrooting voor Marine werd ten slotte aangenomen met 58 tegen 11 stemmen. Met eenparige stem men keurde de Kamer vervolgens Hoofd stuk Nationale schuld en de begrootingen voor het Pensioenfonds en het Domeinfonds goed. En nu komt maandag Pinancieën aan de beurt. In de gevangenis Newgate te Londen is Maandagmorgen vroeg het doovonnis vol trokken aan O'Donnelde moordenaar van den verklikker Carey. Alle pogingenzelfs van Amerika uitgaande om hem van de doodstraf vrij te krijgen, zijn dus vruchte loos geweest. Te Montigny-sur-Sambre (België) is in eene der kolenmijnen het mijngas ontploft, terwijl een 30 tal mijnwerkers zich daarin bevonden. Het ongeval is be trekkelijk gunstig afgeloopen. Door andere gangen hebben 24 arbeiders zichmeeren- deels ongedeerd en enkelen hunner slechts licht gekwetstkunnen reddenvier vreese- lijk gewonden werden spoedig tevoorschijn gebracht, van welke twee reeds in den loop van den dag overleden zijnterwijl nog drie man vermist worden, op wier behoud zeer weinig hoop bestaat. Het suikerverbruik in verschillende Staten verschilt nog al wat. In de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika wordt jaarlijks per hoofd van de bevolking 45 pond suiker gebruikt, in Engeland 29 pond, in Frankrijk 9 pondin Duitschland maar 7 pond. Hoe het in Nederland ten dezen opzichte gesteld isdeelt het Duit- sche tijdschriftwaaraan we deze opgave ontleenen, niet mede. Men hoort vele klachten over de nationale Tentoonstelling te Zurich. Er wordt beweerddat de prijzen veel te duur zijn aangekocht, en dat het meerendeel onbeteekenende voorwerpen zijn. Ze zijn de port niet waard. Gelukkig, die een niet heeftEene jonge dame kreeg een prijs en reisde naar Zurich om hem in ontvangst te nemen, 't Was een laarzenknecht. Cit de door den rezident van Bantam ingediende staten blijkt, dat bij de ramp van 26 en 27 Augustus jl.tengevolge van de uitbarsting van den Krakatauin zijn gewest zijn omgekomen en vermist 21,548 personen, terwijl de door de bevolking geleden materieele schade op ruim 6 milli- oen gulden wordt geschat. De brand in het gebouw der Kamer van volksvertegenwoordiging te Brussel houdt nog steeds alle bladen bezig. Een aantal bizonderheden worden medegedeeld maar deze zijn dikwijls zeer met elkander in strijdzoo berichten o. a. vele bladen dat het geschreven exemplaar der Belgische grondwet verloren gingterwijl het Jour nal de Bruxelles verzekert dat het behouden bleef. Op een punt stemmen echter de be richten overeen en dat is, dat de brand niet zulk een omvang zou hebben ge nomen, als er voldoende bluschmiddelen geweest warenmaar vooral wanneer men in de eerste verwarring niet verzuimd hadvan de voorhandene een goed ge bruik te maken. Zoo waren er in het ge bouw dertig bluschtoestellen, Banolas mala- fuegosmaar niemand wist die te gebruiken en daar waren zelfs redders die zich be ijverden om deze toestellen buiten in veilig heid te brengen. Men hadna het uitbreken van de vlam men twee uren gehad om de bibliotheek of een groot gedeelte daarvan te redden maar er werd verzuimd doeltreffende maat regelen daartoe te nemennu gingen de 125.000 deelen verloren. De penningen verzameling werd gered. Als een bijzonderheid verhaalt men, dat in een der gangen bij de boekerijop het oogenblik dat de vlammen daarbinnen knetterden en de glasruiten sprongeneen deurwachter iemand verbood een sigaar op te stekenomdat er niet gerookt mocht worden. Al de electrische klokken in de stad zijn blijven staan op 6 uur 22 minuten, het uur waarop de brand op zijn hevigst was. De schilderij van Wappersvoorstellen de den Prins van Oranje bij Waterloo en het standbeeld van Leopold I van Geefs werden gered. De stoffelijke schade wordt op ongeveer 10.000.000 fros. geschat. Een drietal afgevaardigden en de corres pondent van de Flandre libérale werden in een der zalen door de vlammen inge sloten. Zg wisten zich echter door een ven ster te redden. Het stoffeiyk overschot der twee slachtoffers van den grooten brand in het gebonw der Belgische Kamer is met groote plechtigheid ter aarde besteld. De begrafenis van den gasfitter Dackers was de eerste. Een aantal kransen bedek ten de kist. In den stoet gingen drie Mi nisters leden van KamerSenaatgemeen teraad een aantal overheidspersonenman nen der brandweer van Brussel en Schaer- beekenz. De burgem. hield een toespraak by het graf, waarin hij o. a. beloofde dat de stad Brussel zal zorgen voor de kin deren van den overledene. De begrafenisplechtigheid van den serge ant Raguet had een meer militar karakter, en zes militairen van verschillenden rang voerden het woord by de kist. Ook hier waren tal van Overheids- en Regeerings- personen (vijf Ministers) leden der Kamers enz.tegenwoordig. De straten waren opgepropt met belang stellenden die deelnamen aan het bewyzen van de laatste eer aan deze slachtoffers van de rampdie door hun moed en plichts betrachting den dood vonden. Verleden Donderdag kwamen 's avonds ten huize van den goud- en zilversmid V. W.te Amersfoort, twee personen, een man en eene vrouw, in boerenkleeding, in den winkel. Zy wilden verschillende gouden en zilveren voorwerpen zienen kochten voor ongeveer 100. Vervol gens vroeg hun de Heer V. W. of zy niets gebruiken wilden, waarna zy zich met hem naar de huiskamer begaven, al waar de man een goed gevulden buidel te voorschyn haalde en voor zich op tafel zette. Na een weinig gepraat te hebben verwijderde zich de man onder het een of ander voorwendsel. Toen deze evenwel niet spoedig terugkeerde, zeide de vrouw eens te zullen gaan zien waar haar echt genoot bleef, terwijl het zakje met geld op tafel bleef liggen. Toen evenwel na eenigen tyd geen van beiden terugkeerde, kreeg de Heer V. W. argwaanopende het geldzakje en vond inplaats van geld.... een hoopje kiezel- steenen en eenige glasscherven. De Justitie doet onderzoek. Op hetzelfde kruispunt by Wezel, waar den 5den dezer twee treinen op el kaar liepenwaardoor de lyn Venloo Wezel versperd werdis Zondag weder een goederentrein op zes daar staande wagens geloopen en heeft deze alle zwaar beschadigd. Ook hierdoor was de aan sluiting der trein verbroken. Persoonlyke ongelukken hebben niet plaats gehad, doch er is zeer veel materieele schade. In Engeland dreigt de stryd tusschen arbeid en kapitaal weer met nieuwe kracht uit te barsten. De kolenmynwerkers van Sheffield zullen waarschynlyk het werk stakenals verzet tegen een loonsvermin dering. In het district Dudley en elders staakten reeds een paar duizend arbeiders het werk en waarschynlyk volgen andere weldra dit voorbeeld. In de yzer-industrie is de toe stand zooals men weetevenzoo. Maar vooral in de katoendistricten dreigt een groote werkstaking, waaraan zeker 90.000 personen zullen deelnemenals het er toe komt. De aanleiding hiertoe is ook een aangekondigde loonsvermindering van 5pCt. De wevers van Blackburn en Oost- Lancasterhebben een groote vergadering (Naar het Engelsch.) i) 't Was buiten kijf eene bekoorlijke woning, welke Mr. Pearmain met zijne jeugdige gade betrokken hadeen van steen opgetrokken buitenverblijf, met groote vensterramen, die van den vloer tot aan den zolder reikten, met spitse gevels en tal van uilbouwsels en vleu gels, en met eene menigte prairie-rozen en Virginiesche kruipplanten er om heen, die de bestemming hadden op te groeien, totdat het buis als 't ware één prieel zou zijn geworden. En daar binnen was een soort van tooverpaleisjen. Daar hadden Mr. en Mrs. Pearmain alles ingericht naar hun eigenaardige denkbeelden en hun naam was legio; er was in het huis geen spat verf geduld; er waren geen vloertapijten, die bronnen van heimelijk werkend vergift, maar van hard hout ingelegde vloeren en losse kleedtjenseen serre en druivenkas van kleine afmetingen, en tallooze kabi- netjens, terwijl de wijze, waarop de keuken was ingericht, in één woord bewonderenswaardig was. En toen dat alles in orde gebracht en goed bevonden was, mocht het niet be vreemdend heeten, dat Mr. en Mrs. Pearmain naar iets anders uitzagen, waarop zij hunne grillen konden toe passen. Hunne levenswijze was zoo uitnemend, dat alleen zelfzucht iemand kon verhinderen te verlangen, die levenswijze te deelen. De kleine Harry Pearmain was precies drie jaar oud, toen zy het vaste besluit hadden ge nomen hun naasten buurman tot die levenswijze te bekeeren. Deze was nog niet lang geleden hun buurman ge worden t was een oud schoolkameraad van Mr. Pearmain, die getrouwd was met eene geliefde oude vriendin van Mrs. Pearmain de kleine Mrs. Morley, wier donkere oogen een wonderlyk scherpe uitdrukking konden krijgen, wanneer het een of ander haar niet naar den zin ging. En 't was op zekeren morgentoen Mrs. Morley was over komen loopen, om haar nul te doen met de ervaring harer vriendin op het gebied van bor duurwerk, dat met de kampanje een aanvang werd gemaakt. sik ben altijd voornemens geweest", zeide Mrs. Pearmain, toen zy plaats genomen en het borduurwerk onder handen genomen hadden, som, wan neer ik alles naar mijn eigen verkiezing kon regelen, mijne tafel zoo in te richten, dat zij nooit ook maar door een ons vleesch besmet werd. Ik wil geen pogingen aanwenden om mijne buren tot mijn overtuiging ten dezen opzichte over te halen, omdat ik indi- vidueele vrijheid voorsta; maar, nu gy er naar vraagt, wil ik wel zeggen, dat ik er lang genoeg de proef van genomen heb, om er voor me zelve zeker van te zijnen gelijk er nooit een stuk vleesch in mijn huis gekookt is, zal dat ook nimmer gebeuren;" en zij knikte met haar aardig kopjen, zooals men dat poppen met uurwerk wel ziet doen. Maar wat zegt Mr. Pearmain daar van?" vroeg Mrs. Morley. sO, hij is het gelukkig geheel met mij eens, zoodat dat geen bezwaar oplevert. Eigenllijk waren het de op merkingen van Mr. Pearmain, vóór ons huwelijk, die mij het eerst er toe gebracht hebben, ernstig over de zaak na te denken. Hij placht het altijd kannibalisme te noemenwan neer een rund de keel werd afgesneden, en het bloed stroomde, nadat het slachters-mes de doodelijke wonde had toegebracht, en wat hij zeide, maakte zoo'n indruk op medat ik over de zaak begon na te denken." sNu, ik durf je wel verzekeren, dat ik nooit zooveel gewicht zal hechten aan de opinie van welken man ook", zeide Mrs. Morley. sEn heeft werkelijk Mr. Pearmain's overtuiging indruk op je gemaakt? Wat een idee! En zijt ge op grond van die overtuiging van Mr. Pearmain opgehouden vleesch te eten?" Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2