Van alles wat. N ieuwsberichten. Jammer dat.ja, het moet mij van 't hartjammer dat de accompagnateurden solist niet altijd jnist scheen te hegrijpen blijkbaar hadden deze heeren te weinig samen gespeeld om elkaar goed te verstaan, en het gevolg hiervan was dat de heer Bonman niet vrij genoeg in zijne voordracht kon zijn en de eenheid bovendien nog al eens werd verbroken. En zoo eindigen wij met den heer Carl Hill, maar gij kent het spreekwoord: „Last not least"zoo ook hier. Nog altijd boeit de liederenzanger bij uitnemendheid ons onweerstaanbaar; nog altijd bezielt hem het zelfde jeugdige vuur; nog altijd draagt hij zijne liederen met edelen harts- tooht voor. Al zijn de hooge tonen ook iets minder rond en helder dan vroegerdoor zijn voor dracht weet hij alles weer goed te maken. De Dichterliebe van Schumann moet men van Hill hooren zingen om al het schoone in deze cyclus vervat, eerst goed te ge voelen en voegen wij er bijwanneer onze Schlegel (die den zanger gisteren avond alleen accompagneerde) de begeleiding speelt, dan geniet men eerst volkomen, want even eenig als Hill in zijne liede ren is de heer Schlegel in zijn accompag- neeren. Na de pauze zong de heer Hill de bekende liederen van BeethovenBitten en die Ehre Gottes ans der Natnr. Door zijne innige voordracht kwamen deze ern stige liederen eveneens tot hun reeht. No. 9? welke verrassing zou ons nu bereid wordendacht ik toen ik het pro gramma inzag. Niet lang bleven wij hier over in spanning, want zeer spoedig na de solo's van den heer Bouman zagen wij de heeren Schlegel en Hill op het orkest verschijnen. Deze zanger zou dus met zijnen waardigen en trouwen bege leider ons nog eens doen genieten. Weldra weerklonken de tonen van Schubert's Erlkönig. Dit was waarlijk wel eene zeer aangename verrassing; wie hem de Erl könig hoorde zingen, vergeet den mach tigen indruk niet, dien deze ballade op ons maakt, zóó voorgedragen. Hoe heerlijk geeft hij hierin de verschil lende personen weer: de strengeernstige vader, het angstige kindde verleidelijke Erlkönig brengt hij ons levendig voor den geest. Dit was het heerlijk besluit van den prachtigen avonddie ons in vele opzichten onvergetelijk zal zijn. Het publiek scheen ook geheel onder den indruk van het genot, wij werden ten minste nu niet door te vroeg applaudisseeren op onaangename wijze tot de werkelijkheid teruggeroepenmen scheen nu eens te gevoelendat men ook aan de slotaccoorden gerust het oor kan leenen om ons genot te geven. Het ratelen der tekstboekjes bij het omslaan der blaadjes was het eenige wat zeker ons allen nu en dan heeft gehinderd dezen avond. De aanzienlijke persoon te Utrecht, wiens vrouw dezer dagen overleden is onder vermoedendat hij haar door ver gif heeft omgebracht, is gelukkig geheel onschuldig. Hij heeft een attest des doctors publiek gemaakt, waarin duidelijk en onbewimpeld als oorzaak des doods wordt opgegeven febris typhoïdea. Nu we toch te Utrecht zijnmerken wij opdat de studenten, die te Baarn zoo'n herrie hebben gemaakt, door de getuigen en deskundigen, zelfs door de kostschooljnf- frouw, zeer genadig behandeld zijn, maar dat de eiseh van O. M. zeer streng is. 't Zal nog wel losloopen en de ütrechtsche rechtbank is nu juist in de gelegenheid, daar haar de zaak der ranselaars wacht, om te toonen, dat zij onderscheid ziet tusschen scherts en ernst. Nu we toch over rechtszaken spreken, teekenen wij met medegevoel aan, dat de jonge mijnheer Roland Holst, nog altoos ge slingerd wordt. De eischer van den hoogen raad is 't weêr oneens met het hof van Gelderland en met Mr. Levy; hij wil de onkostenal de onkosten op de jeugdige schouders laden. Wel mag de jonge mijn heer zeggen„Multatuliik heb veel gedragenNu we toch over jonge mijnheeren spreken, vraagt de jonge mijn heer Yeth onze aandacht, die door zijn eigen papa, den Leidschen hoogleeraar, met en benevens een paar andere heeren in de nieuwspapieren verheerlijkt wordt van wegen zijn betoonden ijver bij gele genheid van de koloniale t. T. Hij schijnt een ridderlintje waardig te zijn geweest, maar het niet ontvangen te hebben. Nu we toch nog eens over t. T. spreken vermelden wij de allerrampzaligste historie der welbekende olifanten, en verdere koloB- sale versierselendie uit elkander geslagen en 'tverkoopen voor afbraak niet eens zijn waardig gekeurdgroot in schijn kort van duur. Nu we toch van 't geen kort van duur is sprekendenken wij aan onzen ex-minister van koloniën. De premier heeft al weêr een besten gevonden en ook een puik gouverneur generaal voor N.-Indië. Wel is hij wat liberaal, maar men moet dat zoo nauw niet nemen. Als ZExe. van financiën over de belastingwetten struikelt en valt, kan een antirevolutionair plaats vervanger dienst doen, b.v. Dr. A. Kuijper dan zijn de andere kindertjes ook zoet. 't Begint dan wel wat te lijken op een lappen dekenmaar van 't ideaal eener constitutionele regeering zijn wij toch al veel te ver af om er langer naar te stre ven. Nu we toch van idealen spreken, moeten we ons verheugen met de gemeente LTselmonde, die er een verwezenlijkt zag, dank zij der goede zorg van den heer F. v. d. Berggeschiedden daar begrafenissen vaak met behulp van een mestkarnu is er een nette, eenvoudige lijkkoets. Nu we toch over rijtuigen spreken moeten we vereeuwigen, dat er van een, namelijk van eene vigilante op den hortus-brug te Amsterdam het wiel is afgeloopen en dat men daar uit het tusschen lucht en aarde zwevende portier achtereenvolgens een generaaleene spaansche dameeene marketentster en een jockey zag klimmen, op reis naar 't bal masqué in den park schouwburg. En nu we toch van bal masque's spreken moeten wij er bij voegen dat de wereld er ontzettend veel op gelijkt. Eenigen tijd geleden werd in Zweden arsenicum ontdekt in de bekende sigaren pijpjes uit geelbruin papier en een pennetje bestaande. De autoriteiten te Stockholm hebben eene groote menigte dezer pijpjes doen onderzoekenen men heeft bevonden, dat eene gevaarlijke hoeveelheid arsenicum voorhandenwas in een vierde gedeelte van dezeeene minder schadelijke in de helft en dat in slechts 17 pet. van de onderzochte voorwerpen geen, of zoo goed als geen vergift gevonden werd. Een jong Engelschman te San-Fran- cisco heeft planin het voorjaar met zijn snel wieier eene reis om de wereld temaken. Hij zal zich van San-Francisco over Ogden Ornaho en Chicago naar New-York be geven, van daar den Oceaan overvaren, van Liverpool naar Dover op zijn velocipêde reizen, het Kanaal overtrekken en van Frankrijk door EuropaAziatisch-Turkije Perzië en Turkestan bezoekenvan daar over China naar Shanghai gaan en dan per schip naar San-Francisco terugkeeren. Hij denkt in een jaar tijds de reis te kunnen volbrengen. In het gehucht Stokkum, nabij 's Heerenbergzou Donderdag een zilveren bruiloftsfeest gevierd worden. Om dit naar eisch te kunnen doen, had het echtpaar zich de noodige hoeveelheid jenever uit Pruisen weten te verschaffen. Na eerst de mis te hebben bijgewoondbegon men met de genoodigden op koffie te onthalen toen onverwachts de feestvreugde verstoord, werd door het binnentreden van een viertal ambtenarendie gesteund door de politie huiszoeking kwamen doenen het corpus delicti (de gesmokkelde foezel), ten bedrage van vijf liter, uit het zuurkool vat te voorschijn haalden. Men kan zich de ont steltenis en teleurstelling der feestvierenden voorstellen. Vermoedelijk is een nietge- noodigde, uit spijt daarover, de verklikker geweest van het gepleegde feit. Het weder is in Noord-Wallesnaar men van daar berichtzoo bijzonder zacht dat er reeds in de dalen en op de hoogere gronden primula verissneeuwklokjes, kam perfoelie en rozen bloeien. In het dal van Llangollen staan de vruchtboomen reeds in vollen bloei. Omtrent het in Atjeh gestrande schip de Nisero verhaalt de Penang Gazette nog het volgende Onder het scheepsvolk bevinden zich vier kleine jongens, waarvan de oudste ongeveer tien en de jongste bijna zes jaren oud is. De kleine deugnieten werden vier dagen na het vertrek van de Nisero uit Londen naar Penang ergens verstopt ge vonden. Zij waren totaal uitgeput, daar zij in vier dagen niets gegeten en gedronken hadden. De kapitein vernam van hen dat zij te Londen van school waren wegge- loopen en was vast besloten om hen weder naar die plaats terug te brengen. Om over hen des te beter toezicht te kunnen uit oefenen, schreef hij hunne namen in de monsterrol in. Het schip ging naar Rangoon en juist toen het die plaats voor Java ver liet, wisten zij te ontsnappen. Zij werden echter door de politie gearresteerd en weder naar boord gebracht. Voor drie of vier jaren werd door den graaf van Chambord heimelijk eene vrijwillige leening uitgeschrevendie om streeks vijf millioen opbracht en door de republikeinen aangeduid werd onder den naam van „zwarte kas". Het geld werd te Londen geplaatst tegen eene rente van 3pct.welke uitgekeerd werd aan de in schrijvers, hoewel deze afstand hadden ge daan van rente en kapitaal en aan den graaf van Chambord de algeheele beschik king over het geld hadden gelaten. Naar Figaro thans bericht, zou van de vijf millioen slechts 500,000 fr. door den graaf van Chambord gebruikt zijn en zou het overige aan de inschrijvers terug gegeven worden. Te Goes is beslag gelegd op eene hoe veelheid kunst-boterdie een handelaar trachtte te doen doorgaan voor natuur lijke boter. Een paar malen was dit reeds gelukt. De slimme gast presenteerde haar niet zelf, maar gebruikte daartoe een vrachtrijder als tusschen-persoondie van den prins geen kwaad wist. Concurrenten hadden de politie met de verkeerde han delwijze in kennis gesteld. Een »goede en goedkoope voedings wijze« wordt ook door de ^Nationale Voe- dings-hervorming-maatschappijte Londen toegepast. Deze maatschappij verschaft middagmalen van drie gerechtenwaarbij de deelnemers ruim verzadigd wordenen die niet meer kosten dan 3 pence (15 ets.) per persoon. Onlangs gaf zij weer zulk een maaltijd aan 125 knapen van ■•de St. Bride's ambachtschool. De jongens kre gen soeppastei en puddingdie hun blijkbaar uitmuntend smaakte. Een moderne Druide leefde sedert geruimen tijd onder de bewoners van Znid Walles. Het was een zekere Dr. Price die jaren lang behagen er in vond om, in zijn vrije uren, als Druide gekleed door de bosschen te wandelen en daar de plechtigheden te vervullen van den ouden godsdienst der Kelten welke eerst door de Romeinen verdrongen en daarna door het Christendom geheel onderdrukt werd. Verleden Zondag had hijop een berg niet ver van zijn huis, een grooten brand stapel ontstoken. Hij liep in zijn priester kleed daarom heen met allerlei geheimzin nige gebaren en een revolver in de hand waarmee hij dreigde ieder dood te schieten die het »oft'ervuur« durfde naderen. Maar de politie waagde dat toch, en zij vond in het vuur een teervat met het lijk van eene klein kind, dat de dokter trachtte te verbranden. Zij nam daarom den Druide voorloopig in hechte nisom de geheimzinnige zaak tot klaarheid te brengen. Naar het Alg. Htild. verneemt, zal ook dit jaar de Willem Barents een reis naar het Noorden maken. Als com mandant wordt genoemd de luit. ter zee le kl. J. Dalendie de vorige reis het bevel voerdeook zal de luit. ter zee 2e kl. W. D. H. baron van Asbeck de reis medemaken. De pokken die sedert December in de gemeente Oud-Beierland aan het afnemen warenzijn de vorige week weer toege nomen 15 nieuwe gevallen kwamen weer bijwaarvan 2 met doodelijken afloop. In het geheel zijn reeds 662 personen aan getast, waarvan 198 met doodelijken af loop. Er komt, naar men uit Parijs be richt, een gezegende omwenteling in de dameswereld. De hooge schoenhakken, talons Louis XV, waartegen zoolang ge ijverd isook uit een gezondheidsoogpunt zullen afgeschaft worden. De Parijsche dames (en die van elders zullen haar wel spoedig navolgen) gaan aan haar schoeisel lage Engelsche hakken dragen zooals die der heerenlaarzen. Zoo keert dan vorstin Mode eindelijk tot den meer natuurlijken gang terug en hare volgelingen zullen er de gunstige gevolgen van ondervinden. In een dynamietfabriek bij Allentown, Pennsylvanië (Ver.St.), zijn door een ont ploffing drie mannen gedood en drie anderen i gewond. Door de Parijsche voddenrapers is Za terdag eene vergadering gehonden met be trekking tot het bekende besluit van den Prefect der Seine, dat hun zoo goed als geheel berooft van hun middel van bestaan. Het ging in die vergadering, welke inde open lucht gehouden werd en waar ook vrouwen en kinderen tegenwoordig waren zeer ordelijk toe. Een der voddenrapers,, die tot voorzitter benoemd was, besprak de quaestie zeer bedaard. De vergadering moestzeide hijalleen langs wettelijken weg streven naar haar doelde intrekking van de verordening, zoodat de burgers, weder als vroeger, 's avonds laat hunne vuilnisbakken op de openbare straat mogen leeggooien en de voddenraper vóór de komst der vuilniskarren daaruit kan zoeken wat hij kan gebruiken. De vergadering nam een adres in dien geest aan en benoemde een deputatie om het den Prefect aan te bieden. Het ge meenteraadslid Joffrindat mede aanwezig wasbeloofde den Prefect over de zaak te zullen interpelleeren. Men rekentdat de belangen van 30.000 menschen er mede gemoeid zijn. Eenige dagbladenwaaronder ook la France, zonden den voddenrapers eenige dnizenden francs ter ondersteuning. De deputatie werd gisteren door den Prefect der Seine ontvangen. Hij verklaarde dat de gewraakte verordening niet inge trokken kan worden, maar hij beloofde eenige veranderingen in bun voordeel. Zoo zullen zij de vuilnisbakken op de trottoirs moge ledigen om den inhoud te doorzoeken onder voorwaarde altijddat zij het niet- gebruikte er weder in bergen. De werkstaking der Parijsche koet siers heeft eindelijk opgehouden. Gisteren hebben al de koetsiers der stads-rijtuig- maatschappij den dienst hervat. Op de Mersy bij Liverpool is het strafschip Clarence, gebruikt voor jonge Roomsche Katholieke misdadigers, door brand vernield. Men vermoedt, dat de brand aan boos opzet is toe te schrijven. Eenigen tijd geleden werden een paar knapen ge vat wegens poging tot brandstichting. De knapende boeken en een gedeelte van de meubelen werden geredmaar het oude schip zelf gingondanks de krachtige pogingen tot blusschenverloren. Men besloot, toen alle hoop opgegeven was,, het te laten zinken. Een poging om het in den grond te schieten misluktemaar een andere, om het door aanvaring van een kleine maar sterke stoomboot te doen zin ken slaagde beter. Nadat de boot eenige malen met kracht er tegen aangevaren was,, zonk de Clarence weg. Om tegemoet te komen aan het bestaand gebrek aan officierenis het den Koning wenschelijk voorgekomen bij de landmacht een zeker getal luitenants uit de militie te vormen. De militie-luitenants blijven dienstplichtig en dragengedurende den tijd dat zij zich in werkelijken dienst bevinden de uniform (met eene kleine wijziging) en de onder scheidingsteekenen verbonden aan dien rang. Bij hunne benoeming ontvangen zij als een geldelijke tegemoetkoming in de bekostiging van hun uniform, ƒ120 bij de bereden en 100 bij de andere wapens, en genieten gedurende den tijd dat zij zich in werkelijken dienst bevinden, een jaar- lijksch traktement van ƒ900. Om voor eene benoeming van militie- luitenant in aanmerking te komen, moet de militie-pliehtige Nederlander zijnmin stens 15 maanden in werkelijken dienst hebben doorgebracht en voldoen aan de vereischten omschreven bij vastgesteld programma. Voor eene benoeming komen niet in aanmerking plaatsvervangers en nummerverwisselaars. Te Rotterdam heeft Maandagnacht een Duitsche schippersknecht een ander persoonmet wien hij in de Zandstraat ruzie hadeen revolverschot in den mond gelost, waarna hij op de vlucht ging. De politie arresteerde hem reeds op de Leuve- haven. Hij was nog in het bezit van een revolvergeladen met vijf kogels. De ge wonde werd naar het Ziekenhuis gevoerd, doch zijn toestand bleek niet levensge vaarlijk. Uit Nieuw-Buinen meldt men van 20 Januari: Heden nacht had hier eene brutale inbraak en diefstal plaats bij den heer C.alleen wonend rentenier. De dief of dieven hebben n.l. eene glasruit, die voor eenigen tijd vernieuwden waarvan de stopverf dus nog week waser uit ge nomen. Na door de opening gedrongen te zijntrachtte menzooals duidelijk blijkt, de secretaire los te brekendoch toen dit niet geluktehebben zij zich tevreden ge.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2