„Sparta", DIENSTBODE, EFFECTEN". Woensdag 28 Januari, VERLOREN Burgerdochter. Boekhouden. ADVERTENT1EN. GtlMSTIEK-VEREEMW TE HAARLEM. Directeurde Heer J. G. MARTIN Jr. Na afloop BAL, Gevraag d Te Haarlem Dienstbode Werkster Dienstbode DAGMEISJE, Iep svepfiame aangeboden EEXE PIMO - OIVDERWIJZERES, JONGEN HËDM de Makelaar A. F. BALABRÉGA. TE HUUR. Boven- of Benedenhuis, P. ROUWENHORST MILDER eene roodachtige bruine KIP. TE HUUR Kost en Inwoning. GEVRAAGD. KOST en INWONING KOSTHUIS. In Schotland is het getal in die 7 jaren van 10,000 tot 31,200 toegenomenmaar het was in 1882 nog 1000 grooter. Uit Engeland zochten 183,675 een nieuw vader land op, tegen 73.400 in 1876. De meeste landverhuizers trokken weder naar de Yereenigde Staten van Noord- Amerika, maar in de twee laatste jaren is ook eene aanzienlijke vermeerdering waar te nemen in de emigratie naar Australië uit Engeland en Schotland. In 1877 trokken 30,138 personen derwaarts maar in 1882 slechts 22,682; hun getal steeg in 1881 tot 37,289, in 1883 tot 71,329. De reden licht vermoedelijk in de hetere uitzichten, welke aan landbouwers en werk lieden in Australië worden aangeboden dan in Amerika. In den laatsten tijd is de aandacht gevestigd op afgeknaagde herthorensdie men allerwege in de bosschen vindtmen heeft de vraag geopperdof het misschien de herten zouden zijn, die zelve hunne telken jare afgevallen hoorens opeten. Dit vermoeden wordt geBtennd door de om standigheid, dat het getal der geweien, die gevonden wordenook in de aan herten rijkste streken, in geenerlei verhouding staat tot het aantaldat er ongetwijfeld jaarlijks afvalt. Daarbij kwam, dat men die afgeknaagde horens vond in de wouden waar geen dieren voorkwamenzelfs geen vossenaan wie het zoo kon worden toe geschreven. De zaak is thans opgelost. Jachtopzieners deelen niet alleen in het volksgeloof, dat het inderdaad de herten zijndie de horens opetenmaar de heer James Inglis deelt in de Nature mee, dat twee zijner jagers, die hij verzocht had op deze zaak te letten met een verrekijker herten aan een gewei hebben zien knagen en in één geval het half opgeknaagde gewei hebben kunnen op rapen eens was het eene hindede andere reis een mannetjeshertdat aan deze hartige spijs zich vergastte. De komeet van 1812 is thans met het bloote oog zichtbaar. Bij het sterke maanlicht is het verkieslijkals men den staart van den zwerveling wil zien, een gewonen tooneelkijkerte nemen. De komeet beweegt zich in eene hemelstreek, waar geen helder lichtende sterren zich bevinden. Is de volle maan voorbijdan behoort men tussehen 6 en 8 uur in den avond in het Zuid-Westen te zien; de staart heeft dan eene opwaartsche richting. Het „Oud Burgersgild" te Joure, in 1760 opgerichtis een fonds van onder ling hulpbetoon. Ieder deelhebber betaalt wekelijks een dubbeltje. Boven de 70 jaren is men vrij van contributie. Ook niet-trekkende leden steunen het fonds. Deze vereeniging keerde in het afgeloopen jaar ƒ340.50 uit wegens ziekte-en week gelden bij 6 sterfgevallen 120. Daarna bleef er nogƒ750 over, die verdeeld werden onder de leden. Ieder lid kreeg 3 terug in de Kerstdagen, welke soms als een vergaarde spaarpenning aan menig huisgezin goed te stade kwam. Gisteren werd te Moersgestel begraven een oud-strijder van het groote legerJan Van Gilt, Zondag in 92-jarigen ouderdom overleden. In 1812 was hij met het Fransche leger opgerukt naar Rusland en werd op de vlakte van Wilna met eenige kameraden door de kozakken krijgsgevangen gemaakt. De keus werd hem toen gelaten om naar Siberie gebracht te worden of over te teekenen bij het Russisch-Duitsch legioen. Hij verkoos het laatsteen vertrok naar Hamburg waar het leger in last had de Fran- schen te belegeren. Hier ontving hij een sohot in de dijen moest naar het hospitaal te Memel. Hersteld zijnde werd hij naar Roermond gezonden, en aldaar uit den dienst ontslagenvestigde hij zich te Moers gestel als landbouwer en winkelier. Als eene bizonderheid verdient nog gemeld, dat hij ruim 50 jaren lang dienst gedaan heeft als korist en eerst op zijn 91ste jaar, toen hij nog eene krachtvolle en welluidende stem haddie betrekking neerlegde. Omtrent het stranden van de Engelsehe boot aan de Westkust van Atjeh, ver neemt het N. v. d. D. uit een particulieren brief het volgende De losprijsdie gevraagd wordt door de Atjehers voor de bemanning (32 Euro peanen) is ƒ300,000. Daarvan is reeds 100,000 betaaldwaarvoor men den 2en machinist van die boot heeft losgekregen die zeer ziek is en thans aan boord der Soerabaia is. Zij moeten verschrikkelijk te lijden hebben bij Atjehers. Een der ontvangen nummers van de Java-Bode meldt het volgende: „Den 9den December beleefden eenige bewoners van de Bovenstaden daarmede bedoelen wij thans zoowel inlanders als Europeanen, een stichtelijk schouwspel. De Javanen van de Amsterdamsche ten toonstelling kwamen terug. Maar hoe? Half geëuropeaniseerduitgedoscht in de wonderbaarlijkste kleedingstukken en met eene voornaamheid en eene onbeschaamd heid over zichdie inderdaad merkwaardig waren om aan te zien. Bijna allen droegen fraaie bottines en hadden parasols en para- pluien bij zich. Een der mannen droeg eene korte, satijnen, zwarte broekande ren vertoonden andere fraaiighegen. Kort om het was een belachelijk gezicht. Het vermakelijkste van alles was echter de kennelijke minachtingwaarmede zij andere inlanders bejegendeno. a. de karvoerders die hen redenen de inlandersdie om hen heen stonden voor het huiswaar zij afstapten. Klaarblijkelijk is het gevoel van eigenwaarde door hun verblijf in Europa niet weinig geprikkeld. Onder het spreken met een Europeaan, houden de mannen doodbedaard hunne manilla-sigaar in den mond. Van hormat geen Bpoor. Wat zullen die lui de lakens uitgeven in hunne dessa's na hunne terugkomst! En welk een ge- zegenden invloed zal er van hen uitgaan Door de internationale Slaapwa gen-maatschappij is een nieuwe trein georganiseerd, soortelijk als die, waar mede gedurende den afgeloopen zomer, tussehen Parijs en Bucharest dienst ge daan is. Deze trein rijdt eenmaal 's weeks van Londen naar Rome. 's Zaterdags, om twee uur voormiddags, vertrekt hij van Calais, rijdt op de ringbaan om Parijs en legt den afstand tot Rome over Marseille Nizza en Genua (dus niet door den Mont- Cenis) in 36 uur af. De trein rijdt in Frankrijk met eene gemiddelde snelheid van 68 KM. in 'tnur, legt de streek Parijs Marseille in 14 uur af, en rijdt eenmaal 168 KM., bijna '2% uur, door zonder ophouden. In Italië is men door het terrein gedwongen aanmerkelijk lang zamer te stoomen. De trein bestaat uit twee slaapwagens met 40 bedden, eene restauratie, één rook en twee bagage wagens welke naar Amerikaansch systeem gebouwdden reizigers gelegenheid geven onderweg van den eenen in den anderen waggon over te stappen. lederen Maandag vertrekt deze trein langs denzelfden weg van Rome. Het schijnt opmerkelijk, dat een getal van hoogstens 40 pasagiers de kosten dezer onderneming kan dekken. HAARLEM, 22 Januari 1884. Maandag 11. had alhier de begrafenis plaats van Mej. Agatha Spaan, in leven onderwijzeres aan de openbare meisjesschool te Alkmaar en alhier in den leeftijd van 24 jaar overleden. Een breede schaar van belangstellenden nam aan de plechtigheid deel. In diep gevoelde taal werd aan de groeve het woord gevoerd door de heeren J. Nuhout van der Veen, schoolopziener in het arrond. Alkmaar en Dr. W. B. J. van Eijk, schoolopziener in het district Haarlemwelke beide toespraken getuig den van de achtingdie de overledene als onderwijzeres en als mensch genoot. Tal van bloemkransen waren eene welspreken de hulde aan de nagedachtenis van de overledene gebracht. Als medeplichtigen aan den lood diefstal op het buitenverblijf „Stadwijk" aan den Wagenweg, zijn door de politie alhier aangehouden Theodoras van Schoo- ten, oud 21 jaren en Leendert Koning, oud 22 jaren. Eerstgenoemde heeft reeds meermalen wegens diefstal getucht. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 19 Jan. 1884 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 12 en 3. Zomer- en Winterverblijf, genaamd; „Middenbaan", Baan No. 11 en Wagemakerslaan No. 3f 23300, A. v. d. Linden qq. No. 4. Wei- of Hooiland, Veenpolder, 8750, H. C. Tombergh qq. No. 5.Tuingrond met Woonhuis, Lange Poellaan No. 27 en 24, ƒ3995, opgen. No. 6. Huis en Ervem. Tuin,Bakenessergr. 51. No. 7.Bouwterrein, Krom achter het voorg. No. 8. idem idem idem. No. 6, 7 en 8 tezam. 8075, J.W.v. Diermbn. No. 9. Huis en Erve, Bolwerkslaan No. 1, 2225, E. Mons qq. No. 10. Huis en Erve, Rozenprieëelstraat No.33 niet geveild. No. 11. WinkelhuisenErve, Rozenprieëelstraat No. 35, niet geveild. No. 12. Huis en Erve, Rozenprieëelstraat No. 37 niet geveild. No. 13. Winkelhuis en Erve, Magdalenastraat No. 9, ƒ1815, H. Schiltman. No. 14. Huis en Erve, Drappenierstraat No. 9, ƒ1320, G. v. d. Seek. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 23 Januari 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukhen en punten zul len uan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten goedk. besluiten verhuring grond aan Wed. G. War merdam en verkoop garnizoenstallen. 2. Miss. Ged. Staten beschikking op onvoorziene uitgaven. 3. Appt. Ged. Staten bezwaarschrift IK. Berogee. 4. Voorstel B. en W. onderstand Wed. O. Schouten. 5. Voorstel B. en W. vergoeding gemis vrije woning onderw. Gymnast, school. 6. Voorstel Comm. zaak spoorweg, erediet. 7. Voordracht districtschoolopziener, be noeming hoofd 2de Tusschenschool en nadere missive met inlichtingen. 8. Voorstel raadslid den heer de Kanter spoedverklaring motie van den heer Kr etage. 9. Herstemm. amend. Mr. II. Enschedé op Voorst. B. enW. plan school Bakkerstr. 10. Rapport Comm. bezwaarschriften reclame Br. H. Brongersma. 11. Rapp. Comm. bezwaarschr. reclames. 12. Herstemming voorstel B. en W. rekest directeur N.-Z.H. Stoomtramwegmaat schappij, telephoon door den Hout. Motie van orde raadslid Jhr. Mr. Rethaan Macaré, verlegging tramlijn. Rekest direct, tramweg te dezer zaken. 13. Rapport Comm. plan uitbreidingzaak Wilsonsplein. 14. Rapport rechtsgeleerde comm.zaak A. A. Perrin. Huishoudel. Uitvoering, voorafgegaan door een Huishou delijk Concours, op Zaterdag 26 Januari 1884, in de Concertzaal der Sociëteit „VEREENIGING". x Aanvang der Uitvoering, des avonds ten 8'/4 ure. Aanvang van het Concours, des avonds ten 6% ure. Het Bestuur. Kunstlievende leden storten een jaarlijksche bijdrage van minstens 2,50 en hebben met tWOO dames toegang tot alle uitvoeringen der vereeniging. Leden van hier ter stede of elders gevestigde Turnvereenigingen hebben op vertoon van hun diploma vrijen toegang. Toegangskaarten voor niet genoo- digden zijn verkrijgbaar bij het Bestuur door introductie van één der Leden tegen 0,99. (211) tegen Mei te Utrechteene van de P. G.als meid-alléén, die goed kan kooken en netjes werken kan, in een huisgezin van 2 personen. Adres Mevrouw VAN STYRUM, te HaarlemNieuwe Gracht N°. 9. wordt met 1° Februari gevraagd eene alleszins bekwame en fat soenlijke KEUKENMEID,! niet beneden 23 jaar, P. G. Men vervoege zich in persoon of met franco brieven Houtplein 13. (214); Met Februari gevraagd eene nette die kan koken, en eene voor des Zaterdags en met einde Maart de schoonmaak. P. G. Brieven onder N°. 215uan bet bnreau van dit blad. Gevraagd tegen Mei eene (lie een burgerpot goed kan koken en zindelijk werken kan. P. G. Adres: Kleine Houtweg 14. (212)j Gevraagd een niet beneden de 15 jaar en dat reeds meer gediend heeft. AdresZijlstraat N°. 63. (216) een Winkelzaak in dagelijksche; behoefte. Franco brieven bij de uitgevers dezes onder N°. 217. Eene bejaarde DAME vraagt eene R. C. Burgerdochter, van' middelbaren leeftijdvereisebten zijn naaienmazen en het huiswerk te verrichten. Alleen franco briefjes, voorzien van goede informatie komen in aanmerking, No. 218, hij De Erven Loosjes boekh. te Haarlem. in het bezit eener aanbeveling der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunstwensebt nog eenige leer-; lingen aan hare leiding te zien toe vertrouwd. Brieven franco onder N°. 219, aan het bnreau van dit blad. gevraagdtegen 1,50 per week op de Drukkerij van DE ERVEN LOOSJES. Adres in persoon. Een BOEKHOUDER wenscht jongelui in korten tijd bekwaam te( maken om als zoodanig optetreden of de boekhouding van eigen zaken volgens de dubbele methode in te richten. Adres onder N°. 221bij De Erven Loosjes, alhier. ten 10 uur, Voortzetting der Verkoop van den INBOEDEL van Mevrouw FRANS BOON geb. SCHERTZER, aan het Sterf huis Baan No. 11 alhier en wel volgens catalogus van afN°. 299 tot het eindewaarbij de Vloer- kleedenhet Linnengoed, de Bedden, Koperwerk en Meubelen. (223) Door bijzondere omstan digheden tegen Februari of Mei TE HUUR, een -HUIS met TUIN, van alle gemakken voorzien, bevattende zes kamers waarvan twee ensuite. Huurprijs 350 per jaar. Brieven franco onder N°. 224 aan het bureau van dit blad. Tegen 1 Mei of Juni wordt ge vraagd een vrij op vrolijken stand. Huurprijs ƒ150 a ƒ175. Franco briefjes onder N°. 225 worden ingewacht bij de uitgevers, vraagt een Jongste Bediende. Zich met eigenhandig geschreven brieven te adresseeren Ged. Oude Gracht N°. 104. (222) terug te bezorgen, tegen belooning Ripperdapark N°. 15. (226) een HUIS en TUIN, |n;iii|iij zeer net, met 5 kamers, waarvan 2 ensuite, verder -van alle gemakken voor zien en vrije waterleiding. Huurprijs 400 per jaar. Maandag en Vrijdag te bezichtigen op de Ged. Voldersgraoht 55. (227) Een ONDERWIJZER zoekt tegen 15 Maart, Brieven franco onder N°. 228, aan 't bureau vau dit blad. Voor een net Burgermeisje wordt Kost, Inwoning met'gebruik van vrije Slaapkamer ge vraagd, tegen billijke conditiën. Brieven franco onder N°. 229, aan het bureau van dit blad. Zijdie bij fatsoenlijke lieden zonder kinderen en van de P. G. verlangen, vervoegen zich met franco brieven onder N°. 214, bij de uit gevers De Erven Loosjes, tevens aan hetzelfde adres TE KOOP wegens plaatsgebrek een mooie, jonge WAAKHOND, geschikt voor buitenplaats of anderszins. (2301 Een fatsoenlijk JONGMENSCH zoekt een KOSTHUIS, hij fat soenlijke liedenP. G. Brieven te bezorgen onder N°. 231, aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3