N ieu wsberichten. Mooie theorieën. trap bereikt, als zij, niet door de nog altijd geheimzinnige eleetriciteit was ge holpen. Spreker gaf daarvan eene ver klaring van de bestanddeelen der bekende elementen, waarmee een electrische stroom wordt opgewekt, en besprak toen de wer king dier stroom op de verschillende metalen. Een reeks van zeer goed ge slaagde proeven werden toen met de reeds vooraf gereed gemaakte battery genomen, die de hoorders een duidelijk begrip ga ven hoe men de fijnste koperen, zilveren en gouden neerslagen op verschillende voorwerpen verkrijgen kan. Yooral was de toevallig ontdekte uit vinding van den natuurkundige Jacobi te Petersburg, een middel, waardoor het vergulden van bijna alle denkbare voor werpen mogelijk werd gemaakt. Door een eenvoudige bestrijking van die voor werpen met potlood had men den sleutel gevonden om met behulp der eleetriciteit, niet alleen op de goed geleidende maar ook op de minstgeleidende stoffen (b.v. gips en stroo)een metaaloplossing te doen neerslaan. Dat deze uitvinding der wetenschap van zeer veel invloed is geweest op de voort brengselen van nijverheid, kon door Spre ker met recht worden opgemerkt, en wij willen ook gaarne met hem instemmen wat ten slotte door hem tot lof van de wetenschap werd gezegd. Menig hoorder zal zeker door de hoogst nuttige voordracht van den Heer v. d. Ley zijn toegelicht om bij het vragen naar het „hoe" en „waardoor" een be vredigend antwoord te geven, en velen zullen misschien op hun verderen levens weg nog den 1.1. Maandag-avond zich herinneren, die hen leerde hoe de weten schap niet ru3t en alle bezwaren zoekt te overwinnen tot nut en voordeel van volkeren en geslachten. De volgende spreekbeurt zal vervuld worden door de Heer M. J. Mees. Uit Amerika wordt geseind van strenge vorst. In Nebraska en Jowa wees de thermometer reeds 24, te Jamestown in Dakota 48te Bismarck 39 en in Mani toba 45 graden beneden nul. De koude luchtstroom beweegt zich in oostelijke richting. Te Chicago barstten groote glazen vensterruiten door de vorst. In het Noord westen vieleD groote hoeveelheden sneeuw, die den spoortreinen den weg versperden. Zaterdagavond bereikte de luchtstroom de kust der Atlantische Oceaanin alle staten van het Noorden tot aan Tennesse in het Zuiden daalde de barometer beneden het nulpunt. In verschillende steden, te Chicago, te Cincinnatite Clevelandbraken te gelijkertijd verschillende branden uit, die ten gevolge van de koude niet dan met groote moeite konden worden gebluscht. Te Cleveland werd o. a. de Park-schouwburg in de asch gelegdwaarbij de schade op f 750.000 wordt geschat. Het gebouw heette onverbrandbaar en werd tengevolge van het springen eener lamp geheel ver nield. Zondagavond omstreeks acht ure zoo meldt de Delfsche Ct. ontstond op eene bovenwoning in de Oosterstraat te Delft tusschen een echtpaar eene vrij heftige woordenwisseling. Nu gebeurt dat daar wel meer, vooral wanneer derden, b. v. Bachus, zich in de zaak gaan mengen. De benedenburen wisten dan ook wel hoe laat het was en zouden alles rustig hebben aangehoordzoo het geroep van brand hen niet naar boven had doen snellen. Men was hier n.l. van woorden tot krachtiger argumenten overgegaande waggelende tafel had hetin plaats van haar meester afgelegd en in haar val de brandende petroleumlamp medesleeptwelke op hare beurt de raamgordijnen in vlam had gezet. Yeel meer voedsel voor het vuur was er op het oogenblik niet voorhanden. De be nedenburen het waren de metselaar Houtzager en zijn zoonoordeelden dat het tijd werd de hand tot blusschen uit te stekente meer daar de strijdende par tijen slechts bij machte waren tot brand- geroep. Een voorwerp dat de taak van deken vervulde, werd van het bed ge nomen en daarmede doofde men de vlammen die dan ook, mede om bovenvermelde redenhun vernielingswerk spoedig staak ten. De bewoners uit den omtrek, die nu kwamen opzetten, vonden dan ook niets meer te reddenzij waren het er in tusschen volkomen over eensdat het nu voor de derde maal gebleken was op welk eene lichtvaardige wijze men op deze woning met vuur (en met nog iets) omgaat. Woensdagavond werd te Amsterdam eene juffrouw op den Nieuwendijk door een man aangesproken, die haar op een maal haar gouden halsketting afrukte en ijlings wegliep. Op het Amstelveld werd Woensdag avond eene juffrouw door een man aan gesproken, die haar om een kwartje verzocht. Op hare weigering werd zij door een anderen man aangepakt en vast gehouden, terwijl de eerste uit haren mantelzak een portemonnaie met f 10 haalde. De straatroovers zijn ontvlucht en niet ontdekt. De le luitenant der artillerie L. gaf Woensdag ochtend op het Vreeburg te Utrecht een hem geheel onbekend heer, met de woorden»Uit den wegeen stomp voor de borst. Deze riep de hulp van een paar politieagenten in, die den oorlogzuchtigen luitenant achtervolgden en in volle uniform naar het hoofdbureau brachten. Dat het groepje, voordat het daar aangekomen was, veel bekijks had, zal men begrijpen. Te Warnsveld werd wegens open bare dronkenschap in bewaring gesteld de metselaar E. B. Hij wist zich echter spoedig in de versch gemetselde muren der arrestanten-kamer een uitweg te maken en zoo weder in vrijheid te komeneven wel slechts voor korten duurwant men rekende hem weder in en bracht hem nu in het huis van arrest te Zutfen over, tot het ondergaan van gevangenisstraf, die hij ook op zijn kerfstok had staan. Wat St. Nicolaas voor onze kinde ren is, dat is Drie Koningen voor de Spaansche kleinen. De Madridsche Imper- cial geeft eene beschrijving van dat feest. In den nacht van 6 Januari zetten alle kinderen hunne schoenen buiten het raam of op het balkon, want dan rijden de drie koningenMelchiorGaspar en Bal thazar, door de lucht, en brengen lek kers en speelgoed aan hen die het ver diend hebben. Dien nacht kunnen de kleinen niet slapen van verlangenmaar geen geluid verschrikt hen, want alles schrij ven zij toe aan hunne vriendende goede koningenen den volgenden morgen willen zijtot groot verdriet der moeders vóór dag en dauw aangekleed worden om spoedig te kijken wat de koningen hun gebracht hebben. Een telegram van den 7en uit Pest meldt dat aldaar aan het postkantoor ge stolen is een ijzeren trommelinhoudende bankbiljetten tot een gezamslijk bedrag van 240.000 11. Aan het hoofdkantoor stonden drie zulke trommelsin een met zeildoek overtrokken mand gepakt, ter verzending gereed naar Weenen, inhou dende respectievelijk 45.000, 210.000 en 240.000 fl.en zonder dat zijnaar 't heet een oogenblik uit 't oog verloren waren, was bij de verzending de laatste spoorloos verdwenen. Drie ambtenaren werden in hechtenis genomenmaar zonder eenige andere aanwijzing dat zij juist de schul digen zouden zijndan dat zij in hetzelfde lokaal werkzaam waren. Men is de dieven nog niet op het spoor. De administratie vleit zich nog steeds met de hoop dat de trommel, die naar Weenen gezonden moest wordenbij vergissing in een van de 5 tegelijkertijd vertrekkende treinen is geladen, zoodat men naar de eindpunten dier spoorlijnen getelegrapheerd heeft, of daar de trommel wellicht gevonden is. Het is ook mogelijk dat ze naar het buitenland is geëxpedieerdmaar uit dit alles blijkt, dat er weinig orde op het post kantoor heerschte. De Pester Lloyd trouwens, verhaalt mooie staaltjes van dat gebrek aan controle en toezicht; de geldzakken liggen gewoonlijk onbewaakt, zoodat een mandie maar eene dienstpet der posteryen op het hoofd heeftze zeer goed kon wegnemen. Men gelooft dan ook aan diefstal en niet aan vergissing by ge legenheid der verzending. De Ital. koninkl. familie heeft zich Donderdagochtend naar het graf van Yictor Emmanuel in de kapel van het Pantheon begeven. Het aantal bedevaartgangers uit Rome en andere plaatsen des lands bedroeg duizenden en duizenden. Uit vele vensters wapperde de nationale vlagde win kels in de stratendie de bedevaartgangers in optocht doortrokken, waren gesloten. Tachtig muziekkapellennationale liederen spelendeen 1500 banieren luisterden den stoet op. Aan bet hoofd van den optocht bevonden zich de gemeenteraad van Rome het centraal comité voor de bedevaart, senatoren, afgevaardigden en gemachtig den van Italiaansche koloniën in het buiten land. De kapel was met rouwfloers behan gen. Voor het graf van den eersten koning van Italië stouden veteranen uit het vrij- heidslegeraan het hoofd dezer zag men een grenadier uit den tijd van Karei Albert tot wien de koning eenige welwillende woorden richtte. De stoet trok statig en langzaam voorbij het graf, dat onder een berg van bloemkransen van allerlei af metingen bedolven was. Vooral trokken de bloemkransen van de koninklijke familie en van het gemeentebestuur van Rome door hunne pracht de aandacht. Gedurende den optocht van den stoet door de straten van Rome werd vooral de afdeeling oud strijders uit den onafhankelijkheidsoorlog met enthousiastische kreten begroet. Een listige oplichtster maakte te Chicago op eigenaardige wijze misbruik vaD de lichtgeloovigheid van goedhartige lieden. Zij ging, als een dame in den zwaren rouw gekleedmet bleek gelaat en rood geschreide oogen naar het telegraafkantoor. Daar schreef zij een telegram en zij ging daarmede naar den een of ander der daar verschijnende personendie er welgesteld en goedhartig uitzag, met het verzoek haar te helpen om het door haar opge schreven bericht in tien woorden samen te vatten. Dat bericht luidde: »Ik ben hier zonder vrienden. Ik heb nog maar een dollar. Zend mij onmiddelijk geld voor de terugreis. Florence. i< De uitslag van hare poging was altijd dezelfde. Florence ontving niet alleen de gewensehte hulp bij het verkorten van haar telegram, maar ook een of eenige dollars als ondersteuning, die zij echter blijkbaar slechts met tegenzin aannam. Dat ging zoo veertien dagen voort. Toen sprak Florence bij ongeluk een oude dame aan, die haar reeds eens geholpen had. De dame lichtte, om haar beter te her kennen, den zwarten sluier op en zag daaronder een wit geverfd gelaat en rood gemaakte oogen. Een oogenblik later was Florence spoorloos verdwenenen men heeft haar niet meer in het telegraafkan toor gezien. Op het platteland in Overijsel is nog een zeer groote overvloed van aardappelen^ die de boeren in den herfst voor de toen te bedingen prijzen niet wilden verkoopen. Sedert zijn zij nog meer in prijs gedaald en het is te voorziendat velen in hunne verwachting, dat de prijzen in het voor- j aar duurder zullen wordenzullen worden teleurgesteld. Reeds nu voeren velen ze aan de varkens. Door den Minister van Oorlog is- bepaalddat bij de regimenten infanterie de miliciens der lichting 1883 den 30 April a. s. in het genot van groot verlof zullen worden gesteld, voor zooverre zij niet door het lot als bestemd voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen. Zij, die in deze termen vallenzullen tot den 16 September a. s. onder de wapenen moeten blijven. Tengevolge van deze bepalingkeeren van het regiment grena diers en jagers ruim 200 man op 30 April naar hunne haardsteden terug. Als een voorbeeld van lichaamskracht op hoogen ouderdommoet zeker de oudge zagvoerder J. V.te Heusdengenoemd worden. Deze 95 jarigedie een paar jaren- geleden, op éen dag, heen en terug naar Scheveningen reisdeklom dezer dagen in zijn tuin in een boomen maakte in den top een touw vast om hem omver te trekken. Zonder iemands hulp heeft hy daarna den boom gerooid en op den grond, gehaald. - Het verbranden van geverfd hout kan soms gevaarlijk zijn. Een boer had een oude houten deur, die voor jaren zwart geverfd was, op zijn open haard gelegd. Daar de schoorsteen slecht trok verspreidde zich de rook door het vertrek waarin hij zat, en daarna werd hij on gesteld. Bij de verbranding was het lood uit de verf ontweken en met den rook in zijne ademhalingswerktuigen gedrongen. De man is na langdurig sukkelen hersteld.. (Naar het Engelsch.) 5) Mrs. Pearmain, die op zekeren dag kwam aanloopen met een of andere boodschap, zag hem zijn mes aanzetten en het zwaaien als een wilde, en verwijderde zich op de loonen, om Mrs. Morley op te zoeken. «0, lieve vriendin, nooit kunt ge de vreeselijke uitwerking van het kwaad op meer in 't oogvallende wijze aanschouwen. Sla hem gade! Dat is precies de manier, waarop de eerste dieren- slachtende menschen hunne messen scherpten boven de keel eens slacht offers. 0, het is ijselijk! Het doet me huiveren, 'tls eene manie, die zich in bloeddorst openbaart; het grenst ongetwijfeld aan waanzin, en als hij maar een weinig verder gaat op dezen weg, zal hij je vermoorden in je bed." nik schaam me over je, Emily!" riep Mrs. Morley op gestrengen toon uil. s.Mijn George, hoe durft ge zoo iets van hem zeggen! Wel, de dokter heeft dien boeljon voorgeschreven." sMaar de dokter heeft niet voor geschreven, dat hij het moet blijven gebruiken. De wreedheid, waarmede hij zijn mes zwaait, doet duidelijk zien, dat hij er genoeg van gehad heeft. Ik zou het wegsmijten en hem onmiddelijk kremetart-water tedrinken geven. Word niet boos, Teresa; ik spreek met goede bedoelingen ten opzichte van hem en van de kin deren. Die mannen zij moeten aan den leidband gehouden worden; Mr. Pearmain is eene zeldzame uitzon dering." Mrs. Morley was wel wat ontstemd, maar zij wilde daarom hare beginselen niet prijsgevenen toen Mrs.Pearmain's bezoek een einde genomen bad, maakte Mrs. Morley ook een einde aan het bereiden en gebruiken van den boel- jon want daar Mr. Morley zich vast voorgenomen had getrouw te zijn aan zijn gegeven woord, was er maar een weinigjen redeneerens en wat tranen noodig, om hem te overtuigen, dat de boeljon eigentlijk een verbreken was van de afgelegde belofte. Moeilijk zou het zijn te beschrijven» hoe Mr. Morley leedmaanden achter een, als hij dagelijks voor zijne zaken in de stad kwam. Het schouwspel van een wilde eend, die daar met wijd uitgespreide vleugels en schit terende borst bij een poelier voor de deur hing, deed hem bijna het hart breken; de mannen, die daar zich den mond afwisschend uit de gaarkeukens kwamenwekten in hem een gevoel op, dat aan haat verwant wasen hij moest met haastige schreden de keukens der groote hotels en restauraties voorbij loopen, om toch niet te bezwijken voor de verleiding der daaruit opstijgende heerlijke geuren zoodat hij eindelijk zelfs al de straten vermeedwaarin maar de keuken eener restauratie uitkwam. Want, als er iets was, waarop Mr. Morley zich verhoovaardigde, dan was het hierop, dat hij een man van zijn woord was. Een enkele maal kwam Mr. Morley er tegen op; maar de wijze, waarop hij het deed, was uiterst zwak, en het bracht ook niets op; want Mrs. Morley had alles nu naar de nieuwe theorie geregeld, en zij was boven- i dien eene vrouw, met wie het niet baatte te redeneeren; want wanneer zij logiesch verplicht was hare pozilie op te gevendan deed zij het l'yziesch ook, en stormde de kamer uit, ol zij kwam naar hein toeloopensloeg haar arm om zijn halsen als kussen niet voldoende waren om hem den mond te stoppendan stopte zij dien, onder veel gelach en gestreel, met zijn zakdoek. »'t Is me een duivels mooi ontbijt!" zeide hij soms, terwijl hij in een driftige bui zijn bord wegschoof. Aardnoten!" sik heb niets tegen aardnoten, George!" voerde Mrs. Morley daar tegen aan. «Integendeelik ben dank baar, als ik ze krijgen kan. Ze smaken lekker en zijn goed klaar gemaakt; en we hebben er overvloed van. 't Is bepaald een poëtiesch voedsel; en bovendien is het ook een nationale kostwe mogen ons altijd voorstellen, weet je, wanneer we aardnoten eten, dat we de arme burgers daarginder in Noord-Karolina aanmoedigen." Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2