N ieuwsberichten. I Omtrent het te Zandvoort gestrande schip VIndépendance bericht men het volgende De reden waarom de kapitein tot drie - malen weigerde het schip te verlaten bestond alléén in de vrees dat het hier even zoo zou toegaan als op de Engelsche kusten. Wanneer daar een schip strandt zoo verhaalt de kapitein dan zyn de kustbewoners er steeds op uit eerst de schipbreukelingen te redden en daarna schip en lading als hun eigendom te be schouwen. De bewering, dat de kapitein by zijne redding dronken waswordt ten stelligste tegengesproken. Volgens verklaring van de bemanning waren zij ongeveer 24 uren zonder eten of drinken geweest, daar het schip on geveer 15 minuten na het stooten reeds vol water geloopen was. Van den stuurman of diens lijk heeft men nog niets vernomen; zijn portret is, volgens mededeeling van den kapitein, op het strand gevonden. De lading is geheel gelost en bestaat uit een kolossale party hout, welke thans ligt op het terrein bij de R. C. kerk. Het schip is erg gehavend en zit zoo op stranddat men er zonder moeite om heen kan wandelen. Zondag avond meende men te Am sterdam in de Jacob van Campenstraat een inbreker op heeter daad te betrappen daar een man bezig was door een opge schoven raam in een huis te klimmen. De politie werd in allerijl gewaarschuwd en deze voerde hem mede naar het bureau in de Ferdinand Bolstraat. Hier werd duidelijk, dat men met den broeder der bewoonster te doen haddie zich, zonder eenige kwade bedoelingbij hare afwezigheid langs dezen minder ge- bruikelijken weg den toegang had willen verschaffen. Te Amsterdam zal van 1 tot 10 Juni eene tentoonstelling gehouden worden van vrouwelijke industrie en gevolgd worden door eene verloting waarvan de baten strekken ten voordeéle van de Louisa- stichting te 's Hage. Enkele loten zijn it 50 ets verkrijgbaar by den boekhandelaar van Brederode alhierterwijl bij den al- gemeenen secretarisden Heer H. Zeeman mede alhier, alle mogelijke inlichtingen te verkrijgen zijn. Oit Rokanje wordt gemeld De eerste 20 dagen van Januari ken merkten zich door zeer weinig windmet donkere en bewolkte lucht. Slechts vier maal zag meneen gedeelte van den dag de lucht licht bewolkt. Een weinig vorst werd in de eerste dagen waargenomen. De wind kwam bijna de geheele maand uit het Z.W. en W.een paar keeren Z.O. Op een zevental dagen had men een zwaren mist of benevelde lucht. De gevallen regen bedroeg 51.5 mH., dat is dus omtrent zooveel als in de maand December, zijnde toen het bedrag 53.6 mM. Na den 21en was het bijna eiken dag stormachtigstorm of hevige storminzonderheid van 23 tot en met 28. De barometer varieerde van-f- 6 tot 16op den 26en 's avonds 10 uur stond hij16, doch den volgenden mor gen 13. Slechts 3 maal in de geheele maand stond de barometer 2 dagen achter elkander op dezelfde hoogte; gedurende de eerste 21 dagen boven 0, na dien datum steeds beneden 0. De onlangs voltooide passage te Milaan is met glas gedekt, en in het midden vindt men eene soort van rotonde met koepelvormig dak. In dezen koepel zijn een groot aantal gas pitten óp vrij aanzienlijke hoogte aange bracht. Dicht bij de gasbranders heeft men om deze aan testekeneen miniatuur spoor- wegje aangelegd. Dit spoorweglijntje wordt bereden door eene kleine electrische locomo tief, die een pit met zich voert, welke in alcohol gedoopt is, op dezelfde wijze als met de gewone spirituslampen het geval is. De pit is zoo aangebrachtdat zij met de locomotief rondgaande, alle gas- .branders rakelings voorbijgaat. Zoodra nu het gas ontstoken moet wor den, steekt men de pit aan en zet de locomotief in gang. In een oogwenk is de locomotief den cirkel rondgegaan, en in denzelfden tijd heeft de brandende pit het gasdat uit de verschillende branders ont snapt, aangestoken. Het biedt een zeer aardig schouwspel aan en eiken avond komen tal van Milaners of van vreemdelingendie er van hebben hooren spreken, naar deze passage (de Victor Emanuel Gallerie), [om getuigen te zijn van de operatie. De dienst op Zon- en feestdagen is aan het postkantoor in het district Berlijn met Februari van des morgens 9 tot des middags 5 ure gesloten. In den nacht van 2 dezer werden op de muren der stad Parijs biljetten aan geplakt, waarin de Gardiens de la Paix aangespoord werden naar de wapens te grij pen, „ten einde zich recht te verschaffen." In de oproeping heet het„Burgerswaar om draalt gij nog het geweer te hulp te roepen 200.000 uwer broeders te Parijs komen om van honger; de bloedzuigers, die aan het bestuur zijn, doen niets voor hen. Zoolang deze ellendige regeeringblijft bestaanzult gij uitgeperst worden. Maken wij ons los van die eerloozen. Soldaten, brave rustbewaardersgij die in uwe be langen verkort zijt, leent uw sterken arm aan uwe broederenen het werk zal spoedig verricht zijn." Het stuk is geteekenHet uitvoerend comité van hen die broodeloos zijn. De heer D. te Breda is na het ge bruik van mosselen zoodanig ongesteld ge worden dat er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Tilburg zijn in de laatste tijden ook verscheidene personen na het gebruik van mosselen ongesteld ge worden. Te New-York werd dezer dagen eene groote boekerij verkocht. De eigenaar had vooraf onder tien openbare bibliotheken eene som van 5000 dollars doen verdeelen om op die veiling tot aankoop van boeken te besteden. Het gevolg wasdat de be stuurders dier inrichtingen telkens tegen elkander opbodenzoodat menig werk het dubbele van den marktprijs gold. De Nation zegtdat de verkooper er zijne 5000 dollars ruim weer uithaalde. Twee Rotterdamsohe velocipedisten E. K. en G. V.ondernamen Maandag voormiddag te half elf op hunne snelwielers een tocht naar Utrechtwelken afstand zij in drie en een half uur aflegden. Zaterdag avond liep te Middelharnis binnen de vischsloep Willem de Zwijger schipper Jan v. d. Hoek, die aan boord had de equipage van het Engelsche smak- schip Joseph J- Sarahvail Grimsbybe staande uit den schipper en 4 matrozen varende voor de reederij Oner en Joressen. Het was aan schipper Van den Hoek in den morgen van 29 Januari geluktdeze bemanning in volle zee te redden. Het vaar tuig was masteloos en zwaar lekde ver schansing was er reeds afgeslagenterwijl de pompen haar dienst begonnen te weige ren kortom het schip was geheel red deloos en niet lang hadde het meer ge duurd of het vermoeide en afgematte scheepsvolk ware een prooi der golven ge worden. Hubertine Auclert heeft uitnaam der vereeniging voor het stemrecht der vrouwen aan de dagbladen eene tot de Fransche mannen en vrouwen gerichte proclomatie doen toekomendie het op schrift draagtZie hier het geneesmiddel In dit stuk wordt gezegddat de tegen woordige crieis in de nijverheid de onmacht der mannen in 't licht heeft gesteld om het groote Huis, genaamd de Staat, goed te besturen. De vrouwen moeten mèt hen het beheer van 's lands zaken voeren. Overal waar in Amerika de vrouwen het staatkundig- en het gemeente-stemrecht hebbenziet men een bloeienden toestand. Ook in Engeland en in andere landen van Europa hebben de vrouwen reeds het ge meente-stemrecht. Frankrijk mag niet ach terblijven. Alle Franschen, mannen en vrouwen, worden dringend verzocht het hunne bij te dragen tot verwezelijking dier hervormingwelke voor de vrouwen de mogelijkheid opent, om in het bestier van 's lands zaken haar geest van voorzorg en zuinigheid te brengenhet geluk van allen te verzekeren. Hubertine maakt tevens bekenddat de vereeniging weldra te Parijs eene reeks van openbare lezingen in het belang der zaak zal houden. Als men in het veld en in den tuin rondziet, zou men denken, dat de lente voor de deur staat. De Pyrus bloeit, evenals de els en de hazelaar, die de verdiepingen hunner sierlijke kastjes openen, om het stuifmeel uit te laten. De iep werpt de hulsels af, waarin de knop tegen de winter kou bescherming vond, en de vroege heesters, de kamperfoelie, de vlierstruik en de kruisbes vertoonen blad; de vaste planten staan boven den grond. Ook de eerstelingen van de lente onder de bloemen laten zich niet wachten het sneeuwklokje al in de middeleeuwen sotje of vastelavond- sotje genoemd, om zijn belletjesheeft al zooveel bloemen dat de dames er tuiltjes van op de borst dragen. De primula veris bloeit al weken lang en de crocus is uit gekomen. Wanneer wij in dit seizoen de gaven van de lente genietendan is er alle kans, dat wij in April en Mei nog met de guur heden van den winter te worstelen hebben. Een proces tegen de Park-Club St. JamesLondenwekt natuurlijk te Londen opzien. Het bestuur en een aantal leden dier club staan zooals men weet terecht onder beschuldiging van een speelhuis te houden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat in die club dag en nacht baccarat gespeeld werd van half vijf tot half acht en van half elf tot laat in den morgensoms tot acht uren. Een heer moet er op een avond 2000 verloren hebben. Een andere club United White club, zag zich niet toegewezen een eisch tegen een harer leden, tot terugbetaling van ïê218, welk bedrag die heer in een paar avonden in de club verloren haden dat het bestuur, volgens gebruik, voor hem betaald had. De rechtbank verklaarde zich onbevoegd. Wegens de lage prijzen, welke in den Hoekschen waard voor het vlas besteed worden,kunnen de boeren geen hooge loonen laten verdienenzoodat de verdiensten voor den arbeider dezen winter zeer karig zijn. Een flinke zwingelaar verdient per week niet meer dan f 2.50 a f 3. De armoede welke onder den arbeidenden stand heerscht, doet dan ook hare uitwerking op het ove rige deel der bevolking gevoelen. In de Kanselarij te Leeuwardenis Maandag gevankelijk binnengebracht een 17-jarige jongen nit Dokkum, die in de vorige week aldaar des avonds zijn zeven jarig zusje in het water heeft geworpen blijkbaar met het doel het te verdrinken. Het kind werd nog bij tijds door een buurman, die het gezien had, gered. Een geneesheer te Hamburg kreeg dezer dagen een jonkman bij zich die hem over eene keelziekte kwam raadplegen. Maar terwijl hij, om de keel te onder zoeken, den patiënt den vinger in den mond stakwerd deze door eene beroerte getroffenen beet stervende in den vinger van den dokterzóo vastdat hij slechts met behulp van eenige anderen kon los gemaakt worden. De vinger zwol daarna aanmerkelijk op en de geneesheer moet in een zeer bedenkelijken toestand verkeeren Men klaagt veel over de onstevige ma nier van bouwen van den tegenwoordigen tijdmaar dat er ook wel iets «lichts en diehts« liep onder de bouwwerken der hooggeroemde middeleeuwen daarvan is de vermaarde groote kerk van Peterbarough een der schoonste gebouwen van Engeland een voorbeeld. Men brengt gelden bijeen voor het herstel van die kerk. Sedert een paar jaar dreigt de groote middelste toren in te storten. Er wordt herhaaldelijk een gekraak ge- hoord en de scheuren nemen voortdurend toe. Een commissie van onderzoek heeft verklaarddat de toren zal moeten invallen, i Bij dat onderzoek is echter tevens gebleken dat de toestand van den toren niet aan ver- waarloozing te wijten is, maar dat de pilaren en de muren, die uit de 14e eeuw dagteekenen, gemaakt werden van puin, steengruis en dergelijk, met een dunne laag Barnachsteen. Het is, volgens des- i kundigeneen wonder dat de pilaren zoo lang zijn blijven staan. Men kon dus ook in die dagen wel slecht en oneerlijk bouwen. De grootste diepte der zee isvolgens de Annalen der Hydrographie und mari- timen Meteorologiein den Atlantischen Oceaanwaar de Amerikaansche stoomboot Blake op 19° 39' 10 N. Br. en 66° 26' 5" WL. een diepte pij 1de van 8341 meter. Op een andere plaats in den At lantischen Oceaan vond men een diepte van 6723 meter. De hoogste bergtoppen die in het Himalayagebergtezijn 8840 1 meter van den Mont Everest8580 van de Katschinfinga en 8170 van den Dawa- lagri. 1 Wat een ordentelijke redevoering in i de Beiersche volksvertegenwoordiging kost, 1 rekent een blad als volgt uit. Er zijn 158 leden, die voor den geheelen duur der zitting dus niet alleen voor de vergader- dagen een daggeld genieten van 10 Mark per hoofd. Met de andere onkosten aan 1 salaris voor snelschrijversdrukkosten enz., 1 geeft dit voor élken zittingsdag een som van 2400 Mark. De vergadering duurt f gewoonlijk vier uren. Een redevoering van een uur kost dus het land een som van 600 Mark. Een jonkman te Parijs werd onlangs tot een gevangenisstraf van drie maanden veroordeeldomdat hij zichin plaats van een vriend en onder diens naamvoor den militairen dienst had aangegeven. Hij maak te zich daarover zoo boos, dat hij den prezident van de rechtbank zijn pet in het gezicht gooideomdat hij zei hij onschuldig wasen toch iets wilde doen waarvoor men hem terecht veroordeelen kon. Hij kreeg er nu nog twee jaren gevangenisstraf bij, wegens beschimping van de rechterlijke macht. De redactie van het Deutsche Reichs- blatt is beboet met 10 mark omdat zij onbevoegd het keizerlijk wapen aan het hoofd van hare courant plaatst. Reeds drie jaren had zij dat gedaan en zal tegen de opgelegde boete protesterenop grond dat in vele gevallen het gebruik van het keizerlijk wapen wordt toegelaten. Te Middelburg circuleertnaar aan leiding van het in de laatst gehouden Raadsvergadering genomen besluit ten op zicht van den gasprijseen adres aan de gascommissieom verandering in de prijs bepaling te brengen. Adressantenallen verbruikers van gas en daartoe door hunne broodwinning ver plicht, winkeliers, restaurateurs, hotel- en koffiehuishouderswenschen daar in den Raad verklaard is, dat de prijs kan worden verminderd, op éene lijn gesteld te worden met hen, die gas alleen ge bruiken uit weelde. De commissie van voorbereiding voor een telefoon-inrichting verzond dezer dagen uitnoodigingen tot deelneming. De jaar lij ksche bijdrage voor de eerste serie deel nemers zal niet hooger zijn dan f 30,. waarbij voor aanleg en toestellen niets zal worden in rekening gebracht. De ge ringe prijs zal vermoedelijk menigeen tot aansluiting uitlokken. Zooals men weet, zal men trachten te dier stede de zaak langs coöperatieven weg in het leven te roepen. Een groote meubelfabriek in Mora- vië, van de firma Thonet, is geheel af gebrand. Twaalf honderd mannen zijn hierdoor zonder werk. De firma heeft nog vijf even groote fabrieken, in verschillende landen. Aan de kust van Messen, in het Russische gouvernement Archangelis een vreemd schip door de strandbewoners ge plunderd. Van de bemanning werd sedert niets meer vernomen. Een ingesteld onder zoek bracht nog niets omtrent het lot der schepelingen aan het licht, en op de. strandbewonersdie reeds om hun zeeroove- rijen berucht zijn, rust nu de verdenking van hen allen vermoord te hebben. Te Maastricht heeft zich een nieuwe kloosterorde gevestigd van zusters Annun tiaten. Deze orde werd in 1500 gesticht en bezat reeds in 1624 een klooster te Wijk-Maasticht. Omtrent het bezoek van onzen Koning en onze Koningin aan Koning Leopold in Mei a.s.deelen de Belgische bladen reeds het een en ander mede. HH. MM. zullen logeeren in het Koninklijke Paleis. De duur van het bezoek is nog niet bepaald Koning Leopold dringt aan op een langer verblijf dan de aanvankelijk vastgestelde drie dagen. Hij wil zijn koninklijke gas ten Antwerpen, Seraing en Brugge laten zien. Voorts is er sprake van een feest in het paleis te Laekeneen groote revue een galavoorstelling in de opera, feest malen in het koninklijke paleis, enz. Volgens een Reuter-bericht uit Brussel zou het bezoek van het Nederlandsche vorstenpaar in de «volgende maand« ver wacht worden. Naar men uit Weenen bericht, is de moordenaar van den politiebeambte. Blöchwiens naam men tot dusverre maar niet kon te weten komen, een ge wezen schoenmakersknecht, Stellmachter. Woensdag morgen te kwart voor negenen werden, aan boord van een ijze ren kalkschip, liggende in de Schinkel haven onder de gemeente Sloten bij Am sterdam de schipper, zijne twee zoons en dochter in bewusteloozen toestand gevon den. Alleen de vrouw, ofschoon ook on gesteld, was in staat het ongeluk mede te deelen. Het vertrekje, waarin zij sliepen, was geheel dichtgemaaktof de bedwelming door kolendamp of door de kalklueht ont stond, is onzeker.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2