ter staatHandel en Nijverheid). De heeren Brantsen van de ZijpRoëll en Tak van Poortvliet drongen aan op een zuiniger beheer, door de leiding der zaken recht streeks in 's Ministers handen te stellen, vaste sommen voor rivierverbetering aan te nemen, en den invloed van niet ver antwoordelijke ambtenaren te breidelen. Ook drong de heer Brantsen aan op het gebruik van inlandschen steen bij water staatswerken, de heer Humalda van Eysin ga op het niet laten doorgaan der aanbe steding voor den Statendijk in Friesland, de heeren de Jong en A. van Dedem op voorzieningen tegen Zuiderzeevloeden, de heer Straetmans op eene betere regeling van den afloop van het Maaswater, de heer Buma op vrijheid voor partikulier initiatief, gesteund door Staatshulp. De Minister van Waterstaat verzekerde, dat hij een voorstander was van bezuiniging, maar van verstandige bezuiniging. Hij wilde remmenmaar met beleidniet op eenmaal, en niet ten aanzien van bijna voltooide werken. De leiding van het Departement is in zijn handen. De hoofd ingenieurs zijn vrij hun opinie te uiten, ook al gaan de rapporten door de handen van den hoofd-inspekteur. Ten aanzien van den Statendijk, verklaarde hij, bestond geen strijd tusschen den Rijks- en den Provincialen Waterstaat. Hij was voor nemens een onderzoek te doen instellen naar de stroomingen in de Zuiderzee. Rivierverbetering geschiedt naar een vast plan. Staatsonderwijs voor zeelui is zijne bedoeling nietwel subsidie aan particu lieren. Na uitvoerige replieken werd het algemeen debat gesloten. Den volgenden dag kwamen de artiekelen in behandeling. De post traktementen voor ambtenaren is door de Regeering verminderd met f 2400 en daardoor teruggebracht tot het bedrag van 1883. Aangenomen met 40 tegen 38 stemmen is het amendement van de Kom missie van Rapporteurs tot vermindering met 1600als protest tegen de verdeeling door den Minister van vrijgevallen gelden voor een referendaris, zonder voorkennis der Kamer, terwijl dien referendaris eigent- lijk slechts een andere titel is gegeven. De Minister verdedigde krachtig zijn recht, om vrijvallende gelden onder ambtenaren te verdeelenwaartegen de heeren Cremers en Goeman Borgesiusmet het oog op het budget-recht der Kamer, protesteerden. Yoorts is aangenomen een amendement van den heer Rutgers van Rozenburgom den post voor reis- en verblijfkosten aan Waterstaatsambtenaren te verminderen met 40.000, zijnde dit eene konsekwentie van een ten vorigen jare genomen besluit daar nog geen nieuw besluit de reis- en verblijfkosten heeft verminderd. Na uit voerig debat zijn de amendementen van den heer Oorver Hooft, tot vermindering der werken van rivierverbetering, ver worpen of ingetrokkenaangenomen daar entegen of overgenomen de amendementen van de heeren Dirks en van der Sleijden tot vermindering met 2 ton voor rivier verbetering van Rhijn, Lek, Waal, IJsel, Dordtsche waterwegen en Maas. 't Amen dement van den heer A. van Dedem, om 17 ton te schrappen voor den Rotterdam- schen Waterweg werd verworpen met 48 tegen 32 stemmen. De heeren Dirks en van der Sleyden hadden zich tegen dit amendement verklaardwaarvan de aan neming krachtig ontraden werd door den Minister, die verzekerde, dat met zes jaren het werk voldoen zal aan al de eischen. Op voorstel van den Voorzitter werd be sloten dat ook dezen avond en des ge vorderd ook den volgenden dag zitting zou worden gehouden. In de avondzitting ontvingen de heeren Hingst en van Blom weinig voldoende antwoorden van den Mi nister op hunne vragen betreffende de haven-verbetering te Harlingen en te Lem mer. Een amendement van den heer A. van Dedem om den post voor onderhoud en verbetering der Zuid-Willemsvaart met f 20.000 te verminderenwerd verworpen aangenomen een amendement van dezelfde om ƒ29.000 minder te besteden aan het onderhoud enz. van het kanaal van Appel doorn naar den IJsel. De Minister nam over een amendement van den heer A. van Dedem om den post vocfr onderhoud van het kanaal van Wjorne met ton te ver minderen. Eene motie, voorgesteld door de heeren de Bruin Kops en 14anderen, behelzende de verklaring, dat de verbete ring van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam niet langer mag worden uitgesteld zal na het reces behandeld worden. Een amendement van de kommissie van Rapporteurs om 20.000 te schrappen op het onderhoud van het Noordhollandsche kanaal, werd door den heer Buma ver dedigd, door den Minister bestreden, en aangenomen met 45 tegen 26 stemmen. Een amendement van de Komm. van Rapp. om ƒ24.000 minder toetestaan voor het onderhoud van eenige Drentsche vaarten werd toegelicht door den heer van der Sleyden, maar verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Op voorstel van den heer Bastert werd de post voor subsidie aan de Tienhovensche en Maarseveensche plassen voor memorie uitgetrokken. Afgestemd werd de voorgestelde subsidie voor de Konings- brug te Gramsbergenwelke in den heer Lieftinck een bestrijderen in den heer A. van Dedem een verdediger had gevon den. Art. 108 (bijdrage in de kosten van overbrugging der oude Maaswerd door den Minister teruggenomen, en aangenomen een amendement van den heer de Savormin Lohman om op art. 113 landsgeboumen ƒ15.000 te schrappen op het voor een archiefgebouw voor de Rekenkamer voor gestelde bedrag. In de zitting van Zaterdag was eerst de spoorwegbegrooting aan de orde. De Min. verklaarde zich niet ongezind de lijnen Hoorn-Zaandam en Groningen-Delfzijl te doen exploiteeren in afwachting van den bouw der definitieve stations. De begrooting is verminderd met 5000 voor uitbreiding van Spoorweg personeel met 250.000 voor een hoofd gebouw station Nymegenmet 5 ton voor werken op de lijn Rotterdam-Hoek van Hollandmet 2 ton voor stijgers te Vlis- singen en met 45.000 voor onvoorziene uitgaven. Daarna werd de spoorwegbegroo ting aangenomen met 57 tegen 11 stem men. De duinen langs de knst hebben in de laatste stormen veel geleden. Zee en wind hebben van den duinvoet gemiddeld 5 Meter en onder Noordwijk zelfs 8 meter afgenomen. Bij zorgvuldig toezicht en door het beplan ten van de rauw gewaaide duinhellingen herstelt de natuur dikwijls door aanstui ving het verlies. Het gebeurt echter ook dat de schade niet kan teruggewonnen worden en de zee een groot deel van het veroverd gebied niet weergeeft. In de chirurgiesche kliniek van Prof. Ranke te Groningen zijn uit de schedel beenderen verwijderd 2 van de 3 kogels door welkebij den bekenden moord on der Raalte onlangs werd getroffen een der knechts van den bestolen landbouwer. Had deze jongman toen zijn leven te danken aan de groote tegenwoordigheid van geest door hem betoondonder de pasgenoemde operatie moet hij zich ook uitermate flink en kordaat gehouden hebben. De ijzer- en staalfabrikanten te Phila delphia en in Pennsylvania hebben be sloten tot vermindering van het aantal werkuren zoowel als van de loonen. Daar door word een ongunstigen invloed geoefend op den steenkolenhandel, waarin de prijzen, tengevolge van een uitermate groot aan bod dalende zijn. Ook in de meeste tak ken van bedrijf, wordt uit Philadelphia ge meld klaagt men over overproductie. De leden van de vereeniging van ijzerhandelaren te Groningen hebben beslo ten om het geven van Nieuwjaarsfooien af te schaffen. Intusschen willen zij het geld dat hun dit telken jare kostte zelf niet houdenmaar het voor een edel doel aan wenden. Zij hebben n. 1. besloten om het bedrag door hen geteekend te zamen ruim ƒ200aan het bestuur van de practische ambachtsschool ten geschenke te geven. Bij den pastoor te Dongen vervoegde zich dezer dagen iemand met het verzoek de biecht te mogen afleggen, 't Moest ten spoedigste geschiedenwant volgens zijn voorgeven lag zijn vaartuig in de naburige haven gereed tot spoedige afvaart. Bereid willig word hij naar de Sakristie verwezen waarheen de geestelijke hem weldra volgt. Na afloop spoedt de biechteling zich naar de nabijgelegen pastorie en vraagt namens den pastoor 2.50 aan diens huishoudster, die aan zijn verzoek voldoet. Bij thuiskomst des biechtvaders blijktdat deze van de lastgeving niets bekend is. Op verkenning uitgaande vindt de huishoudster den oplich ter in een bakkerswinkelwaar hij kren- tebrood kocht. Op haar dreigen kreeg zij den rijksdaalder terugnaar zij al thans meendedoch het bleek naderdat het een valsche was. De Amsterdam8che politie heeft dezer dagen een 16 jarig Duitsch meisjen uit een verdacht huis verlost, zij was met eene vriendin van denzelfden leeftijd door eene als dame gekleede Duitsche vrouwop voor spiegeling van eene prachtige betrekking te Amsterdam te zullen krijgendaarheen gekomen. Die vrouw is gevluchten het meisjen door de zorgen der politie naar hare woonplaats teruggebracht. De hoofdkondukteur van den goederen trein Venlo-Kempendien men schuldig hield aan het koffie smokkelen, waarop het overige personeel van den trein be trapt was, heeft zich Zaterdagmiddag van het leven beroofd. Hij laat eene vrouw met vijf jeugdige kinderen achter. Als een bewijs van achteruitgang te Amsterdam meldt men, dat 18 huisper- ceelen vanwege verschillende hypotheek banken zullen worden verkochtwaarvan 13 perceeleu nog niet eens geheel zijn af gewerkt. In eene Friesche gemeente werd zekere predikant uit Noord-Holland be roepen, op eene jaarwedde van 3000. De leeraar kwam overom de plaats eens op te nemen, en verklaarde zich wel tot de gemeente aangetrokken, mits de volgen de wenschen ingewilligd konden worden 1 vergrooting der bestaande nieuwe pastorie; 2, een vaste tuinier, tevens voerman3, een nieuwe dichte wagen 4, een mak paard 5de gemeente moest 100 betalenbe- noodigd voor het weduwfonds; 6, moest het personeel en de hoofdzakelijke omslag eveneens door de gemeente worden vol daan. Daar men niet aan de eischen van den beroepene wilde voldoenheeft hij be dankt. Op den tramlijnen te Rotterdam loopt sedert eenige dagen een paard in een kos tuum, dat algemeen de aandacht trekt, 't Is een flinksterk paardbuik en pooten zijn geheel kaal geschorenmaar rugkop hals en zij den zijn met haar bedektzoodat het paard in een nauwsluitend dekkleed gehuld schijnt. In Engeland is die wijze van scheren tegen den winter algemeen in gebruik voor tramweg- en omnibus- paarden; het dient om het sterke trans- pireeren en daardoor kou vatten en stijf worden tegen te gaande glad geschoren buik en groote pooten brengen voldoende verkoeling aan het lichaamdat overigens door de natuurlijke bedekking op rug en borst de noodige warmte behoudt. Men heeft den maatregel te Rotterdam toege past op een paard dat bizonder sterk trans pireerde en de uitkomst heeft aan de ver wachting volkomen beantwoord. Het vreem de gezicht moedigt echter niet tot navolging aan. Omtrent het dynamietschipte Sche- veningen gestranden zijn bemanning meldt iemanddie bij het laden tegen woordig was het volgende aan Het Vad Zoo men weet, bestond de bemanning uit een man van 75 jaar als kapiteineen betrekkelijk bejaard matroos met een houten been en een jongen van 18 20 jaar, waarvan men het, zijn ontwikkeling in aanmerking nemende, betreurde, dat hij in zulk een slecht gezelschap was ver dwaald. Het waren alle drie Engelschen de schuit was verbazend slecht; verder was aan boord eene zeer goede vlet en achter de schuit eene zeer slechte dito. Blijkbaar werd aan boord veel gedronken dat vertelde de jongen ookhij liet o. a. eene groote blikken bus ziendie voor hem met whiskey werd gevuld. Hij vertelde verderdat de kapitein en de stuurman bijna eiken dag dronken waren en dan gewoonlijk elkaar flink toetakelden. Ook liet de jongen doorschemeren dat de ouden (de kapitein en de stuurman) eene schoone gelegenheid zochten om het geheele vrachtje in de lucht te laten vliegen. Men gelooft dat zijmet hun 40,000 kilo kruit en 6000 kilogram dynamiet, het weer ziende opkomende goede vlet hebben ge vierd en de gevaarlijke kast aan het lot hebben overgelaten. Het transport was van de firma Nobel in Rijn-Pruisen via Lobith naar Maas sluis getransporteerd en daar overgeladen. Het laatste slachtoffer derLeidsche giftmengster is thans ook na een smar telijk lijden overleden. Zijn lijk is van het Ziekenhuis naar het Anatomie-gebouw overgebracht. Het klinkt bijna ongeloofelijkdat eenzelfde persoon zulk eene reeks van gruweldaden op dezelfde wijze heeft vol voerd, zonder dat ooit iemand eenige verdenking tegen haar heeft opgevat. In tegendeel, vrouw Van der Linden stond tot dusver gunstig bekend en werd zelfs als verzorgster van zieken zeer geroemd. Hieraan zal het ook wel toe te schrijven zijndat de directiën der begrafenisfondsen herhaaldelijk de kosten hebben uitbetaald zonder iets kwaads te vermoeden. Alleen het feitdat ditmaal drie personen tegelijk het offer werden van dezelfde raadselachtige ziekteverschijnselenheeft het eerst ver moedens van vergiftiging gewekt en tot f het ontdekken van de afschuwelijk misdaad I geleid. Voor het gerechtshof te Athene is een zaak behandeldwaarvan men zich hier nauwelijks een denkbeeld kan maken. Vijf Grieken en een Turk -stonden terecht wegens moorddiefstal en brandstichting. In Maart 1882 hadden beschuldigden zich namelijk en corps naar het huis van zekeren Derwisch Beyeen gegoed grondeigenaar te Tourkochorionbegeven, met het doel zich van een flinke 6om gelde meester te maken. Daar gekomenhakten zij met een bijl het venster openna zich van te voren nog met spademessenstampers en andere voorwerpen gewapend te hebben. Eenmaal in huis, nam ieder zijn slachtoffer, de een werd dood geslagen, de ander dood gj- stokenkortom in een oogwenk werd het gansche huisgezinvadertwee moed: ra, kinderen en bediendenin 't geheel zev -n personenvermoorddaarna het geld s- roofd en het huis in brand gestoken, liet gerechtshof sprak den Tnrk vrijdoch ver oordeelde de vijf Grieken tot de doodstraf te ondergaan op het meest bewoonde ge deelte van Tourkochorion. Practisch wezen is veel waard. Van een onlangs te New-York gehuwd meisje vertelde men, dat zij den dag na haar bruiloft hare piano verkocht, zich voor het geld een naaimachine en linnen aan schafte om hemden voor zich en haar man te naaien. En een paar weken later waren ook hare vier zusters verloofd of reeds ge trouwd. Het aangespoelde buskruit te Sche- veningen is gisterennamiddag publiek ver kocht. De kooplust scheen niet zeer groot te zijn, de geheele hoeveelheid bracht slechts 244 op. Het kruit had van het zeewater weinig of niets geleden en was geschat op eene waarde van ƒ12.000. Op het strand onder de gemeente Wasse naar, is gisteren het lijk van een man met grooten grijzen baard aangespoeld. Men vermoedtdat het de kapitein Scales is, van het dynamietschip de Echo. Joachim, de beroemde violist, zal op zijn kunstreis door de Vereenigde Staten welke een halfjaar duurt, een honorarium krijgen van 230,000 Markvoor een honderdtal concerten. Hij wordt vergezeld door een pianist en een zanger. In de Amerikaansche ijzerindustrie wordt de toestand steeds treuriger. Een f groote fabriek in Pitsburg zal eerstdaags sluiten tot den Hen Februari, en 7000 arbeiders worden daardoor zonder middel van bestaan. Een andere fabriekmet 300 arbeiders sloot mede wegens den gedrukteu toestand van den handel. In verscheidene andere fabrieken, met duizenden werklie den, worden de loonen verminderd. In de kolenmijnen van Pitsburghebben 1500 mannen wegens vermindering van loonen het werk gestaakt. Ook in de katoenfabrieken blijven loons verminderingen en werkstakingen aan de orde van den dag. De Pedang Times bevat het volgen de bericht uit AtjehEr werd eenige dagen geleden een brutale aanslag gepleegd op het leven van den kommandant van het oorlog schip Benkoelendat te Telok Semawe ter reede lag. De kommandantde heer Thor- beckeliep rustig heen en weêr op het dek toen een marinier van dien oorlogsbodem na zijn geweer te hebben schoongemaakt en zonder de minste provokatie van de zijde van den kommandantdat wapen ging laden, achter den kommandant kroop en op vijf passen afstand van hem staande op hem een schot loste, dat gelukkigerwijs zijn doel miste. De booswicht kwam daarop met de kolf van zijn geweer op den komman dant af en wilde hem daarmede een slag op het hoofd geven. Ook deze aanval werd verijdeld doordien de kommandant bij tijds bukte, waardoor de slag slechts op zijne zijde terecht kwam en niet doodelijk was. Men heeft den dader onmiddelijk daarop gegrepen en in ketenen geklonken. In onze Tweede Kamer heeft men zich zeer boos gemaakt over het feitdat aan een ambtenaar van een ministerieel departement nog een ander baantjen was toegeschovenzoodat de man dubbel trakte ment trok. In Engeland gaat het nog heel wat anders toe. De Financial Reform al manak bevat zeer interessante gegevens over de Engelsche aristokratie en haar aandeel aan de „rijks-baantjens". Het aan tal ambtendat door leden van één fa milie wordt waargenomen, wisselt af van 5 tot 126 en het zijn ambtendie door gaans goed betaald worden. De hertog van Argyll b. v. heeft er 10, die hem een inkomen verschaffen van 58.000 pond sterling; zijn zoon (markies van Lorne) 2 met 50.500 pd. st. zijn tweede zoon

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2