Amersfoortschen berg, mishandeld en bestolen. Hij bemerkte namelijk onder het rijden dat een man bezig was uit de bak, die onder de wagens hangt, een pak los te maken. Aanstonds sprong hij van den wagen en greep den onbekende vasttoen plotseling nog twee mannen uit het kreupelbosoh sprongen en hem nu met hun drieën afranselden en vervolgens 400 aan bankpapier, eenige wissels en een paar pakketten ontnamen waarop allen op de vlucht gingen. De politie doet onderzoek. Een paar weken geleden werd uit Berlijn berichtdat eene groote bezending worstuit Nederland afkomstigdoor de autoriteiten was vernietigd»op grond dat de invoer van varkensvleesch uit Nederland in Duitschland verboden was.« Het is echter thans geblekendat deze verbods bepaling alleen betrekking heeft op varkens en varkensvleesch (alzoo ook spek en worst) van Amerikaansche herkomst. Uit andere landen mag ongestoord worden ingevoerd. In het bovenbedoelde geval kan dus de voorgeschreven vernietiging alleen ge schied zijn op grond, dat de importeur van deze worsten geen schriftelijk bewijs kon overleggendat zij van andere dan van Amerikaansche herkomst waren. Te Ostende is Zaterdagnacht een hevige brand uitgebroken in een graan- pakhuis naast het spoorweg-station. Toen het vuur 't ergste woeddedeed zich eene ontploffing hoorengevolgd door het instorten der zijmurendie voor een groot gedeelte vielen op het aangrenzende lampenhok van het stationhetwelk verpletterd werd. Ongelukkig bevonden zich daarin drie mandie onder het puin en hout bedolven werdentwee hunner werden spoedig uit hunne gevaar lijke positie gered, maar de derdedie eerst na een paar uur te voorschijn gebracht kon worden, overleed kort na zijne redding. De materieele schade bedraagt meer dan 100,000 fr. Een reizend koopman ontving voor eenige dagen een bedrag van 12 in het veld bij een boerdie behoorlijk quitantie verlangde. De koopman had evenmin papier bij zich als de boer dat artikel in huis had. Toch wist de handelaar zich te redden. Hij nam een plakzegel uit zijn benrs en schreef daar in klein schrift opOntvangen van den heer N. O. twaalf gulden wegens rekening over a. p." (Daaronder datum en handteekening.) In plaats dus van een plakzegel op eene quitantie te plaatsen, werd hier eene quitantie op het plakzegel gegeven. Te Westzaan kwam Zondag de zwager van een landbouwer zijne aan staande voorstellen. Na een gezellig samen- zijn bleef het paar overnachten en vertrok den volgenden dag naar Amsterdam. Gisteren bemerkte evenwel de landbouwer dat hem 500 was ontstolen. Hij kreeg vermoeden op zijne logeergasten, ging dadelijk op reis om hen te zoekenen kwam nu te wetendat zij drie nachten in een logement te Amsterdam hadden doorge bracht en verder de reis naar Woerden hadden voortgezet, na hunne rekening behoorlijk te hebben voldaan. Hedennacht werd het verliefde paar te Woerden in een logement aangetroffen en het vermoeden van den landbouwer bleek juist geweest te zijn. Zij waren nog in het bezit van 60. De rest was groo- tendeels besteed aan het koopen van gouden en zilveren voorwerpen. Eenige tijd geleden werd in het district Amador, in den staat Californie, door een goudzoeker een stuk gouderts gevondendat bijna 200,000 dollarsdat is dus ruim 500,000 gulden, opbracht. Het blok lag op eene diepte van slechts 100 voet beneden den beganen grond. In eene van de grootste fabrieken van Hoabit, bij Berlijn, bespeurde het werkvolkdat er van de drijfriemals iemand er met den vinger bijkwamvonken oversprongen. Men zag tevens dat deze zich ook op andere personen en voorwerpen overplantten. De arbeiders hebben voors hands van deze electriciteit de eenvoudigste toepassing gemaaktdoor bij het aansteken der gaspitten 't gebruik van lucifers af te schaffen. De manwien dit is opgedragen ontlokt enkel met de eene hand eene vonk aan de drijfriemdie hij met de andere op het gas overbrengt. Is de brander te ver af, dan neemt hij eenvoudig een bezem te hulp. Het verschijnsel, eerst een spelletje, heeft reeds de aandacht van mannen van 't vak getrokkenen zal weldra in ruimere I mate zijne toepassing vinden. Donderdagavond is te Weenen het volgende gebeurd: Omstreeks 6 ure was de heer Eisert, die aldaar een wisselkantoor houdtbezig met het natellen van geld en geldswaarden. Op dat oogenblik kwamen twee mannen hem verzoekeneen muntbiljet te wisselen. Hij nam het biljet aan en wilde een hunner het geld voortellenmaar eer hij dit nog doen konkreeg hij een handvol zand in de oogen en een zwaren slag op het hoofd. Doodelijk verschrikt sprong hij achteruit en vluchtte naar een aangrenzend vertrek, waar zijne beide kinderen en de gouvernante hem op zijne angstkreten te hulp schoten. Een der beide aanranders snelde hem achternaraakte met hem aan 't worstelensloeg hem het rechteroog uit gaf hem met een mes een steek in den schouder, sloeg het eene kind (eenjongen van elf jaar) met een bijl de hersens in zoodat de knaap dood viel, bracht het andere kind (een zoontje van acht jaar), als ook de goevernante zware wonden toe en ging daarop naar het kantoor terug, waar de andere indringer inmiddels was achtergebleven. De heer Eisert was in middels bewusteloos nedergevallenhet zelfde overkwam zijn zoontje en de gouver nante, en zoo vonden de beide dieven gelegenheid om een aanzienlijk bedrag in geld en geldswaarden weg te pakken en zich uit de voeten te maken. Bovendien hebben zij uit eenige boeken de bladen gescheurd en die aan het gaslicht in brand gestoken. Eerst later hebben andere per sonen bemerktdat er onraad was en de politie te hulp geroepen. Blijkens onderzoek moeten de beide daders een kameraad hebben gehad, die buiten het kantoor de wacht heeft gehouden om hen tegen een mogelijken overval te waarschuwen. Volgens een nader bericht zijn er twee of drie personen gearresteerd. Maandagavond hebben in Den Haag verschillende eocialistenwaaronder eenige uit andere plaatseneen tocht door de stad gemaakt onder het zingen van soci alistische liederen en van de Marseillaise. Op de Mauritskade ontstond hierdoor eene vechtpartij. Een van de brandende spiritus-hang- lampen in de kerk bij de vertooning van Gy sir echt in den Amsterdamschen stads schouwburg kreeg Maandagavond een stoot met een hellebaard eens binnendringenden woestelings. Wat brandende spiritus kwam naar be neden deels op de kleederen van Vader Gozewijndeels op den grondmaar haast in het zelfde oogenblik waren de brand- wachts op het tooneelom de vlammetjes te dooven met dekens. Het publiek bleef kalm. Niemand op het tooneel werd ge deerd. Dezer dagen genoot de heer J. Grameer, te Beuningen bij Nijmegenhet zeldzame voorrecht een koningsarend te schieten. Het is een prachtig exemplaar dat ongeveer 5 KG. zwaar is, en wiens vlucht 2 meter bedraagt. Het dier is in den kop getroffen en dus nagenoeg onbe schadigd. Onder de benaming The club for working Girls is te Londen een soort ont- spanningslocaal opgericht voor fabrieks meisjes en andere handwerkende jonge vrouwendie niets dan een ellendig thuis hebbenen wel gaarne des avonds ergens fatsoenlijk verpoozen willen. Het werd ge sticht door miss Maude Stanley en wordt zoo druk bezocht en voorziet zoo zeer in eene behoeftedat men al drie malen naar ruimer lokalen is moeten verhuizen. De meisjes, die niet jonger dan dertien jaar werden toegelaten, en niet dan na een soort van ballotage door de oudere leden der clubbetalen eene kleine weke- lijksche bijdrage; de ouderen, die eene zaal voot zich apart hebbennog iets bovendien. Er worden door medehelpsters cursussen gehouden in naaien, knippen, zingen en gymnastiek; ook godsdienst onderwijs wordt verstrekt aan belangstel lenden, maar de meisjes zijn vrij in het al of niet bijwonen dier lessen. Het lokaal is met platen en zelfs met bloemen opge- vroolijkt; allerlei onschuldige spelen zijn vergundzelfs is het niet ongewoon dat de meisjes onder elkaar dansen, waarbij dan eene der dames op de piano speelt. Door de goede zorgen van den heer J. C. Van Lookhorstinspecteur der H. IJ. S. M.werd den 26sten Mei 1883 voor de conducteurs der inspectie Haarlem een onderling ondersteuningsfonds opgericht, j om elkander bij ziekte te ondersteunen evenals dat vroeger reeds door hem op den Oosterspoorweg was t0t etand gebracht. Den 19den December bleek uit de jaar- lijksche verantwoording, dat het fonds, gedurende zijn kort bestaanreeds uit stekend had gewerkt. In kas was een voordeelig saldo van f298.28 terwijl aan verschillende personen onderstand was verleend tot een gezamelijk bedrag van f 116.47J/Er waren twee giften inge komen, nl. van een onbekende 100 en van den heer R. W. J. C. Van de Wall- Bake ƒ61.76. Het saldo wordt naaftrek van eenig kasgeld op de Rijkspostspaarbank gedeponeerd en wierp over 1883 eene rente af van 2.51welke tevens ten bate van het fonds komen. In Friesland is als een merkwaardig gevolg van kruising van diersoorten, en wel van tamme konijnen met in 't wild loopende hazen, een ras ontstaan dat spre kend op hazen gelijkt. Opmerkzaam ge worden op dit feitis men begonnen die teelt te bevorderen. Vlugger eu grooter dan het konijn, is dit dier bijna niet van den haas te onderscheidenzoodat het wel licht spoedig als haas in den handel wordt gebracht. Dinsdag is aan den zeedijk onder Wissenkerke aangespoeld een tonnetje, inhoudende eene blauwgrijze, poederach tige zelfstandigheiddie men houdt voor dynamiet. Ook uit Zieriksee word gemeld dat er vaatjes dynamiet in den omtrek ronddreven. In zake de gevangen manschappen van het schip Nisero werd den 4n dezer uit Pedang aan Reuter geseind, dat de pogingen tot bevrijding tot dusver vruchte loos waren geweestzoodat op dienzelfdcn dag eene expeditie van 1200 man zou worden afgezonden om de gevangenen te bevrijden. In een restaurant te Duren had onlangs eene weddenschap plaatsof de zoogenaamde «eigen glazen# van habitués in bierhuizen ook aan den ijk op de inhouds maten onderworpen zijn. De eene partij beweerde namelijkdat glazen particulier eigendom zijn en steeds door eenzelfden persoon gebruikt wordenzoodat omtrent den inhoud van deze glazen een bijzondere overeenkomst tusschen den kastelein en zijn bezoeker bestaat, waarmede de wet niets te maken heeft. Om zekerheid te hebbenwendde men zich tot de bevoegde autoriteit en ontving nu het volgende ant woord: Volgens paragraaf 1 der Rijkswet van 20 Juli 1881moeten alle schenkge- reedschappenwelke tot het tappen van bier, enz. dienen, voorzien zijn van eene aangewezen vullingslij n en aanduiding van den inhoud. Deze bepaling geldt dus ook voor de »eigen glazen«, tenzij deze niet meer dan T'T liter inhoudenhetgeen wel nimmer het geval zal zijn.# Maandagavond werd ten hove het eerste tlié dansant gegevendat door on geveer 500 gasten werd bijgewoond. De uitnoodigingen voor deze soiree waren zoowel in de hof-ambtelijke als diploma tieke en militaire kringen rondgezonden gelijk uit den stroom van genoodigden, die elkander bijna zonder tusschenpozen volgden, viel waar te nemen. De dames van de invités wedijverden in pracht van balkleeding. Velen harer ver hoogden het toilet door schitterende pa rures. De Koning en de Koningin verschenen omstreeks negen uren te midden van den uitgebreiden en luisterijken kring, waarin behalve de dameskleedij voor de heeren de zwarte rok met ordesterren en witte das den boventoon voerden. De militaire officieren waren in groot tenue met sjerp. De koninklijke gastheer en gastvrouw onderhielden zich beurtelings met ver schillende autoriteiten en deden ook anderen aan zich voorstellen. Middelerwijl lokte de muziek van de Kon. Militaire kapel in de nevenzalen tal van paren tot den dans, welke geleid werd door den Hof-balletmeester den Heer Jean Gaillard. Andere leden van de koninklijke familie hebben zich niet naar deze soiree begeven. Zooals gewoonlijk, vormden de leden der verschillende hofstaten, de adelijke jongelieden en de officieren van 's Konings Mititair Huis reeds een uitgebreiden kring in de hofsalons. De Koning en de Koningin verlieten tegen middernacht hunne omgeving. De dans werd tot 1 uur voortgezet. Den 28n dezer maand zal een tweede dergelijke party ten Hove gegeven worden. - LI. Zaterdagnamiddag werd zekere K.werkzaam zijnde op het terrein der gasfabriek te Utrecht, bij het dempen van een buiten dienst gestelde gaskuip door een zenuwtoeval getroffenwaardoor hij voorover in een plas met gaswater viel. Niettegenstaande hij onmiddellijk daaruit gehaald en geneeskundig behandeld werd schijnt hij toch zooveel van dat gaswater te hebben ingekregen, dat hij aan den avond van dien dag overleed. De ongelukkige laat eene vrouw en drie kinderen in hulpbehoevenden toestand achter. Een boerenjongen uit Ooststelling werf werd eenige jaren geleden als vrijwil liger bij 't Instructie-bataljon te Kampen geplaatst en eenigen tijd later bij het gar nizoen te Maastricht ingedeeld. Van toen af hield eensklaps de briefwisseling met zijne bloedverwanten op, die op hun ver zoek aan den commandant van gemeld garnizoen om inlichtingen ten antwoord kregen, dat de jonkman met nog twee andere militairen gedeserteerd was. Sedert lang hoorde men niets meer van hemtot dat dezer dagen de familie een brief ontving uit Algiers. Hij was nl. volgens zijn sclirij ven naar Frankrijk ge vlucht, had eerst da&r bij het leger gediend en was later met een transport naar Algiers- vertrokken. Een arbeider uit de provincie Gronin gen, die verscheiden jaren geleden van daar naar Noord-Amerika trok om er zijn geluk te beproeven zonder bezit van eenig ver mogen is thans tijdelijk terug. Hij is na landbouwer en heeft, naar zijne verklaring reeds ƒ60,000 oververdiend. Hij tracht thans propoganda te makenen denkt in Maart naar het verre Westen terug te keerenin gezelschap van anderenieuwe landverhuizers. Uit Atrecht wordt gemeld, dat er in een der mijnen van Ferfay eene ont ploffing van mijngas heeft plaats gehad. Verscheidene personen werden gedood. Al spoedig had men zeven lij ken naar boven gehaald, doch er moeten er nog ruim zooveel zijn. Het aantal gekwetsten was twaalf. Ze zijn meerendeels zwaar gewond. De ijselijke moordendezer dagen- te Weenen bedrevenhebben de Daily News eens doen rondzien in hare eigene om geving en de vrucht van deze waarneming was een lijstje van moorden, die, sinds 1881 of daaromtrent te Londen bedreven tot dusver onopgehelderd en ongestraft ge bleven zijn. Het waren er eene gaDsche reeks. Te Walfort werd een kruideniers knecht overhoop gestoken door eenen dief die hem een pak thee van zijnen wagen gekaapt had. Te Bow vond men eene oude vrouw, Ancock, op barbaarache wijze in haar huisje vermoord. Eene jonge vrouw van losse zeden, Emily Novellr werd geworgd in haar bed gevonden. Urban, Napoleon Stanger, een welvarend bakker verdween spoorloos uit zijn huis in de Leverstreet, en alles wees er op dat hij. vermoord moest zijn, ofsohoon men van het cadaver nooit iets heeft kunnen ont dekken. Miss Hacker, een bejaarde rente nierster, werd vermoord in haren kelder gevonden. Juffrouw Revilleeene slagers vrouw, werd met eene bijl afgemaakt in- hare eigene huiskamer achter den winkel. Atkins en Cole, twee dienders, werden door inbrekers, die zij poogden te vatten,, doodgeschoten. Het laatst kwam de moord van den jongen Tower Stoke Newington, en eindelijk zou deze lijst niet volledig zijn (wat zij trouwens tóch niet is) zonder vermelding van het verdwijnen, nu jaren geledenvan de beide schoolmeisjes Mary Seaward en Eliza Carter, onder sterke- aanduidingen dat zij vermoord moesten zijn; en zonder te herinneren hoe her haaldelijk reeds men uit de Thames en uit het Paddington-kanaal lijken heeft opge- vischt van onherkenbaredoor niemand vermiste individuen, wier uiteinde blijk baar niet aan bij ongeluk verdrinken toe te schrijven was. De bedrij vers van al deze moorden loopen voor zoover zij stad en land niet verlaten hebben, nog steeds op vrije voeten, en de kansdat zij ooit hunne gerechte straf ontvangen zullen, is zoo goed als nul. Ziedaar eene overweging, zeker niet ge schikt om in den Londenschen burger het gevoel van veiligheid binnen zijne eigene stad te verhoogen. Lourens de Kroon, de koetsier van de Amsterdamsche Rijtuigmaatschap- pijdie onlangs wegens het overrijden van een persoon op den Dam te Amsterdam te recht stond is bij vonnis der arron- dissement8-rechtbank te Amsterdam tot 183 dagen celstraf en 25 boete veroordeeld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2